iubliem Leiden olt Italianen hea Limbach snel op 1500 meter Nederlandse clubs wachten op geld (□PIL Liverpool weer ongenaakbaar OPEL-NIEUWJAARSSHOW Kom naar de Opel-Nieuwjaarsshow t/m 31 december. t Schrijvers bij id-Internationals issische toptijden Alma Ata niet erkend Ad Dusée zaalvoetbal toernooi voor F- junioren PAGIN ])RT LEIDSE COURANT DINSDAG 28 DECEMBER 1982 PAGINA 13 tLEM Piet Schrijvers zal het doel verdedi- an de Oud-Internationals in de traditionele •ijd op Nieuwjaarsdag tegen de Koninklijke n Haarlem. Schrijvers, die vorig jaar ook mee- e, had de uitnodiging al geaccepteerd voor be- verd, dat Kees Rijvers hem zou opstellen in de >g, die op 19 december tegen Malta uitkwam. iet elftal van de Oud-Internationals zijn uitge- I: Piet Schrijvers, Rinus Israël, Coen Moulijn, r Kreijermaat, Dick Schneider, Klaas Nunin- innie Muller, Gerrie Miihren, Sjaak Swart, van Duivenbode, Frits Flinkevleugel, Henk as, Leen van der Lugt, Wietze Couperus en lep. De vijftien spelers, die zijn gevraagd, heb- egezegd te komen. Het is de bedoeling alle Ou- rnationals in het veld te brengen. Piet Schrijvers: zowel A- Oud-lnternationai. Grote belangstelling voor alternatieve elfstedentocht SURHUISTERVEEN Voor de alternatieve elfste dentocht, die op 19 februari in Noord-Amerika wordt gereden, hebben zich vijfhonderd schaatsenrijders ge meld. Volgens wedstrijdleider Rein Zwart uit Hee renveen komt vrijwel de gehele Nederlandse mara- thontop voor de wedstrijd van Nieuwpoort (Vst) naar Maggog (Can) aan de start. Jeen van den Berg, Henk Portengen, Hylke Boerstra, Teun Busser en Jos Niesten worden tot de favorieten gerekend. Het tweehonderd kilometer lange traject omschrijft Zwart als „uiterst selectief". Naar de me ning van Zwart is de kwaliteit van het ijs op de .Noordamerikaanse meren doorgaans aanzienlijk be ter dan in Lahti (Finland), waar de afgelopen jaren de alternatieve elfstedentocht werd gereden. Mogelijk toch damtoernooi in Suriname PARAMARIBO De Surinaamse auto riteiten hebben toestemming gegeven het toernooi om het wereldkampioenschap dammen voor junioren alsnog in Parama ribo te houden. Dit heeft de voorzitter van het organisatiecomité, Walther San- driman, volgens het persagentschap SNA verklaard. In een telegram aan de we- relddammbond hebben de organisatoren voorgesteld de titelstrijd volgende maand te laten plaatsvinden. Het toernooi, dat was vastgesteld voor de periode van 14 tot en met 27 december, is als gevolg van de politieke gebeurtenissen in Suriname voor onbepaalde tijd uitgesteld. Jan Timman in Hoogovenstoernooi "WIJK AAN ZEE Jan Timman zal toch spelen in het Hoogovensschaaktoernooi, dat op 14 januari in Wijk aan Zee begint. Nederlands „eerste" groot meester had aanvankelijk afgezien van deelne ming, omdat het toernooi niet paste in zijn opzet van het schaakjaar. Timman is echter op zijn standpunt teruggekomen nadat de organisatie plot seling een gat van drie deelnemers in de groot- meestergroep moest vullen. De schaakbond van de Sovjet-Unie zegde namelijk af voor Mikhail Tal, Joeri Balasjov en Lev Psachis (en ook voor Krilov, die in de meestergroep zou uitkomen) nadat de deelneming van Viktor Korts- jnoi definitief was. De andere opengevallen plaat sen zullen worden bezet door Jonathan Speelman (GBr) en Vlastimil Hort (Tsj). In de meestergroep valt Hans Bo:hm (Ned) in. (ILEM Zij die een eerder, zondag, in «hoten waren ge- sloegen het duel Elmex Leiden en Torino gisteren lopen mond gade. waar Leiden op kerstdag nog zeer presteerde, speelde t>eg een dag later de |n van de hemel. De lergen-équipe ver in wat zonder twijfel 6te (Leidse) wedstrijd (it seizoen mag wor- jenoemd de