ISOLATIE-TOETS landskampioenschap een eindstation oor Joop de Wilde Ger Blok kan aan afdanken van amateurs denken COLOUR TV v FINLAND VERRAST OOK ZWEDEN Tips voor Nootdorp .onder loep - -ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1982 PAGINA 13 eybalteam uit elkaar HAAG Het lale damesvol- team valt uit Na de af ving van Joke >er hebben ook Mulder-Kruins line Braaksma ersoonlijke re- bedankt voor' iationale team. erdeelster Els If uttm 1 1 kwam 116 voor Oranje uit. clubgenote van a/Assen, Eline sma, droeg 53 iet oranje-shirt. NDR schorst Wolffers DEN HAAG Het tuchtcollege van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft voor drie maanden de trainersvergunning ingetrokken van de trainer van volbloeds H. Wolffers uit Wassenaar. De straf, die zal ingaan op 31 december, werd hem opgelegd omdat in de urinemonsters van het bij hem in training zijnde paard Orange Sorbet de ver boden stof oxygeenbutazon (een pijnstiller) werd aangetroffen. Als bijkomende straf zal Wolffers in die drie maan den ook geen toegang hebben tot wedstrijd- en trai- ningsbanen of tot de daartoe behorende gebouwen en terreinen. De dopingcontrole bij het paard vond plaats na de ren om de Grote Prijs der Drie-jarigen op de baan van Schaesberg op 12 november. Oran ge Sorbet won de ren, waarvoor een eerste prijs be schikbaar was van 6500 gulden. Volgens de regle menten van de Stichting NDR is Orange Sorbet als winnaar uitgeschakeld en de prijs gaat nu naar de tweede aankomende Racy First. Uun Santosa mag voorlopig blijven DEN HAAG Uun Santosa, de Indo nesische badmintonspeler die het afge lopen weekeinde het toernooi in Den Bosch heeft gewonnen, behoeft Neder land niet onmiddellijk te verlaten. De zaak van Santosa die van Justitie geen verlenging van zijn verblijfsvergun ning had gekregen, ligt ter beoorde ling bij de Raad van State en boven dien had de badmintonspeler een kort geding tegen het ministerie aange spannen. Dat geding zou vanmorgen in Den Haag dienen. Het ministerie heeft Santosa meegedeeld dat hij in Nederland kan blijven tot er een uit spraak is van de Raad van State over het ingediende hoger beroep. Verkerk traint Poolse schaatsers DEN HAAG Kees Verkerk zal dit seizoen incidenteel trainingen verzorgen voor de Poolse schaatskernploeg. De selectie, die in het begin van het schaatsjaar 1981/82 door de politieke gebeurtenissen in Polen verstoken was van buitenlandse contacten, zal dit seizoen weer aan alle inter nationale toernooien deelnemen. Op Tweede Kerstdag ar riveert de Poolse ploeg, bestaande uit drie dames, twee sprinters en twee heren allrounders, in Inzeil voor een trainingsstage. Het gezelschap zal meedoen aan de wed strijden in Inzeil (5 en 6 januari) en Innsbruck (8 en 9 janu ari) van het vier-banentoernooi. Voornaamste Poolse troef is nog steeeds Erwina Rys, die door de geboorte van haar dochter vorig iaar niet op het ijs verscheen. Tijdens het WK van 1981 eindigde de inmiddels 27-jarige Rys als zevende. De Poolse selectie wordt ge traind en begeleid door de Nederlander Jan de Zeeuw. De internationale toer is mogelijk gemaakt door een Neder lands bedrijf, dat belangen in Polen heeft. De firma steekt ruim tienduizend gulden in bet schaatsproject. iFT De woonkamer het fraai gelegen itenpand bevat een de aan bloemen. Het wit-blauw gekleurde tan één van de fraaie etten verraadt de re- De hulde is gericht» Joop de Wilde, die ag het Nederlands >ioenschap drieban- winnend afsloot. De [>on staat een dag la- iog steeds roodgloei- Voor de 46-jarige bil- is het feestgedruis