Goede tijden Yep Kramer (oor kleine klusfes. sportuitslagen ft'nes naar Amtrsfoort EK-bandstoten niet in Vigo, maar Madrid Engelse voetbalploeg beste van Europa CekLeSomo/rt KNMV schiet Van Duimen en Middelburg te hulp voetballerlei LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PAGINA 9 ebregts >de 5URNE Sierd en illlebregt zijn alstweede jc^jd in de open Aistrali- iMjkampioensehapen in (:ne. De Warrondse i zeilden deze welstrij- voorbereiding o het ^kampioenschap Bying Ifjan, dat vanaf 2 jaiuari jong, eveneens in Au- wordt gehouden. Vin- ji de Australische k»m- «appen werd het W»st- roederpaar Diesch, lat ldtitel verdedigt. Op plaats eindigde le an Young. PARIJS Het Italiaanse sportblad „Gazzetta dello Sport" heeft het Engels? elftal aangewezen als de „koningin" van het Euro pese voetbal. Op de door het gezaghebbende blad opgestelde ranglijst kwam Engeland tot een gemiddelde score van *1,6 punt: 24 punten uit 15 interlandwedstrijden. Oostenrijk werd tweede met 1,545 punt. De derde plaats was voor de Sovjet-Unie (1,454). Wereldkampioen Italië figureert in het klassement op de veer tiende plaats met een moyenne van 1,076. Van de overige Europese ploegen, die tijdens het WK in Spanje opvielen, komt slechts het „bronzen" elftal van Polen in de top- -vijf voor: vijfde met een gemiddelde van 1,3 punt. West-Duits- land staat zevende, Frankrijk (de nummer vier van het WK) elfde. Het Nederlands elftal komt niet bij de eerste veertien voor. Nederland wint vijflandentoernooi LANDSMEER Het Nederlandse meisjesteam basketbal heeft gisteren het vijf-landentoernooi in Landsmeer gewonnen. Nederland won de laatste wedstrijd tegen de enig overgebleven concurrent Frankrijk met het kleinst mogelijke verschil: 44-43. Het was het eerste moment in de wedstrijd, dat de Nederlandse meisjes (16-18 jaar) een voor sprong nafnen. Bij de helftwissel stond Oranje met 20->9 achter. De eerste helft kenmerkte zich door slordig aan- valsspel van beide zijden. In de tweede helft begon Nederland aan een inhaalrace, waarin Annet Keur, topscoorster van het toernooi met 95 punten, een belangrijke rol speelde. Via 26-30, 36-38 kwam Nederland uiteindelijk langszij: 42-42. In de slotfa se was Annet Keur bij strafworpen koelbloediger dan haar Franse opponente: 44-43. Den Bosch derde in Oostende OOSTENDE Den Bosch is derde geworden in het internationale basketbal- toernooi van het Belgische Oostende. De Bosschena ren wonnen in de strijd om de derde en vierde plaats met 88-84 van Rode Ster Belgrado. Bij rust was de stand 42-41 voor de Joegoslaven. Het toernooi werd gewonnen door Mac- cabi Tel Aviv. De Israëli sche ploeg won in de fina le met 77-72 van Oostende. enburg eerst» in ooi Lugdunum Roodenburg is end winnaar gewor- het groots opgezette voetbaltoernooi van m, dat gisteren voor fde maal werd gehou- twee jeugdteams van urg (C en D-junioren) >n 19 punten, ruim a om de wisselbeker sburgse Boys over te nenen. Noordwijk eindigde m? 17 punten op de tweede plats, Lugdunum met 14 op de derde. Gert-Jan van der Pen van Katwijk werd tot besti doelverdediger van het toerrooi uitgeroepen, terwijl de ptjs voor de beste speler ging iaar Marcel Prins van net organiserende Lugdunum. