WIE NOG MEER, "Nederlandse goodwill in Amerika egroeid dank zij Bicentennial 982: Turbulent jaar in de Nederlandse politiek behalve uw krant? £®id«4C0CXM<Mtt IJ? NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PAGINA 7 HAAG Het klinkt wat vreemd na een waarin de betrekkin- tussen Nederland en herenigde Staten on- grote spanning heb- gestaan, de regering- J;an werd overladen kritiek en een aantal irikaanse bezittingen is land het moest ont- en; maar de Neder- se goodwill in de inigde Staten is in alleen maar vergroot, ans, wanneer men enen die dergelijke wikkelingen nauwlet- in het oog houden, de ministeries yan inlandse en economi- zaken, mag geloven. positieve ontwikkeling (Voornamelijk te danken aan de Bicentennial, de ^nking in 1982 van 200 nafgebroken diplomatie- itrekkingen tussen de .igde Staten en Neder- Volgens bijna alle be lenen is de Bicentennial iucces geworden. „On- de soms wat ongelukki- f i35?orbereideing, de inciden- [de missers en de weer- ■n is het nog heel wat ge- n. Veel meer in elk ge in wij verwacht hadden", [elegenheid van dat jubi- waren in beide landen isla, uitwisselingen, ten- :ellingen en talrijke an- activiteiten georgani- Veel belangstelling was jor het bezoek van Ameri- oorloginvaliden aan Amsterdam, de overkomst van duizend Amerikanen, de toer- nees van de Marinekapel en het Concertgebouworkest door de VS en natuurlijk de beide bezoeken van koningin Bea trix en prins Claus aan de Verenigde Staten. „Fantastic job" „De koningin en de prins heb ben daar een fantastic job ge daan. Ze staan niet alleen te glimlachen, maar zijn van al les op de hoogte. Zij hebben een basis gelegd, waarop het Nederlandse bedrijfsleven moet voortbouwen. Er zijn kansen genoeg, maar dan moet men wel snel reageren". Aldus Dan J. Piliero, directeur van Chevron-Nederland, en voor zitter van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Ne derland. ging om de herdenking van een historische gebeurtenis. Van Nederlandse zijde is het bestaan van 200 jaar vriend schappelijke betrekkingen ge bruikt als kapstok voor een grote Holland Promotie in de Verenigde Staten. De Nederlandse economische belangen in het land van Un cle Sam zijn niet gering. Ons land is er bijvoorbeeld de grootste buitenlandse inves teerder. Daar staat tegenover dat de export naar de Verenig de Staten veel te wensen over laat, terwijl er toch nog talrij ke markten zijn waarop de Nederlanders goede zaken zouden kunnen doen. Op hun beurt investeren de Amerika nen aanmerkelijk minder in de Nederlandse economie, maar toch werkt bijna twintig procent van onze beroepsbe volking voor Amerikaanse be drijven. Kortom: de Neder landse handelsbalans met de Verenigde Staten staat er be roerd voor. Het Amerikaanse public rela tions-bureau Burson-Marstel- ler werd door het ministerie van economische zaken voor een bedrag van acht miljoen gulden ingehuurd om de Hol land Promotie in de VS op po ten te zetten. „Er zijn natuur lijk wel wat problemen ge weest, maar ze voor dat geld hebben het goed gedaan", vindt men bij Economische Zaken. Volgens directeur Buchwald van Burston-Mar- steller hebben de verschillen de Bicentennial-activiteiten zo'n 200 miljoen Amerikanen bereikt. „Maar", waarschuwt hij, „Nederland moet niet den ken dat het er nu is. Er moet een vervolg komen op de acti viteiten van het afgelopen jaar. Nederland kan het zich niet veroorloven Amerika links te laten liggen. Pas over enige tijd zul je kunnen zeggen of de Bicentennial echt een succes is geweest". Op het ministerie van econo mische zaken, waar men niet ophoudt het belang van een versterking van de economi sche banden met de VS te on derstrepen, wordt al geruime tijd aan die follow-up