mmmm Schaakgrootmeester John van der Wiel opnieuw Leids sportman van het jaar 6 i m „Actieve rol voor leden van Leidse Sport Federatie' Onder redactie van Gert Jan Onvlee Carl Prlea „Interne R structuur van de LL verste- vigen". Ie VOORZITTER CARL PRIES IN NIEUWJAARSREDjfj (bi .v> Dertiende Misschien aardig om te me moreren. De Leidatosportprijzen wer den gisteravond voor de der tiende maal uitgereikt. Ja ze ker, het was de dertiende keer. Erger nog, het gebeur de op een vrijdag. Wij van Hutspo(r)t zijn natuurlijk niet bijgelovig, althans, niet bijge- loviger dan de gemiddelde sportman, sportvrouw of sportploeg. Maar je kan nooit weten. Het zou toch weieens de laatste keer geweest kun nen zijn. Omdat het daarbij in deze periode van het jaar een toch wel goede gewoonte is om eens even over de schouder te blikken naar al datgene wat weer achter ons ligt, presenteren Wij van Hutspo(r)t bij deze een terug blik op dertien jaar Leidatos portprijzen. Gewoon, voor de aardigheid. En toch: voor alle zeker heid.... Dertiende (2) Negentienzeventig was het eerste jaar dat sporters blij gemaakt werden met de Zil veren Sleutels. Sporters, in derdaad, want toentertijd was het nog gewoonte om de prijs uit te reiken aan ploegen, hele verenigingen zelfs. De eerste club die de prijs in de wacht sleepte was de Leidse Krach tsport vereniging De SpartaanGe wich th effers dus. Jongens die een domi nante rol zouden gaan spelen in de nu dertienjarige Leida- tosportprijzen-geschiedenis. Niet zo vreemd natuurlijk: welke jury zou deze gespier de krachtbundels nu niet te vriend willen houden? Ook de naam van De Zijl/LGB komt opmerkelijk vaak voor bij de winnaars, duikt steeds weer op in de jury-rapporten. Merkwaar dig? Ntee, natuurlijk niet. Want: in welk restaurant, be horende bij welk zwembad werden de prijzen de laatste jaren zo vaak verdeeld? Juist. Commentaar overbodig. Een goed gastheer ruk je zijn zwembroek niet van zijn lijf. Die schenk je prijzen en, zo als in 1973, een stel sleutels. Van zilver. Dertiende (3) In 1974 wordt besloten de Zilveren Sleutels niet langer alleen aan complete clubs uit te reiken. Ook individuele sportprestaties kunnen vanaf dat moment goed zijn voor een hoofdprijs. De huidige coach van Bettine Vriese- koop, Nora Bakker, weet daar over mee te praten. De tafeltennister - die toen nog voor de duidelijkheid als Nora Bakker-Broxterman werd aangeduid - verdiende in 1974 als eerste individuele Leidse sportster de Zilveren Sleutels. Eerlijkheidshalve dient vermeld te worden dat de toenmalige, met het jaar enigszins van samenstelling veranderende jury, het van zelfsprekend niet kon laten de gekende oude liefdes te belonen. Er werden namelijk voor het eerst aanmoedi gingsprijzen uitgeloofd. En één van de zes in die catego rie uit te reiken prijzen ging naar De Zijl/LGB. Een jaar later werd LKV De S. aange moedigd. Macht der gewoonte waar schijnlijk. Dertiende (4) Die Leidatoverkiezing van 1975 was een opmerkelijk ge beuren, leverde een door braak op. De prijs bleek te kunnen worden gedeeld, niet twee sleutels bij elkaar, nee, twee losse exemplaren. Een deling die ook al noodzake lijk was geworden omdat de jury niet kon kiezen tussen A V Holland en tennisser Louk Sanders. Een doorbraak die niet zon der gevolgen bleef. Ook een jaar later kwam de jury, waarin dé mensen van het compromis, journalist Ruud Paauw en waterpolo-speler Hans Parrel nog altijd zitting hadden, er niet uit. De keuze tussen de winnaar van '71, Swift, dat dus in totaal aan drie Sleutels kwam, en gewi chthef f er Herman Filippo (van welke club zou die nou zijn?), was te lastig. Die de ling had met name in '76 overigens wel nadelige gevol gen voor hen die dachten een aanmoedigingsprijs in de wacht te kunnen slepen. Er werden slechts drie van der gelijke beloningen uitgereikt. Bokser Chris Lantrok en Hutspo(r)t ons, na de archie ven diepgravend te hebben doorgeworsteld, nog altijd af vragen is wat er nou in