ensioenbreuk is nog lang niet gespalkt Ministerie: Unie priaakte rekenfout net vakantiegeld VVDM ruziet over eigen oekomst: voorzitter stapt op STAAT DER NEDERLANDEN Leraren: onderwijs onaanvaardbaar verdacht gemaakt Commissie bekijkt verzoek Urenco prolz&tkmtten Beschoten kraker eist vijftig mille AMSTERDAM De kra ker die eind vorig jaar bij de ontruiming van een pand in de Amsterdamse Vondelstraat door een ho telhouder in zijn been werd geschoten, eist vijf tigduizend gulden schade vergoeding. Naar het zich laat aanzien kan de kogel niet uit het been verwij derd worden. Het pand waar het om ging ligt pal naast het hotel. Beide per celen zijn eigendom van de hotelhouder. Toen bij de ontruiming van het kraakpand ook het hotel mikpunt werd van de de monstranten, pakte de ho telhouder een geweer en loste een aantal schoten. Sneeuwsituatie in Alpen wordt slechter DEN HAAG Sneeuw- bericht van de ANWB, samengesteld in samen werking met enkele ver keersbureaus: In het Alpengebied is de sneeuwtoestand nog meer verslechterd en zijn de wintersportmogelijk heden over het algemeen slechts matig tot goed op de hoger gelegen pistes. Dicht bij huis zijn er na genoeg geen skimogelijk heden meer. Hieronder volgt een kort overzicht per land. De vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in centi meters: eerst de lage pis tes, vervolgens de hoge pistes. België: Ardennen: geen mogelijkheden. Duitsland: Harz: geen mogelijkheden; Sauerland: geen mogelijkheden; Eifel: geen mogelijkheden; Duit se Alpen: 10 tot 48, be perkte mogelijkheden Frankrijk Savoie/Haute Savoie: 24, 101 Alpes du Sud: 33, 118 Oostenrijk Vorarlberg: 20, 88 Tirol: 25, 71 Salzburgerland: 28, 92 Karinthië: 30, 80 Zwitserland Berner Oberland: 3, 28 Graubuenden: 31, 92 Wallis: 38, 82 Noord-Italië Zuid-Tirol: 23, 108* Noorwegen: tot circa 77 Weersverwachting voor het Alpengebied: Vandaag regen, zaterdag vanuit het noorden opkla ringen. Nul-graden-niveau dalend van 2500 tot 1500 meter. £€4daeSoWlCmt VRIJDAG 7 JANUARI 19S3 PAGINA 9 'Speels protest van „huizen-eters" |ftig leden van de Bouw- en Houtbond FNV hebben gistermiddag vanuit een rijdend huis bij het jpisterie van Sociale zaken en werkgelegenheid 56.750 handtekeningen aangeboden aan staats- i^retaris De Graaf (geheel rechts op de foto). De kaarten zijn een protest van evenzovele werklo st die, willen zij in aanmerking komen voor een rww-uitkering, eerst hun eigen huis moeten „ope- i". De Graaf toonde begrip voor de kwestie en zei dat de ministerraad in deze zaak nog vóór ïruari een beslissing zal nemen. 0-RECHT Kees de Kort. jprzitter van de Vereniging lor Dienstplichtige Militai- ji (VVDM), heeft zijn functie „ortijdig neergelegd. De Kort rtrekt omdat de andere bfdbestuurders niet over anderingen willen praten |de VVDM, terwijl het al ja- langzaam slechter gaat it deze soldaten vakbond. De Korte wil onder meer meer samenwerking met de behou dende AVNM (Algemene Ver eniging van Nederlandse Mili tairen). Vooral voor oudge dienden in het VVDM-bestuur is dat taboe. Beide organisaties hebben momenteel zeven- tot achtduizend leden. De VVDM had in haar hoogtijdagen on geveer het dubbele aantal. De VVDM en de AVNM becon curreren elkaar fel tijdens de ledenslag die zij elke drie maanden op de kazernes voe ren bij nieuwe lichtingen dienstplichtigen. „Allemaal verspilde energie, die beter is te gebruiken voor belangenbe hartiging voor soldaten", zo vindt De Kort. 7LENING 1983 PER 1987/1990 bedrag open bedrag (vaststelling na de inschrijving) koers de koers wordt op 10 januari vóór beurs bekendgemaakt rente jaarlijks op 1 februari aflossing in 4 jaarlijkse termijnen van 1 februari 1987 af inschrijving 11 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 februari 1983 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs en weten schappen dient volledige opening van zaken te geven, zodat de schade aan het Nederlands onderwijs dat op een onaanvaardba re manier verdacht is gemaakt, zoveel mogelijk kan worden be perkt. Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) heeft dit de bewindsman donderdag per telegram verzocht. Het NGL reageert hiermee op berichten over een verontrusten de toename van strafbare feiten op scholen. Het departement zag in de toename aanleiding een circulaire te sturen aan de ambtenaren over de gedragslijn die ze hebben te volgen bij ver moeden of vaststellen van een strafbaar feit. Het ministerie kan niet direct de gegevens verstrekken, waaruit de toename is afge leid. De brief is een algemene aanscherping van het controle-ap paraat, meer een soort waarschuwing tegen winkeldiefstal, aldus een woordvoerder van het ministerie. 'ok SER in zorgen 7(EN HAAG Net als het be- jjfsleven zal ook de Sociaal-Eco ""mische Raad moeten intomen, 6'grenzen van de personeelsgroei >rji bereikt. Aldus algemeen secre- lajis mr. B. Pompen in zijn nieuw- trsrede. Volgen Pompen staat Da werken van de SER ter discus- i7| Hij wees er daarbij op dat de jering de SER voorbij loopt door ns alleen maar deskundigen te jdplegen dan wel de raad in een ogelijke tijdsklem te zetten, wees hij op voorstellen om de lande adviesraden van de re- 'ing door andere adviesorganen jJvervangen. PTT stopt VUT-proef DEN HAAG PTT'ers kun nen met ingang van dit jaar niet meer op hun zestigste met VUT. De proef waarbij PTT'ers eerder dan het andere over heidspersoneel met werken mochten stoppen is na drie jaar om financiële redenen stopgezet. Ook komt een ein de aan de mogelijkheid om tot 67-jarige leeftijd door te werken. De PTT'er zal voort aan, net als alle andere amb tenaren, vanaf zijn 61e met VUT kunnen gaan. Geen experimenten met drugs in Rotterdam ROTTERDAM Er kan in Rotter dam geen sprake zijn van het gratis verstrekken van heroïne of andere verdovende middelen. Aldus hoofd commissaris A. Vermeij van de Maas stad in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij is het op dit punt volstrekt oneens met zijn Amsterdamse collega Valken. Ook het aangekondigde verstrekken van morfine onder medische begelei ding aan een kleine groep verslaafden gaat in Rotterdam niet door. Volgens Vermeij is de Rotterdamse politie niet van plan om op enigerlei wijze het opereren van huisdealers te tolereren. Diesel 2 et goedkoper ROTTERDAM De prijs van dieselolie blijft onverminderd dalen, als gevolg van de prijsont wikkeling op de interna tionale produktenmarkt en de dalende dollar koers. Shell, BP en ESSO heb ben aangekondigd de prijzen voor dieselolie, gasolie, huisbrandolie en petroleum tussen de 1,4 en twee cent te verlagen. Vijf jaar geëist tegen moord op ex-lijfwacht Brood GRONINGEN De 23-jarige L. uit Groningen die verdacht wordt van moord op de 23-jarige Alex Oogje, de ex-lijfwacht van de popzanger Herman Brood, heeft gisteren vijf jaar cel tegen zich horen eisen. De verdachte zou op 23 augustus vorig jaar in een café in de Groninger binnenstad van dicht bij Oogje hebben neergeschoten. De raadsman be pleitte ontslag van rechtsvervolging. De verdachte zou uit noodweer hebben gehandeld omdat Oogje dreigde aan te vallen met een mes. Bovendien oe fende het slachtoffer al langere tijd een ware ter reur onder de bezoekers