Langs Omwegen Pen fijn boek over bijna vier eeuwen niet geheel te rangen Hortus Botanicus 99 ierkel's Patent in moeilijkheden X'flETISER WEL: HET „CENTRAL PARKVAN LEIDEN CITY.... Top-journalisten gevraagd Zoeterwoude onderzoekt aansluiting buurtschap De Weipoort op aardgas Mooi meegenoi ■S" £ckLc @oiuatit Gii GIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. door Ton Pieters ermoedelijk werd de lidse universitaire bo- nische tuin in 1594 niet met lichte humor ge- uid bij de gemeen- iap ingeleid als het reede (het eerste ver heen in '38); „Leidse ortus"-boek: „Een bo- nische erfenis" op 21 fcember 1982. Bijna 4 •uwen Hortus Botanicus een droom van een waren voldoende alle deskundige, entueel geleerde, en ie)tografische registers ;n te trekken. Eens de idste Botanische Tuin ersiei (op latijnse grondslag) van Neerland, oh mijn Neerland, en heel lang nog een van de belang rijkste in zijn soort ter wereld. Nadien studieob ject voor eigen hoge- schools gebruik, en kos telijk wandel- en kijk- park voor de Leidse „burgerij". Dagjesmen sen, althans dagkaartjes, worden per jaar bij ette lijke tienduizenden ge teld. Groene recreatie tussen het Rapenburg en een singelgracht van een stad die begin vorige eeuw de vestinggordel niet meer van node had en de bolwerken (voor een deel) prijs gaf aan de ingeplante natuur. Over dat wondere stukje grond (de Leidse Hortus moest meer dan honderd jaar geleden al „inleve ren", ook ten behoeve van de Sterrewacht) was nog nimmer een samen vattende publicatie ver schenen. Dat gemis is nu goedgemaakt. Een grijze kraan van een geleerde, prof. dr. W.K.H.Karstens, oud-hoog- leraar-directeur van de Hortus, en Leidens eigen „fotografisch oog" en poë tisch vastlegger van het ste delijk verleden, onver woestbare Herman Klei- brink, staken de koppen en hun verworvenheden bij el kaar en smeedden in kleu ren en welhaast geuren een verhaal. Een gebundelde historie, die uitgegeven bij Waanders b.v., Zwolle; ook de mensen van Hut spot, Haring en Wittebrood gisteren in een bijna aca demische zitting, belegd op gezag van de vereniging „Vrienden van de Leidse Hortus", met enig vertoon van beeld en voordracht in het Academiegebouw aan een belangstellende, uitge lezen meute werd geïntro duceerd. Natuurlijk werden er ook „eerste exemplaren" uitgereikt: aan de voorman der burgerij, burgemeester Cees Goekoop, meneer de rector der universiteit prof.dr. A.A.H.Kassenaar, en oud-medewerker van de Hortus W.Zwart. In groene linnen band. Dankzij ettelij ke prijzenswaardige subsi diegevers beschikbaar voor nog geen 60 gulden. Voor een boekwerk van dit ge halte een luttel bedrag. Rijkdom Maar het was geen onge straft doorgeven van rijk dom zonder meer, gisteren, terwijl de aanwezige geïnte resseerden zich al tijdens de uiteenzettingen opmaakten om de overdracht receptio- neel te gaan vieren down stairs, bij versterkingen van allerlei aard. O nee; de rec- tor-magnificus, de „prachti ge" anno '82, gewaagde, rusteloos, van sombere tij den; ook voor de universi taire wereld, en zeker en dubbel en dwars voor de Leidse: hoognodige nieuwe kassen, maar nagenoeg on betaalbaar. No good tidings at all for the days to come (want de foto-onderschrif- ten zijn voor ruimer ge bruik ook in het Engels vertaald in het boek). Zelfs niet in de hoogheilige Kersttijd. Maar Clusius op de terugweg? Nee, dat nooit. Wat er ook ooit in de nieuwbouw-Leeuwenhoek, buiten de benarde veste, zal verrijzen: de Hortus zul je nimmer kunnen overplan ten. De wetenschap mag best wat graantjes meepik ken in de marge van de Leidse nieuwbouw, maar de niet te evenaren sfeer, het in alle