De „andere" Spelen van Los Angeles VRIÏDAG 31 DECEMBER P Hoewel de Olympische Spelen van 1980 in Moskou nog tamelijk vers in het geheugen liggen zijn de komende Spelen nog slechts ruim anderhalf jaar van ons verwijderd. Op 28 juli 1984 zal in het Memorial Coliseum van Los Angeles de door Walt Dis ney Productions geënsceneerde ope ningsceremonie voor de 23e Olympi ade worden gehouden. Een sporteve nement dat voor het eerst in de ge schiedenis zal worden afgewikkeld zonder bemoeienis van de overheid. Het organisatiecomité, The Los An geles Olympic Organizing Committee (LAOOC), had zich tot doel gesteld met gebruikmaking van bestaande accommodaties en financiële steun uitsluitend uit de particuliere sector de Amerikaanse belastingbetaler van onvrijwillige bijdragen te vrijwaren. Een revolutionair idee uit nood geboren omdat de stad Los Angeles niet bereid bleek zich hiervoor in de schulden te steken dat aanvanke lijk met een fikse dosis scepsis werd begroet. Het Internationale Olympi sche Comité (IOC) had na de aanwij zing van Los Angeles voor de Spelen van 1984 zeven maanden nodig om zich te laten overtuigen van de kans van slagen. Het ging uiteindelijk overstag, veel keus had het IOC ook niet, omdat de enige tegenkandidaat van de Californische metropool, Te heran, zijn kandidatuur had inge trokken. Nu, op ruim anderhalf jaar van de opening, zijn de twijfels rond de „spelen van de commercie" gro tendeels weggenomen. Hoe een groep gewiekste zakenlieden er in is geslaagd dit te verwezenlijken wordt in bijgaand verhaal uit de doeken ge daan. LOS ANGELES Enkele maan den heeft het Los Angeles Olympic Organizing Committee (LAOOC) een nieuw kantoor betrokken aan de rand van het terrein van de uni versiteit van Californië in Los An geles (UCLA). Het sobere drie ver diepingen hoge gebouw wordt di rect na het beëindigen van de Olympiade overgedragen aan de gi gantische. meer dan 30.000 studen ten tellende „studiefabriek". Een geschenk van het organisatiecomi té, maar ook weer niet helemaal, want de universiteit heeft zelf een kwart van de bouwkosten voor haar rekening moeten nemen. Het symboliseert een beetje de handel wijze van het LAOOC, het preten deert de gemeenschap een grote dienst te bewijzen met gelden af komstig uit het bedrijfsleven. De grote man achter het LAOOC is Peter V. Ueberroth, die sinds 1979 de titel van president voert. De 43- jarige Amerikaan is het schoolvoor beeld van de man die de „Ameri kaanse droom" heeft verwezenlijkt. Goed voorkomen, sportief, geluk kig getrouwd en miljonair. Hij startte twintig jaar geleden met een reisbureau dat inmiddels is uitge groeid tot het op één na grootste van de V.S. (First Travel Corpora tion). Zijn rechterhand is Harry L. Usher, vice-president en general- manager. Deze jurist, met als spe cialiteit de wetgeving betreffende zaken op het gebied van de amuse mentssector, werkte tot voor kort in het walhalla voor advocaten, Be verly Hills. De in het domein van de filmsterren opgedane ervaring maakte hem bij uitstek geschikt contracten af te sluiten met spon sors en eigenaren van de te gebrui ken sportaccommodaties. Twee handige heren die de olympische zaken behoorlijk onder controle hebben. Hoewel van diverse kanten het predikaat „Spelen van de commer cie" op de komende grote gebeurte nissen in 1984 is geplakt, draait Ue berroth de zaak helemaal om. „Ik durf rustig te stellen, dat het de minst commerciële Spelen uit de geschiedenis zullen worden. Er worden bijvoorbeeld hooguit vijf tig, maar waarschijnlijk veel min der officiële sponsors toegelaten. Ter vergelijking, de winterspelen in Lake Placid werkten met maar liefst 381 sponsors. Bovendien wor den ze zorgvuldig geselecteerd waarbij reputatie en toewijding met betrekking