geinig passagiers in stoptrein zij schoolvakantie ienstenbond schort alle prijscompensaties op SCHOLIER BEKENT OOK TWEEDE MOORD alternatieve geneeswijzen st nog toetsen op eet en resultaat" „De anti-rookwet" moet er snel komen" Bibliotheken in de knel Slachtoffers niet in kajuit van gezonken jacht Sneeuw in Europa 'NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 DECEMBER 1982 PAGINA 9 iing •ticuliere tarieven sartsen omhoog :CHT Huisartsen mogen igang van 21 december van articulier verzekerde patiën- ,25 gulden vragen voor een It en 35 gulden voor een visi- ius de Landelijke Huisartsen iging. Begin oktober had het aal Orgaan Tarieven Gezond- org (COTG) de tarieven al ipig en met terugwerkende tot 1 juli verhoogd van 22 gulden voor een consult en tot 34,50 gulden voor een vi- )e nieuwe tarieven zullen vol le LH V-woord voerder waar lijk blijven gelden voor een deel van 1983. Woudenberg veroordeeld wegens steunfraude DEN HAAG De ex-truckchauffeur W. Wou denberg uit Alphen aan den Rijn, bekend van zijn bemoeienissen in de actie voor Polen, is van morgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken. De chauffeur stond twee weken geleden terecht op verdenking van steunfraude. Volgens de rechtbank is bewezen dat de chauffeur in komsten niet heeft opgegeven, terwijl hij daar naast een WAO-uitkering geniet. Volgens Wou denberg betrof het hier geen inkomsten, maar een onkostenvergoeding. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van drie weken. AMSTERDAM De 20-jarige scholier uit Amsterdam, die vorige week vrijdag de moord bekende op de 86-jarige vrouw P. van Tuijl-Horn, heeft ook toegegeven op 9 juni de 87-jarige M. Awick-Aue om het leven te hebben ge bracht. Een bejaardenhelpster vond mevrouw van Tuijl- -Horn donderdag in haar woning in de hoofdstad met een mes in het hart en gedeeltelijk ontkleed. Uit buurtonder zoek bleek dat de jongen, die een zoon is van de bejaar denhelpster, de oude vrouw soms bezocht. Hij ging zelf naar de politie om als getuige op te treden, maar werd verdacht vanwege zijn tegenstrijdige verklaringen. Vrij dag bekende hij mevrouw van Tuijl-Horn te hebben ver moord na haar huis binnengedrongen te zijn met de be doeling haar sexueel te misbruiken. Vanwege de overeen komsten met de de moord op mevrouw Awick-Aue, voel de de politie de jongen ook daarover aan de tand. Uitein delijk bekende hij ook deze moord. „Schilderwerk moet aftrekbaar''' DEN HAAG Werkgevers en werkne mers in het schildersbedrijf hebben giste ren in een telegram aan premier Lubbers gevraagd van buiten-schilderwerk een af trekpost voor de belasting te maken. Voor het kerstweekeinde maakte Lubbers be kend dat het ministerie van Financien deze week met een uitgewerkte regeling zal komen voor de fiscale aftrek van kos ten voor groot onderhoud (daken, riole ring en fundering) aan de woning. Duide lijk werd al wel dat alleen hoge onder houdskosten aftrekbaar zullen zijn. De schilders denken dat hun werkzaamhe den niet onder de regeling zullen vallen en zijn daarover teleurgesteld. d|ejlEINRAMP VOLTROK ZICH 716 METER NA HET RODE SEIN Minister Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat (links) laat zich door brandweer functionaris sen op de hoogte stellen van de situatie. ROTTERDAM „Drie doden, dat valt nog mee. Moet je kijken wat een ra vage". De mensen staan er nog met verbazing naar te kijken. Een wagon, of al thans wat daarvan over is, staat bijna loodrecht om hoog. Over de rails liggen her en der stoelen, metaal, hout en ander materiaal verspreid. Dit alles is het gevolg van de nagenoeg frontale botsing, maan dagmorgen half elf, tussen de stoptrein Leiden-Rot- terdam en een D-trein van de Nord West Expres, die op weg was naar Hoek van Holland. Een aantal gewonden is al naar vier Rotterdamse zieken huizen gebracht. En de niet- gewonden zijn met busjes naar elders vervoerd. Lijkbleek wa ren ze, aldus een ooggetuige. Vele honderden toeschouwers laten hun nieuwsgierigheid blijken. Tientallen agenten, mensen van de GG en GD, de brandweer en de spoorwegen zijn druk in de weer om te redden wat er