erkweek van 50 uur naakt eind aan pecialisten-overschot Bondsrepubliek aan vooravond van harde verkiezingsstrijd Voor Reagan is het jaar van de waarheid aangebroken JEUWE LSV-VOORZITTER DR. J. IMHOF JITENLAND fieidacSoutotit VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA 13 ERSFOORT Voor- er zijn van de Lande- se Specialistenvereni- g (LSV) heeft zijn aar- p kanten, zolang de rheid rijkelijk geld regenen op medicij- iland, maar als de stui- s op zijn wordt het eilijk. li heeft de Amersfoortse mist dr. J. W. Imhof (54), in tal van bestuursfunkties sporen al heeft verdiend, voor de eer bedankt. Inte- jeel, het opknappen van serie moeilijke klussen ten jeve van de 6100 leden tel le vereniging trekt hem aan. In de eerste plaats wil binnen twee jaar het le- »grote probleem van het ialistenoverschot hebben ilost en voorts een flinke jeven aan de herstructure- van de specialistenhono- a. Maar vooral wil dr.Im- sleutelen aan het beeld, „men" heeft van de specia- „Als er vakbroeders zijn, verkeerd hebben gehan- I, dan verdienen ze straf, t uit. Maar het is te gek om specialisten over een kam ;heren. De meesten zijn ui- t geconcentreerd met hun bezig en verdienen het om voor geldwolven te den uitgemaakt. Ze staan t bloot aan volstrekt onte- ite kritiek. Dat ben ik agzat". publiek heeft de indruk, de gevestigde specialisten hechte groep vormen, die belangen scherp verdedi- Het verschijnsel, dat hon- len aankomende vakgeno- niet aan de bak kunnen ten heeft het begrip niet jroot. Niet alleen blijven rdoor miljoenen guldens eenschapsgeld, die in hun 'iding zijn geïnvesteerd, zbruikt, maar ook is de •oonlijke tragedie voor de betrokkenen bijzonder groot. Als ze vijf jaar werkloos blij ven worden ze uit het register van specialisten geschrapt. „Het is nog erger dan u denkt. Als ze een jaar na hun afstude ren nog niets hebben gevon den is hun waarde weg. De LSV is dan ook van mening, dat dit een zeer ernstige zaak is waar we zo snel mogelijk van af moeten. In het overleg met de overheid over de oplos sing van tal van problemen in onze sektor heeft de LSV dui delijk gesteld, dat de specialis ten best hun „restpost"1 (het verschil tussen het norminko men en hetgeen feitelijk wordt verdiend) willen afbouwen als daartegenover een normale werkbelasting komt te staan. Specialisten zijn nu gemiddeld zeventig uur in de weer. Als „de werktijd terugloopt tot vijf tig uur, ontstaan voldoende ar beidsplaatsen om de aanko mende collega's en degenen, die net klaar zijn, op te van gen". Dat zal een hele toer zijn ge zien het feit, dat de normale instroom van specialisten al door de vorige regering onder zware druk is gezet „Ja, dat klopt. De instroom is van vier tot twee procent te ruggebracht, waardoor de nor male vervanging al in gevaar is gekomen, laat staan dat je iets extra's kunt doen. Van daar de absolute prioriteit van de LSV om met de overheid tot een betere regeling te ko men. Dat wil zeggen, de in stroom weer verhogen tot vier procent. Ik ben ervan over tuigd, dat het lukt, inclusief het wegwerken van het over schot. Ik begrijp overigens best waarom de overheid zo fors heeft gehakt in het instroom- percentage. Het is altijd zo ge weest, dat elke nieuwe specia list iets toevoegde aan het be staande geheel. Ook als het de bedoeling was dm in een be paald specialisme een man ex tra te stoppen vanwege het vele werk, dan demonstreerde de praktijk een uitbreiding van het arbeidsveld. Hij cre ëerde een eigen kring patiën ten en behoefte aan nieuwe apparatuur. Het resultaat was telkens een verhoging van het kostenpakket voor de zieken huizen". Is dat nu ineens afgelopen? „Ik denk, dat de invoering van het budgetsysteem aan die ontwikkeling een eind maakt. Het gaat nu zo worden, dat elk ziekenhuis van de overheid een portie geld krijgt met de boodschap erbij, dat de direk- tie het daarmee moet doen. Het maakt dus niet uit of een specialisme door vier of acht man wordt gerund, zolang de totale kosten maar niet boven het budget uitsteken". Wordt het financieringspro bleem daardoor niet moeilijker dan het al is? De verdeling van het geld, dat aan het zie kenhuis is toebedeeld, wordt immers een interne aangele genheid. Dat zal me een span