Ioordeel voor Oranje Sensatie Bettine Vriesekoop Malta-Nederland succesje KNVB door publiciteit SPORT? MET DEKRANT OP DE ERETRIBUNE. CeicUeGouaant riesekoop: opzienba- nnares bij de open tafeltenniskampioen- MAANDAG 20 DECEMBER 1982 PAGINA 13 STRAATSBURG Euro pees kampioene Bettine Vriesekoop heeft bij de internationale tafeltennis kampioenschappen van Frankrijk in Straatsburg een totale Chinese triomf verhinderd. De Hazers- woudse zegevierde in de finale van het damesen kelspel sensationeel over de nummer vier op de we reldranglijst, Gi Bao Xi- ang: 21-17, 12-21, 14-21, 21-18, 21-19. Eerder in het toernooi had zij ook al twee Chinese dames ver slagen: Zhi-Li, die voor het eerst in Europa speel de en Geng Li Juan, 22e op de wereldranglijst, waarop Vriesekoop zelf twaalfde staat. De overwinning van Neder lands sportvrouw van het jaar was opmerkelijk, omdat ze zo juist een zwaar trainingskamp in Gdansk had beëindigd. Te rug in Nederland kreeg Vrie sekoop een griepaanval te ver duren. Straatsburg was voor haar een internationaal con tact in de voorbereiding op het wereldkampioenschap in To kio volgend jaar. Daartoe heeft zij de trainingsarbeid inmid dels opgevoerd tot zeven uur per dag. In Straatsburg maak te Bettine Vriesekoop duide lijk, dat als er iemand in de wereld de Chinese hegemonie in het tafeltennis voor dames doorbreekt, zij dat zal zijn. Bettine Vriesekoop wordt ge vreesd door China. Met de Pool Andrzej Grubba kwam zij ook in de finale van het ge mengd dubbelspel. In de eind strijd waren Hui-Yuan en Li-Juan te sterk in drie sets 21-15, 17-21 en 23-21. De 17-ja- rige Zweed Jan-Ove Waldner presteerde bijna hetzelfde bij de heren als Vriesekoop bij de dames. De jongeling, met niet minder dan tien zeer getructe opslagen in zijn arsenaal haal de wel de finale, maar moest daarin zijn meerdere erken nen in Jiang Jia Ling. De ove rige Chinezen had hij tot ver twijfeling gebracht. Net als Vriesekoop verbleef Waldner een paar maanden in de Chi nese Volkrepubliek. Zijn com mentaar: „Óm de Chinezen echt te verslaan moet je er drie jaar in plaats van drie maan den trainen". De wedstrijd Malta-Nederland heeft gisteren in Aken dus toch nog een zeer behoorlijke belangstelling getrokken. Re den voor de betrokken bondsofficials om zich vergenoegd in de handen te wrijven. De opgeklopte publiciteitscampagne van de laatste weken, begonnen met het door Rijvers selecte ren van „buitenlanders" en besloten met de heisa rond Cruijff, verleidde voornamelijk veel Limburgers naar het Ti- voli-stadion te gaan. Waardoor de KNVB toch nog een flinke recette plukte uit het duel, waar onder „gewone omstandig heden" vrijwel geen hond belangstelling voor zou hebben ge had. Dit „succesje" voor de bond laat de op zijn minst merk waardige gang van zaken rond de mogelijke rentree van Cruijff in het Nederlands elftal onverlet. Hoe zeer die terug keer ook van kort durende aard zou zijn geweest. Eén ding hebben die verwikkelingen vorige week rond Cruijff zeker opgeleverd: volop publiciteit. De Ajacied evenwel voerde een ongeëvenaard schimmenspel op rond de argumenten die hij had om toch niet alsnog in Aken te spelen. „Verschil van inzicht met bondscoach Rijvers over de tactische aanpak", heette het. Met zo'n verhaal kun je alle kanten op, temeer daar Cruijff op geen enkele manier duidelijk wilde maken waar die ver schillen dan precies in zitten. In een radioprogramma zater dag kwam hij na lang aandringen van interviewers niet