igwam en Karei oorman moeten orden opgeheven Gemeente dreigt strijd om monumenten aan de Stationsweg te verliezen Vanuit de Pieterskerk komt een Leidse bijdrage op ie beeldbuis KING 'S KOMBO' 'S TWEEDE (SUCCESELPEE: 'LICHT' MEENTE WIL SCHOLEN SAMENVOEGEN nnenkort weer rommel- arkt in Pieterskerk rIO LEIDSE COURANT DINSDAG21 DECEMBER 1982 PAGINA 5 nvt nsch zond El t en BZ) !N De gemeente plan de kleuter- De Wigwam en de school Karei Door- aj beide aan de Suma- gelegen, op te Beide scholen te weinig leerlin- zelfstandig te blij- estaan. Het is de be- dat De Wigwam in de nabij gelegen •rschool De Zonne- De Karei Doorman- wordt samenge- met de Gunning- le hi. neen <j_ kunini nu es beh ig school. Het één en ander gebeurt per 1 augustus 1983. De Zonnehoek (inclusief De Wigwam) zal te zijner tijd in het kader van de integratie kleuter- en basisonderwijs opgaan in de Gunningschool. In dezelfde wijk is het de be doeling dat de school De Goudsbloem fuseert met de Marnix van St. Aldegonde- schodl en De Rondedans met de Willem de Zwijger-school. Ook de combinatie van de Margriet-kleuterschool en de Drie Octoberschool staat op de nominatie om opgeheven te worden. De gemeente wil beide samenvoegen met het koppel Lucas van Leyden- school en De Boterbloem. Deze zouden gehuisvest wor den in een nieuw gebouw op de Garenmarkt. De bouw plannen voor de Garenmarkt worden momenteel gemaakt en een beslissing is nabij. Het college is van plan de Drie Oktoberschool en Margriet in hun huidige vorm te laten bestaan totdat het gebouw op de Garenmarkt gereed is. ^RGEMEESTER GOEKOOP: ÉN „In de Leidse Pie- )verl wordt volgend jaar oblieën rommelmarkt ge- j J n. Dat zal dan gebeuren cn feestdag. Koninginne- •sPropevrijdingsdag en Drie «enjr zijn daarvoor uitste- 'adeijdata". Aldus gistermid- lurgemeester Goekoop ;iden, tevens voorzitter Stichting Pieterskerk, een bijeenkomst van de iatie „Leiden Leeft", ieuwe rommelmarkt zal lebben na en in overleg groeperingen uit de Leidse binnenstad", aldus de burgemeester. De heer Goe koop doelde hierbij met name op de ambulante handel in Leiden. Deze organisatie heeft door een blokkade een vroeg tijdige dood veroorzaakt van de Snuffelmarkt in de Groe- noordhallen. De Witte Markt had na ampel overleg wel plaats in de Pieterskerk, maar verkreeg door inspanning van de voorzitter Verplancke van de Leidse Vereniging van Am bulante Handel het predikaat „eenmalig". De heer Verplancke zei desge vraagd van een nieuwe rom melmarkt nog niets te weten. „Het is jammer dat burge meester zo voorbarig is. Ieder een weet dat wij sceptisch staan tegenover zo'n markt. Maar ze doen kennelijk alles om het gat in de begroting van de Pieterskerk te dichten", al dus de voorzitter van de amu- lante handel, die de Stichting Pieterskerk zal houden aan de belofte tot inspraak. LEIDEN De strijd van de gemeente om de nieuwbouw van een modern, uit glas opge trokken, voorgevel van een kantoor aan de Stationsweg 23 en 25 tegen te gaan, lijkt min der sterk te worden gevoerd dan aanvankelijk werd ge dacht. In haar strijd tegen de sloop en de plannen tot mo derne nieuwbouw heeft de ge meente allerlei „noodspron gen" gemaakt, die bij nader in zicht waarschijnlijk niet de ju ridische grond hebben die werd verwacht. Dit bleek gis termorgen tijdens de vergade ring van de commissie voor de Beroep- en Bezwaarschriften, waar de beide partijen, pro jectontwikkelaar Passage Noordwijk b.v. en de gemeen te, werden gehoord. Een uit spraak wordt echter pas over een maand verwacht. Projectontwikkelaar Passage Noordwijk B.V. diende op 5 maart een bouwplan in bij de gemeente. Dit plan werd ge weigerd. Een nieuw plan werd op 3 juli ingeleverd. Dit plan, PROJECTONTWIKKELAAR WIL MODERN KANTOORPAND BOUWEN een groot modern kantoorge bouw met een glazen pui dat temidden van statige oude panden zou komen te staan, werd door de Welstandscom missie goedgekeurd. Een bouwvergunning kreeg men echter niet want, zo