totaal nieuwe erva- Begrijpelijk dat zijn e landstitel uitbundig le te worden gevierd, voor trambestuurder Vilde is het Neder- kampioenschap nog het eindstation. Hij ieer. lezelfde avond werd hij ligd in de Rotterdamse eit van zijn vereniging i/Wilhelmina, donder- ordt dat feest nog eens itjes overgedaan. „Ik ben ts op. Hier heb ik jaren- voor getraind. Ik hoef raar mijn brood niet met ljarten te verdienen, zo- mmige anderen, maar ik toch dagelijks". De aan- van zijn huidige woning destijds ook mede in het van zijn favoriete lief- rij. „Beneden is een gro- mte, waar ik een biljart eergezet. Daar ben ik de vrije uurtjes te vinden, amateur, maar wel een eke", aldus De Wilde. dagelijks leven rijdt de Wilde op de Haagse De vaste passagiers van nen 3 en 6 zullen hem ijk herkennen. „Vanoch- eed ik bij wijze van uit ing eens op lijn 12. Ik jnderweg geen reacties jen. Misschien gebeurt :1 op één van mijn vaste ten, want die werden dit 'inde op de televisie nalen genoemd. Ik moest )rgen alweer om half voor de vroege dienst, ik krijg van de HTM ge- alle medewerking. Ik ij als ik me lekker aan Ijart kan ontspannen". Het in de Noordhollandse plaats Berkhout gehouden kampioenschap werd afgelo pen weekeinde voor een be langrijk deel bepaald door een nieuwe gril van de Koninklij ke Nederlandse Biljart Bond. In plaats van de gebruikelijke formule, waarin alle biljarters elkaar eenmaal ontmoeten, werd ditmaal een poulesys teem afgewerkt. Wereldkam pioen Rini van Bracht uitte zijn onvrede met dit besluit door bewust de finaleronde te laten lopen. Ook favoriet nummer twee, Christ van der Smissen, moest reeds voortij dig afhaken. Toch beschouwt De Wilde het toernooi niet als gedevalueerd. Al is hij even min te spreken over de gehan teerde speelwijze. Joop de Wilde had zich tevo ren goed laten informeren over de gewijzigde reglemen ten. Hij beëindigde zijn eerste drie partijen met een moyenne dat normaal gesproken tot de gradatie zou hebben geleid, maar met twee zeges en één remise had hij zich toch royaal bij de beste vier spelers ge plaatst. „Ik heb in de poule- wedstrijden puur om de pun ten gespeeld om volgend sei zoen geen voorwedstrijden meer te hoeven spelen, omdat de eerste vier dan automatisch geplaatst zijn. Daarna ben ik pas serieus gaan biljarten. Ik was en ben ook niet gelukkig met dit poulesysteem, maar je zult het op een gegeven mo ment toch moeten accepteren. Kiezen voor meespelen en goed je best doen of gewoon wegblijven. Daarom beschouw ik dit kampioenschap ook nie' als een gelukje. Ik heb trou- Trambestuurder Joop de Wilde, lekker ontspannen aan het biljart: „Ik hoop als Nederlands kampioen drieban den In elk geval op meer uitnodigingen om toernooien te komen spelen. Want daarbij werd Joop de Wilde tot nu toe wel eens wat al te vaak vergeten". wens van iedereen ook alleen maar positieve reacties gekre gen". Niet alleen in Nederland, ook in België (waar de partijen van 60 caramboles ditmaal in drie delen werden gesplitst) verliep de nationale titelstrijd het af gelopen weekeinde op de ex perimentele toer. „Totaal on nodig", weet ook Joop de Wil de te melden. „De bond wil op deze manier het biljarten spektakulairder maken voor het publiek. Maar deze spel- soort trekt al telkens volle za len. Waarom dan gaan veran deren? Dat kan men beter bij het kaderspel proberen. Zon dag was de zaal in Berkhout bijna uitverkocht. In een der gelijk knus sfeertje ben ik op mijn sterkst. Ik ben een wat trage starter, ik moet het voor al hebben van wilskracht en uithoudingsvermogen". Als nationaal