(Bowuvnt Voor iedere student straks beperkte beurs Machinist stoptrein reed door rood sein Het Dorp" onderbezet Sovjet-Unie neemt proef met nieuwe raket AANTAL LEEGSTAANDE HUIZEN GROEIT Chin A Sen komt praten over front tegen Bouterse Zeker 10.000 Surinamers willen hun land verlaten Dinsdag 28 december 1982, 73e jaargang no. 22461 Uitgave Weslerpers, behorende tolSijihoff Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteuriI.I.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (mcl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdagvan 18.00 tot 1900 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Op Ned. I om 19.00 uur de „Kinderkrant" en om 21.55 uur „De vitale factor" over uitheemse culturen. Op Ned. II om 18.57 uur „Die renverhaaltjes", om 19.04 uur „Matthew Star" en om 20.28 uur smalfilmers „In de kij- kerd". Lcese nummers 0,75 Half tot zwaar bewolkt en droog. Middagtemperatuur 7 traden. Matige wind. on op: 08.48; onder: 16.36. Schev. hoog water: 1.36 en 13.59; laag water: 9.42 en 22.08 uur. longerprobleem rikt weer op in VS SHINGTON Steeds meer mensen e Verenigde Staten kunnen zich niet er een minimaal dieet veroorloven, heeft de Amerikaanse voedingsdes- jige, dr. J. Mayer, gezegd in het be- le televisieprogramma „Face The Na- Mayer verklaarde dat de Ameri- ise regering verantwoordelijk moet len geacht voor het opnieuw opdui- van het hongerprobleem in de VS. JJer is tegenstander van het regerings- stel om het nationaal voedselpro- ima af te schaffen en in plaats daar- de afzonderlijke staten te laten zorgen problemen die zich voordoen op het id van de ondervoeding. Tweeling vliegtuig De Amerikaanse vliegtuigfa brikant Lockheed heeft een ontwerp gemaakt voor dit vliegtuigmodel. Twee Jumbo Jets zijn in dit model door middel van een grote vleugel met elkaar verbonden. Het grote voordeel is dat deze twee gekoppelde vliegtuigen geen acht maar zes motoren hebben. Ook kan op een vlucht twee maal zoveel pas sagiers worden vervoerd. WASHINGTON POST: WASHINGTON De Sovjet-Unie treft voorbereidingen voor het houden van een proef met een nieuwe mobiele vaste-brandstofraket, waarvan het bereik niet be kend is. Dit meldt vandaag de Washington Post, die zich beroept op uitspraken van hoge functionarissen van de Amerikaanse inlichtingendienst. De Verenigde Staten volgen sedert enkele maanden de voorbereidingen voor die proef, waaronder het plaatsen van een mobiele lanceerinstallatie op het proeftprrein van Pletsek, dat op ongeveer 950 kilometer ten noordoosten van Moskou ligt. Hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarden aan de Washington Post, dat de proef van een nieuwe icbm (intercontinentale ballistische raket) door de Sovjet- -Unie in strijd zou zijn met het SALT-2 verdrag. Dit verdrag ter beperking van de strategische (kern)bewapening is niet door het Congres geratificeerd. Wijsmuller gaat gekapseisde veerboot bergen LONDEN Het Nederland se scheepsbergingsbedrijf Wijsmuller heeft een contract gesloten voor de berging van de Britse veerboot European Gateway, die vorige week kapseisde na een aanvaring waarbij zes mensen om het leven kwamen. WETSONTWERP VOLGEND JAAR NAAR KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) wil over enkele jaren een nieuw systeem invoeren voor het verlenen van studiebeur zen aan studenten. Op zijn ministerie is een nieuw fi nancieringssysteem uitge dacht, waarbij alle studen ten recht krijgen op een beurs, ongeacht het inko men van hun ouders. Het idee daarvoor is nog af komstig van Deetmans voorganger Van Kemena- de. Volgens het nieuwe systeem, dat volgend jaar in een wets ontwerp aan de Tweede Ka mer zal worden voorgelegd, zouden alle studenten een ren teloze beurs moeten krijgen, die gelijk staat aan