Londense straatartiesten vluchten naar België 4.1pen door skitoerisme bergafwaarts Nog 1500 Polen gevangen Surinamers richten Bevrijdingsraad op Atoomonderzeeër had Falkland-oorlog kunnen voorkomen vv Warschaupact wil vredesoffensief" - 1UITENLAND £gidóc6otnmvt WOENSDAG 5 JANUARI 1983 PAGINA 11- Belgische regering wil nachtigingswet verlengen IRUSSEL De Belgische regering is van üan de machtigingswet voor het econo misch beleid, die van 1 februari tot en met 1 december van het vorig jaar van kracht I geweest, voor eind maart tot het einde pn dit jaar te laten verlengen. Dat heeft femier Martens verklaard. Op grond van e vorige wet kon de regering economische lannen doorvoeren, zonder daarover voor- f met het parlement te debatteren. Mar- jns voegde er echter aan toe dat de nieuwe lachtigingswet veel beperkter hoeft te zijn an die van vorig jaar. De Belgische rege- Ing wil de ruime bevoegdheden dit jaar al ien gebruiken voor wetgeving, die bedoeld i om het tekort van de overheid terug te ringen. Medici in Italië staken ROME Meer dan 60.000 doktoren en ander medisch personeel in Italië zijn gisteren begonnen aan een vierdaagse staking om hun wensen voor hógere salarissen kracht bij te zetten. De stakers willen dat zij evenveel gaan verdienen als hun collega's in de gespe cialiseerde eerste-hulp posten. Door de staking ligt het werk op de meeste ziekenhuisafde lingen vrijwel stil. Alleen voor spoedgevallen komt men nog in actie. Prins van 15 wordt koning Swaziland MBABANE Een vijftien jaar jonge prins, Latwale, wordt de opvolger van de in augus tus vorig jaar overleden koning Sobhuza II van Swaziland. De oudste weduwe van de naar schatting 130 vrouwen van Sobhuza zal als regentes de taken van de jonge aanstaande koning waarnemen totdat hij 21 is. De prins is inmiddels van school gehaald en wordt in het koninklijk paleis op zijn nieuwe taak voorbe reid. Mogelijk wordt hij ook nog naar Londen gestuurd om verder te studeren. Onder wijlen koning Sobhuza II („de leeuw van Swazi land"), die zestig jaar voor rust en stabiliteit heeft gezorgd in zijn arme land van 500.000 mensen, heeft Swaziland geleidelijk een mo derne levensstijl gekregen. De koning zorgde er echter voor dat de traditionele stamgebrui- ken in ere werden gehouden. Miljoenen Indiërs gesteriliseerd NIEUW DELHI In India zijn vorig jaar 3,4 miljoen mensen gesteriliseerd, merendeels vrou wen. In 1981 was dat aantal nog bijna één miljoen lager. Volgens het Indiase ministerie voor ge zinszaken zouden veel meer mensen gesteriliseerd moeten worden om de groei van de be volking wezenlijk te verkleinen. India heeft momenteel meer dan 700 miljoen inwoners. Ieder jaar groeit de bevolking met 25 mil joen en volgens de Verenigde Naties zal in het jaar 2.000 niet China maar India, met meer dan een miljard inwoners, het meest bevolkte land ter wereld zijn. Regering in Parijs treedt op tegen geweld op Corsica PARIJS De Franse regering heeft met het oog op het sterk toenemende politieke geweld op Corsica besloten de politie op het eiland te versterken. Bovendien is de gehele politietop vervangen door mensen, die voorstanders zijn van de harde lijn. De autoriteiten in Parijs zijn kennelijk van hun op verzoe ningsgezindheid gebaseerde politiek afgestapt, die het afge lopen jaar leidde tot de aanvaarding van een speciaal sta tuut voor Corsica en de verkiezing, in augustus, van een regionaal parlement. Afgelopen zondag verklaarde presi dent Mitterrand voor de televisie nog eens nadrukkelijk dat Corsica een deel van Frankrijk is en blijft. De Corsi- caanse afscheidingsbeweging, die de concessies van Parijs niet ver genoeg vindt gaan, hebben het afgelopen jaar meer dan 800 aanslagen gepleegd. Het geweld is vooral de laatste tijd nog meer toegenomen. Meer oudere Russen moeten blijven werken MOSKOU In de Sovjet- -Unie blijft een derde van de werknemers na het passeren van de pensioengerechtigde leeftijd aan het werk. Dit per centage zal in de komende ja ren nog moeten stijgen, omdat het aantal schoolverlaters te rugloopt. Volgens het partij blad Pravda is het aantal ge pensioneerden dat in de mij nen, fabrieken, de landbouw en in winkels aan het werk blijft de laatste drie jaar sterk gestegen. Het zijn er nu acht miljoen, of 32 procent van alle pensioengerechtigden. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Michael Kay, alias Bongo Mike, en Jeremy Helm, twee Londense straatartiesten, hebben hun toevlucht in België gezocht omdat ze door de politie van de Britse hoofdstad „achter volgd en als misdadigers behandeld wordenZe hebben er zelfs officieel politiek asiel gevraagd. Dit meldde gisteren het befaamde Londense dag blad The Times. Volgens The Times zijn de heren Kay en Helm al inge schreven als „rondwandelen de straatmuzikanten en café- artiesten" van de steden Ant werpen en Luik. In hun straatoptredens bootsen zij Stan Laurel en Oliver Hardy, de dikke en de dunne, na. Bongo Mike en Jeremy Helm vormen met anderen een groepje Londense „buskers" (straatartiesten) dat, aldus The Times, op het Europese vasteland asiel zal vragen omdat men in de eigen stad problemen heeft met de poli tie. De landen die genoemd worden zijn niet alleen Bel gië, maar ook Nederland, Frankrijk, Denemarken en Zweden. Het bestuur van Groot-Lon- den, dat pogingen doet van het hart van de Britse rijk een gezelliger oord te maken, wil haar het voorbeeld van Parijs) de straatartiesten meer vrijheid schenken. In de Londense metro is het zo doende allang niet meer ver boden als zanger of muzikant op te treden. Maar op straat heeft de poli tie het voor het zeggen. De Londense agenten doen dan ook ijverige pogingen het le ven van de „buskers" te ver zuren. Doorgaans geven de gerechtsdienaren het bevel direct op te hoepelen. De po litie verschuilt zich achter het excuus, dat zangers, mu zikanten en comedianten een deel van de openbare weg versperren en daardoor sa menscholingen veroorzaken. Wie zich geregeld schuldig maakt aan dat vergrijp wordt beboet. Telkens als de Lon dense „buskers" een agent zien naderen pakken ze hun boeltje bij elkaar en verdwij nen ze onder de toeschou wers. Document Bongo Mike, Jeremy Helm en een viertal „collega's" hebben volgens The Times daarom hun heil gezocht in andere Europese landen, waar straatartiesten niet ver volgd worden. „In Londen", zo beweren zij, „maakt het optreden van de politie alle goede plekjes, zoals Leicester Square en de vaste stand plaats van Lord Mosterd op de hoek van het warenhuis Harrods totaal onbruikbaar". Michael Kay en Jeremy Helm hebben een document van veertig pagina 's opge steld om hun verzoek tot het verlenen van politiek asiel in België kracht bij te zetten. Ze schrijven dat de Londense politie zich al zestien jaar schuldig maakt aan chantage en discriminatie van „dissi dente artiesten". „Wij wor den in ons eigen land als mis dadigers behandeld". Begin ontmoet Elizabeth Taylor De Israëlische premier Begin, die gisteren de actrice Elizabeth Taylor ontving, kijkt bezorgd naar haar om zwachteld been. Elizabeth Taylor- had op 1 januari een ongeluk in Tel Aviv. Ook haar nek zit in het verband. TICHTING NATUUR EN MILIEU: |TRECHT Het massale skitoerisme van de laatste ren vormt een ernstige bedreiging voor het milieu Mi de Alpen. De grote aantallen kunstmatig gevorm- e skipistes betekenen een belangrijke aantasting van et landschap, terwijl de vegetatie verkommert. Aldus isteren in Utrecht de Nederlandse Milieugroep Alpen an de Stichting Natuur en Milieu. olgens de werkgroep worden om het skiën voor de massa's intrekkelijk te maken kunstmatige ongevaarlijke pistes ge- •eërd en geëgaliseerd. Daarvoor worden duizenden hectaren >s gekapt, rotspartijen opgeblazen en andere kunstgrepen toe- ïpast. Een gevolg hiervan is onder