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u [estuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee lid wordt per maand (met automatische afschrijviij) [I per kwartaal teen miniatuur bankschroef je naar: >e Avj deze bon in open envelop - geen postzegel plakkei- lP'_ ^fLeidse Courant, Antwoordnummer 10070, °P hjvB Leiden. INZELL Negen dagen voor de strijd om de natio nale schaatstitel heeft Yep Kramer duidelijk gemaakt geen genoegen meer te nemen met een plaats op het tweede plan. Met 7 minuten 07,99 seconden reed Kramer gisteren in Inzeil op de 5000 meter de beste Nederlandse sei- zoentijd. De rijder uit Ou- deschoot bleef krap drie seconden boven zijn per soonlijk record, dat hij aan het eind van het vorig sei zoen op 7.05,18 bracht. Het heeft er alle schijn van dat Kramer, die meestal uitstekende tijden noteerde als het seizoen op een oor na gevild was, nu wel op tijd in vorm is en zijn vierde plaats van het toernooi om het Ne derlands kampioenschap 1982 (Heerenveen) kan verbeteren. Op de 500 meter moest Kra mer slechts vierhonderdste se conde op de winnende Harm van der Pal (39,14) toegeven. Hilbert van der Duim (39,19) en de debutant in de kern ploeg, Hein Vergeer (39,20), bleven dicht in de buurt. Frits Schalij volgde met 39,45 en de score van Rob Vunderink (40,25) was goed voor een per soonlijk record. Stayer Vunde rink bleef goed bij op de 5000 meter (7.09,35). Naast Kramer moest de Zwollenaar alleen Schalij (7.09,10) voor zich dul den. Persoonlijke toptijden op de lange afstand waren er voor zijn collega's uit de kern- Yep Kramer Het in Inzeil merken zich voortaan op de voorgrond te willen presenteren. ploeg van Jong Oranje, Bert Koopmans (7.16,79) en Gert Jakobs (7.19,49). De goede omstandigheden kwamen ook tot uitdrukking in de tijden op de 1500 meter bij de dames, die - buiten me dedinging - voor de strijd om de Beierse kampioenschappen reden. Thea Limbach bleef met 2.10,62 minder dan een se conde boven het Nederlandse record van Joke van Rijssel (2.09,76). De tijd van nummer twee, Erwina Rys uit Polen (2.11,33), betekende wel een nationale toptijd. In het spoor van Limbach, Rys, Alie Boors- ma (2.11,81 en winnares op de 500,iVieter in 42,65) en Ria Vis ser (2.1243) zorgden de jonge ren Marja Adema (2.13,72) en Ingrid Haringa (2.14,71) voor persoonlijke records. De pro gressie van beiden is opmerke lijk. Adema (19) begon het sei zoen met 2.17,83, Haringa (18) had enige maanden geleden nog 2.19,33 staan. Boet van Duimen kan komend jaar blijven rijden dankzij de KNMV. ARNHEM De Konink lijke Nederlandse Motor rijdersvereniging (KNMV) heeft bij de Japanse moto- renfabriek Honda twee topmachines besteld. De bestelling van de twee 500cc-wegracemotoren, waarvoor de bond een bankgarantie van 200.000 gulden heeft afgegeven, dient om de topsport in Nederland te behouden. De machines zijn bestemd voor Jack Middelburg of Boet van Duimen, die tot nu toe de financiële basis voor het Grand-Prixsei- zoen 1983 tot dusver niet rond konden krijgen. Middelburg en Van Duimen moesten daarom de bestelling van concurrerend materiaal achterwege laten. Middelburg, na het afgelopen seizoen door fabriek en sponsor