Surinaamse politici weigeren samenwerking met Bouterse Strijd in Tripoli laait weer op Michael Heseltine „kroonprins" van Margaret Thatcher Qaidó^Qounrnd Deense minister daagt Engeland voor Europees Hof Newyorks warenhuis ziet brood in Marilyn Monroe IUITENLAND VRIJDAG 7 JANUARI 1983 PAGINA 11 (Jitstel lancering weede Amerikaans -.ruimteveer IwASHINGTON De lancering van ■■jhet tweede Amerikaanse ruimteveer, ^ie Challenger, die was vastgesteld op 27 januari, en die de grootste communi- vatiekunstman in een baan om de aar de moet brengen is uitgesteld tot ten minste 1 februari. Mogelijk zal de Ivlucht nog enkele weken later worden ondernomen. De technici in Cape Ca naveral hebben nog steeds niet de oor zaak kunnen ontdekken van het ont snappen van vloeibare waterstof in het Imotorencompartiment tijdens het proefdraaien op de grond op 18 decern- VS breiden zich voor op val Sovjet-satelliet WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben gisteren met het oog op het mogelijk op de aarde neerkomen van de Sovjet-spionage- satelliet „Kosmos-1402" hun speciaal team voor nucleaire ongelukken in staat van pa raatheid gebracht. Volgens een officiële woordvoerder staat Washington in contact met de Sovjet-Unie over deze zaak. Moskou sprak overigens gisteren tegen dat de Kos- mos-1402 in moeilijkheden zou zijn en op de aarde dreigde te storten. Volgens Amerikaan se berekingen is de kans dat de Satelliet in zee stort 70 procent. Als de satelliet door de dampkring gaat zal de nucleaire brandstof vermoedelijk verbranden, aldus Amerikaanse deskundigen, maar de kans is groot dat ande re radio-actieve deeltjes op de aarde terecht komen. Bonn levert Turk uit aan Italië BONN De Westduitse regering heeft zich bereid verklaard de Turk Cedar Celebi uit te leveren aan Italië, waar hij ervan wordt verdacht be trokken te zijn geweest bij de aanslag op paus Johannes Paulus II op 13 mei 1981. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie in Bonn gis teren bekendgemaakt. Vorige maand had een rechtbank in Frankfort de weg al vrijgemaakt voor een uitleve ring van de 30-jarige Celebi. He West duitse regering heeft zich nu ook ak koord verklaard. De Turk zal ver moedelijk over tien dagen worden uit geleverd. Doodvonnis weduwe Mao wordt niet voltrokken PEKING De weduwe van Mao Ze- dong, Jiang Qing, die twee jaar gele den als leidster van de „Bende van Vier" ter dood werd veroordeeld zal niet worden terechtgesteld. Ook haar medeplichtige, ex-vice-premier Zhang Chunqiao, kan op gratie rekenen, zo heeft een hoge ambtenares van het ministerie van justitie in Peking ge zegd. De twee werden in januari 1981 we gens „contrarevolutionaire misdaden" ten tijde van de Culturele Revolutie (1966-1976) ter dood veroordeeld. De uitvoering van het vonnis werd toen twee jaar uitgesteld. Britse vorstin „verslijt" lijfwachten LONDEN De Britse ko ningin Elizabeth lijkt haar persoonlijke lijfwachten snel te „verslijten". Christopher Hagan, die pas zes maanden als zoda nig in dienst was, is al weer verdwenen en opge volgd door zijn assistent, Peter Prentice. De Lon- dense politie zegt dat het om een routinezaak gaat, maar volgens de Britse pers moest Hagan vertrek ken omdat de koningin hem niet mocht. Churchill wilde geen „top secret' LONDEN De vroegere Britse pre mier Winston Churchill heeft 38 jaar geleden vruchteloos geprobeerd zich er tegen te verzetten, dat de Britse ge heime dienst de Amerikaanse uit drukking „top secret" overnam. Volgens historische documenten, die dezer dagen openbaar gemaakt zijn, schreef de voorstander van zuiverheid van de Engelse taal Sir Winston het volgend nootje: „De Amerikaanse uit drukking „top secret" moet niet door ons worden overgenomen. Het is goed en correct