elle aanval in oolse media p Walesa en olidariteit Angst voor kernwapens versluiert gevaren conventionele wapens Als u Oudejaarsavond ergens heen wilt, houdt u er dan wel tekening mee dat er na 8 uur 's avonds geen treinen meer rijden.*^ 22 sèrnfusie: Schoon en lluitputtelijk Uit l^ïew Jersey" mottenballen Kreisky regelde contact tussen PIO en Israël 'aguJTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 PAGINA 9 fstboombrand borzaakt paniek in iis van Marcos beslot^LA Een kerstboombrand door het ti de tffen van een lampje in het paleis van de g te Ijnse president, Marcos, heeft gisteren iet vijg nodige beroering 'gezorgd. Door rook- prijs qkeling is voor honderdduizenden guldens 5 13 uiiaangericht, zo hebben paleisfunctionaris- amen |egedeeld. Veiligheidsmensen duwden de ssteunle president het paleis uit toen bandweer- ontsljjuit alle delen van de hoofdstad met zeker i notAdweerwagens aanrukten ter bestrijding jt vuur. Door lijfwachten omringd keek fident in badmantel en slippers in de tuin jelangfl van politiemannen in complete oproer- et weïingsuitrusting omsingelden het paleis om Hieifcntstane verwarring een eventuele aan- jehooij Marcos te voorkomen, nit 57,80,1 Direct na de overval inspecteerden eigenaars hun kluizen. Een van hen was Jaime de Mora Y Aragon (midden), lid van de Spaanse adel en broer van de Belgische koningin Fabiola. Bankrovers maken 20 miljoen buit MARBELLA De bankro vers, die in het kerstweekein de een bank in het Zuidspaan- se Marbella plunderden, zijn er vandoor gegaan met een buit van ongeveer twintig mil joen gulden. De wijze waarop zij te werk zijn gegaan, gaf de politie de overtuiging dat in ternationale specialisten aan het werk zijn geweest. Koo Stark met kerst op Buckingham Palace LONDEN De Amerikaanse actrice Koo Stark (26), de vriendin van de Britse prins Andrew, heeft met Kerstmis, op uitnodi ging van koningin Elizabeth een bezoek gebracht aan de koninklijke familie op Buckingham Palace. Dat meldde vanmor gen de Daily Mail. Het koninklijk paleis heeft niet op het bericht gereageerd. De relatie van de prins met de Amerikaanse heeft eerder dit jaar veel stof doen op waaien, toen bekend werd dat Koo Stark een rol heeft gespeeld in een soft-porno film. Volgens de berichten in de Engelse pers gaat het tweetal binnenkort samen op wintersport. Mini is in bij Japanse vrouwen TOKIO De Japanse vrouwen lijken te zijn bekeerd tot de minimode. Kledingwinkels in de Ja panse hoofdstad Tokio melden een sterke stij ging in de winteromzet van minirokken. De mode voor «deze winter schrijft voor, dat de mini rok wordt gedragen op wollen, veelal zwarte, panty. elk meer tieve I vera 1 trad kkelin nsdag f beel et mi sn vai waren /aren een SCHAU De Pool- ■■■Jdia zijn gisteren op- w uitgevaren tegen Walesa en het ver- «7'3 vakverbond Solida- io4fl Vakbondsleiders betrekkingen heb- ïderhouden met de guerrilla-orga- Rode Brigades en ïerikaanse inlichtin- iM.otnst CIA. terkrant Zolnierz Wol- ukte gisteren een com- af van de gezegheb- commentator Eurgeni- i van het officiële pers bureau PAP. Hij viel Lech Walesa aan omdat deze Duit sers en Polen vergeleek als twee volkeren die veel hadden geleden. Volgens waarnemers f>robeert het commentaar Wa- esa zwart te maken door het te doen voorkomen dat hij sympathie had voor de nazi's. Walesa verklaarde in een vraaggesprek met een West duits blad dat de Duitse hulp aan Polen zeer waardevol was en dat de Polen dit niet zou den vergeten. „De Polen en de Duitsers weten wat lijden is. Wij Polen vormen tenminste nog een natie in ons lijden, terwijl jullie Duitsers verdeeld zijn en dit is verschrikkelijk", zo verklaarde hij. Door het lijden van de Polen en de Duitsers te naast elkaar te zetten, zo schrijft Guz, trapt Walesa tegen de herinnerin gen aan van miljoenen slacht offers van het barbaarse optre den van de nazi's. Het partij blad Tribuna Ludu herhaalde berichten over ontmoetingen tussen functionarissen van So lidariteit en de Italiaanse vak bondsbestuurders Luigi en Pa olo Scricciolo, die zijn gearres teerd wegens hun banden met de Italiaanse Rode Brigades. Zij