in de steek gelaten, heeft daar onlangs bij de KNMV zijn beklag gedaan, waarna op korte termijn (twee weken na de uiterste bestelda tum) via de Nederlandse im porteur de order voor twee Honda-racers volgde. Niet eerder bemoeide een mo torsportbond in Nederland zich zo intensief met de top pers onder zijn leden. Woord voerder Van Steenbergen van de KNMV:„De motorsport in Nederland is gebaat bij het aanblijven van Middelburg en Van Duimen als topcoureur. De belangstelling wordt door die rijders op peil gehouden. Vallen zij weg, dan gaan we jaren terug in de ontwikkeling van deze sport. Daarom is de KNMV in deze affaire gedo ken". Wie van de twee cou reurs de topmachines tot zijn beschikking krijgt, hangt af van hun financiële inbreng. De KNMV zal de machines, wanneer de bestelling door de Japanse fabriek gehonoreerd wordt, zeker niet in eigendom nemen. De kandidaat-rijder moet in de komende maanden het geld voor de twee motoren op tafel brengen. Als dat niet gebeurt, dan wil de KNMV de wegracemachines verkopen aan de hoogst biedende. In Eu ropese motorsportkringen be staat veel interesse voor het materiaal uit Japan, dat in een minimale serie (25) geprodu ceerd wordt. WEER TWEE KRINGRECORDS DEN HAAG De laatste zwemlimietwedstrijden van het jaar, gistermiddag in De Morgenstond, hadden nog twee Kringrecords in petto. Arthur van Strien (Raket) brak het herenrecord op de 200 meter rugslag door een tijd van 2.11.0 te zwemmen. Bij de jongens onder veertien jaar zorgde Erwin van Mierlo (RZV) voor zijn tweede Kring- record van deze week. Nu was de 200 meter schoolslag met een tijd van 2.40.5 zijn prooi. Dit waren uiteraard twee startbewijzen voor de nationa le winterkampioenschappen, die in februari/maart worden gehouden. Met deze twee zwommen nog zeven meisjes hooi '^SKOORT Rowdy wereldrecordhou- =derla\ de 100 (49.36) en van meter vrije slag Yvoft) neemt deel aan k de lernationale zwem- in Amersfoort Ï29 en 30 januari. De COnkaan is de voor 4e vedette in een neel J veld deelnemers 'ge. k van internationale allre. Aan de start komen in ellge- val ploegen van Oost-Eits- land, Sovjet-Unie, Vereigde Staten, Canada, West-Eits- land, Engeland, Zweder en Nederland. De Nederladse ploeg is als volgt samengeeld: Conhy van Bentum, Dame Demuth, Marijke de Cöot, Petra Hillenius, Saskia va de Kolk, Jolande van der fcer, Ilse Oegema, Desi Reijers, Jo- landa de Rover, Petra van Sta veren, Wilma van Velsen, An- nemarie Verstappen en Elles Voskes en bij de heren Berjan Cornelisse, Ronny Dekker, Frank Drost, Peter Drost, Pa trick Dybiona, Dico Engel, Theo de Graaf, Edwin Kooy- man, Gerard de Kort, Hans Kroes, Arthur de Rouw, Ed- sard Schlingemann, Petro Stalman en Leon Steenbrink. DEN HAAG De Euro pese titelstrijd bandstoten wordt van 10 tot en met 13 februari in Madrid ge houden. De Spaanse bil jartbond heeft de neder- landse zusteroganisatie hiervan op de hoogte ge steld. Als toernooiplaats was aanvankelijk Vigo in het noordwesten van Spanje aangewezen. Aan de titelstrijd doet van Ne derlandse zijde in ieder geval Christ van der Smis sen mee. De Brabander verdedigit in de Spaanse hoofdstad zijn in Emme- loord veroverde kampi oenschap. Het is nog