seizoenen betoveren de Hooglied van „Leidse pampa's en regenwouden", de eeuwenoude reuzen die als kinderen waren voor de grote botanicus Herman Boerhaave, dat alles kun je niet meer verpotten. Als het allemaal moet sterven, dan sterve het in de enige, onvergelijkbare Leidse Hortus Botanicus. En de Grote Tuinman B.F.Bruins- ma glimlachte even. Gister middag. Ik heb stellig de indruk, dat alle Leidse hor- tulani onvervangbaar zijn geweest. Dirk Cluyt Het grootse verleden van de Leidse Hortus begon bij Dirk Cluyt, een Delftse apotheker die zich niet slechts Clusius noemde maar ook in het bezit was van een aardige verzame ling inheemse en buitenissi ge platen en kruiden, die hij wel moest afstaan aan de universiteit. Hij, Clusius, kon, door het gemis van een academische graad, geen directeur van zijn ei gen Tuin worden (ja later, toen hij veel ouder was kon dat wel), maar Hortulanus was ook niet zo gek: een aangepaste Tuinman. Prof. Karstens leefde zich geheel uit, nadat hij Cluyt als ope rator horti heeft neergezet en daarna op lichtvoetige wijze nu en dan grijpend in authentieke en onleesba re teksten eeuw na eeuw met de Hortus door het boek is getrokken. Het verhaal van de Leidse Hortus Botanicus is uitge- Zo kom je binnen, in de Hortus Botanicus: de Bruine Beuk heeft al zo veel gezien, en blijft nog steeds van tooi verwis selen. breid en erg boeiend. Men leest er over groei en bloei en snoei, over uitzaaien en over de fameuze Victoria Regia, die bloeiend elke nacht van kleur verandert; en nog koninklijk grillig is ook. Over erg veel mooie, nauwelijks vermoede, din gen en soms minder ge slaagde zaken, zoals de „rijks paddestoelen", een soort tegenhangers van de „Leidenaartjes" die eens als oud-,, Amsterdammertjes" het stads- en trottoirbeeld van de Sleutelstad zijn gaan ontsieren. Lelijke gebou wen ook, in een neo-gothi- sche stijl, die in Nederland lang niet zo goed slaagde als destijds in Brittannië. Het begon met afgemeten krui denbedjes, die Clusius eens uitzette, en allengs veran derde de smaak tot een En gels landschapspark. En iets van die „Cotswolds" vind je in de Hortus nog steeds te rug: geweldige veldreuzen in een gladgesneden setting. Een omgeving, waarin je ook giraffen en tijgers zo mogen verwachten. En de verarmde Engelse adel heeft daarin ook voorzien. Met kronkelende paden tussen de opschietende ve getatie. Ik vertel niet verder meer over de Hortus, zo als die door emeritus hoogleraar Karstens mi nutieus beschreven wordt. Men schaffe zich het boek zelf aan. Een genot. En wat Herman Kleibrink betreft. Een beter ambassadeur heeft de Leidse academische en burgerlijke gemeen schap niet gehad. Die man maakt van de Hor tus Botanicus een kleur rijk lustoord, zoals je het nauwelijks voor mogelijk zou houden. Maar het is er wèl; het Central Park van Leiden City! ICHENDAM Ber- Patent (elektroni- |weegapparatuur, snij- ines en koelinstalla- moet opnieuw maat- ,en nemen om het d boven water te hou- ^|inu het verlies in de ■■^e negen maanden dit jaar is gestegen tot miljoen gulden. Of er de maatregelen ook agen zullen vallen, B. e e directie van de ves- rekt r tiging in Leidschendam nog niet meedelen. Berkel's Patent ondervond in de eerste negen maanden ver sterkt de invloeden van de voortdurend teleurstellende economische ontwikkeling in vrijwel alle landen waar zij werkt. Vorig jaar zijn er in to taal 410 ontslagen gevallen en in de eerste zes maanden van dit jaar nog eens 320. Het be drijf heeft op het ogenblik in totaal 4100 werknemers. Een diepgaand onderzoek naar de slechte gang van zaken heeft aan het licht gebracht dat er nog efficiënter