I V. erdubbeling van aantal mitenlanders verwacht suans50ci OOT AANTAL AANBEVELINGEN IN NOTA MIGRANTEN m- teek eens op -i5.000gr a tis kaarsen Verboden te roken" in openbare ruimten stadhuis Gemeenteraad wil bezetters Troef een kans geven DE VARA DOET MEER. VALKBRUG BLEEK TE SMAL Geen uitkering voor werkloze AG] 1IDEN. LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1982 PAGINA 3 ito aan belasting tstolen het ging it DEN Een onfortuinlijke lenaar aan de Morsweg is gis- lorgen gedwongen geweest auto aan de belastingdienst af itaan vanwege een belasting- iuld. De Leidenaar weigerde zijn papieren en autosleutetjes leveren. Hierop besloot de be- ingdienst de auto weg te laten en. Er was echter op dat mo- it niemand beschikbaar om dat Vei te klaren. Toen de dienst r op de dag nog eens een wegs- ipoging wilde ondernemen, de net aangekochte auto gesto- Universiteit verbreekt contact met Suriname LEIDEN De Leidse universiteit (RUL) moet alle officiële contacten met Surinaamse over heidsinstellingen opschorten. Een uitzondering hierop dient te worden gemaakt voor die be trekkingen die een bijdrage kunnen leveren aan het herstel van de democratie. Dit is de strekking van een motie die gister avond door de universiteitsraad is aangenomen. De motie was opgesteld door de fractie der bui- ten-universitaire leden naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in Suriname. De fractie vond een motie zin hebben aangezien er inten sieve contacten bestaan tussen de RUL en de universiteit van Suriname. In de motie wordt het vertrouwen uitgesproken dat de Surinaam se studenten en wetenschapsbeoefenaren er „alles aan zullen doen" om de democratie in het land te herstellen. ,Mare" gaat geld kosten LEIDEN Het Leidse universitaire weekblad Mare wordt vanaf vplgend jaar augustus alleen nog na betaling van 15 gulden per jaar aan de studenten toegestuurd. De tot nu toe gebruikelijke gratis verzending wordt met ingang van 1 ja nuari stopgezet. Dit heeft de universiteitsraad gisteravond besloten. Stopzet ting van verzending leidt tot een besparing van 150.000 gul den, precies het doel dat het college van bestuur altijd voor ogen had. Tot nog toe had de universiteitsraad onoverkome lijke bezwaring tegen stopzetting van de gratis verzending, mede omdat „het inkomen van een student zo laag is". De raad gaf gisteravond echter voldoende steun aan het al ternatief van buitenuniversitait raadslid F.Portheine om de student 15 gulden te laten betalen. Voor dit bedrag, dat net de verzendkosten dekt, krijgt men Mare 37 maal per studie jaar op de mat. Deken Schlatmann opnieuw benoemd LEIDEN Bisschop Simonis van Rot terdam heeft Deken J. M. Schlatmann en de paters Franciscanen C. van Vliet en H. Pot herbenoemd voor een perio de van drie jaar. In het bisdom Rotterdam (waar Leiden onder valt) geldt een eerste ambtster mijn van zes jaar, mogelijk gevolgd door twee verlengingen van drie jaar. Het Dekenaat Leiden, dat ook de ka tholieke parochies van Voorschoten, Wassenaar, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk omvat, koos des tijds voor een gedeeltelijke verantwoor delijkheid, omdat de combinatie met een volledige pastorale werkkring voor één deken een overmatige belasting zou vormen. kei 'EN Het aantal le- in Leiden verblijven- Turken en Marokka- zal, in vergelijking 1980, in 1990 zijn ver beid. Die verwachting dt uitgesproken in de iren door wethouder sjPeters gepresenteerde werp Nota Migranten. gemeente telde per 1 ari van dit jaar 1306 okkanen en 970 Tur- Dit cijfer is exclusief Jnaar schatting enkele a derden in Leiden ver- s rende illegalen. In de wordt het toekomstig leentelijk beleid ten chte van buitenlan- uiteen gezet. De ge- nte wil onder meer jrkomen, dat buiten- Iers zich concentreren epaalde wijken. e nota wordt erop gewe- dat buitenlanders over het neen geconcentreerd in ^beperkt aantal wijken wo- P De totale toename van het aantal Turken en Marok kanen van 1 januari 1979 tot 1 januari 1981 met 506 personen voltrok zich met name in het Kooidistrict. De concentratie is het grootst in Groenoord (12 procent van de bevolking). In het Noorderkwartier lag dat percentage per 1 januari 1981 op 4,5 procent en in de Kooi op 5 procent. Men schat, dat er in Leiden enkele honderden illegale bui tenlanders wonen. „Die men sen staan er extra beroerd voor," meent wethouder Pe ters. „Beleidsmatig kunnen we met deze mensen geen kant op. Het enige wat we kunnen doen, is werkgevers aanpak ken, die illegale buitenlanders in dienst nemen." In de nota is een lange lijst van aanbevelingen opgeno men, die onder meer de le vensomstandigheden van bui tenlanders in Leiden moet verbeteren. Gedwongen sprei ding wordt afgewezen. „We zullen trachten de keuzemoge lijkheden te vergroten. Er kunnen, zoals in Groenoord, ook in andere wijken wonin gen worden opgeknapt, waar in migranten kunnen wonen. We moeten de buitenlanders 99. stimuleren, daar te gaan wo nen," zegt wethouder J. Pe ters. In overleg met de wo ningbouwverenigingen zouden de migranten die grotere keu ze moeten krijgen. Er zou een stringentere controle moeten komen op het aantal mensen dat in één huis woont. Het verblijfsgebouw aan de Hooi gracht gaat dicht. Maar dan moet er voor de huidige bewo ners wel vervangende woon ruimte zijn. Er wordt geprobeerd een bete re huisvesting voor het Inter nationaal Kinderdagverblijf te vinden. Leerkrachten zouden zich meer in cultuurverschil len moeten verdiepen. De poli tieke vorming van buitenlan ders zou verbeterd moeten worden. „Het opzetten van werkgelegenheidsprojecten, met name voor de tweede ge neratie moet bevorderd wor den", meldt de nota. De ge meente zou een verpleegkun dige moeten aanstellen die mi granten kan opvangen. De po litie zou de voorlichting over de vreemdelingenwet moeten verbeteren. Bij de regering zou op een krachtige bestrijding van de illegale arbeid aange drongen moeten worden. Met name meisjes en vrouwen zou den om ze uit hun isole ment te halen meer bij club- en buurthuizen betrok ken moeten worden. De gemeente zou de voorlich ting aan migranten moeten verbeteren. Het is de bedoe ling meer te vertalen en ge meentelijke advertenties in huis-aan-huis bladen te zetten. Onderzocht moet worden of er een voorlichtingsfilm over de positie van migranten in Lei den gemaakt moet worden. Geprobeerd moet worden mi granten meer bij sportvereni gingen te betrekken. De ge meente zou zelf moeten trach ten zoveel mogelijk migranten in dienst te nemen, wordt in de nota opgemerkt. In de nota wordt alleen aan dacht geschonken aan Turken en Marokkanen. Men schat dat in Leiden nog 2000 buitenlan ders van veertig verschillende nationaliteiten wonen. Voor deze groep is geen gericht be leid mogelijk, meldt de wet houder: „Ik geloof ook niet dat deze mensen daarop zitten te wachten, de culturele verschil len zijn ook veel minder." Het is de bedoeling, dat de ge meente het werk van de Stich ting Rijn en Lek* een instantie die buitenlanders (voorname lijk Marokkanen en Turken) helpt, meer en meer gaat over nemen. De gemeente zal in de loop der tijd de eerste opvang van de buitenlanders, nu een taak van de Stichting, gaan verzorgen. De Stichting krijgt een zogenaamde ondersteu ningsfunctie. De gemeente is overigens niet erg tevreden over de werkzaamheden van Rijn en Lek. Men noemt de re sultaten van de laatste jaren aan de „magere kant". Tot 1 april gaat de nota de in spraak in. Er zal in het Turks en het Arabisch een inspraak- krantje worden gemaakt, dat op ruime schaal wordt ver spreid. Verder worden er voorlichtingsavonden over de nota gehouden, waarna de ge meenteraad de nota uiteinde lijk zal vaststellen. Het is de bedoeling, dat ook de buiten landers zelf over de nota mee praten: „Het is voor ons een grote uitdaging om juist de buitenlanders te bereiken en ze in het overleg te betrek ken," zegt de heer Peters. ze i 0 x 0 R» C7 Vijftienduizend kleurige kerstkaarsen zullen vanaf ivond gedurende de komende avonden in de binnenstad len uitgedeeld aan het winkelend publiek worden uitge- 1. Dat gebeurt door een aantal fraai uitgedoste kerstman- die op uitnodiging van de diverse winkeliersverenigingen ns de