Mevrouw Van der Valk vrij, ontvoerders vast üuisenberg: Verhoging belasting verkeerd LOSGELD BEDROEG 12,5 MILJOEN ^caragua meldt inval Jmoza- aanhangers _F Lee Towers:„Ik ben een houten klaas" Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlhofl Pers. Apothekersdi jk 342312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank Amro-bank n.V. Leiden. DirecleurhooidredacteurlI.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0.34 per mm. Abonnementen: (ind.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal /61,25. )aar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00tot 15.00 uur tel. 071-122248. i der Reijden ïz>/>iflaarmee tege" ftstslaan de bezwa- |n de verschil- organisaties. iame de apo- fs vreesden ^gg|administratie- jinhoop". Uit btitie, die de iecretaris naar ^eede Kamer 984 men brief HAAG s die in het land wonen n bij de Euro verkiezingen 184 voor het per brief en. De minis- is gisteren rd gegaan •en wijziging ■-g kieswet die igelijk maakt. Opig geldt dit nog alleen de (landers die in (landse open- dienst in het iland werk- fcijn en wat de LTm ese verkiezin- betreft voor Nederlanders een der EG- len wonen, (ater zal het ten per brief en, voor andere ganders in het ■land mogelijk Betoging in Argentinië eist tweede slachtoffer BUENOS AIRES De grote betoging van donderdagavond in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires heeft gisteren een twee de slachtoffer geëist. Volgens medische kringen betreft het een jongeman van 23 jaar, die in een militair hospitaal is over leden. Het Argentijnse staatshoofd, generaal Bignone, heeft gisteren het hoofd van de politie in Buenos Aires, Bautista Sasiain, gelukgewenst met het „Voorbeeldige ge drag van de politie, die heeft verhinderd dat zich ernstiger ongeregeldheden voorde den". Voetbaluitslagen zonder geluid HILVERSUM Omdat er veel pro testen zijn gekomen van televisiekij kers over het voorlezen speciaal op zaterdagavond van de al geprojec teerde voetbaluitslagen, is besloten na de winterstop (8 januari begint de KNVB weer met bekervoetbal) al leen nog maar die uitslagen in beeld te brengen. In het vervolg zal de nieuwslezer nog wel aankondigen dat de uitslagen eraan komen, maar als die op het scherm verschijnen zal een muziekje klinken. Veel kijkers hadden bezwaren gemaakt omdat men vlak voor de uitzending van „Studio Sport" de uitslagen nog niet wilde weten. LEEUWARDEN De Vereni ging „De Friesche Elf Steden" heeft gisteren besloten vanaf dit schaatsseizoen een selectieproce dure voor deelname aan de Elfs tedentocht toe te passen. Voor taan mogen slechts 300 rijders aan het in 1963 voor het laatst gehouden evenement deelne men. Uit de aanmeldingen van voorgaande jaren bleek het deel nemersveld volgens het bestuur namelijk „onverantwoord groot". Pagina 9: Ommezwaai bij Elfs tedentocht. Bouw Zoetermeers ziekenhuis kan in 1983 beginnen ZOETERMEER Het ministerie van Wel zijn. Volksgezondheid en Cultuur heeft de plannen voor de bouw van een Zoetermeers ziekenhuis goedgekeurd. Dit is gisteren, vlak voor het begin van het laatste gedeelte van de begrotingsdebatten in de Zoetermeerse gemeenteraad, bekend gemaakt door me vrouw J. van Leeuwen. Zij heeft niet alleen de leiding van de CDA-gemeenteraadsfrac- tie, maar is ook voorzitter van de Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer. Het mi nisterie gaat akkoord met het schetsontwerp, dat is ingediend door de stichting. De plan nen kunnen nu verder worden uitgewerkt en de bouw mag in 1983 beginnen. ROSMALEN Mevrouw A. van der Valk-Van der Capelle (51), echtgenote van een van de eigenaars van het Van der Valk- concern, is gisteravond rond half twaalf door haar ontvoerders op een veld ten zuiden van Eind hoven vrijgelaten. Vol gens justitiewoordvoerster mevr. Toos Faber-De Heer verkeert mevr. Van der Valk uiterlijk in goe de gezondheid, in aanmer king genomen „de afschu welijke ervaring" waar aan zij heeft bloot gestaan. Mevrouw Van der Valk heeft gedurende drie we ken in een tent verbleven. De politie heeft vannacht in het zuiden van Duitsland ne gen mensen aangehouden, voor het merendeel Italianen. Onder hen was de man die in het Duits met de familie heeft onderhandeld. De aangehou denen zijn vijf mannen en vier vrouwen. Volgens mevrouw Faber is de aanhouding van de negen ver dachten het resultaat van „buitengewoon vruchtbare, zeg maar voorbeeldige samen werking tussen de politiekorp sen van Nederland, Belgié, Duitsland en Zwitserland. Als je een handboek zou moeten schrijven zou dit als een klas siek voorbeeld van samenwer king daarin worden vermeld". Losgeld De