werden onlangs ook in ver band gebracht met de aanslag op paus Johannes Paulus II vorig jaar. lervolg voorpagina) bezit een positief geladen deel- jer belangrijk voordeel tje (proton) en een daarom infusie is, dat het mi- heen draaiend negatief gela- veel geringere mate den deeltje (elektron), alsmede jelast dan bij het ver- een ongeladen deeltje (neu- van steenkool of olie tron). Als zich een neutron in i*$et splijten van atoom- de atoomkern van waterstof d van uranium. De ver- bevindt, dan heeft men een g van lichte kernen isotoop van waterstof, deuteri- ïert slechts weinig ra- um genaamd. Voegt men een lef afval en de fusiere- tweede neutron aan de kern "produceert bovendien toe, dan ontstaat de isotoop tri- jlijtbare stoffen die tium. Die isotopen lijken op ir zijn voor de ver- waterstof, maar hebben een ing van kernwapens, respectievelijk twee- en drie- nooit gebrek aan brand- maal zo groot atoomgewicht, /ersmeltingsreac- De atoomkernen worden in want de basis- fusiereactoren tot honderd )f deuterium wordt in miljoen graden Celsius verhit gevonden en water be- en in een magnetisch veld ver- iim zeventig procent smolten tot de nieuwe stabiele t aardoppervlak. Ook kern, helium. Daarbij komt 77ioi, waaruit tritium wordt een hoeveelheid bindingsener- 67®hen, is in zeer grote gie vrij, die miljoenen malen eenheden voorradig. groter is dan bij verbinding van koolstof met zuurstof, „gewone" kernreactor Naar schatting kan een kern- zware kernen afgebro- versmeltingsreactor uit één li- lichtere. In een ver- ter water evenveel energie ha- gsreactor worden lichte len als een conventionele ver- opgebouwd tot zwaar- brandingsmotor uit 350 liter ar komt meer energie- benzine. Met de bouw van de vermogen) bij vrij dan reactor is zeven jaar en 314 gebruikt. Een licht miljoen dollar (850 miljoen M als dat van waterstof, gulden) gemoeid geweest. «plaag in 2$zer-proces o oJurstelling viel af te lezen e'.sA gezicht van de 31-jari- ~janne Pulitzer, toen dui- werd dat zij voor de ink van Palm Beach een ^ag had geleden in het Smakende Pulitzer-echt- Ingsproces. De rechter oc51-jarige miljonair Peter Ir de voogdij over zijn joons, een tweeling van ar. Zijn ex-vrouw kreeg pportauto, sieraden en Ödrag van 48.000 dollar Jfezen „om zich te kun- Ihabiliteren". De recht- achtte bewezen dat gen". Pulitzer had verder ver- Jie Pulitzer het ruim zes klaard dat hij door zijn vrouw 1(lde huwelijk tot een aan- verslaafd is geweest aan drugs had gemaakt door „fla- en dat zij zijn geld heeft uitge- overspelige handelin- geven als water. BEACH In de marinehaven van Long Beach heeft de taanse president Reagan de „New Jersey" opnieuw in ge- t [enomen. Het is een van de vier pantserschepen uit de Wereldoorlog, die uit de mottenballen worden gehaald sterking van de Amerikaanse vloot. Aan de „New Jersey" een bedrag van een miljard gulden vertimmerd. Het vordt nu beschouwd als de modernste oorlogsbodem ter Het is uitgerust met 32 „Tomahawk"-kruisraketten en poon" raketten voor bestrijding van oppervlakteschepen, onnen hebben een bereik van meer dan 35 kilometer. De Jersey" is ook geschikt voor atoomwapens. President verklaarde dat „het noodzakelijk is dat de VS suprema- n over de wereldzeeën". Volgens hem heeft de Sovjet- vloot opgebouwd voor offensieve doeleinden, teneinde ii 'oerlijnen van de vrije wereld af te snijden en ondersteu- zee van de geallieerden onmogelijk te maken". De Ame- •e vloot is alleen defensief, aldus de president. in Amerikaanse ex-astronaut Jack Swigert overleden WASHINGTON De Ameri kaanse ex-astronaut Jack Swi gert, die in 1970 deelnam aan de voortijdig afgebroken Apol-» lo-13-vlucht naar de maan, is op 51-jarige leeftijd overleden. Over een week zou Swigert zijn geïnstalleerd als lid van het Amerikaanse Congres, waarvoor hij in november werd gekozen. Tijdens zijn campagne werd ontdekt dat Swigert ongeneeslijk ziek was. Desondanks heeft hij de ver kiezingsstrijd, met succes, voortgezet. Uurtje poseren Koningin Beatrix en prins Claus (foto links) ondergaan in verschillende staat van ge latenheid het „uurtje pose ren", dat