4 rits veer zinkt _aaanvaringjn 5 doden Bedrijfsleven in 1982 niet verder achteruit Italiaan: ik was onderhandelaar van ontvoerders Schaatsduel afgebroken ^rste vlucht van Beek ar Amerika afgelast ÏEL ONGELUKKEN •ORDE GLADHEID n vastgeroest Maandag 20 december 1982, 73e jaargang no. 22455 TU-TIPS Film over levenslustige „Zus ter Luke" op Ned. I om 19.10 uur. Problemen rond afstands kinderen in „Rondom tien" om 21.55 uur. Op Ned. II om 18.57 uur Maja de bij, om 19.25 uur „De ver borgen vallei" en om 21.55 uur ,3randpunt in de markt". HET WEER Wisselend bewolkt en buien. Minimumtemperatuur drie graden. Middagtemperatuur vijf graden. Krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Zon op 08.45, onder 16.30. Schev. hoog water 6.45 en 18.56. Laag water 2.22 en 14.56. UitgaveWesterpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteurd J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) ƒ0,56 per mm, kleintjes 70,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. De heer Van der Valk steekt bemoedigend de duim omhoog terwijl hij zijn geëmotio neerde vrouw het hotel Nuland binnenleidt voor de ontmoeting met de pers. Direct na haar dankwoord aan justitie, politie en pers vertrok het echtpaar naar een vakantiea dres. DEN BOSCH De 35-jarige Ita liaan Giancarlo Tomei, die in de nacht van vrijdag op zaterdag di rect na de vrijlating van mevrouw Van der Valk wer d gearresteerd in het Westduitse Konstanz, heeft in de loop van gisteren zijn aandeel in de ontvoeringszaak bekend. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie heeft de man toegege ven tegen betaling als onderhan delaar te zijn opgetreden. Behalve Tomei zijn nog acht andere Italia nen en Duitsers aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan de ontvoering. Bij de aanhouding van Tomei heeft de Westduitse politie Nederlandse valuta ter waarde van enige tienduizenden gul dens in zijn woning aangetroffen, geld dat deel uitmaakte van het betaalde los geld. In een buitenwijk van Brussel heeft de politie zaterdagnacht het pand ontdekt waar mevrouw Van der Valk drie weken lang is vastgehouden. Zelf heeft zij weliswaar steeds gedacht dat zij in de omgeving van Maastricht werd ge vangen gehouden, maar dit zou een mis verstand zijn. Bij een inval in het Brus selse pand werden gisteren twee 33-jari- ge en een 30-jarige Italiaan aangehou den, van wie de politie zeker denkt te weten dat ze tot de bende behoren waar van mevrouw Van der Valk het slacht offer is geworden. In Konstanz werden direct na haar vrij lating behalve Tomei nog acht andere personen gearresteerd. Van hen zijn er inmiddels drie weer vrijgelaten die met het hele drama niets te maken bleken te hebben. Van de overige zes staat dat wel vast. Daarbij gaat het om een Italiaanse vrouw, een Westduitse vriendin van To mei, de zuster van deze vriendin, de moeder van dit tweetal en nog een West duitser. Pag. 7: Politie zat ontvoerders pas en kele dagen op de hielen. STAVANGER De schaatsinterland Noorwegen-Neder- land is gistermiddag in Stavanger na de 1500 meter voor junioren afgebroken. Door het slechte weer storm en sneeuw vonden de organisatoren het zinloos de wedstrij den voort te zetten. Nadat allrounders, sprinters, dames en junioren ieder drie afstanden hadden afgelegd, leidde Ne derland met 363 1/2 punt tegen 320 1/2. r_ Ongeveer de van geannuleerde vlucht. van de 103 passagiers An. West"D",tsljmd hoofdzaak Westduit- ,heeft US Air Service de afge- ■BPtfSSf lopen weken op grote schaal ,aDTl Amerikanen, plus rectarrie