tot de jeugd en de sport in het algemeen een grote rol speelt. Iedere sponsor krijgt de ge: legenheid meer te doen in het be lang van de Olympische Spelen dan alleen maar een financiële toe zegging. Zij kunnen op verschillen de manieren bijdragen, bijvoor beeld door verbetering en uitbrei ding van accommodaties te finan cieren. De grote ondernemingen, die in het verleden altijd hebben geprofiteerd van door sportlieden op de spelen vergaarde populari teit, zullen hierdoor voor het eerst het merendeel van de kosten voor hun rekening nemen. Een goed voorbeeld van hoe een onafhanke lijk zakelijk systeem kan werken. Wij kunnen zelfs garanderen dat 1984 winst zal opleveren. Dit over schot komt geheel ten goede aan de amateursportbonden in de V.S. om dat de LAOOC een organisatie is zonder winstoogmerk". Drie bronnen De totale organisatiekosten belopen een bedrag van ongeveer 450 mil joen dollar. Ter dekking hiervan staan het LAOOC drie bronnen ter beschikking, waarvan niet de te verwachten sponsorgelden de voor naamste zijn, maar de verkoop van radio- en televisierechten. De der de zuil is de kaartverkoop die pas het komende voorjaar van start zal gaan. Aan televisiecontracten is tot op dit moment voor zo'n kwart miljard dollar afgesloten. De Ame rikaanse maatschappij ABC teken de voor 225 miljoen, West-Europa voor 16 miljoen, terwijl kleinere contracten zijn aangegaan met Au stralië, Nieuw-Zeeland en de Filip pijnen. Grote brokken als Japan, Oost-Europa en Zuid-Amerika moeten nog komen. Omdat het geld vooruit betaald wordt heeft het LAOOC inmiddels een aardig rente opleverend werkkapitaal verzameld. Aan de andere kant eist het IOC ongeveer een kwart van de tv-opbrengsten voor zich op. Aan de kaartverkoop denkt het LAOOC 80 miljoen dollar over te houden, terwijl op de souvenirpro- duktie een winst van naar schat ting tien miljoen kan worden ge maakt waarvan de helft inmiddels in de schatkist van het comité is gevloeid. De derde, „zekere" bron van inkomsten waarop de organisa toren bouwen, de sponsors, moet 116 miljoen dollar opleveren. Ze ventig procent van dat bedrag is reeds aan het comité overgemaakt, naar nog acht kandidaat-sponsors wordt nog gezocht. Een traditionele Europese mogelijkheid om het bud get aan te vullen, het houden van loterijen, stond niet ter discussie, omdat de staat Californië dergelijke bezigheden verbiedt. Ook giften aan het comité zijn niet mogelijk door de bijzondere ondernemings vorm die het LAOOC heeft geko- Met verve De sponsors doen inmiddels hun best aan de eisen van het LAOOC, niet te verwarren overigens met het Amerikaanse Olympische Co mité USOC, te voldoen. Zij mogen zich in de reclamecampagnes met het predikaat „Official Sponsor" tooien en doen dat met verve. Southland Corporation, die levens middelenzaken bezit onder de naam „Seven-Eletfen" en een wie lerploeg sponsort met o.a. Eric Hei den en zijn Nederlandse manager George Taylor, roept uitbundig uit: „Wij hebben ons tot doel gesteld al onze klanten en medewerkers vol ledig te interesseren voor de Olym pische Spelen". De luchtvaartmaat schappij United Airlines: „Wij vin den het buitengewoon plezierig de Spelen te ondersteunen, omdat wij zo in de jeugd geïnteresseerd zijn". Dat zijn ongetwijfeld ook Anheu ser-Busch, een van de grotere bier brouwerijen ter wereld en het wat onschadelijker merk Arrowhead Puritas, dat officieel de spelen van drinkwater mag voorzien. Verder zijn onder meer Coca Cola, Canon, America Express, Levi Strauss en McDonalds van de partij. Arco (Atlantic Richfield Corpora tion) volstaat niet met de kosten van de atletiekbaan in het olym pisch stadion voor haar rekening te nemen, maar financiert tevens zes andere banen van olympisch for maat in het stedelijk gebied