Zwemploeg kan goede reputatie niet bevestigen Handbalcoac^ speelt verstoppertje Kleine ijshockeyzege Sovjet-Unie Dennis van Rijswijk m nationale ijshockey- selectie DERTIENDE ZEGE GROENENDAL Militaire ruzie tussen Italië en YS BERGEN Een militair basketbal- toernooi in het Belgische Bergen is za terdag in een ordinaire kloppartij ge ëindigd. De finale tussen de Verenigde Staten en Italië werd al na 1 minuut en 17 seconden gestaakt op de stand 2-2. Een incident leidde tot een algemene vechtpartij. Voordat de orde was her steld, verlieten de Italiaanse militairen het veld en stapten naar de kleedka mers. De organisatoren namen nota van het gebeuren en weigerden daarop het duel voort te zetten. De Verenigde Staten werd tot winnaar uitgeroepen. Nederland werd vijfde door een over winning (87-83) op Frankrijk. LEIDSE COURANT MAANDAG 20 DECEMBER 1 Het Nederlandse koppel Ad Wij- nands/René Pijnen behoort tot de favorieten in de zesdaagse van Maastricht. Clark en Allan leiden in Maastricht MAASTRICHT De Australiërs Danny Clark en Donald Allan hebben na de vierde dag de leiding in de zesdaagse van Maastricht. Ze verzamelden 287 punten en heb ben één ronde voorsprong op een vijftal overige koppels. Stand: 1. Clark/Allan (Aus) 287 punten; op 1 ronde: 2. Pijnen/Wijnands (Ned) 404; 3. Sercu/Knetemann (Bel/Ned) 256; 4. Raas/Frank (Ned/Den) 247; 5. Braun- /Schütz (Wdl) 195; 6. Peffgen/Fritz (Wdl) 177; op 4 ronden: 7. Van Vliet/Wiggins (Ned/Gbr) 268; op 5 ronden: 8. Oosterbosc- h/Hermann (Ned/Lie) 270; op 8 ronden: 9. Venix/Kos (Ned) 198; op 10 ronden: 10. Debosscher/Kristen (Bel/Wdl) 150 pun- VIER TITELS MAXI GNAUCK LEIPZIG Maxi Gnauck heeft bij de Oostduitse turnkampioenschappen vier van de vijf titels behaald. De 18-jarige drievoudige wereldkampioe ne uit Oost-Berlijn had alle gouden medailles kunnen veroveren, wan neer in haar oefening op de even- wichtsbalk ook een moeilijke combi natie was gelukt. Gnauck veroverde de titels in de vierkamp, op sprong, brug en vrije oefening. Op de brug met ongelijke leggers, het onderdeel waarop zij wereldkampioene is, werd Gnauck zowel in de vierkamp als in de toestelfinale beloond met de maxi male waardering van tien punten. Bij de heren veroverde Frank Bouchard de titels zeskamp, brug en rek. Limburg gekant tegen degradatie draf- en renbaai lil MAASTRICHT Gedeputeerde Staten van Limburg zijn in hoge mate verontrust over plannen om de draf- en renbaan in Schaesberg te „degraderen" tot een zogenaamde recreatie ve baan. Zij willen daarover op korte termijn met de minister van landbouw van gedachten wisselen. Dit is zaterdag door een woordvoer der van GS meegedeeld. Wanneer de plannen doorgaan, dan betekent dit het einde van de enige professionele draf- en renbaan in Zuid- -Nederland. Dat is, aldus Gedeputeerde Staten, volkomen onaanvaardbaar en in strijd met eer tijds gemaakte afspraken. De draf- en renbaan in Schaesberg moet het toerisme in Zuid-Lim burg bevorderen, een bijdrage leveren aan het herstructureringsproces dat nog niet is afgeslo ten en verder de ontwikkeling van de paarden- houderij stimuleren. Zij dient te blijven voort bestaan, omdat deze baan voorziet in eeni spreiding van de banen voor professioneipN en rensportbeoefening in Nederland omdat zij functioneel verbonden is aanjpk' Merkelbeek te vestigen dienstencentruife8e de Nederlandse paardenhouderij. De oni °P heid is ontstaan door een rapport dat dod rU! in opdracht van de minister van landb(vo( uitgebracht over de structuur van de dïee(j rensport in ons land die thans in een ifO 1 verkeert. De Ikon opperen daarbij het iieS* de baan in Schaesberg te degraderen tot iaan creatieve baan. GS van Limburg willep v evenwel niets van weten. Om de aantrede kracht