[Ondertunneling [spoorbaan bij nieuw NS- station De Vink Een goede ze* Vos hoort niet in de duinen Ja LeiNo pas eind maart voor Raad van State -5-CcicLeSouocwvt -Leiden/regio" Brandalarm bij het bakken van een ei Comité coördineert wintervoedering vogels CekLs Sou/temt WOENSDAG 5 JANUARI 1983 PAGINA 7 Voorschotens Ambachtshuis druk bezocht VOORSCHOTEN De gemeentelijke nieuwjaarsreceptie, voor het eerst in het gerestaureerde Ambachtshuis, was gisteravond teer druk en uiterst gezellig. Dit jaar waren geen persoonlijke Uitnodigingen verstuurd, maar iedere burger was welkom. Ook dit jaar ontbrak weer een nieuwjaarsrede waardoor volgens ve len de zin van een aparte gemeentelijke receptie gedeeltelijk wegvalt. Vele bezoekers van de nieuwjaarsreceptie maakten van de gelegenheid gebruik het Ambachtshuis even te bekijken. Met ingang van vandaag worden in het Ambachtshuis alle ge meentelijke commissievergaderingen gehouden. De raadzaal wordt nog uitsluitend gebruikt voor de raadsvergaderingen. Het /oordeel van de gemeente bestaat daarin dat de avonddiensten /oor de bodes niet meer nodig zijn en het gehele gemeentehuis gesloten kan worden rond vijf uur in de middag. De exploitant /an het restaurant in het Ambachts- en Baljuwhuis fungeert in ie avonduren als bode tijdens de commissievergaderingen. Goedkeuring voor schooladviesdienst WASSENAAR De statuten van de op te richten 'Stichting Schooladvies dienst' zijn door de Wassenaarse raads commissie voor onderwijs, personeel en organisatie unaniem goedgekeurd. De Stichting heeft zich ten doel gesteld „om desgevraagd advies en begeleiding te geven van pedagogische, onderwijs kundige, psychologische en sociale aard aan schoolbesturen, onderwijzend per soneel, leerlingen en ouders of verzor gers, teneinde een optimaal verloop van de vorming en ontwikkeling van de leerlingen te bevorderen." Nieuwe duinkaarten NOORDWIJK De nieuwe duinkaarten 1983 zijn weer uit. Deze kaarten geven recht op gra tis toegang tot de duinen ten noorden en ten zuiden van Noordwijk. De kaarten zijn te koop bij het VVV-kantoor aan De Grent (01719- 19321). Een gezinsjaarkaart voor de duinen van de Amsterdamse Gemeente Waterleiding kost ach- teneenhalve gulden, een persoonlijke jaarkaart kost vier gulden, een persoonlijke maandkaart anderhalve gulden en een dagkaartje per per soon twee kwartjes. Een plattegrond kost een gulden. Voor de Rijksduinen tussen Katwijk en Noordwijk kost een persoonlijke jaarkaart ne gentig cent. Verder is een gratis gezinstoe gangskaart voor het landgoed Nieuw-Leeuwen- horst verkrijgbaar bij het gemeentehuis. Reconstructie Parklaan van start SASSENHEIM De gemeente gaat deze week beginnen met de reconstructie van de Park- laan. Na een uitgebreide inspraakronde besloot de gemeenteraad al in april tot deze maatregel. Deze week wordt begonnen met de eerste fase. Die eerste fase omvat het asfalteren van de rij baan en de aanleg van trottoirs en gescheiden fietspaden in het gedeelte van de Parklaan tus sen de Hoofdstraat en de Menneweg. Gelijktij dig zal de riolering onder dit gedeelte van de Parklaan en onder de Hoofdstraat, tussen Wil- helminalaan en Parklaan, worden vernieuwd. Tijdens de werkzaamheden zal het kunnen ge beuren dat de straten geheel of gedeeltelijk worden afgesloten voor doorgaand verkeer. Naar verwachting zullen de werkzaamheden zes maanden in beslag nemen. Kunstwerk op Spinbaan WASSENAAR De Adviescommissie Beeldende Kunstzaken heeft een ontwerp van kunstenaar Deals ge kozen ter verfraaiing van de Spinbaan. Het