Italiaan- |)ponent met maar j25 punten verschil: i Een verschil dat f zelfs de grootste optimist niet voor moge lijk had gehouden. Dankzij die uitstekende pres tatie van de Leidenaars liepen de organisatoren van de in na volging van de honkbalweek opgezette Haarlemse basket- balweek gisteravond met een brede grijns rond. Niet ver wonderlijk natuurlijk, want de eerste dag van het evenement viel qua publieke belangstel ling danig tegen, terwijl de Beijneshal gisteren wel goed vol zat. En omdat Leiden aan klantenbinding deed, lijkt ook de derde dag van (kas)succes verzekerd. Goed, niet alles ging zoals coach Kinsbergen het zich wenste, maar het spel was vele, vele malen beter dan wat men het Voorschotense publiek voorschotelde. En dat tegen een ploeg die tweede staat in de Italiaanse competi tie en onlangs nog kans zag het voor de meeste Europese teams onverslaanbare Cantu met ruim 20 punten te klop pen. Leiden nafh van meet af aan een voorsprong en stond die nauwelijks meer af. Bij 14-8 in Leids voordeel besloot de coach van de tegenpartij tot een tweede time-out, maar ook dat mocht niet baten. Leiden liep ogenschijnlijk simpel ver der weg, zonder echt „los" te komen. Vijf minuten voor rust kwamen de Italianen dan ook weer terug in de race (26-25) en bij rust (35-35) was er weer van alles mogelijk. Ook in het tweede bedrijf ging het aan vankelijk gelijk op. Maar bij 41-41 was het bekeken. Toen waren het, anders dan ge dacht, de Leidenaars die de marreerden. Via prima scores van Hagens en Wiley kwam de 49-41 op het bord en vanaf dat moment liep de nummer twee van de vaderlande com petitie alleen nog maar verder weg (halverwege de tweede helft: 64-49), om uiteindelijk op 93-68 te finishen. Beste spe lers aan Leidse zijde waren de onverzettelijke Ronald van den Bergh en Emill Hagens. Beiden werden kort voor tijd, toen de overwinning al in de tas zat, onder oorverdovend applaus door Theo Kinsbergen naar de kant gehaald. Diezelf de eer viel Wilson Washington ten deel, want ook hij zette een alleszins redelijk prestatie neer (topscorer met 22 pun ten). Leiden speelt vanavond om half acht tegen Stars. Daarna valt nog te kijken naar de strijd tussen Berloni Torino en Haaksbergen. HAAG De wereldtijden die enige Russische schaat- Het betrof de toptijden die Chlebnikov op de 1000 meter Iers afgelopen weekeinde hebben gerealiseerd op de (113,9), Pribitkov op de 5.000 meter (6.51,17) en Sjasjerin op "helle Medeobaan in Alma Ata komen niet voor erken- de 1500 meter (1.54,37) reden. Alle drie „records" waren in aanmerking. De reden is dat de wedstrijden niet bij handen van Eric Heiden, de voormalige Amerikaanse vedet- '-nationale schaatsunie waren aangevraagd. te die nu dus in het bezit blijft van de officiële beste tijden. LEIDEN De voetbalvereni ging Leiden houdt morgen het Ad Dusée zaalvoetbaltoernooi voor F-junioren. Het gebeuren zal plaatsvinden in de Vijf Meihal en in totaal komen twintig F-formaties in actie. Het toernooi begint om kwart voor negen en zal duren tot vier uur 's middags. In de pauze, om 11.45 uur, zal de Leidse gemeenteraad aantre den tegen een team van de Leidse pers. Oefenwedstrijd Het Leids zaalvoetbalteam oe fent morgenavond in de sport hal van FC Lisse tegen een vertegenwoordigende ploeg van de afdeling Haarlem. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Voor de Leidse ploeg zijn uit genodigd: Hans van Leeuwen *en Mario Faber (UVS), Robert de Roo (Inter Ju), Anne Ou- wersloot (Glasbergen), Geert- Jan Bakker en Jos Smits (Noordwijk), Peter Schalk (De Engel), Wim van Harskamp (THB-Boys) en Nico Groene- weg (Bax). Leo de Jong zal als coach/verzorger optreden. De toernooicommissie van Lugdunum houdt donderdag al weer voor de twaalfde maal het groots opgezette jeugdvoet- baltoernooi. Ruim vijfhonderd spelertjes, afkomstig van tien tallen clubs, zullen in de Groe- noordhal gaan strijden om de In Memoriam J. Eradus Wis seltrofee die op dit moment in het bezit is van Rijnsburgse Boys. Het evenement begint om 10.00 uur, de door Lugdu- num-voorzitter Phil Verstraa- ten te verzorgen prijsuitrei king is omstreeks 17.15 uur. ragen. Oran-[jL Thea Limbach Tweede Nederlandse was oeg in op de tweede dag Ina Steenbruggen in kerstwedstrijden. 2.16,1. Nationaal kampioe- de 1500 meter' ne Alie Boorsma kwam in 2 minuten 14,0 tot 2.16,6. ien. Daarmee verbe- ia vcw .de 23-jarige schaat- fster uit Harderwijk lndia| beste seizoentijd. cketo- f De resultaten van de overige Nederlandse rijdsters op de 1500 meter zijn: Yvonne van Gennip 2.17,5; Boukje Keulen 2.18,9; Ingrid Haringa 2.19,0; Ria Visser 2.20,1. Sies Uilkema heeft onder al lerminst ideale omstandighe den in Heerenveen een accep tabele 1500 meter gereden: 2 minuten 03,6 seconden. Met 2.06,5 moest Geert Kuiper bij na drie seconden op Uilkema toegeven. Lieuwe de Boer ze gevierde op de 500 meter in 39,1 seconden. Kuiper was tweede in 39,7, Uilkema derde in 39,9. Bij de dames was de 1500 meter voor Sijtje van der Lende in 2.18,8. Snelste op de 500 meter was Trijnie Nieu-, wenhuis in 44,7. Seconde Bjo:rg Eva Jensen heeft in haar woonplaats Larvik het wereldrecord op de vijf kilo meter benaderd tot op een se conde. De Noorse schaatsen- rijdster kwam uit op een tijd van 7 minuten 50,4 seconden. Tijdens haar poging het we reldrecord te veroveren had de 22-jarige Jensen de steun van een mannelijke tegenstan der. tyP5-2, Har ïstein ;os-PA(J de Eighties, door en Smolyan, een ig van een Russische is een lofzang op het en een bewogen op alles wat het be- In een van de vele Birmltaktheaters die elke stad 3rightoiijorp jan tejt) geVen de iS"-^mfesters een schaak* De computers •Evertor dan ook slim geworden, •Notts |lim dat ze zich naar het 1 Li)ter baasten, vol ver- n Foiling en *n razende In de garderobe geven 5. Vjtun voortdrijvingsmecha- ch Alblfoen af en dan gaan ze zit- om niets te missen van rest van creativiteit en tie. Oude bekenden be- bündJken druk het gebodene. Dundépjes branden, wieltjes n d£'en en na a^°°P W0I"den ""zjkaartjes uitgewisseld. Ja, een waar schaakfeest toekomst. Vanaf de maand zal ieder kind driedimensionale confi- ities van blokken en py- ides vertrouwd worden lakt met de grondbegin- van het schaken. Het volgens Bronstein en (l5-5)lyan ook mogelijk zijn Teodrj met behulp van de 'Maksymbolen begrippen slin |b°ven- onder, verdedi- lafheid, vrijgevigheid, lelijk, vulgair en nog meer duidelijk te (Fratf', ^«JOaakmedewerker Hans in de Haagse Post) gen dat de vlucht begint, FK je natuurlijk wel zorgen fit bent. Er is een aan- -15 6-1 5, 10-1 (16-1' Itsland4 st-Dultï OisztRedici dat zegt dat het 15-8). fout is om echt een getrainde atleet te zijn. Want in de ruimte ben je nu juist in een heel relaxte sfeer; je spieren hebben heel weinig kracht nodig, ook met je bloedsom loop zit je op een heel laag Ien: „Bij autorijden ben ik me bewust dat er doorlopend al lerlei dingen maar góed moe ten gaan, anders krijg je een ongeluk. Dat is bij de ruimte vaart andersom: daar moet iets mis gaan om ongelukken te krijgen. Nu auto's daar gebeuren zo verschrikkelijk veel dodelijke ongelukken mee, dat we de perceptie van het risiso van autorijden heb ben weggewerk de ge waarwording déarvan, daar valt niet mee te leven. Het is veel gerieflijker om over het risico van de ruimtevaart te huiveren". Haagsche Courant) „Piet Keizer: 'Ik werd gebeld door