Jacobs „gaat op" m steelt de show Woodbridge komt van de grond Contact tussen Woubrugge en 231m Ambtenarenprotest tegen opheffing van ministerie Rechts een kat vertoont kunstje in schouwburg 3SLA.TS $J hebt een heleboel lende voorkomen" Weer 300 gulden geëist tegen Nieuwkoper BRUTALE OVERVAL OP EMPLOYE AMRO-BANK VOOR BEJAARDENHUIS Korting op uitkering gemeentefonds irreëel Verkoop oude Flora een stap dichterbij 1ÏDËN LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PAGINA 3 euwjaarsrecepties TERWOUDE/LEIDERDORP et gemeentebestuur van Zoeter- je houdt maandag van zeven tot n uur een nieuwjaarsreceptie in iJjemeen tehuis. ie. de gemeente Leiderdorp houdt OlieiUag een nieuwjaarsreceptie en van half zeven tot negen uur in tehuis aan de Statendaal- V.lÏTraditi°heel voor deze nieuw- ibijeenkomst is dat enkele bur- die zich voor de Leiderdorpse verdienstelijk hebben in het zonnetje worden ge- 3rg©eze keer zal burgemeester Van 'Have een koninklijke onder- kkejding en een ere-penning van de feente Leiderdorp uitreiken. Dat imstreeks half negen gebeuren. Nieuwjaars concert K&G LEIDEN De Christelijke Muziekvereniging Kunst en Genoegen (K&G) geeft zon dagmiddag een nieuwjaarscon cert in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Het Concert be gint om vier uur. Zowel de se nioren als de junioren van K&G verzorgen een optreden. Tevens houdt de vereniging in het Waaggebouw een nieuw jaarsreceptie en worden er mededelingen gedaan over de activiteiten in het jubileum jaar. K&G bestaat in 1983 vijf envijftig jaar. Drieduizend gulden voor Wegloophuis LEIDEN De actie voor het Wegloophuis heeft 2979,65 opgebracht. Ruim een week geleden werd in het Wegloop huis een feest gehouden om de financiële positie van het huis wat op te vijzelen. Het geld wordt in eerste instantie be steed aan de aanleg van cen trale verwarming in het pand. „V M WEG" ONTHULD vinlf se LEIDSCHENDAM Ruim honderd amb tenaren van het voormalige ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben gisteren aan het eind van de middag gepro testeerd tegen de opheffing van hun minis terie. Bij de gebouwen van het ministerie werd een bordje onthuld, waarop „V en M weg" bleek te staan. Het bordje is geplaatst op een weggetje dat wordt gebruikt door dienstauto's en tot dusver niet over een naam beschikte. De onthulling was het slot van een bijeenkomst waar afscheid werd genomen van medewerkers van het minis terie. Door de de splitsing milieu naar volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, en volksgezondheid naar het voormalige CRM is een aantal ambtenaren op wachtgeld gezet en zijn anderen vervroegd met vut gegaan. Anderen zijn, veelal tegen hun zin, overgeplaatst. Bij de onthulling werd om de aandacht te trekken een mu ziekcorps ingezet. De ambtenaren hopen dat het bordje blijft staan. „Het staat op ei gen terrein dus de enige, die het weg zou kunnen halen, is de minister", wordt ge- TDEN Welgeteld ^kat verscheen gister dag in de Leidse juwburg om een ,.ku6tje te vertonen. Ja- zo heet de poes, ver- kte het publiek door keer „op te gaan zit- Oftewel, de baasjes en jJacobs, de dames Jan- dr& uit Leiden, hielden I stukje vlees in de de|t en de kat verhef te moe' °P z^n achterpoten gjhet te pakken. Daar- n 't bezorgde de perzi- hond kat de dames Jansen De zj vrijkaartje voor het bc.