gewerkt. „Wij Nederlanders zijn incre dible ongelooflijk", ver klaarde begin 1982 de toenma lige staatssecretaris voor ex portbevordering W. Dik, „en dat moeten we bewijzen". Vol gens zijn opvolger F. Bolkes- tein is er al sprake van een groeiende belangstelling voor export naar de Verenigde Sta ten, vooral van kleinere en middelgrote ondernemingen. Maar ook hier geldt dat pas over enige tijd de resultaten kunnen worden gemeten. Vernielingen Sommige Nederlanders heb ben de Bicentennial op een ei gen wijze „gevierd". In maart van dit jaar werd voor grote schade aangericht aan het Amerikaanse consulaat in Amsterdam. Leden van On- kruit vernielden in Maduro- dam de maquette van het Wit te Huis. Ook het in het open baar verbranden van de Stars and Stripes heeft kwaad bloed gezet. Amerikanen hebben nu eenmaal veel meer dan de ge middelde Nederlander eerbied voor de nationale vlag. Op de Amerikaanse ambassa de ergert men zich groen en geel aan de simplistische ma nier waarop de VS door som mige media en bepaalde groe pen Nederlanders de schuld van alle onrecht op de wereld in de schoenen krijgen gescho ven. Ook op het internatio- naal-politieke vlak liggen er tal van wrijvingspunten: Mid- den-Amerika, de bewapening, de mensenrechten en de hou ding tegenover het Oostblok. niet kunnen verbreken. Er wordt verder op gewezen dat de plooien in de onderlinge betrekkingen inmiddels weer voor een groot deel zijn glad gestreken. De suggestie dat de regeringswisseling in ons land daaraan mogelijk heeft bijge dragen, wordt direct maar niet erg overtuigend van de hand gewezen. „Bovendien moeten we de gebeurtenissen hier niet overschatten. Voor ons waren ze het belangrijkste nieuws, maar miljoenen Amerikanen hebben er niets over gehoord", aldus een ambtenaar op bui tenlandse zaken. De Amerika nen zijn in de loop der jaren wat anti-Amerikaans geweld betreft trouwens wel wat ge wend. De vraag of Amerikaanse in vesteerders zich door de inci denten van het afgelopen jaar hebben laten afschrikken wordt door Piliero met een. duidelijke „neen" beantwoord. Beslissingen over investerin gen in Nederland worden op grond van zakelijke argumen ten genomen. Pas als het anti- Amerikaanse geweld hier meer regel dan uitzondering wordt, gaan andere argumen ten meetellen. Maar 'zolang daar geen sprake van is heeft ons land, aldus Piliero, de Amerikanen heel veel te bie den. Hij ziet dan ook goede kansen om veel meer Ameri kaanse bedrijven naar Neder land te halen. Op het ministerie van buiten landse zaken en de Ameri- kaasne ambassade benadrukt men desondanks dat inciden ten zoals die zich het afgelo- „Leuke dingen" pen jaar hebben voorgedaan de lange en goede verstand houding tussen beide landen Terugkijkend op het Bicenten- nial-jaar bestaat er op het mi nisterie van buitenlandse za ken enige ontevredenheid over de manier waarop een deel van de Nederlandse me dia over de Bicentennial heeft bericht. Daar staat echter te genover dat er vanuit de be volking „op grote schaal" is gereageerd. Volgens een amb tenaar van het ministerie zijn talrijke activiteiten die eigen lijk niets met de Bicentennial te maken hadden op verzoek van de organisatoren onder de noemer van het Nederland- Amerikaanse jubileum ge bracht. „Ik kreeg een keer de burgemeester van Goudriaan en Ottoland in de Alblasser- waard aan de telefoon. In zijn dorp werd een jaarmarkt ge houden. Die wilde men in het kader van de Bicentennail plaatsen. We hebben hem toen vlaggen en posters gestuurd en iemand van de Amerikaanse ambassade is die markt gaan openen. Dat zijn toch leuke dingen". JOS TIMMERS HAAG De Neder- politiek beleeft al ilang roerige tijden, r gezien de politieke Jikkelingen in 