GIJS VAN DER WIEL spreekbuis regering, verlaat politieke toneel ^ITENLAND Verzwijgen homofilie mogelijk beletsel bij sollicitatie overheid Schilderachtige R VD-chef met pensioen 9M,ïnaat steunt kabinet inkomensbeleid mi Bewindslieden in de clinch over wetenschapsbeleid weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 PAGINA 7 de t\ houdt^j recht te ve d zal jen. 1 aste o dat ior het eerst minder >nsen met vakantie HAAG In het vakantiejaar oktober september 1982 zijn er minder Nederlan- op vakantie geweest. De mensen die wel n deden dat echter vaker, zodat het totaal 1 vakanties net als in '81 op 11,7 miljoen staan. De vakanties waren korter, dichter lis en de overnachtingen goedkoper. In '81 en er net zoveel binnenlandse (0,8 miljoen) uitenlandse (1,5 miljoen) wintervakanties jebracht. In de zomerperiode gingen veel er mensen naar het buitenland: 4,9 tegen liljoen vorig jaar. Het is de eerste daling 1966. De vakantie in eigen land wint veldi iiljoen, tegen 4,0 in 1981. De gemiddelde ntieduur was met 14,7 dagen nog nooit zo Oostenrijk bleef favoriet. De opmars van en bus als vervoermiddel ging ten koste •in en vliegtuig. Morgen besluit lozingen duphar DEN HAAG Of het Amsterdamse chemische bedrijf Duphar ook in '83 afvalzuren mag lozen op de Noord zee, wordt morgen bekend. Dan neemt de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State daarover een besluit. Dat gebeurt op het verzoek van Duphar .om die lozing voorlopig mogelijK te maken. Op de gisteren gehouden zit ting van de afdeling geschillen vroe gen de milieu-organisaties Natuur en Milieu en de Werkgroep Noordzee om het verzoek van Duphar af te wijzen. Het bedrijf mag door een ont heffing van de minister van verkeer en waterstaat tot 31 december 1982 nog afvalzuren lozen op de Noordzee. GELDKLUIS IN BUSSEN A'DAM AMSTERDAM In 75 bussen van het gemeentelijk vervoerbe drijf in Amsterdam is sinds kort een geldkluisje ingebouwd. De kluis zit aan de betaal taf el, bij de chauffeur, en wordt alleen ge bruikt als de bus 's nachts wordt ingezet als „borrelbus". Op de kluis zit een sticker met de tekst: „Deze bus heeft een geldkluis, geen sleutel aanwezig". Ook op een andere manier is de nachtbus minder aantrekkelijk gemaakt voor lieden met boze bedoelingen: het „depot", de voorraad wissel geld en strippenkaarten, is geredu ceerd. Zoon hotelhouder schoot ook op demonstranten AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft gisteren een 18-ja- rige jongeman aangehouden omdat hij vorige week bij de ontruiming van een pand in de Vondelstraat op demonstranten heeft geschoten. Hij is de zoon van de 64-jarige ho telhouder die enige uren na de ontruiming voor hetzelfde feit werd aangehouden. Bij de schiet partij werd één demonstrant in het been geraakt. De hotelhouder heeft verklaard niet gericht te hebben geschoten. Hij wilde de de- monstanten alleen angst aanjagen. PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het verzwijgen van de homosek suele geaardheid kan een beletsel vormen bij solli citaties naar bepaalde overheidsfuncties. Dit blijkt uit de antwoorden van premier Lubbers en een aantal andere bewindslieden op schriftelijke vra gen van de PvdA-Tweede Kamerleden Haas-Ber ger en Dales. De schriftelijke vragen zijn gesteld naar aanlei ding van het feit dat onlangs een maatschappelijk werker, die op voorspraak van de personeelschef zo goed als zeker was van een baan aan het ko ninklijk Hof, vanwege zijn homoseksuele geaard heid alsnog werd afgewezen. In de schriftelijke antwoorden zegt Lubbers dat er zich omstandig heden kunnen voordoen „waarin opzettelijke ver- zwijging van homoseksualiteit tot vermindering van wederzijds vertrouwen kan leiden". Op de vraag in hoeverre homoseksualiteit een rol speelt in het antecedenten- en veiligheidsonderzoek ant woordt de regeringsleider dat homoseksuele ge aardheid slechts als een veiligheidsrisico wordt er varen „indien betrokkene zijn of haar geaardheid zelf als problematisch ervaart en deze derhalve verzwijgt". Volgens de premier kan het opzettelijk verzwijgen een