die enveloppe zat. Kreeg de club waarbij alles om het geld draaide nu 1000 gulden of niet? Met andere woorden: heeft de Leidatojury de vere niging geld gegeven waar mee - laten we zeggen - een kleurentelevisie voor één van de spelers gekocht kon worden? Kreeg de vereniging 'geld en benutte Leiden dat voor het resterende gedeelte van de vereniging? Of ging dat geld, zoals andere papie ren willen, nu naar de num mer twee van dat jaar. Die Ley the? Voor goede oplossin gen bedenkt deze redactie een ongetwijfeld aardig prijs je. O ja, voor we het vergeten. Ook in '78 waren er weer an dere prijzen te vergeven. En LKV de S. snoepte weer lek ker mee... Dertiende (6) Resteren de uitreikingen van 1979 (John van der Wiel schaakte toen zijn eerste Sleutels binnen), 1980 (San dra de Kruijff ontving dat jaar het zilveren kleinood) en 1981 (winnaar: DIOK). Nu, wat ons van Hutspo(r)t be treft, geen opmerkingen. Van der Wiel en De Kruijff pres teerden gewoon heel best en DIOK werd door de jury in geschakeld om er bij Lugdu- num nu eens een echt feest van te maken. Hetgeen ook volledig lukte. Daarbij werd LKV de S. in '79 gewoon derde, vonden we Zijl/LG- Bers Edward Maasdijk en Stan van Belkum in '80 di rect achter De Kruijff terug en was er in '81 een ereplek gereserveerd voor Dio Dee genaars van LKV de S. Omdat de traditie ook dit jaar voortreffelijk in ere is gehouden, gezien de prijzen voor hetzelfde drietal plus jeugdig talent René Correljé, is de in de eerste regels van deze uitgave nog enigszins aarzelende redactie van Hut- spo(r)t er zo langzamerhand dan ook van overtuigd ge raakt dat de dertiende Leida- toprijsuitreiking niet de laat ste in de serie is geweest. Immers: zo lang LKV de S. en De Zijl/LGB nog bestaan en de respectievelijke jury's zich van hun plichten bewust zijn, zo lang zullen de Zilver en Sleutels jaarlijks worden uitgereikt. Zonder twijfel... SPORT LEIDENfieidóeSomtwtZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA lf. Wiel („Ik zie deze grootmees terstitel niet als einddoel, denk dat ik me de komende jaren door gewoon hard werken nog kan verbeteren"), derhalve toch een tweede plek voor Dio Deegenaars. Wéér een tweede plaats, overigens. Dit grote ta lent van de Leidse Krachts port Vereniging De Spartaan bezette immers ook in 1981 deze minst bevredigende posi tie. Het feit dat hij afgelopen jaar talloze nationale records verpulverde en zijn beste to taalprestatie van 260 op 300 ki logram bracht; het gegeven dat hij een zevende plaats op de Europese kampioenschap pen en een twaalfde plek op de mondiale titelstrijd bewerk stelligde; zelfs de wetenschap dat hij de nagestreefde Olym pische limiet tot op vijf kilo gram naderde, deden Deege naars geen plaatsje stijgen op de jaarlijks gepubliceerde Leidse sportladder. Niet voor niets stelde de jury in haar rapport dan ook dat „het con solideren van eerder bezette posities in 1982 duidelijk niet gelijk stond met achteruit gang". Desondanks is er nog hoop voor de gewichtheffer die in het afgelopen sportjaar uit groeide tot „Neerlands beste gewichtheffer aller tijden". De jury heeft het in haar rapport immers nadrukkelijk over „een tweede plaats met stip". Eerste maal De tafeltennisvereniging Scyl- la kwam gisteravond voor de eerste maal voor in het rijtje hoofdprijswinnaars. Weliswaar legden twee Scylla-dames (Nora Bakker-Broxterman en Sandra de Kruijff) eerder zelfs al individueel beslag op de Zil veren Sleutels, als club was de sterke Leidse pingpongvereni- ging nog nooit zo hoog geste gen. Dat Scylla dit jaar wel zo ver kwam, was echter niet verwonderlijk. De dames wer den voor de derde maal lands kampioen, het herenteam pro moveerde en veroverde maar direct de nationale herfsttitel, de damesjunioren werden landskampioen, Sandra de Kruijff pakte met Bettine Vriesekoop Europees zilver en Stephine van Gennip bleek de sterkste in de strijd om de Limburg Coupe. Met deze prestaties liet Scylla op de ranglijst twee