)ndanks oruitgang eerst Cambodja antrouwen 11^ Is. Kritische houding van katholieke kerk baart regering-Reagan zorgen BMW's nieuwe „3 SÏTËNLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 28 DECEMBER 1932 PAGINA 7 Uf* >4} fez )M PENH—Twee 1 en een paar auto's len een maand gele- net piepende rem- ot stilstand voor het td dat naar het oude Ddjaanse paleis Ang- fat voert. Dertig Ja- toeristen, enkele ^narissen van het erie van buiten zaken en een vol plaatselijke gid- ipten uit en begon- an de beklimming et paleis. Het waren Bte toeristen die het fezochten sinds Viet- troepen vier jaar een eind maakten regime van Pol re zin belichaamden ïristen de geleidelijke ;ering van het land. rblijf in de nabijgele- Siem Reap werd ech- ekort en hun bewe- jheid aan banden ge- onduidelijke veilig- enen. Kennelijk wis- functionarissen belast zorg voor de toeristen goed hoe ze met deze situatie uit de voeten jaanse verzetsgroepen Thaise grens die in dit jaar besloten een aan te gaan, hebben veel succes gehad met nnen het land in op brengen tegen de re- Wel wisten de Rode I van Pol Pot (een van inisaties die deel uit ban de coalitie) in au- een propaganda-over- te behalen door de inister van landbouw foorden en twee Viet- adviseurs even ten van Phnom een hinderlaag te lok- •der ondervinden ont- igsprojecten in het id, van de provincie jn het zuid-oosten tot ng in het noord-wes- [e vertraging als ge- de dreiging van de 's. Hulpverleners rei- r door het hele land ich al te veel zorgen te •ver hun veiligheid. jgde Naties fmen van een coalitie ie vroegere" Cambod- prins Sihanoek en de inde erkenning die lütie krijgt in de Vere- pties verontrust het re- Phnom Penh echter fewel het dat niet wil n. „We zijn er ons niet rust wat er in de Vere- jaties gebeurt", zei mi- kn buitenlandse zaken, p. „We hebben veilig- I we hebben het hele ^ndse beleid stevig in Het gaat er niet om of pen of verliezen in de Üe Naties. Het gaat it we in ons eigen land ftjes stevig in handen en aan de winnende Ifs al heeft het huidige pet land in handen, het yan isolement is erg groot, zo benadrukt het verzet. Onder de bevolking leeft een groot gevoel van onzekerheid uit angst voor de toekomst. Cambodja heeft vele waarne mers met stomheid geslagen door de snelheid waarmee het zich wist te herstellen van de hongersnood en verwoesting aangericht door het regime van Pol Pot. Dank zij omvang rijke financiële hulp uit het buitenland, de natuurlijke vruchtbaarheid van het land en het „doorzettingsvermogen van de boeren verbouwt Cam bodja al weer bijna voldoende voedsel om in de behoeften van de eigen bevolking te voorzien. Als dit herstel niet wordt doorkruist door slecht weer of het intrekken van de hulp door de Verenigde Naties is Cambodja in 1984 voor voed sel in ieder geval niet meer van het buitenland afhanke lijk. De minister van onderwijs zegt dat er volgens zijn infor matie ruim anderhalf miljoen kinderen basisonderwijs vol gen, ruim 80.000 middelbaar onderwijs en ruim 3600 ver volgonderwijs. Verder zouden er 31 ziekenhuizen zijn en 1300 gezondheidscentra, hoewel de gezondheidszorg zelfs in de hoofdstad Phom Penh niet erg veel voorstelt bij gebrek aan medicijnen, doktoren en ver pleegsters. Geleidelijke normalisering Een ander teken van geleide lijke normalisering is dat het aantal ambtenaren gestaag toe neemt. Het ministerie van landbouw zou nü al niet min der dan 8000 mensen in dienst hebben. Voor het eerst sinds het huidige regime in 1978 werd geïnstalleerd heeft het ontwerpbegrotingen en werk programma's van hulporgani saties aangevraagd. Daarnaast probeert het het werk van de verschillende departementen te coördineren en de aanwezi ge middelen zo goed mogelijk te verdelen. Water en elektri citeit zijn sinds 1978 gratis ge weest, maar nu overwegen functionarissen toch om vol gend jaar een kleine vergoe ding te gaan heffen. „Je krijgt het gevoel dat ze steeds beter georganiseerd raken", aldus een waarnemer. Zelfs op pro vinciaal niveau vragen ze om rekeningen en houden ze de kosten van projecten in de ga ten". Maar ondanks het snel groei ende ambtenarenapparaat en de stijgende