°ftercircus, dat 15 en 16 36 hjari in de Leidse en juwburg wordt gehou- 'n bet c'rcus gedres- katten optreden, had Schouwburg-directeur Hans van Dam de volgende stunt bedacht. Mensen mochten met hun kat naar de Schouwburg komen. Zou het dier een kunstje doen, dan zou het baasje een vrijkaartje voor het circus krijgen. Zoals gezegd, de belangstelling van de Leidse katten-eigenaars was zeer ge ring. Alleen de dames Jansen durfden het aan om hun troe teldier Jacobs mee naar de Leidse Sphouwburg te nemen. De show werd echter niet al leen gestolen door Jacobs, maar ook een zwart-witte zwerfkat, die klokslag half drie de Leidse Schouwburg binnenstapte, had er een fors aandeel in. De kat klom op de jury-tafel, strekte zich behaag lijk uit onder de warme lam pen en sloeg het gebeuren met grote belangstelling gade. Toen het publiek vroeg oiïi een toegift van Jacobs keek de jury-kat met veel interesse naar het stukje vlees. De hoog hartige Jacobs (die waarschijn lijk dacht: „Aan mijn lijf geen polonaise") weigerde zijn kunstje te herhalen. Dit on danks het wanhopige verzoek, „Ga nou op", van een van de dames Jansen. Toen werd het vlees maar in de buurt van de zwerfkat gehouden en die ging. onmiddellijk op zijn achterpo ten staan. Aangezien de zwerfkat een kokertje om zijn hals droeg, waarin gegevens van her komst zaten, kon de identiteit worden vastgesteld. De kat (die dus niet zwerft) bleek Jury te heten en hij woont aan de Lange Mare. De eige naar van Jury kan een vrij kaartje thuis verwachten. Jury is overigens geen onbekende in de Schouwburg. Het beest loopt er regelmatig in en uit. Vooral als er croquetten wor den gebakken, wipt Jury graag even binnen. Omdat de katten schaars wa ren en Hans van Dam toch een aantal vrijkaarten had te verdelen, werden alternatie ven verzonnen. Zo zong de zaal uit volle borst „Poesie Mauw" en de reclametune „Miauw, miauw", bracht een mevrouw heel verdienstelijk kattegeluiden voort en diri geerde Van Dam een orkest van kinderen die miauwden. Ook waren er enkele mensen, die verhalen over katten ver telden. Na al deze activiteiten verliet vrijwel iedereen, er waren zo'n dertig belangstel lenden kwamen opdraven, de schouwburg met een vrijkaar tje. Ondanks het feit, dat hij maar één kat mocht verwelkomen, bleef Hans van Dam heel op gewekt. Optimistisch kondigde hij gisteren aan, dat hij de voorstelling volgend jaar her haalt. „Maar dan met honden, dan is er misschien wel meer belangstelling voor," zei hij. Z| n de bohj </and ige gi duu echi T erkelj I EchG - 1< .10 M Koij Moro RP| n voll deninc .00 De ist'uit a tijd.j De heer G. Slats. n D1 RDWIJK G. Slats, chef van de beheersdienst ig£t Noordwijkse politiekorps zette gistermiddag, in 198JDssewa" een punt achter z'n ambtelijke loopbaan. bi' vtaakt gebruik van de regeling om vervroegd uit te - i3.oh. Een rij sprekers met burgemeester mr. Bonnike hoofd, releveerden de verdiensten van de ladioide man. - (VAR ,luitin^waaide hem lof toe voor al het werk, dat hij in de politie- had verricht, en voor alle aktiviteiten buiten de dienst, in school en jeugdbeweging. Mr. Bonnike haalde op hoe Slats !Cj|0 z'n entree in het korps had gedaan als tijdelijke hulp ziéhet verrichten van eenvoudig typewerk". De functie werd i - ld met 10,- per week. „Daar moest je dan wel 5-jarige voor hebben". De burgemeester ging verder in op het ndtó (Fze destijds geweigerd namen te verstrekken van jongeren, tlgens de Duitsers voor de arbeidsdienst moesten worden iepen. Een andere lijst met namen verdween door onbe-, ?d wol00rzaak *n de kachel. „U hebt een heleboel ellende voor- ztek vél'' "Trouw was u aan de mensen, trouw aan het vader- jm LsDaarvoor verdient u onze dankt", aldus de Noordwijkse 05 Gtneester, die verklaarde het ontslagbewijs van de heer 15 Winet droefheid te hebben getekend. <JCRVi areld i. «jisidie- elddei >de45ianak moet 17.36' eld Merzoekers ladio I TulepN De Dienst Sociaal Strawjschappelijk Onderzoek 12.00 D) van de Leidse uni- ®k®ej£it heeft een subsidie-al- voor sociale weten- VARA?en samengesteld. In die wak staan instanties ver die misschien geld voor - "n