)rins wel op kerstvakantie De Tijd blijft erbij: Terpstra was de bron V\ ttra salariskortingen: Bonden boos op Brinkman "Inleveren? Ik doe niet anders. Maar van m'n Echte Boterblijven ze af fctt^oter CeidócSotwant Tieners moeten leren omgaan met computers irappen 5<kering ,243igeren EEN JENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 PAGINA 9 t: korting gezinszorg ■p in regeerakkoord AAG De PPR vindt dat premier Lub de Tweede Kamer verantwoording moet n over de uitspraken die minister Brink- Velzijn, Volksgezondheid en Cultuur) heeft lover mogelijke extra kortingen op de sala- in de gezinsverzorging. Volgens de PPR 1 Brinkman daarmee in strijd met het re- koord. In dat regeerakkoord staat, dat een ilariskorting voor een bepaalde groep ners, zoals dat bij de onderwijsgevenden ^al is, niet voor herhaling in aanmerking Maandagavond kondigde Brinkman in Lei- n, te overwegen een extra korting toe te kkpn°P salarissen in de gezinsverzorging, als I jjken dat andere bezuinigingsmaatregelen Htken. Inmiddels heeft ook de ambtenaren- en fcvaKabo furieus gereageerd op Brinkmans Voorwaardelijke straf voor hulp ai j zelfdoding UTRECHT De rchtbank in Utrecht heeft de 53-jarige B. van de 1. uit De Bilt gisteren wegens hulp bij zelfdoding vroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf voorwardelijk met een proeftijd van één dag, „om niet totuitvoering van het vonnis te komen", zoals de preslent zei. De officier van justi tie had een voorwardelijke gevangenisstraf van drie maanden met eei proeftijd van een jaar geëist. Van de H. heeft, nadahij tevergeefs met zijn vrouw talloze specialisten hd afgelopen, zijn vrouw op haar verzoek middele verstrekt waarmee ze in fe bruari zelfmoord heef gepleegd. De vrouw leed vijf jaar lang aan ondraapjke pijnen aan haar gezicht. Nadat hij haar er metnoeite van had kunnen weer houden zich voor ee trein te gooien, voldeed hij uiteindelijk aan haar'erzoek om in Zwitserland de voor zelfdoding noodakelijke middelen te halen. Brandweer Rotterdam rekent voorrijkosten ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad is gisteren akkoord ge gaan met het voorstel om vanaf 1983 voorrijkosten voor het uitrukken bij branden te berekenen. De heffing gaat 550 gulden per geval bedragen. Wethouder H. van der Pols hoopt met de maatregel een miljoen gulden per jaar binnen te halen. Andere handelingen van de brandweer, zoals het uit een boom halen van een poes, zijn van de regeling uitgesloten. Een motie van PSP/PPR, om de voorrij kosten voorlopig niet in rekening te brengen, werd met 19 tegen 16 stem men verworpen. Ook CDA en VVD waren tegen. Kasteel Marquette sluit de poort HEEMSKERK Omdat de anderhalf miljoen subsidie uitblijft en de Raad van State geen toe stemming geeft voor de aanleg van een parkeer terrein, zal het Kasteel Marquette in Heemskerk bekend als conferentie-oord en horeca-gelegen- heid per 1 januari de poorten sluiten. Het zo fraai gerestaureerde kasteel, dat sinds sep tember 1981 geëxploiteerd werd, staat weer te koop. De afgelopen jaren is acht miljoen gulden geïnvesteerd in de aankoop en restauratie. Het re sultaat was zodanig dat uit het hele land grote en kleine gezelschappen hun recepties, feesten en partijen kwamen houden. De exploitatie was van meet af aan rendabel. Het kasteel staat nu weer voor acht miljoen gulden te koop. >ns iet lijki die -_Jg van de voorpagina) HAAG Prins 1 izal wel samen met izin de kerstvakan- •rbrengen in het irijkse Lech, waar joninklijke familie ïgetrouw op winter sport gaat. In de eerste helft van januari zal de prins nog voor „enkele dagen" naar de kliniek te Bazel terugkeren. „Ter bevordering van zijn defi nitief herstel, dat langere tijd zal vergen, moet de prins het komende jaar zijn \erkzaamheden be- perkeren met name zwa re insanningen vermij den", idus de RVD. constateerden waarnemers dat