kampioen mag Joop de Wilde Nederland van 27 tot en met 30 januari 1983 gaan vertegenwoordigen bij de Europese titelstrijd in Duin kerken. Wanneer bij zich bij de beste zes weet te kwalifice ren, lonkt in mei in het wat zuidelijker in Frankrijk gele gen Aix-les-Bains bovendien het wereldkampioenschap. „Dat moet haalbaar zijn. Ik heb met Weena/Wilhelmina in de Europa Cup al van een Turk, een Zweed en een Span jaard gewonnen. Die tegen standers zullen waarschijnlijk ook in Duinkerken meedoen. Ik zal me in elk geval voor honderd procent geven. Heel wat biljartvrienden hebben al toegezegd mee te zullen gaan. Misschien is dit wel de aanzet tot meer successen. Ik hoop als Nederlands kampioen in elk geval op meer uitnodigingen om toernooien te komen spe len. Want daarbij werd Joop de Wilde tot nu toe wel eens wat al te vaak vergeten". DICK KIERS KRANKL TERUG NAAR BARCELONA BARCELONA Hans Krankl, de Oos tenrijkse spits, speelt vanaf januari weer voor FC Barcelona. Zijn huidige club Ra pid Wien heeft te kennen gegeven de. laatste termijnen voor het transferbe drag voor Krankl onmogelijk te kunnen voldoen. Krankl speelde al in het seizoen 1978/79 voor de Catalaanse club. Hij werd topscorer, maar keerde na allerlei problemen in de privé-sfeer terug naar Oostenrijk. Barcelona kan de schutters- kwaliteiten van Krankl best gebruiken nu Maradona ziek is. De 19-jarige Mike Snoei speelt vanaf 1 januari bij Excelsior. Feyenoord kwam met zijn stadgenoot overeen dat Snoei tot het einde van het seizoen aan Excelsior wordt verhuurd. t§ De Finnen juichen als zij Zweden op een achterstand van 5-3 hebben gezet. MOSKOU De Finse ijs- hockeyploeg heeft giste ren opnieuw voor een verrassing gezorgd in het internationale ijshockey- toernooi van Moskou. Na Tsjecho-Slowakije werd ook Zweden verslagen: 5-3, via de periodestanden 1-1, 0-1 en 4-1. De stand: 1. Sovjet-Unie 3 6 17- 9; 2. Tsjecho-Slowakije 3 4 18- 9; 3. Finland 3 4 11-11; 4. Zweden 4 2 18-17; 5. West- -Duitsland 3 0 6-24. De Amerikaanse ijshockeyse- lectie won gisteravond de oe fenwedstrijd tegen Tilburg Trappers met 4-1. De Brabant se ploeg opende in de eerste periode de score door Corco ran. Door het hoge tempo van de Amerikanen kwam Tilburg tegen het einde conditie te kort. Daarvan maakten Carl son, Johnson die in de tweede periode voor de gelijk maker had gezorgd en Har- rington gebruik door drie keer te scoren. Er waren duizend toeschouwers. NOOTDORP Elf draverijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan op Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. HAAKSBERGENPRIJS: Vilas. Vera Loo en Vanity. HARKSTEDEPRUS: Voila Fortuna. Vonny B en Vasco Regina. HARMELENPRIJS: Unieta Scotch. Urchin Melodie en Udetia Laren HAZERSWOUDEPRIJS: Theodora Lobell, Upwey Fortuna en Ultime S. HENGELOPRIJSO): Schuitje W. Ted Olivier en Udilia B. HILVARENBEEKPRIJS. Rising Fortuna, Sally Scott en Space Ace. HOEVELAKENPRIJS: Uptodate La ren 1, Tina Gold en Umienwil. HENGELOPRIJS<2): Uvelia Hano ver, Uno van de Lente en Tempo. HOOGEVEENPRIJS: Polar Maire, Thor ter Lune en Pretty Boy. HOORNPRIJS: Majoor Bloemlust, Salvo Estancia en Solo Fortuna. HAASTRECHTPRIJS. Viri Buiten zorg, Vick O en Victory Spencer. SCHAKEN EK Jeafd Eerste ronde Pierre Moulin (FraJ-Joeet Klinger (Oob) 1-0; E*r Ipekyilmaz (Turf- Loui* Galego (Por) 1-0; Ploir Sunizewski (Pol)-Igor Stohj (Tsj) 0-1; Lars Schandorff (Den>-Mark Condie (Sch) 1/2-1/2; Alon Greenfeld (Ixr)-Arno Eakelinen (Fin) 1-0; Milan Franic (Joe)-Manuel Bosboom (Ned) 1/2-1/2; Moshe Pyernik (Isr)-Michae) Hof