van diverse café's in Gro ningen uit. De officier erkende dat, maar hield de verdachte voor dat dit zijn daad niet kon recht vaardigen. Uitspraak 20 januari. POLITIE „TREKT LERING" UIT INCIDENT MET HUISARTS ROTTERDAM De Rotterdamse politie wil „lering trekken" uit het incident dat zich in december heeft voorgedaan tussen twee poli tieagenten en de Rotterdamse huisarts H. Groene veld. Volgens een mededeling van de Rotterdamse hoofdcommissaris krijgt de arts geen proces-verbaal en worden er tegen de agenten geen maatrege len genomen. De arts was s nachts in pyama naar een spoedgeval geweest. Naar zijn zeggen werd hij door twee agenten aangehouden, uit z'n auto gesleurd en geboeid naar het bureau afgevoerd. Volgens de politie had hij te hard gereden, stoptekens genegeerd en elke medewerking geweigerd. Het politieoptreden had inderdaad gematigder kunnen zijn, maar de arts heeft zich laten gaan, aldus de hoofdcommissaris. Het incident is na een gesprek deze week tussen beide partijen gesloten, zo zegt hij. Dokter Groeneveld verlangt echter dat de hoofdcommisaris publie kelijk excuses maakt voor het gedrag van de agenten en terugneemt dat hij zich zou hebben laten gaan. „Gebeurt dat niet, dan dien ik alsnog een officiële klacht in", aldus de huisarts. {Vervolg van voorpagina) pSN HAAG Volgens ministeries van sociale leen en financiën heeft Unie BLHP bij haar ■•ekening van het va- eintiegeld zowel in de ^er van de belastingen *j ten aanzien van de l^mieheffingen fouten 'iimaakt. Zo heeft zij ten r rechte het verschil in aandinkomen per 31 de- jnber en 1 januari als Igangspunt gehanteerd, [lat de effecten van de emiestijging die vanaf 1 |eiuari optreedt (flinke idjging van premies voor wao, ww en zw) extra zwaar zijn uitgevallen. Ook worden de loonbelas tingtabellen per 1 januari op een andere wijze ge hanteerd. De werkelijk heid zal aanzienlijk min der negatief zijn dan de vakbond eerder deze week voorspelde, zo ver zekert een woordvoerder van het ministerie van so ciale zaken. Uit de ministeriële cijfers blijkt zelfs dat iemand met een modaal inkomen (rond 36.000 gulden bruto per jaar) zijn net to-vakantiegeld nog ziet toene men. In plaats van 1153,76 vakantiegeld kan hij rekenen op 1236,67 netto. In de bere keningen van de Unie BLHP zou Jan Modaal er al 431 gul den op achteruit gaan. De inkomens boven modaal krijgen inderdaad netto min der geld om op vakantie te gaan, hoewel het bruto-bedrag aanzienlijk hoger ligt. Iemand met een bruto-maandinkomen van 4000 gulden (bruto-vakan- tiegeld 3654 gulden) houdt dit jaar netto 1681,43 over tegen 1756,94 vorig jaar. Mensen met 5 mille per maand hebben recht op 4568 gulden bruto-va- kantiegeld. Zij houden daar straks 1824,33 gulden van over tegen 1938,15 gulden vorig jaar. FNV-kader bij NS: ambtenarenakkoord veel te schamel UTRECHT Het akkoord dat de ambtenarenbonden met minister Rietkerk geslo ten hebben in ruil voor de prijscompensatie drie vrije dagen is erg teleurstel lend. En het levert te weinig (5000) banen op. Dat zeiden 80 kaderleden van de Ver- voersbond FNV bij de NS gisteren. De NS'ers vinden dat er min stens vier roostervrije dagen uit de bus .hadden moeten ko men. Bovendien hadden er ze ker 15.000 banen bij moeten komen. Overigens is het nog te vroeg om te zeggen dat er weer (stakings)acties komen bij de spoorwegen. Een woordvoerder van de FNV zelf vindt het akkoord „een heel bemoedigende zaak". „Een tijd geleden viel er met de overheid alleen maar over inleveren te praten, zonder dat er banen gemaakt worden". De ambtenarenbond Abva/Kabo gaat haar leden