werk, dat 45 mille gaat kosten, wordt gevormd een vijftal verticale 'pilaren' variërend van 6 tot 9 meter hoog. De kunstenaar over zijn ontwerp: „Het ruimtelijk karak ter van het plantsoen wordt grotendeels bepaald door de hoge bomen die het pleintje omsluiten. Hierdoor onstaat een geweldig verticaal gerichte ruimtelijke belevings waarde. Daarom is gekozen voor een beeld dat deze bele vingswaarde in zichzelf draagt en benadrukt.' De kunstenares Marte Röling heeft gisteravond haar ont werp getoond voor het gemeentekantoor. Het zijn spie gels met een blauw motief. Overigens wordt niet het ge hele beschikbare bedrag van 60 mille besteed aan dit werk. Zo'n 15.000 gulden wordt gebruikt om wat kleine re kunstvoorwerpen te kopen voor de verfraaiing van de kamers van de ambtenaren. VOORSCHOTEN WIL NIET MEEBETALEN VOORSCHOTEN De Nederlandse Spoorwegen willen dit voorjaar een be slissing nemen over de bouw van de voorstadhal te „De Vink". Voorwaar de is wel, dat de gemeen tebesturen van Leiden en Voorschoten snel overeen stemming bereiken over de zogenaamde ondertun neling van de spoorbaan. Station „De Vink" is speciaal bedoeld voor de Voorschotense wijk Noord-Hofland en de 'Leidse wijken Stevenshof en ^Zuidwest. Het station zal ook een NZH-busverbinding krij gen. Van de kant van de NZH is de wens geuit om de spoor baan te ondertunnelen, waar door ook een doorgaande auto buslijn via het station „De Vink" kan rijden. De NZH denkt daarbij aan de busver-« binding Leiden-Katwijk via Valkenburg. Deze lijn zal dan ook door Noord-Hofland en Stevenshof gaan rijden. Ook de N.S. wil een ondertunne ling, maar de gemeente Voor schoten is steeds tegen een on dertunneling geweest. Voor schoten vreest een doorgaande verkeersstroom via Ter Wad- dingerhoek II en daarnaast een koopafvloeiing bij het winkelcentrum Noord-Hof land omdat aan de andere zij de van de spoorbaan het win kelcentrum voor de Leidse wijk Stevenshof is geprojek- teerd. Het college van burgemeester en wethouders van Voorscho ten adviseert thans de com missies voor openbare werken en verkeer om het bezwaar te gen de ondertunneling te laten vallen, omdat de indruk be staat dat niet alleen Leiden, de NZH, de N.S., maar ook het ministerie van verkeer deze tunnel wil. Mocht de tunnel er komen, dan is Voorschoten niet bereid daaraan mee te be talen. Brandweer greep in In tal van gemeenten gingen gisteravond duizenden kerstbomen tijdens georganiseerde ver brandingen in vlammen op. Vaak ging dat gepaard met een loterij. In Voorschoten was de brand zo hevig, dat de brandweer moest ingrijpen. Door de krachtige wind liep de nieuwe wijk Bijdorp gevaar. Een waterscherm zorgde voor bescherming, tot voldoening van de omwonen den maar tot groot ongenoegen van de honderden jeugdigen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Valkenburg heeft weer minder dan 3000 inwoners VALKENBURG De ge- meente Valkenburg heeft weer minder dan 3000 inwo ners. Eind 1982 waren dat er 3003, voldoende om na de ver kiezingen voor de gemeente raad het aantal raadsleden van zeven naar elf te brengen. Thans telt de gemeente zes in woners minder. Dit werd gisteravond meege deeld door burgemeester N. van 't Wout tijdens de ge meenteraadsvergadering. In zijn nieuwjaarstoespraak stelde de burgemeester 1983 met eni ge zorg tegemoet te gaan. Nu de raad in aantal is uitgebreid worden ook een aantal nieuwe commissies in het leven geroe pen. Zo krijgt Valkenburg co- missies ruimtelijke ordening, bestuurszaken, woningbouw, economische zaken, financiën, openbare