van de Limburgse baan te ve#dei hebben zij besloten om jaarlijks een koj de grote prijs van Limburg te laten ver groot tienduizend gulden. GOTHENBURG De, Nederlandse zwemploeg heeft de kans laten liggen de bij de wereldkampi oenschappen in Ecuador veroverde reputatie te be vestigen. Enkele uitschie ters ten spijt - de overwin ning van Annemarie Ver stappen op de 200 meter vrije slag en de sublieme winst van het vrije-slag- kwartet - reikten de da mes van bondscoach Bert Sitters bij de derde editie van de Europa Cup dit weekeinde in het Walhal la-bad van Gothenburg niet hoger dan de vijfde positie. Eerste werd de re- serveploeg van Oost- -Duitsland met 230 pun ten, gevolgd door Zweden met 197, de Sovjet-Unie met 196, West-Duitsland 190 en Nederland 183 punten. Het Nederlands herenteam, dat voor de inmiddels gestopte Fred Eefting niet minder dan vier opvolgers nodig had, pres teerde zoals gebruikelijk be scheiden en eindigde voor de derde achtereenvolgende keer als negende in een veld van zestien deelnemende landen. De Sovjet-Unie stak opnieuw ver boven de rest uit, zij het dat het verschil wat sterk werd aangezet door de diskwa lificatie van de Oostduitse troef Richter op de 100 meter Het sterk gestegen peil van deze midwintercompetitie ma nifesteerde zich in drie beste wereldprestaties. Michael Gross, de met een spanwijdte van 2.30 meter gezegende Westduitser, legde de 200 me ter vlinderslag af in 1.56,18 en Vladimir Salnikov, de groot meester van het Russische zwemmen, bedwong in majes tueuze solo's zowel de 400 als 1500 meter vrije slag in respec tievelijk 3.42,96 en 14.37,60. Toptijden, die niet als wereld records worden erkend omdat dat slechts voorbehouden is aan prestaties geleverd op de 50 meter-banen. De Nederlandse ploeg ge bruikte de wedstrijden om twee estafetterecords bij te slij pen: twee keer op de 4 x 100 vrije slag dames en eenmaal (in de series) op de 4 x 100 me ter vrije slag heren. Daarbij bleef het. Zolang Sitters niet bij elk evenement zijn pupillen in een trainingskamp bijeen kan krijgen, zal de prestatie curve grillig blijven. In naam werken de vele verenigingen uit de kleinere plaatsen, die te genwoordig de nationale af vaardiging leveren, volgens hetzelfde trainingssysteem. In de praktijk echter blijken school- en clubbelangen niet altijd parallel te lopen met het nationale zwembelang. Duurt raining „Wat in 25 jaar is gegroeid, verander je niet zomaar", be gon Sitters ter inleiding van zijn kritiek. „Maar in zijn alge meenheid kun je zeggen: Als je duurtraining doet, moet je sneller gaan op de lange af standen. Als je krachttraining doet, kan het niet anders of je wordt sterker. Als het effect pas een half jaar blijkt, zit er iets niet goed". De bondscoach had het over Petra van Staveren, Hans Kroes en nog wat anderen, die in Ecuador goed waren voor finaleplaatsen en nu uit de toon vielen. Het gold ook voor Yolande de Rover, Conny van Bentum en zelfs voor Anne marie Verstappen. Geen van dit trio had voldoende fut om buiten de eigenlijke specialiteit op de bijnummers iets extra's te presteren. De Rover en Ver stappen konden op de 200 en 400 meter wisselslag geen mo ment de inmiddels gestopte Annelies Maas doen vergeten. Van Bentum viel lichtelijk door de mand op de 200 meter- vlinderslag. En dat terwijl zij verhoudingsgewijs nog het beste presteerde, samen de met lange-afstandszwemster Jolan- da van der Meer. De eens als opvolgster van Enith Brigitha afgeschilderde sprintster was de sleutelfiguur in de vrije slag estafette, die zaterdag zege vierde in de geruchtmakende wereldtijd van 3.44,48. Haar slotronde van 55,37 was een klasse apart ten opzichte van Verstappen, Ellen Voskes en Desi Reijers die met 56.12, 56.34 en 56.55 al