ning geven op het direktiebe- leid. Uw voorganger, dr.Kaste lein, heeft de mogelijkheid van een budgetsysteem per specialisme geopperd. „Natuurlijk wordt de beslis sing wie wat moet krijgen erg zwaar. Als dat niet haarzuiver gebeurt, heb je direkt voer voor problemen in huis. Maar het vraagstuk moet ook niet worden overschat. Ik kan u zeggen, dat het overleg tussen de LSV en de Nationale Zie kenhuisraad (NZR) ook over dit punt uitermate plezierig verloopt. Ik denk, dat het bud getsysteem zal uitdraaien op een financieringsregeling per afdeling. Daardoor wordt veel stoom van de ketel gehaald". U hebt nu wel de verwachting uitgesproken, dat specialisten uren zullen inleveren om ruimte vrij te maken voor jon ge collega's, maar is een be roep op solidariteit voldoende? „Dat zou niet reëel zijn. Nee, mijn optimisme is gebaseerd op een zeer effectief middel. Door de introductie van het degressief systeem loopt de verdienste van de specialist zo terug, dat hij vanzelf zijn werktijd gaat aanpassen aan de hoogte van het honorarium. Het degressief systeem is al ja ren van toepassing op de ra diologen. Als die met hun ver richtingen boven een vastge steld aantal ujitkomen, zakt hun profijt aanzienlijk en daarmee de neiging om lang door te werken. We twijfelen er niet aan, dat het systeem, eenmaal in gebruik voor alle specialismen, voldoende nieu we arbeidsplaatsen zal creë ren. Bovendien zal door het budgetsysteem het kostento- taal van het ziekenhuis niet toenemen". Binnen welke termijn is het overschot weggewerkt? „Ik schat binnen een a twee jaar. Maar er moet wel meer gebeuren om ongewenste ont wikkelingen ook op langere termijn te voorkomen. Het is hard nodig, dat vraag en aan bod nauwkeurig op elkaar worden afgestemd. Dus we moeten voor de zesentwintig specialismen, die we in dit land hebben, niet méér men sen opleiden dan er voor de praktijkvoering nodig zijn. Ge lukkig wordt daaraan hard ge werkt. De chirurgen bijvoor beeld hebben het aantal oplei dingsplaatsen gehalveerd en de internisten functioneren nu in een situatie van één op één. Iedere opleider heeft maar één assistent. Daarnaast moet de overheid ook een forse duit in het zakje doen. Ik denk aan de veel te grote toevloed van me dische studenten. Het maxi mum is op dit moment 1950 Dr. Imhof: „Als er vakbroeders zijn die verkeerd hebben gehandeld, dan verdienen ze straf. Punt uit. Maar het is te gek om alle specialisten oveer een kam te scheren". per jaar. Dat is zevenhonderd teveel als de commissie, die een onderzoek heeft gedaan naar de werkelijke behoefte, gehoor krijgt". Specialisten hebben het imago van veelverdieners, die verge leken met minder bedeelde groepen, nauwelijks hoeven in te leveren. „Ja, er wordt hard geroepen, ofschoon de kennis van zaken lang niet altijd navenant is. Om te beginnen hebben de specialisten al op drie fronten ingeleverd. Verder gaan ze er nog meer op achteruit als de maatregelen, die hierboven zijn opgesomd hun vruchten afwerpen en tenslotte staat een regeling op stapel, die alle franje weghaalt. Ik bedoel de herstructurering van de speci alistenhonoraria. Die is hoog nodig omdat de aanpassingen van het ziekenfondsstelsel aan de snelle ontwikkelingen van de laatste dertig jaar hebben gresulteerd in een bonte lap pendeken. Om er weer een de gelijk weefsel van te maken, is de commissie Van Mansveld opgericht, die heeft zojuist haar eindrapport geprodu ceerd, waarin ter ondersteu ning van hetgeen de LSV al eerder heeft geopperd, een aantal zeer markante dingen wordt opgesomd. Punt een: het huidige stelsel moet gezuiverd worden van een aantal onjuis te praktijken. Zo was het bij voorbeeld financieel gunstig zowel voor het ziekenhuis als voor de specialist om een pa tiënt op te nemen. Wij zeggen nu, dat de toestand van de zie ke bepalend moet zijn voor de opname. Als het medisch be keken goed voor hem is moet je het doen, anders niet. Ten einde elke verkeerde stimu lans weg te nemen wordt er wat vergoeding betreft, geen verschil meer gemaakt tussen een poliklinische en klinische (patiënt in een ziekenhuisbed) behandeling. Punt twee: huis artsen moeten meer verant woordelijkheid krijgen. De dokter zal zich allereerst moe ten afvragen wat