„SJELTER GEEFT TE SOMBER BEELD" foningbouw op plaats laats voormalige school Bezwaren tegen vuilnisbelt en woonwagenkamp afgewezen Commissie wil studierichtingen universiteiten gaan opheffen ^aertien mille van WOL voor ontwikkelingswerk Bank Mees Hope nv Kerstflora in Treslong 7W Our H yorsteM 1 Ham1 blijkt ntastia i ede it 0 Twe it UUl |j||g| veetw §p^ eYen 11 1 rbaar \~pp 1 van fcrkgroep maakt keuze uit drie projecten LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 PAGINA 5 Schilder valt van steiger KATWIJK Een 35-jarige schilder uit Kat wijk is gistermiddag gewond geraakt toen hij in zijn woonplaats van een steiger afviel. De man moest met hoofdletsel naar het AZL worden vervoerd. De politie van Katwijk heeft de ar beidsinspectie ingeschakeld. De schilder was omstreeks drie uur aan het werk bij de huis houdschool aan de Meeuwenlaan, toen hij door nog onbekende oorzaak van de steiger afviel. Gestolen auto onherstelbaar beschadigd KATWIJK De politie van Katwijk heeft gis teravond een 20-jarige man uit die woonplaats vastgenomen die een auto had gestolen en daarmee een botsing veroorzaakte en een lan taarnpaal ramde. De man stal omstreeks acht uur een bestelwagen aan de Sluisweg die was volgeladen met vlees. Tien minuten later ver oorzaakte de dief al een botsing op de Rijn mond. De auto werd hierbij totaal vernield. Overvolle Voorsehotense sporthal genoot van uitstekend kerstconcert VOORSCHOTEN Exultate Deo gaf gisteravond met medewerking van het Rijnlands Chr. Mannenkoor en solisten, het geheel onder leiding van Sander van Marion, in een overvolle sporthal „De Vliethorst" een kerstconcert, waarvoor bijna 1500 bezoekers bereid waren de gladheid te trotseren. Ze kregen er geen spijt van. Het 118 leden tellen de 100-jarige Exultate Deo en de 88 leden van het Rijnlands Mannen koor gaven een zeer hoogstaand en gevarieerd concert met als solisten de Amerikaanse sopraan Patsy Gil- liland, de bas Henk van den Brink, het harpduo Diana de Vries en Sas- kia Vol, Han Kapaan, hobo, Berdien Steunenberg, fluit en achter het or gel de eigen dorpsbeiaardier Addie de Jong. Direkt bij de opening was de ge wenste sfeer er door Sander van Marion's Intrada, waarbij alle zan gers en zangeressen met een kaars in de hand zingend van achter de zaal naar voren kwamen. De daarna volgende declamatie door Pieter van den Bos met een vrije vertaling van het Lucas Evangelie bevestigde het sfeerbeeld. Andere hoogtepun ten waren de kerstcantate voor het Rijnlands Mannenkoor „Cantique de Noel" van A. Adam met solisti sche medewerking en het 13e koor uit Hayn's Schpfung: Dehemelen verkondigen de lof van God" door Exultate Deo, daarnaast uit de Mis van Ch. Gounod het Benedictus en Gloria eveneens door Exultate Deo. Twee meezingers, voor de pauze „Komt allen tezamen" en na de pauze „Ere zij God" zorgden voor de traditionele kerstsfeer, waarbij koren, bezoekers en orgel om het hardst zongen. Doodse stilte was er bij het optreden van de solisten, die enige kerstliederen zongen en zowel de mezzo-sopraan Patsy Gilliland als de bas Henk van den Brink voelden zich volledig thuis in de grote hal. Het kerstconcert in de sporthal moet voor alle aanwezigen zowel zangers als bezoekers een belevenis geweest zijn. Voor Voorschoten be tekent het een muzikaal hoogtepunt aan het einde van het jaar. JOOP PEETERS Leiderdorpse wethouder I. Gehner: ^IlSCHOTEN De werkgroep Jumelage ^^^Hchoten Derde Wereld heeft drie projecten twikkelingslanden op het oog waarvan er Idelijk één zal overblijven. Voor dat pro- al dan een actie worden begonnen die n 50-jfel gemeentebestuur wordt gesteund. De 3nse flroep werd opgericht naar aanleiding van thana lotie bij de behandeling van de vorige be- erbinngdie voor tw istend esterjtyerd voorgesteld om de jumelage met de t zijn the gemeente Schoten om te zetten in een •ochiaige met een gebied in de derde wereld. week idelijk werd besloten om naast de uitwis- r. Dat, met Schoten steun te gaan verlenen aan ptwikkelingsland. De werkgroep bestaat van politieke partijen (CDA, VVD, D'66, en PPR) en vertegenwoordigers