„Bouterse speelbal van de Cuba-elan' Slachtoffers doodgemarteld" Buitenland nirinamers tunnen neller Nsum krijgen >e VOORZITTER STICHTING DEMOCRATIE SURINAME: Hl Gebrekkige radar mogelijk oorzaak aanvaring veerboten VA Hoessein kan Reagan slechts een Palestijns gebaar aanbieden LEIDSE COURANT D1NSDAG21 DECEMBER 1982 PAGINA 11 'lulgarije nodigt Italië lit voor onderzoek aar aanslag op paus lis vak Bulgarije heeft gisteren de Italiaanse buit titie officieel uitgenodigd in Bulgarije het on- m>rzoek voort te zetten naar de achtergrond van k j aanslag op paus Johannes Paulus II vorig wak r me'- Zoals het Bulgaarse persbureau BTA nig( teren meldde, heeft procureur-generaal Ljoe- ank»n een telegram aan de Italiaanse minister ewo n justitie de betrokken Italiaanse rechter inge irtella uitgenodigd. Uit de betogen van vier lie liaanse ministers,die zij gisteren hielden tij stan is een bijzindere zitting van het parlement, is ns )leken dat de Italiaanse regering nu ook ge- ilevi ft in de betrokkenheid van de Bulgaarse ge- me dienst bij de aanslag op de paus. Via de lgaren zou de Sovjet-Unie medeverantwoor- ijk zijn. Duidelijk het haasje Ex-agent CIA voor 15 jaar de cel in WASHINGTON - De voormalige Cl A-agent Edwin Wilson is gisteren wegens illegale wapenleveranties aan de regering van Libië tot 15 jaar ge vangenisstraf en een boete van 200.000 dollar veroordeeld. Een van de wapens die Wilson heeft geleverd is vermoedelijk gebruikt voor de moord op een Libische dissident in Bonn in 1979. Wilson, die van 1955 tot 1971 voor de CIA werkte, moet ook nog terecht staan wegens het beramen van moord, illegale handel in springs toffen en het aanwerven van voorma lige leden van de Amerikaanse „Groene Baretten" voor het opleiden van Libische strijders. Iran kondigt vergelding aan na aanval op Dezfoul NICOSIA De Iraanse premier Moesavi heeft gisteren Irak ge dreigd met vergeldingsacties in verband met de beschieting van de Iraanse stad Dezfoul, waarbij 62 do den en ruim 280 gewonden zijn ge vallen. Moesavi verklaarde dat niet alleen de aanhangers van de Iraak- se president Saddam Hoessein hier voor zullen betalen, maar ook „de reactionaire en pro-Amerikaanse regeringen in het gebied". Hiermee bedoelt de Iraanse premier onder meer Saoedi-Arabië, de Golfstaten en Jordanië, die Irak financiële en andere hulp geven. EG onthult Italiaans olijvenschandaal BRUSSEL Italiaanse olijvenkwekers ont vangen honderden miljoenen guldens aan subsidie van de Europese Commissie voor olijfolie, die helemaal niet bestaat. Dat is gis teren in Brussel bekendgemaakt. Functiona rissen van de EG schatten dat door deze frau de een bedrag van bijna een half miljard gul den in handen is gevallen van de maffia en andere misdadigersbendes. De fraude was mogelijk doordat de aanvragen van de onge veer een miljoen olijvenkwekers voor subsi die heel moeilijk zijn te controleren. De Ita liaanse justitie zou maar weinig arrestaties kunnen verrichten, omdat hard bewijs vaak ontbreekt. De EG-gelden waren in werkelijk heid bedoeld om de Italiaanse boeren en tuin ders een eerlijk inkomen te verschaffen. )EN HAAG De Ne- erlandse ambassade in 'aramaribo kan visum- anvragen van Surina- lers sneller en soepeler fhandelen. De Neder- indse ambassadeur, loekman, heeft daarvoor it Den Haag toestem- tlaiing gekregen. Overi- ens is nog niet duidelijk CF0f de situatie in Suriname 5 >en grotere vraag naar tisa tot gevolg heeft. Vol- ens het ministerie van istitie is daarvan wel >rake, maar worden ond Kerstmis altijd meer anvragen ingediend. Ie Nederlandse ambassa- eur in Suriname mag nu elfstandig visa verstrek en als hij denkt, dat uit- le djjtel niet mogelijk is. Suri- amers die zonder visum rise p Schiphol arriveren