ver der dan een vage toespeling over het verkiezen van Kieft boven de door Rijvers opgestelde Van Kooten. Meer niet. Na zo'n mistig verhaal zou je bijna geloven aan een in el kaar gestoken spel, waarbij niet alleen de zich nu in de han den wrijvende bondsofficials waren betrokken, maar de commercieel ingestelde Cruijff evenzeer. De opmerking za terdag in zijn column in een landelijk ochtenblad „dat er in ieder geval weer over de wedstrijd Malta-Nederland werd gesproken" zegt wat dat betreft veel, zo niet alles. Het is een niet onbekend fenomeen in de voetbalwereld dat nadrukke lijk naar de gunst van het publiek wordt gehengeld door het creëren van een rel of ten minste een tot de verbeelding sprekende affaire. Waarom zou die aanpak vorige week niet zijn toegepast? ONDERTUSSEN schijnt de deur naar Oranje voor Cruijff voor de veel belangrijker wedstrijd in februari in en tegen Spanje nog op een kier te staan. Als Cruijff dan wel in de arena verschijnt, zou dat een aantal dingen kunnen beteke nen. Ten eerste: Rijvers heeft de leiding dan (tijdelijk) geheel overgegeven aan Cruijff, zoals deze dat vorige week voor het duel met Malta ook al wilde. Ten tweede: Cruijff wil zijn ooit gevestigde (Barcelona) maar later danig gedeukte (Levante) reputatie in Spanje nog eens van een nieuw vernisje voor zien, omdat hij zich naar verluidt na zijn actieve carrière in dat land wil vestigen. En een goede naam in Spanje kan voor Cruijff (denk aan de commerciële aspecten) best plezierig zijn. ALS voor Spanje-Nederland de geschiedenis van vorige week zich herhaalt, laden alle betrokkenen wel érg de schijn op zich aan in elkaar gestoken spelletjes te werken. Dan ech ter is het belang voor de KNVB niet zó groot, want de ont moeting wordt in Spanje gespeeld. En daar is voor de voet balbond geen recette te verdienen. Het zal er daarom wel op neer komen dat de deur, die nu dus nog schijnt open te staan, in de komende periode definitief in het slot valt. Hoe jammer dat ook is voor het Nederlandse voetbal en het oranjeteam, dat zijn beste speler niet meer in de gelederen kan hebben. Maar spelletjes behoeven dan ook niet meer te worden ge speeld. Speler Trinidad 99 jaar geschorst ZURICH Voor het aanvallen en verwonden van een scheids rechter werd Floyd David, een voetballer van Trinidad, door de wereldvoetbalbond die zaterdag in Zürich vergaderde, voor 99 jaar geschorst. De FIFA deelde nog meer straffen uit. De Roe meense international Floreanu Dumitrache kreeg een schorsing van zeven jaar. Ook hij had de scheidsrechter aangevallen. We gens knoeien met leeftijden mag Honduras niet deelnemen aan het wereldkampioenschap voor junioren. De Noordkoreaanse voetbalbond werd twee jaar geschorst. De bond werd verant woordelijk gesteld voor het aanvallen van de scheidsrechter tij dens de Aziatsiche Spelen. De betrokken officials kregen een le venslange schorsing. twee doelpunten samen met Dick Schoenaker de meest succesvolle schutter was. De bonkige Deventernaar had zich in Aken prima in zijn ele ment gevoeld. Daar waar hij bij zijn eigen club Go Ahead Eagles de laatste tijd ook in defensief en spelverdelend op zicht nogal wat werk moest opknappen, kon hij zich giste ren beperken tot de rol die hem het best ligt. Die van in het strafschopgebied van de tegenpartij onrust zaaiende en scorende spits. „Heerlijk", al dus Van Kooten. „Voor het eerst dit seizoen heb ik weer eens met plezier gespeeld. Dat komt ook omdat er vooraf goe de