Honderden gemeenten krijgen in 1984 veel minder geld van rijk Extra belasting tweeverdieners pas op 1 juli suchts50ct. Vijf jaar geëist tegen „Karate Bob remt i Huisartsenvereniging dient klacht in over politie-optreden PSP vraagt om rederj van afwijzing leraar Financiële verhoudingswet wordt vernieuwd BEZUINIGINGSPAKKET VRIJWEL ONGESCHONDEN DOOR DE KAMER Eigen bijdrage gebruik™ genees-* middelej; DE VARA DOET MEER. Lepelaars' al bijna bedreigde^ diersoort BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 DECEMBER 1982 PAGINA 10 Kema: zonneboiler voor gezinnen nog niet interessant ARNHEM Een boilerinstallatie op zonne-ener- gie voor warm tapwater is nog niet interessant voor gezinnen met een normaal economisch ver bruik, door onder meer een laag rendement. De zonneboiler is weliswaar energiebesparend, maar kost nog erg veel. Dat is volgens de Kema in Arn hem gebleken uit een proef van één jaar met een zonneboiler onder normale gezinsomstandigheden. Van de benodigde hoeveelheid energie voor warm tapwater voor een gezin van vier personen, totaal ongeveer 1400 kilowatt, bleek de bijdrage van de Son 731 kilowatt, ongeveer 53 procent. Voor het overige zorgt een naverwarmer. Volgens de Kema Erobeert de industrie het rendement van zonne- oilers te verbeteren. Isoleren rendabeler en schoner dan allesbrander ROTTERDAM De „allesbrander" is meestal weinig rendabel en bij verkeerd gebruik een gevaar voor de gezondheid. Het wordt tijd dat de overheid eisen gaat stellen an de meer dan driehonderd soorten kachels en haarden die nu in ons land te koop zijn. Eerdere soort gelijke conclusies zijn vandaag bevestigd op een infor matiedag van de TH in Eindhoven. De onderzoekers van de hogeschool zijn van mening dat goede isolatie veel meer zoden aan de dijk zet en dat door het stoken van aardgas de lucht veel schoner blijft. De allesbran der is alleen geschikt voor hout, steenkool, turf en bruinkool. Door het stoken van ander materiaal, met name kunststoffen, ontstaan uiterst giftige gassen. Maar ook in de rook van gestookt hout zijn veertien kankerverwekkende stoffen aangetroffen. Door de vaak slechte constructie van de kachels wordt het uit stoten van giftige stoffen nog verhoogd. Drie mannen aangehouden wegens mil joenenzwendel AMSTELVEEN De Amstelveense politie heeft twee Duitsers van 31 en 38 jaar en een 24-jarige Nederlander uit Maarssenbroek aangehouden op verdenking van oplichting waarmee miljoenen zijn gemoeid. De drie opereerden in dienst van de goederentermijnmarkt-firma Huntsville en Partners BV (voorheen Brandon Investment Brokerage BV) in Amstelveen. Een van de Duitsers is directeur van de fir ma. De drie betaalden de door cliënten geïnvesteerde gelden niet terug na de vervaldatum. Met allerlei verhalen wisten zij de klanten aan het lijntje te houden. Zo probeerden zij hun slachtoffers te bewegen de uitstaande gelden opnieuw te investeren. Slaagden ze daar niet in, dan werd betaling toegezegd, die echter niet volgde. In het uiterste geval kre gen de cliënten een chêque voor een buitenlandse bank, die dan niet gedekt was. Gezien het aantal binnengekomen aan giften, schat de politie de schade op vele miljoenen. Tandarts moet toestemming hebben 'oor behandeling ZEIST Na :5 jaar overleg, waarvan vooral het laatste jaar intnsief, heeft de Nederlandse Vereni ging van Ziebnfondsen met de Landelijke Huis artsen Verenjing en de Nederlandse Vereniging ter Bevordeng van Tandheelkunde, de rechten van de patiëten kunnen vastleggen in zogeheten modelovereekomsten. In de overeenkomst met de huisartsen meten die rechten nog nader worden uitgewerkt. Iet de tandartsen is dat al gebeurd. Een ervan is dat een patiënt vooraf toestemming moet geven oor een behandeling en dat de tand arts daar vartevoren goed over moet informeren. Het contract garandeert de patiënt vrije tandart senkeuze, mt inachtneming van de beperkingen die de ziekerondswet stelt. Alle contracten moe ten nog naar le Ziekenfondsraad voor de vereiste wettelijke godkeuring. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna 500 gemeenten in Nederland zullen in 1984 een finan ciële veer moeten laten, doordat zij dan minder geld krijgen van het rijk. Ruim 200 gemeenten, waaronder de vier grote steden, ontvangen daaren tegen juist een hogere uit kering uit de rijkskas, zo dat ze wat meer financiële armslag zullen krijgen. Deze herverdeling van uitke ringen zal een gevolg zijn van de nieuwe Financiële Verhou dingswet, de wet die de uitke ringen van het rijk aan de ge meenten regelt. Het ontwerp voor deze nieuwe wet hebben minister Ruding en staatsse cretaris Koning (beide van Fi nanciën) en staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenland se Zaken) deze week bij de Tweede Kamer ingediend. Volgens de nieuwe wet zullen vooral veel gemeenten met een inwonertal tussen 5.000 en 20.000 personen er op achteruit gaan. De achteruitgang va rieert van 0,1 procent minder tot 28,9 procent minder. Eén procent staat hierbij gelijk aan een bedrag van ongeveer elf gulden per inwoner. De huidige Financiële Ver houdingswet dateert van 1960. In deze wet staat precies aan gegeven op welke rijksuitke ringen de gemeenten aan spraak kunnen maken. Deze uitkeringen worden gedaan aan de hand van een aantal maatstaven, waarvan de be langrijkste het inwonertal is. Een gemeente krijgt dus tot op heden meer geld naarmate het meer inwoners telt. Daarnaast bestaat er een aantal extra uit keringen op grond van onder andere de oppervlakte van het gemeentelijk grondgebied, de aanwezigheid van historisch waardevolle kernen, de aan wezigheid van water enzo voorts. In de nieuwe Financiële Ver houdingswet zal het aantal in woners een veel kleinere rol spelen. Het belangrijkst wordt straks de vraag, hoeveel wo ningen een gemeente heeft. Daarnaast zullen de dichtheid van de bebouwing en de ge middelde hoogte van de be bouwing gaan meetellen bij het bepalen van de rijksuitke ringen. De dichtheid van de bebouwing zal worden bepaald met behulp van luchtfoto's. Daarbij wordt geen onder scheid gemaakt tussen wonin gen en andere soorten bebou wing. Een aantal extra uitkeringen (zogeheten verfijningen) zal in ongewijzigde vorm blijven be staan. Zo krijgen bijvoorbeeld de Waddeneilanden ook vol gens de nieuwe wet een ex traatje vanwege hun geïsoleer de ligging. Voor snel groeiende gemeenten (groeikernen) blijft ook een speciale uirkering be staan. Ook de extra bijdragen wegens bodemgesteldheid (moeilijk te bebouwen grond), sociale structuur (de aanwezig heid van etnische minderhe den, een hoge graad van ver grijzing etc.) en het tot de ge meente behorend wateropper vlak blijven bestaan. De uitke ringen voor historische kernen worden verminderd. Hieronder een lijst van ge meenten in de provincie Zuid- Holland die in 1984 meer of minder geld van het rijk krij gen. Het getal achter de ge meente geeft het percentage aan waarmee de rijksbijdrage hoogd (dan staat e teken voor). Alkemade Alphen aan den Rijn Benthuizen Bodegraven Boskoop Delft Den Haag De Lier 's-Gravenzande Hazerswoude Hillegom Katwijk Leiderdorp Leidschendam Maasland Maassluis Monster Naaldwijk Noordwijk Nootdorp Oegstgeest Pijnacker Rijnsaterwoude Rijnsburg Sassenheim Schipluiden Valkenburg Z.H. Voorburg Voorhout Voorschoten Waddinxveen Warmond Wassenaar Wateringen Woubrugge Zoe term eer Zoeterwoude - 1,18% - 6.78 1.46% 2.92 - 15,16% - 12.84 - 12.00% - 1.37% 0,39 1,97% 1.77% - 6.08 0.28 - 8.71 8.34 - 11,95% - 13.68% - 9.38 - 15.01 - 9.45 - 10,44 - 2,36 - 6,30 - 1,21 - 13,57 - 12,23 9,74 - 11,30% - 4,83 - 4,57 - 12,21 - 20,77 - 14,66% - 5,87 - 1,73% 0,59 Kuikenvlucht De NLM-City Hopper heeft onlangs een zeer speciale vlcht uitgevoerd. Voor een klant moest een groot aantal kuikens naar Bratislava en Boedapest vorden vervoerd. De NLM had wel het geschikte vliegtuig, maar alleen in passagiersuitvoering. Door gewoon de stoelen er uit te ha len, werd een van de toestellen na de laatste vlucht 's nchts tot vrachtvliegtuig omgebouwd. De vracht werd in de nacht afgeleverd en in de ochtend/ia een grondige schoonmaak zijn de stoelen teruggezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op 60 mil joen gulden na heeft het kabinet-Lubbers gisteren het pakket maatregelen tot de eerste miljardenbe zuinigingen in de sociale zekerheid ongeschonden door de Tweede Kamer gesleept. Tegen de voor stellen stemden de PvdA, PPR, PSP, CPN