Surinaamse vrouwen kunnen Bouterse ten val brengen" HP deBJflENE ^ITENLAND VADER VAN VERMOORDE FRANK WIJNGAARDE: DE TIJD „Libanon- overleg begint nog deze week" „Derby werkt in opdracht van Bouterse" LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 PAGINA 7 renslang geëist iroces-Moro Tegen 34 van de 63 le- kn de Rode Brigades, ver ban moord op de Italiaanse pan Aldo Moro in 1978, is levenslange gevangenis- ëist. Antonio Savasta, de die met een aantal spec- onthullingen afstand an zijn bende, krijgt als het openbare aanklager Ama- jlechts 20 jaar. Met deze eis openbare aanklager is de fase van het Moro-proces en. Op 4 januari komt de ;ing aan de beurt, vervol- het proces met de von- fworden afgerond. Arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Celenk TRENTO Een Italiaanse rech ter, die een onderzoek leidt naar een internationale bende die ver dovende middelen en wapens smokkelt, heeft gisteren een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen een Turk die reeds wordt gezocht wegens zijn aandeel in de moord aanslag op paus Johannes Paulus. Rechter Palermo vaardigde het arrestatiebevel uit tegen Bekir Celenk, die door de Bulgaarse po litie in hechtenis is genomen. Ce lenk is een van de vier Turken die worden beschuldigd van me deplichtigheid aan de aanslag op 13 mei 1981 op de paus. Bonn kocht dit jaar 1425 DDR-gevangenen vrij BONN West-Duitsland heeft dit jaar 1425 Oostduitse gevangenen vrijgekocht. De Internationale Orga nisatie voor de Mensenrechten zei gisteren dat de DDR in totaal 19.000 gevangenen heeft „verkocht" sinds het begin van de transacties in 1964. Verondersteld wordt dat de West- duitse regering meer dan 50.000 gul den per gevangene betaalt. Maar het ministerie voor Duits-Duitse betrek kingen in Bonn gaf hier geen com mentaar op. Onder de 1425 vrijgela ten gevangenen van dit jaar waren 253 vrouwen. Allen werden naar het Westduitse vluchtelingenkamp in Giessen overgebracht. Massachusetts voert doodstraf in BOSTON Massachu setts heeft gisteren als 38ste Amerikaanse staat de doodstraf voor moord opnieuw inge voerd. De nieuwe wet stelt de doodstraf op verscheidene vormen van moord, zoals moord met voorbedach te rade en roofmoord. De veroordeelde mag uit twee mogelijkheden van executie kiezen: de elektrische stoel of een dodelijke injectie. Moedige werkloze krijgt baan De werkeloze Reginald An drews, vader van acht kinde ren, leunt op een kruk nadat hij zich eerder bezeerd had tij dens de redding van een blin de, die hij in de ondergrondse van New York voor de wielen van een treinstel plukte, toen de man daar tussen twee rijtui gen was gevallen. President Reagan belde hem persoonlijk op in verband met zijn moedi ge daad. Een fabrikant heeft de man, die al een jaar werk loos was, een baan aangebo den. Sharon verschijnt opnieuw voor onderzoekscommissie TEL AVIV De Israëlische minister van de fensie, Sharon, moet op verzoek van het hoofd van de militaire inlichtingendienst, generaal Sagui, opnieuw voor de commissie verschijnen die een onderzoek doet naar de massamoord in twee Palestijnse kampen in Beiroet. Sagui en Sharon zullen elkaar een kruisverhoor af nemen. Ooggetuigen In Beiroet hebben ver klaard dat tijdens de massamoord in de Liba nese hoofdstad Israëlische militairen in het vluchtelingenkamp Chatila zijn gesignaleerd. Een buitenlandse diplomaat in Beiroet zei gis teren dat de Libanese onderzoekscommissie de aanwezigheid van Israëlische militairen aan het licht heeft gebracht. De Libanese on derzoekscommissie baseert