de komende weken over het ak koord raadplegen. Spookrijder verongelukt Op de zuidelijke rondweg van Breda is vanochtend vroeg een 45-jarige spookrijder om het leven gekomen. De man, afkomstig uit Breda, reed richting Tilburg over de rijbaan Antwer pen/Rotterdam en kwam daarbij frontaal in botsing met een tankwagen. DEN HAAG De Nederlands-Engels-Westduitse commissie die moet beslissen over eventuele uraniumverrijking voor Taiwan zal vrij spoedig bijeenkomen. Urenco, het drie-landen verrij kingsconsortium, heeft om zo'n beslissing gevraagd omdat het meent dat er commerciële mogelijkheden in Taiwan liggen. Volgens het Verdrag van Almelo, waarbij Urenco is opgericht, moeten verrijkingsopdrachten uit Nederland, Engeland en West-Duitsland vrijwel automatisch worden uitgevoerd, maar dient over opdrachten uit andere dan de drie landen te worden beslist door een bij het Verdrag opgerichte gemengde commissie. De verwachting is dat men graag over nadere inlichtingen over de verrijkingsmogelijkheden voor Taiwan zou willen beschik ken, Nederland heeft de gemengde commissie verzocht duide lijkheid te brengen in wat Urenco zich precies voorstelt te gaan doen. Men gelooft dat de gemengde commissie beter in staat is .dan Urenco zelf eventuele economische belangen af te wegen tegen politieke voor- en nadelen. Zwart geld in bankkluisjes: mogelijk vervolging huurders ARNHEM Enkele tientallen huurders van bankkluisjes in de Rabobank in het Gelderse Beek worden waarschijnlijk strafrechtelijk vervolgd we gens belastingontduiking. Bij een onderzoek naar een om vangrijke koppelbazenaffaire werden de kluisjes begin okto ber door de politie en ambte naren van de Fiscale Inlich ten- en Opsporings Dienst (FIOD) geopend. Daarbij kwa men hoge bedragen aan zwart geld tevoorschijn. Ook de di recteur van het bankfiliaal zal, wegens zijn hulp aan de zwart- -geldbezitters, mogelijk wor den vervolgd. !N HAAG Het wil g maar niet vlotten met invoering van wettelij- pensioenregelingen. Na n kleine vijftien jaar ideren is de Stichting n de Arbeid nog steeds :t met een advies geko- n voor een wettelijke pensioenplicht voor werk nemers. Degenen, die zich daarover zateh te verbij ten, vonden dat er dan toch in elk geval een tus senoplossing zou moeten komen voor het probleem van de zogenaamde pen sioenbreuk. Maar met die voorziening dreigt het, in de tijd gerekend, dezelfde kant op te gaan. De aankondiging van staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken), dat hij over de pensioen breuk nog in het najaar van 1982 een wetsontwerp zou in dienen, is veel te optimistisch gebleken. De voorbereiding van dat wetsontwerp gaat veel meer tijd kosten, zo blijkt uit een recente mededeling van de staatssecretaris. Hoewel in de loop der jaren steeds meer ondernemingen pensioenregelingen voor hun RIEMELS j uêctalueq?: ueT is oe hele om mdo1 weeft ceweesr personeel hebben getroffen, zijn er nog altijd witte vlekken in pensioenland, zodat een wettelijke plicht voor pensi oenvoorzieningen (bovenop de AOW) ook nu nog steeds geen luxe is. In de Stichting van de Arbeid het samenwer kingsorgaan van werkgevers en vakbeweging kon men echter nog steeds niet tot een advies komen over de inhoud van een wettelijke pensioen plicht. Waardeverlies Velen werden ongeduldig, want in die wet zou ook het vraagstuk van de pensioen breuk worden geregeld. Zo'n breuk treedt op als men, met name door verandering van werkkring, vóór de pensioen datum het deelnemerschap aan een pensioenfonds beëin digt. Dat kan vervelende ge volgen hebben. Het belang rijkste effect is, dat