Raadsleden Alkemade tegen gemeentelijke herindeling P 1 Koudekerk koopt terrein veevoederhandel Van der Bij Tegenvallers nopen Alkemade tot extra bezuinigingen Muziekschool dreigt elitair te worden" ii Mogelijk woningbouw bij Meerburgerwatering De Engel klopt Tegelhandel Partij Nieuwveen wil andere reconstructie Speelmanwe^ REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 21 pEi&BMr.ER h a PAGilfjï Zoeterwoude neemt afscheid van directeur gemeentewerken ZOETERWOUDE De hui- dige directeur gemeentewer ken van Zoeterwoude, ing. H. J. Cooijmans, is per 1 janua ri benoemd tot directeur ge meentewerken van de Bra bantse gemeente Hoeven. Ter gelegenheid hiervan wordt hem donderdag 23 december een afscheidsreceptie aangebo den in het gemeentehuis van 16.30 tot 17.30 uur. De heer Cooijmans is bijna twaalf jaar werkzaam geweest in Zoeter woude. Hazerswoudenaar rijdt ralley Parijs-Dakar HAZERSWOUDE De Hazerswoudenaar Jim Vermeulen is een van de deelnemers aan de autoralley tussen Parijs en Dakar. De 34-jarige directeur van het autoracecircuit te Zandvoort begint zaterdag 1 januari aan het karwei van twaalfduizend kilometer, waarvan de meeste via woestijnen in de richting van de hoofdstad van Senegal moeten worden afge legd. Een honderdzestig PK-auto van het merk Mer cedes dient als vervoermiddel van Vermeulen, die met de andere deelnemers elke dag zo'n zeshonderd kilometer moet afleggen om tijdig op Dakar te arriveren. Alkemade naar Polen ALKEMADE Een vrachtwagen met twaalf ton hulpgoederen vetrok gistermorgen naar het Poolse dorp Sule?in. Deze goede ren waren dankzij het enthousiasme van leden van de voetbal verenigingen Alkmania, S.V.O.W. en D.O.S.R. onlangs huis-aan- huis opgehaald. Begin 1983 vertrekt een nieuw transport met de resterende hulpgoederen naar SuleQin. Gisteren ging in elk geval mee 33 kg. tandpasta, 28 kg. verband, 36 kg. babyvoeding, 515 kg. zeep, 1585 kg. levensmiddelen, 690 kg. dekens en lakens, 1080 kg. schoenen en 8000 kg. kleding. Pastoor Janicki van Sulegin zorgt voor een voorlopige opslagruimte in zijn dorp. Tot nader bericht kunnen nog steeds hulpgoederen afgegeven worden bij Henk en Margaretha Meijnders, Van Harteveldstraat 22, Oude Wetering (tel. 01713-3931) en bij de familie Van der Pruik, Acacialaan 32 te Leimuiden. Ook het gironummer van de Rabobank in Leimuiden staat nog steeds open: gironummer 79051 ten name van Volkskerstzang Polen. Scouting verkoopt hout ZOETERWOUDE Nu Scouting Zoeterwoude bezig is met de nieuwbouw van een geheel nieuw jeugdonderkomen is elke cent voor de inrichting welkom. Daarom ook trachten de scouts met allerlei akties zelf de inrichting te bekostigen. Zo zijn alle bruikbare materialen uit het inmiddels afgebroken clubhuis „Het Avonduur" benut. Het niet bruikbare hout is verzaagd en wordt thans te koop aangeboden als hout voor de open haard. Niet minder dan 100 zakken vol met prima hout zijn beschik baar. Donderdagavond vanaf 19.30 uur kunnen be langstellenden terecht bij het jeugdgebouw ach ter het gemeentehuis. Eén zak gewoon hout kost 3.50, een zak hardhout kost 5. ALKEMADE De raad van Alkemade heeft giste ren bij de behandeling van een voorstel over ge meentelijke herindeling gekozen voor de zoge naamde „nul-variant'. Dit zelfgeproduceerde model, waarbij de huidige situa tie, behoudens enkele noodzakelijk geachte grenscorrecties, ongewij zigd blijft, had de voor keur van CDA, VVD en PvdA. Alleen