meer de toegenomen kans j> lawines. Doordat steeds meer bewoners van het berggebied in t rankrijk, Zwitserland en Oostenrijk financieel willen profite- }n van de wintersport, gaat dit proces met grote snelheid ver- jr. v. atuur en landschap in de Alpen worden verder bedreigd door tt massaal aanleggen van toeristische voorzieningen, inclusief i (iliften, parkeerplaatsen en wegen om de pistes te bereiken. Al ize faciliteiten betekenen een forse aanslag op het milieu, ter- ijl ze driekwart van het jaar ongebruikt blijven omdat er dan i fen sneeuw ligt. adelig voor het Alpengebied zijn verder de zware machines die brden ingezet om de sneeuw plat te walsen en die dan tevens i bodem schade toebrengen. Ook het gebruik van chemicaliën n de structuur van de sneeuw beter geschikt te maken voor de lisport is erg nadelig voor de vegetatie. Juist in het Alpenge- ed is de natuur kwetsbaar, omdat de planten op de bij skiërs >pulaire hoogten slechts enkele maanden (van begin juni tot- ttpber) gelegenheid krijgen om zich van de winterse schade te irstellen. „In de zomer worden we op gruwelijke wijze gecon- bnteerd met de gevolgen van het massale skitoerisme", aldus lfons Lansink van de Milieugroep, die bestaat uit een aantal jtieve bergliefhebbers. Hij put een beetje hoop uit het feit, dat j recessie zorgt voor een vermindering van het aantal winter- -jorters. Milieugroep Alpen beveelt langlaufen en toerskiën in de on- irepte natuur aan als alternatief voor het pisteskiën, „dat in- öddels al een te grote aanslag heeft gepleegd op natuur en ndschap in het Alpengebied". VV LONDEN Volgens een officieel onderzoek naar de vraag waarom Enge land totaal niet was voor bereid op een Argentijnse aanval op de Falkland Ei landen treft premier Thatcher geen directe blaam. Dit heeft de Lon dense krant de Daily Mail gemeld. Het rapport con cludeert wel dat de oorlog vermeden had kunnen worden als de regering at tenter was geweest en een atoomonderzeeer had ge-- stuurd om de Argentijnse premier Thatcher. Het zal invasievloot te onder- Daar verwachting pas later scheppen, aldus het blad. deezred maand worden gepubli' Het onderzoek van de zes le den tellende commissie onder Volgens de Daily Mail, die zegt leiding van Lord Franks werd beslag op het rapport te heb- eind vorig jaar afgerond. Het ben gelegd, krijgt het ministe- rapport is overhandigd aan rje van buitenlandse zaken de felste kritiek te verduren. Het departement heeft niet gerea geerd op waarschuwingen van de Britse ambassade in Buenos Aires over een op handen zijn de invasie. De premier treft weliswaar geen directe blaam, aldus de Daily Mail, maar zij draagt wel de eindverantwoor delijkheid als minister-presi dent voor inlichtingen en ana lyse van informatie. Volgens politieke waarnemers zal naar aanleiding van het rapport de bezem worden ge haald door het ministerie van buitenlandse Zaken, maar lijkt weinig schade te worden toe gebracht aan mevrouw That cher en haar partij. Gevechten maken Tripoli tot spookstad BEIROET Voor de vijfde achtereenvolgende dag is gis teren in de Libanese haven stad Tripoli gevochten tussen pro- en anti-Syrische strijd groepen. Als gevolg van de he vige gevechten is een tekort ontstaan aan voedsel, water en eléktriciteit. De overvolle zie kenhuizen moeten veel men sen opnemen, die aan hysterie lijden. De Libanese staatsradio zei dat Tripoli is veranderd in een spookstad. Het dodental sinds afgelopen vrijdag is opgelopen tot 61, terwijl er meer dan 100 gewonden zijn. Alle pogingen om op politieke wijze een ein de te maken aan de gevechten in dit gebied, dat door Syri sche troepen wordt beheerst, hebben tot nu toe niets opgele verd. Op verzoek van de Liba nese premier Wazzan kwam maandag een team Syrische militaire functionarissen naar de havenstad, maar deze dele gatie heeft niets kunnen berei ken. Rashid Karami, een voor aanstaande politicus