zich op de getuige nissen van drie Palestijnse vrouwen uit het kamp Chatila. t. Laij (Viei Tuinlj [d. 8.3 oor), 1.00 I agplaats enia wolken stijgen op uit indstoftank, die giste- de Keniase hoofdstad vlam vatte. De oorzaak brand, waarbij negen liter benzine verloren nog onbekend. Als ge- de brand is een acuut lan benzine ontstaan in >en een aantal buursta- Ossein praat met Reagan ;NGTON De Jor- koning Hoessein heeft d voor de tweede keer k een ontmoeting met erikaanse president I. Het belangrijkste ge- inderwerp zal opnieuw [stie van de door Israël gebieden zijn. probeert Hoessein te ,en bij het vredesover- door Egypte en Israël is gebracht, maar ge- is op het Palestijnse (uk. Reagan wil dat de westelijke Jordaanoe- de Gazastrook opgaan staatkundige eenheid rdanië. De Jordaanse leeft laten doorscheme rt iest te voelen voor Is plan, maar neemt nog wachtende houding in. dat eerst de PLO zich •kt voor het plan van Deze organistatie iten weten, dat het Is- le nederzettingenbeleid ikelblok vormt voor •atting van de vredes- delingen. AMSTELVEEN Aan vankelijk wil Edgar Wijn- gaarde (70) helemaal niet over zijn vermoorde zoon Frank praten. In de Am- stelveense flat van zijn zoon Eddie zegt deze Suri naamse big-business-man en ex-minister van Finan ciën op beheerste babbel- toon met een glas wijn in de hand: „Het gaat niet om Frank. Het hele volk is kapot. Dat ik het lijk van Frank naar Neder land wil halen, is alleen maar omdat ik de hele wereld wil tonen wat er gebeurd is. Niet omdat hij een Nederlands paspoort had. Ik zou het met iedere zoon van Suriname ge daan hebben. Ik wil een lijkschouwing om te laten zien dat Bouterse een monster is. Hoe ze Frank hebben geschonden, mis handeld. Dat wil ik laten vastleggen voor de inter nationale organisaties. De mensenrechten zijn ver kracht, daar gaat het om". Hij vertelt 's morgens een tele foontje van Buitenlandse Za ken in Den Haag gehad te hebben. „Ze zullen een offi cieel verzoek bij Bouterse in dienen om het lijk op te gra ven en naar Nederland te ver voeren. De vrouw van Frank wil dat ook. Ze is nog in Suri name. Ze is een Nederlandse. Nee, de dokter vond het beter dat ze niet meeging toen we uit Paramaribo gevlogen zijn. Ze is hoog-zwanger". Plotseling laait zijn emotie door de kamer: „Ze hebben haar vernederd. In de nacht dat ze Frank thuis hebben op gewacht hebben ze haar uren lang in de kamer laten zitten, met twee militairen naast zich. Surinaamse argumenten tegen opschorten hulp „niet steekhoudend" LEIDEN De Leidse hoogle raar in het volkenrecht prof. P.H. Kooijmans meent dat de Surinaamse argumenten tegen het Nederlandse besluit de ontwikkelingshulp op te schorten, niet steekhoudend zijn. Het verdrag met Surina me kent inderdaad geen op zeggingsclausule en geen ont bindende voorwaarde in het geval de mensenrechten ge schonden zouden worden, maar het is duidelijk dat een van de vooronderstellingen bij de totstandkoming is geweest, dat de mensenrechten zouden worden gerespecteerd. De ont staansgeschiedenis van het yerdrag maakt dat zonder meer duidelijk, aldus de hoog leraar vanmorgen in een in terview met AVRO's radio journaal. Het staatsgeleide Surinaamse persbureau had gisteren ge meld dat „Surinaamse deskun digen op het gebied van het internationaal recht" tot de conclusie waren gekomen dat opschorting van de hulp in strijd was met internationaal recht. Edgar Wijngaarde In navolging van Suriname heeft nu ook België zijn hulp aan het regime-Bouterse opge schort. De landelijke federatie van welzijnsstichtingen