Jlympisch elftal rolt ong Portugal op Noren stalen stalen Noren Ajax superieur tegen AC Milan ^sportuitslagen Twaalf tennissers in Masterstoernooi IJSHOCKEY-ZEGE SOVJETUNIE Plan voor overkapping Alkmaarse wielerbaan DRTWEIDSE COURANT DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 PAGINA 11 MILAAN Ajax heeft het internationale zaalvoetbaltoernooi in Milaan gewonnen. Voor 6500 toeschouwers won de Amster damse ploeg gisteren in de finale met 6-5 van AC Milan. Bij rust leidde Ajax, dat in Cruijff en Van Veen zijn grote uitblinkers kende, met 3-2. Het Milanese publiek zag in de eindstrijd een superieur Ajax, dat eigenlijk geen moment in gevaar is geweest. Cruijff bracht Ajax al snel op de voordelige marge, die daarna niet meer werd afge staan. In de slotfase leek de voorsprong van 6-3 bijna verspeeld te worden, maar AC Milan kwam niet verder dan de treffers van Tasotti en Incocciatti. De laatste treffer viel zestig seconden voor tijd, waarna de Amsterdamse ploeg de laatste minuut in balbezit doorbracht. Inter Milan veroverde op het kunstgras voor eigen publiek de derde plaats door Nottingham Forest met 5-1 te verslaan. De ruststand bij deze wedstrijd was 3-0. Inter-aanvaller Altobelli werd met vijf doelpunten topscorer van het toernooi, Ajacied Gerald Vanenburg bezette met de score van vier de tweede posi tie. Varia Helmond Sport heeft in Italië een vriendschappelijke wedstrijd tegen Genua met 3-1 verloren. Bij rust was het nog gelijk: 1-1. Johan van de Hooft zorgde voor de openingstreffer. Een paar zwakke momenten in de Helmondse verdediging leidden tot de gelijkmaker en de, naar later bleek, winnende twee treffers voor Genua, dat Peters miste. Helmond Sport had als gastspelers Simon Tahamata en de Belg Eric Gerets (beiden Standaard Luik) in.de gelederen. Er waren 3000 toeschouwers. De failliet verklaarde SC Amersfoort heeft gisteren hoger be roep aangetekend tegen de uitspraak van de rechter. De uit spraak is vastgesteld op 22 januari. Of het zover komt, is overi gens de vraag. Voorzitter Joop Bakkenes van SC Amersfoort wil het hoger beroep alleen handhaven als het aan de gang zijnde overleg met alle crediteuren het door de voetbalclub verwachte resultaat oplevert. Zo niet dan trekt SC Amersfoort het hoger beroep in. De blessure die Paolo Rossi in de kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap op 4 december tegen Roemenië opliep, blijkt ernstiger te zijn dan eerst werd aangenomen. De spits van Juventus en het Italiaanse elftal verliet in dat duel het veld met een blessure aan het dijbeen. Een onderzoek wees deze week uit dat het om een spierscheuring gaat in plaats van om een verrek king gaat. Vermoedelijk is hij er pas op 9 januari, tegen Genua, weer bij. Manfred Eble, voormalig middenvelder bij München 1860, is in valide verklaard. Bij een ongeluk met de spelersbus in septem ber 1981 liep hij ernstig hersenletsel op, waardoor hij lange tijd aan spraakstoornissen leed. Zowel de 24-jarige Eble als de club ontvangt van de verzekering ruim 100.000 gulden. De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft AEK Athene gedreigd met een driejarige schorsing als de Griekse club niet meteen een schuld aan FC Köln inlost. De Westduitse club heeft nog onge veer 110.000 gulden