levensstandaard bestaat er een merkwaardige kloof tussen het volk en de machtshebbers. Het voor het merendeel in Vietnam opgelei de kader van de Communisti sche Revolutionaire Volkspar tij dat de Cambodjaanse rege ring stuurt in de door hen ge wenste richting, blijft een duistere instelling. Naar ver luidt telt de partij tussen de 700 en 800 leden, hetgeen in houdt dat er nauwelijks leden zijn in de provincie. In Kom- pong Son weigerde een duide lijk in verlegenheid gebrachte ambtenaar te zeggen hoeveel mensen er dazr lid waren. Het enige dat hij kwijt wilde, was dat het lidmaatschap van de partij en aanverwante organi saties in de honderden liep. In de stad Battambang zouden slechts achttien mensen lid zijn. Drukke markten en een keur aan kleine winkeltjes getuigen van een bloeiende particuliere sector. Regeringsfunctionaris sen en arbeiders met een sala ris van 100 tot 300 riels per maand (tussen de 6.75 gulden en 9.50 gulden op de zwarte markt) ziet men vaak zitten in dure restaurants waar ze maal tijden verorberen die eenderde of de helft van dat maandsala ris kosten. Waar ze het geld vandaan halen? Zwarte markt natuurlijk. Regeringswoord voerders geven eerlijk toe dat het erg moeilijk is om de socia listische idealen te propageren bij de mensen die voor het eerst met de socialistische heil staat werden geconfronteerd tijdens het regime van Pol Pot. Maar met het oog op de toe komst werkt het regime wel gestaag door aan de socialisti sche opvoeding van de jeugd! Op een school in Phnom Penh krijgen kinderen van 14 a 15 jaar die vroeger hooguit een beetje lezen en schrijven leer den, nu vier uur per week les in „moraliteit". Die morali- teitslessen gaan over het „Mar- xisme-Leninisme en de ma nier waarop dit kan worden toegepast op het leven in Cam bodja", zei het schoolhoofd. De kinderen krijgen tevens vier uur geschiedenis per week. „We beginnen met de Russi sche revolutie op 17 oktober 1917, dan de Vietnamese revo lutie en we eindigen met de geschiedenis van Cambodja. De enige talen die worden on derwezen zijn Vietnamees, Laotiaans en Russisch. Maar het regime mag zich dan bewust zijn'van de behoeften van de bevolking en daaraan zoveel mogelijk tegemoet ko men, het lijkt in ruil daarvoor nauwelijks sympathie los te maken. „De mensen werken hier voor zichzelf en hun ge zinnen, een enkeling probeert iets voor het land te bereiken", aldus een inwoners van Phnom Penh. „Maar over poli tieke zaken hebben ze geen standpunt, ze voelen zich er gewoon niet bij betrokken". Deze stemming staat in nauw verband met de gemengde re acties op de aanwezigheid van het grote aantal Vietnamese troepen in Cambodja die zich zowel met de regering als met het leger bemoeien en die bij de Cambodjaanse bevolking gevoelens van vijandschap en wantrouwen oproepen. Hoe onveilig de mensen zich voelen blijkt wel uit een ge rucht dat volgens een waarne mer in 1981 in Phnom Penh circuleerde en waaraan de mensen serieus geloof hecht ten. Volgens dit gerucht zou den alle bewoners van de stad worden gedeporteerd naar Vietnam. Diezelfde waarne mer vertelde dat er na het be kend worden van de coalitie onder Sihanoek geruchten be gonnen te circuleren dat de Vietnamezen zich zouden te rugtrekken en er een nieuwe oorlog zou uitbreken. Gemengde gevoelens Dit verklaart ook waarom vele Cambodjanen nog steeds ge mengde gevoelens koesteren jegens hun voormalige leiders zoals Sihanoek die zelfs Vietnamese functionarissen geven dat in vertrouwelijk ge sprekken toe nog steeds enig politiek gewicht draagt. De samenwerking van Siha noek met de Rode Khmer is een gegeven dat een diep wan trouwen heeft opgewekt bij de mensen. Zelfs aanhangers van Sihanoek "vinden dat een der gelijke samenwerking even onverklaarbaar en verontrus tend is als de bizarre logica van de internationale diploma tie, die nog steeds het door en door wrede bewind van Pol Pot en zijn Rode Khmers als wettige vertegenwoordiging van Cambodja in de Verenigde Naties beschouwt. NICHOLAS CUMMING- BRUCE THE GUARDIAN AMERIKAANSE BISSCHOPPEN VERZETTEN ZICH TEGEN KERNWAPENWEDLOOP NEW YORK De veran derende houding van de