ongeren zijn niet de zwakste roep in de samenleving' Bloembollenkoning Bakker eigenaar van heel MAB REGIOUOURINAAL =fo INISTER BRINKMAN BIJ CDA LEIDEN: 1de achtervolging ader resultaat eks diefstallen van )mfietsen opgelost Dix-penning voor het eerst uitgereikt Kerstconcert Hartebrugkerk vol klassieke m uzikalitei t Ontevreden Noordwijkers richten Kritische Kabel Kijkers" op 1 ^mfiets- Iren j Jterhaald LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1982 PAGINA 7 IJK Twee jongens jaar, inwoners van Kat- zijn gistermorgen in irg door de politie aan- »n wegens diefstal van tsen. De jongens wer- dekt tijdens een routi- ole van de rijkspolitie, ben de twee brommers gestolen op het ter- ran het verpleeghuis in aan de Nachtegaal- Je bromfietsen waren ee verpleegsters. Sassenheims -transport terug uit Polen SASSENHEIM Op het Kerkplein van de Hervormde Kerk arriveerden gisteravond de twee transportwagens uit het Poolse Piasceszo. De chauffeurs waren zaterdag middag in het plaatsje aange komen met de uit Sasenheim afkomstige goederen. Ze wer den zeer hartelijk, zelf met bloemen ontvangen. Ook werd er zondag een speciale eucha ristieviering aan hen opgedra- gen^Zij constateerden, dat de winkels in Polen beter bevoor raad zijn dan vorig jaar, maar dat de prijzen astronomisch zijn toegenomen. De beste wensen LEIDERDORP De Leidse Dieren hulpdienst bestond on langs 10 jaar. Deze sympathieke instelling verkeert in fi nanciële problemen, onder meer omdat een nieuwe ambu lance moest worden aangeschaft Grootscheepse acties heb ben die zorgen wat verlicht Maar ook de gemeente Leider dorp draagt baar steentje bij. De Dierenhulpdienst rekent immers ook een aantal randgemeenten, waaronder Leider dorp, tot haar hulpverlenende territorium De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren verzocht daarom onlangs om subsi die voor de jubilerende dierenhulpdienst bij de gemeente Leiderdorp. En men klopte niet vergeefs aan. Geld had men helaas niet beschikbaar, maar de openbare besluitenlijst van de gemeente vermeldt dat na rijp beraad werd besloten „een schriftelijke gelukwens" te zenden. En dat is toch maar weer mooi meegenomen in deze barre tijden. Veilingvoorzitter Vianen nog een jaar bij Flora RIJNSBURG Voorzitter Jac. Vianen zal nog een jaar deel uit blijven maken van het veilingbestuur als de ledenvergadering daarmee donderdag 30 december akkoord gaat. De heer Vianen heeft wel de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en ne^mt op deze avond afscheid als voorzitter, maar nood breekt wet. Olndat zijn medebestuurslid dhr. J. van de Meij wegens drukke werkzaamheden eveneens het bestuur zal verlaten stellen het bestuur en de Raad van Bijstand voör, de heer Vianen n&g een jaar in het bestuur te laten om de continuïteit van het bestuur niet in gevaar te brengen. Bovendien stelt het bestuur voor de heer Mak van de Raad van Bijstand tot bestuurslid te benoemen. Op vrijdag 7 januari zal de heer Vianen op officiële wijze af scheid nemen als voorzitter van de veiling Flora. Om 14.30 uur begint er een officieel gedeelte in de Voorhof, terwijl er om 16.30 uur een receptie begint, die tot 18.30 uur zal duren. lg van voorpagina) EN „De positie 0e jongeren wordt bepaald door de 1 van hun inkomen Itkering. Het gaat dat jongeren wat te (lebben.Dit zei mi- :L.C. Brinkman gis- pjdens een openbare Vergadering van het afdeling Leiden, geren vormen echt zwakste groep in faenleving. Ze heb- einig lasten en daar- ruim besteedbaar aldus de heer De minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur zag in het zelfstandig worden van de jeugd niet alleen voor delen. „Er zijn veel jongeren, die vereenzamen. Omdat ze zo zelfstandig zijn, leven ze aan de rand van de maatschappij. Samenwonen in een