oD!0ek beschikbaar hebben per d| overzicht van de voor uur v^n waaronder en de wij- 5 om irop de financiering van 22.3<hderzoek geregeld moet jJis de samenstellers is het lijnen van de almanak ken dat universitaire on derzoekers zich steeds meer gaan richten op de maatschap pij. Drs. P.C. Noordzij, een van de auteurs, wijst daarvoor twee oorzaken aan. „Ten eers te is de behoefte aan maat schappelijke dienstbaarheid van het onderzoek aanwezig bij onderzoekers, zeker bij so ciaal-wetenschappelijke onder zoekers. Maar ook door de overheid wordt de maatschap pelijke gerichtheid van het on derzoek gestimuleerd. De tweede oorzaak is gewoon een dreigend tekort aan middelen voor onderzoek als gevolg van bezuinigingen. Via subsidies en opdrachten voor onderzoek kan dit tekort worden opge vuld. Het onderzoek moet dus letterlijk verkocht worden. Onderzoek dat door derden wordt betaald, is bijna per de finitie gericht op maatschappe lijke ontwikkelingen en pro blemen. Zo krijgen de finan ciële problemen van de uni versiteiten dus ook nog' een gunstige uitwerking", aldus INloordzij. WOUBRUGGE De dit najaar gestarte pogingen om het Engelse Wood bridge en het Nederlandse Woubrugge met elkaar in aanraking te brengen, be ginnen meer en meer suc cesvol te worden. Na een aarzelende start begint de voorlopig uit vijf personen dit moment uit bestaande werkgroep vormd, die op meer en meer vaste grond ^weTdooVTe"gimeënie onder de voeten te knj- gehonoreerd met een startsub- gen. Op initiatief van Woubrugge- naar Nico de Vrij, die het wel een aardig idee vond om tot een culturele uitwisseling tus sen de beide plaatsen te ko men, is een werkgroep ge- sidie van duizend gulden. De werkgroep heeft intussen niet stilgezeten. Een enquête in de dorpen Woubrugge en Hoogmade over de plannen zag het licht. Die enquête is overigens nog niet afgerond. Aan de andere kant van de Noordzee is de zaak ook flink op gang gekomen. Burgemees ter Russel W. Geen van Wood bridge spant zich persoonlijk in voor de zaak. Op 26 januari a.s. zal in het gemeentehuis van Woodbridge een bijeen komst over het onderwerp worden gehouden. De bewo ners van deze gemeente heb ben daartoe een oproep van hun burgemeester ontvangen. NIEUWKOOP/DEN HAAG Het ging er op 17 oktober 1980 in een leerwinkel in Al phen aan den Rijn hard aan toe. Een 47-jarige klant uit Nieuwkoop nam er geen ge noegen mee dat hij voor repa ratie aan een wat eerder ge kochte koffer moest betalen. Een verkoopster probeerde de klant uit te leggen om welke reden moest worden betaald, maar dat lukte niet. Op een gegeven moment pakte de klant zijn koffer en wilde de winkel verlaten. De verkoop ster snelde toe en hield de bui tendeur dicht en greep de kof fer. Het werd een rekken en rukken en uiteindelijk greep de klant de verkoopster bij de hals en kneep die dicht, zodat het slachtoffer het knap be nauwd kreeg. Een tweede ver koopster snelde toen en ont zette haar collega. Daarna ging de klant er vandoor en de ver koopster naar de politie om aangifte te doen van mishan deling. Als gevolg daarvan kwam de zaak bij de Haagse politierechter die de Nieuwko per veroordeelde tot 300 gul den boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. Tegen dat vonnis ging verdachte in hoger beroep bij het Haagse hof, waar de gebeurtenissen nogeens werden besproken. „Een nogal kinderachtige kwestie", vond de procureur generaal. De procureur gene raal vond het vonnis van de politierechter juist en eiste daarvan bevestiging. De ver dediger betoogde dat er een geprikkelde toestand was on- staan en de kleding van ver dachte gehavend. „Er was geen opzet tot mishanding en het-ging allemaal in de rich ting van noodweer". Hij con-| cludeerde tot