gewerkt moet worden op bijna alle gebieden. Wat de precieze inhoud van het nieuwe pakket bezuini gingsmaatregelen is, is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de Leid- schendamse directie lijdt het internationale bedrijf verlies omdat investeringen in nieu we bedrijven in de Verenigde Staten hoger zijn uitgevallen dan was voorzien. Onder de huidige omstandigheden, waarin voorlopig geen verbe tering valt te bespeuren, ligt uitstelVan vervanging van ap paratuur, dus beperking van investeringen, voor tie hand. De woordvoerder wilde echter niet bevestigen dat het bedrijf de financieringskosten in de Verenigde Staten op de Neder landse dochteronderneming wil afwentelen. Eerdere reor ganisatieplannen leidden tot de sluiting van enkele andere fabrieken in Europa, onder meer in Engeland. Met deze sluitingen wil Berkel's Patent het aantal fabrieken concen treren om zodoende efficiënter te werken. In het kader van deze derde reorganisatieronde zijn onder handelingen gaande over een samenwerking met een ander internationaal bedrijf. Welk bedrijf dit is, wil de directie nog niet bekend maken. Door samenwerking hoopt Berkel de druk op de verliesgevende resultaten te beperken en een verbreding van het werkter rein veilig te stellen. TDEN Dringend vraagd: jonge „top- irnalistenIn deze nbere tijden van eds verdergaande re- '<sie en financiële jeilijkheden in kran- stiland een unieke ad- ■nrtendekreet. Bij nader r ien blijkt het om een B dstrijd te gaan die j, rlijks wordt uitge geven door het Alge- 'en -Nederlan ds Ver- od. Voor het seizoen 12-1983 zelfs al weer >r de tiende maal. De ioeling is dat jongeren i twaalf en twintig uit Nederland en iams België een kran- artikel schrijven, or de beste inzendin gen worden geldprijzen van 250 gulden of abon nementen op een jonge rentijdschrift in het vooruitzicht gesteld. De jeugdige schrijvers (of schrijfsters) moeten zich voorstellen dat zij lid van een redactie zijn. Uit een zevental rubrieken „hoofdpagina- nieuws", binnenland„ra dio-televisie financiën-eco nomie", „kunst", „sport" en „varia"kunnen zij een on derwerp kiezen dat met zelf beleefde gebeurtenissen of fictie kan worden ingevuld. Het is de bedoeling dat de uitverkoren artikelen in een „echte krant" verschijnen. De lengte van de inzending is afhankelijk van de gekozen rubriek: een belangrijke poli tieke gebeurtenis krijgt in een krant meer ruimte dan bijvoorbeeld een bericht over een vernieuwd wegdek. Het maximaal aantal woorden is op duizend vastgesteld (onge veer drie A-4-tjes). De jury bestaat uit Cas Goossens, Jan de Graeve, Kees Middelhoff, Joop Reinboud en Jan Ver donk. Zij vormen ook de hoofdredactie van de zoge naamde „Topkrant", die met de bekroonde inzendingen als echte krant wordt uitge geven. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Algemeen-Nederlands Verbond, Surinamestraat 28, 2585 GJ Den Haag. Belgische lezers kunnen terecht bij Gallaitstraat 80, 1030 Brussel. Voor wie het nog niet weet: het Algemeen-Nederlands Verbond wil in het leven van alledag Nederlanders en Vla mingen doen samenwerken, omdat zij behoren tot één Ne derlandse taal- en cultuurge meenschap. Actie onder bedrijven zeer succesvol voor Museum Bloembollenstreek LISSE De actie van de Stichting Museum Bloembollenstreek onder het bedrijfsleven in de Bollenstreek verloopt zeer succes vol. De acie heeft al enkele tienduizenden guldens opgeleverd. Het bedrijfsleven werd benaderd om meer betrokken te raken bij de oprichting van het museum voor de streek, dat ook voor de bedrijven van belang kan zijn. Dat neemt niet weg, dat het Stichtingsbestuur nog en