Maand lang vrouwenfilms in Leids Vrijetijds Centrum i Dartele Bruno zit boordevol energie REGIO LEIDSE COURANT LEIDEN De vrouwen film staat in de maand ja nuari centraal. De vrou- wenfilmhuisgroep van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66, houdt die maand na melijk een vrouwenfilm- festival. De vijf initiatief neemsters Marion de Zan ger, Amina Kleyenberg, Fokje Pietersen, Karen Groeneveld en Yanneke Wesselius hopen met het filmfestival veel belang stellenden te trekken, die door de films geïnspireerd zullen raken. De films die zij voor het festival heb ben uitgekozen, gaan niet zozeer over de geijkte pro bleemsituaties waarin vrouwen zoal verkeren, maar moeten eerder een stimulans zijn om vrou wen tot bepaalde aktivi- teiten aan te zetten. De films zijn ook heel ge schikt voor degenen, die zich nu niet zo met' de hele vrouwenbeweging bezighouden, maar er wel in geïnteresseerd zijn. De vrouwenfilmhuisgroep van het LVC houdt al geruime tijd op elke laatste dinsdag van de maand een vrouwenfilma vond. Marion: „Het aanbod van goede films is de laatste tijd zo gestegen, dat het voor komt dat films erg lang moe ten blijven liggen voordat zij gedraaid kunnen worden. Eén vrouwenfilmavond in de maand is eigenlijk te weinig. Dat is natuurlijk jammer, want er zijn 'echt veel interessante vrouwenfilms. Met het film festival kun je behalve hoofd films ook goede korte films la ten zien in het voorprogram ma. Korte films komen over het algemeen helemaal niet aan bod en dat, terwijl ze juist vaak erg" interessant zijn. Ze kunnen een heel goed beeld geven van bepaalde situaties. Door zo'n film leer je die pas echt goed kennen. Zo is er een film over Turkse vrouwen die voor zichzelf opkomen. Dat is een heel bijzondere situatie, want zoiets gebeurd niet vaak". Het programma dat de initia tiefneemsters hebben opge steld is geen luchtig program ma. De meeste films zijn uitge zocht op het onderwerp dat ze behandelen en minder op de filmische kwaliteiten. Tijdens het festival wordt elk woens dag en donderdag een avond vullend programma geboden, bestaande uit twee korte films (politieke vrouwenfilm en een filmportret van een belangrij ke culturele vrouw) en een gloednieuwe vrouwenspeel film. De eerste film wordt elke avond om kwart over acht ge start. In het weekend, de vrij- Een maand lang films van en over vrouwen in het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum. dag- en zaterdagavond staan actrices in de schijnwerpers en zijn er films te zien met Hanna Schygulla en Geraldine Chap lin. Deze films beginnen om kwart over negen. Verder is er een speciale avond met het Leidse Vrouwenfilm Kollek- tief „Cinebrul". De toegangs prijzen bedragen op woensdag en donderdagavond zeven gul den vijftig en op vrijdag en za terdag is dat 5,50 gulden. Er is een programmaboekje met daarin uitgebreid informatie over de films te koop in het Filmhuis LVC en in de meeste boekhandels in Leiden. Ook bij de organisatrices aan de Weddesteeg 9 in Leiden kan het boekje, dat een gulden vijftig kost kost, worden opge haald. In enkele gevallen kan het boekje worden opgestuurd, dan moet men de telefoon nummers 144771 of 120580 draaien. Woensdag 5- en donderdag 6 januari start het Leidse Vrou wenfilmfestival met een korte film „Long shadow of the plantation", een film over Sil via Woods, de zwarte strijdster tegen racisme, vakbondsleid ster en aktiviste in de vrou wenbeweging. Daarna „The girl with the incredible feel ing", een film over Elizabeth Swados, een vrouw met veel talent, die muziek maakt, zingt en dirigeert, boeken schrijft en illustreert. Tenslotte de hoofd film „Sofiko". Een Russische