TAFEL Keuze van kardinalen symboliseert „wereldwiide adem" van de kerk WïïïïTl HP kerk wereld brieven lezers Sr NAVO-chef Rogers: Sovjet-Unie heeft prachtige doelen voor onze wapens deQJflENE tyïïê (dl© WH£Ü Franse paters in Brazilië „liever in gevangenis dan het land uit" vr- lil DE TIJD ACHTERGROND CetdócOotucuit DONDERDAG 6 JANUARI 1983 PAGINA Zendingsarbeiders naar Irian Jaya en Nigeria De Nederlandse hervormde kerk zal zondag 9 januari twee gezinnen als zendingsar beiders uitzenden. Het ene wordt gevormd door de heer en mevrouw Sengkerij, die vanuit de Adventskerk in Al phen a/d Rijn naar Irian Jaya zullen gaan. Het andere be staat uit de heer en mevrouw Strampel, die vanuit de Grote Kerk in Franeker worden uitgezonden naar Nigeria. Simon Sengkerij en Marry Sengkerij-Koolstra en hun twee kinderen zullen op ver zoek van de Gereja Kristen Injili (Evangelisch Christelij ke Kerk) werken in Anggu- ruk, in het bergland van Irian Jaya. Simon Sengkerij die arts is, krijgt de leiding van het ziekenhuisje „Effatha", waar momenteel de Neder landse verpleegkundige Trijn tje Huistra werkzaam is. Mar ry Sengkerij is verpleegkun dige. De familie Sengkerij heeft reeds een half jaar in Ghana en Nigeria gewerkt, omdat het visum voor Indonesië lang op zich heeft laten wachten. Van de bevolking van Irian Jaya is 75 procent christen (rooms-katholiek of protes tant). In het noorden is de Gereja Kristen Injili de groot ste kerk. Deze kerk is in 1956 zelfstandig geworden en on derhoudt goede betrekkingen met de hervormde raad voor de zending. Het andere paar, Ids Stram pel, die ook arts is en zijn vrouw Gea Strampel-Doosje, gaat op verzoek van de Pres byterian Nigerian Church werken in het Eja Memorial Joint Hospital, een streekzie kenhuis in de Cross River State van Nigeria. Het zieken huis, dat in 1962 werd ge bouwd, is eigendom van de Presbyteriaanse Kerk en werkt nauw samen met de provinciale overheid. De Franse paters Aristides Camio en Francesco Gouriou hebben gisteren laten weten, dat zij liever nog een jaar in een Braziliaanse gevangenis doorbrengen dan dat zij op staande voet het land worden uitgezet. De twee paters, die nu al vijfhonderd dagen vast zitten, omdat zij gewapende landarbeiders tot verzet zou den hebben aangezet, zijn door de hoge militaire raad tot tien en acht jaar gevange nisstraf veroordeeld. Tegen het vonnis is bij dezelf de hoogste militaire recht bank beroep aangetekend, omdat niet overeenkomstig de voorschriften een unaniem vonnis is uitgesproken en er ook anderszins tijdens de pro cesvoering fouten zouden zijn begaan. Blijft de hoge militai re raad bij zijn oordeel, dan bestaat nog de mogelijkheid de zaak voor te leggen aan de hoge federale raad. De Franse paters verklaarden ervan overtuigd te zijn, dat uiteindelijk hun onschuld wordt vastgesteld. De leider van het arbeiderspastoraat, Angelico Sandalo Bernardino, noemde dinsdag de gevangen houding van en het proces te gen „onschuldige paters" een „ongehoord schandaal". Hij verweet het bewind „een oceaan van leugens" te heb ben verzameld om degenen die het algemeen welzijn en een nieuwe mensheid nastre ven, in de gevangenis te gooi en. De Braziliaanse bisschoppen conferentie had eind vorig jaar reeds met klem ontkend, dat zij bereid zou zijn het hete hangijzer in de relatie tussen kerk en bewind uit de weg te ruimen door akkoord te gaan met een gedwongen vertrek van de Franse paters uit Bra zilië. De keuze van de achttien weerspiegeld „de wereldwijde adem" van de rooms-katholie- ke kerk, zei paus