afspraken waren gemaakt met onder meer Dick Schoe naker. Er moest geschoffeld worden en daar ben ik nu een maal het type wel voor. Zoiets had trouwens ook met Peter Houtman en mij gekund". Het is aannemelijk dat Van Kooten tegen Spanje hooguit tot de reservebank zal reiken. Zelf begripvol: „Niet onlogisch natuurlijk. In Spanje zal er waarschijnlijk wel weer ge counterd moeten worden, hoe wel ik van mening ben dat dat een spelletje is dat ons Neder landers niet zo ligt. Maar in derdaad, als ik mee moet, dan zal het misschien voor een mi nuutje of twintig zijn, wanneer het nodig is". Meer illusies Voor de reis naar Spanje mag Hugo Hovenkamp zich meer illusies maken. En dat is dan mede een gevolg van de posi tionele omzetting die zaterdag alsnog plaats vond toen bonds coach Kees Rijvers om de tafel ging zitten met de laatst over gebleven vedette van AZ'67, Piet Schrijvers, aanvoerder Ben Wijnstekers en Michel van de Korput. De keuzeheer had aanvankelijk Wijnstekers als libero aangewezen, maar die beslissing riep in het con claaf met genoemde vier spe lers nogal wat weerstanden op, omdat de Feyenoorder niet eerder die toch vitale post be kleedde. Hugo Hovenkamp: „Schrijvers kwam met het idee om Peter Boeve, Bennie Wijnstekers en mij op hun ei gen plaats te laten staan. Op de plaats te laten staan, die we ook bij onze club bekleden. Rijvers bleek heel flexibel en was het met die wens wel eens. We hadden het daar als verdedigers vrijdag al over ge had". Rijvers zelf verklaarde de plotselinge ommezwaai, die min of meer symptomatisch voor zijn wijze van werken is, door de afwezigheid van twee aanvallers in de opstelling van Malta, met wie hij vooraf ter dege rekening had gehouden. De bondscoach: „Tegen IJs land (toen Malta op Sicilië met 2-1 won; red.) was ik het meest onder de indruk van Joe Xue- reb, een snel en handig baasje, dat toen rechterspits stond. Za terdag werd het me duidelijk, dat hij helemaal niet meegeko men was. Evenmin als de aan vallende middenvelder, die ik toen niet slecht vond. Voor ons maakte dat organisatorisch de zaak een stuk eenvoudiger, dat ze maar met één spits kwa men". Hovenkamp acteerde daardoor dus toch als libero en deed dat op een wijze, zoals Rijvers die zo graag van Ruud Krol zou hebben gezien, maar van wie hij een dergelijke speelwijze niet meer hoeft te verwachten. Impulsen De impulsen van de regelma tig „inschuivende" Hoven kamp waren aanvankelijk overigens niet aan Oranje be steed. De brigade van Rijvers had zelfs een strafschop nodig om het verzet van het povere Malta, dat geen moment kon aantonen waarom het IJsland klopte, te breken. Maar toen Edo Ophof in de 22ste minuut de overtreding van Mario Schembri ten opzichte van Pierre Vermeulen met een zie dend schot vanaf de stip had afgestraft, liep de score voor rust nog tot 4-0 op. Eerst kopte Kees van Kooten meesterlijk raak op een voorzet van Hugo Hovenkamp, die tien minuten voor de pauze zelf verwoes tend uithaalde en vier minu ten later Dick Schoenaker Edo Ophof opent de score door doelman Bonello van Malta via een strafschop te passeren. voorbereidend werk van Peter Boeve zag afronden. Na de hervatting was het al snel 5-0 door al weer Schoenaker, dit maal op aangeven van Michel van de Korput. De eindstand werd tenslotte in de 70ste minuut door Kees van Kooten op 6-0 bepaald, na een vrije trap van Vermeulen, de vleugelaanvaller van wie aan zienlijk meer dreiging uitging dan van René Hofman, de de butant van