1982 jmen voor de afgelo- twaalf maanden het ikaat „roerig" beter angen door „turbu- Het was het jaar de drie verkiezingen en* Gemeenteraden iweede Kamer), het Van velerlei stakings- s, het jaar waarin een il politieke gladiato- lioals Van Agt, Wiegel, biuw, Van der Stee en ^]us Bakker uit de jiwerpers van de |71 Jse arena verdween "jet jaar waarin maar drie kabinetten over egeerden: het tweede erde kabinet-Van Agt m Jt kabinet-Lubbers. lQ|rfe in september 1981 zo '"Haam tot stand gekomen is ie van CDA, PvdA en ip 12 mei van dit jaar uit- morgötte, wekte aan het Bin- nauwelijks enige ver- Van meet af aan was al ijk dat dit tweede kabi- an Agt te veel pplitieke nestafersoonlijke tegenstrijdig- 8PH in zich verenigde om eteaei g te bunnen uithouden. id al>eu^' d'e z'c^ 'n de herfst nU(T981 voordeed en-die met en vliegwerk door de 1 gi"16" De Galan en Hal- 'dt was gelijmd, bleef aeko(PerP zichtbaar. Van Agt jveiiiiÓ" beide vice-premiers zowelPyl en Terlouw deden ens opmerkelijk weinig, de ké dat litteken te verdoe- netscrisis ^"^atenverkiezingen op 24 Tvc - mtmm vonden plaats in een ge- Ipolitieke sfeer. De vak- ta si waren' met stakingsac- n in grote demonstraties, te hooP geloPen te" kabinetsplannen om de te be- 017i'rs opnieuw de strijdbij- Iheven over de omvang bezuinigingen en de in- "jvan het werkgelegen- van de Statenver- ;en was desastreus voor A en leverde ook ver voor D'66. Het CDA lichte winst en de VVD f 1p zodanig dat zij in één itenie tweede partij van het liggperd. 'Het CDA trok uit 'kfitslag de conclusie dat '""in het kabinet 3 slatn D'66 kkapelPntJe lager moesten zin- 3 in h^1 premier Van Agt zei doorodat het kabinet maar woude|„afnokken" als er niet en akkoord zou komen pn nieuwe bezuinigings- kwam er uitein- j^^fyel, namelijk op 9 april Vrijdag zowaar), maar g al spoedig weer aan toen minister Van jee van Financiën een later opnieuw met te genvallende begrotingscijfers op de proppen kwam. Op 12 mei barstte de bom. Van Agt had zijn collega's een „eind voorstel" voorgelegd, waar de ministers van CDA en D'66 mee instemden maar waaro ver de PvdA-bewindslieden een veto uitspraken, omdat naar hun mening te weinig recht werd gedaan aan het werkgelegenheidsplan en aan de positie van de laagstbetaal den. De crisis was een feit. Zomerkabinetje Enkele dagen later toog prof. Piet Steenkamp, aartsvader van het CDA, als informateur aan de slag. Een hernieuwde lijmpoging mislukte en Steen kamp kwam tot de conclusie dat er nieuwe verkiezingen moesten worden uitgeschre ven en dat een minderheids kabinet van CDA en D'66 voorlopig de zaken zou moeten waarnemen. Zo werd op 29 mei het derde kabinet-Van Agt geboren. De deelname van D'66 aan dit „zomerkabinetje" deed de. Democraten geen goed. Bij de gemeenteraads verkiezingen van 2 juni daalde D'66 opnieuw in de kiezers gunst, terwijl de PvdA juist weer wat omhoogkrabbelde uit het diepe dal waarin zij in maart was beland. De VVD wist haar riante positie nage noeg te handhaven en het CDA leed licht verlies. Overigens had de VVD inmid dels ook een nieuwe leider, in de persoon van de 32-jarige Ed Nijpels. Hij was Hans Wiegel opgevolgd, die op 1 juli com missaris van de koningin in Friesland werd. De campagne voor de ver vroegde kamerverkiezingen die op 8 september zouden worden gehouden werd één der merkwaardigste uit onze parlementaire geschiedenis. De politieke partijen beseften dat het weinig zin had veel tam-tam te maken, omdat de kiezers in groten getale met zomervakantie waren. Zo kwam de verkiezingsstrijd pas twee weken voor de achtste september op gang, met in de hoofdrollen een zelfverzeker de Ed Nijpels, een onver bloemd naar de VVD lonken de Van Agt, een weer