stelde het college, de in het plan opgeno men luifel zou de rooilijn overschrijden en er zouden De panden aan de Stationsweg 23 en 25. niet voldoende parkeerplaat sen in het plan zijn opgeno men. Verder zou er inmiddels een voorbereidingsbesluit van kracht zijn, waardoor er voor elke verandering aan panden binnen het bestemmingsplan, toestemming moet worden ge vraagd aan het college. Die toestemming gaf het college dus niet. Zij wil met alles wat in haar vermogen ligt de mo derne nieuwbouw aan de Sta tionsweg verhinderen. Het col lege gaf geen vrijstelling „om dat zij het bouwplan toch niet zal goed keuren' Tijdens de commissievergade ring gistermorgen stelde de raadsman van Passage Noord wijk B.V., de heer A. van der Pluijm, dat het plan is inge diend nog voordat er een voorbereidingsbesluit van kracht was en er dus geen toe stemming van het college no dig is. Om hierover snel uit sluitsel te krijgen en daarmee het college voor een gedwon gen feit te stellen, heeft raads man Van der Pluijm bij de af deling rechtspraak van de Raad van State hierover een uitspraak gevraagd. Als hier uit inderdaad blijkt dat 5 maart als „indiendatum" van het plan geldt, dan heeft men nog slechts rekening met het bestemmingsplan te houden, omdat toen het voorberei dingsbesluit nog niet van kracht was. „Om aan alle voorwaarden in het bestem mingsplan te voldoen, kan het bouwplan zo worden aange past dat het weigeren op grond daarvan niet meer mogelijk is", aldus de heer Van der Pluijm. „Verder is het zo, dat andere bouwers in eenzelfde situatie wel vrijstelling hebben kregen. Ik meen hier een gro ve vorm van rechtsongelijk heid te bespeuren", aldus de raadsman. Als de commissie voor de Be roep en Bezwaarschriften op juridische gronden Passage Noordwijk B.V. in het gelijk mott stellen en ook de Raad van State in haar besluit stelt, dat uitgegaan moet worden van het eerst ingediende bouwplan, dan wordt het voor de de gemeente al veel moeilij ker de nieuwbouwplannen te gen te houden. Een andere troef, die de ge meente dacht te hebben is hel feit, dat de panden op de mo numentenlijst zijn gepl De plaatsing op de monumen tenlijst heeft echter plaatsge vonden nadat er al een bouw aanvraag was ingediend. Di1 filaatsen op de monumenten- ijst heeft pas kracht voor alle bouwaanvragen van na die „plaatsingsdatum". Wat voor die datum aan plannen is inge diend heeft nog geen betrek king op het feit dat het pand op de monumentenlijst staat. De heer Van der Pluijm stelde gistermorgen verder dat de panden onterecht op de monu mentenlijst zijn gezet en dat de panden in zeer slechte staat verkeren. Of de panden inder daad onterecht op de monu mentenlijst zijn geplaatst moet ook door de commissie worden beslist. Of de sloopvergunning, die op nieuw zal moeten worden aan gevraagd, ook gehonoreerd kan worden, als de panden op de monumentenlijst blijven staan, is nog de vraag. Deze kwestie zal ongetwijfeld nog aan de orde komen in de com missie voor de Beroep en Be zwaarschriften. d SV sekto[)ed nieuws voor dege- n die deze week best een kerstconcert jj llen horen, maar daar- ventor niet de deur uit sort insen te gaan. Uitste- nd nieuws heb ik voor zulken. En je kunt er Isver S naar kijken ook! Op st teevee; komende don- ■girdagavond, om vijf ■k r<er half elf, een tijdstip nog niet iedereen ar z'n bed verlangt. óók NCRV. Ik wist zelf niet, maar we THUISBLIJVEN BIJ EEN KERSTCONCERTENLAWINE aabben voor deze krant -llijk n medewerker die at d, dorp en streek af- ese >pt, met een hang, ja een begeerte naar ren, Missae, oratoria andere, 't liefst refor- atorische, gewijde en- L nbles. Daar schrijft hij over. Gewetensvol met liefde. En met n aangeboren gevoel >r de, eventuele, aan- zigheid van „meneer burgemeester". is het 's zondagsmorgens negen uur. Dan belt hij J eerst op. Meedogenloos Ikt hij me uit m'n laatste, Bar wel diepe, nog zater- lgse slaap en bericht me, scherp gearticuleerd dat Igeen woord