Grootste klappen gevallen bij veilingen met veel sla i "bemensteperken Kleurenblinde bijen De winter door met koolvitaminen Leg uw auto in de winter- watten „Ik word gek van dat lawaai" LAND EN TUINBOUW/CONSUMENTENINFORMATIE £ekke<3ou/uwt ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA 1( Laatste veilingweek 1982: tevreden- en dankbaarheid Ook de laatste veilingweek van het nu voprbije jaar moge dan niet hebben gebracht hetgeen men verwacht en ge hoopt had, niettemin kunnen we toch wel tevreden en dankbare klanken vernemen. De Aalsmeerse veiling heeft het miljard kunnen overschrijden, de CCWS haalde net de 850 miljoen gulden niet en ziet ongetwijfeld uit naar een mogelijk miljard in 1983. Wie weet. Maar de laatste week van 1982 deed het ook rustig aan, zij het niet slecht. De prijzen lagen veelal nog boven dat van het voorgaande jaar; de aanvoer was redelijk en de handel benutte alle be schikbare kansen. Zo werd dan het jaar afgesloten met een omzetbedrag van 847.213.615,54 tegen vorig jaar 789.358.027,56 en dat is dus zo'n 60 miljoen meer dan 1981. Het kon beter, het kon slechter met een stijging van plm. 7%. Bij een aanvoer van 23.556.949 bos of stuks gaf de laatste week een omzetbe drag van 12.121.582,84 tegen 1981 zelfde week aanvoer 20.854.074 bos of stuks en omzet van 8.899.937,93 zodat de laatste week er toch een aardig schepje bovenop deed. Dat was voor een belangrijk deel ook nu weer aan de gro tere aanvoer te danken. De importbloemen namen iets toe, maar kwamen toch niet boven de gestelde 5%. In de laatste week stroomden de potplanten binnen, méér dan een half miljoen en dat betekende plm. 200.000 méér dan voorgaand jaar. En vooral als gevolg daarvan liep het omzetcijfer flink op. De lijn over het hele jaar bleef dus tot het laatste toe bestaan. Er kan meteen wel aan worden verbonden, dat de groei er nog steeds in zit, zij het dat naar verwachting de snelle uitbreiding van de potplanten teelt zich in dit jaar wel zal matigen. De aanvoer van snij bloemen mocht er afgelopen week nog best zijn met een aanvoer van 21.269.757 bos of stuks en opbrengst van 10.101.787,85 tegen voorgaande jaar aanvoer 19.409.367 en opbrengst 7.742.614,12. Merkwaardig is dat er zelfs in de laatste week van het jaar nog steeds perkplanten wer den aangevoerd, maar die in 1981 reeds waren verdwenen uit het pakket. De importbloemen kwamen onverwacht snel in grote getale aan de markt, tegen de 2 miljoen aan, dat is een derde meer van voorgaand jaar. De landen van de Derde Wereld laten zich beslist niet onbetuigd en daar kunnen onze exporteurs over meepraten. De concurrentie is spijkerhard! Over de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar vermelden we: alstroemeria 82 (59), amarylles 36 (24), anjers 50 (46), trosanjers 27 (26), anthurium 2.20 (1.56), asp. plumoses 17 (26), bouvardia 35 (28), chrysanten tros j.v. 54 (43), idem geplozen 94 (65), idem n.c.l. 77 (L 31), idem n.c. 52 (51), euphorbia 72 (68), freesia 25 (25), gerbera 95 (85), gladiolen off. 47 (57), irissen 21 (17), leliekelken 82 (52), idem tak 1.17 (89), nerine 93 (73), cymbidium groot bl. 69 (63), idem kl. tak 3.78 (3,55), rozen groot 71 (58), idem klein 41 (30), gyphsophila 26 (48), streletzia 2.38 (2.45), tul pen 30 (20). De aanvoer van freesia kwam met 5 Vi miljoen flink los met 1 miljoen meer dan vorig jaar. De troschrysanten met tegen de 4 miljoen bleef wel tamelijk op het zelfde peil maar toch met een betere prijs. De 800.000 tulpen lagen nog wat beneden dat van het voorgaande