Johannes Paulus II gisteren, nadat hij de namen van de nieuwe kar dinalen had bekendgemaakt. De aankondiging van het spe ciale consistorie op 2 februari deed hij tijdens zijn wekelijk se algemene audiëntie in de Paulus VI-zaal van het Vati- caan. De nieuwe kardinalen komen uit alle werelddelen om, aldus de paus, „de univer saliteit van het heilig college en van de gehele kerk te on derstrepen." Maar traditiegetrouw mag Eu ropa (en met name Italië) de meeste nieuwe kardinalen le veren, tien in getal, van wie drie uit Italië. De werelddelen Afrika, Zuid-Amerika en Azië krijgen elk twee nieuwe kardinalen. Noord-Amerika en Oceanië elk een. De lijst bevat weinig grote verrassingen. De benoemin gen van de aartsbisschop van Mechelen, mgr. Danneels, de primaat van Polen, mgr. Glemp, de aartsbisschop van Parijs, mgr. Lustiger, de aarts bisschop van Milaan, mgr. Martini, de aartsbisschop van Chicago, mgr. Bernardin, de bisschop van Berlijn, mgr. Meisner, de voorzitter van de Latijnsamerikaanse bisschop penconferentie Lopez Trujillo en van de hoofden van twee Vaticaanse ministeries Caso- ria en Sabattini, werden alle al anderhalf jaar verwacht. Als verrassend kunnen de be noemingen van de 87-jarige bisschop van Riga (Sovjet- -Unie) Vaivods en van de oude theoloog en Teilhard de Chardin-expert Henri de Lu- bac sj worden beschouwd. De paus lijkt bij zijn benoemings beleid de bisschoppen uit Nieuw-Zeeland, Venezuela, Ivoorkust, Angola, Libanon, Thailand en Joegoslavië tot zijn naaste medewerkers te hebben gepromoveerd om de door hem aangeduide univer saliteit van het heilig college te handhaven. Relatief jeugdig Frappant is de relatieve jeug digheid van vele nieuwe kar- Jean-Marie Lustiger, aartsbis schop van Parijs dinalen. Benjamin in het ge zelschap is de voorzitter van de Zuidamerikaanse bisschop penconferentie CELAM, mgr. Trujillo, aartsbisschop van Medellin in Colombia, 47 jaar oud, gevolgd door mgr. Dan neels en mgr. Meisner, 49 jaar oud. Omdat twee nieuwe kar dinalen, Vaivods (apostolisch administrator van Riga) en De Lubac, ouder zijn dan tachtig, ondergaat het heilig conclaaf (het college dat een nieuwe paus kiest) een uit breiding van slechts zestien man, en komt zo op een totaal van 120 papabili, precies het maximum, dat paus Paulus VI voor dit gezelschap had ge steld. Grote afwezige in de groep van nieuwe kardinalen is de Amerikaanse bisschop Paul Marcinkus. Hij was het Jozef Glemp, primaat van Po- Joseph Bernardin, aartsbis- len schop van Chicago afgelopen jaar voortdurend in het nieuws als directeur van de IOR, de Vaticaanse bank, die Italië verantwoordelijk acht voor de ondergang van een van zijn belangrijkste banken, de Banco Ambrosia- no. Algemeen werd aangeno men, dat de paus ook Marcin kus tot kardinaal zou benoe men, om hem zonder enig ge zichtsverlies van het publieke toneel te kunnen laten ver dwijnen. Poolse sfeer Als kanttekening bij de be noemingen is bovendien te vermelden, dat vier van de achttien nieuwe kardinalen min of meer uit de Poolse sfeer afkomstig zijn: mgr. Glemp, een Pool van nationa liteit, mgr. Lustiger van Pa rijs, geboren uit joodse ouders, die vóór de eerste wereldoor log uit Polen naar Frankrijk waren verhuisd (en wiens moeder in 1943 in Auschwitz is gestorven), mgr. Meisner geboren in het Duitse Polen (Breslau) en mgr. Vaivods uit het mede op Polen georien- teerde Letland. De nieuwe Angolese kardi naal Alexandre Do Nascimen- to, aartsbisschop van Luban- go, is juist vorige maand be vrijd uit handen van Angolese opstandelingen die hem we kenlang, in het gezelschap van ook enige Nederlandse geestelijken, hebben vastge houden. Om hun vrijlating te verkrijgen heeft de paus des- tiids nog op het St.