I Recordverkoop knallers en vuurpijlen finals Israel en Libanon nog oneens over agenda ^Afbraak openbaar Ivervoer dreigt" taat van eleg in Polen pgeschort VOOR 35 MILJOEN DELUCHT IN Eenarmige bandieten op de schroothoop Verslaggeving kroningsfeest ondoorzichtig DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers,behorendelotSijthofl Pers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden,Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden. pirecteur-hoofdredacteunM.Hallewas, Chel-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitskaut.betaling),kwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers /0 75 Vrijdag 31 december 1982, 73e jaargang no. 22464 HET WEER Veel bewolking, maar overal droog. Minimumtemperatuur 3 graden, middagtemperatuur 7 graden. Krachtige zuidwesten wind. Zon op 08.48, onder 16.39. Schev. hoog water 6.48 en 19.18. Laag water 13.34. Vanavond op Ned. II om 21.55 uur Wim Kan en Corry Vonk in oudejaarsshow. Op Ned. I om 23.00 uur Freek de Jonge met „De openbaring". Op Ned. II om 0.15 uur Sonja in oude jaarsnacht. Morgenmiddag op Ned. I om 12.15 uur nieuw jaarsconcert vanuit Wenen. lit een helicop- deze luitgang lieten wintersporters vervolgens voor een naar zakken, land raakte hand ond. oersbond FNV: !CHT „Met de mond belijdt dit kabinet flat >n goed openbaar vervoer wil. Maar als het op aankomt, worden er maatregelen genomen die ;en te leiden tot afbraak van het openbaar ver- Deze zeer forse tariefsverhogingen zijn absoluut ïvaardbaar". Aldus de reactie van de Vervoers- FNV gistermiddag op de plannen van de minis- fan Verkeer en Waterstaat om de tarieven van ipenbaar vervoer tussen '84 en '87, naast de jaar- correctie aan de inflatie, extra te verhogen. ervoersbond vreest, dat velen weer de auto zul- akken in plaats van bus of trein endat de laagst- ilden de dupe worden. Zij zijn op het openbaar oer aangewezen en hebben geen alternatief. De wil binnen twee weken met de bewindslieden /erkeer en Waterstaat gaan praten. Nederlandse Spoorwegen en het samenwerkend in van de streekvervoerbedrijven (ESO) hadden [een officieel commentaar. Zij lieten echter eer- il weten, dat extra tariefsverhogingen bovenop jjgingen van.de kosten van het levensonderhoud, n leiden tot een aanmerkelijk vervoersverlies. IS houdt voor volgend jaar rekening met een jersverlies van 3 procent wanneer de voorgeno- tariefsverhoging (al met al 8 procent) doorgaat, het streekvervoer vreest veel klanten kwijt te n, zeker als niet één keer maar elk jaar de tarie- net tien procent extra zouden stijgen. Dan zou de kbus elk jaar 15 procent duurder worden. Vrouw smokkelt echtgenoot uit Spaanse gevangenis GLOUCESTER De Britse Wendy Hawkins heeft haar echtgenoot John, die in een Spaanse gevangenis verbleef na een veroordeling tot zes jaar wegens drugsmokkel, de Franse grens over- gesmokkeld. Met haar driejarige zoontje had mevrouw Haw kins in de buurt van de gevangenis een apparte ment gehuurd. Hawkins kreeg vier dagen verlof om de kerstdagen in familiekring te kunnen door brengen. Na zijn vrijlating reed het gezin richting Franse grens. Vlak voor de grens kroop Hawkins in de kofferbak. „De Spaanse douane wuifde vriendelijk dat we konden doorrijden en wenste Wendy een vrolijk kerstfeest toe", aldus Hawkins, die zegt onschuldig te zijn. De tien kilo soft-drugs die de politie in zijn kampeerauto had aangetrof fen, zouden landgenoten er in hebben verborgen. Bodem in De Kempen vervuild met cadmium VALKENSWAAfcD De bodem in zeven ge meenten in de Kempen is dermate ernstig veront reinigd met het zware en giftige metaal cadmium, dat de regionale inspecties van volksgezondheid een breed opgezet onderzoek adviseren en de be volking in het gebied aanraden „beperkt gebruik te maken van groenten uit eigen tuin". De genees kundig inspecteur acht onderzoek naar eventuele nadelige gevolgen voor de gezondheid noodzake lijk. Het gaat om de gemeenten Bergeyk, Budel, Leende, Luyksgestel, Maarheeze, Valkenswaard en Westerhoven. Daar wonen ruim 66.000 mensen. Het betreffende gebied is 27.500 hectare groot. De verontreiniging kan zijn ontstaan via kunstmest, het slib van rioolwater of zinkverwerkende indus trieën. Vlak over de grens in België staan grote zinkverwerkende bedrijven. Hoogovens trekt 120 Hongaren aan UTRECHT De Industriebond FNV verwacht dat Hoogovens van de minister van Sociale Za ken en Werkgelegenheid toe stemming zal krijgen om 120 Hongaren aan te trekken. Het staalconcern, waar honder den banen op de tocht staan, zegt die Hongaren nodig te hebben voor renovatiewerkzaamheden aan een cokesfabriek, een specia listisch karwei waarvoor Neder landse bedrijven de