hij met de patiënt wil. De situatie is nu zo, dat een cliënt, eenmaal doorgeschoven naar de specia list, vaak in de tweede lijn blijft hangen. De specialist kan immers een herhalingskaart uitschrijven, zodat de huisarts zijn patiënt een lange poos niet meer ziet. Dat gaat verande ren. De huisarts krijgt ver schillende typen verwijzings- kaarten, waardoor hij de greep op zijn cliënt behoudt. Voor beeld: geeft de huisarts een ad- vieskaart, dan komt de betrok ken patiënt in aanmerking voor een eenmalig consult bij de specialist. Krijgt hij een be- handelkaart (er zijn drie soor ten kaarten voor respectieve lijk een drie, zes en negen maanden durende behande ling) dan geeft de huisarts zijn zieke voor een poosje af aan de specialist. Ik meen, dat met al deze maatregelen de specialis ten hard meewerken aan een betere structuur van de ge zondheidszorg". (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse hoofdstad komt weer tot leven. Politici, terug van de wintersport, halen de lange latten van de auto. De nieuwe energie, opge daan op de besneeuwde berghellingen, zullen zij de komende weken hard nodig hebben. Want de Bondsrepubliek staat aan de vooravond van een verkiezingsstrijd, die kei hard belooft te worden. ordelijk voor de val de liberaal-sociaal-democrati- van de Bondsdag, Richard ie coalitie van Helmuth Schmidt. Stüklen, alle partijen op om in JSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE de campagne voor de zesde maart af te zien van persoon lijke aanvallen en beledigin gen. Maar de kerstgedachte zal wel niet lang standhouden. Er staat te veel op het spel. Alle tekenen wijzen er immers op, dat het een nek-aan-nek-race wordt tussen de sociaal-demo cratische SPD en de christen- -democratische CDU-CSU. De liberale FDP zal zich ongetwij feld ook duchtig roeren. De partij van vice-kanselier en minister van Buitenlandse Za ken Hans-Dietrich Genscher, die in de laatste deelstaatver kiezingen compleet is wegge vaagd, vecht immers voor haar politieke overleven. Het wordt zijn partij immers aan gewreven verantwoordelijk te zijn voor de val van de libe- raal-sociaal-democratische coalitie van Helmut Schmidt in het afgelopen najaar. Ten slotte zijn daar nog de „Groe nen", een bont samenraapsel van milieu-beschermers en atoompacifisten. Zij ruiken hun kans om voor het eerst de vijf-procentsdrempel te over schrijden en daarmee hun in trede te doen in de Bondsdag, het Duitse parlement. Het is nog te vroeg om Gen scher en zijn FDP nu al af te schrijven. Behalve een tomelo ze ambitie, heeft de man ook een instinct tot overleven. Aan de neerwaartse trend van de FDP in de opiniepeilingen lijkt voor het moment een ein de gekomen. Aanzetten voor enig herstel worden zichtbaar. Maar of de FDP in de Bonds dag terugkomt, het blijft een dubbeltje op zijn kant. Zowel de door Genscher gewipte Helmut Schmidt als CSU- voorman Franz-Jozef Strauss richten in hun campagne hun giftigste pijlen op de FDP. Bij Schmidt is dat het geval omdat hij zich door Genscher verra den voelt. Strauss die graag vice-kanselier en minister van Buitenlandse Zaken wil wor den, kan zijn doel alleen berei ken als de CDU-CSU de abso lute meerderheid behalen en de FDP buiten de regering blijft. Werkloosheid Bij de SPD is precies het te genovergestelde gebeurd als bij de FDP. De sterke stijging van de werkloosheid en de striid tussen de linker- en rechtervleugel maakten de SPD in de ogen van veel Duit sers tot een partij die de pro blemen niet aankon. De per soonlijke populariteit van Schmidt behoedde de partij echter voor verder afglijden. Maar sinds de FPD naar de oppositiebanken verbannen is, opereren de sociaal-democra ten weer als een gesloten blok. En hoewel zijn ster langzaam verbleekt, beschouwen de Duitsers Helmut Schmidt nog steeds als hun bekwaamste po liticus. Mede dankzij Schmidts onvermoeibare optreden in Hamburg, zijn woonplaats, be haalde de SPD er weer de ab solute meerderheid. Maar ook bij de andere deelstaatverkie zingen na de machtswisseling in Hessen en Beieren, kwam de SPD beter voor de dag dan vriend en vijand hadden dur ven hopen. Kortom de absolu te meerderheid bij de bonds dagverkiezingen waarvan CDU-CSU kort geleden nog vrij