Alleen het weer kan ons tegenhouden U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Plunderaars geen strobreed in de weg gelegd MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. Mv i Toren van Pisa steeds schever VS gaan militaire bases in Europa beter beschermen Landen Warschau Pact beraden zich over economische problemen ■*J- aS4fe-" 10 BUITENLAND DINSDAG 4 JANUARI 1983 PAGINA 11 De toren van Pisa zakt (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De scheve toren van Pisa baart Italië grote zorgen. Dit bekendste handelsmerk van toeristisch Italië gaat steeds verder overhellen. Vo rig jaar is de hellende bewe ging weliswaar binnen de per ken gebleven, 1,19 mm in plaats van de verwachte 1,27 mm, maar elke honderdste millimeter die er elk jaar bij komt is eigenlijk al teveel. De beroemde toren kan zo wellicht nog een tiental jaren voorover blijven hellen, maar onherroepelijk komt dan de dag waarop het enorme ge vaarte tegen de vlakte gaat. Tenzij nu wordt ingegrepen. De regering in Rome, die de achthonderd jaar oude toren van Pisa als nationaal bezit be-' schouwt, heeft het afgelopen jaar al een bedrag van dertig miljoen gulden vrijgemaakt de toren te redden, maar veel meer dan commissiewerk ?r nog niet gedaan. Het schijnt dat de technologie van de twintigste eeuw grote pro blemen heeft met het eeuwen oude probleem van de omval lende toren van Pisa. Voor de toerist die de toren betreedt en beklimt is het on begrijpelijk dat het gevaarte er nog steeds staat. De helling is zodanig dat diegenen die er de hele dag in moeten werken, de barexploitant, de souvenirver koper en enkele suppoosten, na gedane arbeid enige moeite hebben weer te wennen aan het horizontale vlak van de rechte wereld. Noodweer in Brazilië: Minstens veertig doden BELO HORIZONTE In de Braziliaanse stad Belo horizon- te zijn afgelopen dagen ten minste 40 mensen om het le ven gekomen en 1.500 dakloos geworden als gevolg van een zware regenstorm, die deze op twee na grootste stad van Bra zilië onder water heeft gezet. Functionarissen zeiden dat de storm zondag begon en de be volking volledig veraaste. Bin nen enkele uren bereikte het" water de tweede verdieping van gebouwen en huizen in het centrum van de stad. Het economisch leven lag gisteren in Belo Horizon te geheel stil. Oplossing in zicht voor Koerdische vluchtelingen ROME De zwerftocht van 35 Koerdische vluchtelingen door Europa lijkt ten einde te lopen. Het gaat om vijf gezin nen, in totaal 28 volwassenen en zeven kinderen, die sinds zes dagen op de Romeinse luchthaven Fiumicino bivak keerden. De uit Irak afkom stig Koerden waren oorspron kelijk na een voetreis van drie weken in Iran terechtgeko men. In Teheran werden zij op het vliegtuig gezet naar Euro pa, waar pogingen om een vi sum te krijgen tot gisteren wa ren mislukt. De groep wordt nu waarschijnlijk verspreid over Roemenië, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Australië. Oude stad Jeruzalem beschermd gebied PARIJS Het "oude stadsdeel van Jeruzalem is tegen de zin van Israël door de Unesco verklaard tot be schermd cultuurgebied van de we reld. Jordanië had bij de VN-orga- nisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur een aanvraag ingediend tot erkenning van de oude stad. Is raël heeft protest aangetekend te gen de beslissing omdat het hierin een indirecte erkenning van de Jor daanse soevereiniteit over Jeruza lem ziet. De Unesco-com missie ver klaarde nog meer dan twintig ande re plaatsen tot beschermd gebied. Hieronder bevinden zich de oude stadsdelen van Florence, Havanna en Olinda (Brazilië). „Malvinas zijn nog steeds van Argentinië" BUENOS AIRES In een boodschap ter gelegenheid van de 150e verjaar dag van de vestiging van het Britse gezag op de Falkland Eilanden heeft de Argentijnse regering opnieuw ver klaard dat de eilanden bij Argentinië horen. De herovering van de Malvi nas, zoals de Argentijnen de eilanden noemen, is een „authentiek nationaal doel". In Londen stuurden koningin Eliza beth en premier Thatcher gelukwen sen naar de bewoners van de eilan den. Verder werd bekend dat de pre mier heeft afgezien van een bezoek aan de Falkland Eilanden, om de Britse positie in Zuid-Amerika niet nog verder te verzwakken. Brits-Deens