-Pieters plein een speciaal gebed uit gesproken. De nieuwe Amerikaanse kar dinaal Bernardin is zoon van Italiaanse immigranten. Hij staat bekend als een rustig en open persoon, die tot de voor uitstrevende vleugel van de Amerikaanse bisschoppen wordt gerekend. Hij heeft de laatste maand in de hele we reld veel bekendheid gekre gen als leidende figuur in de Amerikaanse bisschoppelijke discussie over het gebruik van kernwapens. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Shultz, zou tijdens zijn bezoek aan de paus vorige maand, de zorg van Reagan over het optreden van Ameri kaanse bisschoppen, onder wie vooral Bernardin, hebben overgebracht. De paus heeft zich daar ken nelijk niets aan gelegen laten liggen. Eenzelfde onafhanke lijke houding kan worden waargenomen bij de benoe ming van de aartsbisschop van Zagreb, mgr. Kuharic, die verbazing wekt. Slechts enke le maanden geleden immers werd mgr. Kuharic in de Joe goslavische pers scherp aan gevallen wegens zijn pleiten voor godsdienstvrijheid. „Er mag geen Kroaat meer tot kardinaal worden benoemd", schreven de kranten. Paus Jo hannes Paulus dacht daar blijkbaar anders over. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Wim Kan In uw tv-beschouwing over oudejaarsavond met Wim Kan en Freek de Jonge heb ik niets ervaren van wat ik doormaak te bij het zien van Wim en Corrie. Ik heb het ondergaan als een historisch gebeuren: voor het laatst Wim en Corrie voor hun publiek om, zoals ik het heb aangevoeld, voor altijd afscheid te nemen. Waar slaat het op als uw recensent be weert, dat de VARA dit nooit had mogen uitzenden? Wim Kan biedt sinds een halve eeuw als naam voldoende ga rantie om uit te zenden waar hij zijn naam onder wenst te zetten. Men hoeft een volks kunstenaar, die vijftig jaar lang miljoenen heeft vermaakt en aan zich verplicht, bij zijn kennelijk laatste optreden toch niet van het scherm te weren? Toen Corrie een half jaar gele den ziek werd, een lichte be roerte kreeg, heeft Wim niet meer willen optreden. Omdat hij haar aan zijn zijde miste. Hij heeft haar dag en nacht verpleegd. Een half jaar lang. Zag geen kans daarnaast een programma te maken voor ou dejaarsavond. Maar wilde toch niet van het scherm wegblij ven, omdat dit voor hem en haar gegolden moet hebben als een afscheid. Daarom die te ruggrepen uit oude program ma's. Daarom Corrie met haar oude succesliedje: „Ik vertol lek de gevoelens van het vol lek". Dit was geen ontluiste ring, maar een laatste homma ge, waartoe dit artiestenduo zich geroepen voelde na een halve eeuw lang miljoenen aan zijn voeten te hebben ge weten. Kan en Corrie maak ten hun eigen necrologie, hun eigen afscheid voor altijd van het grote publiek. Die zal geen tv-maker of kranteschrijver ooit nog kunnen verbeteren. Kan ik van Kan geen kwaad horen? Wel zeker. Zijn grap over feminisme en prikkel draad sloeg nergens op. Een kroegmop, die in het theater niet thuis hoort. Hoeveel rijker kwam Freeks essentiële Spie lerei op het feminisme niet over. Mij trof de parallel in beider optredens. Wim met Corrie tot slot, zijn die twee nog bij elkaar? Ja zeker, en hoe? En Freek in zijn slotscène met zijn vrouw. Helen Asser, ook een artiestendochter. BeJ staat er nog trouw in het ai) tiestenwereldje? Ja, Wim ei Freek waren er om dat te be wijzen op de enige avond il het jaar waarin juist dit sooi menselijke dingen zo