jullie fotograaf. We heb ben een afspraak gemaakt. Maar ik heb er nog eens over nagedacht. Ik wil niet dat hij komt'. Wat zeg je nou? Bij het interview hoort toch een passende illustratie? Keizer, telefonisch: 'Dat is jullie pro bleem'. Wat zijn je motieven? Keizer: 'Ik heb er geen rede nen voor, ik wil het gewoon niet. Ik vraag jullie daarom die fotograaf af te bellen, het spijt me. Ik wil absoluut geen foto'. Het imago van de on doorgrondelijke voetbalheld dat Keizer in zijn bijna vijf tienjarige carrière had opge bouwd, verdient het om voort te leven. Dus geen ac tuele foto. Voor jonge lezers is het misschien nuttig te we ten dat Piet Keizer van 1960 tot 1974 linksbuiten en later ook aanvoerder van Ajax is geweest. Vooral artiesten en intellectuelen voelden zich aangetrokken door de grillig heid in het spel en het gedrag van Keizer. Keizer beant- Wubbo Ockels: ...astronaut geen getrainde at leet... (Redacteuren Barend en Van Dorp in Vrij Neder land) „Aanvoerder zijn bij cricket is honderd procent concen tratie, terwijl het bij voetbal alleen om de motivatie gaat, omdat de tactiek al helemaal uitgestippeld is. Voetbal is over het geheel een veel cy nischer spel. Men verwacht het slechtste van je en neemt je zo veel mogelijk beslissin gen uit handen. Omdat het een teamsport is, is het be langrijk dat je samenwerkt en dat je altijd beseft dat de baan van de manager af hangt van de spelers. Bij cric ket wordt het optreden over gelaten aan het individu en als je faalt, is dat je eigen schuld". (Voetbal- en cricketprofes sional Phil Neale in The Guardian) „Ik ben geneigd mee te gaan met 'de dikke Van Dale', na melijk dat we topsport in Ne derland eigenlijk niet ken nen. Ik ben meer voor de Duitse naamgeving op dit terrein. Daar praat men over Leistungssport en dat wordt vervolgens naar niveaus in gedeeld. Wat de Nederlandse situatie betreft zijn er, denk ik, meerdere definities moge lijk. Je kunt bijvoorbeeld be kijken wat topsport voor het individu is. Werkt iemand wel of niet aan het bereiken van zijn eigen top? Je kunt het ook bekijken vanuit een bond, een organisatie, die op een gegeven moment de re gels stelt. Bobsleeën is een Olympische tak van sport, internationaal dus. Maar als je kijkt naar het niveau, wa- rop wij bezig zijn, tja, dan zeg je al gauw: in het land der blinden is éénoog koning- Maar neem je een formeel standpunt in, in de zin van is het subsidiabel, dan denk ik dat die bobsleeër, ondanks zijn niveau, misschien toch voor de categorie topsport in aanmerking komt. Waarom? Omdat die sport relatief ge zien zo weinig wordt beoe fend, dat die Nederlandse bobsleeër al gauw heel erg hoog op de wereldranglijst staat". Atletiektrainer sportofficier Theo Kersten in het Algemeen Dagbald) „Spelers van het eerste elftal van de derde klasse zaterdag afdeling Noord-Holland GVO uit Krommenie en het bestuur van deze van oor sprong roomskatholieke ver eniging liggen overhoop met elkaar. Oorzaak is de shirtre clame die de spelers willen dragen. De vijftien spelers hebben ieder apart een ver klaring ondertekend waarin staat dat zij met het Anti Fas cistisch Komité Krommenie (AFKK) in zee willen tenein de iets te doen tegen het op komend fascisme en racisme vooral rond de voetbalvel den. De spelers noemen dit een moreel peetschap. Het bestuur van GVO is het daar volstrekt niet mee eens en Piet Keizer: ...absoluut geen foto... sprak zich tegen een dergelij ke verbintenis uit. Een argu ment is volgens het bestuur dat zó de politiek in de sport wordt gebracht". (Een verslaggever in de Volkskrant) „Sinds de eersteklasser Drachten (en daarvoor Cam- buur, CEC, Rijnsburgse Boys en Emmen, red.) hem liet weten dat een full-timer het verenigingsbudget verre te boven gaat, brengt hij zijn dagen noodgedwongen door op de stoel bij het raam. Atte Bouma is ww'er. Atte is een aparte. Op 13 juni van het jaar 1966 werd Atte Bouma opnieuw geboren. Een auto was met volle kracht op hem ingereden. Wekenlang bleef hij in coma. 