Ter Aar niet groot genoeg voor dienstencentrum Oudshoornse kerk in ere hersteld REGIOUOURINAA AAR EN VEENSTREEK: Toch Kerst-in in Zoeterwoude Fietspaden bij Ter Aar snel aanleggen REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 PAGI Programma rond jaarwisseling in Lindehoeve VOORSCHOTEN Jongerencen trum De Lindehoeve heeft een uit gebreid programma samengesteld voor rond de feestdagen. Theater, disco, cabaret, klaverjassen en dan sen zullen onder meer aan bod ko men. Tweede Kerstdag staat in het teken van van disco en video. Vanaf twee uur s'midddags gaat de disco van start, die overgaat in een video avond en -nacht vanaf half zes met de films Riding High, Porky's Pi kante Pretpark, Drive en The Enti ty. Afwisselend worden muziek films gedraaid. Maandag 27 december worden 'sa- vonds de open Voorschotsense kla- verjaskampioenschappen voor pa ren gehouden. Inschrijven op de avond zelf vanaf acht uur, aanvang half negen. Kosten ƒ2,50 per paar. Er wordt geklaverjast volgens het Rotterdamse systeem en de hoofd prijs is een wisselbeker. 28 december staat in het te ken van de nederpop. Vanaf tien uur treedt de Frank Boeyengroep op in de stal. Entree ƒ5. Op woens dag 29 november wordt vanaf ne gen uur s'avonds de tekenfilm Hea vy Metal gedraaid, met muziek van Black Sabbath, Rainbow en Jerney. Donderdag 29 december wordt een toneeldag. 's Middags is er vanaf half drie een voorstelling voor kin deren vanaf zes jaar met de gekke opoe Mallemoe, die in haar rolstoel uit het rusthuis ontsnapt. De Alpen broertjes, de cabaretiers Kees Bos en René van Zanten treden s'avonds vanaf negen uur op in hun pro gramma „Het Zonnetje in Huis". Entree gratis. De kleine soos is van zondag 26 tot vrijdag 31 december elke dag vanaf één uur 's middags geopend. In de oudejaarsnacht is iedereen welkom van één tot vier uui\ Dan zal de bluesband Mac Ewans uit Rotter dam optreden. Entree ƒ3. Nieuwe leiding VVD Hazerswoude HAZERSWOUDE De Hazerswoude afdeling van de VVD heeft een nieuwe voorzitter en secretaris in de personen van de heer J. Dekker en mevrouw D. A. Spaan-Maebe. Zij zijn de opvolgers van J. Steinhart en A. S. van Paridon, die sedert sep tember voor de liberalen zitting hebben in de gemeenteraad. De „nieuwe" voor zitter Dekker was overigens in het ver leden ook al eerste man van de Hazers- woudse liberalen. Vice-voorzitter van de afdeling is G. de Ruiter, die, zoals bekend, geen zitting meer in de gemeenteraad heeft. H. P. v.d. Veek rayon- kommandant in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De heer H. P. van der Veek is de nieuwe rayonkom- mandant van de rijkspolitie voor het gebied Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. De heer Van der Veek, afkomstig uit Warmond, is de opvolger van P. Spaan die onlangs met pensioen is gegaan. Vanwege het ontbreken van huisves ting aan de Hoge Rijndijk is de nieuwe rayoncommandant vooralsnog geves tigd in het politiebureau aan de Noord- buurtseweg. Voordat de heer Van der Veek naar Warmond ging (hij woont daar nu nog) werkte hij enkele jaren in Leiderdorp. Daarom ook, en vanwege de regio-samenwerking van „Rijli- Vliet-Braassem", kent hij de Zoeter- woudse situatie al vrij goed. TER AAR/LEIMUIDEN „Wat bezielt een kleine gemeente als Ter Aar om een eigen dienstverle ningscentrum op te zetten. Dat gaat die gemeente erg veel geld kosten en het brengt onnodig het cen trum Aar- en Veenstreek in moeilijkheden". Woordvoerder A. Meester van het Maatschappelijk dienstverleningscentrum Aar- en Veenstreek in Leimuiden, waar acht Rijnstreekgemeenten bij zijn aangesloten, toont zich verontwaardigd over de oprichting van de stichting Zorg in Ter Aar. Deze instelling, die in het kruisgebouw in Aardam