gezin is vaak beter," betoogde de be windsman. Hij zei graag met jongeren van gedachten te wil len wisselen. De heer Brink man vertelde dat hij met Wim Kok was uitgenodigd om te spreken op het fusie-congres van de Katholieke Werkende Jongeren en het NVV-Jonge ren Contact, dat afgelopen za terdag werd gehouden. „Op het laatste moment kreeg ik bericht, dat ik niet welkom was," vertelde de minister: „Dat betreur ik zeer." De bewindsman, die opriep tot eensgezindheid binnen het CDA en toegaf dat zijn partij niet altijd even duidelijk over komt, verdedigde het inko mensbeleid van het kabinet. „Er is de laatste jaren flink ge nivelleerd. De afstand tussen de hogere en lagere inkomens is kleiner geworden. Omdat die afstand daalt, verdwijnt de prikkel tot werken bij mensen met hogere inkomens. Dat moeten we voorkomen," aldus de heer Brinkman. De minister stelde de verzor gingsstaat ter discussie. „We moeten ons afvragen of we wel alles moeten subsidiëeren. We kunnen geen miljarden Minister Brinkman. meer besteden aan zaken als jeugdwerk en buurthuizen," meende minister Brinkman, die van mening is, dat de zwakste groepen moeten wor den ontzien. „Er moet minder geld naar instellingen, die din gen doen die oi zijn. Ook moet er naar instanties, die alleen maar papier produceren," zei de bewindsman. Minister Brinkman vertelde, dat er in de toekomst meer moet worden betaald voor diensten van de overheid. „We moeten niet alles meer gratis verstrekken. De overheid doet volgens mij teveel aan dienst verlening. We helpen elkaar steeds minder, er is ook geen stimulans om dat te doen. In Nederland zijn teveel regels. Voor alles is een wet, voor al les zijn formulieren. We moe ten terug naar zaken als bu renhulp. Gezinsverzorging kan ook door de buren worden gedaan," aldus de heer Brink man. Minister Brinkman zei, dat de omroepen geld moeten inleve ren. Met de kunst wil de be windsman voorzichtiger om springen. „In het CDA gaan stemmen op, om op de kunst te bezuinigen. Ik ben het daar niet mee eens. We moeten ons richten op de toekomst. Kuns tenaars houden ons een spiegel voor," betoogde de minister, die zei de pluriformiteit van de media een warm hart toe te dragen. R. Ph. Boot (links) uit Voorhout is tijdens het gse congres van de Bond van Bloembollenhan- Schiedam onderscheiden door voorzitter R. |averen (rechts). Hij ontving de gouden speld van I wegens de enorme inzet waarmee hij al jaren voor de organisatie. JN A AR/KATWIJK Een van winkeldiefstal ver man is afgelopen zaterdag na een wilde achtervolging Ider meer de Rijksstraatweg in Wassenaar en door de I binnenstad, en na daarbij twee politiewagens bescha- hebben, toch nog uit de armen van de politie geble- j is nog steeds voortvluchtig. senaarse en Haagse politie werden gealarmeerd door het m Katwijk, dat een melding kreeg van diefstal van twee De dader werd gesignaleerd toen hij in zijn auto stapte.' senaarse politie kreeg zijn auto in de gaten op de Kat- eg, waar de achtervolging werd ingezet. Via de villawij- eikte de verdachte de Van Oudermeulenlaan, waar hij remde dat de achtervolgende politiewagen bovenop zijn loog. Agenten en verdachte zetten hun wilde rit toch Ha de Rijksstraatweg, waar de man vrijwel alle daar gel tegels overtrad, werd het Willem Witsenplein bereikt, p Haagse politie de achtervolging overnam. ud-Hollandlaan, Benoordenhoutseweg, nogmaals Zuid- Blaan, Koningskade, Korte Voorhout, Prinsessegracht, rracht, Kalvermarkt, Spui en Zieken kwamen de wagens [Rijswijkseplein, waar het zo druk was dat de man zijn moest staken. Toen de agenten uit hun wagen stapte om lan te houden, keerde deze plotseling zijn wagen, botste politieauto en ging er alsnog vandoor. De politie staakte de achtervolging. De man is bij de politie wel bekend, og