voor Suri- namers heeft gisteren besloten steun te geven aan „vrije" me dia als tegenwicht voor de in formatie van het regime. Eén militair ging zelfs mee naar het toilet. Ontzettend wreed". Elke avond belt hij zijn schoondochter. „Ze vertel de gisteravond dat er nog steeds geschoten wordt in Pa ramaribo. Waarschijnlijk inti midatie". Denkt Wijngaarde dat Bouter se enige reden had om te ver moeden, dat de vijftien omge brachte mannen hem van de troon wilden stoten? „Absoluut niet. Ze waren niets van plan. Ze vormden zelfs geen club. Het enige wat ze gemeen schappelijk hadden, was hun onverbloemde kritiek op het regime. Wat iedereen dacht. zeiden zij. En dat was onver draaglijk voor Bouterse. Die man kan absoluut geen kritiek hebben. Frank bijvoorbeeld was een jongen die bemind werd door het volk en dat kón niet. Hij was pacifist, maar wat hij krom vond, noemde hij ook krom. Zonder blad voor de mond. Hij was de stem van het volk. Hij wist welk risico hij liep. Hij was al vaker opge haald en beticht. Hij zou de studenten opzetten tegen het bewind, dat soort kreten. Dat ze hem wilden uitschakelen, wist hij, maar hij wilde niet zwijgen. Hij was geen compro misfiguur. Heel anders dan Jo zef Slagveer, die zijn huid dacht te redden door voor de televisie te verklaren, dat ze van plan waren met de kerst een staatsgreep te plegen. Leu gens. Zoiets zou een Wijngaar de niet doen". De moordpartij was volgens Edgar Wijngaarde te „on-Suri- naams" om louter en alleen op rekening van Bouterse te schrijven, van wie overigens verteld wordt dat hij elke nacht ergens anders slaapt en met z'n uzi naar bed pleegt te gaan. „Naar mijn mening is er sprake van een tot in de fines ses uitgewerkt patroon om het kritische intellect uit te roeien. Daar hebben jongens als Desi Bouterse en consorten de her sens niet voor. Daar zitten vol gens mij de Cubanen achter. De uitvoering van het moord plan hebben ze aan de jongens overgelaten. Daar zijn die Cu banen zelf te slim voor". Be wijzen voor zijn stelling heeft Wijngaarde niet, zelfs geen aanwijzigen. Wel doet hij een onbeheerste uitval naar Har vey Naarendorp, de Surinaam se minister van Buitenlandse Zaken. „De meest gemene man die ik ooit ontmoet heb. Een doorgewinterde, goed-ge- trainde intellectuele commu nist. Hij is de man die Bouterse naar Granada gebracht heeft, waar Bishop de knecht is van Castro. Positief tegenover staatsgreep Bijna arie jaar terug, op 25 fe bruari 1980, was Edgar Wijn gaarde een van de vele Suri- namers. die de staatsgreep van de sergeants met beschaafd ge juich begroette. „Ik stond er positief tegenover. Omdat ik ervan overtuigd was, dat de regering-Arron fout was en dat èn Nederland èn Suriname miljoenen ontwikkelingsgeld in showprojecten stopten. Ook vond ik de grondwet van 1975 verderfelijk. Inhoudelijk slecht en niet berustend op een uitspraak van het volk. Dus Bouterse had uw sympa thie? „Ja, zeker toen Bouterse en de zijnen meedeelden dat er niets zou veranderen, alleen dat de corruptie zou verdwijnen en dat er sociale rechtvaardigheid zou komen voor de minder be deelden. Dat sprak me aan. Zelfs nog met Chin A Sen er bij. Maar daarna wist ik dat het mis ging. Toen Bouterse met decreten ging werken, zonder enige inspraak, open baarde zich de dictator", zegt deze vader van zeven kinde ren, nog altijd in het bezit van een Surinaams paspoort, die groot-aandeelhouder is van een hele reeks Surinaamse be drijven, waaronder het luxe hotel Torarica (en „dat nu be zig is kapot te gaan"). „De revolutie