kwetsbaarheid inhouden, waarbij het van de situatie afhangt welk gewicht aan die kwetsbaarheid moet worden toegekend. Maar Wim ren oi t er oo nd fil Kan HAAG Het is dagmiddag zes uur. In der zaaltjes van het tagse perscentrum Jeuwspoort zitten enke- tientallen parlementai- 1 journalisten te wach- op het wekelijks te- jgkerend ritueel: de conferentie van de nister-president, waar- de belangrijkste beslui- van het kabinetsbe- ^d worden meegedeeld zo nodig, toegelicht, i de trap die naar het feitje leidt klinkt ge- Immel en gekuch. Even treedt de premier fenen, een stapeltje pa leren onder de arm. In kielzog verschijnt een Jdrongen manspersoon fet een bijna kubusvor- gelaat, afgezet met achterovergekamd jar. Zijn indrukwekken- I tors wordt omspannen een onberispelijk fend maatkostuum. De op waarmee zijn col- vastzit houdt het Jnderwel. ogen spieden door de ite met een blik alsof hij gezelschap voor de eerste ir ziet, maar dat is slechts lijn. Hij kent zijn pappen- mers en de aanwezigen inen hém. Hij vormt de II van het Haagse politieke treldje. Zijn naam is een be- p voor iedereen die op en ld het Binnenhof werkt. grofkorrelig geluid ont- ipt uit zijn keel: „Zóooooo". nog een keer: „Zóooooo". hoort bij het ritueel. Ter hij de knoop van zijn jasje Joept laat hij zich in een onsertj naast de premier zak- in, kijkt nog éénmaal rond - neen gezaghebbende onder- ;t nij. jzer je zoncjer woorden om vraagt, schraapt zijn il en bast dan het zinnetje Ihij al duizenden malen ift uitgesproken: „Dames heren...., de minister-presi- it!". van der Wiel is de naam. 00 wr intimi in het politieke cuit kortweg Gijs of Ome is. Zijn functie: hoofddirec- Ir van de Rijksvoorlich- gsdienst, aan het Binnen- beter bekend als de RVD. n der Wiel, de schilderach- jnd vae supervoorlichter van -Ne- bruisfland, is de belangrijkste ikel tussen de pers Is en het kabinet en het ko- clijk huis anderzijds. Hij lt op als publiciteits-advi- en woordvoerder van fies ?miers' informateurs lateurs en is verantwoor- fles l( (leun ièr be] delijk voor de voorlichting over de koningin en haar fa milie. Vanaf 1 januari zal de raspen de bas van Van der Wiel niet meer de officiële informatie bron vormen voor de tiental len parlementaire journalisten die hem zovele jaren hebben meegemaakt. Van der Wiel (64) gaat met pensioen en sluit daarmee een indrukwekken de staat van dienst af. Geen enkele andere ambtenaar in Nederland is zo gepokt en ge mazeld door het staatsappa raat als hij. In 1945 al kwam de jonge Gijs bij de RVD werken. Hij had een HTS-opleiding elektro techniek achter de rug, („In de oorlog kwam me dat nog goed van pas, want ik heb toen voor de illegaliteit tien tallen radio's aan de praat ge houden, zodat men de Engelse zender kon blijven volgen") en werd bij de RVD gebom bardeerd tot hoofd van de filmafdeling. Van der Wiel: „Voorlichtingsfilms van de overheid waren toen zeer be langrijk omdat de televisie nog niet bestond. Maar het was allemaal wel primitief hoor. We moesten alles van de grond af aan opbouwen, want de regering was net te rug uit Londen en alle archie ven en het voorlichtingsmate riaal moesten opnieuw geor dend worden. Die hele RVD stelde nog nauwelijks iets voor. Onze afdeling nad een tafel, vier stoelen en één schrijfmachine. Meer niet. Maar alles marcheerde weer goed toen ik mijn eerste grote happening meemaakte: de in huldiging van Juliana in 1948. Ik ben daar zeer nauw bij be trokken geweest". Leerschool Al spoedig bleek dat Van der Wiel een hevige belangstel ling voor de politiek koester de. „Dat was in de oorlog al ontstaan. Ik las me te barsten over alles wat met politiek te maken had. Met lepels vol heb ik die materie naar bin nen gekregen, ja, zo kun je dat wel zeggen", aldus Van der Wiel. Deze politieke be langstelling leidde ertoe dat Van der Wiel in 1952 werd benoemd tot adjunct-directeur van de RVD. In feite heeft hij reeds van toen af alle kabi- netscrises, kabinetsformaties en perikelen rond het ko ninklijk huis van nabij mee gemaakt. „Die politieke prak tijk was natuurlijk de aller