Engels te spreken over „most secret". Ik hoop dat dit wordt overgenomen". Na olie nu whisky op Bretonse kust MORLAIX Op de kust van Bretagne, die in de afgelopen jaren her haaldelijk bevuild is ge worden met olie van ge strande tankschepen, is ditmaal aangenamer waar aangespoeld: fles sen en vaten whisky, af komstig van een Pana mese vrachtboot. Tijdens het passeren van Bretag ne heeft het schip vier laadkisten met in totaal 4.200 liter whisky verlo- PARAMARIBO Surina me zit zonder staatshoofd, hu waarnemend president mr. F. Ramdat Misier deze functie niet meer wenst uit te oefenen. Dat is uit diverse bronnen in Para maribo vernomen. De vlag voor het presiden tieel paleis wordt sinds de bloedige gebeurtenissen van 8 december niet meer gehesen. Bovendien houdt Ramdat Misier geen kan toor meer in het paleis. Intussen blijken er nog steeds grote problemen te bestaan bij het vinden van politici die wil len plaatsnemen in een nieu we Surinaamse regering. In Paramaribo circuleren al en kele weken de namen van mo gelijke kandidaten. Daaronder zijn de radicaal drs. E. Bru- nings van de RVP (Revolutio naire Volkspartij) en enkele van zijn partijgenoten. Win ston Caldeira, directeur van het planbureau en lid van de PALU (Progressieve Arbei ders- en Landbouwersunie) zou intussen een ministerschap hebben geweigerd. Volgens bronnen in Paramaribo staan potentiële kandidaten onder zware druk van vrienden en familie een ministerschap te weigeren. Sinds afgelopen week werd ook de advocaat mr. E. Bruma genoemd als kandidaat voor een minister schap en zelfs presidentschap. Bruma zou hebben geweigerd. Hij gold als een van de voor naamste vertrouwelingen van Bouterse en zette de eerste re gering onder leiding van Chin A Sen op poten. Volgens een goedingelichte bron in Neder land is Bruma naar het buiten land uitgeweken. Een familie lid in Paramaribo heeft echter beweerd dat hij nog steeds in Suriname is. Onzeker is ook of demissionair minister van bui tenlandse zaken, Harvey Naarendorp, er voor voelt plaats te nemen in een nieuwe regering. Naarendorp, van wie gezegd wordt dat hij na 8 de cember eigenlijk niets meer met Bouterse te maken wil hebben, is al enige tijd niet meer in Paramaribo gezien en zou in Cuba verblijven. Van Bouterses compaan Roy Horb is evenmin taal noch teken meer vernomen (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Deense minister van buitenlandse zaken, Ellemann-Jensen, heeft gisteravond in Brus sel verklaard dat zijn land zowel de Europese Com missie als Groot-Brittan- nië voor het Europese Hof zal dagen vanwege het visserijgeschil. Jensen zei dat het visserij-ak koord binnen de EG, waar ne gen van de tien lid-staten zich achter schaarden, discrimine rend is voor de Denen. De Deense regering beroept zich daarbij op de artikelen 170 en 1173 van het EG-Verdrag, die stellen dat de afzonderlijke lid-staten op voet van gelijk heid toegang hebben tot de ge meenschapswateren. Ellemann-Jensen was gisteren in Brussel om te praten met de huidige voorzitter van de Eu ropese Raad, zijn West-Duitse ambtsgenoot Genscher en de voorzitter van de Europese Commissie. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat ook de Britse minister van buiten landse zaken, Pym, aan het gesprek zou deelnemen. Pym liet het gisterochtend echter afweten, want, zo zei hij, er is sprake van een geschil tussen Denemarken en de EG en niet tussen Denemarken en Groot- Brittannië. Het gesprek tussen Jensen, Genscher en de voorzitter van de Europese Coipmissie zal volgende week dinsdag in Straatsburg worden voortge zet. Genscher zei gisteren „voorzichtig optimistisch" te zijn over de kansen om tot een soepele oplossing van het con flict te komen. Dure vertaling BRUSSEL Als