Werkgroep inventariseert obstakels oor Oegstgeestse gehandicapten Warmondse galeries in kerststemming SKOL oppert ideeën voor samenwerking van verenigingen in Lisse Sassenheim ,hondvriendeIijk REGI0U0UR1NAAL Vacature maatschappelijk werk Duin en Bollenstreek voorlopig niet vervuld BURGERLIJKE STAND •GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 PAGINA 7 spa timmert aan de weg is DERDORP De Stichting Jespa uit Lei- lorp start in januari een actie om meer be iheid te geven aan haar activiteiten. Er zal een serie voorlichtingsavonden worden ge- n in samenwerking met scholen voor ge- licapte kinderen om te zien of er bij ouders, ;rachten en kinderen behoefte is aan meer ij rmatie over Jespa. ii Stichting Jespa houdt zich al ruim een jaar met het organiseren van sport- en spelin- ■n voor lichamelijk en geestelijk gehandi- en. De noodzakelijk hulp en begeleiding bij 'enstuiven wordt gedaan door vrijwilligers, voor die vrijwilligers zullen voorlichtings- ïden worden georganiseerd. Met de begelei- wordt bekeken of het programma van ac- eiten nog beter kan worden aangepast aan nogelijkheden van gehandicapten en of er activiteiten toegevoegd kunnen worden. 3rd tei Het belangrijkste bij de sportinstuiven is de spontane en ontspannen sfeer. De deelnemers kiezen de activiteit waar ze zin in hebben: sjoe len, korfballen, voetballen en allerlei tafelspel len. De groep geestelijk gehandicapten, die de de eerste en derde zaterdag van de maand bij elkaar komt in het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp bestaat uit 10 15 mensen. Aan de instuiven voor lichamelijk ge handicapten op de tweede en vierde zaterdag in de maand doen 10 mensen mee. Beide groepen kunnen worden uitgebreid tot 20 a 25 personen. De deelnemers komen niet alleen uit Leider dorp, maar ook uit omliggende gemeenten. Me dewerkers van de Stichting zorgen eventueel voor vervoer. De laatste instuif voor de vakan tie is op 18 december, de instuiven beginnen weer op 8 januari 1983. *T vrouw E. Gerrese, tel. f Vrachtwagen valt van weg ALKEMADE En 45-jarige chauffeur uit Groesbeek is gistermiddag vlak buiten Roelofa- rendsveen met zijn vrachtwagen van het talud van de provinciale weg gereden, kort na de af rit van rijksweg 4 vanuit de richting Amster dam. De man is vermoedelijk in de zachte berm terechtgekomen en kon toen zijn vrachtauto niet meer terugkrijgen op de weg. De vracht wagen maakte een val van 5 meter en is ver moedelijk onherstelbaar beschadigd. De be stuurder bleef ongedeerd. Takelwagens hebben er een paar uur voor no dig gehad om het vehikel weer naar de provin ciale weg te tillen. Het verkeer moest worden omgeleid, waardoor laat in de middag aanzien lijke vertraging ontstond. Mastreechter Staar op Corso-festival LISSE De beroemde koor Koninklijke Ma streechter Staar zal optreden tijdens het Corso festival van de Lions Club Bollenstreek. Dat gebeurt donderdag 21 april aan de vooravond van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De Mastreechter Staar maakt in het kader van de honderste verjaardag televisie-opnamen, een nieuwe LP en een toernee langs acht Europese hoofdsteden. De Lions Club is erin geslaagd na drie jaar overleg de Staar te bewegen ook naar Lisse te komen en een jubileum-gala-concert te geven. De Mastreechter Staar staat als koor het hoogst genoteerd in Europa en op de wereld ranglijst als derde. Diverse gouden platen, Gou den Tulpen en koninklijke onderscheiding zijn het koor al toegekend. 