film over een journaliste, die langzaam maar zeker tot het besef komt, dat de vrouwen problemen waarover ze schrijft, ook haar problemen zijn. Een opmerkelijke film. omdat in Rusland de vrouwen volgens het systeem gelijk zijn aan de man en er dus geen fe- minsme nodig zou zijn. Vrijdag 7 en zaterdag 8 januari draait de film „Cria Cuervos", een film van Carlos Saura, met in de hoofdrol Geraldine Chaplin. In de film gaat zij te rug naar de gebeurtenissen in haar jeugd. Woensdag 12- en donderdag 13 januari is er eerst een film over Turkse vrouwen. „Met hun gezegende handen" gaat over het leven van Turkse vrouwen in Nederland, hun verzet tegen de uitbuiting, de pogingen om zich te organise ren en taalbarrière te over winnen. Daarna is "er „Execu tie, een studie over Mary". Deze film is een experimentele studie over het leven van Mary Stuart, waarin is ge poogd deze historische vrouw eens anders te benaderen dan veel manlijke collega's dat de den. Als hoofdfilm wordt „Ma- cumba" gedraaid. Macumba is een woord met meerdere bete kenissen. De film gaat dan ook over drie realiteiten: de film, de fantasie van de hoofdper soon en die van het verhaal. Deze driedimensionaliteit heeft belangrijke gevolgen. Wie zoekt naar houvast van betekenissen, naar duiding van sporen zal ongemerkt ver strikt raken in het labyrinth, dat het verhaal is, dat het le ven is en dat voor de hoofdrol speelster Mucumba heet. Vrijdag 14- en zaterdag 15 ja nuari draait de speelfilm „Eli- sa vida mida", ook van Carlos Saura en met Geraldine Chap lin in de hoofdrol. Woensdag 19- en donderdag 20 januari begint de avond met „Heksenschichten", een film over drie vrouwen, die als een soort piraat op de televisie in breken en dan in een montage van materiaal laten zien hoe mannen in leidinggevende po sities over vrouwen praten. Daarna wordt er een portret van Simone de Beauvoir ver toond. Alice Schwarzer, redac trice en uitgeefster van het fet ministisch blad Emma, spreekt in de film met de Franse filo sofe en schrijfster Simone de Beauvoir. Als hoofdfilm wordt „In the beginning ....of the end" gedraaid. Deze film is voortgekomen uit een audiovi sueel project met vier diapro jectoren, super acht film, ani matie, tekst en muziek. Een kunstzinnige Deense poging om bijbel, sprookjes, mythen te ontkrachten. Vrijdag 21- en zaterdag 22 ja nuari draait „Effi Briest", van Fassbinder, met Hanna Schy gulla in de hoofdrol. Dinsdag 25 januari kan men kennis nemen van „Cinebrul" een Leidse antropologische-fe- ministische film- en video werkgroep, die in 1980 werd opgericht. Er wordt het één en ander verteld en een film over een arbeidster in de kokosve zel-huisindustrie op Sri Lanka gedraaid. Tevens wordt er wat verteld over het hoe en waar om van Vrouwenstudies aan de Leidse universiteit. De toe gang tot deze avond is gratis en begint om 20.15 uur. Woensdag 26- en donderdag 27 januari, wordt „You have struck a rock" gedraaid, een film over de vastberadenheid van vrouwen in verzet tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Daarna is er „Eva Besnyö en een halve eeuw werk" te zien. Een portret van een bijzondere en beroemde fotografe, die in 1932 naar Amsterdam kwam. In de jaren '70 volgde zij de Dolle Mina beweging op de voet. Als hoofdfilm is er „Agatha of de onbegrensde ge schriften", van Marguerite Duras. Haar films leiden altijd tot heftige discussies en real ties variëren van „onbegrijpe lijk" tot „fascinerend". Beeld en taal gaan op niet traditione le wijze samen. Het vrouwen filmfestival wordt vrijdag 28- en zaterdag 29 januari afgeslo ten met „Die Ehe der Maria Braun" wederom van Fassbin der, met in de