men alle kosten (personeel, materiaal, kantoormachines, meubilair en kantoren) bij elkaar optelt, dan vergde in 1979 het verta len van één bladzijde door de diensten van de Europese Ge meenschap 210 gulden. Tot die berekening is de Europese Re- ikenkamer gekomen in haar recent gepubliceerde jaarver- slag. De rekenkamer houdt een ge middelde aan van driehonderd woorden per bladzijde, dus het vertalen van elk woord heeft zeventig cent gekost. Een van de suggesties die de rekenka mer doet om het vertalen goedkoper te maken is het zo spoedig mogelijk volledig ge bruiken van de aanwezige vertaalcomputer. Kinderen genieten van warme januaridag Deze kinderen uit de Westduitse stad Frankfurt genieten op hun manier van een war me dag in januari. De temperatuur liep gisteren in Frankfurt op tot veertien graden Celsius. Het was voor het eerst dat in deze eeuw een januari-dag zo warm was. Gewonde Taylor niet naar Libanon TEL AVIV Actrice Eliza beth Taylor heeft van haar voorgenomen bezoek aan Li banon afgezien en vliegt deze week nog terug naar de V.S. voor behandeling van het been dat zij bij een auto-onge luk in Israël verwondde. Een woordvoerder zei dat als Taylor niet iets aan het been liet doen, zij zichzelf perma nent schade zou toebrengen. Elizabeth Taylor kwam tien dagen geleden in Israël aan voor een „vredesmissie", die visites bij premier Begin, mi nister Sharon van defensie en presidentsvrouw Ophira Na- von omvatte. TRIPOLI/JERUZALEM Zware artillerie- en ra ketbeschietingen tussen pro- en anti-Syrische groeperingen maakten gisteren een eind aan een kortstondig bestand in de Noordlibanese havenstad Tripoli. De „kleine bur geroorlog" die daar de laatste week is opgelaaid heeft aan tenminste 70 mensen het leven gekost. Volgens niet-officiële is het dodencijfer echter veel hoger. Het bestand in Tripoli werd woensdagavond laat bereikt na een bezoek van Rachid Ka- ramé, oud-premier van Liba non', aan de Syrische hoofd stad Damascus. Volgens de Li banese staatsradio braken de gevechten gisteravond weer uit kort na aankomst van de Syrische minister van defen sie, Tlas, die Tripoli aandeed met het doel het staakt-het- -vuren te verstevigen. De ge vechten in de tweede stad van Libanon dateren van 1976 toen het Syrische leger tussenbeide kwam in de burgeroorlog. In de Noordisraëlische plaats Kiryat Shmona zijn gisteren Israëlische, Libanese en Ame rikaanse onderhandelaars voor de vierde maal bijeen geweest. Opnieuw is men het niet eens kunnen worden over de agen da. De Amerikaanse regering heeft bij Israël en Libanon een voorstel ingediend, dat een op lossing kan bieden voor de huidige impasse in de Liba- nees-Israëlische onderhande lingen. Bijzonderheden over het plan zijn niet bekend ge maakt. Het Libanese leger heeft giste ren de toegangswegen tot de zuidelijke buitenwijken van beiroet afgesloten en daar ver scheidene arrestaties verricht. Dit hebben burgers uit de Li banese hoofdstad meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het Libanese leger wor den de gearresteerden ver dacht van activiteiten die te gen de regering zijn gericht. Woensdag in hetzelfde gebied een aanslag plaats op een is- raëlisch voertuig, waarbij twee Israëlische militairen gedood werden. RUITENHEER Wetsovertreder burgemeesters in Voerstreek (Van onze correspondent) BRUSSEL De benoe ming van de Franstalige activist José Happart tot burgemeester van Voeren in de door taalrellen ge teisterde Voerstreek tus sen Maastricht en Luik, is in België uitgegroeid tot een staatszaak van de eer ste orde. In Vlaanderen heeft men het zwaar ge munt op Happart die be wezen heeft zich weinig van de wet aan te trekken en die de streek tegen het besluit van het parle ment in onder het be stuur van het Franstalige Luik wil brengen. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen in oktober werd Hap part door zijn Fransdolle medestanders met een overgrote meerderheid in de raad gekozen en is daarmee automatisch voorgedragen voor het ambt van burgemeester. De uiteindelijke benoe ming is formeel een zaak voor de Koning, maar in feite van minister No- thomb van binnenlandse zaken. Als het Happart wordt, dan benoemt de minister een wetsovertre der want Voeren is nog al tijd een Vlaamse gemeente waar alle openbare hande lingen in het Nederlands verricht moeten worden. Happart beroemt er zich daarentegen op geen woord Nederlands te ken nen. Zal Nothomb tegen de meerderheid in een Vlaming aanwijzen, dan dreigt Voeren compleet onbestuurbaar te worden. Greenpeaceschip in Cherbourg weggesleept CHERBOURG Het Green- peaceschip Sirius is gisteren in de Franse haven Cherbourg voor de kade weggesleept waar schepen met brandstofs taven van kerncentrales afme ren. Deze worden in de instal latie van het nabijgelegen La Hague voor hergebruik opge werkt. De Sirius was voor an ker gegaan om de aankomst te verhinderen van een japans schip dat met radio-actief af val uit Japan op elk moment in Cherbourg werd verwacht. Ondanks een verbod liep het schip gisteren de haven bin nen om vervolgens door de Franse oproerpolitie in een ha gel van traangasgranaten te worden ontvangen. Een brand die door de granaten ontstond aan boord, werd bedwongen. Groot verlies Gandhi bij verkiezingen NEW DELHI De parle- mentsverkiezingen die woensdag in drie Indiase deelstaten zijn gehouden, hebben een groot verlies opgeleverd voor de Con gres-partij van premier Gandhi. De verpletterende nederlagen, die de partij in de zuidelijke deelstaten Andhra Pradesh en Karnataka leed, overschaduw den Gandhi's morele overwin ning in de noordoostelijke deelstaat Tripoera, waar de Congres-partij voorheen niet was vertegenwoordigd. In ver band met de verkiezingsuitslag wordt nu rekening gehouden met de mogelijkheid dat de premier vervroegde algemene verkiezingen zal uitschrijven. Hiermee zou Gandhi willen voorkomen, dat haar partij in de komende twee jaar nog meer verlies gaat lijden. In de deelstaat Andhra Pra desh boekte de bejaarde acteur Rama Rao succes door in te spelen op de trots en het ver waarloosde gevoel van de daar levende Indiërs. Zijn Telegu Desam-partij behaalde hier meer dan de helft van de 294 zetels. In de andere deelstaat, Karnataka, was het verlies voor de regerende Congres partij minder groot. De neder laag was echter minstens zo pijnlijk, omdat een van de ver liezers de door Gandhi per soonlijk aangewezn premier van de deelstaat, Goendoe Rao, was. IRA doodt twee politiemannen BELFAST Leden van het verboden Ierse republikeinse leger IRA hebben gisteren in Noord-Ierland twee politie mannen in hun patrouillewa gen doodgeschoten. Bij de aanslag in het dorp Rostrevor werd een derde agent ge wond. Het is de eerste moordaanslag van de IRA in het nieuwe jaar. De daders zijn gevlucht. Later werd de verantwoordelijkheid voor de moorden door de IRA op geëist. Het politieke geweld in Noord-Ierland heeft het afgelopen jaar aan 97 perso nen het leven gekost. In Parijs heeft een winkel waar uitsluitend kleding wordt verkocht die geïnspireerd is op Marilyn Mon roe groot succes. In de Verenigde Staten gaat men ook van dit soort winkels openen. NEW YORK Als het aan het sjieke Newyorkse waren huis Bloomingdale's ligt, gaan de Amerikaanse vrouwen binnenkort allemaal gekleed en gekapt als Marilyn Mon roe. Nog deze maand opent het concern een reeks bouti ques, waarin naast Marilyn-Monroe-jurken en Marilyn- Monroe-T-shirts bijvoorbeeld ook een Marilyn-Monroe-pop te koop is voor een bedrag van ruim 17.000 