5STGEEST Er zal Oegstgeest een werk- ip worden opgericht de toegankelijkheid de gemeente voor ge- dicapten gaat onder ten. Het is de bedoe- dat ook de gehandi- en zelf deel gaan uit en van de werkgroep, weten uit eigen erva- het beste welke pro llen zij als weggebrui ker ondervinden. Zo moet een blinde of slechtziende weggebruiker precies we ten hoe het met de bestra ting is gesteld om onge lukken te voorkomen. Met name ook de gebrui kers van een rolstoel heb ben heel wat hindernissen te overwinnen. Het initiatief tot oprichting van de werkgroep werd geno men door de ergotherapeute Hilde Rijkmans die werkzaam is in Wijckerslooth. Het is haar taak om gehandicapten binnen en vooral buiten het huis zelf standig te maken. „Gemeenten kunnen er heel veel aan doen door het treffen van de juiste voorzieningen. Het Bos van Wijckerslooth bijvoorbeeld is niet eenvoudig toegankelijk voor iemand die er zelfstandig op uittrekt in een rolstoel. Er hoeft alleen maar een verhard pad worden aangelegd, dan oen je gelijk klaar". Ook de verkeerssituatie zou volgens Hilde Rijkmans wat meer aan de gehandicapten kunnen worden aangepast. „Voor de genen die slecht ter been zijn, staat het voetgangerslicht vaak veel te kort op groen. Soms ontbreken bij openbare gebou wen de algemene invaliden parkeerplaatsen, zijn ze niet van de juiste afmeting of onge lukkig geplaatst. Auto's wor den in Oegstgeest vaak vlak voor het rolstoelafritje, dat zich aan de rand van het trot toir bevindt, geplaatst", aldus Informatie Om er achter te komen wat precies de problemen zijn in Oegstgeest is er in februari een bijeenkomst gepland waarin informatie kan worden uitge wisseld. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Hil de Rijksman, Huize Wijckers looth, tel. 071-171234. Ook He- leen Peltenburg, die optreedt namens de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invalidenbond is over deze za ken aanspreekbaar. Verder bestaat er een zogenaamde toe- gankelijkheidsgids die op initi atief van de Unie voor Vrij willigers in Leiden is uitgege ven. Aan de hand van inter views staat hierin de mate van toegankelijkheid van een groot aantal openbare gebouwen voor gehandicapten geschetst. \SSENHEIM Als blijkt dat B en W gelijk heb- m, kan Sassenheim voortaan de slogan Sassen- }im, hondvriendelijke gemeente" gaan voeren, it kwam gisteravond naar voren in de vergade- ng van de gemeenteraad. Op vragen van het adslid H. Drenth van Progressief Sassenheim twoordde wethouder P. Westerbeek namelijk: '7ij vermoeden dat iedere Sassenheimer belas- \gplichtig is in het kader van de hondenbelas- g. Een onderzoek van de leerlingen van lagere 'iolen wees uit dat er veertig procent meer hon- •n in de gemeente rondloopt dan het belasting- 'stand aangeeft". p heer Drenth ging met zijn vragen in op de brief van 1 jcemöer van de Consumentenbond aan B en W, waarin I bond stelt niet akkoord te kunnen gaan met de invoe- g van rioolrecht in de gemeente, maar ook kanttekenin- i plaatste over de hondenbelasting. Volgens die brief hden B en W huis-aan-huis aangiftebiljetten hebben la- p verspreiden, terwijl wettelijk alleen aan vermoedelijke Inden bezitters een aangifteformulier mag worden ver- I urd. jlgens de wethouder bestaat als gevolg van het onder dek het vermoeden dat ieder Sassenheims huishouden een nd bezit en dat daarom niet in strijd met de wet zou zijn jhandeld. „Bovendien zijn de biljetten voorzien van naam adres verstuurd en dus niet „aan de bewoners van dit stelde de wethouder. meldde ook nog dat uit de ingestuurde reacties is geble- n dat er 300 honden meer in de gemeente zijn, dan uit t belastingebestand bleek. Daarmee telt Sassenheim nu 0 honden. Bovendien heeft 15 procent van de geadres- frden het aangifte-biljet niet ingestüurd. Die 300 honden ?er kunnen de gemeente naar schatting een extraatje 14.500 gulden opleveren. i g- fcrste stap |er)opening [ontakt" IRHOUT In het '.