zeker scheen, is uiterst twijfelachtig geworden. Werkloosheid em atoom raketten De werkloosheid en de atoom raketten zullen de verkie zingsstrijd gaan beheersen. De CDU is van plan na het échec in Hamburg de kiezers nog duidelijker onder de neus te wrijven dat de twee miljoen werklozen een erfenis van de SPD zijn. Moeilijker krijgt de CDU-CSU het met de plaat sing van de nieuwe atoomra ketten. De christen-democra ten hebben zich steeds vier kant achter de plaatsing ge steld, indien de onderhande lingen met de Russen in Genè- ve niets opleveren. In een tot nog toe geheim gehouden on derzoek van het Sinus-insti tuut in Mtinchen blijkt echter dat maar liefst 54 procent van de CDU-CSU-aanhang uitstel van plaatsing wil als in de herfst van 1983 in Genève niets bereikt is. Precies de helft van de CDU-kiezers wijst de plaatsing zelfs helemaal van de hand als zou blijken dat de Amerikanen niet se rieus zouden overhandelen. Dat zijn cijfers die Kohl enige hoofdbrekens zullen bezorgen. De CDU heeft in de campagne het voordeel van de kanse liersbonus. Een zittend kanse lier kan zich beter en gemak kelijker in de schijnwerper posteren dan zijn opponenten. Zijn tegenkandidaat Hans-Jo- chen Vogel heeft nog een ex tra handicap. Hij zit niet in de Bondsdag. Dat platform moet hij dus missen om zich te ma nifesteren. Hij zoekt daarom compensatie in veel publiciteit opleverende reizen, onder an dere naar Washington, Mos kou en het Vaticaan. Kohl heeft het tot nu toe ver rassend goed gedaan. De lange CDU-topman, jarenlang afge schilderd als een eenvoudige provinciaal vergeleken met de internationale staatsman Hel mut Schmidt, is nog niet op een ernstige fout betrapt. Af gezien misschien van zijn op vallende afwezigheid bij de te levisiediscussie na de voor zijn partij zo desastreus verlopen verkiezingen in Hamburg. Honderden kijkers belden de studio met de vraag waar de kanselier was. Kohl, die ge dacht had dat het met de CDU in de Hanzestad wel los zou lo pen, was op een verjaardags feestje. Toch moet het de CDU te den ken geven dat Kohl het in po pulariteitstests minder goed doet dan de nieuwbakken kanselierskandidaat van de SPD, Vogel. Maar voor 6 maart kan er nog veel veran deren. GERARD KESSELS WASHINGTON Een vaste stelregel in de Ameri kaanse politiek is dat het derde jaar van een president schap van doorslaggevend belang is voor het eindoor deel van de kiezers. Voor Ronald Reagan wordt 1983 dus het jaar van de waarheid en hij staat er niet al te goed voor. Reagan werd ruim twee jaar geleden verkozen boven Carter omdat hij beloofde dat hij het gat op de begro ting zou dichten, de Verenigde Staten weer sterk zou maken, de verwarring bij de bondgenoten zou wegne men en „de regering van de rug van de menseh zou halen". De huidige malaise in aanmerking genomen zou zelfs een optimist als hij nu waarschijnlijk wensen dat hij dit belangrijke jaar onder wat gunstiger omstan digheden had kunnen beginnen. Voor 1983 vertoont de begroting een tekort van 190 miljard dollar, hetgeen in houdt dat hij in één jaar meer tekort komt dan Carter in vier jaar. Reagan is een van de weinige presidenten die van het Congres geen geld heeft gekregen voor de ontwikkeling van een belang rijk strategisch wapen. Een van de meest in het oog springende gevolgen van zijn defensiebeleid is verder dat hij zonder dat overigens zelf te willen peetvader is geworden van de snel opkomende Amerikaanse freeze-beweging, die pleit voor een bevriezing van het bestaande wapenarsenaal. Wat de bondgenoten betreft, Carters reputatie in West-Europa was slecht, maar die van Reagan is nog slechter. De Europese bondgenoten reageerden woedend toen de VS als reactie op de noodtoestand in Polen een embargo afkondigde op in Ameri kaanse licentie vervaardigde onderdelen voor de gaspijplijn in Siberië. Hun woede was des te groter daar Reagan wel bereid bleek tot opheffing van het graamembargo dat destijds door Car ter was ingesteld wegens de Russische inval in Afghanistan. Ge confronteerd met zoveel eensgezinde oppositie moest Reagan uiteindelijk wel een stap terugdoen in de kwestie van de pijplijn. President Reagan schudt hier de hand van Walter Mon- dale, die na het terugtrekken van Edward