mann (Zwi) 0-1; Peter Heaver (WaD-Fruo Nijboer (Ned) 1/2-1/2; Pia Cramling <Zwe>- Jose-Manuel Gil (Spa) 0-1; Freddy Behrend (Lux)-Jan Ehlvest (Sow) 0-1. Stavros Lata- ridis (Gn)-Cun Hansen (Den) 0-1; Carlo d'Amore (ItaKJürgen Pfaff (Wdl) 1-0; Da niel King (Eng)-Ei nar Berkken (Noo) 1/2- 1/2; Sean Coffey (IeD-Gillw MiraUes (Fra) 0-1 Taroa. Uu»i (Hon)-E]var Gudmudsaon (LIsi) 1-0. SKIËN Afdaling wereldbeker Val Gardena: 1. Franz Klammer (Oos) 2 08 91; 2. Peter Mueller (Zwo2.09.3O; 3. Urs Raber (Zwi) 2.09.61: 4 Franx Heinxer (Oos) 2.09.64; 5. Harü Weirather (Oos) 2.10.32. jUrn 60 punten (uit 3k 2. I ZEIST De Dordtse eerste- -divisieclub DS '79 moet zijn vroegere trainer Mircea Petes- cu nog 41.000 gulden betalen. Tot die uitspraak kwam de ar bitragecommissie van de KNVB. De commissie stelde zich op het standpunt dat de club onjuist had gehandeld door de Roemeense trainer het vorig seizoen tussentijds te ontslaan. ALVOR De KNVB gaat volgens de secretaris van de Sectie Amateurvoetbal Joop Wagenaars in navolging van landen als West-Duitsland en Spanje semi-profs gebruiken om kwalificatieronden voor de Olympische Spelen van Los Angeles te overleven. Coach Ger Blok heeft reeds een se lectie van 25 betaalde spelers achter de hand. Daarop prij ken onder meer de namen van de gebroeders Koeman (FC Groningen), Storm (Excelsior), en Woudstra (Go Ahead Eagles). Blok heeft vooral spe lers uit de nationale B-ploeg en Jong Oranje op het oog, dus geen „echte internationals". Een dringende oproep om me dewerking te verlenen aan het Olympische project in het be lang van het totale Nederland se voetbal. Een dergelijk schrijven zal de KNVB bin nenkort doen uitgaan naar de verschillende betaald- voetbal organisaties, die als leveran cier gaan optreden voor de nieuw te vormen Olympische selectie. Op 6 januari moet in een bestuursvergadering, het eigenlijk al vóór het vertrek naar het trainingskamp Portu- word er langzamerhand dziek van. We zijn nu r jaar verder en ik ben het maal veel genuanceerder n zien. Er zit op dit mo- flnt een behoorlijk percen- dames in besturen van ^lenigingen en afdelingen. I zaten negen man in een «bfdbestuur van een ge- igde sport. Dat heeft er te maken gehad, dat ik S| toen in kwam. Het HB t kwaliteit, of je nu een of een vrouw bent. een vrouw met kwali- I gaat voor. Dat is duide- j. Ik zat niet verlegen om rk. Maar je moet veel keu maken in het leven en in het korfbal. Ik vond belangrijk dat er een ne in het HB kwam en daar toen voor gekozen. in die gesprekken, die if zijn gegaan, heb ik ge il, dat ik er wel een stuk ^rna'.ionaal werk bij wilde §3 ven doen. Daar is toen tegen gezegd", 'dbestuurslid KNKV Noordzij in het bondskorfbalblad NK) >eger vormde het sectie- Ttuur een homogeen stelle- I Allemaal echte voetbal- pnen als Henk Zon en ik pn er in. Toen kwam dank Ton Sijbrands: —gevarieerd menu- zij de FBO, de belangenorga nisatie van clubs, de omme zwaai. Zat ik ineens met vier man in het bestuur die mr. voor hun naam hadden staan. Die konden soms een uur filosoferen over de uitleg van één woordje. Dat wordt me te veel, dacht ik al snel en weg was ik". En: „Maar dit sectiebestuur is vaak zo onzakelijk. Een ronde be taald voetbal laten spelen op verkiezingsavond. Dat is vra gen om weinig publiek". (Erelid Jos Coler van Spar ta in de Haagsche Courant) „Vroeger was ik echt lastig. Ik dacht dat ik alles kon zeg gen en doen, omdat ik goed kon basketballen. Je wist ge woon niet beter. Je vergat dan dat de scheidsrechter en de chef d'equipe er ook bij hoorden. Hoewel ze, als