aan de Essenlaan komt, gaat in de toekomst zor gen voor het maatschape- lijk werk, gezondheids zorg, bejaardenwerk en kraamzorg in de gemeen te. Daarnaast zijn er ook plannen om gezinsverzor ging vanuit de Essenlaan te gaan doen. Aar- en Veenstreek is hele maal niet gekend in de plan nen van Ter Aar. „We voelen ons buiten de deur gehouden", zegt de heer Meester. „Nu uit eindelijk wordt ons nog een post in het stichtingsbestuur aangeboden, maar daar willen we niet inzitten omdat we het principieel niet eens zijn met de opzet van zo'n centrum". Anoniem De heer C. Lek van Aar- en Veenstreek legt uit dat het voor de bewoners van Ter Aar geen voordelen geeft om een instelling met maatschappelijk werk naast de deur te hebben. „Het is zelfs juist nadelig. Het is niet prettig om je hulpverle ners dagelijks in het dorp te zien. De meeste mensen willen anoniem worden geholpen. Aar- en Veenstreek voldoet daaraan". De heer N. Wagenaar van de afdeling Welzijnszaken van de gemeente Ter Aar vertelt, dat het de bedoeling is om in janu ari '84 te starten met de stich ting. „Nu zijn er al wat voor bereidende werkzaamheden, maar begin '84 moet de stich ting goed draaien. Wagenaar legt uit dat de oprichting van het centrum in zijn gemeente een gevolg is van een raadsbe sluit van december '81. „We gaan er wel vanuit dat het centrum niet meer mag gaan kosten dan de bijdrage die Ter Aar jaarlijks aan Aar- en Veenstreek levert". Inclusief de rijksbijdrage is er dan jaar lijks omstreeks tachtig mille over voor het opzetten van een centrum. De heer Meester van Aar- en Veenstreek zegt sterk te twijfelen aan de finan ciële haalbaarheid van het plan. „We hebben uitgerekend dat Ter Aar minimaal zestig uur per week een maatschap pelijk werker nodig heeft. Die kosten komen alleen al boven een ton uit. En bovendien, wat moet je hls één van de maat i Lek en Meester van regionaal centrum Aar- en Veenstreek zijn het erover t een dienstencentrum in Ter Aar te duur is voor die gemeente „Gemeenten korten op Aar- en Veenstreek' LEIMUIDEN „Bij veel gemeenten wordt net ge daan alsof er toch wordt af gezien van korting op de bijdrage aan Aar- en Veen streek, maar daar klopt niets van. De gemeenten hebben alleen een andere berekeningsmethode gevon den die in feite op een even grote korting neerkomt". Dat zegt C. Lek van Aar- en Veenstreek. Alleen de gemeentes Woubrugge en Alkemade vormen volgens Meester een gunstige uit zondering. „Bij deze ge meentes weet je tenminste waar je aan toe bent", zegt hij. Door de kortingen van de gemeentes moet Aar- en Veenstreek in ieder geval een maatschappelijk werker ontslaan. schappelijk werkers ziek wordt? Je kan dan toch niet het hele werk stilleggen. Daar naast heeft de stichting Zorg nog allerlei andere kosten zo als administratie en huur". Ontslag Voor Aar- en Veenstreek zijn de gevolgen van het stopzetten van de subsidie van Ter Aar groot. De gemeente levert 17 procent van de inkomsten voor het regionale centrum. „Voor de zeven overblijvende gemeenten betekent het weg vallen van Ter Aar een verho ging van de kosten", zegt A. Meester. Ook valt er dan aan ontslagen weer niet te ontko men. De stichting moest door allerlei bezuinigingen in ieder geval al één maatschappelijk werker ontslaan; nu staat er weer een arbeidsplaats op de tocht. De heer Wagenaar van de ge meente legt uit dat de Stich ting Zorg de cliënten heel in tensief wil gaan begeleiden. „Het is de bedoeling, dat ze zo min mogelijk worden doorver wezen en dat er intensief op de problemen wordt inge gaan", zegt hij. De heer Mees ter zegt dat Aar en Veenstreek altijd zoveel mogelijk streeft naar een snelle oplossing van de problemen. De mensen moeten wel zoveel mogelijk zelf