te maal af. Verhalen werken John van der Wiel en de dammers van LDG. Een ech- m'jn Itter ■June t Onder redactie van Gert Jan Onvlee SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PAGlhj gaf Bettine Vriesekoop haar visitekaartje aan de wereldtop af. door een serie Chinese speelsters te kloppen. Maar er blonk dit jaar niet louter goud voor het tweetal Bakker- Vriesekoop. Er was namelijk ook nog zoiets als het „kop stootincident". de uit de hand gelopen ruzie tussen Gerard Bakker en Ron van Spanje. Het bleek een kopstoot met een staartje. De bond strafte en bepaalde dat Vriesekoop het voorlopig zonder coaching van de enige echte Bakker zal moeten doen. Weer een ande re Bakker (wat langer, voor naam Theo) stuwde Scylla dit seizoen naar grote hoogten. Weliswaar lieten de dames een keertje verstek gaan waar het de herfsttitel betrof, het kampioenschap van het ver sterkte eerste heren team maakte heel veel. zo niet alles goed. Daarbij kwam ook de Limburg Coupe weer in Leid- se handen. Stephine van Gen- nip profiteerde van de afwe zigheid van Vriesekoop en De Kruijff en bleef de overgeble ven concurrentie de baas. 1982 (3) Hans Tönjann en Ingelise Driehuis hadden het bijna voorbije jaar alle reden tot la chen. Tönjann was voor de start van het toernooiseizoen op de door deze redactie sa mengestelde ranglijst met een bescheiden zevende plaats be dacht, maar bewees door winst tijdens de drie „grote" toernooien, de „districts", Noord wijk en Roomburg een hogere notering te verdienen. Ingelise eindigde op de eerste plaats bij vijf B-toernooien en had daarnaast een groot aan deel in de promotie van Uni cum naar de overgangsklasse A. Naast dit tweetal verdie nen ook Jacqueline van Wijk en Herman van der Capellen een eervolle vermelding. Deze Forescate spelers, die in 1983 de Unicum gelederen gaan versterken, grepen tegen alle voorspellingen in de Match Masters-titels. Ad Dusée nam in september van dit jaar officiéél afscheid als voorzitter van de KNVB Afde ling Leiden. De door Jan Persoon opgevolgde Dusée zag vijfendertig jaar „afdelingswerk" mede beloond met het erelidmaatschap van de Afdeling en de onderscheiding Bondsridder van de KNVB. Als er een dergelijke titel bij het voetballen te vergeven zou zijn, zou-ie ongetwijfeld voor Woubrugge's Dick van Dorp zijn. In de wedstrijd te gen Hazerswoudse Boys zorg de hij voor een treffer die zonder overdrijven tot de mooiste van het jaar bestem peld kan worden. „Ho, ho", zal menigeen nu roepen, „wat dachten jullie dan vanAl lemaal leuk en aardig, maar vergeet één ding niet. Van Dorp deed het in eigen doel. Hij liet zijn eigen doelman Volwater werkelijk volstrekt kansloos. Gewoon, pang steenhard in de kruising. 1982 (4) Over kansloos gesproken: de Leidse Sportstichting en UVS kunnen erover meepraten. De Sportstichting verweerde zich kranig, maar werd deson danks opgeslokt door de Leid se Sportfederatie en de eens zo roemruchte hoofdklasser UVS maakte een diepe val. Na gedegradeerd te zijn naar de eerste klasse, waarde het degradatiespook ook het voor bije seizoen weer rond in de Kikkerpolder. Even nog leek de teruggang naar de tweede klasse te kunnen wórden af gewend. De Désar-elf dwong een beslissingswedstrijd af, maar pakte die laatste kans niet. In Naaldwijk gingen de blauw-witten kansloos ten on der tegen HOV, eenvoudig omdat ze weigerden, ook al was het maar voor één keer, Hard en Onfatsoenlijk Voet bal, resultaatvoetbal te spelen. UVS ging voetballend de tweede klasse in, waarin dit jaar ook Alphense Boys uit- Bettine Vriesekoop benutte 1982 voor de doorbraak naar de absolute wereldtop. De A tispeelster behaalde niet alleen de Top Twaalftitel en het Europese kampioenschap, i slaagde er tevens in onverslaanbaar geachte Chinese tegenstandsters te kloppen op I weg naar de open Franse titel. Voor coach Gerard Bakker verliep het zo goed begoni^ jaar aanzienlijk minder prettig. onbetwist boven Piet van der Kruk uit naar de titel „beste Nederlandse gewichtheffer te Leidse grootmeester en een team kampioensdammers bin nen de stadsmuren, als dat Het basketbalteam van Leiden kende een weinig gelukkig jaar. Geen landstitel, nauwelijks Europese successen. Ook inmiddels aan de kant geschoven „duizendpoot" Sid Bruins- ma kon daar niets aan veranderen. aller