jaar, maar met een prijs die rond het dubbeltje hoger lag en dat is wel prettig. Zo langzamerhand begin nen de bolbloemen een ruimer plaats in te nemen in het veilingbeeld. De handel trekt ook weer aan nu de wisse lingen met de feestdagen achter de rug zijn en de klanten aan bod gaan komen. De mens is van nature een nieuwsgierig wezen en misschien dat maar goed ook, want die nieuwsgierigheid heeft ons al mi», nig belangrijke ontdekking opgeleverd. Niet, dat het nu direl zo belangrijk lijkt, maar wie wist bijvoorbeeld dat kraaien t y zeven kunnen tellen? Dat kraaien listige vogels zijn, weten meesten wel, maar dat tellen... Welnu, dat zit zo. Als vogelwaa nemers een schuilhutje betrekken is het de gewoonte bijvoo beeld met drie of vier mensen naar die schuilhut te wandele waarna twee of drie personen zich weer verwijderen. De mees vogels blijken dan te denken, dat er „niemand meer is" en spoeden zich haastig terug naar hun stekkie bij die schuilhi Maar niet de kraaien, werd ons verzekerd. Bij kraaien mo men met tenminste acht personen naar die hut gaan, waarr zich zeven mensen weer verwijderen. Pas bij deze cijfers raa rf. de kraai de kluts kwijt. Om eerlijk te zijn: we hebben het ni uit eigen ervaring, maar wie wel eens met kraaien te mak< heeft gehad, weet, dat het slimme rakkers zijn. Zo zijn er plen wetenschappers, die er aardigheid in hebben allerlei proeven nemen met dieren en hun waarnemingsvermogen, of met pla ten. We hebben het al eens gehad over professor Went, die alle lei onderzoekingen gedaan heeft om er achter te komen, w „groeien" nu eigenlijk is en hoe dat in zijn werk gaat. Proeve jq die men gedaan heeft met bepaalde apenrassen zijn ook wel b kend. Maar deze keer willen we even bij de tuin blijven en onze tuin zijn apen hoogst zeldzame verschijnselen.... In onze tuin gonst het in de warme zomermaanden van de bije die feilloos van de ene bloem naar de andere vliegen. Natuurli zijn er geleerden, die zich bezig gehouden hebben met die bije Zo langzamerhand weten de imkers er een heleboel van, v; zo'n bijenmaatschappij en reken maar, dat het allemaal intere sant is, maar veel te uitgebreid om er hier even wat van te ve tellen. De Oostenrijkse onderzoeker Karl von Frisch heeft zich zo zestig jaar geleden alweer nogal met bijen bezig gehoudejg Allereerst maakte hij studie van de onderlinge „communicati jq van bijen of te wel van de „bijentaai". Later ging hij zich afvi gen, hoe het eigenlijk zit met het gezichtsvermogen van de I en of zij kleuren van elkaar kunnen onderscheiden. Wete schapsmensen vinden daar altijd slimme middeltjes voor. Vi Frisch spreidde in zijn tuin grote vellen gekleurd papier uit, c hij hier en daar drenkte met suikerwater. Nou, de bijen wist die besuikerde vellen snel te vinden, dat bleek. Vervolgens pi pareerde hij alleen de blauwegekleurde vellen met suiker toen de bijen daar aan gewend schenen te zijn, liet hij de suik weg en verstopte hij een enkel blauw vel papier tussen een aa tal egaal grijze vellen. En wat gebeurde er: de bijen bleven li jq men en ze bleven uitsluitend azen op de blauwe kleur! Zodat jg zou kunnen veronderstellen, dat de nijvere dieren de kle blauw konden „onderscheiden". Latere onderzoekingen hebb jq dat bevestigd. Toen is echter ook uitgekomen, dat het bijénOjQ de kleuren heel anders ziet dan wij, mensen. Het bijenoog is j voelig voor een ander kleurenspectrum dan het menselijk oog Boeters neemt ADeCo ove Het Lierse kassenbouwbedrijf Boeters BV heeft vijftig proef overgenomen van het