vrijspraak. Ar- igst op 6 januari. De overval werd gepleegd bij de serviceflat Rosslnl. VOORSCHOTEN De politie heeft voorlopig nog geen spoor gevonden van de twee mannen die gister morgen op klaarlichte dag een employé van de Amro- bank hebben beroofd van 14.000 gulden in contant geld. De overval vond om elf uur plaats vlak voor de ingang van de serviceflat Rossini aan de Rossinidreef 1 in Voorschoten. De werknemer van de Amro-bank houdt om de twee weken zit ting in het bejaardenflat om de bankzaken van een aantal bewo ners af te handelen. Hij arriveerde in zijn eigen auto met een diplomatenkoffer waarin 14.000 gulden zat. „Juist toen hij uit zijn auto stapte sprongen er twee mannen uit een auto en dwon gen hem onder bedreiging van een revolver zijn koffertje af te geven. Het ging allemaal razendsnel en gebeurde hooguit op 25 meter afstand van de ingang. Binnen een paar seconden waren ze weer verdwenen", meldt de receptioniste van de serviceflat, die getuige was van de overval. De man van de bank bleef ver baasd en verschrikt maar ongedeerd achter. De overvallers gingen er vandoor in een bruine Ford Capri. Di rect daarop werd politie-alarm gegeven en werden overal in de omgeving bruine Ford Capri's aangehouden. Een paar uur later bleek echter dat de auto die de overvallers hadden gebruikt vlak in de buurt van de serviceflat stond geparkeerd. Vermoe delijk zijn zij direct na de overval in een andere auto overge stapt. Aan oplossing van de zaak wordt op dit moment gewerkt door het rechercheteam van de rijkspolitie Voorschoten in sa menwerking van de districtsrecherche. William Byrdensemble: zeer overtuigend LEIDEN Het William Byrd vocaal ensemble werd begin 1981 opgericht en heeft onder leiding van Nico van der Meel sinds dien al enige keren in Leiden en omstreken als a capellakoor geconcer teerd. Het telt thans 22 le den en heeft een repertoi re, dat reikt van de vroeg - Renaissance tot heden. Een weerslag daarvan was terug te vinden in het programma, dat gisteren werd uitgévoerd in de Oud - Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse Sin gel in het kader van een zogenaamd Oudejaarscon- cert. De kerkruimte is klein en be schikt over een akoustiek, die de klank in geringe mate doodslaat. Op het gehoor af gaande ondervond het koor daar geen hinder van. Ener zijds leek het een voordeel dat haar klank een introvert ka rakter draagt, anderzijds was het juist de zuivere en warme klank en de daarin doorklin kende rijkdom aan expressie, die ook in minder gunstige omstandigheden voor een gro te overtuigingskracht had ge zorgd en de aandacht evenzeer had weten vast te houden als gisteren het geval was. Ook de lengte van het lange programma bleek hierdoor geen bezwaar op te leveren, alhoewel de variatie in stijl (Gregoriaans, Renaissance, Ro mantiek en modernen als Ba- dings, Poulenc en Maxwell Davies) en de twee solo-inter- mezzi door de sopraan Iris Giel, begeleid door de harpiste Saskia van Hattem, eveneens een positieve invloed hadden. Het koor bleek op al deze mu zikale markten in technisch en muzikaal opzicht even goed B EN W WASSENAAR IN BRIEF AAN KAMERCOMMISSIES: WASSENAAR Als de Financiële Verhoudingswet- 1984, die de uitkering uit het gemeentefonds voortaan regelt op basis van onder meer de bebouwingsdicht heid van de gemeenten, ongewijzigd wordt aangeno men, betekent dit voor Wassenaar dat er jaarlijks 10.700.000 gulden moet worden bezuinigd. Irreëel, zo vinden burgemeester en wethouders in een brief aan de leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor financiën en binnen landse zaken.In de brief dringt het college mede namens de gemeenteraad erop aan, dat gemeenten die van de nieuwe wet fi nancieel nadeel gaan on dervinden, niet