proberen de problemen op te lossen. Een hele intensieve begeleiding is niet onmogelijk, maar past niet in onze strate gie", zegt hij. ROEL DEN OUTER ALPHEN AAN DEN RIJN De kerstnacht zal dit jaar voor de leden van de her vormde gemeente "Ouds- hoornse Kerk" een extra be tekenis hebben. Voor het eerst in drie jaar kan men weer 'kerken' in de eigen kerk, de Oudshoornse kerk, die dan geheel gerestaureerd is. De kerk, die werd ingewijd op 12 oktober 1665, was hard aan een opknapbeurt toe. De funderingen bleken niet meer optimaal te zijn en toen men daar aan bezig was ont dekte men, dat de hoofdspan ten van het gebouw er eigen lijk nog slechter aan toe wa ren. De gemeente was toen al een jaar aan het restaureren en men besloot het werk dan ook voort te zetten en de kerk grondig onder handen te nemen. Niemand had voorzien dat dat nog eens twee jaar zou duren. Uiteindelijk is het hele dak vernieuwd, zijn er nieuwe dakgoten gekomen, de glas- in-lood ramen zijn hersteld en voor de toekomst be schermd door voorzetramen, de pleisterlaag in de kerk is opnieuw aangebracht, even als de kerkbanken die weer volgens het oude 'banken- plan' in de kerk staan en de preekstoel is in zijn oude glo rie hersteld. Totale kosten 6,5 miljoen gulden. Hiervan is een groot deel voor rekening gekomen van het rijk, mid dels subsidies via i De Oudhoornse kerk. tenzorg, de gemeente heeft bijgedragen, er kwamen schenkingen van onder an dere het Prins Bernhard Fonds en het restant werd door de leden van de kerkge meente bij elkaar geschraapt. Hiervoor zijn allerlei acties ondernomen van braderieën tot het verkopen van souve nirs van de kerk. Ook waren er mensen die voor een ver jaardag of trouwdag geld vroegen en dat dan aan de kerk schonken. President-kerkvoogd J. S. Vroege jr. heeft zich de afge lopen drie jaar intensief be ziggehouden met de restaura tie. Menig keer heeft hij sla peloze nachten gehad als bleek dat weer iets kapots ontdekt was en er weer extra geld moest komen. Oorspron kelijk zou de heer Vroege in 1980 president-kerkvoogd af zijn, omdat hij dan zijn ge bruikelijke drie ambtstermij nen erop had zitten, maaF "je stopt natuurlijk niet halver wege" en hij is aangebleven om zijn kerk door het restau- ratiegebeuren te leiden. Klus „Achteraf gezien was de res tauratie een hele klus, maar je kunt nu eenmaal niet zeg gen „gooi maar weer dicht" als zich weer een probleem voordeed" aldus Vroege. „Maar samen stonden we er voor, de hele kerkgemeente heeft zich steeds weer ingezet als er iets moest gebeuren". Vroege kan zeker honderd namen noemen van mensen die intensief betrokken wa ren bij de opknapwerkzaam- heden "en dan heb ik het niet eens over die mensen die bij de braderie in de stands stonden of knutselden, hand werkten of inzamelden voor deze acties". Ook de gemeen te en het bedrijfsleven ver dient dank, volgens Vroege. Als er een vrachtauto moest komen dan w^s die er en dat gold ook voor bijvoorbeeld advertenties. „Heel Alphen bleek toch betrokken bij dit monument". Morgenavond om elf uur is er een kerstnachtviering. „Bijna geruisloos wordt de kerk weer in gebruik geno men". De feestelijkheden lig gen nog in het vooruitzicht. Officieel wordt het gebouw in maart door prinses Juliana geopend. Nu is men nog druk bezig met het weer opbou wen van de oude kosterswo ning. Volgens Vroege „kan de kerk weer een mensenle ven mee. De kerk is goed op geknapt, op sommige plaat sen sober, ook omdat de tijd ging dringen, maar het is fijn dat de kerkgemeente weer in haar eigen kerk kan, hoe gastvrij ze tot nu toe ook el ders haar onderkomen had. Priesterjubileum Pater Jan Does wijk viert eerste kerstdag zijn 50-juh priesterschap. Als missionaris van de Afrikaanse