onzeker welk spel systeem in madrid zal worden gehanteerd. Voorzitter Jan La- geweg, die als afgevaardigde van de KNBB meereist, gaat er van uit, dat het deelnemers veld wordt opgedeeld in pou les. Deze aanpak zou Van der Smissen tot grote ontevreden heid stemmen. „Alle keren dat ik in spanje ben geweest", zet de Biljarter uit Sint Willebrord uiteen, „is daar gespeeld vol gens het Ave-systeem". In een dergelijk toernooi ontmoeten alle biljarters elkaar een keer. Voorafgaand aan de Europese titelstrijd werkt de zestienvou dige Nederlandse kampioen van 7 tot en met 9 januari in Schagen het toernooi om de nationale titel in het bandsto ten af. Hoewel hij het daar te volgen poulesysteem zegt te verfoeien, aanvaardt de 28-ja- rige Van der Smissen de reis naar Noord-Holland, omdat hij de organisatoren niet in de steek wil laten. De kampioen van „Schagen" verwerft het recht deel te nemen aan het toernooi in Madrid. Indien Van der Smissen zijn nationale titel prolongeert, gaat nummer twee met hem mee. rich wil neliusson 0ich Town spant zich in 'e topscorer van Zweden, ly Corneliusson, in te lij- De sinds de finale van toernooi om de UEFA (Hamburger SV-IFK borg) van het vorige sei- 'door vele topclubs be- Me spits is voor Engelse WPen niet duur. IFK l°rg verlangt ruim f JO. Na Nieuwjaarsdag |de partijen om de on- yidelingstafel zitten. miljoenen 1 dertigers Westduitse sensatieblad itung berichtte vorige dat Standard Luik de club zou zijn van Hrubesch. Het bericht ieen, nadat manager ber Netzer van Ham- ':J SV had verklaard, dat ln het einde van het sei- aflopende contract met \ïsch niet zou worden égd. Toen Belgische fn bij de grote man van ard Luik, Roger Petit, commentaar vroegen, iarde deze: „Standard dt geen miljoenen aan die boven de dertig \zijn". Trouwens, ook "1 tter Vogt van Borussia fund heeft verklaard, j|n club niet aan Hru- trekt. Borussia werd ij genoemd als de club, t(( het Kopfballunge- naar toe zou gaan. De Junior van Leverkusen Trainer Dettmar Camer deelt de selectie van layer Leverkusen altijd in ei A- en een B-groep. Een erde- ling, die niets heeft te jaken met de kwaliteiten vs zijn spelers, wel met he] type spel, dat zij spelen. De staat voor zijn spelers, die p Ar gentijnse wijze spelend voor de spelers, die Braliaans spelen. Verdediger Valter Posner bèhoort tot diaatste groep. Sinds hij een'aardje aan het kweken is,zeggen zijn collega's, dat hij at doet om op de Braziliaant inter national en zanger Jnior te lijken. Strasbourg hopt op Lubanski Daar zijn Deense sr Nielsen voorlopig is uifeschakeld wegens een blesire hoopt RC Strasbourg bifienkort de Poolse oud-interttional Lu banski aan te ukken. Die hoop is gebaseer op het feit, dat Valenciennt, waar Lu banski zijn laats voetbalda- gen dacht te slijn, in ernsti ge financiële toeilijkheden is geraakt. RC'trasbourg zit dringend verben om een schutter. Menotti dviseert Barcelon al Hoewel UdtLattek officieel nog altijd dveran twoordelij- Wlodzimlerz Lubanski: misschien toch weer ver kassen. ke technische man is bij Bar celona bemoeit zijn opvolger Cesar Menotti zich al met de gang van zaken. De Argen tijn heeft het bestuur van de Spaanse miljoenenclub gead viseerd