steeds voortvluchtig. lLF arrestaties KOOP/HILLEGOM icherches van de rijks- n Hillegom en Nieuw- bben een reeks brom- stallen opgelost In to- twaalf jongens, allen 18 jaar oud, uit Hille- directe omgeving aan- ;n. De zaak kwam aan en toen de rijkspolitie Nieuwkoop verleden verklaringen van ge- twee jongens aanhield diefstal van een brom- Nieuwveen. het verhoor bekende etal met nog tien ande- ïnden in de periode 12 ruim veertig brom- en twee motoren te gestolen. De gestolen goederen vertegenwoordigen een geschatte waarde van 80.000 gulden. De brommers werden ontvreemd in Noord- wijk, Lisse, Hillegom, Bloe- mendaal, Bennebroek, Heem stede en Haarlem. De twee motoren werden van vakan tiegangers in Noord wijk gesto len. Deze werden direct door verkocht De bromfietsen wer den van alle onderdelen ont daan en de frames, met het in geslagen herkenningsnummer, werden in de Ringvaart en het Spaarne gegooid. De onderde len werden op andere, niet ge stolen, bromfietsen gemon teerd. De opgeknapte brom mers werden door de jongens zelf gebruikt of doorverkocht. DEN HAAG/HILLEGOM Multi-miljonair en ei genaar van een beleg gingsmaatschappij, bloem bollen- en bouwbedrijven J.H. Bakker uit Hillegom kan zich de nieuwe eige naar van het MAB-con- cern in Den Haag noe men. Ondanks ontkennin gen van de vroegere directeur Meijer blijkt dat de onderhandelingen vo rige week al in een verge vorderd stadium verkeer den. Het afgelopen week einde werd overeenstem ming tussen beide partijen bereikt. De SER, de vak bonden en de Onderne mingsraad van de MAB zijn gisteren ingelicht. den op het winkel kantorencomplex Baby Ion in Den Haag had gedaan. Direct daarna schreeuwde hij van de. daken, dat hij het hele MAB- concern had gekocht, hetgeen echter door de heer Meijer ten stelligste werd ontkend. Het bod van de heer Bakker heeft kennelijk het laatste bezwaar weggenomen, want „de be langstelling van de heer Bak ker was zodanig, dat voorbij gaan hieraan niet in het be lang van de bedrijven zou zijn", zo werd gisteren van MAB-zijde verklaard. Het MAB-concern werd in ver band met financiële moeilijk heden begin september opge splitst in een Vastwin Groep, de zogenoemde sterfhuisfor mule met daarin de in diepe schulden gedompelde MAB- bedrijven, een Te Pas Groep en de gezonde MAB Groep. De heer Bakker heeft de aandelen verworven van de Vastwin- vennootschappen en de certifi caten van aandelen van de De 101-jarige J.F.Ch. Dix (r) heeft gisteren voor het eerst de naar hem genoemde pen ning uitgereikt aan tulpenver edelaar Jo van de Berg uit Anna Paulowna. De Dix-pen ning is in het leven geroepen ter gelegenheid van de hon derdste verjaardag van de heer Dix, die ook wel de nes tor van het bloembollenvak wordt genoemd. De Dix-pen ning zal jaarlijks worden toe gekend aan degene, die zich voor de veredeling van bloembolgewassen bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. De penning werd in Hillegom uitgereikt tijdens de algeme ne vergadering van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencul tuur. De vereniging hoopt over twee jaar haar 125-jarig bestaan te vieren. De heer Van de Berg kreeg als eerste de penning omdat hij in de loop der jaren het tulpenas sortiment heeft verrijkt met vele soorten eerste zaailin gen. Sommige daarvan wor den nu nog geteeld, iets uit zonderlijks in de bloembol lenwereld. In de jaren twintig bracht Van de Berg, nu ook ver in de tachtig, onder meer Elmus, Bandung, Piccadilly en Glory of Noordwijk op de markt. Later kwamen daar Aviatrice, Anvers, Allebretto en Yokohama bij. De laatste jaren bracht hij Prince Karl Philip, Abu Hassan, Princess Victoria, Ballerine an White Dream op de markt. Vooral die laatste oogste in de han del veel succes. Men ver wacht nog veel meer nieuwe