hoofdrol Hanna Schygulla. SYLVIA VAN LEEUWEN Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Bruno: de levenslust straalt er vanaf. Onder redactie van Ton Pieters. Ik gebruik bij het afscheid van 1982 maar dezelfde woorden die Johan de Raad selredacteur tot zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes richtte, toen hij het jaar 1912 op zijn halve pagina in het „Geïllustreerd Zondagsblad" afsloot: „Ik wensch al mijn kleine lezers en lezeressen een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuwjaar. Voor het eerste kom ik wel een beetje te laat, en voor het tweede een paar dagen te vroeg, maar dat ligt aan het vallen der feestdagen. En hebt ge nu de oplossing ge vonden van het Kerstraadsel; 't was gemakkelijk nietwaar? Ge neemt eerst de stralen met een sterretje er in, dan de stralen zonder sterretje en ten slotte de sterretjes alleen en zoo komt ge van zelf tot de oplossing: Stille nacht, heilige nacht". Zo ebde 1912 weg, in een nog jonge eeuw, zeventig jaar ge leden. Het was wel Victori aans, maar niet allemaal zo knus en vredig. Armoe was i dagelijkse metgezel, en vrede?, ho maar. Op de Bal kan lagen (schismatieke) christenen en de Turk op el kaar te schieten en er moes ten nog twee wereldoorlogen volgen. Temidden van alle verderf was er in elk geval het Geïllustreerd Zondags blad, dat met veel vroomheid van de de roomse lezers een hart on- tog-troonopvolger der de riem stak. Voor het dinand belicht, overige waren het allemaal jaar later zouden hij en ketters, socialisten en anar- vrouw vermoord chisten en anti-clericalen. Serajewo. Maar nu is „En heel de internationaal- Ferdinand („met een ongeloovige bent". Het wa- kinderweelde") nog ren er wel een heleboel, lovig katholiek, die maar de macht der hemelse wordt door periodiek heirscharen mocht men niet schijnende artikelen -en onderschatten...:„Teeder trefilets". „Op die verfoi sloeg Marie haar arm om den ke anticlericale machin hals van haar zieke en verlo- door de Loge bestuurt ren geachte vriendin. „Maar die dezen echt-katholie nu wil je toch zeker wel tot vorst hoopt neer te haler God terugkeeren, nietwaar?", het Apostolisch keizersc vroeg ze op zachten toon. „O hoopt te vernietigen, kar ja, heel graag", klonk het, dunkt ons niet onopit „kan het nu of moet ik wach- delijk genoeg de aandj ten tot ik weer naar de kerk kan gaan?" En even later kon zij, Johanna, helemaal niet meer antwoorden: „tra nen van geluk en dankbaar heid verstikten haar stem". worden gevestigd!" In St.James's Palace in den worden vredesonderll delingen gevoerd, tenen de troubles op de Baikal kunnen beëindigen. EnP on Nederland toont men eenjCe kere mate van paraatheidCAj waakzaamheid. In milfl nemen heb in deze rubriek opzicht gaat men onverTre£ door te gaan met 1913. Mi- schien „helaas" voor velen, maar er zijn ook lieden die het wel en wee van zeventig jaar terug nog kunnen waar deren. Vooruit maar weer; er zit veel herkenbaars in en „weet je nog?" Even over de drempel van 1912-1913 komt het blad met „nieuwe por tretten van onze Koninklijke familie" en wordt de figuur ,erPer „nieuwe wijze van veifft ren, die voor de mitraillejf wordt voorgesteld: met tpeft honden, die uiterst goed y; doen. De hondenbespani,n van de mitrailleuses \i, door den minister van Oer geïnspecteerd, en Z. Exc.Pe nister Colijn betuigde erdigd groote instemming mede^ans LEIDEN Bruno is naar alle waarschijnlijkheid de meest levenslustige hond die ooit in het asiel heeft ge woond. Bruno zit boordevol energie. Asiel-beheerder Wil Tiele vergelijkt Bruno wel met een accu van een heel goed merk. Zo'n accu die nooit leeg raakt. Het was dan ook een heel