beide wet houders spraken een voorkeur uit voor een of ficieel model van Alke made met Leimuiden, Rijnsaterwoude en Wou- brugge, indien aan ge meentelijke herindeling niet zou zijn te ontkomen. Raadslid Van Tol (PPR) toon de zich als enige voorstander van gemeentelijke herinde ling. Zijn voorkeur gaat even eens uit naar de vorming van één Braassemgemeente, maar dan zonder Woubrugge. In een goed voorbereid langdurig be toog zette hij zijn mening ten aanzien van gemeentelijke herindeling uiteen. Als voor delen noemde hij: grotere be stuurskracht, het aantrekken van gespecialiseerd personeel, aanschaf van doelmatiger ap paratuur (automatisering), meer mogelijkheden voor des kundige voorlichting en meer invloed in gemeenschappelijke regelingen. Samenvoeging van Alkemade, i^eimuicien en Rijnsaterwoude sprak hem het meeste aan. Er worden name lijk gemeenten in samenge bracht met dezelfde raakvlak ken: recreatie, watersport, veehouderij en glastuinbouw. Een belangrijk voorbehoud maakte hij door te stellen dat gemeentelijke herindeling pas een haalbare en verantwoorde zaak is bij voldoende financië le tegemoetkoming van het rijk. „Indien hieraan niet vol daan kan worden, dient naar het oordeel van de PPR van herindeling van gemeenten in deze regio te worden afge zien," aldus Van Tol. Overigens wenste ook burge meester Wagenaar zijn, niet met de rest van het college pa rallel lopend, standpunt duide lijk te maken. Hij is tegen elk^ gemeentelijke herindeling waarbij Alkemade betrokken is. Hij vindt Alkemade name lijk ai groot genoeg en is bang dat de identiteit van zijn ge meente verloren zou gaan. Hij ziet grote bezwaren in de on derlinge afstanden en uitte de vrees dat de overbevolking uit de quartaire kernen Leimui den, Rijnsaterwoude en Hoog- made gehuisvest zou moeten worden in de tertiaire kernen Roelofarendsveen en Oude Wetering. Warmond belang van grenswijzigingen met Warmond. De VVD-frak- tievoorzitter A. H. Verdel had er behoefte aan te reageren op de onlangs door de gemeente raad van Rijnsaterwoude ge schreven brief aan de raad van Alkemade. Hierin stond dat Alkemade „moeilijke re gionaal" zou kunnen denken. Verdel vond dat Rijnsaterwou de de hand in eigen boezem moest steken in verband met het uittreden uit Stiveen. De liberaal veronderstelde dat er in Rijnsaterwoude al een soort angstpsychose ten aanzien van gemeentelijke herindeling was uitgebroken. Bij realisering van de onderhavige herinde ling verwachtte Verdel finan ciële problemen van rijkswe ge. Voorts zou het naar zijn mening wel eens lang kunnen duren eer er sprake zou kun nen zijn van een gefundeerde gemeentelijek eenheid geba seerd op vertrouwen en har monie. In een reaktie hierop stelde burgemeester Wagenaar voor om te zijnder tijd ver broederingsfeesten te organi seren. Ook fraktievoorzitter Hoogeboom toonde zich geen voorstander van gemeentelijke herindeling waar Alkemade bij betrokken is. Hij vond dat zes kernen bestuurlijk gezien al genoeg problemen geven. Tot slot toonde wethouder Van Beek begrip voor de afwijzen de mening van de raad, maar tekende daarbij aan dat Alke made een kans voorbij laat gaan om in een vroegtijdig sta dium zijn voorkeur duidelijk te maken. „In een latere fase heb je je medezeggenschap verspeeld" waarschuwde hij (vergeefs). ZEVENHOVENS RAADSLID J. AARTMf ZEVENHOVEN De wijziging van de gemeensch pelijke regeling Streekmuziekschool is gisteravond EN de raad