te redden valt. Bij sommigen is de spanning van het gezicht te lezen, bij anderen helemaal niet. Er zitten om twaalf uur nog mensen bekneld in de zwaarst getroffen wagon. De wagon die bijna loodrecht overeind staat. Die mensen moeten uit gezaagd worden. Een tiental brancards ligt op de rails. Er is geen sprake van paniek, de hulpverlening lijkt goed gere geld. Af en toe loeit een sirene, terwijl sommige agenten veel van hun mobilofoons gebruik maken en anderen al te „op dringerige" toeschouwers op een afstandje houden. Soep M.E. Dik, spoorwegfunctiona ris, woont in een spoorweg huisje op nog geen 10 meter van de plek waar het ongeluk gebeurde. Zijn vrouw en hij waren niet thuis („gelukkig maar, anders zouden we ons helemaal kapot geschrokken zijn"). Een buurvrouw wel. Ze wil haar naam niet opgeven, - „liever niet nog meer drukte hier" - maar is wel bereid haar verhaal te vertellen, terwijl ondertussen allerlei mensen in en uit lopen. Mensen van het Leger des Heils sjouwen in het vrij gure weer af en aan met warme soep. De buurvrouw van Dik: „Ik dacht eerst: een ontploffing. Ik was door het dolle heen, stond stijf van de schrik. Toen ik naar buiten keek zag ik, be halve de twee op elkaar ge klapte treinen, een bruine rookmassa. Of...misschien was het stof. Na de klap kwamen er al snel mensen helpen. Hoe veel later de politie was? Dat weet ik niet precies. Ik was helemaal van streek, het dringt niet zo goed tot je door wat er allemaal aan de hand is. En verder, ja verder kan ik er eigenlijk niet zoveel bijzon ders over vertellen". Hoe hard de treinen reden toen ze op elkaar klapten is nog niet bekend, maar de stoptrein mocht op het baan vak één van de drukste in Nederland 90 kilometer per uur rijden en de D-trein 40. Dat er weinig doden zijn ge vallen lijkt verbazingwek kend. Lijkt. De zware lokomo- tief van de D-trein boorde zich in de flank van een le-klasse- wagon van de stoptrein. En daarin bevonden zich maar weinig mensen. Hoeveel is nog niet bekend. Verder bevatte de trein sowieso weinig men sen, vooral vanwege de tijd van het jaar, de dag na kerst mis, in de schoolvakanties. Rood sein Hoe kon dit gebeuren? De (overleden) machinist van de stoptrein Leiden-Rotterdam zou - maar „voorzichtigheid is hier geboden, het echte onder zoek moet nog beginnen", zo waarschuwt voorlichter Bin nendijk van de Spoorwegen - een rood sein niet gerespec teerd hebben. 716 Meter na het sein boorde de D-trein zich in de stoptrein, (de remweg van de treinen kan honderden me ters hebben bedragen, aldus de NS-voorlichter) Met de auto matische treinbeïnvloeding (ATB) had dit niet kunnen ge beuren, zo valt achteraf te constateren. De machinist die het sein ge negeerd of niet gezien had, zou dan zijn „gecorrigeerd". ATB, die in werking treedt als een machinist niet doet wat hij moet doen, is op dit baanvak nog niet ingevoerd, in tegen stelling tot in sommige andere gebieden. „We hebben 1300 ki lometer spoorweg met ATB en 1700 kilometer zonder. Moge lijk komt het hier eind '83. Het kan niet overal tegelijk, van wege het geld en omdat we daarvoor te weinig mensen hebben", aldus Binnendijk. Voor de slachtoffers van deze treinramp, die nog niet geï dentificeerd zijn, is (eind) 1983 wel te laat. MARTIN VOORN WKRAN AT1E.EX :HT De Gezond- uET lad, een weten- elijk adviesorgaan regering, zou de en resultaten van itieve geneeswijzen toetsen aan de 'an de wetenschap moment. Tot nog dat namelijk nog ijks gebeurd, zo 'een werkgroep van ininklijke Neder- Maatschappij tot lering der Genees- HG heeft de werk groep vorig jaar april ingesteld om een commentaar voor te geven op het rapport van de Commissie Alternatieve Ge neeswijzen, bekend als de commissie Muntendam. Evenals de regering in juni van' dit jaar, legt de artsen- werkgroep meer nadruk op de vraag of alternatieve genees wijzen al of niet effectief zijn. De commissie gaf meer aan dacht aan de maatschappelijke betekenis van alternatieve ge neeswijzen. Volgens de artsen- werkgroep zullen de alterna tieve geneeswijzen waarvan de doeltreffendheid wetenschap pelijk is vast te stellen deel kunnen