tegoed uit de overgespeelde wedstrijd in het UEFA-bekertoernooi op 28 september. MOSKOU De ijshockey- ploeg van de Sovjet-Unie is voor de dertiende keer win naar geworden van het Iswes- tija-toernooi in de eigen hoofd stad Moskou. Tsjecho-Slowa- kije moest in de laatste wed strijd met 9-4 zijn meerdere erkennen in de gastheren. De Finnen eindigden als tweede door hun zege op Tsjecho-Slo- wakije (3-2) eerder in het toer- >i. Ruim 14.000 toeschou wers zagen de Sovjet-Unie al in de eerste periode een fikse voorsprong nemen (4-1). Tsje- cho-Slowakije kwam in de tweede periode terug (2-3), maar was in het derde speelge- deelte te vermoeid om vol doende tegenstand te bieden, waardoor de Sowjet-Unie nog eens drie keer scoorde. Eindstand: 1. Sovjet-Unie 4-8 (26-13); 2. Finland 4-4 (20-19); 3. Tsjeeho-Slo- wakije 4-4 (22-18); 4. Zweden 4-2 (18-17); 5. West-Duitsland 4-2 (16-26). SCHAKEN EK jeugd Derde ronde: Curt Hansen (Den)-Mi- chael Hofmann (Zwl) 1-0; Carlo D'A- more (lta)-Mark Condie (Sch) afg; Pierre Moulin (FraHsor Stohj (Tsj) 0- 1; Einar' Brekken (Noo>-Friso Nijboer (Ned) 1/2-1/2; Alon Greenteld (Sch)- Manuel Bosboom (Ned) 0-1; Giles Ml- ralles (Hon)-Jan Ehlvest (Sov) 0-1; Eser Ipekyilmaz (Tur)-Elvar Gudmuds- son (IJs) 0-1; Jose-Manuei Gil (Spa>- Louis Galeso (Por) 1-0; Tamas Utasi (Hon)-Pia Cramling (Zwe) 0-1; Jürgen Pfaff (Wdl)-Josef Klinger (Oos) 1-0; Daniel King (Eng)-Peter Heaver (Wal) 1-0; Milan Franic (Joe)-Lars Schan- dorfl (Den) Freddy Behrend (Lux>- Mosbe Pyernik (Isr) afg; Stavros La- zaridle (Gri>-Arno Eskelinen (Fin) 0-1; Sean Coffey (ler>-Pjotr Stanizewski (Pol) 0-1. Stand: 1. Hansen (Den) 3 punten; 2. Stoh) (Tsj), Bosboom (Ned), Ehlvest (Sov) 2 1/2; 5. D'Amore (Ita) 2 en 1 afg. PAARDESPORT Koereen Nootdorp EERSTE KOERS, 2380 meter: 1. Vera Loo (A.H.Post) 1.29.4, 2. Vilas, 3. Vanity. Toto: winnend f 2,90. plaats I 1.30, 1.40, koppel f 2.30 trio f 13,00. Niet gestart: Vitoria Hazelaar (nr. 1) en Veloz Ashton (nr. 7). TWEEDE KOERS. 2000 meter: 1. Vreugde van Laren (S.A.Hartman) 1.26.2, 2. Volla Fortuna. 3. Tlmone. Toto: winnend f 7.90, plaats f 3.00, f 2.30, t 2.80, koppel f 22.90, trio t 509.80. DERDE KOERS. 2000 meter: 1. Unle- ta Scotch (J.W.Hoejenbos) 1.28.7, 2. Urchin Melodie, 3. Ultramine D. Toto: winnend f 1.90 plaats f 1.10, 1.30, 4.20, koppel f 6.70. trio f 51.00. Niet gestart: Ufo Mendel (nr. 5). VIERDE KOERS. 2380 meter: 1. The odora Lobell (J.Onrust) 1.26.8, 2. Up- wey Fortuna 3. Ursula Loo. Toto: winnend f 3.90, plaats f 2.10. 1.70, 2.00. koppel f 5.50, trio f 170.00. VIJFDE KOERS, 1680 meter: 1. Udilla B (R.L.Pools) 1.24.5, 2. Resli. 3. Ted Olivier. Toto: winnend f 2.60, plaats f 1.20. 1 40, 2.00, koppel f 18.60. trio f 87.10. Niet gestart: Schuitje W (nr. 2) en Unpilant Supreme (nr. 3). ZESDE KOERS. 2380 meter: 1. Space Ace (R.B.van Stam) 1.26.5, 2. Ulaan Voorne, 3. Tatum. Toto: winnend f 3.60, plaats f 2.40, 2.10, 2.10, koppel f 37.20. trio f 506.70. ZEVENDE KOERS. 2000 meter: 1. Ta- lexia Laren (S.A.Hartman) 1.26.2, 2. Umienwll. 3. Tina Gold. Toto: winnend f 7.80, plaats f 1.70, 3.60, 2.00, kop pel f 61.20. trio f 419.30. ACHTSTE KOERS, 1680 meter: 1. Tempo (G.L.J. Kleyweg) 1.25.0, 2. Sir White. 3. Stella Signal. Toto: winnend f 8.70. plaats t 3.10, 3.60. 