gemaakt voor goedko- 'UHItnkele Belgen en Ne- pe vluchten, De prijzen (1099 M45»nders die gister- gulden naar Washington en om 13.00 uur naar gulden naar Miami met ^ika had willen vlie- doorvliegmogelijkheden voor slechts honderd gulden meer) D ri of het vliefvfld <ie gangbare u.ne- iDe andere passa- Dc directeur van us Air Ser. konden tijdig wor- vice, de Duitser Hohen Leit- gewaarschuwd en ner, is kort geleden naar Ame- daarom thuis. rika vertrokken. Hij zou daar nog enkele zaken moeten re- Olucht bleek niet door te gelen, maar kwam vrijdag tot Vanwege érnstige finan- de ontdekking dat het door oeilijkheden bij de pas zijn maatschappij gecharterde maanden op het Zuid- toestel van de Amerikaanse se vliegveld gevestigde maatschappij Yet Charter Ser- appij US Air Service, vice niet naar Beek zou ver- maatschappij zou giste- trekken, i eerste vlucht van een De op freelance basis werkza- ijkse verbinding tussen me vertegenwoordiger van US 'mburg naar Washing- Air Service, Jan Boelen, liet Miami hebben uitge- later op de dag weten dat bijna De politie is een onder- alle gestrande passagiers op gestart nadat 15 passa- vluchten van andere maat- iangifte hadden gedaan schappijen zijn overgeboekt. 1RDAM Door de gladheid hebben zich in Rotterdam gnacht 35 verkeersongelukken voorgedaan, waardoor jmensen om het leven kwamen en 16 mensen licht tot PË[ gewond raakten. De slachtoffers zijn de 18-jarige Rotter- f ■lier W. Luijsterburg en de 43-jarige W. Mandos uit Zwijn- Elders in het land ontstonden gistermorgen door de glad- h ftp de snelwegen wat slippartijtjes. Een auto-ongeluk in het che Wuustwezel heeft in de nacht van zaterdag op zondag 'ee Nederlanders het leven gekost. De slachtoffers zijn de ge P. Lazeroms en de 19-jarige A. Roks uit Hoeven in -Brabant. Het scheepvaartverkeer op de rede van Vlissin- n de Westerschelde ondervindt sinds zondag veel hinder e harde zuidenwind. Acht schepen, waaronder een super- r, raakten op drift en hadden sleepboothulp nodig. i Acht gewonden door gladheid Wachtende passagiers op het vliegveld Beek. De meeste pas sagiers konden door overboeking op een andere vlucht giste ren en vandaag alsnog vanaf Schiphol naar de VS vertrekken Uitslaande brand in fabrieksloods Bij een grote uitslaande brand is zondagmiddag een loods van een schuimplastlc-verwer- kingsbedrijf in Valkenburg in de as gelegd. De loods naast het bedrijf aan de Katwijker- weg moet als verloren worden beschouwd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Na een buurtonderzoek is volgens de politie gebleken dat het vuur is aangestoken door twee spelende kinderen, die verhoord zullen worden. De brandweer was zeer snel aan wezig, zodat men ondanks de harde wind het vuur in een half uur meester was. De schade is onbekend. in aar goei 9ro° Ti Or anje doet goede zaken in Aken Agt voor 5e keer van het Jaar" Oud-premier van Agt (CDA) is bij een in van de AVRO gehouden voor de vijfde maal in „Man van het Jaar" ge- Hij kreeg 14% van de Tweede werd koningin met 8%, derde en vierde Lubbers en Joop den Uyl ie- 4%. Voor het eerst werd Wereldburger" gekozen. Lech Walesa met 18%, ngelse premier Margaret en ex-bondskanselier Schmidt, ieder met 15%. Beatrix en president Ro delen de vierde Koningin bezocht prins Claus DEN HAAG Koningin Be atrix heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan haar echtgenoot die in de universi teitskliniek van Basel ver blijft. Zij is dezelfde dag nog naar ons land teruggekeerd. Vorige week zaterdag zijn prins Willem-Alexander