van Los Angeles. Southland geeft een indirecte bijdrage door het Velo drome te laten bouwen ter waarde van vier miljoen dollar. General Motors laat 500 Buicks rijden om officials te verplaatsen. First Inter state Bank opent vijf tijdelijke kan toren als service aan de deelnemers en begeleiders, terwijl Levi Strauss 14.500 uniformen voor de officials zal maken. McDonalds legt drie miljoen op tafel voor het olympisch zwembad dat in aanbouw is op de campus van de pal ten noorden van het Coliseum liggende Universiteit van Zuid-Californië (USC). Van al deze commerciële activiteiten zal de Europese televisiekijker overi gens geen weet hebben, de regels van het IOC laten reclame, in 'wel ke vorm dan ook, niet toe. Niet zo slecht slecht te hebben gedaan. Er zullen geen problemen met de accommo daties zijn, op twee na waren deze alle reeds voorhanden en de orga nisatie lijkt te voldoen aan de opzet alleen gelden uit de zakelijke sfeer te betrekken. Desondanks is het image van het LAOOC niet be paald gunstig. Ueberroth is daar over teleurgesteld: „Vooral van de Amerikaanse pers hadden wij wat meer steun verwacht. Als ons idee om geheel los van de overheid een dergelijk evenement te organiseren in de praktijk werkt, en dat zal het, hebben wij toch iets gepresteerd waardoor men met meer vertrou wen in de olympische toekomst kan kijken. Na Montreal en Lake Placid is gezegd dat de almaar stij gende kosten de doodsteek voor de Spelen zullen betekenen, maar wij bewijzen dat bet ook anders kan. Daarnaast wordt verwacht, dat 1984 ons land drie en een half mil jard dollar aan extra inkomsten zal opleveren. Ik moet nog zien wie dat zou kunnen evenaren". Dat het Los Angeles Olympic Or ganizing Committee niet altijd rooskleurig in beeld is gekomen dankt het bijvoorbeeld aan zaken als „wie draagt de kosten voor de veiligheid van de deelnemers". Al vier jaar lang onderhandelt de stad Los Angeles met het comité over een grotere bijdrage van het LAOOC dat slechts drie van de twintig miljoen dollar wil fourne ren, het restant behoort tot de ver antwoordelijkheid van de stad vindt het comité. Een reactie die vragen heeft opgeroepen want op deze wijze kan moeilijk volgehou den worden, dat de Spelen de be lastingbetaler geen geld kosten. Munten Een andere bron van zorg voor Ue berroth en de zijnen is de uitgave van herdenkingsmunten. Hoewel de te verwachten opbrengst hieruit niet in de begroting van de Spelen is opgenomen is het niet te versma den als appeltje voor de dorst. Bij vorige Olympische Spelen heeft het uitgeven van munten tot enor me winsten geleid. „München 1972" bracht de Westduitsers ruim zeshonderd miljoen gulden extra in kas. „Montreal 1976" nog altijd de helft, terwijl „Moskou 1980" meer dan tweehonderd miljoen gulden opbracht. Niet zo verwonderlijk dat de Amerikanen dromen hadden van inkomsten van tegen de twee honderd miljoen dollar, waarvan de helft naar het Amerikaanse Olympische Comité zou gaan. De opzet van het LAOOC was als volgt: „Er zouden door de Ameri kaanse Munt zeventien verschillen de herdenkingsmunten worden ge-- fabriceerd die vervolgens tegen een bescheiden prijsje aan twee com merciële ondernemingen zouden worden doorverkocht om over de hele wereld aan de man te worden gebracht. Het plan leek aanvanke lijk op weinig weerstand te stuiten. Het wetsvoorstel kreeg de steun van, uiteraard, het LAOOC, het Witte Huis en een senaatscommis sie om daarna de Senaat te passe ren zonder een enkele wanklank. De problemen ontstonden in het Huis van Afgevaardigden, waar het naar een subcommissie was verwe zen onder voorzitterschap van ene Frank Annunzio. Deze afgevaar digde van de staat Illinois was gea larmeerd, omdat het wetsvoorstel onder meer gelegenheid bood aan kopers