uilen niet meer direct oor de marechaussee orden teruggezonden, jure e marechaussee moet nu 0 erst overleggen met Den aag. anuit Paramaribo wordt 1 imeld dat de situatie in ge s stad rustig is. De men- „Nèn zijn wel op hun werk, 11 mtaar voeren daar weinig |it. Vanmiddag wordt in grote stadskerk een lëierlerdenkingsdienst gehou- slaaen voor de slachtoffers Ean het militare bewind, al tjevelhebber Bouterse ro>ft in een interview il et een Caraïbisch pers bureau verklaard dat de euwe regering van Su rname, die overigens nog geformeerd moet worden, aast zal maken het het idienen van een grond- isser et. Verkiezingen zullen ve n ihter, aldus Bouterse, oorlopig niet worden ge- ouden. at pi DEN HAAG „Leger bevelhebber Bouterse heeft, hoewel hij de ster ke man van Suriname wordt genoemd, eigenlijk niet veel macht. Hij heeft zichzelf verkocht aan de harde kern rond Sital en de gebroeders Naaren- dorp. Deze mensen, die in Cuba zijn getraind en he lemaal op de Castro-koers zitten, houden hem in een ijzeren greep. Zij hebben een politieke ideologie, Bouterse heeft die niet. Hij is een soort speelbal. Daarom houd ik er reke ning mee dat Bouterse over niet al te lange tijd van het toneel zal ver dwijnen". Aan het woord is mr. R. L. Jankie, de voorzitter van de Stichting Democratie en Men senrechten voor Surinamers. De stichting is een van de ruim dertig Surinaamse orga nisaties die vorige week de krachten tegen het bewind in Suriname hebben gebundeld in de 8-decemberbeweging. De 49-jarige jurist Jankie was van 1967 tot 1969 in Suriname minister van landbouw. Een jaar later kwam hij naar Ne derland, waar hij sindsdien werkt op het ministerie van onderwijs in Den Haag. „Nu heb je mensen die zeggen „Jankie heeft mooi praten, maar hij is een van de men sen van de oude orde". Dat is wel zo, maar niet iedereen uit die tijd is slecht. In 1970 kon ik de Surinaamse politiek niet meer in overeenstemming brengen met mijn democrati sche principes en ben naar Nederland vertrokken". Tien jaar heeft Jankie de poli tiek in zijn moederland „van afstand gevolgd". Na de staatsgreep van 1980 is hij zich weer actief met de situa tie in Suriname gaan bezig houden, begin dit jaar heeft hij met andere Surinamers zijn stichting opgericht. „Wij proberen door middel van brieven, discussies en verha len in de kranten de mening te beïnvloeden. Ja, u heeft ge lijk als u zegt dat je met woor den weinig tegen een uzi kunt uitrichten. Maar wij kunnen niet anders. Wij wijzen ge weld van de hand. Het gaat ons om het eerbiedigen van democratische vrijheden en de mensenrechten' Terwijl hij dit vertelt, haalt mr. Jankie een klapper te voorschijn vol brieven die hij de afgelopen twee jaar naar Suriname heeft gestuurd. „Er is heel wat post naar van mij naar Paramaribo gegaan", zegt Jankie, waaraan hij fel toevoegt: „Naar de president, niet naar Bouterse, want die heb ik nooit erkend. Ik wei ger dat te doen. Antwoord hebben we nooit gehad. Dat krijg je alleen maar als je pro- Bouterse bent". „Weet u", vertelt Jankie ver der, „ik heb nooit in een mili tair bewind geloofd. Bouterse en zijn groep hebben zich in het verleden nooit bekom merd om de zwakken in de samenleving. Integendeel, de militairen behoorden bij de bestbetaalden. De coup van 1980 is in feite een uit de hand gelopen vakbondscon flict. Toen de onderofficieren de macht in handen hadden gekregen, hebben zij er maar een draai aan gegeven en hun opstand een revolutie ge noemd. Ze kregen de macht in handen, maar wisten niet wat zij er mee moesten doen". Volgens Jankie is legerbevel hebber Bouterse een opportu nist, zonder vastomlijnde poli tieke ideeën. „En dat gemis maakt zijn positie, die ogen schijnlijk zo sterk is, in wer kelijkheid zwak. Toen