probleem om de hond van deze week op de foto te zetten. Pas nadat de fotograaf een paar rolletjes had volgeknipt, stond Bruno er goed op. Bruno werd in de Sumatra- straat in Leiden gevonden. Hij werd naar het asiel ge bracht, waar hij nu nog op zijn baasje wacht. Omdat de eigenaar natuurlijk nooit meer komt opdagen, zou het voor de hond een goede zaak zijn wanneer hij een nieuw baasje krijgt. Bruno is een keesachtige hond. Zijn ruige vacht is lichtbruin van kleur. De reu heeft een zeer spre kende kop. Alerte zwarte ogen en oren die nooit stil staan. De levenslust straalt van de hond af. Bruno, die ongeveer ander half jaar oud is, zit sinds 29 september in het asiel. Wil Tiele heeft de hond in een hok achterin het asiel gezet. Dat komt, omdat Bruno over een zeer schelle blaf be schikt. Het geluid, dat deze hond voortbrengt is echt niet om aan te horen. Het dringt door merg en been en zelfs de beste trommelvliezen zijn er niet tegen bestand. Maar verwacht wordt dat de blaf van Bruno in de loop der tijd wat zwaarder wordt. Er is ook een voordeel aan ver bonden. Inbrekers slaan met een op de vlucht als ze Bruno horen blaffen. Zoals gezegd, Bruno, die ove rigens zeer gehoorzaam is, barst van energie. Hij is ook wat zenuwachtig van aard, maar blijft een zeer lief en aanhankelijk beest. Dartele Bruno is zeer speels. Zo speels zelfs, dat Wil Tiele mensen met kleine kinderen afraadt het beest in huis te nemen. Bruno, die graag „ruig" speelt zou in zijn on schuld kleine kinderen om ver kunnen lopen. Bruno kan absoluut niet lang alleen worden gelaten. De buren zouden gek worden van het gepiep van de hond. Duide lijk is, dat hij erg veel bewe ging nodig heeft. Een flatwo ning is niets voor Bruno. Een huis met tuin of een boerterij zou voor de hond van deze week de beste omgeving zijn. Doesca en Iwan Er is triest nieuws te melden over de dalmatiër Doesca en de kater Iwan. Voor deze twee oud-gedienden van het asiel bestond erg veel interes se, maar niemand toonde zich bereid een van deze twee dieren in huis te nemen. Zijn leeftijd (acht jaar) blijft een probleem voor Doesca. De meeste asiel-bezoekers heb ben alleen belangstelling voor jonge beesten. VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 HET GROOTE WAPENFEEST VAN DEN KONINKLIJKEN ONDEROFFICIEREN-SCHERMBHAJ TE LEIDEN: „Een alleraardigst kiekje, genomen van een der meest interessante partij hel AARTSHERTOG FRANS FERDINAND VAN OOSTENRIJK MET ZIJN GEZIN: „De Oosten^ sche troonopvolger is zeker wel de man, wiens naam in deze dagen in de wereldpol^ v het meest genoemd wordt als „bedreiger van den Europeeschen vrede". Blijkbaar g( tegen hem een internationale campagne gevoerd waarvan de redenen niet moeilijk zifeau ontdekken. Onze foto geeft den aartshertog in den kring der zijnen; een interessant l^jg je!" [nu mam» VICE ADMIRAAL I.H.C.P. BARON SWEERTS DE LANDRAS WYBORGH (kruisje): „Dezer dagen te 's-Hage overleden. Baron Sweerts was o.m. de bevel hebber van de „Gelderland" die president Kruger naar Europa overbracht". EEN NIEUW PORTRET VAN ONS KONINKLIJK GEZIN: ningin en Prins in intieme huiselijkheid, de Koninginijng het opschrijfboekje in de hand, de Prins in klein tenuft^. vice-admiraal". Waarschijnlijk heeft ook nu Hare Maje»antv evenals later, haar gemaal gesommeerd: „Hendrik, kar hier!" De prins zou al gauw daarop naar een sanatori^iide het Taunusgebergte bij Frankfort, Hessen, vertrekken jZjn, het volgen van een kuur... Prins Hendrik leed aan n fu smartelijke en lastige zenuwaandoening; haast ondraa^ncje zenuwhoofdpijnen die onze Prins al jaren hebben gekwaarc

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4