prins Claus eigenlijk niet op gewassen was tegen de ver moeienissen van een dergelij ke aangelegenheid. Bij sommi ge gelegenheden zou hij grote moeite gehad hebben met het gedrag dat van hem werd ver wacht. De prins was ook niet in staat het gehele programma van dit bezoek mee te maken. In september van dit jaar werd voor het eerst bekend dat er iets aan de hand was met prins Claus. Hij werd toen opgenomen in het Radboudzie- kenhuis te Nijmegen voor wat genoemd werd „overver moeidheid". Op advies van de Nijmeegse professor S. Nijdam ging de prins begin oktober voor het eerst naar Bazel. De daar werkzame professor Kiel- holz geniet wereldfaam van wege de door hem toegepaste behandeling van patiënten met mentale depressies. ^pei S ,v onze parlementaire redactie) HAAG CDA en steunen het plan LEiDöt kabinet om 16- en ;e werklozen vol- lar geen recht meer en op een RWW- ng en hen in plaats n onder de kinder- te brengen. eringspartijen willen n uitzondering ge wordt voor kinderen ndelaars. Staatssecre- e Graaf (Sociale Za- il vandaag maar wei- eite hebben zijn voor waard te krijgen. Fel comt van de oppositie vakbeweging). PvdA- oerster Ter Veld jat door de maatregel, miljoen gulden moet »en, de gevolgen van lomische crisis weer wakste groepen wor- ewenteld. trokkenen zijn steeds klozen behandeld en dan ook overeen- rechten". Ter Veld het onbehoorlijk hen te ontnemen en wil in al een uitstel van een ar. „En de jongeren ook geen enkel per geboden in ruil voor iffer". Ria Oomen noemde de presenta- de voorstellen „te Lof voor het kabi- n komt van de VVD. roerder Robin Lin- noemde het redelijk van jongeren een of- r het gezondmaken economie wordt ge- omdat juist zij er het belang bij hebben dat inomie uit het slop n tegenstelling tot de dndt de VVD dat de tenen als scholieren /orden behandeld en werklozen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Erica Terp stra is één van de VVD'ers, op wier medede lingen het weekblad De Tijd vorige week een ver haal baseerde over ver meende chantage van Ed Nijpels. Volgens mevrouw Terpstra is de toedracht van de zaak echter geheel anders geweest dan het weekblad publiceerde, zo zegt zij in een verklaring. De Tijd noemt op zijn beurt de verklaring van mevrouw Terpstra bezij den de waarheid. Erica trpstra zegt dat zij niets aders heeft gedaan dan bevstigen dat er bepaal de geruhten in omloop wa ren ovc Ed Nijpels en het nieuwekamerlid Jaap Metz. Daarbij zou zij gezegd heb ben da „de waarheid maar eens aa het licht moest wor den gpracht" of woorden van geijke strekking. Hier mee za zij gedoeld hebben op hetfeit dat „het me een lief din; waard zou zijn wan neer aldie geruchten nu ein delijk ens uit de wereld zou den zij". Op zaferdagavond 4 decem ber wed zij opnieuw gebeld door Ié Tijd. Haar werd ge- vraagc het eerdere telefoon gesprek te bevestigen. „Ge haast" had zij dat „zonder meer" gedaan. Het zou later niet bij mevrouw Terpstra zijn opgekomen dat deze bei de telefoontjes „gediend had den als bron voor het ge ruchtmakende artikel". Om die reden had zij ook „naar eer en geweten" en zonder „welke sociale druk dan ook" een verklaring onderte kend, dat zij er geen bezwaar tegen had als De Tijd zijn bron openbaar maakte. De leiding van de VVD had alle fractieleden een dergelijke verklaring laten onderteke nen. Fractievoorzitter Ed Nijpels en partijvoorzitter Jan Kam- minga menen dat Erica Terpstra in haar contacten met De Tijd „niet voorzich tig" heeft gehandeld. Maai beiden zeggen overtuigd te zijn van haar goede trouw reden waarom zij het niel nodig vinden verdere stap pen tegen haar te onderne men. Hoofdredacteur Arie Kuiper van De Tijd ver klaarde gisteravond desge vraagd dat hij de verklaring van Erica Terpstra „weinig geloofwaardig" vond. Vol gens redacteur Gerard Drie huis, schrijver van het ver haal, heeft mevrouw Terp stra, toen hij haar daarover benaderde, aan hem wel de gelijk zelf en spontaan over de chantage en de beweerde homofilie van Nijpels ver teld. Bovendien is er nog de tweede bron, aldus Kuiper en Driehuis, de „prominente VVD'er" buiten de fractie. De alarmcentrale van de regionale brandweer Ken- nemerland in Haarlem is giste ren door blik seminslag buiten werking gesteld. Een monteur houdt zich hier bezig met repa ratie van ver brande onderde len. Een com mandowagen van de brandweer van Alkmaar moest te hulp worden geroe- pen.