van Zevenhoven aan de orde geweest enn een drietal punten door raadslid J. Aartman (GBZ) der loupe genomen. Een aantal vermeldingen in tekst is verdwenen, waaronder het veto-recht ten zien van financiën waardoor de zeggenschap van kleine gemeentes is verdwenen. Ook vroeg de hu. Aartman zich af of de kleine omliggende gemeen n 1 nog in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd kunim 2 zijn, in elk geval uit elke gemeente één lid zoals nu geval is, zodat ook zij inspraak kunnen blijven behig den. Over de doelstelling van de streekmuziekschool, waarbij gemeen vormend onderwijs in de muziek op de eerste pi behoort te staan, lijkt afgeweken te worden. „De streekmuziekschool dreigt elitair te worden. Ik ben f voorstander van onderwijs ter voorbereiding op het con vatorium, dit gaat ten koste van de andere leerlingen e ook niet de doelstelling van een streekmuziekschool. I komt nog bij dat een groot gedeelte van de leerlingen uit phen komt. Leerlingen van buitenaf zijn in de minderl, en moeten vaak toch al een drempel overwinnen om i[ Alphen toe te gaan als zij een voortgezette instrumentale leiding willen volgen. Je kunt als kleine gemeente ook ij gaan betalen voor de betere leerlingen uit voornamelijk phen aan den Rijn", aldus de heer Aartman. In een briefly de streekmuziekschool zal hieromtrent verduidelijking vj den gevraagd. De raad ging akkoord met de verhoging van de tarieven de sportvelden en tennisbanen voor 1983 met 4 Over plaatsen van bloembakken als verkeersremmende objei^ïï in de Vrijenhoek, waarover in de vergadering van de c*'f{ missie openbare werken enkele weken geleden gespro jgV was en een voorstel in de raad tot het op proef plaatsen twee bakken gedaan zou worden, is in deze raadsvergade nog geen beslissing genomen. est De De grond bij de Meerburgerwatering. ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter woude zal alles in het werk stellen om op de strook grond nabij de Meerburgerwatering waar vroeger de Bernardus- school stond woningen te bou wen. Een eerste plan voor de bouw van achttien woning wetwoningen is afgeketst in verband met geluidshinder van rijksweg A4. Toch vinden burgemeester en wethouders het té voorbarig om daaruit direkt te conclude ren dat het gebied langs de Laan de Goede Herder in het geheel geen woonbestemming meer zal kunnen krijgen. Mo menteel bekijkt het gemeente bestuur een alternatieve bouwmogelijkheid die neer komt op verlaging van de bouwhoogte. Blijkt ook die mogelijkheid niet haalbaar dan kan worden bezien of de realisatie van onder andere een volkstuinencomplex ter plaatse mogelijk is. Overigens dient daarbij nog wel te wor den opgemerkt dat momenteel slechts een gedeelte van de be oogde gronden eigendom van de gemeente is. Het andere deel is eigendom een Zoeter- woudse bouwondernemer. LEIDEN De Leids/Lissese derby in de interregionale zaal voetbalklasse' tussen De Tegelhandel en De Engel le verde gisteravond een nipte zege voor de Lissenaren op: 3- 4. Iets groter was verschil bij Van der Plas tegen Silva Boys. De Katwijkers wonnen met 6- 4. Glasbergen bleef ondanks een erbarmelijke start één helft overeind tegen De Rozet. Bij rust was nog van alles mo gelijk (4-3), maar uiteindelijk werd toch ruim verloren: 8-3. Voorts verloor FC Grovo met 2-7 van FC Torna en was Ce- verbo te sterk voor Rotter damse Studenten (7-4). In de Leidse hoofdklasse won UVS bij THB Boys. Van der Plas won van het