gaan uitmaken van de reguliere geneeskunde en daarmee van het verstrekkin genpakket van het zieken fonds. De werkgroep ziet er dan ook geen heil in om, zoals de commissie-Muntendam de regering heeft aanbevolen, een permanente commissie voor overleg en advies en een na tionaal informatie- en docu mentatiecentrum inzake alter natieve geneeswijzen in het le ven te roepen. De werkgroep is het wel met de commissie eens, dat de pa tiënt hulp moet kunnen zoe ken waar hij die denkt te vin den, maar merkt in dit ver band op, dat controle op niet officiële hulp moeilijk is. Dochter van 70 kilo Safaripark De Beekse Bergen is sinds eerste Kerstdag een neushoorn rijker. Een witte neushoorn, Nel genaamd, heeft die dag geheel onopgemerkt het leven geschonken aan een gezonde dochter, die de roepnaam Noëlle kreeg. Zij woog bij haar geboorte 70 kilo. Moeder Nel en vader Arthur, respectievelijk 2500 en 3500 kilo, maken het goed. Volgens manager J. Tong is het de afgelopen acht jaar vier keer eerder voorgekomen dat hét safaripark werd verblijd met de geboorte van een witte neushoorn. Het park heeft nu vijf witte neushoorns. If an onze sociaal- jpomische redactie) DEN De Diens- l FNV is voor vrij- cao's in zijn sector werkgevers een ting van de uitbe- ^an de prijscompen- 1 januari a.s. overeengekomen. Aldus is tijdsruimte ontstaan voor onderhandelingen voor het omruilen van die com pensatie in werkgelegen heid. De bond kiest daarbij voor ar beidstijdverkorting per werk week. Als de werkgevers daarmee niet willen instem men, zal alsnog uitbetaling van de prijscompensatie in contanten worden geëist. De onderhandelingen hierover zullen volgende maand begin nen. De opschortingstermijn varieert van één tot vier maanden. De langste is die in de sector van de sociale verze keringen. De werkgevers ston den daar nog een langere pe riode voor om te kunnen na gaan wat zich elders voltrekt op het gebied van de omruil, maar meer dan vier maanden wilde de Dienstenbond niet hoogte van de vakantiebijslag in de opschorting begrepen. De Dienstenbond FNV wil een maximering van die bijslag van 5200 gulden, maar de bon den van hoger personeel ver zetten zich daartegen. Op- schorting van de uitvoering van contractuele bepalingen is slechts mogelijk als alle cao- partijen ermee instemmen. Ook waar dit niet mogelijk bleek wil de Dienstenbond de aftopping van het vakantie geld ten behoeve van meer werk niettemin aan de orde stellen. DEN HAAG De Stichting Volksgezondheid en Roken en Konsumenten Kontakt hebben er in een brief aan de staatsse cretarissen van volksgezondheid en economische zaken op aan gedrongen het wetsontwerp ter beperking van het tabaksge bruik snel bij de Tweede Kamer in te dienen. De organisaties vermoeden dat het eerder door de regering aan gekondigde wetsontwerp tijdens de regeringswisseling in een la verzeild is geraakt. Ze zijn voor beperking van de verkoop van rookartikelen tot de tabaksspeciaalzaken. „Deze maatregel moet wel direct genomen te worden. Geleidelijke invoering levert problemen op". „De door de tabaksindustrie aangenomen reclamecode voor siga retten en shag mag een wettellijke regeling niet in de weg staan". De organisaties denken aan een verbod op reclame-uitin gen waarin verband bestaat of gelegd wordt met sport. „De code laat teveel ruimte om een relatie te suggereren met activiteiten die als gezond worden ervaren". Verder vinden de Stichting en Konsumenten Kontakt dat het gratis uitdelen van sigaretten door de sigarettenindustrie nu nog volstrekt onvoldoende bestreden kan worden. Nog steeds ver strekken bedrijven gratis monsters bij sportfestijnen en disco shows. Deze evenementen worden vooral door jongeren bijge woond. De organisaties overwegen publiciteitscampagnes tegen bedrij ven, die gratis sigaretten blijven uitdelen. Ze menen dat een to taalverbod voor tabaksreclame de beste menier is om de promo tie van het roken in te dammen. Ook willen ze beperking van het roken in publiek toegankelijke ruimtes en terugdringing van teer- en nicotinegehalten in sigaretten. UTRECHT Door de bezuinigingsplannen van het