kan missen, Idanks m'n nog halve be wusteloosheid: „Ik heb hier iets "zeer spe-ci-aals voor de ru-briek Pie-ters". Des noods is hij dan nog in pyja ma's en ongeschoren, en heeft hij z'n tanden nog niet gepoetst na een gehaast ontbijt (wat ik niet kan be oordelen), maar zijn vingers trillen wel al om de eerste zinnen van een gedegen re censie neer te tikken op een machine die allang afge schreven moet zijn. Al thans, die indruk kreeg ik sterk, toen hij me afgelopen zondagochtend vroeg alar meerde. Vijf minuten lang meende ik, dat er gebeld werd. Nou, op zo'n tijdstip denk je algauw redelijk slecht over iemand. Maar eenmaal bekomen van de schrik, krijg je aan dacht voor wat deze overij verige en bij de tijd zijnde collaborateur (nee, ik be doel gewoon een medewer ker; mag dat soms?) mede te delen heeft. Ik kan u daarmee bedienen. In de beproefde stijl van onze Looft den Heer:operator; een man die nooit opgeeft. Wel dan: ook de NCRV doet volgens verwachting mee aan de lawine Kerst concerten in den lande. Dit maal in Leiden. Vanuit de ontkerstende Pieterskerk, verheven tot met mede werking van vele Vrien den, die mede de restaura tie van dit sobere maar toch lichtelijk verheven laat- Middeleeuwse godshuis mo gelijk maakten nou ja, toch maar verheven tot openbare markthallen. Waar ooit al eerder de wij ding uit verdreven was door beeldenstormers, aan hangers van een „nieuwe" theologie, door blaffende honden en hoofse meneren die de hoed ophielden tus sen de witgepleisterde mu ren met grafopschriften of onder de kalk bedekte pri mitieve maar vrome (room se) fresco's. Maar God is er altijd gebleven. Liefdevol. Tegen elke verdrukking in. Net zogoed in de vrolijke Kersttijd van Dickens, als in de aangenomen, inge keerde lezingenreeks, on der het bewind van correc te kerkvoogden. Ik laat me gaan. Natuurlijk; ik laat me weer te veel gaan en uitgerekend op dit moment, tegen vijfen in het donker; nu ik buiten een merel vlugweg hoor anticiperen op een nog ver re lente. Schlusz, fini, fini- to. Ik laat verder onze me dewerker aan het woord. Hij kan het veel beter dan ik. Daar is dan het „graag gehoorde en geziene „U zij de glorie"-programma". Af gelopen zaterdag werden in de Pieterskerk daarvoor de opnamen gemaakt. Onze man werd overweldigd door het aantal NOS-wa- gens en dezelver medewer kers: twee wagens, „met 15 man buiten en 15 man in de kerk actief". En verder ook was het „van dik hout zaagt men planken": „Rijnlands Christelijk Mannenkoor 's avonds moest het ergens anders optreden vol met publiek uit Leiden en om geving, waarvoor de plaats bewijzen reeds 's woensdags waren uitgegeven. Een ge weldige opkomst, ondanks het gure winterweer". Con Amore Opgetreden werd door een „groot gemengd koor", on der leiding van Piet Kiel (ook NCRV,zo te horen), bestaande uit het Leidse „Con Amore" en het „Aals meers Koor". De Aalsmeer ders, toch al in het bezit van 's werelds grootste bloemenveiling, brachten behalve hun stemmen ook nog prachtige bloemstuk ken „voor in de kerk" mee, en zorgden verder voor de corsages van de meer dan tweehonderd gezamenlijke koorleden. Of dit niet nog genoeg was, kwam er bo vendien uit Nieuw-Lekker- land (waarom denk ik nu opeens aan een hervormd Luilekkerland?), het Chr. Meisjeskoor „Belcanto", net zomin Italiaans als koorlei der Jan Stolk. En dan was de begeleiding, volgens onze man, „in goede han den bij het NCRV-Blazers- Op mijn omwegen door stad en land kóm ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. ensemble onder leiding van Jan de Haan". Ik vind het wel erg, maar nu schiet me opeens te bin nen, dat er een haan is, bij mij thuis in de buurt, die 's ochtends bij het krieken van de nieuwe dag al begint met z'n tune: „If I was a rich man..." Uit „My fair lady". Instede van gewoon kukeleku. Maar verder zat aan het Pieterskerkorgel de goede Jan Bonefaas. Hoewel Boni- fatius, bij mijn weten, nooit voor een nageslacht ge zorgd heeft. Maar