en een aantal malen ook D'66 en de EVP. De enige neder laag leed het kabinet bij het voorstel de toeslagen die wao'ers van vóór 1980 thans nog krijgen, al op 1 januari te schrappen. Alle partijen in de Tweede Ka mer steunden een voorstel van CDA en VVD deze operatie in twee delen uit te voeren, zodat de toeslag pas op 1 juli van het vol gend jaar echt verdwenen zullen zijn. Het kabinet had zich tegen deze wijzi ging verzet, omdat de so ciale fondsen een bespa ringsverlies van 60 mil joen niet zouden kunnen lijden. Er tekent zich thans een Ka mermeerderheid af voor voor stellen van het kabinet dubbe le inkomens meer belasting te laten betalen. De VVD is ge negen haar doorslaggevend verzet tegen deze voorstellen op te geven nu staatssecretaris Koning (Financiën) akkoord is gegaan met een aantal wijzi gingssuggesties van de libera len. De belastingverhoging zal pas op 1 juli in plaats van op 1 april ingaan. Tegelijk zal dan échter een algehele rol wisseling tussen beide partners mogelijk worden. Bovendien wil de staatssecre taris bezien in hoeverre het dan ook mogelijk zal zijn ook niet-gehuwde tweeverdieners onder de maatregel te bren gen. Lukt dat niet, dan zal de verhoging op 1 juli wat forser zijn dan op 1 april, omdat over heel 1983 uiteindelijk hetzelf de bedrag (225 miljoen) moet worden binnen gehaald. Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaand uit de regeringsfracties van 'DA en VVD en de vertegenvoor- digers van SGP, GPV, RF en Centrumpartij, hielp de bzui- nigingsvoorstellen van he ka binet aan voldoende seun. Alle voorstellen van de oposi- tie om de koopkrachtffers meer bij de midden- en hgere inkomens te leggen wrden door deze partijen afgesemd. Slechts één motie van de PvdA haalde wel een meer derheid. Daarin wordt de re gering gevraagd snel met een standpunt te komen inzake de individualisering en de draag kracht in de sociale zekerheid en de belastingen en daarbij passende wetsvoorstellen te doen. Tegen stemden D'66, CPN, PPR, PSP, RPF, GPV en SGP. an O en de (Vervolg van de voorpagr/: DEN HAAG Staat# taris Van der Reijdep ervan overtuigd te zijr" de eigen bijdrage fjj( mend zal werken ojj t geneesmiddelengebriid Hij gaf overigens oo^ dat de eigen bijdragfei gevolg kan hebben^" mensen hun medi<jte langer zullen beware andermans meditfyx gaan slikken. Het K> Kamerlid Mik wees gevaar. ro De staatssecretaris zei voorlopig geen reden tt j op de anti-conceptiepil «5 uit het zieken fondspa kl^ halen, zoals door RPF-v^, voerder als bezuiniging^ regel werd voorgesteld, f™ wel dat daar in een latf" dium opnieuw over te valt. De staatssecretaris zeg<fh dat hij zal onderzoekeiPe veel het gaat kosten oPr jaarden, chronisch ziek(te te id' gehandicapten uit van de verplichting tot lf; talen van een eigen bij' Ook wordt onderzocht f'd koopkrachteffecten de nrn. gel op de verschillende; pen heeft. Een motie van D'66 oi nemers aan een bejaard* tekostenverzekering vai gen bijdrage uit te zor werd door de staatssec ontraden. Hij betoogde Rijk voor deze groep wat doet door een aanz deel van de premie vo( rekening te nemen Den Uyl bedreigd AMSTERDAM Pvd 1. tieleider Joop den Uyl i gisteren telefonisch bed volgens de Amsterdams! tie door aanhangers va Surinaamse regime-BoJj „Dat lijkt althans logist zien de uitlatingen vat Uyl over het regime", all politie. Het huis van Dt staat sinds gistermorgen'^ politiebewaking. De Pvdtt der zelf wordt, als hij ziqfj ten huis begeeft, begelei de Rijkspolitie. De poli kijkt nog of de bewakin daag opgeheven kan ROTTERDAM De Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) in Rotterdam heeft bij de hoofdcommissaris van poli tie en bij burgemeester Peper een klacht ingediend de aan houding van de Rotterdamse huisarts H. Groeneveld enkele weken geleden. De in pyama gekleden dokter werd 's nachts, op de terugweg van een spoedgeval, aangehouden door de politie. Hij maakte zich als arts bekend, maar kon zijn auto papieren niet tonen. Volgens de PHV werd hij „zonder enige reden" door de agenten uit de auto gesleurd, op straat ge gooid en geboeid naar het politiebureau afgevoerd. Daar werd in een cel opgesloten. Volgens de Rotterdamse politie reed de arts