si es S.M.A. heeft hij ruim veertig jaar in Ghana werkt. Zijn geboortehuis staat aan de Zilkerbiniii weg in De Zilk. Sinds enkele jaren is hij rustend Huize De Tafelberg in Oosterbeek. Zijn priesterjiw leum wordt in kleine kring gevierd, omdat zijn |c zondheid een groter feest niet toelaat. De parochial van H. Hart in De Zilk hebben afgelopen week |d handtekeningen gezet in een telicitatieregister. Dat\i de pater worden toegestuurd. h pwi Ham Hoppa Het clownstheater „Ham Hoppa" geeft op Twej Kerstdag een voorstelling in Jongerensociëteit Our iS se" in Roelof arendsveen. Bezoekers van de voorstelï kunnen genieten van twee zwervers, genaamd Hamw Hoppa. Dit tweetal is volledig losgeslagen, maar blijkt danks fysieke en mentale gebreken, een stel fantastic levenskunstenaars te zijn. Ze trakteren bovendien iedeiï te pas en te onpas op hartstochtelijke muziek en zJ staaltjes van jongleer- en evenwichtskunst en behalve 5j tiele ook op daverende akties. Aanvang: 20.30 uur. Jazzavond De Kulturele Vereniging in Ter Aar houdt op 2Ve| Kerstdag een jazz- en dansavond. Vanaf acht uu het Parochiehuis in Langeraar spelen de „Sweetw Dixy Stompers" uit Zoeterwoude. Kaarten a zeven den vijftig zijn in de voorverkoop verkrijgbaar Plataanstraat 25, telefoon 2426 en aan de zaal van f Parochiehuis. Kerstdienst In de Nderlands Hervormde kerk in Sassenheim tweede kerstdag een speciale kerstdienst gehouden. 1 dienst begint om 19.00 uur en voorganger is ds. W. BÏ medewerking wordt verleend door het Sassenheims CA» telijk Mannenkoor onder leiding van Jacob de Vries. halve kerstliederen zingen zij ook het „Onze Vader" f Rimsky Korsakov en het Sanctus en Gloria uit de sche Messe" van Schubert. Kerstcross Traditiegetrouw organiseert de Zoeterwoudse voi vereniging Meerburg op Tweede Kerstdag de kei cross. Een prestatieloop voor het hele gezin over vijl tien kilometer. Iedereen die de kerstcross volbreng ontvangt een waardevolle herinneringstegel. De sy t van deze elfde kerstcross met deelnemers uit de h regio is om één uur. Behalve diverse wedstrijdlofT\^ wordt het merendeel van de deelnemers gevormd d(en sportieve recreanten. Kleed- en douchegelegenheiÓQQQ op het sportpark van Meerburg aan de Laan de Gokq f/oivTor /Mncro ZF.iimrliilr 1 nttnimrfriir Hp fpirovf tnt Pn i Herder (Hoge Rijndijk) aanwezig. De jeugd tot en i 15 jaar dient f3,50 te betalen terwijl de ouderen va\ 16 jaar f4,50 inschrijfgeld dienen neer te tellen. Kerst-zwem vierdaagse Ieder kind dat in het bezit is van een zwemdiploma A, meedoen aan de kerstzwemvierdaagse op vier van de dagen na Tweede Kerstdag (dus op 27, 28, 29, 30 en 31 cember) in Hazerswoude. Tussen 8.30 en 12.00 uur men in de Dolfijn per keer 750 meter (dertig baan zwemmen. Voor de jongere kinderen is het 250 meter keer. Nadat de afstand vier keer is gezwommen, legt j beslag op een medaille. De kosten van de deelnemerski vijf gulden. De organisatie berust bij de Sportstichting zerswoude. Voor de kinderen van vier tot zeven jaar r den op maandag 27 december in de middaguren spellt in De Dolfijn op touw gezet. Bij voldoende belangstel kunnen ze de dag erna 's middags meedoen aan de lui beddenrace over vijfentwintig meter. De wedstrijd d. gekostumeerd te worden afgelegd. Poppenspektakel De Kulturele Vereniging in Ter Aar houdt maandag het Parochiehuis in Langeraar een poppenspekta voor kinderen. Vanaf half drie speelt Marius Pi van het Nederlands Figurentheater „De Trekwagi Het spel wordt met grote poppen gespeeld. De gangsprijs is drie gulden. De j ZOETERWOUDE Hoewel het er aanvankelijk naar i dat dit jaar in Zoeterwoude geen kerst-in gehouden zou w hebben op het laatste moment de hervormde jeugdraad, 't/ neweb en de schaakvereniging