-gebouw is gister- id de eerste stap gezet de (her)opening van ntakt". Deze jonge- ereniging heeft vanaf de Vrijdag van dit jaar ctiviteiten moeten sta- Dit door regelmatige ïregeldheden. Toen de tregeldheden op Goe- Vrijdag uitliepen op chten, greep de ge- nte in en moest „Kon- sluiten. :en uitgebreid overleg n gemeentebestuur en lur „Kontakt" zijn door [emeente eisen aan de tuele heropening ge- Een van deze eisen is vast aantal betalende le- met een limiet van 75. ra vond werd deze li- ruimschoots overtrof- 120 leden schreven zich betaalden ter plaatse. Te eisen van de ge- ïte zijn: geen toelating personen onder 16 jaar; ige controle; en het geven van het activitei- ogramma aan de politie, moet Kontakt", aldus emeester Van de Wouw, uten en een huishoude- "eglement hebben. Dit is aatste kans voor Kon- Door de gemeente is 'er P. van der Werf aan- ht om te adviseren en 'aarnemer op te treden. Politie vormt erehaag Wachtmeester Laurens Rijntalder, die sedert '77 dienst doet bij de rijkspolitie in Sassenheim. trad gistermiddag in het hu welijk met Petronella de Jonge uit Schiedam. On half vier werd het huwelijk door burgemeester Kret voltrokken, waar bij alle collega's. De politie stond voor de ingang van het raadhuis in een erehaag opgesteld voor het bruidspaar, dat te Sassenheim in de Koningstraat gaat wonen. WARMOND De Warmond- se galeries Het Oude Raadhuis en De Pomp aan de Dorps straat staan in deze dagen in het teken van kerstmis. In ga lerie Het Oude Raadhuis staat een grote verscheidenheid aan kerststallen uit alle delen van de wereld. Galerie De Pomp exposeert werk van vier vrou welijke kunstenaars, waaron der kerstkaarten en kerststuk jes. Het gaat om Dora van der Meer, Lenie van der Veld, Katja van 't Sant en Miep Le- kanne Deprez. De kerststallen in het Oude Raadhuis zijn tot en met 6 ja nuari te bezichtigen. Het gaat om alle mogelijke soorten, in totaal ongeveer 40 stuks. Er zijn stallen bij die volledig zelf vervaardigd zijn door Neder landse amateurs, een stal van de Stichting Volkskunst Den Haag, stallen uit Oostenrijk, Zuid-Duitsland, Chili, Peru en nog veel meer landen. Ook de gebruikte materialen zijn zeer verschillend, variërend van houtsnijwerk, glas en steen tot terracotta. De kerststallen zijn op woens dag, donderdag en zondag van 14 tot 16 uur te zien, op dins dag van 19 tot 21 uur en op za terdag van 11 tot 16 uur. Dora van der Meer uit Roelof- arendsveen, één van de vier kunstenaressen die in Galerie De Pomp exposeert heeft het kerstfeest en de winterstem- ming tot uitgangspunt geno men in haar tekeningen en schilderijen, die een zekere eenvoud uitstralen. Leni van der Veld uit Voorschoten ge niet al een zekere bekendheid door haar fraaie kerstkaarten, die met droogbloemen zijn af gewerkt. Katja van 't Sant uit Oegstgeest vervaardigt even eens kerstkaarten, gekleurd en met een zeer eigen stijl. Miep Lekanne Duprez staat vooral bekend om haar droog bloemboeketjes en biedermei- ertjes. Ditmaal toont zij kerst stukjes die eigenlijk meer kunststukjes zijn. Het meeste werk in De Pomp is tevens te koop. De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag van 19 tot 21 uur te zien, op woensdag, don derdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Op vrijdag 24 december vindt er om 19.15 uur een kerstsamenzang plaats bij De Pomp en de Kerstboom, met medewerking van een Een van de getoonde kerststallen. Kerstavond Voor de oudere inwoners van Valkenburg wordt mor gen een kerstavond gehouden. Dat gebeurt in de Her vormde kerk in samenwerking met het Dienstencen trum. Medewerking verleent de blokfluitgroep onder leiding van mevrouw Van der Mey. De avond begint om acht uur. Marion en Robbie Het Nieuwzeelandse folkduo Marion Arts en Robbie Laven treedt donderdagavond op in De Lindehoeve in Voorscho ten. Beide universitair onderlegde artiesten zijn van Ne derlandse afkomst, maar zingen hoofdzakelijk eigen, En gelstalig werk, ook wel Franse liedjes en aangepaste mu ziek uit Amerika, Europa en de eigen omgeving, Oceanië. Marion Arts zingt en bespeelt de gitaar, Robbie Laven put uit een arsenaal aan instrumenten, waarvan sitar, sanza en lap-steel-gitaar de meest exotische voorbeelden zijn. Het duo trad nog niet zo lang geleden al een keer in de kleine soos op. Aanvang half tien, entree gratis. Kerk-actie De leden van de hervormde gemeente in Hazerswoude- dorp is er zeer veel aan gelegen dat het dak van de Ne derlands Hervormde