(Foto Rechts). CHT De FNV- !N V-bonden voor naren en trendvol- ibva/Kabo en CFO, gisteren woedend eerd op de aankon- van minister nan (Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC)) dat hij op de salarissen van het perso neel in de gezondheids zorg en het welzijnswerk een extra korting wil toe passen om in deze secto ren zweel mogelijk banen te belouden. De bqiden wijzen erop, dat er voir de gezondheidszorg en dewelzijnsinstellingen al bezuingingsmaatregelen op stapel staan die ingrijpende gevolgn hebben voor de werkgelegenheid en de kwa liteit van de dienstverlening. Abva/Kabo en CFO noemen de korting ook onrechtvaar dig, omdat veel werknemers in deze sectoren al op of net boven het niveau van het minimumloon zitten. De Centrale Raad voor Ge zinsverzorging deelt de be zwaren en is even verbijsterd als de bonden. „80% Van het personeel in de gezinsverzor ging zit al op het minimum". De Abva/Kabo noemt het verwerpelijk en de cfo schokkend, dat Brinkman zijn uitlatingen heeft gedaan zonder overleg met de be trokken werkgevers- en werknemersorganisaties. „Bovendien doorkruist hij daarmee het arbeidsvoor waardenoverleg tussen mi nister De Koning (Sociale Zaken) en de trendvolgers". ADVERTENTIE Voor veel mensen is fchte Boter het laatste waar ze op jezuinigen. Geen wonder. Want Eihte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuürlijki vitaminen in. Niet te versmaden. Dolman roept Janmaat tot de orde DEN HAAG Tweede-Ka mervoorzitter Dolman heeft het kamerlid Janmaat (Cen trumpartij) vanmorgen tot de orde geroepen bij een lang be toog van dit kamerlid tegen wetsontwerpen ter naturalisa tie van buitenlanders. Dit zijn vertrouwelijke gegevens, zei Dolman tot Janmaat, die uit voerig citeerde uit dossiers van naturalisatie-kandidaten. Jan maat meende tal van zaken te hebben aangetroffen die natu ralisatie niet rechtvaardigen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) antwoordde dat bij alle betrokkenen ge noeg aanleiding was voor na turalisatie. Janmaat stemde weer als enige tegen de natu ralisatie-voorstellen. Democratie in het geding OPPOSITIELEIDER Den Uyl (PvdA) heeft, door afstand te nemen van een anti-democratische oproep van de PSP, ge toond hoe sterk de democratie in ons land gelukkig nog steeds is. De PSP riep vorige week de sociale diensten in het land op de kortingsmaatregelen van de regering gewoon niet uit te voeren. Den Uyl, gevraagd wat hij zal doen als een meerderheid in het parlement tot de hem onwelgevallige maatregelen beslist, liet onomwonden weten dat hij zich bij die democratische meerderheid neerlegt. NATUURLIJK, Den Uyl zal zo vaak als maar mogelijk is proberen het standpunt naar voren te brengen dat de maat regelen onrechtvaardig zijn en dat het anders kan. Hij zal echter niet oproepen tot of meedoen aan acties om de uitvoe ring van eenmaal genomen kamerbesluiten te verhinderen. En hij legt terecht de verantwoordelijkheid bij die partijen, die in het parlement met een meerderheid de maatregelen aanvaarden. DeN UYL moet zich er overigens wel terdege van bewust zijn dat hij, ook door alleen maar afstand te nemen van de maatregelen, maatschappelijke en burgerlijke ongehoorzaam heid kan stimuleren. Door bijvoorbeeld de indruk te wekken dat het allemaal heel anders kan, terwijl ook Den Uyl zelf weet dat dat helemaal niet het geval is. In