de fotograferende pers traditioneel ten deel valt bij het begin van de vorstelij ke wintervakantie in Lech in Oostenrijk. De foto links on der toont beiden, terwijl zij zich met gebruikmaking van een sleeplift omhoog werken voor een nieuwe afdaling. Op de foto onder laat prins Con- stantijn zien, dat hij niet on der de indruk is van het foto grafisch geweld. De foto daaronder toont hem nog maals, geflankeerd door (links) zijn broers Friso (14) en Willem Alexander(15). ADVERTENTIE 'WENEN De Oostenrijkse kanselier, Kreisky, heeft giste ren in een interview gezegd, dat hij rechtstreekse contacten tussen de PLO en Israël voor een uitwisseling van gevange nen heeft gearrangeerd. Kreisky, die momenteel zijn vakantie doorbrengt op Major ca, zei dat familieleden van Is raëlische soldaten die in Li banon gevangen zijn gemaakt, hem enkele weken geleden „met medeweten van de (Is raëlische) regering" hadden gevraagd voor hun vrijlating te bemiddelen. Kreisky noem de het onderwerp „dermate delicaat, dat ik er niets meer over wil zeggen". Een PLO-functionaris heeft bevestigd dat er onderhande linghen gaande zijn met Israël over een mogelijke uitwisse ling van krijgsgevangenen. Hij benadrukte echter dat de PLO niet rechtstreeks onderhandelt met de regering-Begin. Het hoofd van de PLO-kantoren in Bonn en Wenen, Abdallah Frangi, weigerde bekend te maken waar en door wie de onderhandelingen gevoerd worden. Israëlische regerings functionarissen wilden giste ren geen commentaar geven op de onthullingen van Kreis ky. Woordvoerders van de het Israëlische opperbevel en pre mier Begin zeiden niets te we ten van contacten tussen de PLO en familieleden van Is raëlische soldaten. Libanon en Israël hebben gis teren hun eerste onderhande lingsronde afgesloten. Woord voerders van beide partijen zeiden dat er enige vooruit gang was geboekt over de agenda. Libanon wil alleen praten over de Israëlische te rugtrekking, terwijl Israël een vredesregeling met de Libane se regering nastreeft. Waarne mers menen dat de onderhan delingen over de terugtrek king van Israëlische troepen nog heel lang kunnen duren. In de Arabische wereld is te rughoudend gereageerd op de besprekingen tussen Libanon en Israël. Spoorbanen wijken voor fietspaden LONDEN In Engeland zal binnenkort een aantal spoor banen voor de aanleg van fietspaden worden gebruikt. De regering, die hiervoor 5 miljoen gulden heeft uitge trokken, wil met dit plan te vens de werkloosheid vermin deren. Als het plan een succes wordt, dan kunnen veel werk lozen aan de slag, want in En geland is maar liefst 3.200 kilo meter spoorlijn buiten gebruik gesteld. Ruim 15 miljoen kinderen in 1982 gestorven NEW YORK Afgelopen jaar werden over de gehele wereld 122 miljoen kinderen geboren, van wie 104 miljoen in de derde wereld. Meer dan 15 miljoen kinderen tussen 0 en 4 jaar kwa men in die periode om het leven. Dat blijkt uit schattingen van de Verenigde Naties. Unicef, het kinderfonds van de VN, streeft ernaar de kinder sterfte in 1990 met minstens 5 miljoen per jaar tebben vermin derd. WASHINGTON De diepe bezorgdheid in Eu ropa en de Verenigde Sta ten over de nucleaire be wapeningswedloop dreigt de minder dramatische, maar minstens even grote gevaren van conventione le bewapening voiledig te overschaduwen. Toch is er sinds 1945 geen atoombom meer gevallen. Wel zijn er sinds het eind van de Tweede Wereldborlog ruim 150 oorlogen-' ge voerd met conventionele wapens, variërend van Korea tot de Falkland Ei landen, van Vietnam tot het Midden-Oosten, van Bangladesh tot Biafra. De tienduizenden mensen die in deze oorlogen om het leven kwamen, werden niet gedood door Pershings of SS-20-raket- ten, maar door bommen en ko gels die voor een groot deel waren geleverd door beide su permachten. De regering-Reagan heeft al leen al in 1982 voor een bedrag van 30 miljard dollar aan con ventionele wapens verkocht aan het buitenland. Om met senator William Proxmire te spreken, de regering-Reagan verkoopt op het moment „aan iedereen, waar dan ook, om welke reden dan ook. Wapen leveranties zijn in de plaats ge komen van