tijden" en benaderde geen reden is iets aan het met zijn totaal van 300 kilo gram de Olympische limiet tot op vijf kilo. „Gewichtige" prestaties die Deegenaars ook internationaal aanzien hebben doen verwerven. Oh ja: LKV De Spartaan werd weer eens landskampioen, voor de tien de maal dus. imago van de stad te gaan doen, dan weten wij het ook niet meer. w Op wielergebied deed met promoveerde naar de hooi club dit jaar meer dan honderd leden, het regel medailles en uitnodiging, voor nationale teams. Mi in het oog springende prei tie kwam op naam van deLÈ renploeg van Holland, de de Alphenaars. terwijl ook het Leidse De Zijl/LGB zich, onder aanvoering van topsco rer Stan van Belkum, in de eindstand boven AZC (als tweede) werkte. Inmiddels lij- 1982 (6) ken de zaken overigens weer te zijn genormaliseerd. AZC staat weer gewoon aan kop, De Robben weer gewoon tweede. De Zijl/LGB tuimel- 0- de na een goede start in een stuur van Leiden Het lijkt jPKuyvenhoven spo(r)t dezetraditioneel f Ve Vlak voor het ingaan van het nieuwe jaar hebben Wij van Hutspo(r)t nog een kleine sug gestie voor het gemeentebe- name amateur John Kuyven hoven van zich spreken. De Leidse veldrijder maakte een opzienbarende rentree en reed zich in vijfentwintig koersen slechts tweemaal niet bij de eerste zeven, reden hem voorlopig te selecteren voor het WK in Engeland. Nadat we deze feiten uitgebreid in verhaalvorm tot u hadden ge bracht, stapte de door buik afdeling van het vaderlanb^t atletiekgebeuren en zich] in gezelschap weet van dei> Y" beste teams van Nederig d< Gelet op de prestaties van lïiet der meer jeugdige Yvoi) van Dorp moeten ook de >erri mes binnen afzienbare jzj kans zien de tweede klassekL te sprinten. Met deze verheugende con.Kaa: tering willen Wij van Üe ons namelijk wenselijk het sy noniem dat bij Leiden past, Sleutelstad (ontleend aan die ^us n'et zltijd positief... oudere WK-finalist Edward jaarlijkse uitreiking van de Maasdijk en jeugdig talent René Correljé. Desondanks lijkt dat goede begin (tweede achter AZC in de nationale bekerstrijd) de Leidenaars aan het eind van de rit wel eèn Europa Cup-avontuur te gaan opleveren. En da's toch ook niet niks. Europese avonturen die Dio Deegenaars natuurlijk al jaren beleeft. De Leidse gewich theffer tilde zich dit seizoen Zilveren Sleutels, de Leidato 1982 (7) sportprijzen, u weet wel) te veranderen. Wij zouden dat Op roeigebied deed Ronald verantwoordelijk lange, li. ste rubriek van het jaar I sluiten. Maar niet na u aT een uiterst sportief en vol gezellig gezond 1983 te /P ben toegewenst. I En zeker niet na te hef» vermeld dat de Leidse SpT graag gewijzigd zien in Lei- Florijn van Die Leythe weer den Denkstad (je hebt immers goede dingen. Een selectie pers het in de tradition ontmoeting met de Voettyjc trainers opnieuw niet reif Nee niet het feit dater hier Drie nationale titels bleken De 1-2 nederlaag geeft p® mm^atammÈÊÊÊtÊÉjiÊÊ^mimÊ^mmmechter geen aanleiding ook voor 1983 weer op, agenda geplaatste treffen f volste jaar uit haar 47-jarig pessimistisch tegemoet ook Utrecht Domstad). Het waarom van die wijziging ter stede een universiteit voor het wereldkampioen schap ontging hem echter. niet toereikend voor de keu- gevestigd. Waar wij op doelen zeheren van de Roeibond. A V zijn de prestaties van schaker Holland beleefde het succes- komt. Met dit verschil dat de Alphenaren kampioen wer den en dus promoveerden. Dit jaar dus competitiewedstrij den tussen Alphense Boys en UVS. Het kan verkeren... Alkmania werkte zich na een spannende strijd met ASC uit de Leidse afdeling, terwijl er vóór Randstad Sport aanzien lijk minder reden tot juichen was. De oprichting van SV Vooschoten kostte Randstad tweehonderd leden. In de zaal werd dit jaar na tuurlijk ook weer driftig ge voetbald. In Katwijk werd feest gevierd vanwege de pro motie van Van der Plas naar de interregionale klasse en Leiden beleefde een primeur. Het Europese Kampioenschap zaalvoetbal voor landenteams. De handleiding voor de tot standkoming daarvan was simpel: „Nodig de teams van België en Nederland uit, vraag Italië daarbij, leg de Spanjaarden de avond tevo ren nog even de spelregels uit en klaar is Kees, kassa". Al thans, de organisatie dacht al dus de Groenoordhal vol te krijgen. Zij zaten er echter