Ibndii MS# MODE Oostduitsers wacht grauwe Kerst 69.- 79.- 69.- Canada gaat 'rre door met jach^ op zeehonden 5rëj VOEDSELSCHAARSTE BEDRUKT BEVOLKING FEESTELIJKE KLEDING TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN MS MAAKT MODE BETAALBAAR BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 20 DECEMBER 1982 PAi OOST-BERLIJN Kerst markten in Leipzig, Er furt, Halle en Wittenberg, bonte kraampjes, geconfij- te appeltjes, in de rij staan voor een gebraden Thu- rings worstje (60 cent), in de koude decembermist een glas thee drinken (30 cent), eventueel met een scheut rum erin (en dan een gulden), decente kerstmuziek uit luidspre kers. De DDR doet ogen schijnlijk niet onder voor wat hier nog altijd als het welvaartsparadijs geldt, de Bondsrepubliek. Ook in het socialistische Duits land „kerstmist" het in elk geval zeer. Een onbezorgde kerst wordt het voor de DDR-burgers ech ter niet. Er is wat de voedsel voorziening betreft weliswaar geen sprake meer van een noodtoestand, zoals nog enkele maanden geleden, doch de kerstrollade zal in veel Oost- duitse gezinnen plaats moeten maken voor een ordinaire kerstkip en menige huisvrouw piekert zich al weken lang suf hoe ze een kersttulband moet maken zonder rozijnen, kren ten, amandelen en citroensap. Niets van dit alles is momen teel in Oost-Duitsland te krij gen. Het zou overdreven zijn te be weren, dat er honger wordt geleden in de DDR. De voed selvoorziening is er zelfs be duidend beter dan in de mees te andere socialistische landen, en zeker voor Polen en Russen is Oost-Duitsland momenteel nog een aards paradijs. In de loop van dit jaar is de dalende conjunctuur echter ook aan dit socialistische para dijs niet ongemerkt voorbij ge gaan. Begin oktober schijnt er in sommige bedrijven zelfs met stakingen te zijn gedreigd indien er niet op korte termijn verbetering in de voedselvoor ziening zou komen. Op 26 oktober nam het Polit buro van de SED (Socialisti sche Eenheidspartij) een be sluit om de deur van de niet In de rij staan voor vlees komt nu in Oost-Duitsland ook weer voor. bijster gevulde voorraadschuur open te zetten en ook een aan tal basisartikelen in te voeren. Het gevolg was dat spoedig daarna de tot dan toe volstrekt lege etalages weer enige kleur kregen. Er is nu weer boter, slaolie en koffieroom te koop, er zijn weer sigaretten in de winkels, af en toe ziet men zelfs sinaasappels, maar de vleesvoorziening blijft uiterst treurig: worst wordt vaak in beperkte hoeveelheden ver kocht, rookvlees, ham en spek is er niet of nauwelijks, honing en vruchtensappen zijn bijna onbekende produkten gewor den en kaas in in hooguit twee soorten voorradig. Cacao, cho colade en zelfs chocoladepud dingpoeder kan men slechts tegen forse prijzen in West- -Mark in de intershops ko pen en het Oostberlijnse jonge tje dat in een tv-reportage over de kerstmarkt achter de beroemde Alexanderplatz ver klapte dat zijn grootste wens voor kerstmis bestond uit „een chocolade paashaas" zal over enkele dagen zwaar teleurge steld worden: zijn ouders zul len hem hoogstens een zak zuurtjes kunnen geven, want daarvan is er, merkwaardiger wijze, in de DDR weer volop. Ook eieren zijn er genoeg: vol gens de statistieken eet de doorsnee DDR-burger 290 eie ren per jaar, dat is nog tien meer dan zijn Westduitse broer, die hij toen het vlees nog normaal voorradig was ook in het eten van varkens vlees met enkele kilo's per jaar overtrof. Dat men in de DDR gemiddeld ook meer roombo ter eet dan in de Bondsrepu bliek, heeft echter een zeer onaangename reden: de Oost duitsers slagen er niet in eet bare margarine te produceren, terwijl trouwens ook de room boter van slechte kwaliteit is, en dat geldt helaas ook voor groente en fruit: socialistische appeltjes zijn beduidend klei ner dat de kapitalistische en hebben ook veel meer lelijke, oneetbare plekken. Hoge prijzen Oost-Berlijh (in de DDR heet het gewoon Berlijn, in tegen stelling tot West-Berlijn) en Leipzig