aandelenpakket van ADeCo Holland 110 een op de exportgericht kassenbouwbedrijf. ADeCo (Agricul ral Development Corporation) wordt nu ook gevestigd ten k< \y tore van Boeters Kassenbouw. Door deze overname verste: 15 Boeters Kassenbouw zijn internationale marktpositie. ADe Holland BV, waarvan de directeur de eer A. Brabander, e belangrijk deel van het aandelenpakket blijft bezitten, werl voorheen in belangrijke mate samen met Onderwater BV Monster. Als gevolg van een reorganisatie zocht ADeCo een i dere partner en vond die in Boeters Kassenbouw BV. In li exporteerde ADeCo kassen naar onder meer West-Duitslai Frankrijk, Engeland, Amerika en het Midden-Oosten. Voor li wordt een verdere geleidelijke groei van de exportactiviteit verwacht. Bij Boeters wordt, mede ook met het oog op verst king van de internationale marktpositie, gewerkt aan een nie 15 type kas (breedkapper) met een groter lichtttoetreding dan tot nu toe gebruikelijke types. Talrijk zijn degenen die na de copieuze maaltijden van de afgelopen feestda gen zeggen: Nu gaan we wat beter op de caloriet- jes letten. In deze maand kan dat. Met een holland- se kool bijvoorbeeld. Te koop in diverse kleuren, rijk aan vitamine C en mineralen en bovendien niet duur. Ook wat de bereiding betreft heeft de kool heel wat moge lijkheden: in de stoofpot, als salade en natuurlijk gekookt. Wat dat laatste betreft bestaat er een wijd verbreid misver stand. Kool is licht verteer baar, maar als hij lang ge kookt wordt is hij zachter maar moeilijker verteerbaar. Bovendien verdwijnen bij lange kooktijd de vitaminen. Dus verdient het aanbeveling de kool kort te koken, of dat is ook mogelijk smo ren in zonnebloem- of sesam olie. Nog meer voordelen van kort koken: bijna geen kool- lucht in huis, en het kost u minder gas of elektriciteit. Kool is eigenlijk de hele win ter te koop: witte kool, rode De wintermaanden zijn voor de auto geen pretje. Veel on gerief is te voorkomen door de wagen, als u dat al niet ge daan heeft, goed vóór te be handelen en tijdens de barre periode ervoor te zorgen de juiste middelen bij de hand te hebben, zodat de wagen niet ineens bij temperaturen onder nul aan de kant moet. Het zout dat op de weg wordt gestrooid is niet alleen een vijand van de onderkant, maar ook van de lak. (Na)- tectyleren en de lak goed in de was zetten. Voor het geval er slechts weinig tectyl ont breekt, kunt u dat verhelpen met een tectyl-spuitbus. In deze vochtige periode kan het voorkomen dat de auto niet wil starten (de bedrading kan vochtig zijn). Hiervoor is een vochtwerend middel in de handen dat men op de dra den kan spuiten. Wat kan er nu allemaal fout gaan als het werkelijk gaat vriezen De radiateur kan scheuren omdat de antivries is vergeten. Ruitensproeiers De Nederlandse stichting Geluidshinder (SG) houdt zich al ruim twaalf jaar bezig met het voorkomen en bestrijden van geluidshinder. Zij richt zich daarbij niet alleen op de slachtoffers van overvloedig lawaai, maar adviseert ook mensen, bedrijven, instellingen en overheidsinstanties, die door hun handelen met het produceren van geluid te maken hebben. Om de burger te beschermen kent de Nederlandse wetgeving veel regels, wetten en politieverordeningen. Daarbij gaat het niet alleen om de hardspelende radio van de buren, het blaffen van een hond of het 's avonds laat claxonneren door het be zoek van de overburen dat vertrekt. Er zijn ook bepalingen voor het verkeer, de wegen, de voertuigen, de vliegtuigen, fa- briekslawaai, cafétumult, het bouwen van woningen. In