gevoeliL ligt. Ik beleefde zelden een g^ denkwaardiger oudejaarsaj vond. o A. van Waddinxveen. RIJJr WIJK. ij Indeling krant J Graag wil ik m'n grotè tevrerf denheid uitspreken over d( nieuwe indeling van de krantl waarbij de rubriek „Kerk eiP wereld" een plaats heeft op dP tweede pagina. Dat is toch eerP waardiger plaats dan ergenf* achter in de krant. Tot nu tot leek het erop of geredeneerd" werd: zo, nu hebben we allej. gehad, nu ook nog even ietj over de kerken. Dank vooP deze verandering! Z. Veronica, DEN HAAG. I (Naschrift: Dat leek er inder daad slechts op: het is nooi onze bedoeling geweest ,,Kerl en wereld" niet een goed\ plaats te geven. De achtersta redactionele pagina is in d' krant makkelijk te vindei) vandaar dat de lezer op di\ plek nu onze radio- en televi sierubriek aantreft. Maar o] pagina 2 komt „Kerk en reld" beter tot z'n recht, hopen dat de overige wijzigi, gen u ook bevallen. Redactie. ie! Lichte ergernis (2) Reagerend op de briefschriu ver, die in het Credo het „her lig" van Heilige Kerk niet kaP zingen: 51 De kerk is heilig, op de eerste plaats omdat Jesus Christi^ deze kerk zelf heeft bevestigu in een gemeenschap van „ge' lovige" mensen en daarmee dl! H. Geest over hen liet neerdar len. Wat mensen in de loot< der eeuwen met deze gavelf hebben gedaan, blijft menser^ werk waaraan te allen tijdw fouten kleven. Op de tweed, plaats: de H.H. SacramenteiP van God en van Gods kerlj« vormen de tweede dimensit waardoor de RK Kerk gehefc ligd is. Bovendien is daar dj£ gemeenschap der Heiligen, diL met ons in de geest ort. losmakelijk zijn verbonden^ Wij geloven dat onze oudeiV en voorouders door God zijl aangenomen (geheiligd zijn^ De benoeming van een bi^j schop staat in feite los van wa? „men" wil. Het zou geen goecL zaak zijn als de RK Kerk zoa) gaan schrappen in datgene wa- zij eeuwenlang heeft geloofd en verkondigd en dat in lengt® van jaren zal blijven doen, onv> dat God met haar is tot hr einde der tijden. J.Biesjot, LEIDE^ Schelvis in tomatensaus met pikante wortelen en aardappelen vanille-rijstevla Voor twee personen hebt u nodig: 1 uitje, 25 g margari ne, 2 dl water, aroma, orega no, peper, 2 lepels tomaten puree, 500 g hele of 300 g ge fileerde schelvis, zout, 1 le pel citroensap, peterselie; 500 g winterwortelen, 1 uitje, 1 lepel olie, djahé, 1 dl wa ter, zout, suiker, 1 lepel ket jap, peper; l/t tot 1 kg aard appelen; Vt liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, 30 g sui ker. Fruit, zo mogelijk in een tafel- pan, de kleingesneden ui goudgeel in de margarine. Doe daar het water bij met aroma, oregano, peper en tomatenpu ree. Maak de vis schoon. Ver wijder van hele schelvis kop, vinnen en buikvlies, spoel hem af en verdeel hem in mo ten. Gefileerde vis hoeft alleen afgespoeld te worden. Strooi zout over de vis en druppel er citroensap op. Leg de vis in de zachtkokende saus en ver warm de pan dan zo, dat die heel zacht blijft koken. De vis is gaar na circa tien minuten. Strooi er voor het opdienen fijngeknipte peterselie over. Borstel de wortels schoon en snijd ze in schijven van een centimeter dik. Fruit de klein gesneden ui in de olie. Doe er iets djahé bij en- bak dan de wortels een paar minuten mee. Schep ze daarbij steeds om. Doe er vervolgens het water bij met zout, suiker, ketjap en peper en kook de wortels gaar in circa vijftien minuten. Pas op door te hard koken ver dampt er veel water, waardoor de groente aanbrandt. Meer water nemen kost smaak. Dat is jammer en niet nodig). Kook de afgespoelde rijst gaar in de helft