was mislukt. De massa profiteerde niet. Het volk kwam in verzet. De ser geants hadden hun goodwill verspeeld. Ze konden zich al leen maar handhaven door in timidatie en willekeur. En waarom moesten die vijftien sterven? Omdat zij het intel lect hadden om het verzet lei ding te geven. Ze waren daar toe bereid. Maar ze moesten zwijgen, voorgoed. Ik geloof best, dat Bouterse het aanvan kelijk goed met het volk voor had, maar hij stond dermate onder invloed van Cuba en Granada en van Naarendorp en zijn kliek, dat hij een ge vaarlijk mens is geworden. Met de moordpartij heeft hij de lijn-Bishop gevolgd, die ge zegd heeft voor de tv, dat de revolutie niet kan slagen als je de media niet uitschakelt". Hoe wordt Suriname ooit een democratie? „In elk geval moet de hele groep Bouterse weg. Die men sen moeten opgeruimd wor den. Dan kan er een begin ge maakt worden op een lange weg. Als het regime niet snel opkrast, dan gebeurt het nooit meer. In een invasie van bui tenaf geloof ik niet. De kracht moet van het volk uitgaan, van binnenuit. Ik geloof daar ook in. Mijn hoop is enorm ge voed door de demonstratie van de vrouwen. Dat vond ik on gelooflijk en ontroerend. De vrouwen kunnen de leiding nemen. Als ze zich zo blijven houden, zullen de mannen moeten volgen. En dat verzet zal uiteindelijk leiden tot liqui datie van het regime Bouterse. We zijn in oorlog met hem. Ik zal daaraan bijdragen omdat ik de plicht heb om legale en in tegere akties te steunen". Een tegen-regering in Nederland vormen vindt hij „een groot woord". „Je moet wel een groep men sen bij elkaar zien te krijgen met eenzelfde doelstelling, ge richt op een gezond Suriname. Die groep zal ik steunen. Nee, ik zal er zelf geen deel van uitmaken. Daar ben ik te oud voor. Ik heb net mijn zeven commissariaten neergelegd". HOMME KROL de Zf staat bol van de inter- wart.^s met bekende Nederlan- Genf en buitenlanders. Prinses cKaa e opent de rij. „Zo langza- 26 d« hand heb ik ontdekt, dat waar mijn werkelijke ge- Geif me iets ingaf, het ook achtd>te Waar ik mijn echte ge niet gevolgd heb, omdat emoties tussen zaten of ,<f d^metjes die zeiden wat wel 10 cpiet behoorde daar ben Do cheef gegaan. Kijk, soms is alsof je de weg kwijt bent. Gij! de B 21.! isten v.d. i; 25 16 10.0 plaarr achtc 1 drs chool 1(>en ontzettend slecht in de- is 10 vinden met de auto. Maar Bon om altijd terecht. Honderd er, 2i vragen, achteruit rijden, :n, nog eens terug, maar ik i er wel. Zo is het een beet- Elders een artikel van Den over Suriname. „Deze rte bladzijde zal door de inamers zelf moeten wor- omgeslagen. Nederland dat niet doen en moet dat niet willen. De bevrijding Suriname zal een zaak Surinamers zelf zijn". Ook 0 drsM Rijvers krijgt de kans hart uit te storten. „Ik ben eenmaal geen versierder, spelers niet en van jour- sten niet. Laatst zei Toon q6I mans tegen me: ze moeten wljn ogal hebben hè. Je moet er en' ^en staan. Kees. Maar toen 9 3 aide Toon zich snel weer 'q Jgl Dat kan ik wel zeggen, zei m maar je kunt er niet boven nsj jr in, hè Kees. Kijk, dat is de on(j. ker op zijn kop". Vervol-- een gesprek met kardi- l Willebrands. „Is er niet Jd een groot verschil ge- anc tussen leer en gedrag? welk land ook? Men kan verschillend leven zonder de band van het geloof broken wordt". En tenslot- deze Kerstboodschap van rv. (Jsenberg: „Het zal vele ja- an, duren voordat we weer deciaaglijk achterover kunnen it. C en en tegen elkaar kunnen Buik gen dat we weer zijn waar wezen willen". De Haagse Post beschrijft de paranoia van Bouterse