hoopvol gestemde Den Uyl, die vooral opriep tot verzet tegen de kruisraketten, en een getergde Terlouw, wanhopig vechtend tegen de voor D'66 zo trieste opiniecijfers. PvdA grootste Een enerverende verkiezings avond vormde het sluitstuk van de kortste campagne aller tijden. In een spannende nek- aan-nek-race tussen CDA en PvdA werden de socialisten weer de grootste partij (47 ze tels, een winst van drie) en moest het CDA genoegen ne men met drie zetels verlies, waardoor de christen-demo craten met 45 vertegenwoordi gers in de Tweede Kamer te rechtkwamen. De VVD ver keerde in opperste extase van wege een winst van tien zetels (van 26 naar 36) en D'66 likte zijn wonden na een smak van 17 naar 6 zetels. Verlies was er ook voor de PPR (van 3 naar 2 zetels). De CPN, onder leiding van Ina Brouwer die de scep ter had overgenomen van ve teraan Marcus Bakker, bleef gelijk (3 zetels) evenals de PSP (3), de SGP (3), de RPF (2) en het GPV (1). De belangrijkste politieke conclusie die uit de verkiezingsuitslag kon worden getrokken was echter, dat CDA en VVD tezamen weer over een kamermeerderheid beschikten, waarmee de weg naar een nieuwe regeringscoa litie van deze twee partijen in feite al was geplaveid. Opmerkelijk was de entree in de Tweede Kamer van twee nieuwe splinterpartijen, die elk een zetel wisten te beha len: de als progressief te boek staande Evangelische Volks partij (EVP) met lijsttrekker mevrouw Cathy Ubels en de uiterst rechtse Centrumpartij, waartegen duizenden demon stranten op de been kwamen toen CP-aanvoerder Janmaat op 16 september tot kamerlid werd beëdigd. Van Agt weg Omdat ae PvdA de grootste partij was geworden, mocht zij (overeenkomstig de onge schreven regels van het staats recht) het initiatief nemen bij de kabinetsformatie. Vanaf het moment dat oud-minister van Onderwijs dr. J. A. Van Kemenade als informateur aan het werk toog was echter duidelijk dat zijn poging, de basis te leggen voor een kabi net van PvdA, CDA en D'66, tot mislukken gedoemd was. Het diepe verlangen van CDA en VVD om samen een kabi net te vormen maakte de ar beid van Van Kemenade tot een schertsvertoning, die ove rigens toch nog drie weken duurde. Op 1 oktober ging de vice-pre sident van de Raad van State, mr. W. Scholten (CDA), als in formateur aan de slag. Een fluitje van een cent kon zijn werk niet genoemd worden want hij had toch nog 29 da gen nodig om de onderhande laars van CDA en VVD, Lub bers en Nijpels, op één lijn te krijgen. Toen Scholten aan zijn werk zaamheden begon, ging aan het Binnenhof vrijwel ieder een er nog van uit, dat hij een vierde kabinet-Van Agt zou construeren. Op 13 oktober maakte Van Agt zelf aan deze veronderstelling een eind. Hij kondigde aan, niet beschik baar te zijn als premier omdat hij daartoe niet meer „de be nodigde vitaliteit" zou kunnen opbrengen. De demissionaire premier koos voor het lid maatschap van de Tweede Ka mer, waar hij „in de luwte" als politicus werkzaam wilde blij ven, weliswaar niet voor de volle zittingsperiode van vier jaar, maar nog wel „geruime tijd". Kroonprins Ruud Lub bers zou hem als premier mo gen opvolgen. Troonpreten dent Ruud maakte diezelfde dag nog furore met de opmer king dat hij er weliswaar nog niet geheel zeker van was of hij wel premier wilde worden, maar dat hij zijn kandidatuur voor het ambt van minister president in elk geval „vanuit een positieve grondhouding" zou benaderen. Kabinet-Lubbers Twee weken na Van Agts ge ruchtmakende besluit maakte D'66-voorman Jan Terlouw eveneens zijn afscheid uit de politieke hitte des daags be kend. De man, onder wiens leiding D'66 groot was gewor den en vervolgens weer ineen was geschrompeld, verkoos zelfs geen kamerlid