koopavonden door de straten zullen stappen, e Toeleveringsbedrijven De Waard werden de duizenden sen gistermiddag officieel overgedragen aan de winkeliers- nigingen. Dat gebeurde in aanwezigheid van de wethouder economische aangelegenheden mevr. J. Fase en burgemees- Goekoop. De sociale werkplaats De Waard was daartoe n, ómdat men daar alle kaarsen van een plakplaatje met toepasselijke gelukwens had voorzien. Namens initiatiefne- tot de kaarsenactie „Leiden^Leeft" deelde directeur André de Groenoordhallen, vermomd als kerstman, bij de handiging enkele kaarsen uit. Hij gaf er een aan wethouder r. Fase „om er eens mee op zolder rond te snuffelen", de se automobilisten kregen er twee:, „een exemplaar om na botsing met een van de beruchte paaltjes de schade in het ,s ter te kunnen opnemen" en een ander „om de laatst berijd- pï weg naar de binnenstad nog te vinden", iti [emeester Goekoop nam het eerste exemplaar in ontvangst, noemde de kaars „het symbool van licht dat in Leiden nt" en stelde vast dat het de Leidse binnenstad niet zo it gaat als vaak wordt voorgesteld. ag <vo Kerstman De Jong reikt kaarsen uit aan mevr. Fase en burgemeester Goekoop. di DEN In de cpenba- lyuimten van het stad- mag niet meer ge kt worden. Dit werd eravond met een krap- meerderheid door de ïeenteraad besloten. jaar geleden werd Is besloten het roken Jipenbare commissie- en dsvergaderingen te bieden. Het voorstel ten aanzien van het rookverbod was afkomstig van het PPR-raadslid F. van Oosten. Het werd met 19 tegen 16 stemmen aanvaard door een gedeelte van de PvdA, VVD en CDA en de volledige fracties van PSP, PPR en D'66. Het rookverbod geldt voor alle ruimten die voor het publiek toegankelijk zijn. Van Oosten drong er bovendien op aan dat ook in andere gemeen telijke gebouwen zoals openba re scholen en Groenoordhallen een rookverbod wordt inge steld. Wethouder C. Waal, dit maal verantwoordelijk voor het mi lieubeleid, betoogde dat het voorstel van Van Oosten niet uitvoerbaar was omdat de ge meente geen mensen beschik baar heeft om de naleving van het verbod te controleren. „En bovendien, wat moet je doen wanneer je iemand op roken betrapt. Wordt die het stadhuis uitgezet of geven we die een boete", aldus Waal. Wethouder Waal kon zich he lemaal vinden in het betoog van CPN-raadslid W. Brands die de gemeenteraad voorhield dat het weinig humaan was om bijvoorbeeld mensen die gespannen voor het loket van de sociale dienst staan te wachten, een ontspannend ro kertje te verbieden. Van Oosten betoogde aan het adres van wethouder Waal dat het helemaal niet nodig is om rook-controleurs in te stellen. Hij zei te verwachten dat de sociale controle goed genoeg werkt om het roken in open bare ruimte effectief te bestrij den. Getuige de uitslag van de stemming was de meerderheid van de raad dat met hem eens. Diefstal uit museum voor Volkenkunde LEIDEN Uit het museum voor Volkenkunde zijn het af gelopen weekend uit een vitri ne twee krissen uit Sumatra gestolen. Ook is er een punt van een tegen de muur staan de lans meegenomen. Wat de waarde van de gestolen waar is, is nog niet bekend. De dief stal moet zaterdag of zondag tussen 13.30 uur en 14.00 uur gepleegd zijn. Slag om kerstbomen begonnen LEIDEN De verwoede strijd om kerstbomen is dit jaar wel erg vroeg begonnen. De kerst is nog niet achter de rug of de politie moet er al aan te pas komen om grote vreug devuren te voorkomen. Het afgelopen weekend stalen jeugdige bendes op straat zelfs de pas gekochte kerstbomen van de rechtmatige eigenaren. De Leidse politie nam gister middag omstreeks half zes aan de Oosterkerkstraat tien kerst bomen in beslag. Even later kon zij op een speelplaats aan de Roomburgerlaan veertig autobanden, die werden verza meld om het vuur een rokerig tintje te geven, in beslag ne men. Bij het sussen van de ge moederen van baldadige jeugd aan de Paramaribostraat werd een 15-jarige jongen en zijn 11- jarig zusje mee naar het bu reau genomen, omdat hij in bezit van een groot mes was en het meisje een ijzeren ket ting beheerde. Deze attributen waren nodig om