4.10, kop pel f 70.80. trio f 1146.10 NEGENDE KOERS. 2000 meter: 1 Thor ter Lune (C.J. de Leeuw) 1.25.3, 2. Rapste, 3. Parade Hanover. Toto: winnend f 2.70, plaats f 2.20, 4.70, 1.90. koppel f 26.00. trio f 212.80. TIENDE KOERS. 2000 meter: 1. Ma joor Bloemlust (J.G.Offenberg) 1.26.4. 2. Solo Fortuna. 3. Petra Voorne. Tq|o: winnend f 2.10, plaats f 1.10. 1.80, 1.80. koppel f 5,00. trio f 47.80. ELFDE KOERS. 2000 meter: 1. Victo ry Spencer (A.H. Suykerbuyk) 1.27.9, 2. Unicum, 3. Virl Buitenzorg. Toto: winnend f 4.20, plaats f 3.50. 2.30, 2.00, koppel f 12.60. trio f 31.50, niet gestart Vick O (nr. 1). TOTALISATOR-OMZET f 255.025,00. SKIËN Wereldbeker Madonna dl Camplglio Super-reuzenslalom: 1. Michael Malr (Ita) 1 min 43,71 sec; 2. Hans Enn (Oos) 1.43,86; 3. Plrmln Zurbriggen (Zwl) 1.43.95; 4. Franz Helnzer (Zwi) 1.43.97; 5. Hubert Strolz (Oos) 1.44.24; 6. Jure Franko (Joe) 1 44.47. HANDBAL Heren eredivisie: Attila-V en L 19-23. Handbalcoach mag blijven PRAAG Jan Kecs- keihethy, de bonds coach van het Neder lands Handbal Ver bond, heeft toestem ming van de Tsjecho- slowaakse autoriteiten gekregen om ten min ste tot en met 31 juli 1984 in ons land te mogen blijven. Daarnaast hebben de au toriteiten de intentie uit gesproken dat het con tract na 1984 per jaar verlengd zal worden tot eind 1986, omdat een meerjarige overeenkomst na drie jaar in Tsjecho- Slowakije statutair on mogelijk is. Dat is een van de resultaten, die de bestuursdelegatie van het Nederlands Handbal Verbond bereikt heeft tijdens de goodwillreis naar Praag. Verder werd in Praag besloten tot een nauwere samenwerking tussen beide landen op handbal- gebied. Dit in het kader van het culturele verdrag van de NSF met Tsjecho- Slowakije. Zo zullen in elk geval tijdens de trai ningsstages van de natio nale jeugdploegen in 1983 interlands worden ge speeld (en door Tsjecho- Slowakije betaald), iets wat in het verleden on mogelijk was. ouwenarts (49) idste profbokser mvAGO Ondanks het feit dat hij al 49 jaar is, droomt nerikaanse profbokser Herbert Odom nog van een ht om het wereldkampioenschap. De weltergewicht gisteren in zijn vijfde gevecht als professional onge- Hij versloeg in Chicago in een partij over acht ron- __n landgenoot Adrian Green op punten. S«óksen is voor professional Herbert Odom slechts een r. Odom verdient namelijk een uitstekend belegde bo- n als vrouwenarts. Voordat hij zijn liefhebberij ech- s prof kon beoefenen moest Dr. Herbert Odom wel jchtszaak aanspannen om een licentie te krijgen. De >r wees de eis van Odom toe met de overweging, dat n democratisch geregeerd land een profbokser op van zijn leeftijd geen licentie en daardoor het recht beid kan worden geweigerd. Dr. Herbert Odom is chijnlijk de oudste boksprof ter wereld. Cubaanse coach vlucht naar VS MIAMI De vroegere coach van het nationale basketbalteam van Cuba, Alfonso de la Cuesta, heeft gisteren politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. In Miami ver telde De la Cuesta voor zijn leven te vrezen, omdat hij de behandeling van sportmensen door de Cubaanse autoriteiten had gekritiseerd. „De atleten worden behandeld als ma chines, voor het eigen gewin van de Cubaanse machthebbers", had de Cubaanse ex-bondscoach onlangs verklaard. De la Cuesta