Leiden wil meubelboulevard aan Langegracht realiseren Heftig verzet tegen •bestemmingsplan voor D'Oude Morsch 't bonthuis Wethouder kraakt café-beleid van burgemeester MARKTEN "LEIDEN £cid<ve Qcwcmit VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA 3 Vrachtwagen vermorzelt fiets LEIDEN Een 44-jarige fietser uit Leiden is gister ochtend op het kruispunt Rapenburg/Breestraat aan de dood ontsnapt toen hij werd aangereden door een vrachtauto. (De vrachwagenchauffeur, een 25-jarige Leidenaar, - reed op het Rapenburg en sloeg rechtsaf de Bree- jpistraat in. Het is verboden daar rechtsaf te slaan. De ^auto nam de bocht erg krap en drong de fietser in het nauw. De man sprong net op tijd van zijn rijwiel af. De fiets werd vermorzeld onder de wielen. De vrachtwagenchauffeur merkte niets en reed door. Hij kon later worden opgespoord. jjj Bestelwagen gestolen 'eLEIDEN Een nieuwe bestelwagen, die geparkeerd e stond aan de Morssingel, is vannacht gestolen. In de fjauto, die 20.000 gulden waard is, zaten handelsgoede ren ter waarde van 30.000 gulden. Het gaat om een n witte Mercedes bestelwagen, kenteken BB-31-BB. In nde auto bevonden zich wol en handwerkpakketten. Ie Omvangrijke fietsendiefstal opgelost LEIDEN Twee Leidse jongens van 16 en 17 jaar oud hebben be kend in de afgelopen maanden zo'n vijftig fietsen te hebben gestolen. Zij verkochten de fietsen, die een totale waarde van 25.000 gulden hebben, aan de vader van de 16-jarige jon gen. Deze man, een 49-jarige Leide naar is wegens heling aangehouden. De twee jongens zijn vandaag voor geleid aan de oficier van justitie in Den Haag. De 17-jarige jongen werd afgelopen maandag aangehouden op verden king van diefstal van een bromfiets. De eigenaar zag deze bromfiets staan in de Haarlemmerstraat en waarschuwde de politie. Tijdens het verhoor bekende de jongen de fiet sen te hebben gestolen met zijn 17- jarige vriend, die op dinsdag werd aangehouden. Zij hadden het voor zien op dure en splinternieuwe fiet sen. Van 34 van de 50 fietsen was aangifte van diefstal gedaan. Per fiets kregen de jongens van de vader een paar tientjes. Zij zetten dat geld om in snoep, patat én fris drank. De vader zegt, dat hij zich niet meer kan herinneren aan wie hij de fietsen heeft doorverkocht. De man zette het geld, dat hij voor de gestolen rijwielen ontving, om in drank. De man, die gezondheidspro blemen heeft, is vandaag naar huis gestuurd. Leegstand dreigt in binnenstad LEIDEN De gemeente heeft steeds meer moeite met het ver huren van nieuwe woningen in de binnenstad. Dat zei de heer D. Schilder van de afdeling volkshuisvesting gistermorgen tij dens een vergadering van de beleidsgroep stadsvernieuwing. Volgens Schilder spelen daarbij twee zaken een rol. Door de economische recessie is men minder bereid te verhuizen en ho gere woonlasten op zich te nemen. Ook de nieuwbouw in de Ste- venshofjespolder heeft een verminderde animo voor de nieuw bouw in de „gaten" in de binnenstad tot gevolg. De huur van de woningen in de Stevenshof ligt tot dusver ruim onder de vier honderd gulden, terwijl dat in de binnenstad nog wel eens hoger wil uitvallen. Het verschijnsel van (dreigende) leegstand doet zich niet alleen in Leiden voor. In de Rijnmond is ook al geconstateerd, dat het verhuren van woningwetwoningen steeds moeilijker verloopt. De heer Schil der wees erop dat leegstand erg gevaarlijk voor het volkshuis