hij zich eenmaal had ingelaten met mensen als Sital en de gebroe ders Naarendorp hebben zij een koers bepaald en daaraan heeft Bouterse zich te houden. Hij kan niet anders meer. Bouterse heeft, door die men sen te omhelzen, diegenen die hem in februari 1980 steun den van zich vervreemd. En waar zijn we nu? De sociaal- economische structuur van het land is kapot, Suriname is een militaire dictatuur". Over de nabije toekomst van Suriname is mr. Jankie som ber. „Maar op de lange duur kan dit bewind toch niet voortbestaan. Met een paar honderd of duizend mensen kun je het niet volhouden te gen een volk van bijna 300.000 mensen. Ik hoop dat Bouterse dit uiteindelijk door krijgt en besluit de macht aan de burgers terug te geven, voor zover de anderen dat na tuurlijk zullen toestaan. En als er dan een nieuw burger- bewind komt, moet een bijl tjesdag koste wat kost worden voorkomen. Bouterse en de zijnen mogen niet worden vermoord, maar moeten wor den berecht. Dan zal men een onderzoek moeten instellen naar de wreedheden die de afgelopen weken zijn begaan en de uitkomsten daarvan voor het nageslacht bewaren. Want wat nu in ons land is gebeurd is meer dan barbaars: zodra je aan het leven van een mens komt, dan ben je heel diep gezonken". JOS TIMMERS 99 (Van een onzer verslaggevers) PARARAMIBO De vijftien mensen die bijna twee weken terug in Suriname door de militairen zijn gedood, zijn zeer waarschijnlijk doodge marteld. Dat blijkt uit het re laas van verwanten van de slachtoffers in Paramaribo, die hun naam om veiligheids redenen niet vermeld willen Uit hun verhaal blijkt dat de lijken van bijna alle vijftien slachtoffers dermate ver minkt waren, dat zij ook voor familieleden niet of nauwe lijks waren te herkennen. Ter identificatie was op elk lijk een sticker geplakt, met de naam van de betrokkene. Van vakbondsleider Daal en ex-militair Rambocus waren de gezichten onherkenbaar. De laatste kon alleen worden geïdentificeerd aan de restan ten van zijn baard en zijn pos tuur. Bij anderen waren de wangen opengereten, de tan den uit de mond geslagen en, naar wordt vermoed, de hoof den afgehakt en weer provi sorisch op het lichaam gezet. De lichamen van de vijftien zaten vol met gaten, waarvan niet duidelijk is of zij van ko gels of van bajonetsteken af komstig waren. Volgens ooggetuigen zijn de arrestanten op woensdag 8 de cember rond drie uur 's nachts door de militaire po litie van huis gehaald „voor een korte ondervraging". Daarna is niets meer van hen vernomen. „Hadden ze ons maar genomen, in plaats van onze kinderen dood te marte len", aldus de ouders van een gedode Surinamer. koff udel overleden Nie Of MBURG De Duitse offi- ïeeslde Tweede Wereldoor- met de hoogste onderschei- de voormalige lucht- chtkolonel Hans-Ulrich Ru- bijgenaamd de Adelaar i het oostfront, is zaterdag [0 66-jarige leeftijd in het dsziekenhuis van Rosen- m overleden. Rudel werd »ral bekend door zijn ijver „Stuka"-vlieger. Voor hem d als dapperheidsonder- eiding het „Gouden eiken- 17ID De hee >nge ectrische deken "funest voor dio-astronomie i'eïë, iSHINGTON Een ster- te s kundige, die de superge- .vas 'ige radiotelescoop te isha 5en Bank in West-Virginia blad met zwaarden en briljan ten bij het ridderkruis van het ijzeren kruis" gecreeerd. Tij dens de oorlog maakte hij 2530 vluchten naar de vijand. In ge vechten tegen de Sovjet-Unie vernietigde of beschadigde hij drie oorlogsschepen, 70 lan- dingsboten en 519 tanks. Zelf werd hij verscheidene malen zwaar gewond. In 1945 raakte hij in Amerikaans-Britse ge vangenschap, waaruit hij een jaar later werd ontslagen. aan het gebruiken was voor het onderzoek van ingestorte sterren die miljarden mijlen van ons af staan, kwam tot de ontdekking dat zijn waarne mingen waardeloos geworden waren door storingen afkom stig van een defecte elektri sche deken. pnfpnn Trés Vieille gésem. Warmgeurig- evenwichif/g 1838). Cognac voor kenners. Mede door de me^leritf^ uitmonstering een exclusie attentie bij uitstek. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Import en J i tributie, 015- 569324 03334 -1413. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Gisteren zijn twee afzonderlijke onderzoe ken begonnen naar de oorza ken en andere omstandighe den van de ramp met de twee Britse veerboten, de European Gateway van rederij Town- send Thoresen en de Speed- link Vanguard, eigendom van een dochtermaatschappij van de Britse Spoorwegen die maandagochtend vroeg onder de kust van Harwich met el kaar in aanvaring kwamen. De maatschappij van de Euro pean Gateway heeft een on derzoek ingesteld, maar op voorhand alle beschuldigingen van de hand gewezen. De Brit se regering wil een onderzoek naar de gebrekkige veilig heidsmiddelen op de European Gateway. Sommige deskundi gen zien als oorzaak van de aanvaring foute navigatie in combinatie met gebrekkige ra dar, maar de eigenaars hebben gezegd dat het schip nog begin deze maand volledig is nage zien. De vijf opvarenden die het le ven hebben gelaten zijn vier bemanningsleden en een vrachtwagenchauffeur van de European Gateway. Overle venden hebben verklaard dat zonder het snelle optreden van de loodsboten veel meer slachtoffers te betreuren zou den zijn geweest. Een groot deel van de passagiers van de European Gateway zat in de lounge naar de tv te kijken toen de aanvaring gebeurde. Zij hoorden een vreselijke klap; alle lichten gingen uit en het begon op angstaanjagende wijze slagzij te maken. Ieder een snelde naar buiten en klampte zich vast aan de rai- lingen. Korte tijd later ver schenen de twee kleine loods boten al ter plaatse. Zij kregen hulp van de Deense veerboot Dana Futura die net op weg was naar Harwich. Gisteravond was het wrak van de European Gateway duide lijk zichtbaar vanaf de kust. De gezonken veerboot heeft achttien miljoen pond gekost en werd in 1975 gebouwd in Bremerhaven. - Dierenleed Dit jonge hertje loopt sinds zaterdag door het Green HUI Dierenpark met een pijl in zijn hoofd, net boven zijn rechter oog. Tot nu toe is het de oppassers niet gelukt het arme dier te vangen om dan de pijl te kunnen verwijderen. Verdoven met een geweer lukt ook niet omdat het dier moeilijk van de kudde kon worden gescheiden. Welke onverlaat deze pijl op het arme hertje heeft afgeschoten is niet bekend... advertentie Je gaat ii natureltailleur mét extra lange rok! jasje 65r DEN HAAG Toen de Amerikaanse president Reagan op 1 september, een dag na de gedwongen aftocht van PLO-voorzit- ter Arafat uit Beiroet, zijn voorstellen ontvouwde voor een vre desregeling in het Midden-Oosten, liet hij duidelijk doorscheme ren wie een centrale rol diende te vervullen om zo'n regeling tot stand te brengen. Zonder zijn naam te noemen, deed president Reagan een beroep op koning Hoessein door te verklaren dat er tussen Jordanië, de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook een staatkundige eenheid gevormd zou moeten worden, nadat Israël afstand zou hebben gedaan van de bezette gebieden. Van avond vindt er in Washington een ontmoeting plaats tussen ko ning Hoessein en president Reagan. Tijdens hun gesprek zal blij ken of Jordanië inderdaad een wezenlijke bijdrage kan leveren aan een oplossing van het Midden-Oosten conflict. Aan het „ideale isolement", waarin de Jordaanse koning gelei delijk was komen te verkeren sinds hij in 1971 zich op bloedige wijze had ontdaan van de Palestijnse guerrilastrijders Jorda nië hield zich tijdens de Oktoberoorlog van 1973 