confrontatie door storm uitgesteld ESBJERG Een aantal Deense vissersschepen zijn gisteren, zoals reeds in een deel van onze edities is gemeld, de Schotse wateren bin nengevaren, terwijl de rest van de vissersvloot wegens slecht weer voor anker bleef liggen. Hiermee is een openlijk conflict met Enge land over de visrechten uitgesteld. De Britten hebben 22 oorlogssche pen samengetrokken en verken- ninngsvliegtigen ingezet om bui tenlanders ervan te weerhouden een nieuw verbod op visserij bin nen de 19-mijls zone van de Briste kust te schenden. Poolse leiders zien brood in bloot WARSCHAU De poolse regering blijkt een „goudmijntje" te hebben aangeboord met de verkoop van kalenders met foto's van naakte of halfnaakte vrouwen. Het is. voor het eerst dat een kalender met naakt foto's vrij in Polen mag worden verkocht. De oplage van 200.000 exemplaren was al lang voor het nieuwe jaar uitverkocht. De kalender is het resultaat van de samen werking tussen de communistische staat en een Pools-Zweedse onderneming. Van of ficiële zijde in Warschau is toegegeven dat het er om ging in korte tijd veel veel geld binnen te halen. Op de Poolse televisie werd een kort verslag over de verkoop van de kalender vertoond met als achter grondmuziek: „Money, money, money...". WIJSMULLER BEZIG MET BERGEN VAN GEZONKEN VEERBOOT (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het sleep- en bergingsbedrijf Wijsmul ler Salvage BV uit IJmui- den is gisteren, zo'n drie kilometer voor de kust van het Engelse Felixto- we, begonnen met de ber ging van de veerboot „Eu ropean Gateway". Het schip van de Britse rederij Townsend Thoresen is op 20 december na een aan varing met een andere veerboot gekapseisd en gezonken, waarbij zes mensen om het leven kwamen. Voor de berging heeft Wijs muller een werkschip naar de Britse kust gestuurd, dat is uit gerust met een grote kraan en andere zware bergingsappara- tuur. Direct na aankomst is met de voorbereidingen voor de eigenlijke berging begon nen. De sleepboot Titan van de bergingsfirma Wijsmuller uit Ijmuiden kwam gisteren met een ponton vol bergingsmateriaal bij de ruim veertien dagen gekapseisde veerboot European Gateway aan voor de kust van Harwich. problemen is het weer van leen het weer ons tegenhou- groot belang. „Aan het weer den". kunnen we niets doen. Als het Wijsmuller verwacht een omslaat, kan de hele operatie week of vier nodig te hebben Afgezien van alle technische mislukken. Eigenlijk kan al- voor begonnen kan worden met de pogingen de op zijn zij kant liggende veerboot recht op te zetten. „Absolute zekerheid dat we het karwei kunnen klaren hebben we natuurlijk niet", al dus directeur Halfweg van Wijsmuller, „maar we hebben alle vertrouwen, anders zou den we er niet aan beginnen. Het gaat op basis van „no cure, no pay". Als het karwei mis lukt zullen we veel geld ver liezen. Maar als we erin slagen de European Gateway te ber gen, zal het ons een fors be drag opbrengen, want het schip is verzekerd voor onge veer 13,6 miljoen pond". Wanneer men eenmaal met het bergen begonnen is, ko men de mannen van Wijsmul ler voor nog andere moeilijk heden te staan. Zo weet men niet hoe groot het gat is, dat door de aanvaring in de romp van de European Gateway is geslagen. Zodra het veer rechtop getrokken is, moet dat gat zo snel mogelijk worden gedicht, waarna het schip kan worden leeggepompt. Een bij komende moeilijkheid is nog dat het ruim van het schip (de „garages") niet is verdeeld in talrijke compartimenten die kunnen worden afgesloten, zo als bij de meeste andere sche pen wel het geval is. WASHINGTON De angst dat het terrorisme in Eu ropa zich in 1983 verder zal uitbreiden heeft de Vere nigde Staten ertoe gebracht hun militaire bases in Eu ropa nog beter te beveiligen. In Washington houdt men er onder meer rekening mee dat aan slagen worden gepleegd op Amerikaanse militaire installaties uit protest tegen de plannen voor de plaatsing van Pershing-2 en kruisraketten in West-Europa. Het baart de Amerikanen met name zorgen dat in West-Duits- land, waar 255.000 Amerikaanse militairen zijn gelegerd en waar de Verenigde Staten beschikken over belangrijke depots met conventionele en kernwapens, de laatste jaren verscheidene spectaculaire aanslagen op