vies naast. De gemiddelde korfballer laat zich op deze wijze wellicht een Europese titelstrijd voorschotelen, het voetbalpubliek trapte er niet in. De eerste avond leverde 500 toeschouwers op, een dag later was het iets drukker: 1500 toeschouwers. Een kas succes was het dus allerminst. Sportief gezien verliep het wat beter. Nederland won het toernooi, door in de finale Spanje met 7-3 te verslaan. /,-> - *■-<, 1982 (5) Nu we het toch over korfbal hebben: het „Leidse" wereldje draaide ook dit seizoen lustig door rond de korf. Op rede lijk, maar niet opzienbarend niveau spraken de clubs uit de regio ook in 1982 weer het gebruikelijke woordje mee. Hoewel de tijden van het gou den De Danaïden-team nog lang niet zijn teruggekeerd, gloort er hoop aan de Leidse korfbalhorizon. Fides Pacta doet het immers heel best in de overgangsklasse. Een nieu we nationale topper rvAiWhterp0,0erSne/lden Adit Dick van Dorp van Woubrugge scoorde zonder overdrijven de mooiste goal van het voetbaljaar 1982. Voor de wijze W Se' iaJ nun*landelijke suprema- °P Van DorP de bal snoeihard langs eigen doelverdediger Gerard Volwater in de uiterste bovenhoek van het eigen i, h' tie. HZC/De Robben passeer- ioe9. Pas' slechts stille bewondering. -V:.* Dio Deegenaars kende een meer dan uitstekend tiljaar. De topper van LKV/De Spartaan deed in de loop van het jaar veertig kilo's bij zijn toch al respectabele totaal en naderde de Olympische limiet tot op vijf kilo. (En Maarten Nooter) John van der Wiel's schaakster rees snel in 1982. Binnen een jaar bereikte de Leidenaar, twee grootmeester-resultaten, waardoor Van der Wiel. na Euwe, Donner, Timman, Sosonko en Ree, als zesde Nederlander de internationale grootmeesterstitel verwierf. Het meest ludieke gebeuren speelde zich het afgelopen jaar af op het terrein van de jubilerende voetbalvereniging ASC.. Het in het kader van het nederlaagtoernooi op bezoek komende Noordwijk, schonk d^ thuisspelers vooraf een uitstekent glaasje wijn. Om ASC vervolgens wel met 11-2 op het grootste verlies uit de wedstrijdenserie te tracteren... 1982 Wat het Leidse basketbal be treft was 1982 een bewogen jaar. In het laatste seizoen van sponsor Parker slaagde de ploeg van Ton Boot er weer niet in om op Europees een woordje mee te spreken. In de kwartfinalepoule vond de ploeg zijn Waterloo. Misschien ook wel omdat Leiden in ja nuari zonder coach naar Ma drid en Kiev moest. Boot had andere verplichtingen, bleef in Holland en moest tot twee maal toe telefonisch verne men dat er verloren was. Toen ook het landskampioen schap werd gemist, liet nieu we sponsor Elm ex weten dat het roer om zou gaan. Terwijl Leiden nog „rouwde" om het vertrek van Mitchell Plaat, sprokkelde de sponsor een vrijwel geheel nieuw team, inclusief coach, bijeen. Stuk voor stuk spelers die via spec taculair basketbal de Vijf Mei hal weer vol krijgen, zo werd gezegd. Nou er viel inderdaad heel wat te beleven. Washing ton verdween met geld van de club, Miller zorgde ervoor dat Leiden voortijdig uit de Europa Cup strijd lag, en later mochten hij en Washington's oorspronkelijke vervanger Williams voortijdig hun bie-' zen pakken. Nee, aan sensa tionele gebeurtenissen was in Leiden geen gebrek. Wij van Hutspo(r)t waren daar zeer erkentelijk voor. Het vulde zo lekker. Sportief gezien ging het echter allemaal wat min der. Maar eerlijkheidshalve dient vermeld te worden dat er tekenen van herstel zijn. 1982 (2) En waar Leiden Europees niet slaagde, won Bettine Vriesekoop wel vrijwel alles wat er te winnen was. In fe bruari werd de Hazerswoudse tafeltennisster, na een zinde rende finale tegen Jill Ha- mersly, eerste op het top twaalf toernooi, terwijl de Eu ropese kampioenschappen la ter ook nog eens twee gouden medailles opleverden. Een derde (met Sandra de Kruijff) ontging Bakker-pupil Vriese koop. Een voetblessure ver hinderde haar verder te spe len. De afgelopen maand, tij dens de open Franse kampi oenschappen in Straatsburg. In het Leidse tenniswereldje bleken hoofdrollen te zijn weg gelegd voor Hans Tönjann en Ingelise Driehuis. Tönjann won drie grote toernooien (Districts, Noordwijk en Roomburg), Driehuis won vijf B-toernooien. De Masterstitels gingen evenwel aan hun neus voorbij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8