afzijdig en slaagde er tevens in om gedurende de hierna volgende jaren verschoond te blijven van de grote woelingen die door de Arabi- .sche wereld gingen moest maar eens een einde komen, zo moet Reagan hebben gedacht toen hij op 1 september zijn vre desvoorstellen bekend maakte. Verwijzend naar het vertrek van de Palestijnse commando's uit Beiroet benadrukte de Ameri kaanse president, dat nu „het moment voor alle direct betrok ken is aangebroken om mee te werken aan een hechte basis voor vrede". Overtuigd van de noodzaak dat er op brede basis een vredespro ces gestart diende te worden, weigerde Hoessein toch zonder meer te beantwoorden aan Reagans verzoek en gaf er de voor keur aan om als bemiddelaar op te treden tussen de PLO en de VS. Deze rol werd Hoessein tijdens de Arabische topconferentie van Fez, die twee weken na de lancering van Reagans voorstellen werd gehouden, op een presenteerblaadje aangeboden. Hij kreeg de leiding over een zeven-mans delegatie van de Arabische Liga, die in de VS, West-Europa, Sovjet-Unie en China begrip moest kweken voor het nieuwe Arabische vredesplan. Hoewel dit plan enkele raakvlakken heeft met de Amerikaanse vredes voorstellen en de staat Israël indirect erkent, strookt het op een essentieel punt niet met de Amerikaanse opvattingen: de vor ming van een onafhankelijke Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, onder leiding van de PLO. Voor de regering-Reagan is dit Arabische standpunt binnen de huidige verhoudingen onaanvaardbaar en voor Israël is het een eis, die door premier Begin is afgedaan als „een oorlogsverkla ring". De vraag is nu waarop Reagan begin september zijn optimisme baseerde, toen hij zijn vredesvoorstellen ontvouwde. Waar schijnlijk ging hij er van uit dat als gevolg van de militaire ne derlaag de PLO politiek dermate verzwakt was, dat de behou dende Arabische regeringen, in het bijzonder Saoedi-Arabië, de nodige invloed zouden kunnen uitoefenen om de Palestijnen een gematigde regeling op te kunnen dringen. Een niet onlogische gedachte, omdat Israël in Libanon zijn militaire superioriteit had bewezen, hetgeen de positie van de op Moskou georiënteerde Arabische landen (onder andere Syrië) danig had ondermijnd. Jasser Arafat, die maar al te goed beseft dat de PLO momenteel in een positie verkeert waarin zij weinig eisen kan stellen en een politiek voert van redden-wat-er-te-redden-valt, zocht toe nadering tot koning Hoessein. Dit gebeurde tot groot ongenoe gen van diverse Palestijnse leiders, die niets verwachten van een Jordaanse bemiddeling en bovendien geen enkel vertrou wen hebben in de Amerikaanse bedoelingen in het Midden-Oos ten. Arafat is er gedurende de afgelopen weken in geslaagd om tot een vergelijk met de Jordaanse monarch te komen. Een overi gens vage overeenkomst, die de toekomstige status van de bezet te gebieden niet helder omschrijft, maar in elk geval gedeeltelijk tegemoet komt aan de wensen van Reagan. Of dit Palestijnse gebaar naar de VS, dat Hoessein vanavond Reagan kan aanbie den, goed zal vallen in de VS kan betwijfeld worden. In dat ge val is Hoessein als bemiddelaar voorlopig uitgespeeld, staat Ara fat voor het probleem hoe de radicale stroming binnen de PLO de baas te kunnen blijven en moet Reagan constateren dat het vredesproces de eerstkomende tijd van de baan is. Of Reagan het zover wil laten komen, lijkt evenmin voor de hand te liggen. Want een afwijzing van het Palestijnse gebaar betekent in feite een verwerping van het Arabische vredesplan en dat zou de Amerikaanse geloofwaardigheid, die de afgelopen jaren al sterk heeft geleden, onder de gematigde Arabische regeringen verder doen afnemen. RICK KERSJES

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11