beste leerschool. Zo raak je pas echt door de wol ge verfd". In 1968 volgde de benoeming tot hoofddirecteur van de RVD, waarmee hij de officiële spreekbuis der regering werd, niet alleen aan het Binnenhof maar ook in den vreemde, bij staatsbezoeken van de konin gin en tijdens internationale De heer Van der Wiel in een karakteristieke houding tijdens een persconferentie. conferenties die door de ach tereenvolgende Nederlandse premiers werden bijgewoond. Van der Wiel kweet zich op majestueuze wijze van zijn taak. Niet alleen raakte hij door zijn markante persoon lijkheid en navenante optre den geliefd bij de pers, maar ook bij de premiers en konin ginnen die hij diende. Zijn stem, zijn daverende lach en zijn boeiend en bloeiend taal gebruik hebben hem in Haag se kringen welhaast onsterfe lijk gemaakt. Universum Veel van de vaak onparle mentaire uitdrukkingen die z'n mond verlieten zijn voor de mensen rondom hem ge meengoed geworden. Vooral tijdens kabinetsformaties placht hij zijn dagelijkse me dedelingen over de gemaakte vorderingen in bloemrijke verpakkingen te wikkelen. Een voorbeeld. Als de onder handelingen tussen twee of drie partijen over een regeer akkoord in een moeizame fase verkeerden, maakte Gijs daar het volgende van: „Zo men sen. Laten we eens even kij ken waar we ons in het uni versum bevinden. Nou, om kort te gaan, er zit nog niet veel beweging in de zaak. Er is behoorlijk wat heen en weer gepraat, dat wel, en op zichzelf is dat natuurlijk wel nuttig, maar het resultaat daarvan had nog niet zoveel om de hakken. Nee, voorlopig zie ik nog geen licht in de tunnel. En als je me nou zou vragen: „Hoe schat je morgen de ontwikkelingen in?", dan zou ik zeggen: „Ik zie de boel echt nog niet zo gauw in het slot springen". Als dan een onervaren jour nalist een vraag stelde in de trant van: „Denk je dat ze nog vóór kerstmis tot een akkoord zullen komen?", dan verhief Gijs zijn stem en sprak, on derbroken door een reeks ras pende kuchjes: „Ach, lieve mensen, (grhumm), laten we nou toch wél wezen! Als je hier wat langer meeloopt (grhumm) en van de hoed en de rand weet, dan snap je toch wel dat zoiets van de ene op de andere dag in een stroom versnelling kan terechtko men. Je weet toch hoe dat kan gaan: het ene ogenblik (grhumm) staan ze nog als een stelletje kemphanen te bek vechten en het andere ogen blik (grhumm) vallen ze el kaar snikkend in de armen. Daar is geen peil op te trek ken". Dat Gijs de pers wel eens een enkel keertje op het verkeer de been zette door een bepaal de ontwikkeling rooskleuriger of juist somberder voor te stellen dan in werkelijkheid het geval was, vermocht aan zijn populariteit niets af te doen. Vaak kón en mócht hij niet alles wat hij wist aan de openbaarheid prijsgeven. Maar voor degenen die het politieke spel kenden en die bedreven waren geraaktjn de exegese van Van der Wiels woordenstroom was het toch meestal wel duidelijk hoe de vork in de steel zat, of althans ongevéér in de steel zat. De Jong Tot eind 1969 vergaderden de kabinetten in het Catshuis in diepe beslotenheid. Na afloop van het beraad lichtte de pre mier RVD-chef Van der Wiel in over de genomen besluiten. Het gevolg daarvan was, dat Van der Wiel na elke kabi netsvergadering door tiental len journalisten werd „blauw- gebeld" met vragen over het verloop van het ministersbe- raad. Ook de premiers zelf werden wel eens rechtstreeks door journalisten benaderd. Het was minister-president De Jong, die aan deze situatie een eind maakte. Na overleg met Van der Wiel besloot hij voortaan elke week een pers conferentie te geven, waarin de belangrijkste kabinetsbe sluiten uit de doeken werden gedaan. Voortaan mocht Van der Wiel ook alle vergaderin gen van het kabinet lijfelijk bijwonen, zodat hij nog beter dan tevoren zou weten wat zich allemaal in de boezem van het kabinet afspeelde. Van der Wiel: „De Jong stel de aan dit nieuwe systeem één voorwaarde. Hij zei: we zullen wat meer openbaarheid betrachten maar dan moet jij ervoor zorgen dat ik nooit meer door journalisten wordt gebeld. Nou, daar