werken en welzijns zaken. Belangrijkste punt op de agenda was de verkoop van grond in 't Jogt II aan bouw bedrijf De Lange-Van der Plas voor de bouw van tien premie- B-woningen. De kosten van de huizen bedragen ongeveer 150.000 gulden. Het is overi gens niet zeker dat alleen Val kenburgers de huizen zullen betrekken. Burgemeester Van 't Wout antwoordde op een vraag van raadslid D. Dolder- sum (CDA) dat het weieens zou kunnen, dat ook niet-Val- kenburgers de huizen kopen. NOORDWIJK Wan neer een bejaarde in Hui ze St. Jeroen in Noordwijk een eitje baktis de kans groot dat plotseling de brandweer met gillende sirenes binnenvalt. Dat komt doordat de nieuwe brandmelders, die in de ka mers zijn aangebracht, nog al snel reageren en ervoor zor gen dat de brandweer regel matig uitrukt Gelukkig gaat de sprinklerinstallatie, die eventuele branden blust, niet direct aan, zodat de inwoners van St Jeroen niet onder een koude douche komen te zitten. De brandmelders zijn twee weken geleden aangebracht in overleg met de brandweer. Er zijn nu echter wat „aanloop problemen zoals directeur J. de Mooij dat noemt. „Af en toe als er iemand een eitje of spek bakt of als een paar heren zware sigaren roken, dan gaat het alarm. Maar de installatie wordt bijgesteld en over een paar maanden zullen de pro blemen wel over zijn". De melders zijn aangebracht om dat directeur De Mooij de vgrootst mogelijke veiligheid aan de bewoners wil bieden. „We hebben ze in de kamers aangebracht, omdat gebleken is dat als er brand uitbreekt, die meestal in een kamer be- gint", aldus de directeur. VOGELKENNER JANSTRIJBOS: NOORDWIJKERHOUT De discussie over de schade die vossen toe brengen in het duinge bied is nog niet uitge woed. Na pleidooien van voor- (natuurbescher mers) en tegenstanders (gemeenten) heeft de grote vogelkenner en na tuurbeschermer van Ne derland, Jan Strijbos (91), hierover ook uit spraken gedaan. Hij geeft daarmee de ge meente Noordwijkerhout gelijk is haar protesten tegen de aanwezigheid van vossen in het duin gebied. Volgens hem ho ren vossen helemaal niet in dit specifieke kust landschap. De heer Strijbos stelt in een interview in het blad „Wa terwereld", het bedrijfsblad van de Gemeentewaterlei ding Amsterdam, dat het in brengen van vossen in de duinen een vorm van fauna vervalsing is. „Vossen kwa men vroeger in de duinen niet voor. Misschien wel in 1800, maar niet in mijn jeugd. De vos is erin gekomen door mensen die vossen hielden als huisdier. Dat was echter Jan Strijbos. vrijwel onmogelijk omdat de vos onzindelijk en ongehoor zaam is en op een gegeven ogenblik werden ze dan in de duinen gezet". Volgens de vogelkenner vormt het toe nemend aantal vossen in de duinen een gevaar voor vo gelsoorten, die op de grond broeden zoals wulpen, grut to's, kievitten en tureluurs. Deze vogelsoorten worden ook bedreigd door twee soortgenoten: de ekster en de zwarte kraai. Het gemeentebestuur van Noordwijkerhout heeft begin oktober in een brief aan de directie van de Gemeentewa terleiding Amsterdam aange drongen op het snel treffen van maatregelen tegen vos sen. Die brief was een gevolg van een motie die door de ge meenteraad is aangenomen. Volgens B en W worden niet alleen vogels, maar bijvoor beeld ook reekalveren door de vos bedreigd. Als extra ar gument heeft het college een lijst samengesteld met de na men van 24 inwoners, die stellen gezamenlijk een scha de te hebben geleden van 24.000 gulden. Dat betreft de dood van konijnen en pluim vee door toedoen van vossen. Een ander argument van