leden van LEIDEN Hoewel Carl Pries, voorzitter van de Leidse federatie, gisteravond in zijn korte nieuwjaarsrede nauwe beleidszaken aan de orde stelde („Wij hebben daar openbar» denvergaderingen voor"), kwam de heersende bezuinigingsv de toch even ter sprake. Na te hebben gesteld dat de LSF moeten adviseren „over het verdelen van pijn, waarvan de vang mede politiek bepaald is", vroeg hij nadrukkelijk aandacht voor het aantal mensuren dat door het vrijwillige der in de sport wordt opgebracht. „Het is onze wens dat bij het maken van politieke keuzen feit zwaar wordt meegewogen. Ik roep u allen dan ook uw politieke omgeving uit te dragen. Dit in de hoop dai ge leste het tij zal keren". Pries blikte vanzelfsprekend ook nog even terug op 1982 jaar waarin de Leidse Sportfederatie het levenslicht zag. ken is dat er in Leiden sportbestuurders bereid waren van „wat in de sport vereend" met elkaar in zee te gaan heeft nu dan ook een sportraad in de vorm van een een constructie waarvoor de Leidse sportwereld zich had sproken. Voor het jaar 1983 verwacht ik een interne structuur van de Leidse Sport Federatie, een ling waarbij de medewerking van alle in de LSF clubs noodzakelijk is". Pries deed vervolgens de toezegging de leden van de LSI actief mogelijk" te betrekken bij de standpuntsbepaling in d visering aan B en W. „Dat in deze regelmatig met strakke schema's gewerkt dient te worden is vervelend, maar in h» gemeen niet te vermijden. Van een ieder wordt in deze z een zekere slagvaardigheid verwacht. Het is een goede deze slagvaardigheid in het rijtje goede voornemens voor op te nemen". Nora Bakker-Broxterman, nu coach van onder meer Bettine Vriesekoop: in 1974 de eerste individuele sportster die beslag legde op de Zilveren Sleutels. LEIDEN John van der Wiel is gisteravond tijdens de traditionele nieuw jaarsreceptie van de Leid se Sportfederatie uitgeroe pen tot Leids sportman van het jaar 1982. De Leidse schaker, in 1979 na het behalen van de Euro pese jeugdtitel al eens be giftigd met de Zilveren Sleutels en de bijbehoren de geldprijs van duizend gulden, ontving de Leida- to-wisselprijs uit handen van Jan van Zijp naar aanleiding van zijn impo nerende opmars binnen de internationale schaak wereld. Een opmars die hem in één jaar tijd twee grootmeesterresultaten opleverde (bij het Hoogo ventoernooi en tijdens een sterk bezet, door hem ge wonnen evenement in het Joegoslavische Novi Sad), waardoor Van der Wiel als zesde Nederlander na Max Eu we, Jan Hein Don- ner, Jan Timman, Hans Ree en Genna Sosonko in het rijtje der internationa le grootmeesters kon wor den opgenomen. Van der Wiel is in de nu der tienjarige geschiedenis van de Leidato-sportprijs de eerste in dividuele sportman die De Zil veren Sleutels voor een twee de maal kreeg uitgereikt; ver der komt alleen de naam van de wielerclub Swift (in '71 en in *76) twee keer op het ins criptieplaatje voor. De op per soonlijke titel samengestelde driemans-jury, bestaande uit Lodewijk Kallenberg (secreta ris van de Leidse Sport Fede ratie), Cees van Duivenbode (bestuurslid Lugdunum) en Leidse Courant sportredacteur Gert-Jan Onvlee, besloot ge wichtheffer Dio Deegenaars de tweede prijs (van 750 gul den) toe te kennen. Tafelten nisvereniging Scylla werd met de derde plaats en 650 gulden beloond voor de geleverde prestaties. In haar rapport sprak de jury gisteravond tijdens de in het clubhuis van voetbalvereni ging Roodenburg plaatsvin dende feestelijke bijeenkomst, van een zeer goed jaar voor de Leidse sport. „Een jaar waarin de jury zich geconfronteerd zag met een kwalitatief hoog en kwantitatief groot aanbod van sportprestaties op niveau". Met name de prestaties van Van der Wiel, Deegenaars en Scylla werden bijzonder op merkelijk genoemd. „De jury is ervan overtuigd dat de, door de winnaars van de tweede en derde prijs geleverde prestaties in andere, mindere sportjaren, ongetwijfeld wel goed zouden zijn geweest voor De Zilveren