Roda JC, die aan toonde zich beter thuis te voe len in een counterende ploeg. Niet onbegrijpelijk werd Hof man halverwege de tweede helft evenals Gerard Vanen burg, die als middenvelder in een vrije rol fraaie individua listische acties en dito passes met knullig balverlies afwis selde, naar de kant gehaald om plaats te maken voor Ruud Gullit en Jurry Koolhof. Rij vers wenste het matige spel van de zelf bepaald niet te leurgestelde Limburger echter niet als reden voor diens vroegtijdig afhaken te bestem pelen. „Dit was een wedstrijd waarin je gewoon dertien man moet laten spelen. Over Hof man ben ik ook niet ontevre den, omdat het voor zijn spel Tegen Spanje zal dat 16 febru ari stellig het geval zijn. Zo zeer onderkent ook Rijvers het belang van dat duel, dat hij de selectie in het weekeinde van 25 en 26 januari of een week later bijeen wil hebben. „En wie dan niet aanwezig is, moet de consequenties daarvan ook maar accepteren", liet hij er quasi dreigend op volgen. WILLEM PFEIFFER Malta-Nederland 0-6 (0-4): 21. Ophof (strafschop) 0-1, 24. Van Kooten 0-2, 34. Hovenkamp 0-3, 39. Schoenaker 0-4, 51. Schoenaker 0-5, 70. Van Koo ten 0-6. Scheidsrechter: Pauly (Wdl); toeschouwers: 15.000. Malta: Bonello; Consiglio (M. Farru- gia). Schembri, Holland, E. Farrugia; Salerno, Fabri, R. Xuereb (Degior- gio); E. Farrugia, Spiteri-Gonzi, G. Nederland: Schrijvers; Wijnstekers, Hovenkamp. Ophof, Boeve, Vanen burg (Gullit), Van de Korput, Schoe naker; Hofman (Koolhof), Van Koo ten, Vermeulen. Stand groep 7: Nederland 3 2 1 0 5 9-2 Spanje 2 1 1 0 3 4-3 Ierland 3 1113 6-5 Malta 2 10 12 2-7 IJsland 4 0 13 12-6 Eerstkomende wedstrijd: Spanje-Nederland (16 februari 1983) Kees Rijvers richt een tevreden blik op het veld, waar het Nederlands voetbalelftal bezig is Malta te verslaan. Links van de aeDlaaade bondscoach Jurri Koolhof, rechts kijkt assistent-coach Rob Baan toe. Kooten kopt de bal langs de Maltezer doelman Bonello en brengt de stand voor Oranje. Het op papier al speelschema in 7 van de voorron- \xt het toernooi om ropees voetbalkam- :hap heeft Neder- lehalve financieel, ook in sportief een niet te onder- n voordeel opgele- n de „uitwedstrijd" rde Nederland gis- let 6-0 en verschaf- daarmee een goede Je hoeft immers rofeet te zijn om te Hen, dat landen nje en Ierland, nor- esproken de enige concurrenten «Plaatsing voor de ide in Frankrijk, n wel noodzakelij- naar Malta vrijwel niet een zo ruime uilen overhouden. mf in Aken bete overigens ook de ^^ege van het Neder- "^elftal op vreemde sinds 29 april van jjl trig jaar, Cyprus 0 werd geklopt. juit die invalshoek viel bondscoach Kees Rij keren wat te vieren in taar 17.000 toeschou- pr een nu en dan ou- aandoend sfeertje Puur wedstrijdmatig de wedstrijd nau- conclusies, tot de ko tegen elftal on weer op diverse zal zijn. ontmoeting staat im- van Jan Pe- Krol in Oranje wie weet heeft ook tegen die tijd de tegen een te- in de nationale ploeg afgelegd. Bovendien het tactisch concept, van zo doelpunten ge- anders van op- zelf ging con- ip van het, zoals viel eenzijdige ook uit de weg. gezond om na zo'n al weer over ver te gaan praten, te daar iedereen van- heeft gewerkt, bij voorkeur eerst de Kerstdagen en af en ga dan al- rustig overden- wedstrijd als die ligt nauwelijks Je moet te- de uitslag, om- gemaakt hebt, ter- overdreven Veel Dan heb je gedaan". gold vooral Hugo en Kees van Koo- wie de laatste met

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13