raus straalt meer invloed lit dan de Russen lief is Onderzoek aanslag paus stagneert ACTIE VATICAAN OP AANVAL VANUIT MOSKOU: GEEN COMMENTAAR litici positief er plan voor «urinaamse vrijdingsraad Britse marine ligt klaar om Deense vissers te verjagen Minder „echte Britten AlG NENLAND/BUITENLANDLEIDSECOURANT VRIJDAG31 DECEMBER 1982 PAGINA 5. we correspondenten in ington, Bonn en Brussel ffjHAAG Met ingang van het jaar zal de verslaggeving voor ant vanuit de Westduitse hoofd- Jonn worden verzorgd door cor- ident Gerard Kessels (36). Hij drs. Ami van Vree op, die is be- tot adjunct-hoofdredacteur e Leeuwarder Courant. De tot in Brussel werkzame corres- nt Mare de Koninck verruilt, wij eerder meldden, na ruim aar zijn standplaats voor Was- >n. Het nieuws uit België, over iVO en de Europese Gemeen- zal met ingang van volgende worden verzorgd door Aad iloed. Mare de Koninck Gerard Kessels Al 240 miljoen voor ex - geïnterneerden DEN HAAG Ruim 32.000 mensen die in het vroegere Nederlands-Indië in Japanse kampen hebben gezeten, hebben tot nu toe een eenmalige uitkering van 7500 gulden van het rijk gekregen. Daarmee is een bedrag van ruim 240 miljoen gulden gemoeid. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken giste- 1 meegedeeld. In totaal hebben 56.536 men- een aanvraag voor de uitkering ingediend Velen voldoen niet aan de voorwaarden van uitkeringswet. Zij krijgen volgend jaar een _-_ef waarin staat dat ze niet in aanmerking komen voor het geld. Er zijn ook aanvragen waarvoor een uitgebreider onderzoek nodig is of aanvullende gegevens noodzakelijk zijn. Tot 1 augustus 1983 kunnen nog aanvragen r de uitkering worden ingedjend. Duphar mag lozen in zee voorlopig voortzetten DEN HAAG Het Amsterdamse chemi sche bedrijf Duphar mag doorgaan met het lozen van afvalzuren op de Noordzee, totdat de minister van Verkeer en Water staat een definitieve beslissing heeft ge nomen over deze afvallozing. Dit heeft de Raad van State gisteren beslist. Het be drijf had om een voorlopige voorziening gevraagd, omdat de vergunning op 1 ja nuari afloopt en de minister van Verkeer en Waterstaat nog geen beslissing heeft genomen over het verzoek van Duphar met lozen door te gaan tot 15 februari 1984. Overigens heeft de Directie Noord zee van het ministerie de bewindsman geadviseerd Duphar geen ontheffing meer te verlenen van de Wet Verontrei niging Noordzee. Japanse bergbeklimmers dood verklaard KATMANDU De zoekacties naar de vermaarde 33-jarige Japanse berg beklimmer Yasuo Kato, die er de af gelopen maandag voor de derde maal in zijn carrière in slaagde de top van de Mount Everest te bereiken, zijn opgegeven. Aangenomen wordt dat Kato en zijn eveneens 33-jarige part ner, op de Everest zijn doodgevroren. Volgens Japanse en Nepalese functio narissen maken de weersomstandig heden en gebrek aan zuurstof-reser ves het onwaarschijnlijk, dat beide mannen na drie dagen nog in leven zouden zijn. Aangenomen wordt dat beiden in de nacht van maandag op dinsdag nabij de top van de 8.848 me ter hoge berg zijn doodgevroren. n e ilkai Enh onze correspondent eeJ Cees Manders) ;hei)CAANSTAD De milh van het Sovjet- iveijjreau Tass woensdag ng "I persoon van de paus veerïeft geen commen- aillejf reactie." et tèeft de voorlichtings- oed i van het Vaticaan Panlen officieel bekend- fojkt- Datgene waar- Exc.Pe Paus wordt be- eröigd, zo vervolgt het ledejianse communiqué, ■r//\ strijd met de reali- "4n feiten en situaties li an iedereen bekend P*-sn waarover de we- ch al een mening gevormd die moei- veranderen zal zijn". Bovendien stroken, volgens het Vaticaan, de beschuldigingen van Tass niet met „andere menin gen eveneens uit gezag hebbende Sovjet-bron", die de paus juist prijzen voor zijn onvermoeibare inzet