is toen in derdaad een eind aan ge maakt". De wekelijkse pers conferenties werden een suc ces. Vooral Den Uyl maakte er als premier vaak een show van, waarin hij geestdriftig het beleid van zijn kabinet verdedigde. Onder Van Agt ging het allemaal wat moeiza mer, want zoals bekend telde Van Agt op z'n zachtst gezegd de confrontaties met de pers niet tot de grootste zegenin gen van zijn premierschap. „Hij heeft me een paar keer gevraagd of het nou wel zo nodig moest, die persconfe renties", zegt Van der Wiel. „Maar ik heb hem steeds voorgehouden dat die open baarheid erg belangrijk was en daar bleek hij het uiteinde lijk toch wel mee eens te zijn". Deuren Iemand die het reilen en zei len van vijftien kabinetten van dichtbij heeft meege maakt en die gedurende de laatste 12 jaar bij vrijwel alle vergaderingen van de minis terraad aanwezig is geweest, moet uiteraard in staat zijn een schat aan anekdotes te vertellen. En dat doet Gijs van der Wiel dan ook op z'n tijd, zowel bij officiële als in formele ontmoetingen met de mediavertegenwoordigers. Gelardeerd met schrapende keelgeluiden en bulderende lachsalvo's kan hij een smake lijk menu opdienen met tallo ze ministers in de hoofdscho tel. Zo poetste hij bijvoorbeeld on langs het oude, ooit door Wim Kan in de wereld geholpen misverstand weg. dat de .jon ge" Drees (van DS'70) als mi nister in het kabinet-Biesheu vel de crisis in dat kabinet in leidde door woedend de deur van de vergaderzaal in het Catshuis uit te lopen en die deur met een oorverdovende klap achter zich dicht te mep pen. „Ben je gek. Zo verliep dat helemaal niet. Het ging er allemaal heel netjes en for meel aan toe. Er is helemaal niet met deuren geslagen. Die Drees was zo'n keurige man: als die bij wijze van spreken een keertje een deur iets te hard dicht deed, dan putte hij zich al uit in excuses. Minister Veldkamp, die Sociale Zaken deed in de zestiger jaren, die heeft wèl een paar keer met de deuren geslagen. Die kon zo heetgebakerd zijndan riep-t-ie opeens middenin een discussie in het kabinet: Ik dóe het niet meer! En dan rende hij woest de deur uit, trok z'n jas aan en deed net of hij weg ging. Maar dan was-ie meestal na een paar minuten alweer afgekoeld. Dan kwam- ie op hangende pootjes terug en dan ging hij er weer ge woon bijzitten". „Boersma en Vredeling, in het kabinet-Den Uyl, die kon den ook nog wel eens flink de remmen loslaten. Ja, die men sen hadden er ook het karak ter voor. Maar geloof me, het bleef toch allemaal in het net te, hoor. De enige keer dat ik meemaakte dat twee minis ters echt ziedend tegenover elkaar stonden, was tijdens het tweede kabinet-Van Agt, toen Van Thijn een keer wi theet werd tegen Van Agt. Maar dat was dan ook vijf mi nuten voor de breuk in dat kabinet, in mei van dit jaar. Ach, al die verhalen die je soms hoort rondvertellen over rollebollende en vechtende ministers, daar klopt geen barst van. Die kabinetsverga deringen verlopen in negentig van de honderd gevallen zeer formeel en rationeel. Het zijn echt geen bijeenkomsten van ouwe- jongens-krentenbrood. Men spreekt elkaar aan met „u" of met „de minister van zus en zo", ook degenen die normaal zeer vriendschappe lijk met elkaar omgaan Dat moet ook wel op die manier, anders kun je geen zaken doen". Lachen „Kijk, er kunnen natuurlijk tijdens het kabinetsberaad wel eens ontspannen momen ten zijn. Ach man, er is heel wat afgelachen in de loop der jaren. Soms val je van het ene op het andere moment van een bloedserieuze discussie middenin een lachbui doordat iemand een relativerende op merking of een mooie grap maakt. Gruyters was daar goed in, en Van Dam. Pais ook trouwens. Dat zou je niet denken, want die werd door veel mensen alleen maar als een ontzettend lastige man er varen. Dat was hij ook, maar hij kon desondanks op de meest onverwachte momen ten opeens gek uit de hoek komen". „Ik herinner me, dat Pais een keer iets moois deed met z'n voornaam: Aaron. Hij was toen in een enorm felle woor denwisseling gewikkeld met Andriessen van Financiën. Pais moest een paar honderd