je je maar even roerde, je al wil den helpen. En zodra ik een café binnenkom en er staan zes man vóór mij te wachten op een biertje, word ik door de barman eerder geholpen. Daar raak je aan gewend. Maar ja, als ik nog zes maan den zo met die krukken blijf lopen, herkent niemand mij meer op het laatst...". (Basketbalspeler Kees Akerboom in het Alge meen Dagblad) „Ik kan niet met mijn vrouw in München gaan winkelen. Als ik klaar ben met handte- bezit. Met wereld, zorg ik voor amuse ment. De meeste voetballers, vooral bij u in Nederland, verstaan niet dat zij hun po pulariteit aan het publiek te danken hebben. Die trekken hun neus op. Handtekenin gen delen ze slechts uit zake lijke overwegingen uit. Ze vragen er geld voor, ook voor interviews. Ik kan hier in Duitsland 5000 mark verdie nen voor een uurtje handte keningen uitdelen. Ik heb het wel gedaan, meestal om dat een winkel dat aanbiedt. Dat geld wil ik natuurlijk hebben* We worden er alle bei wijzer van. Maar ik pas op het niet te vaak te doen" (Doelman Jean Marie Pfaff in de Volkskrant) „In een artikel waar Sij brands de kwaliteiten van de Rus Anatoli Gantwarg ophe melt, haalt hij zo veel voor beelden uit zijn eigen carriè re aan, dat men als lezer on willekeurig de indruk krijgt dat hij zichzelf als een nog groter talent beschouwt dan de man over wie hij het ei genlijk heeft; even later ci teert hij Bob Dylan, vertelt Hugo Hovenkamp: —twee vingert omhoog- welke films hij zoal heeft ge zien, slaat aan het fantaseren over de vraag wat zich nu wel en wat zich niet in de hersenpan van de Rus Lesjt- siinski heeft afgespeeld, toen deze over zjn elfde zet na dacht, gaat voorspellen wie er in de toekomst wel en wie niet wereldkampioen zal worden, en weer even later formuleert hij zijn twijfel over datgene wat hij zojuist heeft opgeschreven. Kortom: een zeer gevarieerd menu, ook als men het damtech- nisch gedeelte ongelezen laat". (Dammer Harm Wiersma in de Telegraaf) „Ik weet natuurlijk niet hoe Kist op dit moment speelt. Maar eerlijk gezegd zou ik van ziin aanwezigheid in het Nederlands elftal niet kapot zijn geweest. Kist is een uit stekende clubspits. Ik bedoel: hij komt goed tot zijn recht in een team dat nauwelijks ver anderingen ondergaat. Bij AZ bijvoorbeeld, waren de patro nen altijd heel duidelijk. De aanval begon bij Johnnie Metgod en dan via Spelbos, Nygaard, Peters naar Kist. We wisten precies hoe Kist aangespeeld moest worden. Hij stak dan één of twee vin gers omhoog. Maar voor het Nederlands elftal, dat veel minder op elkaar is inge speeld, komt er meer kij ken". (Voetballer Hugo Hoven- kamp in NRC) „De Inner Game studiedagen van Drs. Frits Philips hebben tot nu toe menige golfer het plezier in het spel terugbe zorgd. Het principe van de Inner Game is mijns inziens te vergelijken met het foto's nemen met de zelfontspan ner. U hebt de camera neer gezet, de ontspanknop inge drukt en klik, daar doet de techniek zijn werk. De kwa liteit van de foto overtreft uw verwachtingen. Geen wonder. Zelf twijfelt u nogal eens aan uw fotografeerkunst en met trillende handen is het slecht foto's nemen... Zo ongeveer werkt de Inner Game. Het lichaam dat de techniek door veel oefenin gen heeft geleerd, is best in staat de bal goed te raken. Het wordt alleen steeds voor de voeten gelopen door alle opdrachten vanuit de herse nen en alle bijhehorende nut teloze negatieve gedachten. Hoe vaak hoor je mensen niet verzuchten dat ze op die en die hole maar besloten niet meer te denken en dat ze toen goed gingen spelen". (Redactrice Carla