meer dan tien procent erop achter uit gaan. Wassenaar heeft het, als ge volg van het in 1976 ingezetté regeringsbeleid, waarbij de al gemene uitkering uit het ge meentefonds werd vermin derd, al met 3.800.000 gulden minder moeten doen. Daarbij moet nu worden opgeteld de extra bezuinigingen die voor de gemeenten uit het regeer akkoord voortvloeien: 2.400.000 gulden. De nieuwe fi nanciële verhoudingswet ten slotte doet daar nog een forse schep bovenop: een extra kor ting van 20,77 procent, ofwel 4,5 miljoen gulden. In totaal moet Wassenaar zodoende re kenen op een budget dat 10.700.000 gulden lager uitvalt. Het bedrag van 4,5 miljoen moet overigens niet van van daag op morgen worden opge bracht. Er is een overgangsre geling, waardoor dit bedrag over een tijdbestek van tien jaar moeten worden opge bouwd. Dit betekent dat, be ginnend in 1984, elk jaar 450.000 minder uit het ge meentefonds wordt uitge keerd, totdat na tien jaar de 4,5 miljoen is bereikt. Het hui dige Wassenaarse budget van 72 miljoen gulden kan worden gesplitst in 66 procent ver plichte uitgaven en 34 procent keuze-uitgaven. Als er dus be zuinigd moet worden, zo rede neren B en W, dan moet het in deze laatste categorie gebeu ren. Die laatste categorie is overigens niet zo ruim, want het merendeel van deze uitga ven liggen vast in de vorm van kapitaallasten van in het verleden gedane investerin gen, onderhoudskosten en kos ten van apparatuur en derge lijke. Resteert daarna nog een bedrag van 10 miljoen gulden, waarop 10.700.000 bezuinigd moet worden. En dat kan dus onmogelijk, aldus het college. RIJNSBURG De pogingen om de oude Flora veiling te verkopen, lijken wat succes voller te worden. Dat bleek gisteravond tijdens de algeme ne ledenvergadering van de Coöperatieve Veilingvereni ging Flora, die door 400 leden werd bijgewoond. Voorzitter J. Vianen stelde dat de pogingen om het complex van de hand te doen tot dus ver nog geen resultaat hebben gehad, maar dat besloten is de voorwaarden bij de verkoop wat af te zwakken. Dat zou het afstoten van het complex vergemakkelijken. In zijn ope ningswoord zie Vianen dat de recessie ook in de bloemensec- tor heeft toegeslagen: „Vele collega's moesten hun bedrijf beëindigen". Toch was 1982 voor de Flora een goed jaar. De omzet is gestegen van ruim 236 miljoen in 1981 naar 263 miljoen dit jaar. „Gezien het landelijk beeld een goed resul taat". De vergadering aan vaardde voorstellen van het bestuur om het veilingpercen tage voor de leden op 6,3 pro cent vast te stellen en die bij drage te verhogen met een half procent voor het garantie fonds. Burgemeester Geen heeft ook reeds het plan opgevat om in februari een bezoek te bren gen aan zijn Hollandse collega. Burgemeester Brouwer de Ko ning zag meer in een bezoek in maart of april. Op dit mo ment worden er pogingen ge daan de agenda's van beide vroede vaderen af te stemmen op elkaar. thuis te zijn, ook al leken de sopranen in Maxwell Davies 'O Magnum Mysterium' met een wat hese en schreeuwerige klank aan de grens van haar kunnen te zitten. De herhaal delijk ongelijke inzetten vorm den een slordig détail, dat op viel in de pijnlijke precisie, waarin het samenspel verliep. Een samenspel, dat zich ver der onderscheidde door een uiterst fraai evenwicht tussen de stemmen. De sopraan Iris Giel onder vond akoustisch meer hinder. Als reactie verhardde zij haar stem aanvankelijk. Pas in 'Der Nussbaum' van Schumann werden fraaie expressieve kwaliteiten duidelijk waar neembaar. In 'Noëls de Fran ce' van Pijper, die hun muzi kaal rechtlijniger karakter al tot voordeel hadden, kwamen deze vanaf het begin direct over. DIRK VOOREN MENKEIM-LANDBOUW

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3