diplomatiek ver keer". Illustratief voor deze uitspraak is bijvoorbeeld de ruzie, die een tijdje geleden uitbrak in Washington, naar aanleiding van de F-16-vliegtuigen die Pakistan bij de regering- Reagan had besteld. Tot groot ongenoegen van president Zia waren de vliegtuigen niet voorzien van het zeer moder ne ALR-69 radarsysteem dat normaal alleen aan NAVO- landen wordt geleverd. De Amerikanen waren zo bang dat de hele koop niet door zou gaan en de betrekkingen met Pakistan zouden verslechteren dat ze het radarsysteem alsnog aanbrachten. Uiteraard is nu de kans groot dat India dezelf de apparatuur gaat opeisen. Wapens zijn voor velen aan trekkelijke koopwaar, dat blijkt wel uit de laatste cijfers. Het regime van president Du- valier in Haïti bijvoorbeeld kocht in 1982 voor 336.000 dol lar aan Amerikaanse wapens, president Marcos van de Fili- pijnen voor 45 miljoen dollar en president Mobuto van Zaïre voor meer dan 11 miljoen. De afdeling verkoop van het Pen tagon wist zelfs door te drin gen tot afgelegen, arme landen als Togo waar de militaire lei ders 30.000 dollar voor wapens neertelden om aan de macht te kunnen blijven. Dit beleid om aan Jan en alle man wapens te verkopen is in de Verenigde Staten van vele kanten gekritiseerd. Senator Gary Hart: „Ik denk dat de re gering zich moet gaan realise ren dat we de problemen in het Midden-Oosten, het Verre Oosten, Afrika en Latijns- Amerika niet alleen met wa penleveranties kunnen oplos- Particuliere wapenfa brieken De Amerikaanse wapenhandel heeft zich over de hele wereld verbreid. Van de 161 onafhan kelijke landen waren er in 1982 96 die wapens hebben be trokken van de Amerikaanse regering. Daarnaast hebben particuliere wapenfabrieken (die teostemming nodig heb ben van de regering) nog eens wapens geleverd aan 31 ande re landen. De regering voert tot haar verdediging aan dat ze te ne gatief wordt beoordeeld. Een van de conclusies van een re cent rapport van het ministe rie van buitenlandse zaken luidde: „De Verenigde Staten leveren bij lange na niet zo veel wapens aan de Derde We reld als veel mensen denken". Volgens het rapport leverden de Sovjet-Unie en West-Euro pa wat de meeste categorieën wapens betreft grotere aantal len. De Amerikaanse cijfers omvatten naast wapens ook militaire projecten of de kos ten van „breed opgezette trai ningsprogramma's voor troe pen", aldus het rapport. Het rapport toonde bijvoorbeeld aan dat Amerika de afgelopen tien jaar 7440 tanks aan Derde Wereldlanden had geleverd tegen de Sovjet-Unie 13.220. Wat gevechtsvliegtuigen be treft had het Pentagon er 1540 geleverd en het Kremlin 3705. Onafhankelijke bronnen, zoals het Onderzoekbureau van het Congres, vertonen echter een beeld dat lang niet zo mooi is als het Witte Huis het doet voorkomen. Zo zou volgens dit bureau 61 procent van de wa- Eens in de Derde Wereld af- omstig zijn uit de Verenigde Staten tegen 39 procent uit de communistische landen. Hoe het ook zij, het is duidelijk dat de Verenigde Staten niet kieskeurig zijn als het om wa penleveranties gaat en dat Reagan drastisch is afgeweken van het beleid van zijn voor ganger, Carter. Voor de huisi- ge regering is de wapenver koop „een essentieel onderdeel van Amerika's defensiebeleid en een onmisbaar element van zijn buitenlandse politiek". In het eerste jaar van Reagans ambtsperiode heeft het Penta gon voor 25,3 miljard dollar aan wapens verkocht. Daar naast werd er door particuliere fabrieken nog eens voor 3 mil jard dollar verkocht. Het Pen tagon had de laatste zeven jaar niet meer zoveel verkocht. Wie de leveranties van de su permachten ziet dat zij ervoor hebben gezorgd dat Derde We reldlanden sinds 1972 voor 268.5 miljard dollar aan wa pens hebben uitgegeven. De grootmachten hebben er te vens voor gezorgd dat we nu moeten leren leven met een groot aantal instabiele regimes die afgezien van allerlei ande re wapens de beschikking heb ben over tienduizenden tanks, stukken artilleriegeschut, su personische gevechtsvliegtui gen en geleide raketten. HAROLD JACKSON The Guardian

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9