katholieke kerk in de Verenigde Staten ten op zichte van kernwapens is een toenemende bron van zorg voor de regering- Reagan. Washington maakt zich momenteel i zelfs zo ongerust dat het prominente figuren als de i minister van defensie, Casper Weinberger, en de nucleair strateeg, Herman Kahn, heeft ingeschakeld om de bisschoppen tot an dere gedachten te bren gen en te voorkomen dat een herderlijk schrijven, waarin de bisschoppen zich uitspreken tegen een kernoorlog, volgend voor jaar officieel wordt voor gelezen aan 51 miljoen Amerikaanse katholieken. Niets is tekender voor de enorme veranderingen, die zich de afgelopen twintig jaar in de katholieke kerk in de VS hebben voltrokken dan deze koerswijziging in de katholie ke kerk. Als immigranten die geloofden in een kerk waar van het hoofd in Rome zetel de, hebben de Amerikaanse katholieken lange tijd gevon den dat ze zich super-vader landslievend moesten opstel len. De Amerikaanse bisschop pen waren tot voor kort dan ook buitengewoon conserva tief en hadden slechts zelden kritiek op het regeringsbeleid. Wijlen kardinaal Spellman uit New York was een typisch voorbeeld van deze stroming met zijn oorlogszuchtige pre ken tegen het communisme en DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT BMW ging door een diep dal, toen midden in de ja ren zestig jaren een nieuw middenklasse-mo del werd uitgebracht. Dat was de 1600, al gauw op gevolgd door de 1600-2, hetgeen korte tijd later weer werd vereenvou digd tot 1602. Met die se rie begon voor de Beierse fabriek de wederopstan ding, want die -02 serie werd een begrip; het sy noniem voor de sportieve kleinere gezinsauto. Aanvankelijk werd de opvol gende 3-serie bekritiseerd, omdat die juist iets van dat sportieve zou hebben prijsge geven. Toch werd het het best verkochte BWM-model, er zijn er nu 1,3 miljoen van „over de toonbank gegaan". Samen met de andere series slaagde dit model er in van BMW een der succesvolste Europese autoproducenten te maken; een der weinige die ook nu nog de verkoopcijfers ziet stijgen. Met de nieuwe 3- serie, derde generatie dus van het middenklasse model, ver wacht BMW die stijgende lijn nog duidelijk verder te kun nen doorzetten. Einddoel is om de dagproduk- tie maar liefst vijftig procent boven het huidige produktie- niveau van de oude „3" te la ten uitkomen. Een indicatie dat dit geen irreële hoop is vormt de nieuwste 5-serie. Net als de nu gepresenteerde „3" was dat een niet wezenljk veranderde, maar wel zeer geperfectioneerde variatie op het oude model en onmid dellijk een groot succes. Daar bij praten we dan over de nieuwe 3-modellen zoals die nu gepresenteerd zijn; zeer in teressante vernieuwingen als de vierdeurs-versie of diesel blijven nog even in het vat tot minstens eind volgend jaar. De modellen die we nu heb ben mogen uitproberen ko men begin volgend jaar naar Nederland als directe opvol gers van de huidige 3-serie, van 316 tot 323i. De 315 blijft voorlopig in zijn oude vorm gehandhaafd zoals destijds de 1502 als extra voordeli ge aanbieding, want uiteraard zijn de nieuwe modeilen wel weer wat duurder. Met de Duitse prijzen in het achter hoofd kunnen we aannemen dat het verschil zo rond 1500 zal bedragen, waarmee de prijzen dan zullen lopen van ruim 25 mille tot ongeveer 40 mille. Traditioneel bescheiden Zoals bij vrijwel elke nieuwe BMW lijkt de eerste kennis making wat tegenvallend: het is wel iets anders, maar echt veel verschil met de voorgan ger zie je niet direct. BMW is en blijft zeer zuinig op het zorgvuldig opgebouwde image en zal zijn klanten nooit ver rassen met plotselinge koers wijzigingen in de modelpoli- tiek. Vanzelfsprekend heeft de nieuwe „3" een betere stroomliin, door een wat meer afgeronde neus voorzien van een flinke geïntegreerde spoi ler en een iets hogere koffer klep. Alle modellen zijn nu voorzien van dubbele (halo geen-) koplampen. Voor alle modellen is een klein koffer- klepspoilertje verkrijgbaar, dat de stroomlijn nog iets ver betert. Zonder echt bijzondere moeite voor te doen bereikte BMW zo een CW van 0,37 tot 0,38. Aan het gemiddeld ge claimde tien procent lagere