vestingsbeleid is. OM LEIDERDORP UIT DE MARKT TE PRIJZEN REIDEN De gemeente hgaat onderzoeken of het is in Leiden een Zogenaamde meubelbou levard (een aantal grote in één ^Complex) aan de Lange- cjrracht te realiseren. Men ^Soopt hierdoor de buurge meente Leiderdorp uit de 'jnarkt te prijzen. Het ge meentebestuur van Lei derdorp staat welwillend Megenover de plannen van "Lmeubelhandelaar Stouten- beek die tussen het Elisa- beth-ziekenhuis en Al- berts Corner een complex ""wil realiseren waarin ze ven meubelzaken een plaats krijgen. De provin cie moet echter nog toe stemming voor dit plan geven. Door met alterna tieve voorstellen te ko men, hoopt het gemeente bestuur van Leiden de brovincie ervan te over tuigen dat een regionale (meubelboulevard met een vloeroppervlakte van tenminste 10.000 vierkan te meter beter in Lei- Jden gerealiseerd kan wor gden. Het complex in Lei- iderdorp zou een vloerop- Aan de Langegracht, waar de meubelboulevard zou komen, is het bedrijf Mijnders gevestigd, die van plan is naar Leiderdorp te verhuizen, pervlak van 22.000 vier kante meter krijgen. De plannen voor Leiderdorp behelsen de vestiging van meubelzaken als Van Reeu- wijk, Oisterwijk, Van" der Meer, Mijnders en Stouten- beek in één complex. Wonin ginrichters in Leiden hebben verontrust gereageerd op het stadskern uiterst negatieve ge volgen heeft voor de meubel zaken in een binnenstad. plan, omdat ze bang zijn hun Het gemeentebestuur van Lei klanten te verliezen. De ge- den is echter tot de conclusie meente deelt de zorg van deze gekomen, dat ze nauwelijks ondernemers. Onderzoeken middelen hééft om het Leider hebben uitgewezen dat een dorpse plan te bestrijden. De grootschalige concentratie van provincie staat in principe af- meubelwinkels buiten de wijzend tegen grootschalige winkelvestigingen buiten de stadskern, maar is bereid ten aanzien van de meubelbran che een uitzondering te ma ken. Hieraan ligt ten grond slag dat „veel meubelzaken in winkelcentra op hoge lasten zitten en op zoek zijn naar goedkopere ruimte in gecon centreerde grootschalige vesti gingen", zo schrijft de gemeen te in een vertrouwelijk rap port dat woensdagavond in de commissie economische aange legenheden werd besproken. Verwacht wordt dan ook dat de provincie toestemming zal geven voor de te bouwen meu belstraat in Leiderdorp, ook al omdat men bang is dat er in aangrenzende provincies der gelijke centra gerealiseerd zul len worden. Verschraling De afwijzende houding van de gemeente Leiden tegenover de 'Leiderdorpse' plannen komt voort uit de angst dat de meu belstraat aldaar tot verschra ling van het Leidse kernwin- kelapparaat zal leiden. Boven dien vreest het gemeentebe stuur dat de grote opzet van de meubelstraat er toe zal leiden dat ook winkels uit andere dan de meubelbranche er een plaats zullen krijgen. De posi tie van de Leidse binnenstad ondernemers zal hierdoor nog eens extra verzwakken. Lei den verwijt de provincie „hier niet zo zwaar aan te tillen". Het enige middel om de Lei derdorpse plannen te door kruisen is de provincie een plan aan te bieden voor een meubelstraat in Leiden, zo meent de gemeente. Gehoopt wordt dat de provincie Leider dorp zal laten vallen ten gun ste van Leiden omdat dit min der negatieve gevolgen heeft voor het Leidse winkelbe stand. In Leiden zijn vier lokaties ge vonden waar een meubelstraat gerealiseerd zou kunnen wor den: Leeuwenhoek, nabij de Groenoordhallen, Ir. Driesen- plein en aan de Langegracht. De Leeuwenhoek en de Groe- noordhal worden minder ge schikt geacht, omdat deze ter reinen te ver van de binnen stad gelegen zijn. Het Ir. Driessenplein levert proble men op omdat het hier om een beschermd stadsgezicht gaat. Blijft over een terrein aan de Langegracht dat door de ge meente als gunstig wordt be oordeeld, hoewel het bestem mingsplan gewijzigd zal moe ten worden. Het is de bedoeling dat er een 'onderzoek gehouden wordt om na te gaan of een meubelstraat in Leiden haalbaar is. Dit on derzoek zou gefinancierd moe ten worden door de gemeente, de meubelbranche, de Kamer van Koophandel en de Stich ting Leidse Binnenstad. Sjardin-complex In „De Pancrat" op het Ir. Driessenplein wordt dins dagavond een informatie-avond gehouden over de be bouwing van het voormalige Sjardin-complex. De ge meente is van plan daar 37 woningen te bouwen. Me vrouw G. Schramm en de heer C.J. van der Wardt van de Directie Ruimtelijke Ordening zullen deze plannen presenteren. De bijeenkomst begint om half acht Kees Ouwejan De groep „Kees Ouwejan en zijn makkers" treedt van avond op in Aniba's Muziekkamer aan de Witte Singel. De Leidse formatie brengt folkmuziek ten gehore. Het optre den begint om half negen. Jazz on 'Sunday In het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizer- laan wordt zondag een concert in de reeks „Jazz on Sunday" gehouden. Het trio van pianist Rob Agerbeek treedt vanaf drie uur op. De formatie bestaat uit: Har ry Emmery (bas), Eric Ineke (slagwerk) en Herman Schoonderwalt (sax). Cursus gespreksvoering De Leidse Vrijwilligerscentrale start zaterdag 22 januari met een cursus Gespreksvoering. De reeks van tien lessen, die op maandagavonden van acht uur tot half elf worden gehouden, worden ingeleid met een hele cursusdag. Tevens kan men deelnemen aan een weekeinde assertiviteit. Dat wordt gehouden op 19 en 20 februari. Men kan zich aan melden bij de Centrale, Langegracht 246a, telefoon 149064. Deelname aan de cursus kost 20 gulden, deelname aan het weekeinde vijftien gulden. Wie ben jij? In het LAKTheater aan het Levendaal 150 vindt zon dagmiddag16 januari de premiere plaats van het stuk „Wie ben jij?". Het wordt uitgevoerd door de Leidse Kindertheatergroep Klef, die vorig jaar het stuk „De Apollostraat" op de planken bracht. De voorstelling begint om drie uur. ^EMOTIONELE BLONK: WERKGELEGENHEID STAAT OP HET SPEL >1 EIDEN „Wat de ge- ïeente in haar bestem- lemingsplan d'Oude Morsch %anricht, is geen beleid, %iaar zijn streken. Als eni ge bedrijfje tussen ver schillende andere bedrijf jes moet dat van mij ver dwijnen. Ook mijn andere ^vestigingen in de wijk lïfnoeten vanwege dat be stemmingsplan plotseling "Weg. Van het begin af aan lïheb ik alles in overleg JJnet de gemeente opge bouwd. Nu wordt het de ïïgrond in geboord. Ver van de bedrijfjes niet mogelijk, want er is geen passende elders te vinden, staan dat de gemeente heeft aangeboden, vergt inves van een zodanige npmvang, dat deze niet kan Ivorden opgebracht met 4le beperkte omzetmoge- inlijkheden in de omgeving San Leiden. Verwezenlij king van de door de ge- nfneente gewenste bestem mingen betekent het ein- Ïle van mijn bedrijfjes en Ie werkgelegenheid voor ninstens 35 man", aldus en af en toe zeer geëmo- ioneerde N.G. Blonk gis termorgen tijdens een noorzitting gehouden door