om de aankoop aftrekbaar te maken van de belasting. In het uiterste geval zou de Amerikaanse staat daardoor wel honderd miljoen dollar aan belastingopbrengst kun nen ontgaan. De openlijke steun van het LAOOC aan dit wetsvoor stel kwam daardoor in een merk waardig daglicht te staan, het steunde immers een wet, die de staat veel geld zou kunnen kosten wat tegenstrijdig was met de slo gan: „De Olympische Spelen zullen de belastingbetaler niets kosten". Annunzio vond de uitgave van één munt meer dan genoeg, terwijl bij de verkoop de tussenhandel moest worden geëlimineerd. Het LAOOC gaf de strijd echter niet op. Het vond een bevriend congreslid, Fer- nand St. Germain, bereid een nieuw wetsvoorstel in te dienen dat als twee druppels water op het eerste leek. Het scheen deze keer voorspoediger te gaan, maar bij de stemming in het Huis van Afge vaardigden kregen Annunzio en zijn medestanders opnieuw de overhand. Er kwam uiteindelijk toch iets uit de bus, een compromis voorstel van Annunzio haalde het. De Amerikaanse munt gaat nu 50 miljoen zilveren dollar- en twee miljoen gouden tiendollarstukken produceren en zelf verkopen, die respectievelijk tien en vijftig dollar zullen kosten. Het LAOOC leeft nu tussen hoop en vrees. Het kan maximaal honderd miljoen opleve ren, maar enige garantie biedt het niet. Eigen weg Onafhankelijk als het is van de overheid profileert het LAOOC zich volgens de critici ook als in stantie die haar eigen weg volgt zonder zich veel van anderen aan te trekken. Dat blijkt onder meer uit de keuze van de accommodaties. Ondanks dat het „de Spelen van Los Angeles" heten te zijn, bevin den zich slechts zeven van de twin tig te gebruiken sportcomplexen binnen de feitelijke stadsgrenzen. Voor de hand liggende mogelijkhe den werden soms simpelweg gene geerd zoals in het geval van de mi litary. Dit driedaagse ruitersporte venement speelt zich af op de be roemde Santa Anita-baan in het dertig, kilometer van het centrum gelegen voorstadje Arcadia. Voor de tweede dag van de military, waarop de duurloop wordt afge werkt, moet echter worden uitge weken naar een andere omgeving. Een logische keuze zou het gloed nieuwe paardesportcentrum in Griffithpark zijn geweest. Dit in de heuvels van Hollywood gelegen complex, dat enkele jaren geleden in gebruik werd genomen na dertig miljoen gulden te hebben gekost, werd evenwel niet in de bezichti- gingstoer van prins Philip, de hoogste ruitersportbaas, opgenomen toen deze onlangs de banen kwam inspecteren. In plaats daarvan werd hij naar de 190 kilometer zui delijker gelegen Fairbanks ranch in San Diego County geloodst. Hij keurde dat nog braak liggende ter rein goed, ook al omdat hem was verteld, dat de smog van Los Ange les te hinderlijk voor de edele vier voeters zou zijn. De woordvoerder van de bezitter van Griffithpark, de park- en recreatieafdeling van de stad Los Angeles, was in alle staten. „De mist is nog nooit eerder ter sprake gekomen sinds wij onze kandidatuur indienden. Bovendien als de lucht voor de paarden al niet goed genoeg is, wat moet het voor de atleten dan wel niet zijn?". Het LAOOC heeft nooit serieus overwogen het gemakkelijk bereik bare Griffithpark in zijn plannen op te nemen. Wellicht dat het nog op zijn schre den moet terugkeren, omdat het verre van zeker is, dat de raad van San Diego County met de plannen akkoord zal gaan, maar natuurlijk struikelt ook het beste paard wel eens. Duidelijk maakt dit voorval wel dat de geringe populariteit van het LAOOC niet zo maar uit de lucht komt vallen, wat echter de conclusie dat de Spelen van 1984 zonder grote problemen worden af gewerkt, niet in de weg staat. Al leen de politiek kan dit nog verhin deren. DIRK VAN DER KAAP Ardiles, de pierrot f van het voetbi