naar het bloedbad in Suriname. „Hij staat met zijn pistool naast zijn bed als er een kip opvliegt op z'n erf. Hij gebruikt mari huana om zich te ontspannen; ik heb wel eens meegedaan". Een ander artikel gaat over veranderingen in de publieke moraal. „Het is de paradox van het kapitalisme. Dat is groot geworden door de strikte Calvinistische moraal van de spaarzame brave burger. Maar het voortbestaan ervan wordt het best gediend door de hedo nistische instelling van: pluk de dag. De snelle opvolging van modes, iedere dag een an dere vrijer, een andere, genie ting, elke maand een nieuwe ideologie". Voorts wordt ge sproken met oud-premier Piet de Jong. „Ik begrijp nooit dat de mensen zo verbaasd zijn over het overstappen van PvdA naar VVD. Het wordt allemaal nogal ovérdreven, die grote verschillen. Ik vroeg eens aan een belastingdeskun dige, wat nu financiëel gezien het grote verschil was tussen een links en een rechts kabi net. Hij zei: excellentie, een half percent belastingdruk". Elders een groot interview met Sonja Barend. „Door angst en zenuwen hoorde ik vroeger niks. Het luisteren heb ik mij na jaren God zij geloofd en geprezen eigen gemaakt. Daar heb ik verschrikkelijk mee geworsteld. Kon achteraf niet navertellen wat mensen gezegd hadden. Ouder worden betekent ook: dit vak beter doen. Over tien jaar kan ik dit nog beter dan nu". in Suriname Bouterse aan zijn despotische macht heeft gehol pen. „Aan de, volgens militai re deskundigen, excellent ge organiseerde operatie, zijn de handtekeningen verbonden van het hoofd der missie, de kolonel Valk en van zijn me dewerkers, de kapiteins Cle ments en Briaire. Hun talent is er voor verantwoordelijk ge weest, dat de sportinstructeur Bouterse samen met zijn 15 jachtgeweer dragende mak kers de macht in het land heeft kunnen overnemen". Een groot interview ook met Annie M.G. Schmidt. „De vrouwen hebben, ondanks de volle blijf-van-m'n-lijf-huizen, de macht. De Nederlandse ge trouwde man is, vergeleken met de Franse echtgenoot, maf gedresseerd. Hij mag niks. Zondags treffen Franse man nen elkaar in de kroeg. De Nederlandse man mag bij zijn familie zitten. Neem alleen al het feit, dat een vrouw kan koken wat ze die dag toevallig lekker vindt, dat is toch al een teken van macht?" Voorts een reportage over de jacht op hout voor de allesbranders. „Nog maar zo'n drie jaar gele den konden we het gekapte hout maanden in de bossen la ten liggen. Nu moeten we het spul gelijk weghalen. Overdag komen ze in Mercedessen langs om te zien waar we bezig zijn. En 's avonds en 's nachts keren ze met motorzagen en vrachtauto's terug om het ge kapte hout op te laden. Ze jat ten het hout onder je oegen weg. De mensen zijn tegen woordig razend op hout". Een gesprek tenslotte met de vroe gere Ajax-vedette Piet Keizer. „Totaal voetbal is de doods teek van het voetbal allerlei trainers die ineens vonden dat spelers op alle plaatsen moes ten spelen. Stel dat Van Hane- gem ooit had geleerd recht en rechts te drammen. Dat zou een verarming voor het voet ballen zijn geworden. Maar zo worden veel spelers wel ver pest als ze minder persoonlijk heid hebben dan Van Hane- gem. Met Wim Kieft bij Ajax gaat het volgens mij ook hele maal fout". In De Tijd een uitvoerige ver dediging van het geruchtma kende Nijpels-interview. „Als het gebruik in de Nederlandse journalistiek om anonieme zegslieden op te voeren, wordt afgeschaft, komen we vele dingen niet meer aan de weet die de moeite van het weten waard zijn". Een interview voorts met CDA-Kamerlid