van de melk, in ruim twintig minuten. Bind de rijstepap vervolgens bij met custard, die met de suiker en iets koude melk is aange maakt. Doe er van het vuur de overige koude melk bij en laat de vla koud worden. JEANNE Vrij Nederland brengt een groot gesprek met NAVO-op- perbevelhebber Rogers. „We observeren de oefeningen van de Warschaupact-landen. We hebben een hoop informatie, en neemt u maar van mij aan dat ze prachtige doelen voor onze wapens hebben. Tanks op de weg, bumper aan bum per; troepen die zich bij een rivier verzamelen en hem dan met zijn allen oversteken; tank-compagnies dicht bij el kaar. Wat een doelen!" Het blad wijt het fiasco in Surina me mede aan het feit, dat onze voormalige ambassadeur aldaar er persoonlijk voor heeft gezorgd dat dë toenma lige superminister André Haakmat ten val kwam. „Hij heeft met zijn ingreep een be slissende beoordelingsfout ge maakt. Juist in de periode Haakman verbleven de mili tairen meer dan daarvoor en meer dan ooit daarna binnen de kazerne". Voorts wordt ge sproken met de bekende vrouwenarts prof. Klooster man, die met emeritaat gaat. „Ik heb mij vaak afgevraagd, waarom zoveel mannen er achterheen zitten dat een vrouw onder narcose bevalt. Aanvankelijk zei men dat het gebeurde uit liefde voor de vrouw. Nu wordt steeds dui delijker, dat het ook weer een sexistisch fenomeen is: wat is mooier voor een man die zelf geen kinderen kan krijgen, dan uit een bewusteloze vrouw een kind op de wereld te brengen?" Een interview tenslotte met de popkunste naar Randy Newman, die vol gende maand een toernee door Nederland maakt. „Ik ben bezig met een show die ik misschien volgend jaar af zal hebben. Het is een soort nieu we versie van Faust, ja, ik ben dol op Faust, die van Goethe inderdaad, maar zon der al die diepe dingen erin, want het speelt in Amerika". aangetrokken door argumen ten van de anti's, dat kern energie de greep op de mense lijke maat doet verliezen. Het zijn irrationele, door de feiten geloochenstrafte argumen ten". Het blad heeft een va- kantiebijlage. Algemene trend: „Goedkoper, korter en dichterbij, maar ook actiever en avontuurlijker. De meeste mensen zullen opnieuw op de vakantie moeten bezuinigen, maar velen zoeken deson danks iets nieuws. Vakantie blijft dromen". Generaal B. Rogers 1983 zal kenmerken. Minister Van Aardenne: „Het nieuwe jaar kan een keerpunt bren gen. Maar als wij onderling over de te brengen offers blij ven hakketakken en aldus het noodzakelijke sanerings proces frustreren, zullen wij alleen maar verder in een neerwaartse spiraal van ver minderde koopkracht voor ie dereen belanden". Elders praat Wiegel over het ge deukte imago van de VVD. „De helft van de Kamerleden zit pas in de politiek, weet van toeten noch blazen. Bo vendien is er een nieuwe, een jonge fractievoorzitter. Een jonge hond, heb ik hem ge noemd. Ik heb tegen hem ge zegd: Leuk, maar zet nu een aantal foefjes tijdelijk op sterk water". Aandacht ook voor het feit dat de voorstanders van kernenergie eindelijk uit hun isolement durven te tre den. Woordvoerder ir. Vrijen: „De discussie over de kern energie is gaan lijken op een kapstok, waaraan gevoelens van maatschappelijk onbeha gen worden opgehangen. Ik voel me als betrokkene in de nucleaire industrie weinig De Haagse Post blijft zich bezighouden met het zwarte geld. Oud-staatssecretaris prof. Nooteboom van finan ciën: „Kun je er ooit echt een eind aan maken? Ik denk het niet. De belastingadviseurs zeggen dan: Gode zij dank, want het is hun broodwin ning. De meeste inspecteurs