zaailingen van de onder scheiden veredelaar, die nog altijd zelf zijn nieuwelingen naar de keuringszaal brengt. Opa en kleinzoon gewond na botsing NOORDWIJK Een 62-ja- rige man uit Katwijk en zijn 9-jarige kleinzoontje zijn gis termiddag gewond geraakt toen zij met hun auto op de kruising Herenweg-Beeldaan tegen een andere wagen op botsten. Een van de twee wa gens moet volgens de politie omstreeks kwart over twee door het rode licht hebben gereden. De andere bestuur der, een 45-jarige man uit Noordwijk, raakte slechts licht gewond. De Katwijkers moesten naar het AZL wor den vervoerd. 65 kilo vuurwerk genomen gisteravond 65 kilo vuurwerk in beslag genomen. De partij van 50 zakken lag opgeslagen in een schuur aan de Lusthof laan. Tegen de 41-jarige eige naar van de schuur is proces verbaal opgemaakt. twee andere groepen. De fi nanciële basis van de bedrij ven zal met het overgaan naar de nieuwe eigenaar in belang rijke mate versterkt worden, zo luidt de verwachting. Vorige week verklaarde de heer Bakker dat het ongeveer 500 man tellende MAB-perso- neel onder zijn leiding aan zienlijk wordt uitgebreid. Hij sprak in dit verband van 1200 personeelsleden. Met Centraal Beheer, één der schuldeisers, is de Aerdenhoutse belegger inmiddels rondgekomen. Hij onderhandelt momenteel nog met de Westland-Utrecht-Hy- potheekbank om de vordering van deze bank op Vastwin, over te nemen. Daarmee is een bedrag van 45 miljoen plus achterstallige rente gemoeid. In bankkringen wordt dit ech ter een kwestie van enkele da gen genoemd. Saqtenzang De St Victorkerk in Noordwijkerhout is woensdag het toneel van een kerstsamenzang waarbij wat Noordwij kerhout betreft een oude traditie in ere wordt hersteld. Iedereen is vanaf acht uur welkom. Medewerking wordt verleend door het Leids Kamerorkest, Ltze Schoo (sopraan), Truus van Dongen (alt), Willem Wassenaar (bas), Frans van den Berg (tenor) en het gemengd koor „Sancta Maria". Pastor Tervooren zal met enkele woorden voorgaan naar de viering van het kerstfeest. Kerst-cantate In de Dorpskerk in Leiderdorp wordt vrijdagavond een kerst-cantate-dienst gehouden. Voorganger is mevr. ds. D. J. Westera, en medewerking wordt verleend door het Lei derdorps Kamerkoor o.l.v. Wim van Meeuwen. Aan het orgel Joop Brons. Er worden motetten uitgevoerd van Du- ruflé, een koraal uit het Weihnachts-oratorium van Bach, en christmas-carols. Verder is er ook samenzang. Q en Q In Muzenhof Leiderdorp wordt woensdag de jeugdfilm Q en Q gedraaid. De film draait om de vrienden Aristi- des Quarles en Wilbur Quant die samen het Akkie Swaan, bet dochtertje van een inspecteur een interna tionale bende op bet spoor komen en een belangrijke rol spelen in het oprollen ervan. Entree f3, aanvang half drie. Het Toverstokje De werkgroep JTVAK in Valkenburg vertoont woensdag de kinderfilm Het Toverstokje" en enkele tekenfilms in sociëteit De Peuk. Voor het eerst heeft JIVAK de hulp in geroepen van een brandweerman en de politie om ervoor te zorgen dat de bezoekende kinderen veilig de Hoofd straat kunnen oversteken. De voorstellingen worden om tien uur en om twee uur beginnen. Wildavond De Oranjevereniging Wllhelminain Valkenburg houdt woensdag een Wild- en Vleesavond. Het rad van Avontuur zal ook draaien. De avond wordt gehouden in t Trefpunt aan de Hoofdstraat en begint om acht uur. Kerstkaart Het Rijnlands Instituut voor Ondernemeronderwijs (RIO) in Leiderdorp organiseert jaarlijks een Kerstkaartontwerp wedstrijd voor leerlingen. Dit jaar werden er bijna 200 ont werpen ingezonden. De eerste prijs ging naar Rik Ber khout uit Alphen aan den Rijn, leerling van klas 5F, de eerste klas van de middelbare afdeling. Zijn ontwerp is ook daadwerkelijk als kerstkaart uitgevoerd en wordt door het RIO naar de