Mateman. „Dit met de loyalis ten kan zo niet doorgaan. Het is dodelijk voor de partij. Pas op het moment dat we onze natuurlijke positie hebben in genomen centrum en cen trum-rechts zijn we een zeer geduchte concurrent voor de VVD. Dat zijn we op dit ogenblik helemaal niet, van wege het diffuse beeld dat we vertonen. De VVD kan met ons de vloer aanvegen". Elders zegt de doodgewaande Suri naamse journalist Cyriel Karg: „Suriname is op de eerste plaats een Nederlands pro bleem. Nederland zal alles in het werk moeten stellen om het Surinaamse volk van dit uit de hand gelopen en door Nederland zelf uitgedachte le ger te bevrijden. Maar ja, als Nederland verder niets onder neemt, zal Brazilië ingrijpen, want het zal onder geen enke le omstandigheid tolereren, dat Cuba op zijn noordgrens een beetje polonaise komt spe len". Een vraaggesprek ten slotte met dichter-dominee Guillaume van der Graft. „Er is in de kerk een groot gebrek aan taalvermogen. En daar zou het juist moeten leven. Nou, en dan is er zo'n Oosterhuis, die als een laatste redmiddel wordt omhelsd. Dan gaat het in de kerk zo oosterhuizen. Wanneer taal niet menselijk onder ons woont, is er geen taal. Dan blijft het een ijle wolk. De taal van de kerk. moet weer worden vertaald, doorvertaald, het vlees in, het leven in van de mensen". Hervormd Nederland keert zich fel tegen verdachtmaking van de vredesbeweging. „Aan de hand van Göbbels wordt getracht de ontwikkeling naar een onafhankelijker denken te smoren. Verdachtmaking en laster zijn de ingrediënten voor het kwaadaardige brouw sel, dat de mensen moet ver lammen in hun verzet tegen wat de leiders van de weder zijdse supermachten en hun vazallen aan onheil organise ren". Een interview ook met de bekende Duitse theologe Dorothee Sölle. „Belangrijk is dat de machthebbers de kerk als gevaarlijk aanmerken. Dat is het mooiste dat men kan zeggen. Dat is een nieuwe poli tieke erkenning: de christen is niet meer te vertrouwen". El ders aandacht voor politie- klachtenbureaus. „Gezien de manier waarop de politie klachten afdoet, ben ik er heel somber over of het lukt via klachten naar verbetering te streven. De politie reageert er voornamelijk defensief op en ze kan de afnemende maat schappelijke tolerantie gebrui ken om klachten niet serieus te nemen". Als thema voor het Kerstnummer is „De wereld van het kind" gekozen. Kin derrechter en hoogleraar in het jeugdrecht Jaap Doek: „Ik hoor dat er in Amsterdam een zwerfhuis is geopend voor kin deren rond twaalf jaar. We hoeven daarom nog niet pa niekerig te zeggen dat we in Nederland toegaan naar Zuid- amerikaanse toestanden, waar groepen kinderen aan zichzelf overgelaten over straat zwal ken, maar het geeft wel te denken. Zo'n zwerfhuis is een teken aan de wand". Libanese minister: BEIROET De onderhande lingen tussen Libanon en Is raël over de terugtrekking van het Israëlische leger uit Liba non begint voor het eind van deze week. Dat heeft de Liba nese minister van buitenland se zaken, Salem, gisteravond na het kabinetsberaad gezegd. Uit doorgaans goed ingelichte politieke bron in Beiroet werd vernomen dat de eerste bijeen komst morgen in Khalde, ten zuiden van de Libanese hoofd stad zal plaatsvinden. Na de bijna drie uur durende kabi netszitting zei premier Waz- zan: „Libanon heeft geen blauwdruk voor de onderhan delingen in de ware zin van het woord. Het heeft één ver langen: het vertrek van alle buitenlandse troepen uit Liba non". Volgens politieke waar nemers vermeed Wazzan met opzet duidelijke uitspraken te doen