dit seizoen zo grillige Silva Boys. De ongeveer 400 toeschouwers in de Cleijn Duinhal zagen hoe goedspelende Gert Zwaan al in de vierde minuut voor een Katwijkse voorsprong zorgde. Daarna zakte de Katwijkse formatie wat terug, hetgeen de bezoekers in staat stelde om voor rust langszij te komen. Na de hervatting namqp de kustbewoners via twee treffers van Mart van der Plas een 3-1 voorsprong, maar wederom bleek het onvoldoende. Silva kwam terug tot 3-3. Van de voorsprong die de Katwijkers daarop namen, konden de be zoekers zich echter niet meer herstellen. Ook al omdat zij met nog zes minuten te gaan met een man minder kwamen, doordat één van hen voor vijf minuten naar de kant moest. Peter Hogewoning zorgde voor 4-3, Gert Zwaan vergrootte de marge, waarop Jan Hogewo ning 6-3 liet aantekenen. In de laatste minuut scoorde Silva nog tegen. De Tegelhandel kreeg in het eerste deel van de partij tegen De Engel de betere kansen. Tot Leidse doelpunten kwam het echter niet, omdat zowel John van der Wetering als Wim de Roo het houtwerk troffen. De Lissese ploeg scoorde wel. Frans van der Laan schoot van afstand 0-1 binnen. Rene Griffioen breid de de voorsprong kort na rust uit. Pas toen vonden ook de Leidenaars de juiste richting: Gijs Collé liet 1-2 aantekenen. Vanaf dat moment zat ieder een op de gelijkmaker te wachten. Die kwam echter niet. Griffioen schoot 1-3 bin nen en Peter Schalk tilde de score vervolgens naar 1-4. De Leidenaars hadden toen nog slechts drie minuten om iets terug te doen. Het bleek net te kort. Gijs Collé soleerde naar 2-4, Wim de Roo pegelde van afstand 3-4 binnen maar daar bleef het bij. Glasbergen begon danig ge handicapt aan de partij tegen De Rozet. Anne Ouwersloot, Henk Merbis en Nico Zwaan ontbraken. Mede daardoor stond de ploeg al zeer snel op grote achterstand. Slechts vier minuten waren er gespeeld en de Rijnsburgers hadden al drie treffers om de oren gehad. Die score werd via een strafschop (hands Piet Haasnoot) nog ver groot. De Rijnsburgse ploeg kwam echter sterk terug. Mar cel van der Blom (2x) en ii valler Hennie Heemskerk zorgden voor een alleszins ac ceptabele score bij rust: 4-3. Na de thee zetten de Rijnsburgers de goede lijn voort. Maar om dat Marcel van der Blom tweemaal op de paal schoot en Piet Haasnoot een goede kee per tegenover zich trof veran derde er niets aan de score. Dat gebeurde wel toen de gast heren in een man-meer-situa- tie (Haasnoot moest voor vijf minuten naar de kant) kans zagen doelman Cees de Best passeren. Even later kreeg de Rijnsburgse goalie een trap in zijn gezicht en kon nog net zien hoe de bal in zijn doel rol de. Ondanks felle protesten van Rijnsburgse-zijde werd het doelpunt toegekend, ook al was De Best een aantal minu ten volledig van de kaart. In de resterende minuten moes ten de aangeslagen Rijnsbur gers nog twee treffers incasse ren: 8-3. In de hoofdklasse werd gister avond één wedstrijd afge werkt. UVS won met 1-2 bij THB Boys. De Leidse zege werd kort voor rust ingeleid door Hans Verkuijlen, op een moment dat THB-Boys met een man minder ten strijde trok. Na een kwartier spelen in de tweede helft zorgde Hans van Leeuwen voor 0-2. De gastheren kwamen nog even terug via Fred Muller, maar toen was de koek alweer op. De poging om de blauw-witte muur met vijf veldspelers en dus zonder keeper te slechten, bleef zonder resul taat. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Onder de strin gente voorwaarden, zoals fraktievoorzitter van de PvdA J. Wondergem stel de, dat het college binnen een maand een financieel goed onderbouwd bestem mingsplan op tafel legt, ging de raad gisteravond akkoord met de aankoop van de bedrijfsterreinen van veevoederhandel G. v.d. Bijl, inclusief het his torische koetshuis. Drie leden van het CDA (J. v.d. Vlugt, H. Didden en mevr. I. Huson) stemden tegen. Zij durfden het niet aan, gezien de financiële consequenties, die, zo von den zij, door het college niet voldoende waren uit gespit Alle frakties maakten bezwaar tegen het, door het college ge ïntroduceerde „pan-klare voorstel", zoals L. Schrier (VVD) het uitdrukte, met be trekking tot het aantal wonin gen en de invulling van de be stemming van het koetshuis. Zoals bekend stelde het college in het, later door burgemeester G. Swaan slechts als .schets- voorstel" aangeduide, plan de ,bouw van maximaal 16 woon eenheden voor in twee lagen, terwijl B en W het koetshuis graag ingericht zagen als raad-' en trouwzaal. Schrier verge leek het college met een snel trein. Zonder tussentijds over leg met de raadsleden was het plan op tafel gelegd. Hij had liever een „stoptrein" gewild, zo zei hij. Ook J. v.d. Vlugt (CDA) en J. Wondergem (PvdA) vonden dat trapsgewij ze terugkoppeling, naar de raad had moeten geschieden. Gepleit werd verder nog voor woningwetwoningen alléén Poelgeesten denken mee KOUDEKERK Bur- gemeester G. Swaan heeft een brief ontvang en van de familie Van Poelgeest, waarin deze zegt met de Koudeker ken te zullen meeden ken over een passende bestemming voor het koetshuis, het restant van hun voorvaderlijke bezitting. Zij hebben, zo wordt ge schreven, reeds een fonds daartoe gevormd. langs de Rijn, achter het koets huis en niet ernaast aan de Dorpsstraat. Het historische monument vraagt enige ruim te rondom om goed tot zijn recht te komen, zo vond de raad. Dit houdt in dat het aan tal geplande woningen dras tisch verminderd zal moeten worden. Weidedreef Wethouder M. Tensen (PvdA) deed de raad gisteravond de verheugende mededeling dat de PPC (provinciale planologi sche commissie) gedeputeerde staten een positief advies zul len uitbrengen over de Weide dreef als Koudekerks nieuwe bouwlokatie. Naar verluidt heeft het betere financiële vooruitzicht van deze lokatie de doorslag gegeven in verge lijking met de, door burge meester Swaan voorgestane, lokatie Kerklaan. Wondergem wees nog eens op de door hem gewenste inspraak van de toe komstige bewoners over de in vulling van de rekreatieve groenvoorziening en op de dif- coed nd ferentiatie van de te bou woningen. Hij wil 9 woningwetwoningen, bleef echter vasthouden de voorgestelde percent (70 woningwet, 25 premie premie B en /of vrije sekt< Mevr. M. J. S. Vorenkamp de de ruimte voor tennisba'.. graag gewijzigd zien in sp"ei terreinen. Dit om event andere takken van sport bij voorbaat uit te sluiten. 1 der leek haar een brug ove zuj vaart langs de Weidedreef oplossing om kapitaalsver r tiging (zoals door Van Bosti tijdens de commissievergi rda ring van vorige week r<er opgemerkt ten aanzien een eventuele demping deze vaart) te vermijden, wilde overigens de sloot gi een originele naam geven, t deze blijft bestaan, waa bbt Van Bostelen onmiddellijk n ageerde: „De Poolsloot (1 de scheidende gemeentesel taris) met Swanehals". PP ALKEMADE Tijdens een besloten vergadering van de Alke- madese gemeenteraad is