Kennedy een goede kans maakt bij de eerstvolgende verkiezingen presidentskandidaat voor de Democraten te zullen wor den. Toen hij dat eenmaal had gedaan, sloeg het Kremlin ongenadig terug door de Amerikaanse contracten voor graanleveranties hoogmoedig van de hand te wijzen. Overheidsbemoeienis Reagans pogingen om de overheidsbemoeienis terug te dringen tot het niveau dat het volgens hem hoort te hebben, leverden hem smartelijke wanhoopskreten op van degenen die hij tot zijn vrienden rekende. Want plotseling realiseerde de middenklasse zich dat ze evenzeer van de federale schatkist profiteerde als de armen, de zwarten, de ouden en allerlei andere minderheids groeperingen. Terwijl steeds meer gezinnen failliet werden ver klaard en een steeds groter aantal van de twaalf miljoen werklo zen zijn aanspraak op een uitkering verloor, keerden de Ameri kanen weer terug bij de politici die ze bij de verkiezingen voor Reagan in de steek hadden gelaten. Voor een samenleving die een voorkeur vertoont het hele men selijke leven in cijfers te vertalen Time Magazine heeft zelfs de computer uitgeroepen tot Man van het Jaar 1982 lijkt de huidige Amerikaanse regering doof voor de simpele logica van politieke rekensommetjes. Zelfs na de uitslag van de Congres- verkiezingen eind vorig jaar waarbij de Republikeinen 26 zetels in het Huis van Afgevaardigden moesten afstaan aan de Demo craten, zijn er nog steeds vele Amerikanen die menen dat Rea gans verkiezing in 1980 het gevolg was van een fundamentele verschuiving naar rechts bij de Amerikaanse kiezers. Van meet af aan is dit een illusie geweest, maar zelfs nu lijken Reagans adviseurs dat nog niet te beseffen en dat zou wel eens gevaarlijk kunnen uitpakken voor Reagans verkiezingscampagne van 1984. De president zal constant in gedachten moeten houden dat hij zijn huidige positie niet zozeer te danken heeft aan liefde voor zijn persoon alswel aan afkeer van Jimmy Carter. Al met al is dit nauwelijks een stevige basis voor een nieuwe gooi naar de macht. Als Reagan inderdaad de oudste Amerikaanse president aller tijden wil worden, zal hij zich toch 'van meer en oprechter steun moeten verzekeren. Maar daar zal hij een harde dobber aan hebben. Het Leger der Heils zegt dat het bij zijn soepkeukens sinds de Depressie van de jaren dertig niet meer zo druk is geweest. Gebieden met een grote werkloosheid maken melding van een stijgend aantal ge vallen van kindermishandeling en zelfmoord. Ondertussen heeft Reagan meer tijd buiten het Witte Huis doorgebracht dan zijn meeste voorgangers. Van de 700 dagen heeft hij er 175 elders doorgebracht, hetgeen betekent dat hij een op de vier dagen niet aanwezig was. Geen oorspronkelijk denker De persconferenties van de president op televisie hebben het Amerikaanse publiek laten zien wat de verslaggevers, die hem op zijn reizen vergezellen al lang wisten, namelijk dat Reagan geen oorspronkelijk denker is. Daar komt bij dat een groot deel van het beleid van de president gewoon niet logisch is. Wat heeft het voor zin om een fundamentalistische campagne tegen de uitbreidingsdrang en het militarisme van de Sovjet-Unie aan te kondigen en vervolgens je uiterste best te doen om de betrek kingen met China, de Sovjet-Unie's gevaarlijkste vijand, te ver zieken. De prijs voor de verkoop van een paar wapens aan Tai wan en èen wat welwillender houding van extreem-rechtse Republikeinen zou wel eens een totaal ongewenste verzoe ning van de twee communistische grootmachten kunnen zijn. De extreme kanten van Reagans ideologie hebben hem een ne derlaag bij de Congresverkiezingen van vorig jaar opgeleverd en de plotseling opkomst van een anti-kernwapenbeweging, die in Europa al dertig jaar bestaat. Daarnaast roept het door Reagan gevoerde sociaal-economische beleid steeds meer weerstand op Groeperingen, die voorheen weinig van zich lieten horen, zijn wakker geschud en kunnen een enorme politieke invloed uitoe fenen. Als al die groeperingen en bewegingen, die de regering- Reagan bekritiseren, zich zouden weten te bundelen dan lijkt de positie van de huidige Amerikaanse president onhoudbaar te worden. HAROLD JACKSON The Guardian

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13