van de Jdwinkel, de Voorschotsense kerken, de India-werkgroep en de gemeente. De werkgroep heeft na een aantal bijeenkom sten drie projecten geselecteerd. Allereerst het damproject van pater Wachters in Mali. Met de bouw van een dam wil men voorkomen dat het kostbare oppervlaktewater wegvloeit. Dan is er het project waarbij men de bewoners van de krottenwijken van Nairobi meer perspectief wil bieden. Hoe dat er precies uit zou kunnen gaan zien is nog niet bekend. Het derde project om vat het slaan van waterputten in een kurk droog gedeelte van India. In het voorjaar van 1983 zal de werkgroep zijn definitieve keuze bepalen. Dan ook kan wor den begonnen met het opzetten van de inzame lingsactie onder de inwoners van Voorschoten en zal de gemeente de hoogte van haar finan ciële bijdrage bepalen. £5* gW u'd/ojCheque met een waarde van 14.000 gulden werd personen verrichten in ontwikkelingslanden. De veertien rmd dren overhandigd door mevr. Gerrits (2e v.l.) aan de mille zijn bestemd voor dr. Greet Rietkerk in Kenia, De ;ri/ieioeegsters Teunie de Ruiter en Corrie van Galen. Het overdracht aan beide zusters had plaats in de woning rfe Goag is het resultaat van acties die door de Werk- van de broer van dr. Rietkerk. en var Ontwikkelingssamenwerking Lisse (WOL) tot op De kas van WOL bevat nog eenzelfde bedrag als giste er n heeft gevoerd. Met de opbrengsten wil WOL fi- ren werd uitgereikt. Die gelden zal men te zijnder tijd iële steun geven aan werk dat uit Lisse afkomstige doen toekomen aan pater Zonneveld. s-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31 Haarlem, Houtplein 8; (023) 3159 50. jaar h spelle ngstel. andat pek tal us Pr ^fle^TGEEST Op de De nieuwbouw van De s van het voormalige Springplank_aan de Kenne- uw van de openbare e school De Spring- i aan de Lange Voort in Oegstgeest zullen ure woningen verrij- De gemeenteraad van tgeest buigt zich van- d over een voorstel het college om de laar ifl vo°r ruim 700.000 zou wtn te verkopen aan aad, 'tjr- en aannemings-' la8®n fechappij De Raad ^TvJidwijk BV. Het is aan- ïlijk dat de raad zich I tot cidat voorstel kan ver- ef metn. dylaan in Oegstgeest is al weer een tijdje in gebruik. De oude noodschool aan de Lange Voort is inmiddels ge sloopt. De firma De Raad wil op het voormalige schoolter rein 12 dure woningen gaan bouwen voor verkoop in de vrije sector. Het bestem mingsplan Centrum dat van toepassing is op deze plaats biedt die mogelijkheid, al is het wel noodzakelijk om voor het perceel eeji uitwer kingsplan te maken. De kos ten van alle op het bouwter rein te treffen voorzieningen zijn voor rekening van het aannemingsbedrijf, inclusief de uitritte voor de garages bij de woningen en de aanslui tingen op de riolen. De gemeente Oegstgeest houdt uiteindelijk 485.000 gulden aan de transactie over, een bedrag dat wordt gestort in het fonds „Uitbrei ding Gemeente". De ge meente heeft kosten gemaakt bij de sloop van de nood school en het egaliseren van de grond, terwijl in het ka der van het bouwplan nog eens 50.000 gulden uitgetrok ken zal moeten worden, on der meer voor het advies van een stedebouwkundig bu reau. Gladheid veroorzaakt slippartijen KATWIJK Door de glad heid zijn gisteren in Katwijk twee autobestuurders op de provinciale weg Noordwijk- Katwijk de macht over het stuur kwijt geraakt. Allebei de wagens liepen zware schade op. Een 19-jarige Katwijkse schoof omstreeks 12.40 uur door de sneeuw van de weg. Een 20-jarige man uit dezelfde woonplaats raakte omstreeks half elf gisteravond bij een in haalmanoeuvre in een slip en kwam in de berm terecht. Geen van de twee liep hierbij ernstige verwondingen op. PROVINCIE OVER BESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED NOORDWIJKERHOUT Gedeputeerde Staten (GS) hebben de bezwaren tegen het bestemmings plan Buitengebied van Noordwijkerhout op enke le kleine puntjes na afge wezen. Dat betekent, dat de bezwaren tegen de vuilnisbelt en het woon wagenkamp zijn verwor pen. Voorwaarde voor goedkeuring van het be stemmingsplan is, dat het tracé van de secundaire weg 1 anders in