een fikse voorsprong hadden bewerk stelligd. Annemarie Verstappen zorgde op haar specialiteit, de 200 me- Agneta Eriksson is blij met haar overwinning op de 100 meter vrije slag. Conny van Bentum (achtergrond) tweede. ter vrije slag, voor de enige Nederlandse individuele over winning. Maar ook bij de we reldkampioenen is niet alles rozegeur en maneschijn. Ge confronteerd met de kennelijk niet optimale conditie van zijn pupil sprak de in het begelei dingsteam opgenomen club- trainer Honk Veltman harde woorden: „Zo gaat het niet langer. Het zwemmen moet weer op de eerste plaats ko men. De franje moet er af". Daarmee doelend op de vele festiviteiten die Verstappen met haar aanwezigheid heeft opgeluisterd na het succes van Ecuador. „Er zal weer gewerkt moeten worden". Haar win nende tijd van 1.59,10 was een persoonlijk record, maar nog lang niet op het niveau dat bij haar stand past. Nieuwe lichting Door het wegvallen van Ver voorn, Smit en Eefting krijgt een nieuwe lichting heren wat kansen. Of daar een goed ge bruik van zal worden ge maakt, valt na Gothenburg nog niet te zeggen. Frank Drost was in verhouding de beste met een zesde en zeven de plaats op de 200 meter ylin- derslag en 200 meter vrije slag. De HPC'ers Leon Steenbrink en Gerard de Kort knokten zich naar de finales op de 200 en 400 meter wisselslag en dat was dat. Zelfs Edward Maas dijk kon zijn tweéde start geen kracht meer meegeven. Afge zien van de schoolslag, waarop de Nederlanders weer eens achterzwommen, blijken er hier en daar mogelijkheden aanwezig om te komen tot een behoorlijke afvaardiging bij de Europese kampioenschappen komende zomer in Rome. Maar dan zal er nog heel wat gepraat en vervolgens ge traind dienen te worden. Op de eerste dag van de Oost- .PoPoV duitse kampioenschappl, de Kristin Otto de 100 rugslag af in 1.00,80. D( beste wereldprestati( 25-meterbaden. Otto 31 -honderdste seconde de oude toptijd, die op stond van de Ameri)Er Tracy Caulkins. Qni Sirch verbeterde in lLn tot twee keer toe de be^L. reldprestatie (25-meteiP op de 200 meter rugslagrer series kwam ze tot 2. l(fsp€ de finale won ze in 2.08 do beste tijd stond op naa bi de Amerikaanse LindaiffG met 2.11,02. ZOETERMEER Het Nederlandse IJshockey- team, dat tussen Kerstmis en Nieuwjaar deelneemt aan de wedstrijden om de Pondus Cup in Denemar ken, telt vier debutanten. Bondscoach Cliff Stewart stuurde voor het eerst een uitnodiging aan Dennis van Rijswijk van Nikon Stars/HYS, Theo van Ger- wen en Willem-Jan van der Broek van het Eind- hovense Kemphanen en Rudi Moolenaar van APA Eagles uit Den Bosch. In de selectie ontbreken de spelers van landskampi oen Feenstra Flyers, dat op 2 en 3 januari Europa- Cupverplichtingen heeft. De volledige selectie bestaat uit de volgende spelers: van Amsterdam Ed Nienhuis, Henk Hille, Tjakko de Vos, Ron Berteling, Jerry Schaffer en William Klooster; van HYS Mark Storimans, René Laar man, Rick Van Gog, Jim van der Lee en Dennis van Rijs wijk; van Kemphanen Rob van Onlangs, Theo van Ger- wen en Willem-Jan van der Broek; van Tilbug Trappers Louis Maas en Hans Smolders; van APA Eagles Peter van Ooyen en Rudi Moolenaar; van Utrecht Theo Kuik en van Nijmegen Bill Wensink. In Kopenhagen speelt het Ne derlandse team tegen Joego slavië, Roemenië en Denemar ken. «Si Tsjecho-Slowakije had in Moskou geen kind aan West-Duitsland: 11-2. Niettemin hadden de heren af en toe wat onenigheid. MOSKOU Tijdens het internationale ijshockeytoer- nooi in Moskou heeft wereldkampioen Sovjet-Unie gis teren met veel moeite een overwinning van 5-4 op Zweden behaald. De tussenstanden van de wedstrijd waren: 1-0, 1-2, 3-2. In de tweede wedstrijd van gisteren zegevierde Tsje cho-Slowakije met 11-2 over