ten gunste van de vrede in de wereld. Deze reactie (ook al is die vol gens het Vaticaan zelf dus geen echte reactie) is niet zo uitzonderlijk als die lijkt, want onder paus Johannes Paulus II is het haast vaste politiek ge worden van het Vaticaan om alle aanvallen op de kerk en haar bestuursapparaat te be antwoorden. De Italiaanse schandaalpers ondervindt dit de laatste tijd geregeld, en nu dus ook het officiële Sovjet- -persbureau Tass. Maar de aantijgingen van Tass zijn ongewoon van karakter, vanwege de bewoordingen die worden gehanteerd, en ook omdat nu voor het eerst in lange tijd de paus persoonlijk onder vuur is genomen. In Italië wordt aangenomen dat een reeks oorzaken de on gebruikelijke uitval van het Kremlin aan het adres van de paus tot gevolg heeft gehad: de Poolse situatie, het ernstige conflict tussen kerk en staat in Tsjecho- Slowakije, de toene mende invloed van de paus op het wereldpolitieke toneel, en de laatste tijd vooral de door Italië gelanceerde beschuldi gingen dat de KGB de paus van het leven heeft willen be roven. De paus uit het oosten is bij de communistische machthebbers in het oostblok niet zo erg geliefd, terwijl hij juist bij de volkeren die onder die potentaten moeten leven elke dag aan populariteit wint. De aanval op de paus wordt in het Vaticaan ondanks zijn be perkte reactie zeker niet on derschat, temeer niet omdat die samenvalt met de wisse ling van de wacht in Moskou en een indicatie kan zijn voor de politiek die het nieuwe Moskou de komende tijd van plan is te voeren tegen de lei ding van de katholieke kerk. De Russen, en met hen de laatste tijd geregeld de Tsje chen, concentreren hun anti- -Vaticaanse gezindheid op de invloed van de paus in Polen. De paus is de enige kracht achter Solidarnosc, de paus is een gezagsondermijnend per soon, de paus zet de Poolse kerk op tegen de staat en meer van dit soort verdachtmakin gen heeft Tass gepubliceerd. Maar betwijfeld moet worden of Polen wel de belangrijkste reden is voor de Sovjet-woede. Deze paus straalt in de wereld meer invloed uit dan de Rus sen lief is. Aan de arme massa's van de Derde Wereld die eerst slechts de keuze hadden tussen het Westen of Moskou heeft deze paus zijn eigen derde model gebracht, dat van sociale rechtvaardigheid en menselij ke waardigheid, de christelijke evolutie in plaats van Mos- kou's revolutie. En het en thousiasme dat de paus zo doende in de wereld losmaakt, toont aan dat zijn boodschap overkomt. In Oost-Europa zelf is het de pauselijke vredesboodschap die de verhoudingen grondig verstoort. Volgens Tass zijn „enige kardinalen in Rome" er verantwoordelijk voor dat het vredesinitiatief van de Tsje chische regering door de gees telijkheid en de gelovigen ge boycot wordt. Praag heeft een officiële vredesbeweging in het leven geroepen, 'Pacem in Terris', maar de paus hééft zijn geestelijken in Tsjecho- Slowa kije uitdrukkelijk verboden zich daar bij aan te sluiten om dat Pacem in Terris volgens het Vaticaan slechts de Sovjet- -vrede wil. Er zijn aanwijzin gen dat ook in andere landen van Oost-Europa de officiële staatsretoriek over oorlog en vrede te lijden heeft van de vredesboodschap uit het Vati caan, zoals die herhaaldelijk door paus Johannes Paulus II wordt uitgedragen. (Van een onze correspondent) ROME - Er zit weinig vaart in het onderzoek var de Romeinse officier van justitie Martella naar de achtergronden van de aanslag op de paus. Verras sende onthullingen zijn nu niet meer te melden dit in tegenstelling tot de eerste weken van hel onderzoek, en enkele Italiaanse kranten schrijven nu dan ook al over een „stagnatie" in het onder zoek. Maar Martella werkt, zo heet het, ondertussen ijverig ver der. Donderdag heeft hij acht getuigen a décharge