voor het begin van de naar verwachting ingewikkel de en gevoelige onderhande lingen. Een bomexplosie heeft van ochtend het Israëlische consu laat in de Australische stad Sydney ernstig beschadigd. Di verse mensen liepen verwon dingen op. Wie de daders zijn is onbekend. De PLO heeft de aanslag veroordeeld. DEN HAAG De Surinaam se vakbondsleider Fred Derby is in Nederland in opdracht van legerleider Bouterse. Dit heeft een Surinaamse zegsman verklaard, die eraan toevoegde een bandopname te hebben gehoord waarop de stemmen van Bouterse. minister Naar endorp en Derby te horen zijn. Volgens de zegsman, die ano- niem wil blijven, heeft de Su rinaamse legerleider Bouterse aan Derby opdracht gegeven de officiële lezing over de dood van vijftien vooraan staande Surinamers te bevesti gen. De Surinaamse militaire machthebbers zouden Neder land w,illen overtuigen dat de officiële lezing juist is, om zo de hervatting van de ontwik kelingssamenwerking te be werkstelligen. In Surinaamse kringen in Nederland heeft de komst van Derby veel be vreemding gewekt. Zijn rol in de afgelopen maanden is in nevelen gehuld. Geïnterneerde Polen vrijgelaten WARSCHAU De Poolse au toriteiten hebben vanochtend bekendgemaakt dat zij alle po litieke gevangenen, die op grond van de staat van beleg in hechtenis zaten, hebben vrijgelaten. Tegelijk werd meegedeeld dat zeven topfunc tionarissen van de verboden vakbond Solidariteit zijn gear resteerd. Tot de vrijlating was door de minister van binnenlandse za ken besloten, overeenkomstig de uitspraak van het Poolse parlement van vorige week waarbij machtiging werd gege ven de staat van beleg met in gang van 31 december op te schorten. Italiaanse musea duurder ROME De Italiaanse musea zullen voortaan langer open zijn, maar de toegangprijzen zullen ook hoger worden. Dit heeft de minister van cultuur en milieu, Nicola Vernola, in Rome meegedeeld. Met ingang van komend voorjaar zullen de musea op werkdagen lan ger open zijn, terwijl zij ook op feestdagen toegankelijk blij ven. Vernola noemde geen nieuwe tarieven. Op het ogen blik bedragen de toegangsprij zen gemiddeld 1.000 lire (circa 2). De christen-democrati sche minister deelde voorts mee dat hij in de regering zal ijveren voor een verhoging van de begroting van zijn de partement, die nu 200 miljard lire (ongeveer 400 miljoen) beloopt. Onbekende akten uit 14de eeuw gevonden AKEN In het archief van de stad Aken zijn tot dusver onbekende akten gevonden die een nieuw licht werpen op de voorgeschiedenis voor de kroning in Aken van de Rooms-Duitse koning Karei IV in 1349 tot Duits keizer. Het archief spreekt zelf van een „sensationale vondst", die het noodzakelijk zal maken dat de vroege geschiedenis van de heerschappij van Karei wordt herschreven. Dat zou ook het geval zijn met de his torie van Aken in die tijd. De stukken hebben betrekking op het laatste hoofdstuk van de strijd tussen het Luxemburgse huis onder Karei (1316-1378) en het huis Wittelsbach onder keizer Lodewijk IV de Beier (1282-1347). NOS BIEDT EO EXCUSES AAN HILVERSUM In een brief biedt het NOS-bestuur excuus aan de Ev. Omroep aan, we gens de wat genoemd wordt „fouten", die gemaakt zijn in het radioprogramma „Homo- nos" van 29 oktober j.l. In die uitzending van de NOS werd de EO „gevaarlijker dan de Centrumpartij" genoemd en werd opgeroepen de EO zoveel mogelijk lastig te vallen met hinderlijke telefoontjes. Het bestuur van de EO heeft met dankbaarheid van de brief kennis genomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7