tachtig pro cent van de bijstandsuitkering voor jongeren. Voor studenten die nog thuiswonen komt dat neer op een bedrag van 310 gulden per maand voor een 18-jarige, oplopend tot 450 gul den per maand voor een 23-ja- rige. Uitwonende studenten zouden op 18-jarige leeftijd maandelijks 620 gulden krij gen. Dit bedrag loopt dan op tot 860 gulden voor een 23-ja- rige uitwonende student. De studenten kunnen van het mi nisterie nog een aanvullend bedrag krijgen, maar over dat bedrag moet dan wel rente worden betaald. In het nieuwe beurzensysteem wordt ook de wijze van aflos sing veranderd. De beurs moet terugbetaald worden in termij nen die in overeenstemming ziin met het inkomen van de afgestudeerde. Iemand die na zijn studie weinig gaat verdie nen (bijvoorbeeld doordat hij of zij werkloos wordt en alleen een uitkering krijgt) hoeft dan nog maar kleine gedeelten af te lossen en in sommige geval len voorlopig helemaal niets. Na 15 jaar zal het restant van de schuld geheel kwijtgeschol den worden. Achterstand ANKFORT De jarige onderdirecteur een gevangenis te <ach, in de Westduitse Jstaat Hessen, blijkt i acht jaar ambtelijke jkken die bij hem bin- yikwamen, niet te heb- i afgehandeld. Op zijn reau thuis lagen 2.700 Ikken uit de jaren y4-1982De autoriteiten 'den een onderzoek in, i er steeds meer klach- I van gevangenen kwa- dat er niet op hun \zoeken werd gerea- irenruzie pEN Een 63-jarige uit de Bemhard- t is zondagnacht mis- Jeld door haar 26-jari- Tuurman, die zich op- over de geluidso- jst, die de vrouw vol- ihem veroorzaakte.. lan drong de woning van jrouw binnen door een enraam in te slaan. In het jsloeg hij een ruit, een J een glasplaat, een klok fen spiegel aan stukken, ns vernielde hij vitrage taide hij bloempotten aan en. De man smeet zijn [rouw vervolgens tegen bnd. De vrouw, die aan- wegens vernieling en indeling heeft gedaan, aan een hoofdwond behandeld. De man is ihouden. Idenaar ïhandeld Een 47-jarige Lei zondagnacht op de fclweg door twee mannen indeld. De daders zijn Boos. |fee mannen, beiden onge- (20 jaar oud, liepen opzet- (tegen de man aan. Ver is sloegen zij hem. De laar rende weg, maar feetal haalde hem in. De erd opnieuw geslagen ik toen hij op de grond L 1de het tweetal nog een rake klappen uit. VOORLOPIGE CONCLUSIE NS: UTRECHT De treinramp die gisteren in Rotterdam aan drie mensen het leven heeft gekost is waarschijn lijk ontstaan doordat de machinist van de stoptrein door'een rood sein is gereden. Aldus de voorlopige con clusie die de NS heeft getrokken uit het onderzoek naar de toedracht van de botsing tussen de stoptrein uit de richting Den Haag en de D-trein uit Utrecht. Het treinverkeer op de lijn Den Haag Rotterdam raakte als gevolg van het ongeluk volkomen ontwricht. Pas vanmorgen om half negen was een van de vier spoorbanen die versperd werden, weer berijdbaar. Om tien uur werd een tweede baan in gebruik genomen. De machinist van de stoptrein, de heer J.J. Heijnen (49) uit Rot terdam, is een van de drie mensen die het drama nabij de Schie- brug in de Maasstad met hun leven hebben moeten bekopen. Van de passagiers kwamen de 57-jarige Hagenaar J.G. de Jong en de 51-jarige Rotterdamse mevrouw V. Buijunhlkan om het levén. Er vielen twintig gewonden. Negen lagen er vanmorgen nog in het ziekenhuis. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. Naar de vraag hoe het kon gebeuren dat de bestuurder van de stoptrein door rood reed, wordt een diepgaand onderzoek inge steld. Volgens de NS wijst niets erop dat het sein niet functio neerde. Op de plek waar de botsing zich voltrok is nog geen automatisch treinbeTnvloedingssysteem (A.T.B.) geïnstalleerd. Dit systeem brengt een trein tot stilstand als een machinist een rood sein ne geert. Volgens schema komt het betrokken baanvak volgend jaar voor de aanleg van A.T.B. in aanmerking. Of deze beveili ging het ongeluk van gisteren had kunnen voorkomen, is naar het oordeel van de president-directeur van de NS drs. L. Ploe ger echter niet zeker. Pag. 9 Weinig reizigers in stoptrein De twee treinstellen linksonder en het verwrongen rijtuig in het midden vormden sa men de Nederlandse stoptrein. In het midden boven, half zichtbaar, de ontspoorde locomotief en één treinstel van de internationale Nord West Express. ARNHEM De gehandicap tengemeenschap Het Dorp bij Arnhem kampt met een toene mende onderbezetting. Van de 400 woningen in Het Dorp staan er momenteel al 20 leeg. De verwachting is dat dit aan tal in 1983 nog flink groeit. Volgens het bestuur van Het Dorp is één van de oorzaken de beslissing van het kabinet om de eigen bijdrage van be woners per 1 januari te verho gen van maximaal 750 tot 1350 gulden. Om dreigende finan ciële tekorten als gevolg van de toenemende onderbe zetting te voorkomen heeft het bestuur van Het Dorp be sloten een personeelsstop in te voeren. Vacatures worden dan nog slechts intern vervuld, terwijl het inzetten van extra krachten wordt beëindigd. In Het Dorp werken 480 mensen, voor een deel parttime. Het bestuur hoopt door de perso neelsstop en door andere maatregelen gedwongen ont slagen te voorkomen. Uit gangspunt is verder dat de kwaliteit van de dienstverle ning voor bewoners en de kwaliteit van de arbeidsom standigheden van de mede werkers op peil blijft. Het Dorp, dat 20 jaar geleden na een landelijke inzamelingsac tie kon worden opgezet, wil proberen om via een wer vingscampagne meer aandacht te vestigen op de huisvestings mogelijkheden voor lichame lijk gehandicapten. De Surinaamse ex-president Chin A Sen, vanmorgen na aankomst op Schiphol. SCHIPHOL De Surinaamse ex-president Henk Chin A Sen is vanmorgen in Nederland aangekomen. Hij is hier „in de eerste plaats voor familiebezoek", maar maakt „ook van de gelegen heid gebruik ojn met Surinaamse organisaties over de situatie in Suriname te praten". Zo zal er gesproken worden over mogelijk heden voor eventuele vorming van een regering in ballingschap. Ex-president Chin A Sen benadrukte dat het overleg „vooral in formatief" zal zijn. Chin A Sen zal ongeveer een week in Neder land blijven. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. PECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Winterse klim KATMANDOU De 33-jari- ge Japanner Yasoea Kato heeft als eerste de Mount Eve rest in de winter bedwongen. De Japanner bereikte gisteren de 8.848 meter hoge top. De berg was tot nu toe nog nooit in de als winterseizoen vastge legde periode van 1 december tot 31 januari bedwongen. Vo rige week had de Japanner de beklimming wegens felle stor men en zware vorst moeten afbreken. Het was Kato's vijf de beklimming van de Mount Everest. Het was ook de snel ste beklimming van de berg van Nepalese kant. Kato be reikte de top in 10 uur en 55 minuten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. PARAMARIBO Zeker 10.000 Surinamers zouden van plan zijn hun land te verlaten en naar Nederland te komen. Dat is in Pararamribo verno men. De Nederlandse overheid geeft geen bijzonderheden over de verstrekking van visa. Vanuit de Surinaamse hoofd stad werd gistyeren echter ge meld dat voor het Nederlands consulaat, waar de visa ver- tstrekt worden, een lange rij mensen stond te wachten. Met name onder studenten zijn er velen die hun studie in Neder land zouden willen voortzet ten, nu de Surinaamse Univer siteit voorlopig is gesloten. Ook veel andere Surinamers, met name uit de middenklasse en de gegoede burgerij, zouden hun land willen verlaten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1