vormen overigens nog steeds de trotse etalages van dit land. In de andere steden en zeker op het platteland is de schaarste veel groter. Wie niet in de hoofdstad of in de Messe-stad woont heeft bij voorbeeld al maanden lang geen rijst of macaroni kunnen kopen. Alcohol is daarentegen overal te krijgen, zij het tegen waan zinnige prijzen: een fles wijn die in West-Berlijn nauwelijks vier mark kost, doet in het so cialistische Berlijn minstens negentien mark. Wodka, in de DDR uiteraard een zeer favo riete „klare" loopt tegen de veertig mark. Bij een doorsnee maandloon van rond de dui zend mark loopt een DDR-burger dus weinig ge vaar alcoholicus te worden. Aan thee zal hij zich trouwens ook niet kunnen verslaven, want het nationale merk is vrijwel ondrinkbaar en een doosje theezakjes van Pic kwick kost zes mark. Sterke drank en thee zijn dus luxe ar tikelen die trouwens allemaal gepeperde prijzen hebben: 4.200 mark voor een kleuren televisie, ruim tweeduizend mark voor een woonkamerzit groep, waarmee men in West- -Berlijn wellicht nog een wo ningkraker gelukkig zou kun nen maken. Ook in de socialistisch-vier- kante herenkostuums en dito dameskleren zijn naar verhou ding bespottelijk duur en in snit hopeloos ouderwets. In Leipzig (de stad van de be roemde beurs) zijn echter een paar aardige modewinkels die dan ook prompt „boutique" heten. Het eten in de restaurants is goedkoop, maar de moderne DDR-keuken kan wat kwali teit betreft wedijveren met de slechte naam die de Britse keuken heeft. In het Leipzigse hotel Merkur kookt een kun dige kok en Erfurter Hof in de gelijknamige stad verdient zelfs een dikke ster, maar de als exquis aangeprezen alche- mistenklause in Halle is de moeite van het zoeken niet waard en wat de keukenchef van het vijfsterrenhotel Palast in Oost-Berlijn op tafel brengt is zonder kraak of smaak, doch wel voor het dubbele van de normale prijzen. Blijft de vraag hoe het komt, dat de DDR, die enkele jaren geleden nog vrij goed boerde, nu plotseling in de voedselpro blemen zit. Een van de oorza ken, zo verklaart de regering, is de uitzonderlijk droge zo mer. De aardappels hebben te weinig vocht gekregen en zijn kleiner dan ooit, de groente is van slechte kwaliteit. Boven dien heeft de veestapel ge duchte klappen gekregen door een mond- en klauwzeerepide- De belangrijkste reden van de voedselschaarste is echter, dat Oost-Berlijn het afgelopen jaar de export sterk heeft bevor derd en de import drastisch beperkte. Dit leverde een overschot op de betalingsba lans op van bijna vier miljard gulden. Met dat bedrag was de DDR als enig socialistisch land in staat ruim eenderde van haar schuld aan het westen af te betalen. Deze bedraagt nu nog slechts een dikke zeven miljard gulden. Uit het oogpunt van econo misch beleid is dit natuurlijk een huzarenstukje, maar voor de bevolking is het een pijnlij ke operatie geweest en het wordt steeds duidelijker, dat de DDR-burgers hevig teleur gesteld zijn. Hun droom van een consumptiemaatschappij naar Westduits voorbeeld is voorlopig weer vervlogen. Voor de meesten zal het kerst menu niet veel verschillen van het menu van alledag: kip of konijn. De kersttulband zal zonder krenten en rozijnen niet smaken. Het Oostberlijnse jongetje zal het met Kerstmis zonder chocolade-paashaas moeten stellen, en waarschijn lijk krijgt hij die over enkele maanden, wanneer het echt Pasen is, evenmin. De DDR zal zeker geen hon gerwinter beleven, maar dorre maanden worden het wel. En de ruim tien jaar achterstand die de DDR-burgers nog steeds bij hun kapitalistische broer tjes in de westen hebben, zul len zij voorlopig zeker niet kunnen inlopen. LEÖ VAN VLIJMEN Warm weer in ski-oord De weiden van Bregenz, waar nor maal gesproken rond deze tijd dui zenden toeristen in warme skikleding en op lange latten naar beneden sui zen, zijn nu groen, het weer is er zacht en de skilift staat ongebruikt. Nu In uw Tandy-wlnkel: de Catalogus 83 