Schmitz in bondsblad golf-federa- gal genomen besluit, formeel nog even worden bekrachtigd, maar niemand twijfelt of de semi-profs moeten aan de bak. Aan het „afdanken" van de amateurs zitten echter belang rijke consequenties vast. Hoe wel nog géén afgeronde plan nen bestaan, zal vermoedelijk een gelijksoortige opzet wor den nagestreefd als die de af gelopen maanden met de ama teurs is gevolgd. Dat betekent, als het maar even mogelijk is, onder meer wekelijkse trai ningsbijeenkomsten op Zeist. Sterker dan ooit tevoren zal ook het zogenaamde techni sche apparaat ter discussie staan. De bij de amateurploeg in Portugal aanwezige voorzit ter van de Sectie Amateur voetbal, Martin- Kastermans van de amateursectie - van de daarover: „Er staat nog niets vast, maar misschien is het wel haalbaar om drie vaste se lecties te vormen zodat de ver schillende coaches met de door hen gewenste spelers kunnen werken. Zouden er coaches zijn, die hun oog op dezelfde speler laten vallen, dan moet, daarover kunnen worden ge- {>raat. Elke trainer heeft be- ang bij succes, maar het gaat niet om het belang van de KNVB. We moeten met het nationale voetbal meer gaan presteren". Namens de sectie betaald voet bal heeft voorzitter Vilé welis waar volledig achter de opvat tingen van de amateursectie gestaan, maar zich vervolgens in de door die amateurs voor gestelde „denktank" om de sa menwerking te bevorderen, laten vervangen door Kou- wenberg. Zonder enige toe lichting, en dat is bij de ama teurs slecht gevallen. Moed verloren is echter al verloren. Daarom wordt er toch vanuit gegaan, dat in de nabije toe komst de selecties voor het Olympisch team. Jong Oranje en het A-elftal, vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan. Echt plannen op lange termijn ten aanzien van het Olym pisch project, is op dit moment onmogelijk, omdat o.a moet worden afgewacht of het NOC de gevraagde paar ton subsidie ook onder de nieuwe omstan digheden zal verstrekken. Voorzitter Kastermans is daar voor overigens niet bevreesd. „Ik kan me niet voorstellen, dat het NOC géén rekening zou houden met de internatio naal aanvaarde regels. Boven dien heb ik gemerkt, dat de NOC-leden onder de indruk zijn gekomen van de pogingen van de amateursectie om het Olympisch elftal gestalte te ge ven". In het zoeken naar een nieuwe struktuur zal overigens voor het échte Nederlands amateu relftal ook een plaatsje worden ingeruimd. De heer Kaster mans: „Dat team zal vermoe delijk ook blijven bestaan. Op heffen zou een miskenning van het amateurvoetbal zijn" In een gesprek met alle be trokkenen zal op korte termijn worden bekeken wat er alle maal (ook financieel) haalbaar is. PETER VAN PUTTEN ADVERTENTIE (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis!) Bekijk wat er in uw huis (nog) geïsoleerd kan worden en wat dat gemiddeld aan stookkosten bespaart Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe- het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stel len! soort isolatie besparing* aardgas oppervlak aantal m-' dat in uw woning totaal aantal m3 aardgas per jaar Spouwmuurisolatie 10 x - Dakisolatie: - verwarmde zolder - onverwarmde zolder 10 x 6 x Vloerisolaóe 5 x Dubbelglas/voorzetramen: - woonkamer - slaapkamer 30 x 20 x Gevelisolatie (binnen) 9 x Leidingisolatie (per strekkende meter) 9 x Totaal aantal m3 aardgas Besparingen:m3 aardgas per jaar a f 0,55 f Deze besparingscijfers gelden voor woningen waari 3700 m1 aardgas per jaar wordt verbruikt n 3500 tot

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13