ten gun ste van de gearresteerde Bulgaarse luchtvaartagent Anto- nov gehoord. Het resultaat hiervan i^ niet bekend ge maakt. Of Martella nu al over genoeg bewijzen beschikt om de Bulgaar Antonov vast te houden is nog maar de vraag. Zeil beweert hij over „bewijskrachtige elementen" te beschik ken, maar wat hij dan wel heeft, zegt hij niet. Vaststaat dat de hele zaak van de „Bulgaarse connectie" gebaseerd is op de „bekentenissen" van de Turk Ali Agca, gedaan in de Italiaanse gevangenis waar hij voor de aan slag op de paus levenslange gevangenisstraf uitzit. Agca heeft naar Antonov, naar twee Bulgaarse diplomaten, en naar de Turk Celenk gewezen, en indirect naar de Bul gaarse of Russische geheime diensten. Maar hoe betrouw baar Agca is en onder welke omstandigheden hij tot deze bekentenissen is gekomen, is onduidelijk. IMbHAAG Nederlandse politici lijken geen bezwa- tarti) hebben tegen het politiek opereren van een Su- nse „politieke raad of bevrijdingsraad" in Neder- s de voorzitter van de Tweede-kamercommissie voor bui- zaken. Van den Bergh (PvdA), kan zo'n raad ook ge- lartner zijn voor Nederlandse parlementariërs en de Ne- regering. „De regering moet wel contacten met de «vegen tegen de positie van de Nederlanders in Surina- indspeeialist van de CDA-fractie, Gualthérie van Wee dat een dergelijke raad contacten kan leggen binnen de ;de Naties om het regime Bouterse te isoleren. „Bijvoor- •r te voorkomen dat de geloofsbrieven van Suriname in worden geaccepteerd" e ex-president Chin a Sen, die in ons land bespre- voert met leden van de Surinaamse gemeenschap, heeft verklaard dat nog niet beslist is op welke wijze opposi- erd moet worden tegen het regime Bouterse. „Er moet ijk een leiding komen, maar wie daarvan deel gaan uit- is evenmin beslist". In de komende dagen zal de Suri- ex-president ook spreken met Nederlandse politici en listerie van buitenlandse zaken. inaamse legerleider, Desi Bouterse, heeft gisteren de uit- fs van ontwikkelingsprojecten de voortgang van deze in gegarandeerd, zo meldt het gecontroleerde Surinaamse 'eau SNA. Volgens Bouterse zullen er geen massa-ontsla- dig zijn en zullen reserves van de Centrale Bank benut I nu de Nederlandse financiële steun is stopgezet, ionale Voorlichtings Dienst (NVD) van Suriname heeft i „geruchten" tegengesproken als zouden in Suriname Ie Nederlanders worden gegijzeld. Bronnen in Paramari- :n onbekend met het gerucht waar de NVD over spreekt. fuwe regering in Finland i-NKI De Finse premier Kalevï Sorsa heeft gisteravond suwe regering samengesteld, waarin de communisten en ten niet zijn vertegenwoordigd. twe coalitie bestaat uit sociaal-democraten, de Centrum- n de Zweedse Volkspartij. De regeringscrisis in Finland d nadat socialisten en communisten tegen een door de re- foorgestelde verhoging van de militaire uitgaven hadden ipraak regering homofilie zet I jaren terug" I 1RDAM Het rege- ïdpunt over de mate de homoseksuele ge- van een sollicitant overheidsfunctie een :t bij de beslissing zet de klok tiental terug. Bovendien is ig met de verkie- a's van de re- ,1M.i -iAldus de „in. i van Nederlandse ngin ing tot integratie van Bny< ksualiteit COC gisteren ^ale antwoord van de regé- r,K; kamervragen. Kamer- torui rilden meer weten over ken jzing van een sollicitant ian n functie bij de hofhou- lraa{ inder meer zijn homo- ekW aardheid leidde tot die JONGE DUBBELE GRAANJENEVER Angstig volgden de bejaarden de verrichtingen van de brandweer. Felle brand in verpleeghuis Bosbeek HEEMSTEDE Een felle uit slaande brand heeft gister avond voor enige tonnen scha de aangericht in het verpleeg huis Bosbeek in Heemstede. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan; alle in het tehuis aanwezige bejaar den konden door de brand weer in veiligheid worden ge bracht. De brand, die uitbrak in de verzorgingsafdeling, is waarschijnlijk veroorzaakt door een drooggekookt panne tje, aldus de politie. De brand heeft een gedeelte van het dak van de verzorgingsafdeling vernield. Enige kamers zijn geheel uitgebrand. Een gedeelte van het dak van het verpleeghuis raak te zwaar beschadigd. Eni ge kamers brandden ge heel uit. Van Berckel ambassadeur in Israel DEN HAAG mr. M.P.S. van Berckel wordt de nieuwe Nederlandse buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Israel met als standplaats Te) Aviv. Zijn benoeming is bin nenkort te verwachten, aldus het ministerie van buitenland se zaken. Van Berckel volgt in zijn nieuwe functie de heer I. Verkade op. WASHINGTON Volgens het Amerikaanse Brookings- -instituut heeft de Sowjet-Unie kernraketten opgesteld in haar zuidelijke en oostelijke provin cies. Deze raketten kunnen vanuit die provincies de hele wereld bestrijken en niet al leen de Verenigde Staten en West-Europa, zo concludeert het instituut in een nieuwe studie. In de studie weer spreekt het in Washington ge vestigde Brookings-instituut de algemeen aanvaarde veron derstelling dat de meeste Sow- „Russische raketten bestrijken hele wereld' jet-raketten in het noorden van het land staan gestatio neerd in gebieden dichtbij de VS. LONDEN De Britse luchtmacht en marine zijn in paraatheid gebracht om op te kunnen treden als Deense vissers hun netten laten zakken in Brits viswater. Dat is het gevolg van het Deense besluit om niet akkoord te gaan met de plannen voor een Euro pees visserijbeleid. De Denen weigerden met name hun visserij rond Schotland en de Shetland Eilanden te beperken, omdat zij daar historische visrechten zouden hebben. De Britten zijn vastbesloten op te treden tegen elke Deense vis sersboot, die aanstalten maakt in de omstreden wateren te vis sen. De Deense regering heeft gezegd niet te verwachten dat nu op korte termijn een visserij-oorlog zal uitbreken, zoals in de ja ren '70 de kabeljauwoorlog tussen Groot-Brittannië en IJsland. Maar in de Deense vissershavens gaan wél stemmen op om zich van de voorschriften niets aan te trekken. Vissers die in Britse wateren aan het werk gaan riskeren overigens een boete van meer dan twintigduizend gulden en de inbeslagname van de ge vangen vis. In Kopenhagen hoopt men overigens dat op korte termijn bin nen de EG nieuwe onderhandelingen over het visserijbeleid kunnen worden gevoerd. Als die gesprekken niets opleveren wordt verwacht dat de Deense regering het Europees Gerechts hof om een uitspraak zal vragen over bijvoorbeeld de Deense rechten om in de wateren ten westen van Schotland naar ma kreel te vissen. De overige negen EG-lidstaten zullen zich wel houden aan de voorstellen voor het visserijbeleid. LONDEN Baby's die na middernacht in het Verenigd Ko- ningkrijk en zijn koloniën ter wereld komen, hebben geen auto matisch recht meer op het volledige Britse staatsburgerschap. De regering-Thatcher heeft met deze maatregel een einde gemaakt aan een 700 jaar oude traditie. Op grond van de nieuwe nationaliteitswet die vanaf morgen geldt zullen er drie soorten Britse staatsburgers zijn met ver schillende rechten. Het volledige Britse burgerschap, dat recht geeft op onbelemmerd wonen en werken op Britse bodem, geldt voor personen met „nauwe betrekkingen" met Groot-Brittannië. Dat zijn mensen van wie de ouders Britten zijn of die minstens tien jaar in Groot-Brittannië hebben gewoond. Mensen uit de koloniën krijgen het beperkte „burgerschap van van Groot-Brit tannië afhankelijke gebieden". Personen uit overzeese gebieden met geen ander dan het Britse paspoort behoren tot de categorie „Brits overzees burgerschap". Critici hebben de verordening