kennis niet in huis hebben. Dat laatste is voor de vakbonden reden om zich niet tegen de komst van de Hongaren te verzetten. DEN HAAG De vuur- werkhandel in ons land heeft de afgelopen dagen een ongekende drukte be leefd. Fabrikanten, im porteurs en winkeliers konden tenauwernood aan de enorme vraag vol doen. Insiders verwachten dan ook dat de totale om zet die van vorig jaar zal overschrijden. Voor zo'n slorige 35 miljoen gulden zal er bij de jaarwisseling '82/'83 worden afgescho ten, aldus een voorlopige raming. De economische recessie ten spijt en on danks het duurder wor den van het vuurwerk met gemiddeld vijf pro- cent, heeft de consument ...vooral de duurdere knallers zonder aarzeling ook de vonden veel aftrek... meer kostbare artikelen aangeschaft, in het bijzon der de dure „knallers". Het echte knalwerk behoort trouwens tot het verleden, om dat op 1 november het nieuwe vuurwerkbesluit van kracht is geworden. Daarin is bepaald dat een stuk vuurwerk niet harder mag knallen dan 150 decibel. Ruim 90 procent van al het verkochte vuurwerk in Nederland komt uit China, want) de beide Nederlandse vuurwerkfabrikanten (De Kat in Leiden en Schuurmans in Leeuwarden) produceren uit sluitend voor binnenlandse evenementen, zoals Koningin nedag. Uit een onderzoek van het NIPO is gebleken dat in de Nieuwjaarsnacht door ander half miljoen gezinnen (30 pro cent van het totale aantal) vuurwerk zal worden afgesto ken. Het afsteken van vuur werk veroorzaakt volgens het Veiligheidsinstituut in Am sterdam jaarlijks vele duizen den lichte en zware ongeval len, waarbij gemiddeld dertig personen ernstig oogletsel op lopen en in ziekenhuizen moe ten worden behandeld. Vol gens de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Die ren kan geen politieverorde ning voorkomen dat er weer veel te vroeg en veel te lang vuurwerk rond de jaarwisse ling wordt afgestoken. Dieren zijn bijzonder bang voor dit knalwerk en raken doorgaans in paniek. De vereniging geeft de volgende adviezen: zorg dat uw huisdieren op 31 december tijdig binnen zijn; laat de hond voor tien uur 's avonds uit en houdt hem aan de lijn; steek geen vuurwerk af in de buurt van paarden en koeien, omdat zij in hun angst ernstige onge lukken kunnen veroorzaken. v< &SCHAU De staat van beleg in Polen is opge- rt. Vanaf afgelopen middernacht is deze aankondi- continu te horen geweest op de Poolse radio. Ter "ji genheid van het feit vonden geen plechtigheden ok lts en de straten van Warschau waren zo goed als ers. jaten. Met de opschorting is een semi-militaire over- fesperiode van onbepaalde duur naar burgerbewind /luid. De regering handhaaft beperkende maatrege- "pm te voorkomen dat de onrust die bestond voor de billing van de staat van beleg op 13 december vorig de kop opsteekt. bschorting maakt directe internationale telefoongesprekken mogelijk. Bij binnenlandse telefoongesprekken zal de op- pien stem die waarschuwt dat het gesprek wordt afgeluis- niet meer hoorbaar zijn. Walesa, de leider van het verboden vakverbond Solidari- jieeft gisteren ontkend dat hij in een interview een vergelij kt Ijgetrokken zou hebben tussen het lijden van de Polen en de in zijduitsers in de Tweede Wereldoorlog. De officiële Poolse chafheeft Walesa afgelopen week fel aangevallen op zijn uit- neerten. gt d> Warschau heeft gisteren een opname uitgezonden van een an ipsie tussen de leiders van Solidariteit. De opname zou ge- mtft zijn door de geheime dienst. Binnen de ondergrondse lei- uitePteek onzekerheid te heersen sinds de mislukte stakingsac- kenfn 10 november, de vrijlating van Lech Walesa en de op- :indetot mst van aartsbisschop Jozef Glemp. De mogelijkheid sde i.8eoPPerd de ondergrondse organisatie te ontbinden en als v0(fst uit de illegaliteit te voorschijn te komen. Gezegd werd belangrijkste zaken in het land zich al zonder de onder- Ise organisatie afspelen en dat de bevolking de tot nog toe iteerde vormen van protest moe is. BIJBEL IN BLIK vaEVE „Ham" stond er liplof blikken die bestemd wa- trekKoor liefdadigheidsorgani- B Vc in Polen en de zending jen één van de vele die bet in naar het behoeftige Opl stuurt. Maar de Poolse vond toch iets vreemds lij e|fe blikken en draaide er BtjesPen- Er bleek geen ham, een bijbel in te zitten. pe overige 4.500 blikken V bijbels te bevatten. Uonarissen van de We reldraad van Kerken hebben dit incident bekend gemaakt ter illustratie van een waar schuwing die ze hebben doen uitgaan tegen het overmatig smokkelen van bijbels naar communistische landen. Op de lange duur, vrezen ze, zal dit soort smokkelpartijen ertoe leiden dat het aantal voorhan den exemplaren van de Schrift eerder zal af- dan