miljoen inleveren en dat ver tikte hij. En Andriessen maar aandringen. Zegt Pais opeens: „Jij denkt waarschijnlijk dat ik Mozes ben. Dat ik even op een rots kan slaan en dat er dan wat aardigs uitkomt. Nou, je vergist je. Ik ben Mozes niet, maar z'n broer, Aaron". DICK VAN RIETSCHOTEN HAAG De fracties van CDA en VVD in de Eerste Ka- illen het kabinet weinig hindernissen in de weg leggen bij andeling van een achttal wetsontwerpen in de sfeer van ale uitkeringen, die voor 3,4 miljard aan besparingen op- D un van de CDA- en VVD-senatoren bleek gisteren bij het Dver de acht wetsontwerpen in de Eerste Kamer. Wel uit- gll >A-woordvoerder Franssen kritiek op de korte termijn 1 een zo groot aantal wetsontwerpen moet worden behan- U- WD-senator Heijmans zei het vooral een probleem te vin- p! it in het systeem van sociale zekerheid wordt ingegrepen, Ifl dat het kabinet al een visie heeft over een totale herzie- D11 an het stelsel pj senator Van de Zandschulp vond dat actieven en niet-ac- mktm niet meer gelijk behandeld worden, de gelijkberechtiging AI 1 vrouw wordt gebruskeerd en er is sprake van een opeen- Caj ng van lasten op bepaalde groepen, ff icussie stonden in de Eerste Kamer onder andere voorstel- H| or het beperken van het recht op minimum-dagloon in en WW, het afschaffen van de vereveningstoeslagen voor Mers met een uitkering van voor 1 januari 1980, het af- jn van de bijstandsuitkering voor 16- en 17-jarige werklo- de bevriezing van minimum-loon en de sociale uitkerin- Groene Betaalcheques en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de ministers van Onderwijs en van Eco nomische Zaken, Deetman en Van Aardenne, is sinds half de cember overleg gaande over de definitieve taakverdeling tussen beide bewindslieden met betrekking tot het wetenschaps- en technologiebeleid. In ambtelijke kringen valt te vernemen dat het overleg daarover moeizaam verloopt. Oorzaak van de meningsverschillen zijn de afspraken die in het regeerakkoord over de taakverdeling zijn vastgelegd. In het eindverslag van informateur Scholteri werd een groot deel van de taken, die toch nu toe bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zijn ondergebracht, toegewezen aan het ministe rie van Economische Zaken. Zo zou dit ministerie niet alleen worden belast met het industriegerichte en het energieonder zoek, maar tevens zou Van Aardenne het projectministerschap voor het technologiebeleid gaan vervullen. Ook de verantwoor delijkheid voor het maritieme en ruimtevaartonderzoek en de Micro-Electronica Centra zouden naar Económische Zaken ver huizen. Verder zou de minister van Economische Zaken ook bij TNO een grote vinger in de pap krijgen. Naar verluidt verzet minister Deetman zich ertegen dat een fors deel van de huidige directie Wetenschapsbeleid moet overgaan naar Economische Zaken. Beide bewindslieden blijken nogal van mening te verschillen over de interpretatie van de afspra ken, die in het regeerakkoord zijn vastgelegd. Droog DE BILT-KNMI Een hoge- drukgebied, dat vanochtend boven Noordwest-Frankrijk lag, neemt nog iets in beteke nis toe en verplaatst zich lang zaam naar het oosten. Het zorgt morgen voor rustig en droog weer. In de nacht daalt de tempera tuur tot om het vriespunt Daarbij vormt zich plaatselijk mist die zich overdag geruime tijd kan handhaven en anders in een laaghangende bewol king overgaat. De hoogte van de middagtemperatuur hangt sterk af van het feit of de mist al dan niet snel oplost Waar schijnlijk loopt de temperatuur in de middag uiteen van 8 gra den op de Waddeneilanden tot een graad of 4 in het zuidoos ten van het land. In de nacht 'is er nog weinig wind en over dag gaat er een matige wind uit zuidwestelijke richting waaien. Zoals het er nu naar uitziet is het ook vrijdag nog droog. Daarna krijgen Oceaandepres sies meer invloed op het weer in ons land, zodat er in het weekeinde af en toe regen te verwachten is. Weer fcUi Min NMf- temptemp »i»o Z-Limburg mist Bordeaux onbew. 10 00.1 n Genève Helsinki -1° 0 mm -10.2 mm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7