de Braziliaan Eder aan te trekken, nu zijn land genoot Diego Maradona voor lopig niet kan spelen wegens geelzucht. Atletico Mineiro, de club van Eder, verlangt een transfersom van onge veer 2,7 miljoen gulden. Beckenbauer op vertrouwd terrein Hoewel Franz Beckenbauer in de voorzomer afscheid heeft genomen als actief voetballer, is hij op 15 januari toch weer als sportman te be wonderen in het Olympia Stadion van München. In de arena, waar hij als voetballer van Bayern München en het Westduitse elftal de grootste triomfen vierde, komt hij in actie als langlaufer. Ook oud doelman Sepp Maier begeeft zich bij deze gelegenheid op de lange latten. Jensen wil wereldrecord Henning Jensen wil als het ware blijven voetballen tot dat hij ook een Deens voet balkampioenschap heeft meegemaakt. Na zijn vertrek bij Ajax ging de elegante spe ler naar Aarhus, dat de Deense titel beide seizoenen net misliep. En dat vindt Jensen erg spijtig. „Ik wil een wereldrecord hebben. Dat ik in vier verschillende landen een kampioenschap heb behaald. Is dat gelukt, dan stop ik". Jensen behaal de met Borussia Mönchen- gladbach de Westduitse, met Real Madrid de Spaanse en met Ajax de Nederlandse ti tel. Het spreekt vanzelf, dat het verlangen in zijn vader land ook een landskampioen schap te vieren, groot is. Verschil van mening over Jan Peters Hoe betrekkelijk de waarde is van de ettelijke verkiezin gen van „de voetballer van het jaar", wordt in Italië wel duidelijk bewezen. Bijna alle sporttijdschriften op het Ape- Henning Jensen: jacht op wereldrecord. nijns schiereiland organise ren hun eigen verkiezingen. In „Sportivo Cuerin" werd de bij Genua spelende Jan Peters als de beste buitenlan der gezien, voor de Peruaan Uribe van Cagliari en de Braziliaan Dirceu van Vero na. Absolute topsterren als de Ier Brady (Juventus), de Bra ziliaan Falcao (Roma), de Pool Boniek en de Fransman Platini Juventuskomen bij „Sportivo Guerin op respec- tievelijk de 10e, He, 16e en 20e plaats. „Gazetta dello Sport" ziet het geheel anders. Die beschouwt Falcao als de beste buitenlander in Italië, gevolgd door Dirceu, de Oos tenrijker Walter Schachner (Cesena), Zbigniew Boniek en Liam Brady. Jan Peters komt in het hele stuk niet voor. Bobby Fischer komt terug BELGRADO Bobby Fischer is van plan weer mee te doen aan internationale schaaktoer nooien. Dit verklaarde de Joe goslavische grootmeester Lju- bojevic gisteren in Belgrado. „Het is misschien een verras sing maar ik weet zeker dat de Amerikaan terugkomt", aldus de Joegoslaaf. In 1972 werd Fischer in Reyk javik wereldkampioen na een tweekamp met Boris Spasski en kwam daarna niet meer in toernooien uit. Dames HGC winnen zaaltoernooi De Kieviten WASSENAAR De dames van HGC hebben gisteravond het internationale zaalhockey- toernooi van De Kieviten ge wonnen. De Haagse formatie had in de finale geen moeite met de organiserende vereni ging en won met 10-2. Daar voor had HGC Victoria al met 14-2 verslagen. De Kieviten was in de finale gekomen door winst van 4-2 op de Catalaanse Selectie. Deze werd uiteinde lijk derde en Victoria vierde. Bij de heren eindigde Schwarz Weiss Essen als eerste door de finale tegen HGC te winnen met 6-2. De