Bibliotheek universiteit verhuist: miljoenen boeken naar nieuwbouw „Hier wordt een vies spelletje gespeeld" Vervolgonderzoek naar baarmoederhalskanker LEIDEN CeidócSouAont j STRAKS LETTERLIJK MIDDELPUNT VAN LEIDSE FACULTEIT Economisch wel en wee Buurtwinkel in Merenwijk WOENSDAG 5 JANUARI 1983 PAGINA 3 Anti Pasti De Engelse groep Anti Pasti treedt saterdag 8 januari op ia het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Anti Pasti is eind 1979 opgericht en bun eerste L.P. Four Sore Points" wist zich 64 weken te handhaven op de onafhankelijke hitlijsten. In september maakte de groep een tournee van zes optredens door Neder land. De plaat „Six Guns" werd opgenomen en nam di rect de eerste plaats in op de „inde-charts". In decem ber 81 en januari '82 bezochten ze de USA. Anti Pasti zou volgens het Engelse muziekblad Sounds thuisho ren in dezelfde klasse als bijvoorbeeld The Clash. En treeprijs 7,50 gulden, de zaal is om 21.00 uur open. Brandschade De dansavond die op zaterdag 8 januari vanaf 20.00 uur was gepland in het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan het Valkenpad kan niet door gaan. Brandschade opgelopen in oudejaarsnacht maken het onmogelijk de dansavond te houden. Jour de Fête In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdagavond 11 januari de, film „Jour de Féte" van Jacques Tati gedraaid. De uit in 1947 da terende film gaat over een postbode (gespeeld door Tati zelf) die in een klein Frans dorpje voor doldwaze taferelen zorgt. De voorstelling begint om acht uur. Miami Beach Girls De Leidse meidenpopgroep de Miami Beach Girls treedt vrijdag 7 januari op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Na steeds wisselende bezettingen in de groep heeft zij nu als trio nieuwe wegen ingeslagen. De samen stelling is nu Jeannet van Syll; zang, orgel, percussie, Sjeun Schonau; bas en zang en Saskia de Jong; drum en zang.. Het is de bedoeling dat er in het voorjaar een E.P van de groep uitkomt. IN KORT GEDING TEGEN KRAKERS SCHEEPMAKERSSTEEG DEN HAAG/LEIDEN Het gekraakte pand aan de Scheepmakerssteeg dient binnen twee dagen ontruimd te worden. Dat was de eis van de advo caat van de heer P.J. Plai- sier gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank. Plaisier is de eigenaar van het pand Scheepmakerssteeg 2. Het pand op de hoek van het Rapenburg werd half novem ber gekraakt door eer* groep jongeren, die vond dat de leeg stand lang genoeg had ge duurd en dat het pand voor bewoning geschikt gemaakt moest worden. Nog dezelfde dag verlieten de krakers het pand, omdat zij zich bedreigd voelden door een schoonzoon van de eigenaar en een vriend. Er vielen een paar rake klap pen, maar na bemiddeling van de politie konden de krakers het pand weer betreden. Volgens de krakers is het pand sinds half februari vorig niet meer gebruikt. Het energiebe drijf zou hebben verklaard dat in die maand de electriciteit en het gas zijn afgesloten. „Daar komt bij dat de krakers onmiddellijk hebben aangebo den om 1750 gulden huur per maand te betalen. Dat vind ik i redelijk aanbod voor een pand van twee verdiepingen met acht kamers", merkte mr. W. van de Pol gisteren na mens de krakers op. Volgens mr. Van Leeuwen, advocaat van eigenaar Plai sier, hebben de krakers geen recht op het pand. De eigenaar zou het zelf nodig hebben. Hij heeft met zijn dochter en schoonzoon een voorlopig koopcontract afgesloten. „Het is de bedoeling het pand voor 250.000 gulden aan hen te ver kopen", aldus Van Leeuwen. Het echtpaar heeft een winkel in de Burgsteeg en het pand aan de Scheepmakerssteeg