werd na zijn uitpraak gedegradeerd tot het begeleiden van laag ingedeelde teams; verder werd hij voortdurend lastig gevallen door officials. De Alkmaarse wielerbaan zal volgense deze maquette over een breedte van elf meter (en voor 1,7 miljoen gulden) worden overkapt. ALKMAAR Een werkgroep van wielervereniging Alcmaria Victrix heeft gisteren bekend gemaakt dat men van plan is de wielerbaan van Alkmaar gedeeltelijk te overdekken. De droog-weer-outillage moet, vol gens de werkgroep, zorgen voor de continuïteit in de baanwedstrijden. Alleen een geregeld schema van trainingen en wedstrijden kan er voor zorgen, dat de baanwielersport uit de huidige problemen komt. Het overkappingsplan, dat Alcmaria ont wikkeld heeft, gaat 1,7 miljoen gul den kosten. De Alkmaarse wielerac- commodatie zal bij het slagen van het plan de eerste weervaste buiten baan van Nederland zijn. Bij de plannen zijn de banen van Brno en Leipzig als voorbeelden gekozen. In de contacten met de wielerbond (KNWU) en de Nederlandse Sportfe deratie (NSF) verwacht Alcmaria Victrix problemen over de gevraag de financiële steun aan de overhe den. De KNWU wil zelf in de nabije toekomst in Nieuwegein een wieier- centrum stichten, waarbij de inbreng van de overheid een voorname rol zal spelen. sie< Wat weinigen mogelijk hadden ge- fen, gebeurde in Por- l|-l toch. Het Neder- Ju Olympisch elftal be- e gisteravond een njbbelzinnige zege van lPPenp Jong Portugal. De e-equipe, bestaande jgenaamde koelkast- j rs en echte amateurs, utteijte het Ger Blok ex- ioeilijk. In het kader de ontwikkelingen de verruiming van lormen met betrek- tot het inzetten van profs in de komende ificatiewedstrijden, bij voorbaat eigen ast, dat het amateur- in deze samenstel- voor de laatste keer aantreden. Alleen het leveren van een ldige prestatie zou- enkelen wellicht tot ieuwe selectie kun- ioordringen. DE Ne- ndse formatie, condi- 1 erg sterk, gaf blijk karakter, vocht van rste tot de laatste mi- voor een goed resul- n gaf de Portugezen ïoeg geen kans. De toeschouwers zagen favoriete formatie oos ten onder gaan. oor was de snelle ope- ;reffer van Chris van .kker mede verantwoor- Hij had daar in de vier- .nuut wel de medewer- roor nodig van de blun- de doelman Silvino. De' Portugezen de ploeg JAU doet ïarn ï)rstel HAAG Het bestuur e Koninklijke Neder- Atletiek Unie (KNAU) bondstrainer Haico i, die per 1 januari ont- leeft gevraagd als coach, de middenafstandgroep heren, een voorstel ge- n te voorkomen dat de r opstapt. Haico Scharn ontbinding van zijn tot 1 Her 1983 lopende contract agd omdat hij van me- is dat hij niet optimaal voorstel van de KNAU logelijkheden vervat om ïanciële problemen rond ainingskamp met Pasen lossen. Haico Scharn, die dels een aanbieding op eeft om bij een fabrikant portkleding en -schoeisel aamheden op het gebied romotie, begeleiding de firma onder contract hierPe adeten en de organisa an trainingskampen te verrichten, heeft het 'tel van de KNAU in en bi'eSing genomen. d g€ ort wereld ÏURG In de West lotto van gisteren zijn won ven) een ik e< lgende winnende getal var trokken: 2 9 10 22 24 32 zef servegetal; 25. te v 's da paar natu itslag van Spel 77 is; >5. HAAG Het hoofdbe- van de Koninklijke Ne- autoj ,(lse Wielrenunie in A[ niet