men dan doorgaans voor later een pen sioenrecht meekrijgt, waarvan het bedrag vaststaat en niet meer gewijzigd wordt. Door de inflatie wordt de koopkracht van dat bedrag van jaar tot jaar minder en tegen de tijd dat men met pensioen gaat, is de uitkering nog nauwelijks wat waard. Men kan dat waardeverlies opheffen door het uitgestelde pensioenrecht voortdurend te verhogen met het inflatieper centage, maar deze indexering zou de pensioenfondsen wel eens erg veel geld kunnen kosten. Enig geld voor een pe riodieke ophoging is er wel. Een pensioenfonds maakt na melijk rente over ingevorder de premies. Dat gebeurt ook als een deelnemer ontslag heeft genomen maar nog geen pensioenuitkering krijgt. Bij het vaststellen van de rente- opbrengst van die premies (die opbrengst is medebepalend is voor de hoogte van het uit te betalen pensioen) gaan de fondsen uit van een bepaald renteniveau, de zogenaamde rekenrente. Maar het feitelijke rentepeil is doorgaans veel ho ger en dus, zegt de staatssecre taris. kan er best geïndexeerd Nog verder gaan De bewindsman wilde nog verder gaan in de pensioen- breukproblematiek. Het komt namelijk veel voor dat een werknemer die naar een ande re baas (en een ander pensi oenfonds) gaat, op grond van zijn leeftijd en laatstverdiende salaris een bepaald pensioen recht heeft opgebouwd, zónder dat zijn oude pensioenfonds het daarvoor benodigde geld gereserveerd heeft. Hierdoor krijgt zo iemand bij vertrek naar een andere baas eigenlijk minder pensioenrechten mee dan waarop hij eigenlijk recht heeft. De Graaf wil nu voor de pensioenfondsen een zoge naamde af-financiering ver plicht stellen, zodat iedereen bij vertrek naar een andere werkkring direct een (uitge steld) pensioenrecht meekrijgt naar evenredigheid van het laatstgenoten salaris en de ver vulde diensttijd. Voordat men deze en nog en kele andere zaken kan vast leggen in een „Interimmaatre gel Pensioenbreuk" moet wel worden vastgesteld of het fi nancieel allemaal te behappen is. De Graaf en zijn voorgang ster mevrouw Dales organi seerden dan ook een enquête onder pensioenfondsen en ver zekeraars, die zich met pensi oenzaken bezighouden Hij had gerekend op een snel re sultaat, zodat hij nog in het na jaar van 1982 een wetsontwerp zou kunnen indienen. Vlak voor de jaarwisseling deelde de staatssecretaris het parle ment echter mee, dat het met die enquête nog niet erg vlot. „Sabotage" Aanvankelijk werd die enquê te namelijk min of meer gesa boteerd. Het heette, dat De Graaf de betrokken instellin gen het hemd van het lijf vroeg en veel meer wilde we ten dan hij nodig had en zij kwijt wilden. Er speelde ech ter ook een beetje gramstorig heid mee. omdat De Graaf in zijn regeling veel verder wilde gaan dan de werkgevers lief was. Van de 1057 pensioen fondsen, die in mei werden aangeschreven en later in het jaar zo nodig tot twee keer toe een herinneringsschrijven kregen, had aan het einde van 1982 nog geen driekwart ge antwoord, sommigen nog on volledig ook. De Graaf denkt er hard over hiermee maar te volstaan. De verzekeraars, belast met de uitvoering van maar liefst 20.000 pensioenregelingen, lie ten het eerst helemaal afwe ten. De Graaf trof daarom met hen een speciale regeling om toch zoveel en zo goed moge lijk materiaal binnen te krij gen. Vlak voor nieuwjaar be richtte de staatssecretaris, dat men nu met het verzamelen van de gegevens onder de ver zekeraars druk doende is. Maar het zal blijkbaar toch nog wel even duren voordat de (pensioen)breuk gespalkt wordt. rb Smits

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9