in Tripoli, is dinsdag in Damascus aange komen voor een onderhoud jewonde Israëlische soldaat lijkt op bankrover De Israëlische soldaat Avi Suissa moet telkens mensen overtui gen, dat hij geen bankrover is. Avi liep ernstige brandwonden in het gezicht op, toen zijn tank tijdens de invasie in Libanon werd getroffen. Sindsdien draagt hij dit masker, dat een infectie moet voorkomen. Hij is tot nu toe twee maal door de politie aangehou den, die meende met een bankrover te doen te hebben. met de Syrische president As sad. In een voorstad van Beiroet is vanochtend een Israëlische legertruck ontploft, zo heeft een rechts Libanees radiosta tion gemeld. Twee soldaten zouden zijn omgekomen. Het voertuig ontplofte volgens de radio in de zuidelijke voorstad Hadath op de weg naar Sidon. Het sloeg door de ontploffing om en vloog in brand. Over de oorzaak is nog niets bekend. In Zuid-Libanon zijn gisteren twee Israëlische militairen door onbekende mannen ont voerd. RAAG Het War- ihaupact wil een „vrede- iffensief" inzetten dat fch vooral op de Westeu- jpeanen richt en waarbij e bewapeningspolitiek fen president Reagan fel -iordt veroordeeld. Daar- ^ast wil het een ontwa peningsinitiatief bekend maken dat gebaseerd is op de jongste voorstellen van de Russische leider Joeri Andropov. Dit is gisteren bekend gewor den in Praag, waar de partij en regeringsleiders van de Sovjet-Unie, de DDR, Tsjecho- slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië en Bulgarije zijn sa mengekomen voor een twee daags beraad. Zoals het Tsje- choslowaakse persbureau CTK het I formuleerde, moet het „vredesoffensief" de Europese veiligheid zeker stellen en het oorlogsgevaar verkleinen. CTK repte echter tegelijk van een „gemeenschappelijke in spanning tot versterking van de verdedigingsbereidheid". Het Russische partijblad Prav da heeft geschreven dat alle landen van het watrschaupact het eens zijn met de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Rusissche partijleider An dropov. lUITENHEER WARSCHAU In Polen zitten op het ogenblik on danks de schorsing van de staat van beleg nog zo'n vijftienhonderd mensen om politieke redenen vast. Van hen zouden er zeven honderd via gratieverzoe ken in vrijheid kunnen worden gesteld. Dit heb ben officiële regeringsin stanties in Warschau mee gedeeld. Vlak voor kerstmis hadden de officiële instanties gezegd dat alle Polen die eind 1981 op grond van de staat van beleg waren vastgezet, op vrije voe ten zouden komen met uitzon dering van zeven leiders van Solidariteit De laatsten zou den een proces krijgen. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban heeft gisteren meege deeld dat het proces tegen vijf van hen eind januari zal be- finnen. Zij allen onder wie de ekende activist Jacek Kuron, behoren tot de KOR, het comi té voor sociale zelfverdediging dat een belangrijke rol speelde' bij de totsstandkoming van de inmiddels weer verboden vak beweging Solidariteit. De be schuldiging tegen hen luidt dat zij de regering omver hebben willen werpen. Daarop kan de doodstraf staan, aldus de woordvoerder. CHIN A SEN NEEMT LEIDING OP ZICH DEN HAAG Naar Ne derland uitgeweken Suri namers hebben gisteren „De Raad voor de Bevrij ding van Suriname" opge richt. De raad zal, zoals wij vorige week al meld den, worden geleid door de Surinaamse ex-presi dent en ex-premier Chin A Sen. De raad is opge richt in samenwerking met Surinaamse organisa ties in Nederland en in Nederland woonachtige Surinamers. De officiële presentatie van de Bevrij dingsraad zal waarschijn lijk in de loop van volgen de week plaatsvinden. Dan zullen ook namen van bestuursleden worden bekendgemaakt. Het gaat om een „breed" sa mengestelde raad, waarin ver schillende politieke stromin gen zijn vertegenwoordigd. „De mensen die er in zitten willen de democratie in Suri name hersteld zien", aldus de woordvoerder. De LOSON, de