de oppositieperio de van Den Uyl gedurende het eerste kabinet Van Agt ver viel hij nogal eens in het schetsen van dat onjuiste beeld, in het wekken van valse verwachtingen. Tot nu toe heeft Den Uyl zich er nog niet aan schuldig gemaakt. Het zal hem en zijn PvdA echter veel moeite kosten dat vol te houden, ge zien de ongenuanceerde geluiden die reeds nu uit de kleine linkse partijen komen. Maar intussen spreidt Den Uyl gelukkig een goed demo cratisch gehalte ten toon. Hij heeft volkomen gelijk als hij zegt dat oproepen tot verzet tegen meerderheidsbesluiten de chaos sterk in de hand werkt. En dat van de chaos juist de zwakkeren de dupe zullen worden. De PSP zou zich dat ook eens moeten realiseren. DEN HAAG Alle leerlingem van veertien a vijf tien jaar moet enig onderwijs in de informatica worden gegeven. Dit kan het snelst van de grond komen als het wordt gegeven als onderdeel van het wiskunde-onderwijs. Als leermiddel is een eenvou dige micro-computer nodig met beeldscherm. Dit volgt uit het advies, dat minister Deetman van onderwijs en wetenschappen de Tweede Kamer gisteren heeft toege stuurd. Met „enig onderwijs in de informatica" wordt be doeld onderwijs in het programmeren van computers en in het algemeen onderwijs in automatiseringsverschijnselen in onze maatschappij. Het moet in elk denkbaar schooltype worden gegeven en moet voorlopig buiten de eindexamens feer worden gehouden. De invoering ervan kan snel als het onderdeel wordt van het wiskunde-pakket. Maatschappelijke en niet-wiskundige aspecten moeten voldoende aandacht krijgen. Eén tot twee lesuren per week gedurende een jaar achten de adviseurs voldoende. Scholen met geen of weinig wiskunde moeten informatica onderbrengen bij administratieve of technische vakken. Het advies stelt, dat de basisprincipes van de informatica voor vrijwel iedereen van belang zijn. Van evenveel of wel licht groter belang is volgens de adviseurs het krijgen van inzicht in de belangrijke rol, die computers nu al in het maatschappelijk leven spelen. Opnieuw arrestatiebevel in ontvoeringszaak KONSTANTZ Het openbaar ministerie in de Westduitse stad Konstantz heeft de opsporing verzocht van nog een ver moedelijke medeplichtige in de ontvoeringszaak Van der Valk. Volgens een bekendmaking van het openbaar ministerie gaat het om een man met de Italiaanse naam Giorgio la V. De betrokkenheid van deze verdachte zou aan het licht zijn ge komen door verklaringen van diegenen die al zijn gearres teerd. Van deze gearresteerden heeft de Westduitse politie inmiddels drie verdachten op borgtocht vrijgelaten. Wel vastgehouden worden nog de tot Westduitser genaturaliseer de Italiaan Giancarlo T., zijn Westduitse vriendin Ursula P. en de Italiaanse Michela C. Giancarlo T. heeft heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Opklaringen DE BILT Aan het buiige weertype komt nu geleidelijk een eind. Een zwak hogedruk- gebied boven de Oceaan trekt naar het oosten en passeert morgen ons land. Hierdoor wordt de buiigheid onderdrukt en kan op opklaringen worden gerekend. De komende nacht daalt de temperatuur in het binnenland tot enkele graden beneden het vriespunt. De middagtempera tuur is morgen ongeveer 3 graden. Na het pas seren van het hogedrukgebied komt West-Europa in een wes telijke luchtstroming. Hierdoor kunnen regengebieden van de oceaan ons land bereiken. Tot maandag moet dan ook gere kend worden op een zachter weertype met veel bewolking en af en toe regen of motre gen. De middagtemperatuur wordt dan ongeveer 8 graden. Z.-Urn burg regen Beriiin zwbew. Bordeaux zwbew 8rusael regenb Klagenfurf goh bew. Kopenhagen zw bew. Lissabon on bew Londen on bew Luxemburg aneeuwb. onbew. 13 O 2 n on bew. 16 12 On Stockholm zw bew. 4 401 Wenen mist 4 -3 Zurich l.bew. 6 -1 I Casablanca regenb. 17 10 1<

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9