en mr. Pieter van Vollenhoven bij prins Claus geweest. Na zijn nabehandeling wegens klachten van depressieve aard, zal de prins met zijn ge zin de wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech door brengen. SPD behaalt absolute meerderheid in Hamburg HAMBURG De sociaal-democrati sche SPD heeft gisteren zeer verras send de absolute meerderheid be haald bij de deelstaatverkiezingen in Hamburg. Volgens de voorlopige einduitslag heeft de SPD een winst van bijna tien procent behaald en komt deze partij uit op 51,3 van de uitge brachte stemmen. De christen-demo craten (CDU) verloren bijna vijf pro cent en behaalden 38,6 De Groe nen leden met 6,8 een licht verlies. De liberale FDP verloor opnieuw en bleef 2,6 ver onder de kiesdrempel van vijf procent. Pagina 9: Overwinning van SPD is ernstige klap voor Kohl Van onze correspondent Roger Simons) NDEN In een nach- jke aanvaring tijdens iö-pkware storm tussen twee D9-49Ëngelse veerboten, op tweeënhalve kilometer nan Harwich, zijn vandaag 2ker vijf personen omge- 0 komen in de woeste en ijs- 1 koude golven van de Noordzee. Er zijn geen Nederlanders bij. Het on geluk gebeurde kort voor een uur vannacht. Een van beide veerboten, de European Gateway (4.263 m ton) van de Rederij Town- eond Thoresen, verdween part «pinnen twintig minuten onder water. De European Gateway was met ongeveer zeventig passa- giers en bemanningsleden op al Weg van Felixtowe, vlak bij Harwich, naar Rotterdam. De passagiers waren hoofdzake- [ijk vrachtwagenchauffeurs, die hun voertuigen vergezel den. Het weer was bijzonder slecht en men kon geen hand voor ogen zien. De andere veerboot, de Vanguard (3.514 ton) van Sealink, een dochter maatschappij van de Britse Spoorwegen, was met lege treinvrachtwagens van Zee- brugge in België op de terug weg naar Harwich. In de inkt zwarte duisternis botste de Vanguard met de boeg op de European Gateway. In de stuurboordzijde van deze veer boot werd een groot gat gesla gen, waardoor het water bin nenstroomde. De European Gateway kantel de tijdens de botsing en begon onmiddellijk te zinken. Som mige opvarenden sprongen in paniek in de ijskoude zee waar ze het bewustzijn verloren en verdronken. Er kwam vrijwel onmiddellijk een loodsboot op dagen, die zich tot vlak bij het zinkende schip begaf om opva renden te redden en meer dan vijftig personen aan boord nam. Anderen werden gered door hefschroefvliegtuigen. Een Nederlands vaartuig dat noodsignalen opgevangen had, nam de geredden over van de loodsboot en bracht ze naar Harwich, waar sommige slachtoffers met lichte ver wondingen opgenomen wer den in een ziekenhuis. Hef schroefvliegtuigen van de Britse Luchtmacht zochten vanmorgen op de zee nog een vermiste. De European Gateway ligt bij na tien meter diep in een van de vaargeulen voor de haven van Harwich. De andere veer boot, Vanguard, is daar van nacht zwaar beschadigd maar zonder slachtoffers aangeko men. Talrijke overlevenden van de European Gateway hebben erover geklaagd dat ze geen hulp kregen van de 36 bemanningsleden om red dingsvlotten los te maken. Deze laatste zaten zo vastge roest, dat niemand ze vrij kreeg Van Kooten (tweede van rechts) is blij met zijn tweede treffer. Nederland staat op 6-0 en viert feest. Verder onder meer in Sporttribune: Sensatie Bettine Vriesekoop Rode kaart Ronald Spelbos Hockeyteam tevreden met brons Gevulde koek voorname caloriebron Van Bracht dreigt met stoppen Zwemploeg kan reputatie niet bevestigen Noordwijk simpel langs NSW Pernix valt terug na nederlaag