die bewuste nacht met zeer hoge snelheid door Rotterdam, stoptekens en zwaailichten van de politie-auto negerend. Toen hij uiteinde lijk werd klemgereden zou hij alle medewerking hebben ge weigerd. Hierop haalden de agenten de man uit de auto en voerden hem geboeid af naar het politiebureau, waar hij een proces-verbaal kreeg. Volgens de politiewoordvoerder had de man moeten stoppen. „Het feit dat hij arts is, heeft daar niets mee te maken". DEN HAAG De Tweede Kamerfractie en het bestuur van de PSP zullen het bestuur van het Zandeveltcollege in 's Gravenzande morgen in een open brief vragen „of (en zo ja waarom) drs. Aart van den Berg uit 's Gravenzande als leraar boekhouden is afgewe zen vanwege zijn PSP-lid- maatschap". Uit een brief van het curatori um van het college blijkt dat Van den Berg is afgewezen om drie redenen: hij zou niet in het schoolteam passen, hij had geen opleiding boekhouden en zijn politieke overtuiging (Van den Berg is lid van de PSP) was een belemmering. Van den Berg die inmiddels en tij delijke betrekking heit op een christelijke school ii Rot terdam, legt op het laatse het accent. Hij heeft de PS* ge vraagd stappen tegen deze vorm van „beroepsverbd" te nemen. De wet staat echtr toe dat het bijzonder onden*js ie mand op grond van zijr poli tieke overtuiging afwijst. Rector H. de Rooy zegt dat het niet in het team passen de voornaamste reden voor afwij zing is geweest. „Op onze in- ter-confessionele school hech ten wij aan de politieke over tuiging van de sollicitant. Kan hij zich van harte met de grondslagen van onze school verenigen? Van den Ber te niet in ons „plaatje plaatje wordt gevormcL een groot aantal fa£ Maar ik vind dat de van mensen gewaaL, moet blijven. Ik ga dus e"j niet teveel in op persol0/ gesprekken met solliciti^ aldus de rector. ROTTERDAM Tegen de 34-jarige Joegoslaaf Slobodan M., beter be kend als „Karate Bob", is gisteren voor de Rotter damse rechtbank vijf jaar gevangenisstraf geëist. In een tussenvonnis op 7 de cember heeft de Rotter damse rechtbank Karate Bob al schuldig verklaard aan drie verkrachtingen, die hij tijdens een strafon derbreking zou hebben gepleegd. Karate Bob zat een straf uit van dertien jaar, omdat hij op Eerste Kerstdag 1973 drie landgenoten van het leven be roofde, die hem volgens zijn eigen zeggen naar het leven stonden. De officier van justitie, mr. R. De Groot omschreef Karate Bob als een gevaarlijk en agressief man, die stelselmatig vrouwen heeft verkracht en verwond. Hij verweet M., dat hij misbruik van het vertrou wen heeft gemaakt, dat zijn slachtoffers in hem stelden. M's raadsman, mr. H. Meijer, zei grote twijfel te hebben aan de strafbaarheid van zijn cliënt. De drie vrouwen die door M. zouden zijn verkracht hebben zelf contact met hem gezocht. Een van hen ging zelfs met M. mee naar een ho telkamer. Mr. Meijer vroeg de rechtbank wel degelijk reke ning te willen houden met M's toekomst. „Deze man is nu 34 en heeft een kwart van zijn le ven in de gevangenis doorge bracht. Voor dit proces be stond er een goede kans dat hij zich in de Verenigde Staten zou kunnen vestigen". De rechtbank zal op 5 januari het eindvonnis uitspreken. ADVERTENTIE Het eerste nummer van de VARAGIDS nieuwe stijl. Nu nóg overzichtelijker, nóg informatiever. Met nieuwe rubrieken, o.a. over film, popmuziek en speciaal voor kinderen en puzzelaars. Een dubbeldikke VARAGIDS voor kerst en de jaar wisseling. U hebt er twee weken plezier van. Nu ter kennis making voor slechts twee kwartjes. Overal te koop zolang de voorraad strekt. Bel voor een abonnement op de nieuwe VARAGIDS: 035-711911. Er wacht u een verrassing! py ALMERE Door mil^ vuiling en te vroeg aj naar Afrika sterft elk j procent van de ongevej lepelaars in ons land. Dat zegt de bioloog rijksdienst voor de IJs polders, E. Poorter, di vogels geobserveerd Zonder voldoende b« mende maatregelen, u wacht de bioloog, zal dt laar een bedreigde di| worden. Veel lepelaars sj doordat ze al een paar den na hun geboorte tv zend kilometer naar moeten reizen. Volgens ter moeten lepelaars broeden, opdat zij aan gin van de reis, tenmin a zeven maanden oud

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10