zou als kantoorruimte en als op slagplaats moeten dienen. De gemeente zou een verklaring hebben afgeven waaruit blijkt dat er geen bezwaar is tegen bedrijfsruimte. „Spoedige ont ruiming door de krakers is noodzakelijk, omdat het kan toor niet alleen voor de winkel dienst zal doen. Het gaat ook om handel door het hele land. Er is door de krakers in het pand nogal wat schade aange richt en er is ook nog tijd no dig om dat te herstellen". Hij betoogde dat het pand pas sinds september leeg staat. Het pand zou zijn gebruikt door een aantal b.v.'s en in augustus en september zouden er onder houdswerkzaamheden zijn verricht Volgens de advocaat van de krakers is de bestemming, die het echtpaar aan het pand wil geven, strijdig met het bestem mingsplan. Hij bestreed de op vatting van de eigenaar dat Scheepmakerssteeg 2 op korte termijn voor de winkel nodig is. „De heer Plaisier heeft het destijds voor 500.000 gulden gekocht. Merkwaardig dat het nu opeens voor de helft van de prijs aan de schoonzoon van de hand wordt gedaan. Alles wijst erop dat de schoonzoon als stroman fungeert". Ook het feit dat de makelaar van Plai sier een paar weken na het af sluiten van het voorlopig koopcontract zou hebben ver klaard dat het pand te koop stond en deze mededeling een paar dagen later weer introk, zou daarop wijzen. „Hij was blijkbaar nog niet op de hoogte van het vieze spelletje dat wordt gespeeld". Volgende week dinsdag doet de rechtbank uitspraak. LEIDEN Het onderzoek naar baarmoederhalskanker wordt deze maand voortgezet. Het is het tweede gedeelte van de derde ronde. Als sinds 1977 wordt in Leiden het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker uitgevoerd. Dit onderzoek wordt gedeeltelijk gesubsidieerd door het ministerie van Volksgezond heid. De eigen bijdrage zal, net als in voorgaande jaren, 10 gul den bedragen. Dat deze eigen bijdrage niet is verhoogd is te dan ken aan de grote inspanning van de Unie van Vrijwilligers, die de gehele administratie verzorgt. Bij dit tweede deel van het onderzoek zullen de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945 en 1948 in de komende weken een oproepkaart tot deelname thuisge stuurd krijgen. In voorgaande jaren deed 60 procent van de op- geroepenen aan het onderzoek mee, 20 procent liet weten niet aan het onderzoek deel te nemen en 20 procent reageerde hele maal niet. De organisatie hoopt echter dat het aantal mensen dat in het geheel niet reageert, zal afnemen en dat men in elk geval de moeite neemt de oproepkaart terug te sturen Het onderzoek zal worden uitgevoerd van 17 januari tot 3 maart in het GG en GD gebouw aan de Roodenburgerstraat, van 4 fe bruari tot 11 februari in het kruisgebouw aan de Bernardkade (De Kooi), van 21 februari tot 2 maart in het Gezondheidscen trum aan het Bevrijdingsplein (Zuid-West), van 3 maart tot 16 maart in het Gezondheidscentrum, Rosmolen (Merenwijk), van 17 maart tot 25 maart weer in het GG en GD gebouw aan de Roodenburgerstraat (Mors, Binnenstad en tweede oproepen). Illegalen aangehouden a. leiden twee ai- gerijnen, die Vermoe delijk illegaal in Ne- derland verblijven, zijn gisteravond op de Morsweg aangehou den. Het tweetal, 25 en 41 jaar oud, morrelde daar aan deuren. Toen ty de politie het tweetal aanhield, vond men bij hen eurocheques, een bedrag van 300 gulden ~j en een Nederlands e' paspoort. Deze spullen '1 waren afkomstig van id een diefstal uit een woning aan de Rijn- zichtstraat. Aan dood ontsnapt LEIDEN Een 7-ja- rig jongetje is gisteren aan de dood ontsnapt toen hij op de Velu- wemeerlaan