militaire installaties zijn gepleegd. De veiligheidsmaatregelen die nadien zijn genomen vindt men nu onvoldoende. Waar men in Washington het meest van wakker ligt is de moge lijkheid van chantage met kernwapens, als terroristen er in zou den slagen zo'n wapen uit een van de Amerikaanse depots te bemachtigen. „Van dit idee kan ik geen nacht rustig slapen", zei Richard Wagner, adviseur voor nucleaire aangelegenheden op het ministerie van defensie, onlangs in een interview. Hij ont hulde dat 59 NAVO-depots in West-Duitsland, Italië, Nederland, België, Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije, waar kern koppen opgeslagen liggen, onder de kwetsbare doelen gerang schikt moeten worden. De mogelijkheid van nucleaire chantage heeft in de Verenigde Staten geleid tot de vorming in het diepste geheim van een bri gade ter bestrijding van „nucleair terrorisme". Deze heeft de naam „NEST" (nuclear emergency search team) gekregen en bezit een eigen "hoofdkwartier in de buurt van Washington. De leden van de brigade, van wie de identiteit angstvallig geheim wordt gehouden, hebben de beschikking over het modernste materieel en een radiostation op de eveneens bij Washington ge legen luchtmachtbasis Andrews. Daar staan supersnelle vliegtui gen klaar om op te stijgen zodra zich ergens een geval van chan tage met een kernwapen zou voordoen. Ontvoerde Italianen vrijgelaten ROME Van de dertien Ita lianen die zich bij de jaarwis seling nog in handen van ont voerders bevonden, zijn er in de eerste dagen van het nieu we jaar vier vrijgelaten. De 16-jarige Filippo Bau en zijn 12-jarige zusje Simona, kinde ren van een rijke zakenman, werden in de buurt van Ver- celli in Noord-Italië door de ontvoerders losgelaten. In het nabijgelegen Como bevrijdde een speciale politie-eenheid de achtjarige Davide Agrati, de zoon van de eigenaar van de motorfietsfabriek Garelli. De vierde vrijgelatene, een 56-ja- rige apotheker uit Reggio di Calabria, is elf maanden door zijn ontvoerders vastgehouden. Voor zijn vrijlating betaalde zijn familie een losprijs van ongeveer 2,3 miljoen gulden. RUITENHEER De Tsjechoslowaakse president Husak verwelkomde gisteren de Russische leider Andropov (links) en diens minister van buitenlandse zaken Gromyko (rechts) bij hun aankomst in Praag. Oost-Europa bezighield. In een rede vorige maand zinspeelde hij erop dat de Sovjetrussische relatie met de Oosteuropese bondgenoten aan herziening toe was. Hij zei toen dat wat PRAAG De Sovjetrussi sche partijleider Joeri An dropov is vanmorgen in Praag aangekomen voor het bijwonen van een top- conferentie van de landen gisteren goed genoeg was van het Pact van War- verbetering behoefde, schau. Het is de eerste buitenlandse reis van An- °P de t0P worden ^sluiten - genomen ten aanzien van de dropov sinds hij in no- militaire uitgaven. Diplomatie- vember aan de macht ke kringen menen dat in Mos- kwam. kou al enige tijd een debat gaande is over de omvang van De ontwapeningsbesprekingen de militaire begroting van het en de ernstige economische Kremlin. De Sovjet-Unie die moeilijkheden zullen de be- twaalf procent van haar be langrijkste gespreksonderwer- groting aan defensie zou uitge- pen zijn. Verwacht wordt dat steun zal worden gegeven aan Andropovs aanbod het aantal Sovjetrussische raketten voor de middellange afstand terug te brengen. Van Andropov wordt veron dersteld dat hij beter op de hoogte is van Oosteuropese problemen dan zijn meeste collega's in het Kremlin, gro tendeels omdat hij in de jaren vijftig en zestig zich direct met ven, zit met een stagnerende economie en kan zich nog meer geld voor de krijgsmacht nauwelijks veroorloven. Haar Oosteuropese bondgenoten, die gebukt gaan onder dezelfde problemen zijn er nog minder toe in staat. Andropov staat nu voor de opgave de eenheid on der de deelnemers te bewaren. De landen willen economisch nauwer gaan samenwerken, maar met een oplossing voor de knellende financiële pro blemen zijn de lidstaten tot nu toe niet gekomen. Tezazmen staan zij voor meer dan tachtig miljard dollar in het krijt bij het Westen. Egyptisch beeld wordt geveild NEW YORK Het drieduizend jaar oude standbeeld uit de tijd van de Egyptische farao Ramses II, dat onlangs in een verlaten tramremise in