het boekje „Over geluidshinder, regels en wetten. En wat u daar zelf mee kunt doen" staat in al deze wetten en regels overzich telijk op een rijtje. Uiteraard wordt de wet geluidshinder ge noemd, maar ook de hinderwet, de wet algemene bepalingen milieuhygiëne, wet ruimtelijke ordening, luchtvaartwet, veilig heidswet en bouwverordeningen. Voorts wordt in deze uitgave duidelijk en uitgebreid informatie gegeven over de manieren waarop de burger zijn bezwaren kenbaar kan maken en indien nodig in beroep kan gaan tegen overheidsbeslissingen. Er zijn veel voorbeelden van tek sten van bezwaarschriften, beroepschriften en schorsingen of aanvragen opgenomen. Het wordt gratis toegezonden. Een briefje aan de NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft of telefoontje naar 015-56.27.23. Geef fiets- ketting af en toe z'n vet Voor soepel en geruis loos fietsen moet de fietsketting zo af en toe een onderhoudsbeurt hebben en ingevet wor- 1 den. Koop bij de fietsen- handel een bus ketting- -.L vet. Haal de ketting van de fiets en leg hem in een bakje met ver warmd kettingvet (warm houden op bij voorbeeld een camping- brandertje). Het beste j kan dat gebeuren op het balkon of ergens anders buiten, dat is veiliger en bovendien: kettingvet ruikt niet lekker als het g verwarmd wordt. De ketting wat ronddraaien ,q zodat het vet goed tussen schakeltjes komt. J| Daarna laten afkoelen k en de buitenkant van dë y ketting schoonvegen. Is g" de ketting erg vuil, dan E kan hij vóór het invet- ten worden gereinigd in S een badje petroleum. 3 Uit een voorlopig overzicht blijkt dat de veilingomzet - zoals al eerder gemeld - voor de meeste groenteveilingen een daling te zien geeft. Bij een aantal komt deze daling vrij fors aan. Het zijn vooral de veilingen waar veel sla aangevoerd wordt, die de grootste klappen hebben moe ten incasseren. Niet alleen de prijsvorming van de glas groente liet te wensen over, maar ook voor de volle- grondsgroente werden er maar matige resultaten be haald. Voor de veilingen in het Zuidhollands glasdistrict komt het er ongeveer als volgt uit te zien. Veiling Westland-Noord kreeg een daling te verwerken van on geveer 6 miljoen gulden. Deze daling betekende een verval van 1.7% ten opzichte van 1981. Toen werd er een omzet ge haald van ruim 354.5 miljoen. Bij veiling Delft-Westerlee kwam de klap wat harder aan. Hier bleef de omzet 23 miljoen achter, hetgeen een terugval betekent van 8.7% ten opzichte van 1981. Toen haalde Delft-Westerlee een omzet van bijna 276 miljoen. Veiling Westland-Zuid kreeg de grootste tegenvaller te ver werken, althans procentueel gezien. De veilingomzet viel 22.5 miljoen kleiner uit, het geen een terugval betekent van niet minder dan 11.6%. De gevolgen van deze ontwik keling missen natuurlijk hun uitwerking niet op de resulta ten van de glasgroentebedrij- Deze verslechterden in 1982 nog meer. Volgens voorlopige ramingen van het L.E.I. (Landbouw Economisch Insti tuut) daalt de arbeidsop- brengst per ondernemer naar 14.700.- en het ondernemer sinkomen van 54.200.- naar ƒ21.200.