hele weg te gaan heeft, voordat men alle benodigde financiën bij elkaar heeft en met het gebouw aan het Vierkant in Lisse onderhanden kan nemen en het als een rechtgeaard museum met de geschie denis van de Bollenstreek in kan gaan richten. Men hoopt ech ter op nog meer bijval vanuit het bedrijfsleven en van particu lieren, die zich als „Vrienden van het museum" kunnen aanmel den voor 25 gulden per jaar. De eerste reactie vanuit het be drijfsleven kwam van een Hillegomse garagefirma, die in ruil voor de financiële steun een aandenken, een prent van een landkaart uit 1629, kreeg. De heer Otte van dit bedrijf stelde dat het streven van de stichting alle mogelijke steun verdient van iedereen in de bollenstreek. „Het oude kunnen we op deze wijze behouden en de streek krijgt er bovendien nog een extra be zienswaardigheid bij." De stichting heeft inmiddels al heel wat informatie, foto's en voorwerpen, zoals gereedschap, uit de geschiedenis verzameld. Ook kan iedereen, die geïnteresseerd is, zich aanmelden als vriend van het museum door minimaal 25 gulden per jaar over te maken op bankrekening 5680.32.454 (ABN) of 3365.39.525 (RABO) en de postgirorekening 2681.981 ten name van de Stich ting Museum Bloembollenstreek. De kring van vrienden van het museum is thans al uitgegroeid tot enige honderden. Zij wor den van tijd tot tijd op de hoogte gehouden van de vorderingen ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter woude gaat een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van aansluiting op het aard- gasnet in buurtschap De Wei- poort. Dat zal dan in samen hang moeten geschieden met de aanleg van andere nieuwe nutsleidingen in 1983. Ook zal dan de mogelijkheid worden bekeken voor aansluiting van de woningen op het riool. Dit is een van de punten uit het beleidsplan dat begin volgend jaar in een gecombineerde De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aani een sierlijk kettinkje. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. commissievergadering en ver volgens de gemeenteraad aan de orde komt Gestreefd wordt naar verre gaande energiebesparende maatregelen bij woningen en gemeentelijke accommodaties. Zo is reeds enkele maanden geleden opdracht gegeven aan de N.V. Sportfondsenbaden Nederland voor het maken van een plan voor energiebe sparing voor het zwembad. Voorts wordt door de gemeen telijke scholen een energiebe sparingsplan opgesteld terwijl aan de schoolbesturen van de katholieke scholen is verzocht hierop in te haken. In het be leidsplan wordt zelfs gespro ken over het plaatsen van een windmolen bij bijvoorbeeld een sportaccommodatie om te besparen op het energiever bruik. Het Energiebedrijf Rijn land gaat bij wijze van experi ment waarschijnlijk in Alphen een windmolen plaatsen die als als voorbeeld moet dienen. In verband met de hoogte van de noodzakelijke investering (100.000 150.000 gulden) wil het Zoeterwoudse gemeentebe stuur voorlopig een afwach tende houding aannemen en de resultaten van de proef van het energiebedrijf afwachten. Uitvoering van riolerings werkzaamheden in het gebied tussen Hoge Rijndijk en De Rijn stuit vooralsnog op finan ciële problemen. Het plan is wel al gereed. Men komt voor deze werkzaamheden een be drag van 1,3 miljoen gulden tekort, waarvoor op dit mo ment geen dekkingsmiddelen beschikbaar zijn. Daarom is het plan aangemeld voor uit voering in het kader van de regeling „aanvullend werk" Ook de rioolvernieuwing in de dorpskern is voor deze rege ling aangemeld. Voor het ge bied Noordbuurtseweg-Mie- ning zullen nog rioleringsplan-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5