GRATISI Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na bezorgd. (33). Canada hee)®* ^.e OTTAWA/BRUSSEL/AMSTERDAM weekeinde verklaard, dat het in maart zal doorgaan met d op zeehonden. Dit doet het ondanks het besluit dat de ti^O -landen in de nacht van vrijdag op zaterdag namen o voer van vellen van jonge zeehonden zoveel mogelijk te ken in afwachting van een zo mogelijk vóór maart af te studie om na te gaan of de jacht een gevaar vormt v<1 voortbestaan van bepaalde soorten. HZ. mie (3o; Ber earre bei< De tien ministers voor milieu van de Europese Gemeei namen hun besluit zaterdag na tien uur vergaderen in I Elke lidstaat zal „al het mogelijke doen wat in zijn verj ligt om de invoer van vellen van jonge zeehonden te v men", zonder dat er sprake is van een verplichting voor a staten. In Nederland is de invoer van zeehondenbont al den. De Europese Commissie zal op korte termijn met de dese autoriteiten gaan praten over de (methoden van de op jonge zeehonden op de ijsschotsen bij Newfoundland, lijk komt er nog vóór de opening van het jachtseizoei maart 1983 een dwingende regeling in EG-verband. In de ten van de Europese Gemeenschap hebben vijf miljoen n hun handtekening gezet onder een oproep om de invo zeehondenbont te verbieden, terwijl 90 procent van de afj digden in het Europese Parlement zich in gelijke zin hebb gesproken. De Europese Commissie zal op korte termijn ook gaan met de Canadese autoriteiten over de methoden die bij dj worden gebruikt. „Deze gaat zonder twijfel door, alleen isl probleem de slechte markt", zo zei een woordvoerder vL Canadese ministerie van visserij zaterdag in een reactie i besluit van de Europese Gemeenschap. Bij de jacht heel het vooral gemunt op de vellen van de jongen. Rond za procent van het bont gaat naar West-Europa, waar juist i groepen en het grote publiek in het geweer zijn gekomeil het doodknuppelen van jonge zeehondjes. Nederland h« invoer van zeehondenbont al verboden, maar de andere!] lid-staten kwamen in de vergadering van de milieuminisT Brussel overeen individueel al het mogelijke te doen om te voorkomen. Mogelijk komt er evenwel nog voor de of van het jachtseizoen op 1 maart een dwingende regeling i -verband, maar voorlopig is er dus geen verplichting. 1 Teleurgesteld over het uitblijven van een algeheel verboJ invoer in de Europese Gemeenschap verklaarde zich na kendworden van het besluit van de ministers in eerste ira de milieu-organisatie Greenpeace. De organisatie kondigdl uit Amsterdam aan direct in actie te zullen komen als zij 1 in of vervoer van zeehondenbont signaleert. Vooral Westf land zou moeilijk zitten met een verbod, daar het 9.000 tr beljauw in de Canadese wateren mag vangen van het conL van in totaal ongeveer 17.000 ton vis voor de Europese G« schap, maar Frankrijk vangt 5.000 ton en Engeland 2.00C mogelijke vergeldingsmaatregelen door Canada tegen wilde de woordvoerder van het Canadese ministerie ej niets zeggen. Hij wees er wel op, dat het besluit van de I rampzalige uitwerking zou hebben op de situatie van eej groep mensen in Canada die het altijd al het minst breed lj gehad en al 400 jaar jacht maakt op zeehonden op de ijssc) voor de kust van Newfoundland. „In sommige gebieden f vissers die zes tot zevenduizend dollar per jaar verdienen extra 2.000 die zij maken door de jacht op zeehonden „is l het verschil tussen hun voortbestaan of niet". Canada, i "j jacht in wezen niet wreder acht dan het doden van j0ILan J, zoals kalveren en lammeren, in Europese slachthuizen, ha.. - pleit voor de instelling van een onafhankelijke internat instantie, die alle aspecten van de jacht onder de loep mi Japon in polyester spun in zwart met pastelgarnering. Mt. 36 t/m 46 Acryl col-japon in zwart met oker. Mt. 38 t/m 46 Japon in polyester spun in zwart met pastelgarnering. Mt. 36 t/m 46 Leiden. Leidsenhage. k roj Batiej rbest Iruis fegev fcaties onde frs he: :hol ids bl het Itenscl egt v<

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6