gulden. Het warenhuis kwam op het idee om een Marilyn-Monroe- rage te ontketenen, nadat een inkoper in Parijs een winkel had gezien waar uitsluitend artikelen werden verkocht die aan het hoogblonde sexsymbool uit de jaren vijftig herin nerden. De inkoper was daar zo van onder de indruk, dat hij de directie van Bloomingdale's bij terugkeer in New York voorstelde de rechten te kopen om de naam van het sexsymbool te kunnen gebruiken. Sydney Bachman, mode-coördinator bij Bloomingdale's, verklaarde onlangs niet bang te zijn dat de met video opge voede jeugd van vandaag niet zou weten wie Marilyn Mon roe is. „Ze kijken naar haar films en luisteren naar haar muziek", zei hij vol zelfvertrouwen. En als ze het nog niet weten, zorgt Bloomingdale's er wel voor. Het warenhuis heeft duizenden jurken en T-shirts laten maken die zijn opgesierd met een afbeelding van Marilyn. Daarnaast gaan de boutiques een aantal strakke, om de nek sluitende jur ken brengen, zoals Marilyn Monroe die droeg in de film „Some like it hot". Voor de echte liefhebbers zijn er dan ook nog poppen die een exacte copie zijn van het geliefde sexsymbool. Voor een pop gehuld in echt sabelbont en ge tooid met echte gouden juwelen moet ruim 17.000 gulden worden neergeteld. Maar belangstellenden met een kleine re beurs kunnen ook terecht. Voor hen zijn er goedkopere versies van 1300 en 2000 gulden. De vrouw die zich wellicht toch wat schuldig voelt dat ze in de huidige economische malaise zoveel geld uitgeeft aan een rage, kan zich troosten met de gedachte dat een deel van het geld bestemd is voor het goede doel. In haar testa ment heeft de actrice namelijk bepaald dat een deel van de opbrengst van artikelen met haar naam of afbeelding moet worden geschonken aan een kinderziekenhuis in Londen. ALEX BRUMMER Copyright The Guardian NIEUWE MINISTER VAN DEFENSIE: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher heeft haar minister van milieuzaken, Michael Heselti ne, benoemd tot minister van defensie. Heseltine volgt John Nott op, die op eigen verzoek uit de politiek stapt en voor zijn moeite geridderd wordt. Heseltine, die zichzelf heeft opgewerkt tot een rijke, energieke en welbespraakte man, is een van de idolen van de Conservatie ve partij. Hij is een vijand van het socialisme. Heseltine werd in 1933 in Swansae, in Wales, geboren. Hij studeerde met middel matig resultaat politicologie, filosofie en economie in Oxford. Na zijn militaire dienst stortte hij zich met veel succes in het zaken leven. In 1966 kwam hij in het parlement. Velen zien in hem de Conservatieve leider bij uitstek en de premier van de jaren ne gentig. Hij wordt door sommigen „Thatchers kroonprins" ge noemd. Als minister van milieuzaken bezuinigde Heseltine bijzonder fors op gemeentelijk en provinciaal niveau. Hij slaagde er zelfs in op zijn departement de ambtelijke rangen gevoelig uit te dun nen. Daarom is hij nu.de schrik van hoge militairen, die vrezen dat Heseltine op zijn nieuwe ministerie eveneens het snoeimes zal gebruiken. Heseltine, die in Groot-Brittannië de bijnaam van Tarzan heeft omdat hij veel op Tarzan-vertolker Johny Weismuller lijkt,- zal naar verwachting vooral worden ingezet om propaganda te ma ken tegen de toenemende hang naar eenzijdige kernontwape ning. Heseltines voorganger, die voortaan Sir John Nott genoemd moet worden, wordt weer zakenman. Bij het begin van de Fal- klandoorlog wilde hij aftreden, samen met de toenmalige minis ter van buitenlandse zaken lord Carrington. Premier Thatcher verlangde echter, dat Nott aanbleef. Heel de militaire verant woordelijkheid voor de Falklandoorlog rustte op zijn schouders. Geen wonder dat hij er nu genoeg van heeft.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11