Gedeputeerde Staten van puid-Holland over het be- ^temmingslan d'Oude Morsch. )e heer Blonk sprak behalve bis bewoner van de Hartesteeg pok als directeur of als enige pandeelhouder van de ven- bedrijf B.V., Calex Autobedrijf N.V., Blonk's graanhandel, W.C.A. van Kerkhof Autobe drijf B.V. en Fiducia N.V. Deze bedrijfjes zijn gedoemd te verdwijnen als hun bezwaren tegen het bestemmingsplan ongegrond worden verklaard. Op de plaats van deze bedrijf jes wil de gemeente nieuw bouw plegen. Zij wil in die buurt de zogenaamde woon functie versterken en er ge zinswoningen bouwen. Om de buurt leefbaar te maken, vindt de gemeente dat het aantal be drijfjes moet worden terugge drongen. Een andere indiener van een bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan is Hocuram B.V., exploitant van de Koets- o-theek in de Kruisstraat. Deze discotheek zou volgens het bestemmingsplan geheel moeten verdwijnen. Er is op die plaats nieuwbouw gepland en de aanwezigheid van een discotheek zou, volgens de ge meente, de rust in de buurt ernstig verstoren. Tijdens de hoorzitting gistermorgen werd Hocuram B.V.vertegenwoor- digd door mr. A.R.M. van der Pluijn. Hij stelde dat er in de Koets-o-theek zo'n 1,7 miljoen gulden is geïnvesteerd en dat de bouw van vier woningen op zo'n plaats wel een dure aan gelegenheid zou worden. Dit vanwege de schadevergoeding die de gemeente zou moeten betalen. Hij vond het plan niet getuigen van realiteitszin en vroeg zich af of de overheids gelden die beschikbaar zijn voor het verbeteringsplan op die manier wel toereikend zul len zijn. Ook stelde hij dat er nog geen enkele andere loka- tie voor de discotheek door de gemeente is voorgesteld. Ten slotte vroeg mr. Van der Pluijn zich af of het verster ken van de woonfunctie in dat gebied nu wel zo verstandig is. Dit vanwege de grote hoeveel- hied horecabedrijven in de last aan bewoners zullen blij ven bezorgen. Verpauperen De gemeente stelde zich gister morgen op het standpunt, dat ze de buurt tegen verpauperen wil beschermen en dat ervoor ook al geld via de Interim Sal do Regeling beschikbaar was. Verder vindt zij het noodzake lijk, dat er meer mensen in de wijk komen wonen en dat een aantal bedrijfjes daarom moe ten verdwijnen. De Koets-o- theek is volgens de gemeente een storend element in het ge heel. Als mogelijke andere vestigingsmogelijkheid ziet de gemeente een soort fietsenkel- der onder de nieuwbouw van de universiteit op het Doelen- terrein en op de plaats van een oud chemisch bedrijfje aan de Lammermarkt. Er is echter nog niets door de gemeente ondernomen om deze lokaties te toetsen aan de haalbaarheid daar een discotheek te vesti gen. Mr. Van der Pluijn noem de de door de gemeente ge noemde lokaties een greep uit de lucht. Hij vroeg zich af hoe de gemeente een lokatie kan aanwijzen die eigendom is van de universiteit. De andere lo katie aan de Lammermarkt werd niet geschikt geacht om dat deze te veel in de „horeca- loop" zou komen, waardoor er wellicht „trammalant" bij de ingang zou kunnen komen. "De Koets-o-theek werkt met ledenkaarten. Degenen die geen kaart hebben kunnen niet naar binnen. Nu is de lig ging van de discotheek vrij rustig, maar op drukkere plaatsen in de stad wil ieder een snel naar binnen en dat zou dan wel eens tot ruzies en misschien vechtpartijen kun nen leiden", aldus mr. Van der Pluijn. Gedeputeerde Staten zal bin nenkort uitspraak ,doen over ADVERTENTIE Reparaties, modernisering. Vrijblijvend prijsopgave. Alléén Nieuwe Rijn 54, Leiden, tel. 071-123308. „Stichting Leidse Binnenstad maakt Sanders onmogelijk' LEIDEN „De Stichting Leidse Binnenstad wil zo graag meer parkeerplaatsen in de binnenstad maar de voor stellen die nu gedaan worden, hebben juist tot gevolg dat de parkeergarage Sanders er nooit komt". Wethouder C. Waal deed deze uitspraak gistermorgen tijdens een vergadering van de be leidsgroep stadsvernieuwing. Ook andere leden van de be leidsgroep hadden stevige kri tiek op het doen en laten van de stichting ten aanzien van het parkeervraagstuk. „Ik be gin me af te vragen waar ze mee bezig zijn. Wat nu wordt voorgesteld, leidt tot niets", werd gezegd. Volgens Waal en de beleids groep gaat de stichting uit van de stelling, dat na de bouw van de parkeergarage geen parkeerplaatsen uit de binnen stad mogen verdwijnen. De drukte op zaterdag en donder dagavond zou dat noodzakelijk maken. Volgens Waal heeft dat tot gevolg, dat er teveel parkeerplaatsen in de binnen stad ontstaan. „Uiteindelijk. staat de Sandersgarage dan al leen op zaterdag en donder dagavond vol. Op die manier is de zaak financieel nooit rond te krijgen. Je moet de hele week bekijken, wanneer je wilt bepalen hoeveel par keerplaatsen er nodig zijn. Wanneer we nu zouden afwij ken van het beleid van de af gelopen jaren en meer par keerplaatsen zouden toestaan, dan haken de beleggers af en kunnen we opnieuw begin nen", aldus Waal. De wethou der hekelde voor de zoveelste maal het feit dat de stichting Leidse Binnenstad en de win keliers in de binnenstad niet mee willen betalen aan de ga rage. De gemeente hoopt deze maand de onderhandelingen met een belegger over de bouw van de garage af te ron den. De kans dat er winkels om de garage worden ge bouwd lijkt overigens klein. Winkels op de begane grond van de garage is waarschijnlijk niet rendabel. De winkels zou den ook het verlies van een flink aantal parkeerplaatsen tot gevolg hebben. „IN STRIJD MET HET COLLEGEPROGRAMMA LEIDEN Wethouder C. Waal van ruimtelijke or dening is het niet eens met het horecabeleid van burgemeester C. Goekoop. De wethouder ziet niets in het voorstel van de burge meester om de sluitings tijd van een aantal café's te verruimen. Waal zei een en ander gisteren tijdens een vergadering van de beleidsgroep stadsvernieu wing, een club ambtenaren die onder leiding van de wethou der de voortgang van de stads vernieuwing in het oog houdt. Volgens de wethouder is het laatste plan van de burgemees ter in strijd met het college programma, met het struc tuurplan voor de binnenstad en met de bedoeling van de bestemmingsplannen. Ook het merendeel van de beleidsgroep acht een verruiming van de sluitingstijden niet aanvaard baar. „We zullen helaas nega tief moeten adviseren ten aan zien van dit voorstel", aldus de wethouder. „We willen de overlast door de bezoekers van de café's juist tegengaan". In het laatste voorstel van de burgemeester wordt aan 18 ca fé's de mogelijkheid geboden om in de nacht van vrijdag op zaterdag of in de nacht zater dag op zondag de deuren pas om drie uur te sluiten. De ei genaar van de kroeg mag zelf bepalen welke nacht de deu ren om twee uur dan wel drie uur dicht gaan. Het sluitings uur is nu voor beide nachten twee uur, terwijl de café's de rest van de week om één uur dicht gaan. Goekoop vindt dat de