Sleutels". Met stip Achter 25-jarige John van der (bijdrage: Maarten Nooter) roeier Rob Robbers zullen nog wel eens aan dat gegeven terugdenken: een eervolle vermelding was alles wa t voor hen overbleef. Een jaar later trok de jury de zaken evenwel op alle fron ten weer recht. Maar één winnaar (snelwandelaar Nico Schroten van Holland) en weer een heleboel aangemoe- digden waaronder, jawel, De Zijl/LGB... Dertiende (5) Zoals bekend gaat het win nen van de zilveren Sleutels gepaard met het overhandi gen van een goed gevulde enveloppe. Doorgaans zit daar zo'n duizend gulden in. En omdat de jury geen on derscheid maakt tussen ama teur- en professionele sport kon het in '78 gebeuren dat de sleutels en de enveloppe naar basketbalclub (Parker) Leiden gingen. Wat Wij van Gewichtheffer Dio Deegenaars „consolideerde" zijn tweede plaats van vorig jaar op de Leidato-ladder '82 door zijn totaal met maar liefst veertig kilogram omhoog te krikken... aanmoedigingsprijzen. D( bij de B-meisjes. f, r de geldschieters Leidse Spaaiu bank, Sporthuis Wout Berger Slaapkamercentrum, de Grot noordhallen en Reclamebutf Joop Visser, zeven aanmoedi gingsprijzen van 150 guide, toe, bedoeld als stimulans vo{] de vaak jeugdige winnaars oi op de ingeslagen sportwti door te gaan. In volgorde vr opkomst: Ron de Roode (i jaar, oud-Roodenburg, nu spP lend voor FC Den Haag), Mein kenteam-bowler Jan Snik ()r jaar, geselecteerd als reserfl voor Jong Oranje tot 23 jaai|* schaatser/Swift-wielrenner j" Alex Jansen (22 jaar, winnajt van de eerste KNSB-marathc^ van dit seizoen), Unicum-te^ nisser Hans Tönjann (19 jay winnaar van de Districtskaif* pioenschappen, „Noordwijk en „Roomburg"), het eersj* herenteam van Saturnus (dril" maal kampioen in vier jaar, weer bovenaan), Holland-atl* te Yvonne van Dorp (16 jai^ winnares van vier Nederlam se titels) en Zijl/LGB-zwert. mer René Correljé (14 jaf' zeer all-round naar de nati) nale jeugdtop gezwommen). - i 1' aa •>fl£ nc Jo f Si syilliiiifï a i» |i| tilt - i Yvonne van Dorp ontving gisteravond een van de zeven 16-jarige AV Holland-atlete veroverde vier nationale titels De Zijl/LGB direct onder zich: Stan van Belkum (vierde, 450 gulden) en Edward Maasdijk (vijfde, 400 gulden), beiden „oude bekenden" op de Leida to-ladder. Van Belkum - aan gemoedigd in 1979, derde in 1980 - presenteerde zich vorig jaar als topscorer van de wa- terpolohoofdklasse, werd door oud-spelers van het Neder lands zevental gekozen tot meest waardevolle speler van dat oranjeteam en werd voorts in het toernooi om de Tuugs- ramcup (de mini WK) uitge roepen tot beste speler van het toernooi. Routinier De routinier van de nationale zwemploeg Edward Maasdijk, in 1980 nog tweede, draaide eveneens een heel sterk jaar. Na een uiterst secure voorbe reiding, flitste Maasdijk op de 100 meter vlinderslag naar een wereldtijd van 55,87 seconden. Op die afstand bereikte de Leidse zwemmer ook de finale van de WK in Equador. Voorts leverde Edward Maasdijk zo zijn bijdrage aan de door de Nederlandse estafetteploeg ge realiseerde records op de 4 x 100 meter vrijeslag. De herenploeg van AV Hol land (atletiek) werd door de jury op de zesde plaats (fl. 350) geposteerd. De 25-mans forma tie van de vereniging „die nog nooit zo'n succesvol jaar heeft gekend als 1982" promoveerde naar de hoofdklasse en be hoort nu weer tot de top- twaalf van Nederland. Roeier Ronald Florijn besloot gister avond het rijtje der hoofdprijs- winnaars. De Die Leytheroeier legde beslag op drie nationale titels, terwijl hij daarbij skiff kampioen van De Amstel werd. De wel verwachte uit zending naar de wereldkampi oenschappen vond geen door gang, omdat zijn maatje in de dubbel-twee kort voor de se lectiewedstrijden „uit de boot viel". Desondanks een zeven de prijs en 300 gulden voor Florijn. Aanmoedigingsprijzen De jury kende gisteravond te vens, onder dankzegging aan f! s: - - - "SIP IÉ jj j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10