kerstbomen te stelen, verklaarden het tweetal op politiebureau. Open middag In het Anatomisch-Embryologisch Museum wordt vrij dag een tweede open middag gehouden. Dit museum is doorgaans nooit voor publiek open. Men kan er een verzameling van preparaten en modellen van het men selijk lichaam zien. Tevens kan men zaken bekijken als het skelet van de 2.50 meter lange reus Cajanus uit Spaarnwoude en het muizenorkest. Belangstellenden kunnen zich tot en met woensdag aanmelden op tele foonnummer 148333, toestel 3133 of 3665. Kerst (1) In het gebouw van jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt tijdens de kerstdagen weer de tradi tionele kerst-in gehouden. Vanaf kerstavond tot en met tweede kerstdag is het gebouw voor iedereen open. Er worden nog mensen gezocht die willen meewerken aan de organisatie. Men kan zich daarvoor opgeven bij Augusti nus: 071-121531 of 140690. Kerst (2) Het gemengd koor Sint Caecilia verzorgt vrijdagavond een kerstmis in de Hartebrugkerk. Op het programma staan onder andere werken van Bach, Haydn en Ber lioz. Tevens worden oud-Nederlandse kerstliederen ge zongen. Het koor staat onder leiding van organist Jan Schmitz. De mis begint om half tien. Kerst (3) Het Petrus-Leonardus Jongerenkoor verzorgt vrijdaga vond zowel in de Leonarduskerk aan de Haagweg als in de Petruskerk aan de Lammenschansweg de nachtmis. De mis in de Leonarduskerk begint om acht uur, in de Petrus- kerk om half twaalf. Kerst (4) De toneelgroep Imperium speelt op 23 en 24 december om half negen in het eigen micro-theater aan de Oude Vest 33 het spel „Kerstmisvolk". Vanavond wordt om acht uur een eerste uitvoering van dit spel gegeven in de Muzenhof in Leiderdorp. Het kerstspel vertelt over drie zigeuners die alleen gelaten door de grote groep langs de kant van de weg staan met een kapotte wa gen. Het drietal kermisklanten probeert in afwachting van hulp voorbijgangers te vermaken. De regie is in handen van Ans Al ting. Kerst (5) In de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat wordt vrij dagavond een kerkdienst voor kinderen gehouden. De vie ring, georganiseerd door de Leidse Studenten Ecclesia (LSE), begint om zeven uur. In de Hooglandse kerk wordt om tien uur een kerstnachtdienst van de LSE gehouden. Op Eerste Kerstdag wordt om kwart voor twaalf begonnen met een doopdienst. LEIDEN De gemeente raad staat niet onwelwil lend tegenover de bezet ters van Troef. Hoewel het door tijdgebrek niet tot enig besluit kwam, uit te een meerderheid van de fracties gisteravond de wens om de bezetters, de zogenaamde initiatief groep Ziekenboeg, een kans te geven. In januari hoopt het college nader in te gaan op de bezetting van het voormalig onder komen van vormingscen trum Troef aan het Noordeinde. Wethouder P. Bordewijk zei gister avond dat, nu de bezetters hebben aangeboden 500 gulden per maand voor energie-gebruik te beta len, er geen reden is om de bezetters van water en elektriciteit'af te sluiten. De ziekenboeg van het Mari necomplex werd vorige week dinsdag gekraakt, nadat Troef het verlaten had. Na moei zaam overleg, dat vooral van de zijde van de gemeente aan vankelijk werd afgehouden, besloot het gemeentebestuur de bezetters de tijd te geven om hun plannen met betrek king tot het oprichten van kleinschalige bedrijfjes voor werkeloze jongeren, uit te werken en toe te lichten. Daarna zullen b en w de raad voorstellen de sloop van de ziekenboeg al dan niet een paar jaar uit te stellen. In het bestemmingsplan voor het ge bied wordt rekening gehouden met de sloop van dit gebouw om er een park aan te leggen. De andere twee gebouwen die deel uit maken van het Mari ne-complex kunnen voorlopig blijven staan al hoewel niet uitgesloten is dat zij in de toe komst moeten wijken voor woningbouw. PSP-raadslid H. de la Mar be toogde gisteravond dat er geen reden was om de bezetters uit het gebouw te verwijderen. „De sloop heeft geen spoedei send karakter en het zal nog wel even duren voordat deze plaats heeft", aldus De la Mar die er voor pleitte de bezetters een kans van twee jaar te ge ven. De