Landelijke Or ganisatie van Surinamers in Nederland, is niet gelukkig met de plannen van Chin A Sen Voorzitter Henk Ladu heeft ernstige twijfels over het representatieve karakter van de raad en is bang dat het gaat om een klein onderonsje. Volgens Chin A Sen zal de raad vooral activiteiten gaan ontplooien op het gebied van publiciteit en het leggen van internationale politieke con tacten. Wat betreft de publici teit wordt ook gedacht aan voorlichtingsactiviteiten voor Surinamers in Suriname zelf, bijvoorbeeld via een eigen ra diozender. Verder wil de raad politieke contacten gaan leg gen met internationale organi saties als de VN en de ILO (de internationale arbeidsorgani satie van de VN) en regerin gen, dit om het regime-Bouter- Uitgave prozabundel rehabiliteert Boris Pasternak verder MOSKOU Meer dan twintig jaar na de dóód van de Rus sische schrijver en dichter Boris Pasternak, die wegens zijn roman „Dokter Zjivago" in de Sovjet-Unie verguisd werd, heeft uitgeverij Sovjetski Pisatelj een bundel uitgebracht met prozastukken van zijn hand. In literaire kringen in Moskou werd gezegd dat de uitgave- een verdere stap is naar de volledige rehabilitatie van Pas ternak. Het blijft evenwel onbekend wanneer eindelijk ook „Dokter Zjivago,, in de Sowjet-Unie kan verschijnen. Het boek werd in vele talen vertaald, ook in het Nederlands, en de verfilming ervan, met Omar Shariff, Julie Christie en Geraldine Chaplin in de hoofdrollen, maakte een zegetocht door de wereld. De roman was in 1957 in het Westen ver schenen. Een jaar later werd Pasternak de Nobelprijs voor literatuur toegekend. De Sowjetautoriteiten ontketenden een campagne tegen hem. Hij werd uit de Schrijversbond gesto ten. Onder druk van Nikita Chroesjtsjov weigerde hij de prijs. In 1960 overleed de schrijver op 70-jarige leeftijd. se te isoleren. Een en ander zal nog nader worden uitgewerkt. De raad zal verder fondsen gaan werven om de diverse activiteiten te financieren. Chin A Sen, die in Pittsburgh woont, zal zich mogelijk in Ne derland vestigen om van hier uit de activiteiten te leiden. In de raad lijkt geen plaats te zijn weggelegd voor ex-minister André Haakmat. Voor ver schillende Surinaamse groepen is de persoon van Haakmat onacceptabel, omdat hij noch Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft ex- -president Chin A Sen er maandag op gewezen dat acti viteiten van groeperingen in Nederland die tegen het regi- me-Bouterse zijn gekant, zich binnen het kader van de Ne derlandse rechtsorde dienen af te spelen. Minister Van den Broek heeft Chin A Sen een toelichting gegeven op de door de Nederlandse regering geno men maatregelen. Hoewel de regering geen aan wijzingen heeft dat het leven van Chin A Sen die als „een vooraanstaand Surina mer" werd ontvangen ge vaar loopt, is zijn bezoek mede met het oog op zijn veiligheid geheim gehouden. Op het mi nisterie worden, op verschil lende niveau's, meerdere Suri namers ontvangen wier na men, eveneens om veiligheids redenen, niet worden bekend gemaakt. Galerie Den Haag aan de Boomsluiterskade 359, expo seert tot 30 januari werk van Guillaume Monné. De ten toonstelling is geopend woens dag t/m zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Recordbedrag na ongeval Stuntvrouw Heidi von Belz uit Los Angeles kan weer lachen, sinds zij voor de film „Cannon- ball Run" In 1980 een auto-on geval moest arrangeren. Zij viel in voor de actrice Farrah Fawcett die niets voor een geënceneerde crash voelde en naar later bleek terecht. Het ongeval werd zo perfect uitge voerd dat stuntvrouw Heidi er blijvend kreupel van werd. Maar het zorgvuldig ingevulde schadeformulier, waarop een bedrag van 1,1 miljoen dollar stond, werd serieus genomen en Heidi kon het bedrag giste ren innen: volgens ingewijden het hoogste schadebedrag dat ooit is uitbetaald.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11