tegen KVS (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Hoewel de omzetten bleven stag neren is de winstontwik keling in het Nederlands bedrijfsleven dit jaar min der ongunstig geweest dan in 1981. „De neergaande lijn die zich vanaf 1978 heeft afgetekend is dit jaar tot staan gebracht". Tot die conclusie komen de verenigde Kamers van Koophandel in Nederland aan de hand van de jaar lijkse regionale enquêtes over de bedrijfsontwikke ling. Hoewel de rendementen zich lijken te stabiliseren zal er vol gend jaar allerminst sprake zijn van een rooskleurige situ atie. Het bedrijfsleven ver wacht echter door het diepte punt heen te zijn: het rekent er op dat het in 1983 niet nog slechter zal worden. Het afgelopen jaar zijn de om zetten fors ingezakt. In geld bleven zij weliswaar op het ni veau van 1981, maar gezien de geldontwaarding kan van een volumedaling van vijf procent worden gesproken. De bouw nijverheid kreeg daarbij de grootste klappen, de groothan del verging het nog het beste. De detailhandel signaleerde een verhevigde concurrentie. Alleen de grote bedrijven in de agrarische sector boekten een werkelijke omzetgroei. De Kamers van Koophandel noe men de afnemende binnen landse vraag als gevolg van de koopkrachtdaling de belang rijkste oorzaak van de negatie ve omzetontwikkeling. Het totaal aantal exporterende bedrijven nam iets toe, vooral in de industrie. Rekening hou dend met de prijsontwikkeling viel het exportvolume in 1982 wat gunstiger uit dan vorig jaar. Bijna een kwart van de Neder landse bedrijven verwacht het lopende boekjaar met verlies te moeten afsluiten, wat slechts een procent minder is dan vorig jaar. Toch is een groeiend aantal ondernemers positief over de ontwikkeling in 1983, met uitzondering van de bouwnijverheid en de de tailhandel. Vooral het kosten niveau wordt steeds vaker als gunstige factor aangeduid. Het investeringsvolume is in 1982 fors teruggelopen. Na een daling met 12 procent vorig jaar namen de investeringen dit jaar opnieuw met 14 pro cent af. DEN HAAG Het Neder landse voetbal heeft in Aken goede zaken gedaan. Sportief door een overwin ning van 6-0 in de uitwed strijd tegen Malta, zakelijk doordat 17.000 toeschouwers kwamen kijken naar deze kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioen schap van 1984. Penning meester Kruysveldt was dan ook net zo tevreden als bondscoach Rijvers. De re cette ligt in de buurt van de 300.000 gulden, waardoor de brutowinst 200.000 gulden bedraagt. De KNVB houdt daarvan enkele tientallen duizenden guldens over. De afkoopsom voor Malta, om niet op het eiland, maar in Aken te spelen, was de grootste uitgavepost: 100.000 gulden. Maar die heeft zijn rendement wel opgeleverd. Waar de concurrenten Spanje en Ierland nog naar Malta toe moeten, heeft Ne derland al een comfortabele score op zak. De Ierse coach Eoin Hand was na afloop dan ook woedend. Hij sprak over competitievervalsing. De andere kijkers waren bepaald niet verontwaar digd want die hadden een goed Oranje zien scoren dank zij Schoenaker (2x), Van Kooten (2x), Ophof (strafschop) en Hovenkamp. De goede publieke belang stelling in Aken maakte de KNVB nog eens duidelijk, dat vriendschappelijke in terlands en duels met min der aansprekende tegen standers voortaan beter niet meer in de Rotterdamse Kuip of het Olympisch Sta dion van Amsterdam kun nen worden gespeeld. Vilé: „Dit is inderdaad een stimu lans om tegen IJsland, Mal ta en Zweden de provincie op te zoeken".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1