gistermiddag gesproken over de finan ciële situatie van Alkemade in het algemeen en over de finan ciële consequenties in het bijzonder van het geplande tweede isportveldencomplex in Alkemade-oost en de bibliotheek. Na de laatste raadsvergadering heeft het college namelijk een groot aantal sombere mededelingen bereikt, die het noodzakelijk maken de gehele financiële situatie van de gemeente opnieuw door te lichten. Het college is daarbij voorlopig tot de conclusie gekomen, dat in de komende jaren, jaarlijks 500.000,- a 600.000,- bezuinigd zal moeten worden. De voorgenomen kortingen op de rijksuitkeringen aan de ge meenten zullen voor Alkemade in 1983 een vermindering van inkomsten betekenen van 450.000,-. Dit bedrag zal in de vol gende jaren oplopen tot 1.600.000,- in 1986. Daarnaast zal de. gemeente in de komende jaren nog geconfronteerd worden met extra nadelige uitkomsten tengevolge van bijvoorbeeld de uit voering van de Algemene Bijstandswet (rijksgroepsregeling werkloze werknemers) en het teloor gaan van winsten van het streekenergiebedrijf. Het vorenstaande betekent, dat vooralsnog geen enkele nieuwe beslissing genomen zal kunnen worden met betrekking tot bijvoorbeeld de aanleg van het tweede sportvel dencomplex te Alkemade-oost en de bibliotheek. Getracht zal worden in de eerste maanden van 1983 op basis van dan bekende concrete gegevens tot een nieuwe meerjarenplan ning te komen. Tijdens de gisteravond gehouden openbare raadsvergadering werd de aankoop door de gemeente van het dijkje dat het tomstige sportveldencomplex moet ontsluiten, be krachtigd. Wethouder Verhaar zei ervan: „Los van het feit of het sportveld gerealiseerd wordt, moet het terrein tóch ontsloten worden". De toekomstige ontsluitingsweg, die gisteravond toch werd aangekocht. NIEUWVEEN De fractie Gemeentebelangen van de ge meente Nieuwveen wil dat bij de reconstructie van de W.P. Speelmanweg een aantal ver keersremmende maatregelen wordt genomen. Zij hebben daartoe een voorstel ingediend bij de gemeenteraad. Van avond neemt de raad een be- De partij stelt voor aan beide zijden van de weg een afwij kende kleur asfaltstrook aan te brengen dat fungeert als fietspad. Dit geeft een optische vernauwing van de straat en is veiliger voor fietsers. Volgens B en W zijn dit soort maatre gelen wettelijk niet toegestaan. Daarnaast vindt het college dat je geen vernauwingen moet suggereren die niet be staan. Verder wil Gemeentebelangen dat op de kruisingen met de Molenlaan en de Parkstraat het middelpunt wordt ver- hopgd en deze hobbel dan ook in een afwijkende kleur. Voor rolstoelgebruikers moeten er volgens de partij op enkele straathoeken schuine trottoir banden komen zodat deze groep minder-validen zich ge makkelijker op straat kan be wegen. B en W zijn niet erg enthousiast over de haalbaar heid van de plannen van Ge meentebelangen. Het college stelt voor akkoord te gaan met de reconstructievoorstellen van de Technische Dienst. Voor de reconstructie van de weg is 560.000 gulden uitge trokken. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels het herin- richtingsplan goedgekeurd.! Technische Dienst van de! meente heeft ondertussen I aantal verkeersremmel maatregelen voorgesteld j tot een rustiger verkeen loop te komen. Deze heeft vooral veel parkeerj ken op de weg gepland de weg smaller wordt. Tui de parkeervakken komen f plantenbakken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4