gel( inne FU) en de organisatoren profwielerwedstrijden hebben gisteren het ct over de instelling en eidei^ijze van het servicebu- dat op 1 januari zijn taamheden begint, bijge- isie )NTO De leiding van t madese ski-equipe heeft kans genoodzaakt gezien tien m ni van de wereldbeker- Bbbeiwegens geldgebrek op /eel 'iegtuig terug naar huis te it da Nog slechts vier skiërs i met financiële steun NO(lun bond in wedstrijden de alpine-wereldbeker in starten. NEW YORK Voor de eerste keer zullen aan het Master- s-tennistoernooi, dat van 18 tot 23 januari in New York wordt gehouden, twaalf spelers mee doen. Als laatsten kwalificeer den zich deze week de Argen tijn José-Luis Clerc en de Fransman Yannick Noah. De Amerikaan Jimmy Connors verzamelde het afgelopen sei zoen verreweg de meeste pun ten. In zeventien toernooien vergaarde hij 3355 punten. Connors, Wimbledon- en open Amerikaans kampioen, is dan ook als eerste geplaatst in het 400.000 dollar-toernooi (1,4 miljoen gulden). Er wordt ge speeld via het knock out-sys- teem. Connors, en de num mers twee, drie en vier, Vilas, Lendl en McEnroe zijn auto matisch geplaatst voor de' tweede ronde. De overige acht spelers strijden om een plaats in de kwartfinales. In het dub belspel spelen de beste zes combinaties om Masterstitel. Voor het enkelspel hebben zich geplaatst; 1. Jimmy Con nors (Vst) 3355 punten/17 toernooien; 2. Guillermo Vilas (Arg) 2495/14; 3. Ivan Lendl (Tsj) 2313/12; 4. John McEnroe (Vst) 2305/12; 5. Mats Wilan- der (Zwe) 1730/19; 6. Vitas Ge- rulaitis (Vst) 1680/16; 7. José Higueras (Spa) 1316/17; 8. Jo han Kriek (Vst) 1220/18; 9. Andres Gomez (Ecu) 1196/22; 10. Steve Denton (Vst) 1175/21; 11. José-Luis Clerc (Arg) 1167/14; 12. Yannick Noah (Fra) 1134/13. telde louter spelers uit de hoogste Portugese voetbalafde ling lieten zich aanvanke lijk niet ontmoedigen en pro beerden met felle aanvallen, meestal via het centrum uitge voerd, tot succes te komen. Quinito had de mogelijkheid in de tiende minuut de gelijk maker te scoren, toen hij van scheidsrechter Alder Dante in buitenspelpositie mocht door gaan. De snel uit zijn doel ge komen Ajacied Menzo keerde het gevaar echter bekwaam. De taktiek van de nationale amateurploeg was op dat mo ment al duidelijk. Jong Portu gal werd jnet twee spitsen (Spee en Oosterhaven, beiden van Oranje Nassau) tegemoet getreden. Molenaars assisteer de als extra kracht op het mid denveld, terwijl er voorts nauwlettend werd gezorgd, dat het speelveld klein bleef. De Portugezen kregen het daar- Ook r»a de hervatting onder ging het spelbeeld amper wij ziging. De Portugezen moch ten dan drie nieuwe spelers in zetten, veel maakte dat alle maal niet uit. Ook Brinto, Leo nardo en Nanvel konden het spel niet naar hun hand zet ten. De spelers van Blok, die voor hun laatste kans vochten, zorgden ervoor dat het tempo hoog bleef. Door jagen en hard voor elkaar werken werd het Portugese elftal, dat in deze samenstelling twee keer tot de eindronde van het wereld kampioenschap bij de UEFA was doorgedrongen, tijdig een halt toegeroepen. En de enkele keer dat de bal wél bij het Ne derlandse doel kwam, toonde Stanley Menzo zich een uiterst betrouwbare sluitpost. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat het Portugese spel steeds slordiger werd. Ook defensief bleken de zaken allesbehalve te kloppen. Dat werd nog eens onderstreept in de 63e minuut. Na een slecht afgeslagen aan val kreeg Van den Akker de bal op ongeveer op ongeveer 22 meter afstand van het doel vrij voor de voeten. De voor Vitesse uitkomende spits be dacht zich geen ogenblik en deponeerde de bal met een droge trap in de bovenhoek: een juweel van een doelpunt (0-3). Daarmee was de eind stand bereikt en gaat voor bondscoach Blok de moeilijke taak verder in zijn selectie de goede van de betere spelers te scheiden. Jong Portugal-Nederland Olympisch elftal 0-3 (0-2): 2. Van den Akker 0-1, 34. Van Dord 0-2, 63. Van den Akker 0-3. Scheidsrechter: Dantes (Por). Toe schouwers: 3000. Geel: Spee en Van den Akker (Ned) en Nunez (Por). Johan Cruijff, uitblinker in het Milanese zaaltoernooi. Nijholt, die in het dagelijks le ven politie-ambtenaar is, heeft evenwel tot nu toe nog geen succes gehad. Dinsdag trainde Ykema in Utrecht op reserve- -schaatsen, maar hij stapte na tien minuten al van het ijs. De trainingen van de Benjamin in de sprintploeg zijn door zijn slordigheid in het gedrang ge komen. Een geluk voor hem is, dat de sprintploeg pas in de eerste week van januari wed strijden heeft. Ykema: „Ik hoop desondanks dat de schaatsen worden teruggevon den. Ik heb wel vier weken nodig om aan een nieuw paar te wennen. Het zal mij niet snel weer overkomen". Frits Schalij is met de Cana dees Gaetan Boucher de on betwiste favoriet bij de tradi- tionale „Weihnachtsrennen", die zondag en maandag in In zeil worden gehouden. Schalij is één van de drie allround- -kernploegleden, die gisteren Pim van Dordt bracht de ..amateurs" van Oranje met een kopstoot op 2-0. door moeilijk snelle combina ties op te zetten. Bovendien bleek weldra, dat Pim van Dord er uitstekend in slaagde de lastige Abrantes uit te scha kelen. De gastheren mochten zich al een aardig overwicht verwerven, echt gevaarlijk werden zij in deze fase zelden. Jong Portugal kreeg vervol gens weer een tegenvaller te verwerken. De goed spelende Veneboer betrok Molenaars in het spel, die de bal vervolgens hoog voor het doel bracht. Daar torende de ver opgerukte Van Dord hoog boven alles en iedereen uit, en gaf met een beheerste kopstoot doelman Silvino in de 34ste minuut voor de tweede keer het nakij ken (0-2). Voor het rustsignaal kreeg aanvoerder Rito nog een mogelijkheid om de achter stand te reduceren, maar in kansrijke positie schoot hij ho peloos over. HARLINGEN Jan Ykema, de nationale schaatskampioen op de sprint, zit zonder wed strijdschaatser Van de negentienjarige sprinter heeft men de gladde ijzers op de terugreis uit Stavan- ger vermoedelijk gestolen. Ykema, die in Stavanger op de sprint de landen- wedstrijd won tegen Noorwegen, heeft zijn coach Gauke Nijholt in de arm genomen bij de op sporing van de stalen No ren. reeds afreisden naar de Zuid- duitse plaats. Tot de tegenstan ders van het trio behoren de Westduitsers, de Italianen, de Canadezen en de Roemenen, die in Tibor Kopacz een stayer van formaat hebben. Het overige deel van de kern ploeg neemt in elk geval deel aan de Beierse kampioen schappen, die op 29 en 30 de cember worden gehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11