het orgel dreunde onder Jan's aan slag als een kostelijke bege leider. Algehele muzikale begeleiding: Jan Stolk en Jan de Haan (die nu voor de tweede keer kraait). Er was ook Leni Couvée, die op de haar eigen charmante wijze de presentatie ver zorgde". Het was alles bij elkaar een groots gebeuren, volgens mijn zegsman; op geluisterd door een „talrijk publiek". En allemaal mee doen hè, bij de samenzang. Zekerlijk niet alleen koren en musici. Dat is een beste lutherse traditie, die ieder christengelovige mag over nemen. Onze katholieke overburen doen da,t al de cennia lang in hun „Sing- messen". Enfin, u ziet het allemaal zelf maar donderdagavond. Onze man lag al op de loer, en zag de Belcanto-meisjes als eerste, met „liederen, verdienstelijk gezongen met klein ensemble"; waarbij „uitsprong Away in the manger ergens weg in de kribbe, de stal, van Kirkpa- trick. Leuk was, dat een deel van het publiek de op namen op een monitor kon zien!" Nou, dat kunt u don derdag dus ook. Kijk en luister naar het groot ge mengd koor het lijkt wel een „Auslese" van een bol- lengezelschap dat beken de en minder bekende kerstliederen, met orkest, ten gehore brengt. Daar kunt u best een avondje voor thuisblijven. Plezierig bericht uit Wou- brugge, de bakermat van pa ter Raymonds hoogsteigen troetelkind „King's Kombo": er is weer een nieuwe langs peelplaat van het „King's" uit. Met als, in deze donkere tijd zeer toepasselijke, titel „Licht". Dit „Licht" zal er ongetwijfeld net zo gretig in gaan als twee jaar geleden de eerste elpee van het kombo, de zogeheten „reli-musical" „De boodschap van een Kind". Ik herinner me nog de opname daarvan, destijds, boven in het Bonaventura- college aan de Mariënpoel- straat in Leiden, waar fran ciscaan Raymond van Sasse van IJsselt, pastor van Wou- brugge en geestelijk vader van het „King's", als leraar en „kind" aan huis was. Vele Treffend vond ik, buiten de kwaliteit om, het grote en thousiasme waarmee die der tien liederen (door gesproken teksten aan elkaar gebonden) over de wonderlijke en ing rijpende Kerst-gebeurtenis op de band werden gezet. Dat was nog eens werken gebla zen. Maar de arbeid van al die jonge mensen, samen met hun grote „broer" pater Ray mond, werd later beloond met groot succes. Een reli gieus „muziekspel" dat op ni veau klaterde en waar de vonken vanaf sprongen.„Het wondere gebeuren van Kerstmis" en de neerslag van die eerste elpee hebben het „King's Kombo" geïnspireerd tot een nieuwe inspanning op de plaat. Opnieuw een „reli- musical", die opgebouwd is volgens hetzelfde procédé dat voor de Kerstplaat werd ge bruikt. Het zijn deze keer vijftien (nieuwe) liederen met verbindende teksten die het verhaal vertellen van Christus, „het eeuwig Licht, dat in onze duisternis is ver schenen", maar dat ook uit straalde over de wereld op de feesten van Pasen en Pink steren. Niet nieuw zijn de zelfde inzet en geestdrift van '80, voor een „boodschap" die in lijnrechte tegenstelling staat met de opvatting van een andere (pop)groep, die dezer dagen op de t.v. onder disco-geweld als „Toontje la ger" met quasi-jolijt maar „in de grond" vreugdeloos ver kondigde, dat er na de dood „niks meer is". Volgens het „King's Kombo" heeft het „Licht" iets veel positievers in petto voor alle ontslape nen. Overigens is het alle maal niet zo boodschapperig op de nieuwe elpee van het K.K. Het is alleen een gelovi ge basis voor veel muzikaal plezier, dat waarschijnlijk nogmaals een gróót gehoor bij een belangstellend pu bliek zal trekken. Bovendien hoort de beluisteraar van de nieuwe elpee dezelfde mu ziekgroep die het Kombo zo grandioos begeleidde op de eerste (Kerst)plaat. Misschien is dat zelfs wel doorslagge vend om „Licht" aan te schaffen. „King's Kombo" stoot dus weer door. Voor in lichtingen en distributie belle men A. van Winden, tel. 1729-8704. Schoonheids foutje Het komt af en toe voor, dat de gegevens in een dagvaar ding niet juist zijn. De