-. Deze ontwikkeling is vooral in de hand gewerkt door de slechte prijsvorming. Een opbrengststijging kwam in de glasgroenteteelt nauwe lijks voor. De kosten daaren tegen gaven wel een belang rijke stijging te zien. De ener giekosten namen ondanks een daling van 9% in het gasver bruik toch nog toe met gemid deld 20% per bedrijf. Sla De aanvoer van sla nam wel toe, maar bleef kleiner dan vorig seizoen, althans in de zelfde verslagweek. Op don derdag 6 januari schommelde de prijs tussen 23 en 70 cent per krop. De middenprijs lag hierdoor iets hoger dan vorig jaar. Het is beslist niet zo dat de huidige prijsvorming stand zal houden. West-Duitsland en Engeland toonden tot nu. toe een grotere belangstelling voor Hollandse sla dan vorig seizoen. Hier kan spoedig ver andering in komen omdat er toch wel serieus rekening ge houden moet worden met een groeiende Franse concurren tie. De cijfers van vorig jaar laten zien dat er begin januari een groei in de Franse aan voer optrad van 2.6 miljoen stuks in een week tijd. Er moet gerekend worden op een groter aanbod van Hollandse sla. Een prijsdaling voor de komende week lijkt niet uit gesloten. Overige gewassen Het aanbod aan overige glas- groentengewassen is op het ogenblik beperkt. Dit komt ondermeer door het van start gaan van de hoofdteelten, waarvan de produktie nog en kele maanden op zich laat wachten. Radijs werd in de loop van de week wat goed koper. De gemiddelde prijs die er per bos betaald werd lag op 1,02, het aanbod zal wat kleiner uitvallen waar door de prijs weer wat kan aaantrekken. Het aanbod van andijvie is om deze tijd van het jaar beperkt. De aange voerde andijvie wordt vlot verhandeld tegen goede prij zen. De gemiddelde prijs lag op ƒ2,72 per kilo. Hiermee is de prijs gekomen op hetzelfde niveau als vorig jaar. Er druk ten toen echter wel de nodige stookkosten op deze teelt. Het aanbod blijft klein, de goede prijzen zullen stand houden. Koolrabi brengt gemiddeld 90 cent per stuk op. Spinazie no teerde een prijs van 3,20 per kilo. Een gewas als raapstelen bracht slechts 22 cent per bos je op. Bleekselderij passeerde de veilingklok voor 42 cent per stuk. V ollegrondsgroenten Met de spruitenprijzen is het nog steeds droevig gesteld. Het zeer zachte weer heeft deze teelt tot nu toe duidelijk parten gespeeld. Als de prij zen van de afgelopen week vergeleken worden met die van vorig seizoen, dan ligt de gemiddelde prijs 87 cent per kilo lager. Voor de (fijne) A sortering lag de gemiddelde prijs op 51 cent per kilo. De (grovere) B sortering bracht 88 cent per kilo op. Volgens de weerberichten is er op kor te termijn geen verandering in het huidige weertype te verwachten. Het ziet er voor de prijsontwikkeling dan ook somber uit. Als gevolg van het zachte weer is het aanbod van prei de laatste weken aanmerkelijk groter als vorig seizoen. De prijzen steken dan ook scherp af tegen die van 1982. Er werd de afgelopen week 85 cent per kilo betaald (Vorig jaar 2,42). In aanvoer en prijs lijkt er de komende week niet veel te veranderen. Boerenkool bracht 49 cent per kilo op. Winterpeen noteerde een prijs van 2 dubbeltjes pei kilo. Voor dit laatste gewas valt het op dat de consumenl vaak aanmerkelijk hogere prijzen moet betalen. Prijzen van 9 dubbeltjes per kilo zijn geen uitzondering. Witlof liep wat in prijs op. Voor de sorte ring I kwam de prijs op ƒ2,45 per kilo en voor de sortering II op 1,85. Dit oplopen van de prijs werd vooral veroor zaakt door een kleiner aan bod. De prijsdruk zal in de komende week weer toene men. Henk Schroeten, peda gogisch medewerker van een kindertehuis, Is er In geslaagd om mid den In het winterseizoen een typische zomer groente als rabarber te kweken In de mergel grotten bij Kanne. In de zomer laat hij de planten afsterven In plaats ze te oogsten. Hierdoor bouwt de plant een gro te reserve aan groei- en voedingsmiddelen op. Na de eerste nachtvorst plant hij de rabarber In de grotten. Hier lopen de planten opnieuw