denken in hun hart waar schijnlijk hetzelfde, want an ders werd het zo vervelend om aanslagen te regelen. Ik denk dat de menselijke vin dingrijkheid altijd zal zegevie ren over het gestolde regel tje". Het omslagartikel gaat over de gezagsdragers van de toekomst. „De zwijgende mas sa wordt steeds kleiner. En waar dat heen moet... Ik hoop dat het goed afloopt. Maar ik denk wel dat de democratie sterk genoeg is om de extre men op te vangen. Die twee polen in de maatschappij, mensen die tegen de rechtsor de zijn of voor een super- rechtsorde, die twee polen zijn door de maatschappij op te vangen. Daar heb ik ver trouwen in". Elders een ana lyse van hoe het in de jaren tachtig met de moraal zal gaan. „Ook mensen die zich helemaal niet hoeven te emanciperen, maar wel graag de kop boven water willen houden in crisistijd, krijgen in de gaten dat je tegenwoordig best naar puur eigenbelang kunt handelen, zonder dat daar een morele sanctie op volgt. Wat dat betreft kunnen de directeuren van een bank vol zwart geld en de krakers met hun sympathisanten el kaar een handje geven". De rest van het blad gaat over de film in 1983. In De Tijd een gesprek met staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij. „Het is toch een vreemde situatie, dat Staatsbosbeheer het achter stallig onderhoud niet kan uitvoeren, terwijl een paar honderd meter verderop zo veel jongeren lopen te slente ren, die aan het werk willen, dat niet kunnen en dan den ken: Laat ik maar gaan pun- ken". Elders een portret van de succesvolle zakenman Jan Zeeman (300 textielwinkels, 2000 werknemers). „Wij be trekken ons ondergoed bij een fabriekje in Tilburg. Daar werkt geen enkele Nederlan der bij de produktie. Dan zeg ik: Laat die meisjes dat alsje blieft in Turkije doen. Dan gaan wij er wel heen om het te halen. Kunnen ze daar meteen een eigen tricotage industrie opzetten om ervoor te zorgen dat iedere Turk twee onderbroeken heeft. Pri ma ontwikkelingshulp". Ook de popzanger Bram Vermeu len komt uitvoerig aan het woord. „Ik heb er wel eens spijt van wat ik allemaal aan nederpop heb ontketend, als ik zie hoe vertroebeld de ge dachten van anderen zijn. Ze kunnen niet nadenken, veel van die jongens, en daardoor blijft wat ze maken, surro gaat". De literator Gerrit Komrij tenslotte zegt in een vraaggesprek: „De televisie is de hele dag bezig met vies, klef, eng maken. De hele dag wordt alles dat een mens on derscheidt van een dier bela chelijk gemaakt en met voe ten getreden. Ze zitten daar met heel akelige klauwen aan dingen, die niet eens begre pen worden, waar ze niet eens mogen aan zitten. Zoals An dré Hazes over liefde zingt, dat is heel treurig". In De Groene Amsterdam mer valt een interview op met de Surinaamse schrijver en linkse activist Sandew Hira. „Sital zegt, in navolging van Nicaragua: De volkscomi- té's zijn de ogen, oren en han den van de revolutie. Nou, in Suriname zijn het de tong en de billen geworden van de re volutie. Gatlikkers zijn het. We proberen nu voortdurend uit te leggen, dat het idee dat Bouterse links zou zijn, een door en door vals idee is". Voorts een reportage uit Po len. „Als tienduizenden men sen demonstreren, zien mil joenen er geen probleem in om iets minder riskants te doen. Onze demonstraties hebben vooral een symboli sche functie. Echte verande ringen zijn, hopen we, af te dwingen door massale tegen werking van de bevolking, een soort permanente lang- zaam-aan-actie". Het dubbe- lartikel gaat over de Russi sche roulette van de Ameri kaanse president Reagan. „Om