brandstofverbruik zullen eer der technische wijzigingen de bet zijn. Maar eerst terug naar de car rosserie, die korter is dan die van het vorige mode), een fractie langere wielbasis heeft maar wel breder werd. An ders gevormde voorstoelen en de plaatsing van de pedalen moet hebben gezorgd voor 4 cm meer ruimte voor de ach terpassagiers. De grotere inte rieurbreedte is wel merkbaar, maar de hoofdruimte houdt nog niet over (met name als een schuifdak is gemonteerd en verstelbare stoelen in de hoogste stand staan kun je zelfs geen pet meer dragen). Hoewel achterin heel redelijk te zitten valt lijkt een langere rit met vier personen aan boord nog steeds geen onver deeld genoegen te zullen zijn. Het dashboard is gebouwd in de stijl van de 5-serie: wat so ber, zeer praktisch ingedeeld en 's avonds mooi verlicht. De ventilatieroosters zijn beter verstelbaar, de asbak is als enig detail naast het ontbre ken van handgrepen voor de passagiers niet zo praktisch uitgevoerd. Alle nieuwe vin dingen zijn nu ook in de 3-se- rie doorgevoerd, zoals de ser- vive-interval indicatie, een actief elektronisch controle systeem bij de duurdere ver sies en de mogelijkheid als ex tra een boordcomputer of anti-blokkeer-remsysteem te bestellen. Voor alle modellen is een vijfbak beschikbaar, de 320i en 323i hebben hem zelfs standaard. Vooralsnog blijft de oude driev.ersnellings auto maat leverbaar, maar er wordt aan een nieuwe (met vier versnellingen) gewerkt. Vooral voor ae viercilinder- modellen zou dat een vooruit gang zijn, daar die bij hogere toerentallen nog niet erg stil Een overzichtelijk en fraai te verlichten dashbord. zijn. De accessoi rel ijst is flink uitgebreid, zodat vooral de vierdeurs „3-en" een alterna tief worden voor wie een 5- of 7-serie model te groot vindt. Alweer naar analogie met de 5-serie is de achteras aange past door toepassing van min der schuin staande wielar- men. Door veer en demper niet meer concentrisch in te bouwen neemt de hele achter wielophanging ook minder plaats in. Montage van grotere wielen maakte de toepassing van grotere remschijven mo gelijk in de voorwielen. Ook voor de voorwielen ontwik kelde men nieuwe ophangar- men, die door hun sikkelvorm stabieler aan de carrosserie bevestigd kunnen worden. Uiteraard werden ook de mo toren nog eens „nabewerkt", alle hebben ze nu elektroni sche ontsteking terwijl de tweeliter zescilinder nu ook elektronisch geregelde inspui ting heeft (L-ipv K-Jetronic). Daarbij kregen vooral de zes- cilijders een hoger koppel, terwijl de 320 drie pk won en de 323i er vier moet missen. Nog beschaafder De lijst van wijzigingen is nog veel langer, maar wat levert dat nu in de praktijk op Het geclaimde lagere verbruik is bij ^o'n introdukrierit nooit te controleren, maar dat het in derdaad lager zal zijn ligt nog al voor de hand als de stroom lijn verbetert, de overbren gingen langer worden geko zen en de auto ook nog eens enkele tientallen kilo's lichter is. Door dezelfde maatregelen die het verbuik beperken zijn de prestaties iets gestegen; de 323i loopt even over de 200 km per uur. Meer dan bij alle modellen uitstekende presta ties (sinds de invoering van de 1766 cm/ motor voor de 316 en 318i) maakt de onge looflijke souplesse en smeuïg heid van de zescilinders in druk. Niet ten onrechte ge looft BWM heilig in de kwali teiten van hun zespitters. Zo als bij de andere modelseries zorgt de nieuwe achteras voor een beschaafder weggedrag door een geleidelijker over gang van een licht onder- stuurd naar een overstuur-ka rakter als flink „het gas erop wordt gehouden". Puristen zullen wel weer vinden dat dit ten koste ging van de sportiviteit, maar de gemid delde automobilist kan er veel beter mee uit de weg. Kort om: van een sportwagen voor-de huisvader met enkele tekortkomingen (zoals slechte ventilatie en verlichting en een wat kritisch gedrag in grenssituaties) evolueerde de kleine BMW tot een zeer ge perfectioneerde automobiel, waarin hoogstens het ruimte aanbod voor vier volwassenen nog niet alles is. Ondanks dat de BMW-vertegenwoordiging stug bleef volhouden, dat het zuiver toeval is dat zeer bin-*- nenkort