gniffe lende verdachte wordt dan meestal vrijgesproken. Giste ren was het echter echt goed raak. Kantonrechter Attema en officier Durieux kregen in zeer korte tijd te maken met drie gedaagden, die onvolko menheden in hun oproep meenden te bespeuren. De eerste, die een schoon heidsfoutje had ontdekt, was een jongeman uit Hoogmade. Hij werd ervan beschuldigd op de Willem de Zwijgerlaan vijfentachtig in plaats van de toegestane vijftig kilometer per uur te hebben gereden. „Zo hard reed ik helemaal niet," zei de Hoogmadenaar, die vervolgens een veel beter argument naar voren bracht. „In de dagvaarding staat, dat ik in een auto zat. Dat klopt niet, ik reed daar op mijn motor." De kantonrechter pakte het procesverbaal erbij en moest de jongen gelijk ge ven. Officier Durieux eiste vrijspraak, de kantonrechter was het daarmee eens. Een tweede motorrijder zou volgens de politie geen ken tekenbewijs voor zijn voer tuig hebben aangevraagd. In de "dagvaarding stond een en ander wat warrig geformu leerd. Het kwam er op neer, dat de man deel III niet op zijn motor had bevestigd. Aangezien motorfietsen geen voorruiten hebben en daar dus ook geen delen III op kunnen worden gepl moeten motorrijders dat pa piertje bij zich dragen. De kantonrechter en de officier waren niet in staat dit pro bleem op te lossen. De dag vaarding werd nietig ver klaard. In Rijnsburg reed iemand door rood. De man, die daar gisteren voor terecht stond, meende ook een opmerking over de dagvaarding te moe ten maken. „Ik reed in een vrachtwagen en niet in personenauto zoals in de dag vaarding staat." „O, maar dat was zeker een kleine vracht auto," meende de officier: ,Zo een, waarin je met een rijbewijs BE mag rijden." ,Dat niet bepaald," ant woordde de man: „Voor een zestientons truck heb je wel degelijk een groot rijbewijs nodig". Dit keer gaf de heer Durieux zich niet zo gauw gewonnen: .Hoeveel assen heeft die truck," wilde hij weten. Na enig denkwerk vertelde de man, dat zijn vrachtwagen twee assen heeft. „Met dub- lucht?" (twee wielen naast elkaar). Informeerde de officier verder. De man ant woordde bevestigend. Daarop concludeerde de officier: „Ik heb aangetoond, dat u in een ierwielig voertuig reed, dat het een personenwagen was kan ik niet bewijzen." De of ficier eiste de standaardboete van honderdentien gulden. Rechter Attema ging daar mee niet akkoord. „Ik zie zo veel twijfels in deze zaak, dat ik u vrijspreek." Smoes Een Amsterdammer scoorde zeer hoog in de serie „smoes jes voor door rood rijden" Hij hield een zeer overtui gend praatje, waarin hij uit legde waarom hij met zijn auto door het rode licht was gereden. „Ik kwam aanrijden en zag dat het licht op rood stond. Ik stopte en wilde een kaart van Leiden uit het dashbordkastje pakken Daarbij schramde ik mijn hand. Ik schrok daar zo van, dat ik de koppeling los liet. Mijn' auto huppelde als het ware over de stopstreep," be toogde de Amsterdammer: „Ik ben meteen gestopt. Ik zag twee flitsen, dus ik neem aan dat ik ben gefotogra feerd. Die foto's zullen wel aantonen dat ik gelijk heb," zei de man, die blaakte van zelfvertouwen. De Amsterdammer besloot zijn zeer overtuigende betoog met een fraaie opmerking: „Ik kan het misschien niet zo goed onder woorden bren gen, maar ik hoop dat u het enigszins heeft begrepen." De kantonrechter en de officier waren zichtbaar onder de in druk van de Amsterdamse spraakwaterval. De foto's toonden echter aan, dat de man niet met zijn auto over de streep was gehuppeld, maar dat hij gewoon met flinke vaart door rood was gereden. De heer Durieux vroeg daarom om een boete van honderdentien gulden. Rechter Attema had er moei te mee. Wat omstandig legde hij de man uit, dat hij niet om die eis heen kon en dat hij inderdaad de gevraagde straf ten uitvoer moest bren gen. Als de „beledigde on schuld" verliet de welbe spraakte Amsterdammer de zaal. KEES VAN HERPEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5