meer te worden. D'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst stopte er trouwens ook mee, omdat hij een benoe ming had aanvaard als EEG- ambassadeur in Tokio. Het voorzitterschap over de zes- koppige fractie kwam in han den van Maarten Engwirda. Op 30 oktober werd Lubbers benoemd tot formateur om de laatste hand te leggen aan het kabinet waarvan informateur Scholten het staketsel al ge reed had gemaakt. Het resul taat van zijn arbeid was een kabinet van 14 ministers: acht van het CDA en zes van VVD- huize. Daarmee was het aantal ministersposten in vergelijking met de twee voorgaande kabi netten met één teruggebracht. Het departement van volksge zondheid en milieuhygiëne was verdwenen en de taken van dit ministerie waren on der andere ministersportefe uilles verdeeld. Volksgezond heid ging naar CRM, dat voor taan „Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur" (WVC) ging heten, en Milieuhygiëne werd ondergebracht bij Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning, waardoor het ministerie van „volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieube heer" ontstond, een lange naam die daarom in de wan deling wordt afgekort tot VROM. Op 4 november werd het kabi net-Lubbers (in Den Haag spreken velen al over het „eerste" kabinet-Lubbers, kennelijk in de stellige over tuiging dat er nog een tweede zal komen) door koningin Bea trix beëdigd. Op diezelfde dag koos het CDA een nieuwe fractieleider als opvolger van Lubbers: de econoom Bert de Vries. De beëdiging van 16 staatssecretarissen (8 CDA, 8 VVD) die enkele dagen later volgde, kreeg een opzienba rend staartje doordat een der nieuwe VVD-staatssecretaris- sen, Charl Schwietert (Defen sie), al na drie dagen zijn func tie weer neerlegde wegens het openlijk uitspreken van enke le onwaarheden omtrent zijn verleden. Hij werd opgevolgd door de burgemeester van Coevorden, drs. Willem Hoek- zema. Sociaal akkoord Terwijl het kabinet zich voor bereidde op de regeringsver klaring, het visitekaartje waarmee nieuwe kabinetten zich aan de Tweede Kamer plegen te presenteren, sloten 2000 scholen hun deuren, bij wijze van protest tegen de ka binetsplannen om extra te snoeien in de salarissen van leerkrachten en niet-onderwij- zend schoolpersoneel. Ook de aangekondigde klassenvergro- ting stuitte in de onderwijswe reld op hevigverzet. De on- derwijsstaking werd op 22 no vember, de dag dat premier Lubbers de regeringsverkla ring uitsprak, gevolgd door een spoorwegstaking tegen de aangekondigde bevriezing van de ambtenarensalarissen. Het Intussen bereikten de organi saties van werkgevers en werknemers voor het eerst sinds tien jaar weer een „soci aal akkoord". De sociale part ners maakten de afspraak, dat bij de cao-onderhandelingen voor 1983 gepoogd zal worden, in ruil voor prijscompensatie en eventueel een deel van de vakantietoeslag nieuwe banen te scheppen. Een nobel stre ven, dat wel, maar er zal nog veel méér moeten gebeuren om de strijd tegen de nieuwe volksvijand nummer 1, de werkloosheid, te winnen en de sociale onrust over deze nog altijd oprukkende vijand te be zweren. „In economisch op zicht is Nederland in de win ter terechtgekomen", zei pre mier Lubbers in de regerings verklaring. Zoals het er nu naar uitziet zal de lente nog lang op zich laten wachten. DICK VAN RIETSCHOTEN De krant. Geschreven, gezet en gedrukt. Elke dag bij u thuis. En u weet meteen wat er vanavond op TV is, wat de sportuitslagen zijn, wat er zoal te koop is. Voor *80 cent. Laat ons even weten wie er ver der nog iets bij u thuisbezorgt voor die prijs. 'abonnementsprijs Daaifkimt u 'm niet voor missen, -'rlBMHBHHBHMgSm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7