kerk zo spoedig mogelijk wordt gerestaureerd. Op gezette tijden wordt vanuit deze ge meente dan ook een aantal acties op touw gezet om gelden te verzamelen voor de restauratie van het dak. Want net als de toren, die eigendom van de gemeente is, is het opknappen van het dak hard nodig. Dezer da gen staat Hazerswoude-dorp „bol" van een oliebolle nactie onder het motto „smullen voor een nieuw dak". Prentbriefkaarten waarop een afbeelding van het kerkgebouw, zijn eveneens in de handel. Wereldwinkel De Vereniging Wereldwinkel Hazerswoude, die ten doel heeft een bijdrage te leveren aan het bewustwordingspro ces bij de plaatselijke bevolking ten aanzien van proble men in landen uit de Derde Wereld, kan op gemeentelijke financiële steun rekenen. Onder de voorwaarde dat het rijk géén subsidie verstrekt, kan de Wereldwinkel bij het gemeentebestuur om geld aankloppen. Een besluit dat is genomen door de gemeenteraad tijdens de behandeling van het sociaal-cultureel plan voor het komende jaar. Vrede In Leidschendam wordt donderdagavond een grote fakkeloptocht voor de vrede gehouden waaraan, behal ve het gemeentebestuur, tal van organisaties en instel lingen meewerken. Het motto van de optocht, waarvan het initiatief berust bij het Interkerkelijk Vredesbe raad, kern Leidschendam, is „Vrede op aarde begin(t) bij jezelf". De fakkeloptocht start om zeven uur en be gint en eindigt achter het raadhuis waar ook de fak kels te koop zullen zijn. De vrede op aarde in het alge meen staat centraal. De tocht waaraan ook burgemees ter en wethouders zullen deelnemen duurt één uur. Tij dens de manifestatie zal het Vredeslied worden gezon gen dat deze week in Leidschendam huis aan huis wordt bezorgd. Voorlichter Het nieuwe hoofd van de afdeling voorlichting van de ge meente Leiderdorp heet Willem IJdo (33). Hij volgt per 1 maart 1983 Oscar Reijers op, die per 1 januari 1983 chef publieksvoorlichting op het ministerie van sociale zaken wordt. Willem IJdo heeft de afgelopen drie jaar gewerkt op het bureau voorlichting van Lelystad. Daarvoor was hij verbonden aan de redactie van De Havenloods BV, nieuwsblad voor Groot Rotterdam. Ook heeft hij gewerkt op het secretariaat van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Rotterdam. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. SASSENHEIM De Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Duin- en Bollenstreek (SMD) mag de vacature voor een lei dinggevend maatschappe lijk werker voorlopig niet vervullen. Dat stelde de gemeenteraad van Sassen heim gisteravond. De raad vindt dat eerst het resul taat moet worden afge wacht van de discussie binnen de vijf deelnemen de gemeenten (Oegstgeest, Warmond, Sassenheim, Lisse, Hillegom) over hoe het algemeen maatschap pelijk werk in de toe komst moet worden uitge voerd en betaald. Hier over zal op basis van een nota worden gepraat en in juli wordt daarvan een uitslag verwacht. noodgedwongen" oplossing, omdat een leidinggevend per soon niet maar voor een half jaar kan worden aangesteld. „Tegen de tijd dat hij of zij is ingewerkt, zou wel eens kun nen blijken dat die persoon weer moet worden ontslagen. Daarover bestaat pas in juli ze kerheid", aldus wethouder mevrouw W. Maris. Tot die tijd betekent dat voor de ge meenten dat de subdidie over 1983 met 86.300 gulden (sala riskosten en sociale lasten) wordt verminderd. Het CDA- raadslid N.J.J. Slingerland en H. Drenth merkten nog op dat deze bezuiniging zo kort moge lijk moet duren en dat de lei der of leidster zo snel mogelijk moet worden vervangen. Het algemeen bestuur van de stichting heeft overigens be kend gemaakt, dat de begro ting voor 1983 voorlopig niet wordt goedgekeurd in afwach ting van het verloop van de discussie over het voortbestaan van het algemeen maatschap pelijk werk door de SMD. LISSE De werkgroep SKOL, die in januari op initia tief van de gemeente Lisse werd opgericht om te funge ren als een samenwerkings-or- gaan