hun rol als politieagent van de wereld te herstellen, moeten de Verenigde Staten duidelijk maken dat zij ook werkelijk bereid zijn kernwa pens te gebruiken. Voor de vredesbeweging is het daarom niet voldoende, atoombewape ning als zodanig aan de orde te stellen. Zij moet ook de po litionele pretenties van de Verenigde Staten kritiseren". In een ander artikel geven twee leden van de kraakbe weging toe, dat hun strijd in wezen niet gericht is tegen de speculanten, maar tegen de sociaal-democratie. „Voor wie kiest de sociaal-democratie? Voor hen die willen preste ren, voor de witte werkende Het omslagartikel van Else vier gaat over de verzwakte hartslag van de economie, die Hervormd Nederland praat met leider Eppler van de Westduitse vredesbeweging. „In de Amerikaanse politiek is helemaal geen sprake meer van afschrikking, en dat is voor mij een bevestiging dat men de mogelijkheid van een confrontatie met de Sovjet- Unie, bijvoorbeeld in het Mid den-Oosten, openhoudt. Ook al zouden er kernwapens moeten worden ingezet. Men denkt zo'n oorlog te kunnen winnen". Aandacht ook voor het succes van alternatieve straffen. Een veroordeelde: „Bij je alternatieve straf kom je niet in aanraking met de jongens uit het milieu die je kent, met wie je al eens geze ten hebt. En dan kun je ook helemaal zelf beslissen: stap ik eruit? Begin ik niet op nieuw? Dankzij de dienstver lening ben ik schoon. Ik ben met inbreken gestopt". Simon Carmiggelt praat over zijn li teraire vader Willem Elschot. „We hadden meestal zeer al coholische bijeenkomsten. Maar als ik wegging, had hij toch een aantal dingen gezegd waarvan ik dacht: dat moet ik onthouden. Alleen: ik had zo veel op dat ik dacht: Straks ben ik het allemaal vergeten. Nu was er in de buurt vari zijn huis een cafeetje, dat haalde ik net, en daar schreef ik alles in een panisch hand schrift op". Een reportage tenslotte over de wijze waarop Israël de Druzen binnen zijn grenzen discrimineert. „Voor al de jonge Druzen vinden dat ze niet worden geaccepteerd. Ze voelen zich beschouwd als minderwaardige mensen. De hogere en leidinggevende functies blijven voor hen ta boe, ook wanneer ze dezelfde opleiding hebben gehad als Is raëlische leeftijdgenoten". PIET SNOEREN Minder zacht DE BILT In de afgelopef nacht lag boven de zuidkus. van IJsland het centrum var een zeer diep lagedrukgebied? Het ziet er naar uit dat d£ druksysteem morgenmiddag voor de kust van Midderf -Noorwegen aankomt. DT druk in het centrum is daL niet meer zo laag. Met zuictl west tot westen winden worcrj' minder zachte lucht naaï West-Europa gevoerd. Er kar hier en daar een bui tot onr ons vandaag nog bevonder- wordt over Duitsland eP Frankrijk naar het zuiden tC ruggedrongen. De middagtemj peratuur wordt bij ons onjgéj veer zes graden. De win neemt af tot matig, maar kal aan de kust nog wel nu en dai krachtig zijn. Als de computers in het Eur£ pese meteorologische centrum het goed hebben berekend wordt zondag de volgend* stormachtige dag. Hierbij gar de middagtemperatuur ee paar graden omhoog gaat. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai I temp temp i>i Min NeeP* Z.-Llmburg geh.b Aberdeen zw.be Athene l.bew Barcelona n.ontv Bordeaux n.bew Frankfort zw.be Genévo mist Helsinki n.ontv Klagenfurt mist Kopenhagen n.onh 12 2 n 100.2 n i.regen 11 0 3 r Stockholm Geen krant ontvangen? B tussen 18.00 en 19.00 uur, zi terdags tusen 14.00 en 15.d„< uur, nummer 071-122248 uw krant wordt nog dezelfc avond nabezorgd. ,j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2