West-Duitsland. De tus senstanden van dit duel waren: 5-0, 2-1, 4-1. De stand: 1. Sovjet-Unie 3 - 6, 2. Tsjecho-Slowakije 3 - 4, 3. Finland 2 - 2, 4. Zweden 3 - 2, 5. West-Duitsland 3 - 0 hor MUNTE Reinier Groenendaal is zaterdag in een veldrit in het Belgische Munte als tweede geëindigd. De zeer sterk bezette cross, waaraan door vrijwel alle toprenners werd deelgenomen, leverde een zge op voor de Bel gische wereldkampioen Ronald Liboton, die Groenendaal in de spurt versloeg. De Beg Johan Gillebert werd op 17 se conden derde, op de voet gevolgd door Hen- ny Stamsnijder. In Box tel won Reinier Groe nendaal gisteren voor de dertiende maal van het seizoen. Groenendaal reed de 24 kilometer in 1 uur 6 minuten en 11 seconden. Cees van Wereld (Nieuwkl werd op een halve mm nuut tweee en Roris, Rol (Alkmaar) bey?"" de derde plaats opl1^6 minuut. De Leiden John Kuyvenhoven %t] gisteren in Dordrtak nadat hij zaterdag aclin Huub Kools in Alif®fl tweede was geworder? amn faa* tiei VILLEFRANCHE -- Ruim twee maanden voor het toernooi om het we reldkampioenschap in de B-groep heeft de Neder landse zaalhandbalploeg verloren van Frankrijk. In de finale van een door afschrijvingen gedeva lueerd driedaags toernooi in de Bourgogne wonnen de gastheren met 26-17. Eind februari staat Frank rijk tijdens de wereldtitel strijd weer tegenover de formatie van bondstrainer Kecskemethy. Met de zege in Villefranche nam Frankrijk revanche voor de tijdens het Holland- toernooi geleden neder laag. Frankrijk won het toernooi zonder een punt te verliezen. Nederland, zonder een aantal belangrijke spelers uit het ba sisteam, had vrijdag van de Franse B-ploeg (27-20) en za terdag van Israël (22-17) ge wonnen. Tijdens de finale hadden de Fransen al na acht minuten afstand van de opponent (6-0) genomen. Die klap kwam Ne derland niet te boven. Via 10-4 werd een ruststand van 15-7 bereikt. Na de rust bepaalde Frankrijk zich er met succes toe de marge te handhaven. Kecskemethy wilde tegen Frankrijk, dat straks naast West-Duitsland en Tsjechoslo- wakije tegenstander is in de groepswedstrijden voor het B-wereldkampioenschap, niet alle kaarten op tafel leggen. De Tsjech speelde gisteren verstoppertje door cirkelspeler Lambert Schuurs op de bank te houden. Bovendien was Kecskemethy al naar Frank rijk gereisd zonder Joop Eilers, Wil Jacobs (blessures), Fred Berendsen en Peter Veijans (werk). De Fransen wilden het in oktober tijdens het Holland- toernooi geschonden prestige opvijzelen, hetgeen tot uit drukking kwam in de strin gente dekking op Nico Beek man. Daardoor kwam de lange schutter van De Gazellen, za terdag in Lyon nog goed voor zeven doelpunten, slechts tot één treffer. Het toernooi, aanvankelijk aangekondigd als een ontmoe ting tussen vijf landen, was ernstig gedevalueerd door het wegblijven van Spanje. De Spaanse handbalbond meed mid [an het evenement nadat l werd dat Frankrijk he nemen had met drie vel woordigende teams (I B-team en een jeugdfol deel te nemen. Het NlVan geerde hierop door hd»e g nooi te beschouwen la test om ook de wissel een kans te geven. Hetl Z I lands team zal in de kAlJ eJ laatste hand leggen voorbereiding voor de"^ reldtitelstrijd, die van bruari tot en met 6 ir eigen land wordt gehoiVIJ In de strijd om de derd (Vo< won Israël met 29-19 Franse B-team. Doelpuntenmakers vojjert- Nederlands team in hr°er met Frankrijk waren: Prevo (4), Kees Kooij de Bakker (3), Jan Willrt-J mers (3), Kees Meeuw Jan Majoor en Nico Be ji Tegen Israel scoorde Oranje: Nico Beekm Lambert Schuurs (6), J lem Hamers (5), René n 3 ker (3), Nanne Prevo Kees Meeuwisse (2). Uitslag: 1. Frankrijk Nederland 3-4; 3. Israë Frankrijk B 3-0. el n tiurg

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18