toe nemen. De deelnemers aan het overleg over terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon viel gisteren een bijzonder warm welkom ten deel in Kirvat Shmona. Schoolkinderen zwaaiden met vlaggetjes en toonden borden met hun wens voor 1983 vrede. KIRVAT SHMONA Is rael en Libanon hebben gisteren tijdens de tweede gespreksronde over terug trekking van de Israëli sche troepen uit Libanon nog geen overeenstem ming bereikt over een agenda voor de besprekin gen. de onderhandelingen, die zes uur duurden, meldden de par tijen dat „sommige menings verschillen" waren Toch was volgens de sfeer bij het overleg in het Noordisraelische Kirvat Shmona beter dan tijdens het eerste gesprek. Na afloop van Een Israëlische zegsman stelde dat Israel er van heeft afge zien een officieel vredesver drag met Libanon als belang rijkste doel van de onderhan delingen te zien. Een ander probleem dat de besprekingen nog bemoeilijkt is dat Libanon vasthoudt aan een grotere rol voor de Verenigde Staten bij de onderhandelingen. Maan dag worden de besprekingen voortgezet in Khalde. De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft gisteren beklem toond dat de beslissing over de evacuatie van de strijdkrach ten van de PLO uit Libanon een zaak is van de Libanese leider Amin Gemayel. In an der verband liet hij weten te streven naar directe onder handelingen met de Verenigde Staten en Israel om de proble men in het Midden Oosten te bespreken. Overigens heeft Arafat een uitnodiging van de Russische leider Joeri Andropov gekre gen om een bezoek te brengen aan de Sovjet Unie. Andropov wil gesprek met Reagan MOSKOU De Russische partijleider Joeri Andropov heeft gisteren verklaard dat hij een topontmoeting met pre sident Ronald Reagan van de Verenigde Staten zou verwel komen. Hij stelde, in een reac tie op schriftelijke vragen van een Amerikaans journalist, wel de voorwaarde dat voor een dergelijke ontmoeting pas sende voorbereidingen worden getrofferi. Vanaf medio volgend jaar zullen de naar schatting veertig duizend geregistreerde fruitautomaten in ons land, ook wel eenarmige bandieten genoemd, op de schroothoop verdwij nen. De herziene Wet op de Kansspelen bepaalt dat binnen twee jaar het gokkastenpark moet worden vernieuwd. Dan zal paal en perk worden gesteld aan de hoogte van de in- worp en de jackpot. Het gemiddeld verlies per uur mag niet meer dan vijftig gulden bedragen en er komt een ver bod voor jongeren beneden de zestien jaar. Op de voorpagina van onze bijlage Finale neemt onze ver slaggever Peter Viering het fenomeen gokkast, voor velen een geld verslindende verslaving, onder de loep. Over de gevolgen van deze verslaving had hij een gesprek met een gescheiden vrouw, moeder van twee kinderen, die alleen nog door poffen en lenen het ene gat met het andere weet te dichten. VERDER IN FINALE: Gelijkenis maar ook ver schillen met de jaren der tig Prof. dr. Jan Tin bergen gaat speciaal voor onze krant na of de huidi ge economische crisis al dan niet vergeleken kan worden met die van voor de Tweede Wereldoorlog. Jeugd stelt vrede centraal. Derde en laatste artikel in de serie „DDR tussen Luther en Lenin". Israëliërs twijfelen over „succes" in Libanon. Twintig jaar „het verschijnsel Fons Jansen". Sloper slaat munt uit oude computers. De „andere" Spelen van Los Angeles. CONCLUSIE ONDERZOEK LEIDSE SOCIOLOGEN: LEIDEN De journalistieke berichtgeving van het kro ningsfeest en van de rellen op 30 april 1980 was ondoorzich tig. De nieuwsmedia zijn er niet in geslaagd meer duide lijkheid te scheppen tussen de verschillende leefwerelden van groepen mensen. De ver slaggeving was te scherp ge richt op dominante en georga niseerde groepen in de samen leving, die herkenbare, effi ciënte en inpasbare informatie kunnen verstrekken. De on derliggende groepen werden in. het nieuws veelal overgesla gen of slecht begrepen. Tot deze conclusie komt een drietal onderzoekers van het sociologisch instituut van de Rijks Universiteit in Leiden. In hun boek „De regels van de journalistiek" schrijven Ed van de Beek, Godfried Eng- bertsen en Romke van der Veen dat de journalisten over het algemeen een veelzijdiger beeld zouden moeten geven van de alledaagse werkelijk heid. Niet alleen het perspec tief van de politicus of van de overheidfunctionaris, maar ook de leefwereld van de bur ger, wiens dagelijks leven wordt beinvloed door de be slissingen van de beleidsma kers, moeten naar voren wor den gebracht. Dat gebeurt vol gens de onderzoekers, die de berichtgeving van het kro ningsfeest als duidelijk voor beeld naar voren halen, niet of nauwelijks.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1