Catalaanse selec tie, die daarvoor met 6-5 had verloren van HGC, werd der de en het Schotse Murray, dat met 3-1 het onderspit had ge dolven tegen Schwarz Weiss Essen, vierde. Sportwereld GRONINGEN Nico Men- sink, speler van Lycurgus uit Groningen, heeft bedankt voor de selectie van het natio nale herenvolleybalteam. De 29-voudige international nam dit besluit om persoonlijke re denen. AALSMEER Voor de zaal handbalcompetitie heeft de herenploeg van Aalsmeer de thuiswedstrijd tegen De Gazel len gewonnen met 19-11. ZURICH Hans Böhm is tij dens een schaaktoernooi in Ztlrich op een gedeelde tweede plaats (met de Joegoslaaf Sa- novic, de Zwitser Hug, de Zweed Ekstrom en de West duitser Kindermann) geëin digd. De Hongaar Sax won het toernooi. DAMMEN Vijfde ronde internationaal junio- rentoernooi in Linschoten: Krajenbrink (Ned)-Bude (Ned) 1-1; Verschueren (Bel)-Peyrelongue (Fra) 1-1; Conard (Bel)-Bonnave (Fra) 0-2; Van der Zee (Ned)-Miehiels (Bel)2-0. Stand: 1. Van der Zee 8 punten, 2. Bonnave 7; 3. Verschueren en Bude 6; 4. Peyrelongue en Krajenbrink 5; 7. Michiels 2; 8. Conard 1. BASKETBAL Nederland-Frankrijk 44-43 (9-20); topscoorsters Nederland: Annet Keur 25 punten; Tonny Hoogenboom 11; topscoorster Frankrijk: Blanchet 20. West-Duitsland - België 61-87 Eindstand: 1. Nederland 4-8; 2. Frankrijk 4-6; 3. België 4-4; 4 West- -Duitsland 4-2; 5. Engeland 4-0. HOCKEY Internationaal zaaltoernooi De Kieviten: Heren: Schwarz Weiss Köln-Murray (Sch) 3-1, HGC-Catalaanse Selectie (Spa) 6-5. Dames: HGC-Victoria 14-2. De Kie viten-Catalaanse Selectie 4-2. SCHAATSEN Internationale wedstrijden in In zeil: 500 meter dames: 1. Alie Boorsma (Ned) 42,65; 2. Ina Steenbruggen (Ned) 43,14; 3. Erwina Rys (Pol) 43,30; 4. Boukje Keulen (Ned) 43.34; 5. Ingrid Haringa (Ned) 43,50; 6. Vir- ve Maekelae (Fin) 43,57; 7. Thea Limbach (Ned) en Yvonne van Gen- nip (Ned) 43,67; Marja Adema 43,93; Ria Visser 44,27; Gerrie Hemeltjen 46,54. 1500 meter: 1. Thea Limbach 2.10,62; 2.16,15; Gerrie Hemeltjen 2.21,43. Testwedstrijden heren: 500 meter: Harm van der Pal 39,14; 2. Yep Kramer 39,18; Hilbert van der Duim 39,19; Hein Vergeer 39,20; Frits Schalij 39,45; Rob Vunderink 40,25; Rolf Sibrandy 40,61; Egbert Post 40,69; Gert Jakobs 41,03; Bert Koop- Frits Schalij 7.09,10; Rob Vunderink 7.09,35; Rolf Sibrandy 7.12.24; Harm der Pal 7 13,14; Hilbert vai im 7.13,73. Bet Gert Jakobs 7.1 7.24.91. Egbert Post 7.25,48. SKISPRINGEN Schansspringwedstrijden in Obers tdorf 1. Horst Bulau (Can) 264,9 punten (114,5 en 114 m); 2. Matti Nykaenen (Fin) 261,8 (114 en 113 m); 3. Armin Kogler (Oos) 255,2 (114 en 106,5); 4. Ricnard Schallert (Oos) 251.6 (111 en 108 m); 5. Sternar Braaten (Noo) 251 (113 en 107 m). Stand voor de strijd om de wereldbe ker na twee wedstrijden: 1. Nykae nen 45 punten; 2. Olaf Hansson (Noo) 28; 3. Bulau 25. IJSHOCKEY WK-junioren in Leningrad: West-Duitsland - Noorwegen 4-2; Sovjet-Unie - Canada 7-3; Tsjechoslo- wakije-Zweden 4-2; Verenigde Sta- ten-Finland 4-2. Stand: 1. Sovjet-Unie 4-8; 2. Canada en Tsjechoslowakije 4-6; 4. Finland en Zweden 4-4; 6. Verenigde Staten en West-Duitsland 4-2; 8. Noorwegen 4-0.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9