relaties gezonden. De tweede prijs ging naar Gerben Schouten uit Ter Aar, eveneens afkomstig uit 5F. De derde prijs was voor Anita Spiekerman uit Leiden, leerlinge van klas 5B. Er waren zes eervolle vermeldingen, waaronder de brugklasleerling eerste klas lagere afdeling) Bram van der Poel uit Oud Ade. Het winnende ontwerp. Kerstzang Een oecumenische kerstzangdienst wordt woensdag avond in de R.K. kerk Jacobus de Meerdere aan de Meerkreuk in Oude Wetering gehouden, de zangdienst begint om 1930 uur. LEIDEN Met het Kerstcon cert in de Hartebrugkerk kwam de katholieke variant van de Kerstviering aan bod. Een concert .waarin, zoals te verwachten, een plaats was in geruimd voor Gregoriaanse gezangen. Verder viel een voornamelijk klassiek reper toire te beluisteren, waarin be kende hoogtepunten veelal in populaire arrangementen wa ren opgenomen. Een om deze toegankelijkheid aantrekkelijk programma, waarin de fluitist Thiis van Leer als corifee op trad. Andere medewerkenden waren Anja van Wijk, Jan Schmitz, het koor van de Har tebrugkerk en het Toonkun storkest Leiden onder leiding van René Verhoeff. De uitvoering werd, een enke le uitzondering daargelaten begunstigd door een sterk echoënde akoustiek, die de klank van het Parochiaal ge mengd koor Sint Caecilia' op timaal liet floreren. Een Gre goriaanse Introïtus klinkt zo doende prachtig, maar ook de intensiteit en verstilling in bij voorbeeld Stille Nacht en de twee werkjes van Gevaert - met de daarin tweemaal voort gebrachte valse uithaal - als mede Berlioz' romantische TAdieu des bergers' sorteer den maximaal effect. Hetzelfde gold het spel van Thijs van Leer, die in werk van Bach, Purcell en Tele- mann een puntgave toon en techniek liet horen en een ge voel voor romantiek, dat te subtiel was om sentimenteel te worden en zodoende haar in nemendheid behield, ook in een meer populaire Negro Spi ritual als 'Mary has a baby'. Een vergelijkbare muzikale warmte op vocaal vlak, eta leerde de sopraan Anja van Wijk, die met Van Leer een dan ook uiterst geslaagde com binatie vormde. De heldere re- fistratie door organist Jan chmitz in composities van Bach en Franse romantici overtuigde eveneens. Alleen het Toonkunstorkest viel akoustisch verkeerd. Haar prestaties werden of min of meer verbloemd of, zoals in de suite van Telemann en het Gloria van Schubert vervaagd in een overakoustisch effect. Alleen het langzame tempo in Bachs Air garandeerde een helder beeld van de tentoon gespreide kwaliteiten. DIRK VOOREN NOORDWIJK Onder de naam Kritische Kabel Kijkers (K.K.K.) is in Noordwijk een organisatie opgericht, die reacties ver zamelt van abonnees op het kabeltelevisienet. De reacties gaan over de akti- viteiten en het beleid van de exploitant van het net, de N.V. Casema. Men heeft een postbus be schikbaar gesteld waar de mensen hun klachten en even tuele positieve reacties kwijt kunnen. (Postbus 1066, 2200 BB Noordwijk). Het voorlopige bestuur van de K.K.K. bestaat uit Dirk Jan Booy (voorzitter), M. A. Hekkens (media-des kundig adviseur>, J. van der Bent (klachtencontroleur), L. Koelewijn (algemeen bestuurs lid) en Schelvis (financieel deskundige). Men is nog op zoek naar een rechtskundig medewerker. Uit de reeds beschikbare gege vens blijkt, dat abonnees op het kabelnet gebelgd zijn „over de arrogante wijze waar op zij worden bejegend en de monopolistische houding van de kabelexploitant". Het voor lopige bestuur van de K.K.K. is bezig om daarover gegevens te verzamelen en deze in een zwartboek vast te leggen. Ver der is men van plan om tus sentijds info-bulletins te laten verschijnen. Ook in de Noord- wijkse gemeenteraad en de raadscommissies werd al eer der kritiek op de N.V. Casema uitgeoefend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7