het plan wordt opgenomen. De weg staat op de kaart ver keerd ingetekend en moet iets in westelijke richting worden verschoven. Met name de bezwaren tegen het in het plan opgenomen woonwagenkamp aan de Maandagsewetering en uit breiding van de vuilstortplaats aan de Tespellaan zijn door GS afgekeurd. „Het is noodzake lijk ook voor woonwagenbe woners een opvang te vinden en het plan voorziet terecht hierin. De gekozen locatie is de meest aanvaardbare", aldus GS, die daaraan toevoegen dat in principe elke plaats voor een woonwagenkamp bezwa ren oproept en dat de woon wagenbewoners uit menselijke overwegingen niet ergens ach teraf weggestopt mogen wor den. De bezwaarmakers tegen dit gedeelte van het plan stel den, dat de omwonenden toch al zwaar belast worden door de twee in de omgeving aan wezige psychiatrische inrich tingen. Wat betreft de bezwaren tegen uitbreiding van de vuilnisbelt stellen GS dat toegegeven moet worden dat de belt het aanzien van het buitengebied niet bepaald verfraait. Uit mi lieu-hygiënisch oogpunt is de uitbreiding echter aanvaard baar en aan uitbreiding van de ruimte voor het storten van vuil in de regio valt niet te ontkomen, menen GS. Wel is voorwaarde dat er bepaalde voorzieningen worden getrof fen, zodat er geen schade en hinder voor de omgeving ont- Politie-auto tegen boom DE ZILK De 34-jarige rayoncommandant van de rijkspolitie in De Zilk is om kwart over drie van nacht licht gewond ge raakt na een slipppartij met een dienstauto. Het ongeluk gebeurde op de Teylingerlaan. De poli tieman reed in de richting Sassenheim. Hij raakte plotseling in een slip en kwam tegen een boom tot stilstand. Op het politiebu reau in Sassenheim is hij door een dokter onder zocht. Het was niet nodig om hem naar een zieken huis over te brengen. Een 19-jarige bromfietser raakte gisteravond omstreeks acht uur in De Zilk bij een aanrijding met een hond licht gewond. De hond raak te ook gewond en moest af gemaakt worden. Het onge luk gebeurde op de Zilker- duinweg ter hoogte van de recreatieparkeerplaats. De jongen reed op het fietspad en wilde uitwijken voor de hond die daar door zijn baas werd uitgelaten. De jongen raakte echter door de glad heid in een slip en kon de hond niet meer ontwijken. Een overzicht van de Kerstflora. HILLEGOM De jaar lijkse tentoonstelling Kerstflora, de enige bol- bloemenshow in het win terseizoen, is van 24 tot en met 29 december te zien in Treslong in Hillegom. Naar schatting worden zo'n 15.000 tulpen worden getoond naast vele duizen den narcissen en hyacin ten. Verder zijn er veel bijgewassen, lelies, cycla men, hippeastrums en freesia's. Prima Vera, Te- lemark, Martine Bijl, Anne José en Laetitia zijn een aantal nieuwe tulpen- soorten, die door verschil lende firma's zijn ge kweekt. De Hillegommer Cock van Andel is verant woordelijk voor de arran gementen. Aan de expositie is een foto wedstrijd verbonden. Prijzen daarbij zijn: een gratis tuin- beplanting, twee fototoestel len en verschillende Trein Toegangsbiljetten Keuken hof voor maximaal vier per sonen. Bovendien krijgt iede re deelnemer een boekje met 150 tips om in eigen land uit te gaan. De Kerstflora is vrij dag 24 december geopend van 12.00 tot 17.30 uur en alle volgende dagen van 10.00 tot 17.30 uur. De toe gangsprijs is vijf gulden per persoon. Kinderen beneden de 14 jaar en 65+'ers betalen de helft. Voor het eerst dit jaar is er een speciale gezins dag en wel dinsdag 28 de cember. Kinderen onder de 12 jaar hebben (mits onder geleide) dan gratis toegang. TANDHEELKUNDE, STERRENKUNDE, FARMACIE, SOCIALE EN FYSISCHE GEOGRAFIE EN GEOLOGIE LEIDEN/DEN HAAG Van de opleidingen in ons land voor tandheelkunde, sterren kunde, farmacie, sociale en fy sische geografie en geologie dient er telkens één te worden opgeheven. Dit levert uitein delijk 31,5 miljoen gulden op. Bij sociale wetenschappen en letteren moet 25 en 20 miljoen gulden worden bezuinigd en daarbij zal ook wel niet aan opheffingen zijn te ontkomen. De Taakverdelirtgscommissie Onderwijs (TVC) heeft dit gis teren meegedeeld. Hiermee heeft de Taakverde lingscommissie aangegeven hoe te werk moet worden ge gaan om door taakverdeling en -concentratie met ingang van 1987 ruim een kwart mil jard gulden op het weten schappelijk onderwijs te bezui nigen. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft dit voorgeschreven en vroeg de instellingen zelf een plan daartoe te ontwikkelen. De colleges van bestuur van de universiteiten en hogescho len stelden hiervoor de TVC in. Van de totale bezuiniging van 258,1 miljoen gulden moet on geveer 90 miljoen gulden wor den opgebracht door de medi sche sector: 50,7 miljoen door de faculteiten en 38,8 door de academische ziekenhuizen. Van de overige bezuinigingen moet ruim 120 miljoen gulden worden gevonden in taakver deling en concentratie tussen de instellingen. Voor concentratie van instel lingen is gekozen als sprake was van overcapaciteit van staf, van dalend aantal studen ten, betrekkelijk dure studie, relatief veel kleine vestigingen en wanneer de kwaliteit ver hoogd kan worden. De universiteiten en hogescho len zullen de rest van de be zuinigingen, ongeveer vijftig miljoen gulden, moeten opvan gen door eigen taakverdelings maatregelen. De studies ge neeskunde moeten inkrimpen zodat 50,7 miljoen gulden wordt „opgebracht". Waar de argumenten voor concentratie niet of in minde re mate gelden komt taken- ruil, regionale samenwerking of afslanking aan de orde. Ruil of samenwerking wordt in overweging gegeven voor na tuurkunde, scheikunde, biologi en wijsbegeerte. Door ruil en afslanking zou wiskunde zo veel aan besparing opleveren, dat daarmee de groei van in formatica kan worden gefi nancierd.In 1987 dient de tota le opbrengst 258,1 miljoen gul den- per jaar te bedragen, wat een geraamd verlies van meer dan 2.500 arbeidsplaatsen in houdt. Per studierichting moet nu overlegd worden, om te ko men tot voorstellen waar en hoeveel per vestiging zal wor den bezuinigd. In januari moe ten deze voorstellen bij de TVC liggen, die rond 1 maart haar eindrapport uitbrengt. Het eindrapport dient ter voorbereiding van het over heidsbeleid. zijn, die als planorgaan het ontwerp-programma had sa mengesteld, bleek niet gevoe lig voor de argumenten van de voorzitter van de stichting Jeugdwerk Leiderdorp, Victor Molkenboer, dat met name het jongerenwerk als gevolg van het beleid van de gemeente gevaar loopt te moeten worden afgebouwd. Wethouder Ge hner zag het allemaal niet zo somber in. Zij wilde op voor hand niet in een faillissement van de Sjelter geloven zoals het stichtingsbestuur in een vraaggesprek met de L.C. had bweeerd. Wel wilde zij in overleg met de stichting een aantal knelpunten oplossen, maar mevr. Gehner liet er geen twijfel over bestaan dat er geen extra geld voor be roepskrachten aanwezig was. „Met vrijwilligers kan ook veel aan jeugdwerk worden gedaan", zo hield zij het stich tingsbestuur voor, waarbij zij het kerkelijke jeugdwerk als voorbeeld stelde. De commissie Sport en Welzijn had overigens een vrij gemak kelijke avond. In tegenstelling met vorig jaar, toen voor het eerst het sociaal-culturele plan voor de jaren 1982-1985 werd gepresenteerd, waren er thans met uitzondering van Sjelter geen protesten van de kant van de instellingen. De hoor zitting werd ook bijgewoond door een aantal deelnemers van het activiteiten centrum „Gading". Namens hen hield Koos Kanbier een warm plei dooi voor de speel-o-theek „De Grabbelton" waarmee men in 1983 wil starten. Als de raad de voorstellen van de commis sie overneemt kan de speel-o- theek rekenen op een startsub sidie van 4810,en een bij drage in de exploitatiekosten van 5650,—. LEIDERDORP Wanneer de Sjelter nog onder de subsidie regeling van CRM zou vallen, zou het gezien de kortingen die het rijk op het welzijns budget heeft toegepast belang rijk minder subsidie ontvang en dan nu het geval is. Dit stelde wethouder I. Gehner (VVD) gisteravond tijdens de hoorzitting naar aanleiding van het ontwerp-sociaal-cultu- rele programma voor 1983. De commissie Sport en Wel- braakliggende terrein aan de Lange Voort.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5