de handen ineen geslagen L doende komt. er toch zij het op bescheiden schaal kerst-in. Tweede Kerstdag van 14.00 tot 17.30 uur zal r het décor van dat kerstgebeuren zijn. De kerst-in zal zich voornamelijk richten op de jeugd tot c jaar. Maar ook ouderen zijn welkom en kunnen actief me Om twee uur begint het programma met een opvoering do) kindertheater „Klef" uit Leiden. Gespeeld wordt h „Apollostraat" dat handelt over een kinderspeelplaats 1 lerlei (vervelende) dingen gaan plaatsvinden. Met het pel theater en het actief betrekken van de kijkers in de opvoer ruim één uur gemoeid. In andere ruimten van „Ons Huisf nen de bezoekers deelnemen aan gezelschapsspelen zoalsiA ken, dammen en kaarten. Verzocht wordt als men wil da|, eigen materiaal mee te brengen. Vanaf ongeveer half vil. er allerlei handenarbeidactiviteiten zoals plakken, knf lampions maken, kleien door de kleinste jeugd en collagtf- ken door de wat groteren. Voorts zal enkele malen een vg film worden vertoond. PROVINCIALE WATERSTAAT: TER AAR De aanleg van een fietspad langs gedeelten van de Kruisweg, de Lange- raarseweg en de Aardamseweg (onderdelen van de tertiaire weg 20 tussen Herenweg en de bebouwde kom van Ter Aar) is dringend noodzakelijk. Tot deze conclusie is de Provincia le Waterstaat van Zuid-Hol land gekomen in een studie naar de noodzaak van fietspa den ter plaatse. Tevens is ge bleken, dat de bestaande rij weg van een zodanig slechte constructie is, dat deze gere construeerd of vervangen dient te worden. Daarom zijn er twee plannen ontwikkeld, waarbij de één uitgaat van de reconstructie van de weg met daarnaast de aanleg van een fietspad, terwijl het tweede plan uitgaat van het gebruik van de huidige rijweg als fiets pad en de aanleg ernaast van een nieuwe rijweg. Provinciale Waterstaat is tot de slotsom gekomen, dat een scheiding van de verkeers- soorten op de Kruisweg, Lan- geraarseweg en Aardamseweg noodzakelijk is uit veiligheids overwegingen. De oplossing daarvoor is een vrijliggend. fietspad, dat dan gelijktijdig een goede aansluiting moet krijgen op de bebouwde kom van Ter Aar. Ook wordt daar mede de al bestaande fietsver- binding vanaf de kern Wou brugge naar Ter Aar doorge trokken. Het nieuwe tracé ligt deels op gebied van de ge meente Woubrugge en deels Verder acht Waterstaat het uit een oogpunt van verkeersvei ligheid noodzakelijk, dat de bestaande weg wordt ver breed, met name het gedeelte ten oosten van de zogenaamde Varkenskade. Daardoor zal ook de doorstroming van het openbaar vervoer aanzienlijk worden verbeterd. Bovendien is de verharding van de weg dringend aan verbetering toe. Twee varianten zijn hiervoor door Provinciale Waterstaat ontwikkeld, waarbij de eerste (plan A) uitgaat van de aanleg van een nieuwe rijbaan en het versmallen van de bestaande rijbaan tot fietspad. Deze nieu we hoofdrijbaan is geprojec teerd aan de zuid(oost)zijde van de bestaande weg en deze sluit ter hoogte van de be bouwde kom van Ter Aar op de Aardamseweg aan. Het tweede voorstel (plan B) bevat de aanleg van een nieuw fiets pad aan de noord(west)zijde van de bestaande weg met ge lijktijdig een reconstructie van die weg. Daarvoor is dan ech ter wel een gedeelte nodig van de tuinen en erven van aanlig gende boerderijen en wonin gen. De kosten van beide plan nen ontlopen elkaar niet veel en deze zullen tegen de 3,5 miljoen gulden gaan lopen. Als het geld voor de aanleg be schikbaar komt, kan met de uitvoering van de plannen halverwege het jaar 1986 wor den begonnen. Het tracé van het fietspad: de stippellijn is het geprojecteerde fietspad langs de T. 20, de donkere lijn is hetit bestaande fietspad c.q. parallelweg.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4