Leidenaar langer de kroeg in moet kunnen, maar Waal Wethouder Waal: „Overlast door cafébezoek zal toene men" ziet daar nogal wat problemen in. „De overlast' voor de buurt zal toenemen", merkte hij op. Omdat de nieuwe proef van de burgemeester tot gevolg heeft, dat de sluitingstijden van de café's verschillend zullen zijn, vreest de wethouder dat er een „trek" door de stad zal ontstaan. De wethouder is bang dat om twee uur cafégan gers vanuit het ene café mas saal en luidruchtig naar het andere zullen trekken. Eén van ambtenaren stelde dat dat verschijnsel zich inderdaad voor zal doen. Door te gaan posten tijdens een vorige proef van de burgemeester, had hij geconstateerd dat inderdaad van een luidruchtige trek ge sproken kan worden. De wethouder wees erop, dat het college van B en W voort aan en niet meer alleen de burgemeester, zal moeten oor delen over de muziekvergun- ningen van café's en discothe ken. „We zullen ons moeten uitspreken over de vraag of de muziekvergunningen ook ver- rruimd moeten worden". proef die door de burgemeester is voorgesteld, wordt 17 januari in de ge meenteraad behandeld. „Leraren Louise niet onder druk gezet" LEIDEN Het college bevestigt, dat leraren van de Louise de schoolonderzoeken moesten doorgaan, was het noodzakelijk te Coligny Scholengemeenschap door de schoolleiding zijn gebeld weten of er voor leraren, die zouden staken, vervangers moes- en gevraagd of ze zouden meedoen aan de schoolstaking van ten worden gezocht. Wanneer de leraren meldden, dat zij zou- dinsdag 14 december. Het college schrijft dit in antwoord op vra- den meedoen aan de staking, is hen niet om een motivatie ge- gen van het PSP-raadslid H. de la Mar. vraagd. Aldus het college, dat benadrukt, dat er op de leraren geen enkele druk is uitgeoefend om af te zien van deelname aan De leraren, die zijn benaderd, waren op die dinsdag belast met de staking. Volgens de heer De la Mar zijn alle docenten van de hmtHon +orN-7iVV.t b" A" OvnriM Hin school benaderd en zou hen om motivatie ziin eevraaed. Politie Alkemade pakt 15 jongeren ALKEMADE De politie heeft in de afgelopen twee we ken 15 jongeren aangehouden, die worden verdacht van twintig a dertig inbraken en diefstallen. De jongeren 13 tot 20 jaar oud en allemaal af komstig uit Alkemade wer den gepakt na het oplossen van een inbraak. Deze inbraak zette de politie op het spoor van de andere inbraken en diefstallen in bouwketen, au to's en scholen. Dit alles vond plaats in Oude Wetering en omgeving. Staatssecretaris slaat eerste paal LEIDEN De staatssecretaris van economische zaken de heer P.H. van Zeil brengt woensdag 12 januari een be zoek aan Leiden om een eerste paal te slaan voor het bedrijfs verzamelgebouw, dat aan de Stadspolderweg wordt neerge zet. De paal gaat om kwart over twee de grond in. Het be drijfsverzamelgebouw is een van de pogingen van de ge meente om op lokaal niveau wat aan de werkloosheid te doen. Het gebouw moet onder dak bieden aan kleine uit de binnenstad afkomstige onder nemers, die door de stadsver nieuwing moeten verhuizen. LEIOEN Groenteveiling, vrijdag 7 januari. Andijvie 280-300. Boerenkool 73-94. Rode kool 10-15. Prei 88-111. Stoofsla 63. Spruiten A 61-65. Sprui ten B 77-82. Spruiten D 48-117. Uien 11-39. Winterpeen 15-31. Witlof 140- 235. Knolselderij 64-74. Sla 26-71. piaalteAldnrll 35-61

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3