de gemeente is de toenemende stroperij, waarbij -/ossen vaak op de meest verwerpelijke wijze om het leven worden gebracht. Hiervan zijn 49 ge vallen bekend. Bovendien zijn het afgelopen jaar twee keer zoveel vossenholen ge signaleerd als het jaar ervoor. De natuurbeschermingsin stanties stellen dat de vos in het duin nodig is om het na tuurlijke evenwicht tussen verschillende plant- en dier soorten in stand te houden. De discussie in deze streek bloeide eind 1980 op nadat inwoners van Noordwijk en Noordwijkerhout klaagden over het sterk groeiend aan tal vossen in het gebied en een navenant grotere sterfte van konijnen en kippen bij woningen. Arno Bos, opzich ter van Staatsbosbeheer in het Noordwijks duinenge bied, groeit de vossenbevol- king omdat jaren op de die ren is gejaagd. „Daardoor gaan ze grotere nesten met jongen werpen om toch hun gebied te kunnen bevolken. In 1979 is men gestopt met de jacht, maar het zal nog een jaar of wat duren voordat de nesten weer kleiner worden. Nu zijn de jonge dieren gaan zwerven op zoek naar een ei gen gebied". NOORDWIJK Het Comité Wintervoedering Vogels Noordwijk en Omstreken is onlangs opgericht om meer lijn te brengen in de hulp aan noodlijdende vogels. Door Staatsbosbeheer, de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk en andere organisaties worden al jaren, waar dit nodig is, de nooddruftige ge vederde vrienden aan eten geholpen. Het nu opgerich te comité gaat die acties van nu af aan coördineren. Voor dit winterseizoen heeft het comité al een werkplan opge steld, waarin onder meer de voederplaatsen staan vermeld. Die zijn bij het Oosterduinsemeer en Leeuwenhorst in Noordwijker hout, langs de provinciale weg in Noordwijk, de Oude Rijn bij 't Heen en tussen Katwijk en Valkenburg, de uitwatering en de meertjes ten zuiden van Katwijk, het kanaal en de Jan Zwanen- brug in Rijnsburg en de Noordwijkerhoek en de Leidse vaart in Voorhout. Verder zal gevoerd worden in wakken en op de zang voerplaatsen in de duinen. Verder zullen tips worden gegeven voor het voederen van vo gels rond het huis en zal iedereen worden gevraagd het werk van het comité financieel te steunen. Voor dat laatste is een re kening geopend bij de Bondsspaarbank in Noordwijk (8229.45.762). Contactpersonen van het comité zijn in Noordwijk Arno Bos, Duinweg 81, telefoon 01719-12480, A. Cramer, Sluis- pad 5, telefoon 01719-16371 en W. Baalbergen, Schoolstraat 15, telefoon 01719-10210. In Rijnsburg is contactpersoon J. Glasber gen, P. van Saksenstraat 7, telefoon 01718-20490. Wat het vogelvoedsel betreft zullen brood- en fruitresten wor den opgehaald bij bakkers en groentehandelaren in de omtrek. Daarnaast zal vogelzaad en vis worden ingekocht. Zonodig met de hulp van scholen zal op verschillende plaatsen brood worden ingezameld. Vorig jaar is voor 3.924 gulden gespendeerd aan het bijvoederen van vogels in de winter. Plezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurdalsu de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. LEIDSCHENDAM De Raad van State zal pas in maart het beroep behan delen, dat het gemeente bestuur van Leidschen- dam heeft aangetekend tegen de verplichting die de provincie heeft opge legd om een bestem mingsplan te maken voor de bouw van circa 10.000 woningen in het oostelijk deel van de gemeente (LeiNo). Dit heeft burge meester W. F. de Vreeze de zes fractievoorzitters gezegd in de gisteren ge houden bijeenkomst van de commissie voor alge meen bestuurlijke aange legenheden (ABA). De commissie kwam bijeen voor het