voor het sociaal kultureel werk, heeft een rapport „Sa men Sterker" uitgebracht. De werkgroep heeft alle ideeën op het gebied van stimuleren van de samenwerking in het vere nigingsleven daarin op papier gezet. Het rapport is inmiddels verzonden naar alle verenigin gen om daar te worden be sproken. Die verenigingen die het nog niet hebben ontvang en, kunnen die bestellen bij Qbus (telefoon 14118), of bij het VV V-kantoor (telefoon 14262). Volgens de heer Ransdorp, woordvoerder van SKOL, worden in het rapport enige voorbeelden genoemd van za ken die door een overkoepe lend orgaan kunnen worden (mee)geregeld. Bij het aanstel len van de verenigingagenda voor de diverse uitvoeringen bijvoorbeeld. Niet zelden ge beurt het namelijk dat men te gelijk, of nagenoeg tegelijk een uitvoering geeft, zodat men el kaar beconcurreerd. Iets der- delijks geldt ook voor het or ganiseren van cursussen of an dere activiteiten. Ook vragen rond de financiële toestanden binnen de vereniging kunnen in samenwerking met de leden in de SKOL uit de wereld worden geholpen. Vragen, ook in de richting van de gemeen te, bijvoorbeeld in verband met subsidietoestanden. Ver der denkt SKOL aan het sa men werken óp het terrein van uitwisselen, inkopen, kol iekteren, voor elkaar opkomen en publiciteit. SKOL is in de eerste plaats een orgaan dat een plaats in neemt tussen de verenigingen en het gemeentebestuur en zal, ongeacht wie er dan in zitting hebben, van die beide zijden het vertrouwen moeten heb ben. Logisch dus dat men ook streeft naar het vertegenwoor digen van de totale breedte van Lisses sociaal kulturele le ven en dringend wordt de ver enigingen dan ook gevraagd om dit initiatief niet zomaar naast zich neer te leggen on der het mom van „dat is toch niet voor ons bestemd". Het is de bedoeling dat SKOL gaat marcheren zonder finan ciële gevolgen voor de vereni gingen. De gemeente heeft al een eerste subsidie-aanvraag goedgekeurd. Wel wordt van de verenigingen verlangd dat ze op het terrein van eenzijdig, „egoïstisch", denken gaan in leveren. Het wachten is nu op het te rugsturen door de verenigin gen van de formulieren van SKOL, zodat verdere stappen kunnen worden ondernomen om in Lisse te komen tot een overkoepelend orgaan dat het sociaal culturele leven onder steunt en begeleid. LEIDEN Ondertrouwd: M. Haze- noot en R. J. C. Verbeek. P. J. Fas- seur en A. C. D. van der Vooren, W P. M. Bik en T. A. I. Vreeswijk. A. Dalhuijsen en C. M. Enthoven. Geboren: Malu, d.v. F S. Krens en G. P. M. Schouten; Anna Catharina d.v. A. A. A. Ouwerkerk en E. van der Vijver; Petra Marieke d.v. C. Ho- gewoning en M. Klok, Chantal d.v. J, van Rossum en K. C. H. Noorlander; Maria d.v. G. Berkhei] en M. Warde naar; Tanneke d.v. G A Ravensber- gen en M. A van der Velzen; Thijs Maarten z.v. C. H. M. Buurman en L. A. M. Schermer Voest; Annefleur Elizabeth Wilhelmina d.v. I. G. F. van Leeuwen en H. J. W Rietdijk; Johnny z.v. R. Nijgh en D P. van Beien; Steven z.v. H de Ruijter en T. Lanz; Harmen z.v. H. de Ruijter en T. Lanz; Brahim z.v. E. Amessarou en I. Akdim; Renske d.v, A. H Hoo- geveen en J. G. Fresen; Johanna Cornelia d.v. N M Mol en J N Pals- graaf; Pieter Cornells z.v. P. Ketting en J. Dubbelaar; Alexander z.v J. P. Bleiji en M. Pavlovió; Linda d.v. C. L. A. M van den Dries en L. W. B. Groen; Alexander Frans z.v R. P. Otten en W. M. Voerhuis; Tjibbe z.v. T. C. Douma en D. van Waveren; Fleur Selinde d,v. E. R. Kleijwegt en C. M. A. de Wit; Giovanni Salvatore z.v. T. R. Ayala en K. M. Goldstein; Sarah Maria d.v. J W. Stuijfzand en M. M. J. van Doornik; René z.v. A. J. Eradus en J. Honsbeek; Hichem z.v. N. Faousi en N, Benissaid; Collinda Maria d.v. A. T van der Zon en H. J Blok, Cennet d.v. A. Karaman en F. Ilyas; Marijke d.v. F. G. Vlietstra en H. C. Poel; Jozina d.v. A. Brouwer en J. van Leeuwen; Petronella Ella d.v. G, Harteveld en M. K. van der Plas;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7