werd aangereden. Het jochie stak plotse ling over en werd ge schept door een auto, bestuurd door een 44- jarige vrouw uit Lei den. Het jongetje werd de lucht inge- slingerd en sloeg een aantal malen over de kop. Hij liep geen schrammetje op. Weinig schade door storm LEIDEN De hevige wind heeft in Leiden gistereen betrekkelijk weinig schade aangericht. Op de Pauwbrug dreigde een lichtbak te vallen, de eigenaar verwijderde het ding. Aan de Sumatrastraat waaide een boom om, de boom bleef boven de weg hangen zodat het verkeer geen hinder onder vond. De boom is opgeruimd door de plantsoenendienst. Op de Wil lem de Zwijgerlaan waaide een lichtmast om. Hier moest het ver keer worden omgeleid, totdat de stroom was afgesloten. De brand weer moest er op de Hogewoerd aan te pas komen om een grote, losgeraakte ruit te verwijderen. Tuinhuisje uitgebrand LEIDEN Een hevige uitslaande brand heeft een tuinhuisje op het volkstui nencomplex „Ons Buiten" gisteren volledig in de as De 38-jarige eigenaar was in zijn huisje erwtensoep aan het opwarmen. Hij stootte een pot carboleum om, de vloeistof kwam in aanraking met het vuur en in korte tijd stond het huisje in lichterlaaie. Veldslag na stukgelopen verkering LEIDEN In een woning aan de Abraham Crijnsestraat heeft gister avond een ware veldslag plaatsgevon den. Drie Leidse mannen sloegen met slagwapens om zich heen en verwond den een 52-jarige man en zijn 12-jarig zoontje. Tevens werd al het huisraad vernield. Aanleiding voor deze veldslag was een stukgelopen verkering. Het drietal is aangehouden. Een van de drie, een 26-jarige Leide- naar, had verkering gehad met de dochter des huizes. Met twee vrienden, twee broers van 19 en 23 jaar oud, be sloot hij het gezin een „bezoek" te brengen. De voordeur van de woning werd door de drie, die bewapend waren met een honbalknuppel, een koevoet en een stok, ingebeukt. Alle ruiten van de woning werden vernield. Het twaalfjarig jongetje kreeg glasplinters in het oog. De heer des huizes vluchtte naar het balkon, maar daar werd hij in elkaar geslagen. Twee agenten arriveerden toen de veldslag nog in volle gang was. Met be hulp van vier toegesnelde collega's kon het drietal na een hevige worsteling worden aangehouden. Een agent liep verwondingen aan het oog en een bloe duitstorting op. De vader en zijn zoon tje moesten worden behandeld in het Diaconessenhuis. De drie mannen, de twee broers zijn goede bekenden van de politie, zijn aangeklaagd wegens po ging tot doodslag en vernieling, mis handeling, bedreiging en huisvrede- bruik i' De winkel in bloemen en planten „Het bloemencen- trum City .Ring", aan de Hooigracht 94 is opgeheven. In de bestaande „Codi-Su- permarkt" aan het Leven daal 152 is de slijterij „De Witte Kruik" gevestigd. ties) aan de Boshof 54 is op geheven. Het buro van bouwtech niek „West-Nederland" (ge ven van adviezen op het ge bied van beton- en staalcon structies) aan de Pelmolen 5 is opgeheven. Het winkelbedrijf Spar heeft bij de gemeente een aan vraag ingediend voor de bouw van een buurtwinkel en horecaruimte aan de Mussenplaats in de Merenwijk. De plannen zijn in overeenstemming met het ruim twee jaar geleden door de raad vastgestelde bestemmingsplan. Tegen dit onderdeel van het plan zijn bij de Provincie bezwaarschriften ingediend waarover echter nog geen uitspraak is gedaan. Vooruitlopend op de definitieve vaststelling van het plan door de provincie wil de ge meente een verklaring van geen bezwaar vragen zodat aan de Spar een bouwvergunning kan worden verleend. Op woensdag 12 januari houdt de gemeente spreekuur over het ingediende plan in het kerkelijk centrum De Re genboog aan de Watermolen 1. 's Middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 7.30-9.30 uur kunnen geïnteresser- den hier terecht voor meer informatie. Het schildersbedrijf P. Dir aan de Hoflaan 5 is uit Lei den naar elders verplaatst. Aan het Azaleaduin 4 is de video-studio Kees van den Burg gevestigd. Groot. Op de vraag of de ver huizing gevolgen heeft voor de personele bezetting van de bi bliotheek antwoordt hij: „De verhuizing niet. Deze uit spraak kan ik wel wagen. Over de toekomst kan ik ech ter niets zeggen. Die is nog on duidelijk zoals de bezuinigin gen die overal om ons heen te zien zijn wel aangeven". Extra veiligheidsmaatregelen nemen in verband met mogelijke diefstal tijdens de verhuizing acht hij niet nodig: „We zullen redelijke voorzorgsmaatrege len nemen. Bij kostbare trans porten zal altijd een medewer ker van ons meerijden. Voor diefstal zijn we niet zo bang. Echt kostbare exemplaren zijn immers niet op de markt ver handelbaar". Sfeer Onder de bijzondere zaken die mee-verhuizen zijn ook de schilderijen in de statige ka mer van de heer De Groot. Het zijn portretten van onder andere de eerste bibliothecaris In het pand Noordeinde 44 waarin reeds gevestigd is ca fébedrijf „Het Trefpunt" is tevens het Turks restaurant „Sabri" geopend. In een eerder leeggekomen h bedrijfsruimte aan de Apo- thekersdijk 7/8 is de klein- handel de winkel in eigen Vervaardigde sieraden ,,'t Ju- I weel" gevestigd. Het verf- en spuitbedrijf van J. Bekooy (verven en l spuiten van diverse construc- te' LEIDEN Leiden be- -1 leeft vanaf 31 januari een -t van de grootste verhuizin- df gen die er ooit zijn ge- 1 weest. De universiteitsbi- bliotheek gaat voor het n eerst in haar ongeveer 400 'P jarige bestaan verkassen. Dit betekent dat de in die tijd verzamelde 1,5 a 2 ?1 miljoen boeken, tijdschrif- ten, handschriften en J kaarten moeten worden n_ overgebracht van het Ra- n penburg 70-74 naar de nieuwbouw aan de Witte Jf Singel. Daar wordt de 1 „U.B.", zoals de biblio- j theek in de wandeling f, wordt genoemd, dan ein- delijk het letterlijke mid- I- delpunt van de veelge- n roemde Leidse letterenfa- lt culteit. De verhuizing wordt al enkele jaren door een aantal biblio- theekmedewerkers voor bereid. De uitvoering neemt ongeveer negen trL maanden in beslag. Men neemt er de tijd voor, maar dat moet ook wel vindt bibliothecaris J.R. K de Groot. „Als een boek r, op een verkeerde plank terecht komt tijdens de 4 verhuizing, dan kan dat 4 een eeuwigheid zoek blij- I ven". 1 Misschien is het te wijten aan de lange duur van de operatie maar in elk geval spreken de heer De Groot en stafmede werkster J.L. de Vries met de grootste bezorgdheid en liefde over het zo kostbare boeken bezit. Hun zorg gaat vooral uit T naar de nieuwe omgeving waar de vaak eeuwenoude T' boeken en handschriften zo T plotseling in terecht zullen ko- T men. „Het is beter om ze eerst T heel voorzichting aan het T nieuwe klimaat te laten wen- nen. Die voorzichtigheid is no- 1 dig omdat het oude papier in 1 die jaren zo gewend is geraakt aan het klimaat in de magazij- V; nen", aldus de heer De Groot. In de nieuwbouw zijn de kel- 1 ders, waar de meeste boeken T terechtkomen, wat klimaat be- T treft al aardig stabiel. Alle op- slagplaatsen in het gebouw zijn li geklimatiseerd door de aircon- 9 ditioning. Zo voorzichtig als .i De Groot is voor de boeken, is hij ook voor de gebruikers van t de bibliotheek. Hij is blij dat besloten is de studiezalen, de uitlening en de gangen