uit. De eetbare stengels groeien uit; de bladeren echter niet. Hier zit de experimentele kweker temidden van zijn oogst. kool, savoiekool (met die fraai krullende bladeren) en het echte miniatuurkooltje: het spruitje. Een paar tips: Per persoon kunt u rekenen op zo'n 250 gram. Alhoewel u kool in de winkel gesneden kunt kopen, kunt u dat ook gemakkelijk zelf doen. Bovendien verliest de groenten bij blootstelling aan de buitenlucht vitaminen. Lijkt één kool u teveel Snij hem door, dek het snijvlak af met folie en u kunt 'm we kenlang in de koelkast bewa ren. Eén receptje (andere kunt u in een kookboek vinden): Zeer fijn geschaafde witte kool is lekker als salade met een dressing Van olie, azijn, peper, zout en mosterd. Heer lijk bij varkens- en lamsvlees en bij de nasi goreng. Over dieren voor dieren Onder auspiciën van de „Stichting Schoonheid zon der Wreedheid" kwam bij Drukkerij Coene een aller aardigst kinderboekje uit met geestige kleur- en zwartwit- piaten van Bep Thijsse. Tatja- na Graven, publiciste, maak te er gedichtjes bij over het „kleine" hoofdpersoontje: oli fantje „Jompie", dat besloot nu maar eens op zijn eigen houtje „het bos" in te gaan. Hij leert er allerlei dieren kennen, heeft leuke en enge belevenissen. Tenslotte wordt het een boze droom, waaruit moeder hem redt. Ze ver schijnt juist als hij zich geen raad meer weet en neemt het doodvermoeide olifantje mee naar huis om hem lekker met zantf en water af te spui ten. Door de enige plaatjes en pittige versjes een leuk ca deautje (J 11,95) voor ieder kind tot 12 jaar. De opbrengst komt ten goede aan het werk van de Stich ting, die de verkoop van dierproef vrije cosmetica be vordert, door verkoop van al lerlei artikelen w.o. dit boek je. Het is te verkrijgen: Ko ningin Sophialaan 25, Den Haag, tel. 070 834240 of bij Mevr. Hetty v. Lens, Van Boetzelaerlaan 43a, Den Haag, tel. 070 - 520666. T.F. ALTIJD FIETSLICHT Met de pas op de markt gebrachte „Akku-Star" heeft elke fietser on der alle omstandigheden volop licht. De dynamo hoeft voor- en achterlicht niet meer van stroom te voorzien; maar laadt de accu op. Die voedt dan de lampen. De fiets verlichting is zo niet meer afhan kelijk van de snelheid, wordt niet belemmerd door regen, modder of sneeuw op de band, en brandt óók als de fiets stilstaat. De accu wordt opgeladen als de dy namo wordt aangezet. Hij is in een uur „vol" en heeft dan genoeg energie om de fietslampen drie uur lang te laten branden. Erg prettig voor de fietser, die toch al een kwetsbare verkeersdeelnemer is. Want ook als hij voor een ver keerslicht staat, is zijn rijwiel dui delijk zichtbaar. Voor trimmers is de accu ideaal: geen weerstand op het voorwiel bij het avondlijk rondjes draaien. De accu kost rond de 35 gulden. Montage op de voorvork is vrij simpei: draadje naar de accu, draadje naar de koplamp. Klaar. Fabrikant is Stars Trading Group, Postbus 1580, 5900 BN Venlo, tel. 077 43750. Daar kan eventueel worden geïnformeerd naar ver koopadressen. Altijd licht. Op de juiste manier in de sneeuw rijden Wat u tegen lawaai kunt doen staat in de NSG-folder. Kool werken niet om dezelfde re den. Anti-vries is dus een eer ste vereiste. Krabber of spuitbus om de ra men ijsvrij te maken een tweede, want goed zicht voor komt ongelukken. Heel wat ergernis kan een slotspray of slotontdooier be sparen. Zorg er wèl voor dat hij niet in het handschoenen vak ligt. U heeft er dan zo weinig aan. Weinig gas! Wielen hebben goede grip

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12