gemeente zou de be zetters een gebruikerscontract moeten aanbieden, vond het PSP-raadslid, om hen enige zekerheid te geven. Hij vroes b en w om in januari een voor stel bij de raad op tafel te leg gen voor het tijdelijk gebruik van de ziekenboeg door de be zetters. Dit voorstel oogstte in de raad enige verwondering daar b en w al te kennen hebben gege ven met de bezetters te willen praten. PvdA-woordvoerder R. Plasterk had aan het PSP- voorstel dan ook geen behoef te omdat hij het resultaat van de onderhandelingen wilde af wachten. VVD-fractievoorzit- ter F. Küijers drong er op aan het gebouw te slopen zoals de bedoeling was, maar vroeg het college te onderzoeken of er elders in de stad plaats is voor de initiatiefgroep. In januari wordt in de ge meenteraad verder gesproken over de bezetting van Troef. Verwacht wordt dat, mits het college niet met overtuigende argumenten komt om het ge bouw op korte termijn te slo pen, de meerderheid van de raad b en w zal vragen de be zetters voorlopig in het ge bouw te laten zitten. Totdat het gebouw werkelijk gesloopt moet worden, zou er gezocht kunnen worden naar een de- fintief onderkomen voor de bezetters. advertentie Het eerste nummer van de VARAGIDS nieuwe stijl. Nu nóg overzichtelijker, nóg informatiever. Met nieuwe rubrieken, o.a. over film, popmuziek en speciaal voor kinderen en puzzelaars. Een dubbeldikkeVARAGIDS voor kerst ende jaar wisseling. U hebt er twee weken plezier van. Nu ter kennis making voor slechts twee kwartjes. Overal te koop zolang de voorraad strekt. Bel voor een abonnement op de nieuwe VARAGIDS; 035-711911. Er wacht u een verrassing! LEIDEN Omdat de Valkbrug te smal bleek te zijn voor vrachtverkeer is besloten de brug enige tijd af te sluiten om verbete ringen aan te brengen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er slechts onderhouds werkzaamheden aan de Valkbrug verricht zouden worden. Deze zouden uit gevoerd worden tijdens de reconstructie van het we genbeloop rond molen De Valk. Om te voorkomen dat de Valkbrug enige tijd na openstelling opnieuw afgesloten zou moeten worden, is besloten de verbreding van de brug onmiddellijk te laten plaats vinden. Het karwei is vermoedelijk in januari volgend jaar geklaard. Dit hebben b en w van Leiden geantwoord op vragen van de CDA-raadsleden J. van Zijp en J. Karstens. B. en w. zeggen er altijd vanuit gegaan te zijn dat LEIDEN De 29-jarige Leid se werkloze Freek M. Boon krijgt geen RW W-uitkering. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft de werklo ze, die op 6 april in beroep ging tegen het besluit van de gemeente Leiden om hem uit te sluiten van een RWW-uit- steld. Dit omdat hij als student staat ingeschreven bij de Leid se universiteit De heer Boon gaat nu in beroep bij de Kroon. Hij vindt dat hij voor een uitkering in aanmerking dient te komen, omdat het vol gens hem niet aangaat om een universitaire inschrijving bij de beoordeling van een uitke- hetrekkpn Hij wijst erop dat hij geen rijksstudietoelage krijgt en ook niet door zijn ouders wordt on dersteund. Volgens Boon dient uitsluitend bekeken te worden of hij beschikbaar is voor ar beid, of men ingeschreven staat bij het arbeidsbureau, of men daadwerkelijk solliciteert en of men afhankelijk is van inkomsten uit loonarbeid. de Valkbrug breed genoeg was. Nadat deze, toen het on derhoud was voltooid, openge steld werd, traden de proble men op. Momenteel worden de voetpaden op de brug bij de rijbaan getrokken. Voetgan gers zullen hier geen hinder van ondervinden, omdat zij in de nieuwe situatie gebruik ma ken van de naast de brug gele gen fiets- en voetgangersbrug gen. Omdat op korte termijn moest worden besloten tot aanpas sing van de brug was er geen tijd om met diverse belangheb benden overleg te voeren. Wel zijn de politie en de N.Z.H. in gelicht Maatregelen om de overlast voor het verkeer zo veel mogelijk te beperken, werden bemoeilijkt, omdat in de buurt van de Valkbrug meerdere verkeerswerken worden uitgevoerd. Getracht zal evenwel worden de werk-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3