'Ik ben door dat ongeluk onmiskenbaar ver anderd. Voordien had je één zekerheid: alles kwam door god. Nadien ben ik bewuster gaan leven. Ik voel mij sinds dien als stromend water'. Atte blijft een aparte. De sweater en de ribbroek van Atte en Ria dragen het stig ma van de wereldwijde Bhagwan-beweging: bor deaux-rood. (Verslaggever Joop Hol- thausen in het Parool) Y s v f- ju' -.«« ij - Y,V -i Doelman Ray Clemence van Tottenham Hotspur pakt de bal, voordat Paul Davis van Arsenal op een goed bezet Highbury gevaarlijk kan worden. LONDEN Liverpool lijkt in de Engelse eerste divisie niet te stoppen. Gisteren sloeg de ploeg op eigen veld opnieuw toe door met 5-2 van het toch niet kinderachtige Manchester City te winnen. Liverpool heeft aan de kop van de rang lijst nu een voorsprong van vijf punten op Nottingham Fo rest, dat thuis Coventry City met 4-2 versloeg. Het op de derde plaats staande Manches ter United kwam voor eigen publiek tegen het onderaan- staande Sunderland niet ver der dan een zeer teleurstellend gelijk spel (0-0). Het Engelse voetbal heeft op derde Kerstdag goede zaken gedaan. Naar de wedstrijden voor de twintigste ronde van de Engelse league kwamen gisteren 687.628 betalende kij kers. Een dergelijk aantal be zoekers was sinds 1978 niet meer bereikt. De wedstrijden voor de eerste divisie trokken 351.868 belang stellenden. Vooral de kassen van Arsenal (51.497 kijkers), Manchester United (47.497), Liverpool (44.664) en Birming ham (43.864) werden weer wat gevuld. MUNCHEN Drie Ne derlandse clubs, Ajax, Feyenoord en Roda JC wachten nog op het geld van toernooien, die voor het begin van de competi tie in West-Duitsland wer den gespeeld. De clubs hebben via de KNVB hun eisen bij de UEFA gede poneerd. Ook Nottingham Forest, Dukla Praag en Standard Luik hebben nog geen afrekening ont vangen. Afgelopen zomer werden toer nooien in Ntlrnberg, Kassei, Aken en Hannover „geregeld" door het sportbureau SAM uit Mu:nchen. Het bureau liet clubs, die de toernooien orga niseerden een garantiesom storten en maakte vervolgens de fout het aantal te verwach ten toeschouwers te hoog te schatten. SAM had in augustus een te kort van ruim 260.000 gulden en meldde de clubs die om hun geld vroegen, dat men zich moest wenden tot de or ganiserende verenigingen. SAM is inmiddels failliet ver klaard. De benadeelde clubs hebben zich via hun nationale bonden tot de Europese Voetbal Unie gewend, die de klacht door schoof naar de Westduitse bond. De UEFA maakte de DFB er tevens op attent, dat de organiserende verenigingen de regels hadden overtreden door in zee te gaan met een niet erkend bureau. Daarom vindt de UEFA, dat de clubs die de toernooien organiseer den, verplicht zijn de deelne mers schadeloos te stellen. Het bedrag, dat SAM niet heeft uitbetaald moet rond de 400.000 gulden liggen. Waarom Opel J een goed voor- nemen in 1983 is, kunt u zien op de Opel- Nieuwjaarsshow bij alle Opel-dealers. Want daar kunt u kennismaken met alle Opel-modellen 1983, de nieuwe Opel Rekord, de ekonomie van de nieuwe diesels en de vele speciale nieuwjaarsaan biedingen, zoals de Kadett Flash, de Ascona Special, enz., enz. Boven dien maakt iedere bezoe ker kans op o.a. een reis naar Parijs voor het hele gezin. Uw Opel-dealer staat klaar om u feestelijk te ontvangen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13