ook Mercedes de aan val op het 3-serie marktseg ment opent met de 190-190E, kijkt men ongetwijfeld han denwrijvend naar die concur rent. De kleinste Mercedes is misschien nog iets beter, maar ook een stuk duurder. zijn goedkeuring van de bom bardementen op Korea. De beweging voor burgerrech ten, de oorlog in Vietnam, de invloed van de Latijnsameri- kaanse priesters en niet te ver geten paus Johannes XXIII en het Tweede Vaticaanse Conci lie dat de katholieken opriep tot een actievere rol bij de be vordering van sociale recht vaardigheid, hebben aan deze volgzame instelling echter de finitief een eind gemaakt. Waarschuwing De standpunten van de katho lieke kerk worden nu uitge dragen door enerzijds kardi naal Terence Cooke, opvolger van kardinaal Spellman in New York, en anderzijds de aartsbisschop van Chicago, Jo seph Louis Bernardin. Kardi naal Cooke, die tevens leger bisschop is, wil de kwestie van de kernwapens liefst buiten de kerk houden en waarschuwde zijn collega-kerkleiders on langs dat de kwestie van de kernwapens „een ernstige breuk in onze kerk en natie" zou kunnen veroorzaken. Aartsbisschop Bernardin daar entegen, die voorzitter is van het uit vijf man bestaande pa nel dat het herderlijk schrij ven heeft opgesteld, wees het idee als was het slechts een „politieke" kwestie resoluut van de hand. Hij zei: „De kerk moet actief deelnemen aan de bescherming van de wereld en haar bevolking tegen het spookbeeld van nucleaire ver woesting". In de ontwerpversie van het herderlijk schrijven dat 110 pagina's telt, veroordelen de bisschoppen het eerste gebruik van kernwapens onder alle omstandigheden, ook als de Sovjet-Unie West-Europa zou binnenvallen. Verder staan de bisschoppen afwijzend tegen over het gebruik van kernwa pens tegen militaire doelen in de buurt van bevolkingscen tra. Zelfs als steden in de Ver enigde Staten worden aange vallen, dienen vergeldingsac ties „geen enkel rationeel of moreel doel", aldus de bis schoppen. De bisschoppen ge ven toe dat kernwapens een afschrikkende werking kun nen hebben, maar willen dat dit nucleaire evenwicht wordt gebruikt om „progressieve ontwapening" te bewerkstelli gen. Ze verklaren tevens dat „we niet elk wapensysteem, strategische doctrine of beleid sinitiatief kunnen goedkeuren enk»»l en alleen omdat het af schrikkend werkt". Toch waren ook de bisschop pen het niet over alle belang rijke zaken eens. Zo bestaat er nog steeds geen overeenstem ming over de vraag of een af schrikkingswapen wel nut heeft als men van te voren al zegt dat het niet wordt ge bruikt. Een bijeenkomst in Chicago op 2 en 3 mei moet in deze een bevredigend compro mis opleveren. Meer steun Maar hoe het uiteindelijke standpunt van de katholieke kerk ook gaat luiden, katholie ke demonstranten tegen kern wapens kunnen op meer steun van de kerkleiding rekenen dan vroeger. Jezuïetenpater Daniel Berrigan, een beroemd activist uit de jaren zestig, zei dat activisten als hij in de ja ren zestig nog in de gevange nis terecht kwamen, maar „dat er nu bisschoppen aan onze kant staan en er jezuïeten zijn die de borgsom betalen". In zekere zin is het herderlijk schrijven van de bisschoppen slechts een aspect van een al gemene ontwikkeling bij de Amerikaanse kerkleiders om meer betrokken te raken bij de dagelijkse zorgen van hun parochianen. De oudere gene ratie bisschoppen trok een scherpe scheidslijn tussen ge loof en politiek. De jongere ge neratie lijkt daarentegen vaak bezeten van een schuldcom- f>lex dat de kerk zich pas zo aat afwendde van de oorlog in Vietnam. Sommige katholieken, zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten, menen dat de Amerikaanse bisschoppen nu te ver doorslaan naar links, met name wat Latijns-Ameri- ka en de kernwapens betreft. Maar vergeleken met de tijd dat de opvattingen van de ka tholieke kerk totaal voorspel baar waren en er een grote kloof gaapte tussen kerklei ding en gelovigen, lijkt de hui dige onenigheid een gezonde ontwikkeling. Geen enkele re gering kan het standpunt van de katholieke kerk nog voor WILLIAM WF.ATHERBY

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7