Chautaugua in New York werd gevonden, zal worden geveild. Men gaat ervan uit dat het beeld meer dan 250 duizend dollar zal opleveren. De een meter hoge afbeelding van de wagenmenner Meremptah is honderd jaar geleden uit Egypte naar het British Museum ge bracht. Het is nog een raadsel hoe het beeld in de VS is terecht gekomen. De gestrande kustvaarder Johanna op de rotsen van Hartland (Vervolg van de voorpagina) BIDEFORD Toen de bemanning, die in een hotel in Bideford op Nieuwjaarsdag poolshoogte ging nemen bij het schip, bleek het droog te liggen en krioelde het er van de mensen, die met meegenomen ladders aan boord klommen en vervolgens touwladders naar bene den gooiden. Ook de dag erna, op 2 januari, waren streekbewoners in navolging van hun voorouders ijve rig bezig het schip van zijn kostbaarheden te ontdoen. De Engelse autoriteiten zouden op het standpunt staan dat de plunderaars zich niet schuldig hebben gemaakt aan illegaal han delen omdat niemand aan boord is gebleven. Broekmeulen stelt daartegenover dat de bemanning niet voor niets van boord ging omdat het doodeenvoudig te gevaarlijk was daar te blijven. „De plaatselijke autoriteiten garandeerden ons verder dat niets van boord zou worden gehaald. Nou, dat is wel gebleken. Maar nu zeggen ze weer dat ze precies weten waar alle spullen zich be vinden en dat ze die zullen opsporen. Nou, dat bestaat gewoon niet want er zijn ontzettend veel spullen meegenomen". Broekmeulen wil niet veel kwijt over de oorzaak, behalve dat het een menselijke fout was. Het gebeurde tijdens de wacht van de Nederlandse stuurman. De bemanning, drie Nederlanders en vier Aziaten, werd vervolgens onder niet al te moeilijke omstan digheden met een helikopter en een reddingboot van boord ge- LIBANEES-ISRAELISCH OVERLEG STAGNEERT KHALDE De Libanese, Is raëlische en Amerikaanse de legaties, die gisteren in Khalde voor de derde keer overleg voerden, hebben opnieuw geen overeenstemming kun nen berieken over een agenda. Libanon staat op het stand punt dat eerst gesproken moet worden over de terugtrekking van de buitenlandse troepen, terwijl Israël ervan uit blijft gaan dat hierover pas onder handeld kan worden als er af spraken zijn gemaakt over normalisering van de Liba- nees-Israëlische betrekkingen. De zeven uur durende onder handelingen in Khalde, eén voorstad van Beiroet, leverde niets meer op dan dat partijen overeenkwamen om donder dag hun besprekingen in Isra ël voort te zette. Politieke waarnemers geloven niet dat zich op korte termijn een doorbraak bij het voorberei dend overleeg zal voordoen. Zij gaan ervan uit dat pas na het bezoek dat premier Begin volgende maand aan Washing ton brengt, vorderingen ge maakt kunnen worden in de Libanees-Israëlische bespre kingen. Britse minister niet welkom in Saoedi-Arabië LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken, Francis Pym, is tijdens zijn rondreis langs de Golfstaten van de komen de weken niet welkom in Saoedi-Arabië. Dat is het gevolg van het feit dat premier Thatcher enkele we ken terug geen delegatie van de Arabische Liga onder leiding van koning Hassan van Marokko heeft willen ontvangen, waar in een lid van de PLO-leiding was opgenomen. De delegatie heeft in andere westerse hoofdsteden, Moskou en Peking het vredesplan voor het Midden-Oosten van de Arabische top in Fez toegelicht. In een brief aan de Times schreef de Saoedische onderminister van binnenlandse zaken. Bandar ben Abdullah, gisteren dat de „vernedering" van de Arabische delegatie niet „ongestraft" zal blijven. Engeland, zo schreef hij, is „niet meer wat het geweest is" en is „qua politieke en militaire macht niet meer dan een aanhangsel van de VS". Op de „Britse onrechtvaardigheid" die nen de Arabieren naar zijn oordeel met economische straffen te reageren ofwel „raak de westerlingen waar zij het voelen, in hun portemonnees, want een hart hebben zij niet". In Londen wordt nu gevreesd dat Britse firma's miljardenorders vanuit Saoedi-Arabië zullen mislopen. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- deGoudenGids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voorinformatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070-46 96 47.—^ Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11