Het gebeurt niet vaak, maar week schoot mijn gemoed j vol. De oorzaak was een bel, kelijk klein berichtje in de i L bladen over Osvaldo Ardiles terug wil naar de Spurs. Nog helder staan op mijn zjeti geprojecteerd de close- ups die kleine Argentijn, die hot hij een bekende voetballer is v worden of aardig rechten sc( te kunnen studeren, slechts één beeld beantwoorden: dat clown in een derderangs cir<\ Ardiles heeft van nature al onmetelijk sombere gelaat^ I drukking, zijn donkere ogen\ I zulke diepe poelen van treut I dat er nauwelijks enig schm werk nodig zou zijn om hei. veranderen in de meest pep pierrot die er in 's werelds p, heeft rondgelopen. Zelfs bi} fraaiste doelpunten van Argi nië tijdens dat zo veelbew, WK in '78 kon Ardiles sh met de grootst mogelijke wat blijheid op zijn gezicht duceren. Zelfs dan hingen toch al niet zo imponen schouders af alsof hij al het, van deze aardbol met zich r, droeg. Ardiles, de schlemiel toevallig aardig tegen een bal trappen. Cru ij ff oogde ook zo. Ook een weinig indruk\ kende gestalte, maar hoe niet terecht gekomen! j Als Osvaldo Ardiles niet zo'n?. ke loopbaan zou hebben ge\f j( als voetballer zou je hem mo 0x loos tot een eeuwige verli kunnen bestempelen. Maat druilerige dreumes had het boven op de golf te zitten, die qq gentinië ruim vier jaar gelt j naar het wereldgoud deed ra men. V( publiciteit opdook heeft dat Srij go nog eens van een extra diian sie voorzien. Ardiles heeft 1\ wee naar de Spurs, naar;, vriendje Ricardo Villa en zy/ijkt dere teamgenoten. Ardiles »jse pietert in Parijs, voor een bruisende stad, maar voor Osvaldo. Die verlangt #d. naar het sompige Londen, lf ze de onzalige gewoonte heierm de kroegen om elf uur dicleika doen en daarmee het gebruikt d« alcoholische versnaperingen on de huiselijke sfeer sterk aamch r digen. Osvaldo wil terug naaerve Albion, dat een half jaar geh Jai zijn geboorteland nog te vutfeft zwaard bestreed. )ent Ik ben er niet bij geweest r. ari Ardiles zijn heimwee naar P.e v den verwoordde, maar hetïïn me niet verbazen als bij hei^ ak l mijr. w waterlanders in de ooghd hebben gestaan tijdens zijn Pfn klaring terug te willen naaiL vrienden in Engeland. Van mand had ik me zo'n sentiiaL teel verhaal kunnen voorsteWl behalve dan van Osvaldo An De advocaat in spe, die eenjk b jaar geleden nog zo ferm riehe h de Malvinas bij Argentinië fEr i ren. Die daarmee een bepian niet te onderschatten deel vi Britse natie, door alle krijgt kletter en vrijwel voltallige n asteun aaneengesmeed, noga, vig tegen zich in het harnas Inmiddels ligt zowel de Falki oorlog als Ardiles' zeker niet f debevorderende oproep al enige tijd achter ons. Was zét weer grotendeels in het gehe opgeborgen, tot de strijd oir paar rotsklompen door niei minder dan koningin Elizfcy weer uit de herinnering werff, gediept. En dan kwam Os» Ardiles, de weekhartige, me verklaring terug te willen I de Spurs. Natuurlijk, Osvaldo Ardilè best een leuke voetballer, I heus wel een paar aardige l gingen in huis, maar een tof. Nou nee! Een noest werkertf het middenveld, dat het i meegezeten en dat als gt daarvan een niet on verdiens\ contract in Engeland kon vè ren. Bij Paris St. Germain il niet zo goed gegaan met Os»' WaaromHij miste zijn vrie! van de Spurs zo erg. Bij schrijven van deze woC schiet mijn gemoed weer voi Osvaldo wil zo graag nog jaar in Engeland voetballen, wat ponden meepakken en zijn rechtenstudie in Bueno. res voortzetten. En straks al vocaat? Dan geen pierrot n Neen! Dan waarschijnlijk I huilen met de wolven in fieJijer I Eens een clown altijd een cJewo Ooit een huilebalk, immer,aP", huilebalk. Osvaldo Ardiles)Q£n me niet lachen. 'e_he TINUS L. A ver; ir-t 'Ml

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18