bespreken van de door B en W opgestelde pleitnota voor de oorspron kelijk op volgende week donderdag vastgestelde zit ting van de Raad van State. Tot het uitstel is besloten omdat dan de gelijktijdige behandeling kan plaatsheb ben van het met LeiNo sa menhangende bezwaar schrift van Leidschendam te gen de weigering van de pro vincie het bestemmingsplan „Landelijk Gebied" goed te keuren. WD-fractievoorzitter G. M. v.d. Ruit wilde, gezien de korte tijd van voorbereiding en omdat hij geen overleg met zijn fractie had kunnen plegen, de zitting meteen maar weer opheffen. Hij kreeg daarvoor steun van enkele commissieleden. Om dat er echter nogal wat pu bliek op de tribune zat (on der andere drie wethouders en enkele raadsleden) werd besloten zich te beperken tot enkele algemene opmerkin gen. C. H. de Ruijter (CDA) vond dat in de pleitnota dui delijker tot uiting had moe ten komen, dat de vijftien bezwaren die de gemeente raad tegen LeiNo heeft on losmakelijk verbonden zijn aan de positieve uitspraak, in principe, van maart vorig jaar. Het resultaat van de on derhandelingen hierover zal, de basis zijn voor ons uitein delijk ja of nee, aldus De Ruijter. Hij wees erop dat de financiële onzekerheden al leen maar zijn toegenomen en dat Leidschendam later van onbehoorlijk bestuur zou kunnen worden beschuldigd als niet alles was gedaan wat nodig is. De voormalig mi nister Marcel van Dam heeft dg, raad beloofd zich sterk te zullen maken voor LeiNo maar, aldus het CDA-raads- lid, „kunnen de huidige mi nister Brokx en de andere ministers zich eigenlijk nog wel sterk maken?". De op merking van B en W dat de adviseur van de Raad van State zich er wel erg gemak kelijk van had afgemaakt door zich, zonder verdere ar gumenten, achter het stand punt van Gedeputeerde Sta ten op te stellen, vond de CDA-man tenslotte „nog te vriendelijk uitgedrukt". Van de Ruit betreurde het dat nog steeds geen echte con crete toezeggingen zijn ge daan. Zwak Drs. F. IJmkers (PvdA), een regelrechte voorstander van LfciNo, vond het verweer van B en W „uiterst zwak". Leidschendam baseert zich veel te veel op de huidige si tuatie. Een plan voor LeiNo gaat volgens hem over een periode van 15 20 jaar, ter wijl er gemiddeld elke zeven jaar een periode van op- en neergang in de conjunctuur is. Garanties vragen is ook hierom onmogelijk. Hij waarschuwde dat als de Raad van State positief over LeiNo adviseert Leidschendam niets meer achter de hand heeft, „tegenzetten zijn dan niet meer mogelijk". Burge meester De Vreeze herhaal de zijn teleurstelling over de uitspraken van de adviseur. Volgens hem is het tijdsbeeld weliswaar bepalend maar het' moet mogelijk zijn voor de. infra-structuur harde toezeg gingen te doen. Cees Berg man (PPR/PSP) meende dat de oplossing van de woning nood, met onder meer het opvullen van lege plekken, in Den Haag ligt. Dick Meul- dijk (D '66) noemde de pleit nota „gekunsteld". Volgens hem heeft Leidschendam zich in een moeilijk parket gemanoeuvreerd. De ge-, meenteraad heeft bezwaar aangetekend tegen de aan wijzing van de provincie om LeiNo te bouwen en vervol gens in principe en onder voorwaarden ja tegen LeiNo gezegd. De ABA-commissie besloot maandag 14 maart opnieuw bijeen te komen. Behalve op nieuw de pleitnota staat dan ook een nota over het (eer ste) bezwaarschrift tegen het onthouden van goedkeuring aan het bestemmingsplan „L^idelijk Gebied" (uit 1981) op 8e agenda. van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Adres Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7