kabinet ko men ook de bibliotheken in de knel. Daarvoor waarschuwen de provincies in een brief aan de Tweede Kamer. Via een wetswij ziging wil het rijk zich minder met de bibliotheken gaan be moeien. Maar volgens de provincies wil het rijk onder het mom van decentralisatie bezuinigingen afwentelen op lagere overhe den. Het rijk wil gaan beknibbelen op de rijksbijdrage voor bi bliotheken. Dat betekent dat er gesneden moet worden in het personeelsbestand, zo vrezen de provincies. Ook de service komt in het gedrang. GRAVE De stoffelijke overschotten van de drie slachtoffers van het ongeval met een Westduits motorjacht op de Maas bij Grave zijn gis teravond niet in het wrak aan getroffen nadat dit was gelicht en op het droge gebracht. De lichamen van het de 32-jarige Karin Pelzer-Becker, haar 12- jarige zoon Heinrich en de 29- jarige Cecilie Schumacher zijn vermoedelijk door de stroom uit het wrak gesleurd. Gister avond zijn de oevers van de Maas met helikopters afge zocht, maar ook toen is niets gevonden. Het heeft lang geduurd voor dat de boot boven water kon worden gehaald. Het was niet mogelijk gebleken om het jacht te bergen met behulp van een kraanwagen vanaf de brug over de Maas. Enkele brandweerlieden zagen wel kans om vanuit een kooi, neergelaten vanaf de brug, stalen kabels rond het jacht te bevestigen, waarna met be hulp van een zware lier het jacht naar de kant kon worden getrokken. Over de toedracht van het on geluk is bekend geworden dat het 11,20 meter lange jacht zondagmiddag aanvankelijk tot in de sluis bij Grave was gevaren. Daar heeft de be manning zich bedacht. Toen het schip de sluis wilde verla ten, is het door de sterke stroom meegesleurd en tegen de brugpijler gedrukt. Twee mannelijke opvarenden, de echtgenoot van Karin Pelzer en de vriend van Cecilie Schu macher, hebben zich kunnen redden. DEN HAAG Sneeuwbericht van de ANWB, samengesteld in samenwerking met enkele verkeersbureaus. De hieronder vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddelden in cen timeters. In de linkerkolom de lage pistes, rechts de hoge pistes. De afgelopen dagen is weinig verandering in de situatie geko men. Dicht bij Nederland zijn de wintersportmogelijkheden ge ring. In de Alpen zijn de mogelijkheden redelijk tot goed. Geen mogelijkheden Geringe mogelijkheden. Geen mogelijkheden. tot 80 België: Ardennen West-Duitsland: Harz Sauerland Eifel Duitse Alpen Frankrijk: Savoie Alpes du sud Oostenrijk: Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthië Zwitserland: Wallis Berner Oberland Graubuenden Noord-Italië: Zuid-Tirol Weersverwachting voor het Alpengebied: zonnige perioden en vrijwel overal droog. In de dalen overdag lichte dooi. Vorstgrens op ongeveer 1500 meter. Droog DE BILT-KNMI Een hoge- drukgebied boven de Golf van Biskaje neemt in betekenis toe en breidt zich geleidelijk aan naar het vasteland van Europa uit. Er wordt daarom voor morgen droog weer verwacht. In de nacht is het nog tamelijk helder waarbij de temperatuur in het binnenland plaatselijk tot nul graden kan dalen. Overdag komt er geleidelijk aan vochtige lucht van de Oceaan onze kant op; zodat er dan meer bewolking komt, maar zoals al gezegd: het blijft droog. De middagtemperatuur wordt ongeveer 7 graden. De wind is matig en waait uit westelijke richtingen. Het genoemde hogedrukgebied domineert ook de komende dagen het weer in ons land. Het blijft droog, al zal er wel veel bewolking zijn. In de temperatuur komt niet veel verandering. In het grootste deel van Europa is het weer nog steeds aan de zachte kant. Alleen in Midden- en Noord- -Scandinavië, in Finland en in het noorden van Rusland komt momenteel matige en plaatselijk strenge vorst voor. Amsterdam regen b. De Bilt h.bew. Doelen regen b. Eelde regenb. Eindhoven I bew. Den Helder I bew. Lh R dam l bew Brussel I bew Frankfort hagelb Gonève regenb. Helsinki zw.bew. Klagenfurt geh.bew. Kopenhagen h.bew. Lissabon onbew. Locarno onbew. sneeuwbui 8 2 5 n onbew.. 15 -2 0 it onbew. 16 6 0 rr Stockholm zw bew. Casablanca «bew. 20 IS On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9