als „racistisch" gekenschetst, omdat hij er op gericht zou zijn kleur lingen te weren. Een uitzondering is gemaakt voor de door blan ken bewoonde Falkland Eilanden en Gibraltar, die volledig Brits staatsburger blijven. Gratie Twee van Breda pas na overleg met Kamer DEN HAAG Het kabinet vindt dat de afspraken die in 1972 tussen de Tweede Kamer en de regering zijn gemaakt over eventuele vrijlating van de in Breda gevangen zittende oorlogsmisdadigers, nog steeds de grondslag van het beleid in deze kwestie vormen. Gratie verlening zal daarom uitslui tend mogelijk zijn na overleg met de Kamer. Dat heeft minister Korthals Altes (Justitie) gisteren geant woord op vragen van het Tweede-kamerlid Schreuders (CPN). Schreuders stelde zijn vragen naar aanleiding van een verzoek van de Westdujtse Bondsdag aan de regering om bij de Nederlandse regering aan te dringen op vrijlating van de nog gevangen zittende oorlogsmisdadigers, Aus der Funten en Fischer. De Neder landse regering is overigens nog niet benaderd door de Westduitse regering. Medische dossiers gestolen GRONINGEN Uit het Aca demisch Ziekenhuis in Gro ningen zijn 23 medische dos siers van patiënten gestolen en vervolgens bij twee regionale kranten bezorgd. Vorige week werden er 14 in de bus gedaap bij de Winschoter Courant, gis teren kreeg het Nieuwsblad van het Noorden er 9. Het zie kenhuis heeft aangifte gedaan. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis wil iemand vermoedelijk bewijzen dat diefstal van medische dossiers mogelijk is. „Wie echt kwaad wil, kan dat altijd". De dos siers zijn teruggestuurd naar het ziekenhuis. Dat de dossiers weg waren heeft geen gevol gen gehad voor de betrokken patiënten. Strauss geeft Marcos pistool MUNCHEN Premier Franz-Josef Strauss van de Westduitse deelstaat Beieren, die momenteel een privébe- zoek aan de Filippijnen brengt, heeft president Marcos een pistool cadeau gedaan „uit erkentelijkheid voor Marcos' gastvrijheid". Een woordvoer der van Strauss deelde giste ren in München mee dat het pistool „een persoonlijk ge schenk" was. Shell verlaagt brandstofprijs ROTTERDAM Met ingang van 3 januari gaan bij Shell de prijzen van dieselolie, gasolie, huisbrandolie en petroleum met twee cent omlaag als ge volg van de prijsontwikkeling op de internationale markt. BP verlaagt de prijs van die selolie met 1,7 cent. Volgens Shell is ook (weer) een daling van de benzineprijs te ver wachten. Kantoor Magie Bus weer open AMSTERDAM Het Neder landse kantoor van het reisbu reau Magic Bus International in Amsterdam gaat op 2 janua ri weer open. Dan worden weer reizen verkocht waarvan voor 100% vaststaat dat ze ook wr-den uitgevoerd. Directeur Nederland Peter Hoornweg van Magic Bus liet dit gisteren weten. De ver-, kooporganisatie van Magic Bus wordt wel gereorganiseerd en komt voor Nederland nu on der verantwoordelijkheid van de busmaatschappij Bovo in Roelofarendsveen te staan. Deze busmaatschappij verzorg de het grootste deel van het vervoer voor Magic Bus in Ne derland. Gezien de financiële proble men van de reisorganisatie, die leidden tot sluiting van kantoren in Europa, is het niet zeker of de naam Magic Bus blijft gehandhaafd. Magic Bus Nederland blijft wel een rol spelen bij de verkoop van rei zen. Mogelijk worden twee van de vier kantoren in ons land gesloten. Een groot deel van de 20 personeelsleden kan dan in dienst blijven, wellicht op part-time basis. Overigens is geen van de reizi gers die bij Magic Bus in Ne derland had geboekt de dupe van de problemen geworden. Alle reizen zijn doorgegaan Volgens Hoornweg zijn ook voor de periode vanaf 1 janua ri 1983 afspraken gemaakt dat alle vertrekken normaal zul len plaatsvinden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5