niet 1 van airconditioning te voor zien, zoals in de onlangs ver- T huisde Koninklijke Biblio- J theek in Den Haag wel het ge- T val is. Langegracht, Rapenburg 107, Nonnensteeg en de magazijnen achter het bibliotheekgebouw zelf. Er wordt verhuisd met een snelheid van 50 tot 60 kas ten per dag. Dan zijn de bij zondere collecties aan de beurt, die gedeeltelijk in goed beveiligde en geklimatiseerde kluizen terecht komen en ge deeltelijk op een grote studie zaal worden ondergebracht. "Onder die bijzondere stukken is een gedicht in een herme tisch afgesloten fles. „Moeilijk te catalogiseren en een plaats te geven uiteraard, maar hij gaat natuurlijk wèl mee", al dus mevrouw de Vries. In au gustus en september worden de meest gebruikte onderdelen overgebracht: de studiezalen, de catalogi, de uitlening, de kamers van de medewerkers en de rest. De uitlening is in die tijd gesloten. Men hoopt deze tijd tot één maand be perkt te houden. De heer De Groot: „Voor de gebruiker zijn de voordelen van de verhuizing het grootst. De studiezalen zijn ruimer, er komen 400 zitplaatsen bij. Ver der worden de nu zo lange wachttijden bij de uitlening bekort, hopelijk tot 15 a 20 mi nuten. Dat komt doordat de magazijnen nu op één plek zijn in plaats van verspreid over de binnenstad. Voor een be spoediging zorgen ook pro grammeerbare transportban den in de magazijnen'De au tomatisering van de uitlening zal echter nog enige tijd op zich laten wachten. „Het be langrijkste is voorlopig dat de boeken op hun goede plaats in de nieuwe magazijnen terecht komen", aldus de heer De Vuurwerk veroorzaakt schade in clubhuis LEIDEN In het clubhuis „Op eigen wieken" aan het Valkenpad is in de eerste nacht van het nieuwe jaar voor 20.000 gulden schade aan gericht. Vermoed wordt, dat de schade is veroorzaakt door vuurwerk, dat door de brievenbus naar binnen is gegooid. Het vuur vernielde de bedrading van de electriciteit, telefoonleidingen, de alarminstallatie, een houten wand en de meterkast. Het clubhuis is eigendom van de gemeente. Aan de Morstraat 42 is de kleinhandel in eigen ver vaardigde kinderkleding „Jantje van Leyden", geves tigd. .Uitlening De universiteitsbibliotheek verhuist in drie fasen. Van 31 januari tot en met juli zijn eerst de magazijnen aan de beurt. Die liggen nu verspreid door de binnenstad aan de De llUiaige STeervoiie siuaiezaai uusiersa leuertui aan nel ttapenDUrg. De universitaire nieuwbouw aan de Witte Singel waar de bibliotheek haar intrek gaat nemen. Dousa en schenkers van boe ken en handschriften zoals Ja nus Stolp, die hun beeltenis lieten ophangen boven de kast met hun giften. Het beschil derde plafond en de rest van het meubilair blijft behouden voor de volgende gebruiker van het gebouw. Waarschijn lijk wordt dat de Juridische Faculteit die met haar afdeling Civielrechtelijke vakken ver spreid gehuisvest is. Verder zal er in de moderne nieuw bouw van de bibliotheek niet veel van de oude stijl meer te zien zijn. De intieme sfeer van bijvoorbeeld de twee Dousaka- mers en de studiezalen wester se- en oosterse handschriften kan dan voor de studenten en wetenschappers geen bron van inspiratie meer zijn. De mo derne wetenschapper moet die zien te putten uit het oude boek of handschrift alleen. MARILOU DEN OUTER In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Nieu we Beestenmarkt 12 is de koffiebar „Köylu" gevestigd. In de plaats van een eerder koffiehuis aan de Zoeter- woudsesingel 50c is het kof fiehuis „Theo's snackbar en koffiehuis" gevestigd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3