familie heeft voor de vrij lating een losgeld van 12,5 miljoen betaald. Het is donder dag in de buurt van de Duitse stad Trier door een dochter van mevrouw Van der Valk en haar echtgenoot op een par keerplaats achter een aantal bomen gedeponeerd. Zij was naar Trier geleid via een lange omweg, zoals ook de eerste mislukte poging om een los geld van 10 miljoen te over handigen was verlopen. Die eerste poging mislukte omdat de ontvoerders vreesden door de politie te worden gescha- Bij de aanhouding is een deel van het losgeld gevonden. Mevr. Faber heeft een goed vertrouwen dat tenslotte een aanzienlijk deel van de betaal de twaalfenhalf miljoen -gul den terecht zal komen. De vrijlating kwam juist bin nen de termijn die de ontvoer ders donderdagochtend bij de overhandiging van het losgeld hadden gesteld. Mevrouw Van der Valk belde, nadat zij door de ontvoerders uit de auto was gezet, aan bij een woonhuis. Daar werd de politie gewaar schuwd. Pagina 5: Ontvoering omge ven door geruchten De heer Van den Nieuwenhuyzen, schoonzoon van de vannacht vrijgelaten mevrouw Van der Valk, brengt een toost uit op de goede afloop. Tijdens de ontvoeringszaak onderhandelde hij met de ontvoerders. (inzet Mevrouw Van der Valk) Pana» Lokhort (Van onze sociaal- Higde i economische redactie) 53. HAAG Dr. W. Duisenberg, president-directeur jde Nederlandsche Bank, meent dat de regering lenteel een „teleurstellend" inkomensbeleid voert, findt het fout dat de regering in een poging de krachtontwikkeling te beïnvloeden, „opnieuw het door haar zelf terecht .verwerpelijk geachte in- lent van de lastenverzwaring heeft ingezet", aldus recordf:'n^er6 gisteren in de Sociaal-Economische Raad pikpresident doelde erop dat onder druk van de Twee- mer de belastingtarieven verhoogd zijn, om een verho- fan het minimumloon en de laagste sociale uitkeringen te kunnen financieren. Duisenberg meent dat de belastingdruk tenminste stabiel moet blijven, wil de eveneens noodzakelijk ge achte loonmatiging kans van slagen hebben. Met een loonmati ging, die wordt gecombineerd met een lastenverzwaring, loopt men de kans dat de koopkracht van de mensen tezeer afneemt en de bedrijven dus nog meer moeite zullen krijgen bij het afzet ten van hun produkten. De toespraak van Duisenberg maakte onderdeel uit van een de bat in de SER over het sociaal-economisch beleid op middellan ge termijn, waarover een advies uit moet aan de regering. In dat verband merkte Duisenberg op dat herverdeling van werk, waar het kabinet ernst mee wil maken en waarvoor de werkne mers de prijscompensatie van 31 december willen inzetten, een maatregel is van de korte termijn. „Zo'n maatregel kan het aan tal werklozen enigermate doen dalen, maar kan geen enkele bij drage leveren tot re-activering van de economie". Dat geldt volgens Duisenberg wel voor loonmatiging (als ten minste gelijktijdig de lasten niet omhoog gaan) en het terugdrin gen van het financieringstekort, hoewel het dan wei gaat om maatregelen die pas op lange termijn vruchten afwerpen. Dui senberg noemde het „gelukkig" dat men zo langzamerhand in brede kring overtuigd is van de noodzaak van dit terugdringen van het tekort. Hoe ernstig de situatie van dit moment is, ilu- streerde Duisenberg door te wijzen op het feit dat de staat jaar lijks per werkende Nederlander een schuld van zevenduizend gulden aangaat, die moet worden afgelost en waarover rente moet worden betaald. Duisenberg pleitte er voor dat het tekort in vier jaar tijd tot vier a zes procent wordt teruggebracht. Daar voor is het nodig dat de uitgaven van de overheid zelf en van de sociale verzekeringen fors worden gereduceerd. Daarnaast mo gen de lonen in het particuliere bedrijfsleven, wel wat stijgen, temeer omdat de laatste tijd de concurrentiepositie van ons land wat verbeterd is. Een zelfde stijging als in West-Duitsland zou verantwoord zijn, meent Duisenberg. ""Kgua Minstens 700 iguaanse ballingen zijn l Honduras Nicaragua ngevallen en zijn in felle hten verwikkeld met le- isirouilles. Dit is gisteren militaire bronnen in Ni- i, die volstrekt anoniem blijven, bekend ge ms een van de militaire len zijn er de afgelopen dagen „felle gevechten" r t>eglr^je Njcaraguaans_Hondu- ieuwej,rens geievertj aan zijden veel slachtoffers 1 in geëist". Volgens be- in zouden de bannelingen >lan zijn de stad Jalapa in I »men. Deze stad ligt op vijftien kilometer van de grens. De bannelingen zijn aanhangers van de in 1979 verdreven dictator Somoza en willen met geweld proberen de Sandinistische regering in Nicaragua ten val te brengen. Hierbij worden zij gesteund door de Amerikaanse regering. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, D'Es- coto, heeft verslaggevers laten weten dat de regering van Ni caragua officieel heeft gepro testeerd bij de regering van Honduras. De Hondurese mi nister van buitenlandse zaken, Paz Barnica, verklaarde giste ren dat Nicaragua „een op rechte dialoog" tracht te ont wijken. anikrant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant I nog dezelfde avond nabezorgd. Afdeling Leiden afgelast LEIDEN De afdeling Lei den van de KNVB heeft alle voor vandaag vastgestelde wedstrijden in verband met de gesteldheid van de terreinen afgelast. Ploeg: gecoupeerde hond weren van tentoonstelling DEN HAAG Staatssecreta ris A. Ploeg van Landbouw en Visserij wil een verbod waar door gecoupeerde honden (af gesneden staart en oren) niet meer op tentoonstellingen mo gen pronken. Ploeg heeft zijn opvatting over het couperen van honden geuit in zijn eerste gesprek met de dierenbescher ming. Oudste man van Nederland In het bejaardentehuis Borgsate in rotterdam-Schiebroek vierde gisteren Dirk van der Kooy, de oudste mannelijke inwoner van ons land, zijn 107e verjaardag. De burge meester van Rotterdam, Peper (links), en de burgeeemster van Pijnacker, De Brielle (rechts), luisteren aandachtig naar Van der Kooy die op deze gedenkwaardigde dag nog eens terugblikte in zijn lange leven. Zaterdag 18 december 1982, 73e jaargang no. 22454 Wisselend bewolkt met hagel - of sneeuwbuien. Middagtem- peratuur ongeveer 4 graden. Krachtige westenwind. Ko mende nacht lichte vorst, mor gen tijdelijk zachter. Zon op: 08.44, onder: 16.30; hoog water Schev.: 05.01, 17.17, laag w.: 00.49, 13.20. Vanavond op Ned. I om 20.10 uur „Showbizquiz" en op Ned. II om 20.28 uur „Mies" Morgen op Ned. I om 21.15 uur kerstshow van Seth Gaaikema met politici. Op Ned. II om 21.25 uur klassieke tragedie „Medea". Hij rookt niet en drinkt niet, is een oerdegelijke huisvader. „Het vak waar ik nu in zit, schijnt hondsgevaarlijk te zijn voor je huwelijkstrouw. Dat wordt me tenminste van alle kanten verteld. Maar ik heb er geen problemen mee. Want ik ben geen blitsgosertje". Aan het woord is Leendert Huij- zer, beter bekend als Lee Towers, de ex-onderhoudsmon teur die puur goud in zijn keel heeft en voor wie de feest zalen en theaters moeiteloos volstromen. In Den Haag was één voorstelling in het Congresgebouw niet voldoende en moest haastig een tweede, op dinsdag 21 december, worden ingelast. Onze verslaggever Leo Thuring proefde dezer da gen in de Utrechtse Schouwburg temidden van een gemê leerd publiek het aparte sfeertje van zo'n Tour de chant en sprak tijdens de pauze met de zanger. Zijn relaas vandaag op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale DDR tussen Luther en Lenin Volgend jaar is het vijfhonderd jaar geleden dat in het Oostduitse plaatsje Eisleben Maarten Luther werd geboren, ook precies honderd jaar geleden dat de grote revolutionair Karl Marx overleed. In de DDR wordt 1983 zowel het Lu ther- als het Marx-jaar. Onze verslagever Leo van Vlijmen schreef naar aanleiding hiervan een serie van drie reporta ges onder fte titel „DDR tussen Luther en Lenin", waarvan vandaag in Finale de eerste. VERDER IN Onze correspondent in België, Mare de Koninck, verwisselt na ruim drie jaar zijn post in Brussel voor die in Washington. Zijn laatste brief gaat over die raadselachtige Belgen. Leen Pfrommer mist persoonlijkheid bij huidige schaats- Zes bekende Nederlanders praten tijdens lunch-in- Kerstsfeer over verruwing van de samenleving. Vier amateurs bereiden verfijnd, maar toch betaalbaar Kerstmenu. Zangeres zonder Naam: „Ik haat alles wat naar discrimi natie riekt". Witte wijn uit Duitsland, een klasse apart. Britse kunstenaars verkijken zich op kerstbomen. Afperser van Knorr onder arrest STUTTGART Een 37-jarige Westduitse koopman, die zou hebben geprobeerd de levensmiddelenfabrikant C.H. Knorr in Heilbronn in Baden-Württemberg anderhalf miljoen mark af te persen, is in Heidelberg aangehouden. Volgens de Westduitse heeft de man gisteren een volledige be kentenis afgelegd en gezegd dat hij gedreven werd door geldge brek. De koopman had volgens de politie van Knorr een chèque per post van ruim anderhalf miljoen mark geëist. Zou de fabri kant weigeren, dan zou de koopman vergiftigde Knorrproduk- ten in winkels leggen. EG verhoogt hulp aan Noord-Jemen BRUSSEL De EG-commissie heeft gisteren besloten een be drag van 1,3 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor een speciale hulpactie ten behoeve van Noord-Jemen. Een deel van het geld gaat naar het Belgische Rode Kruis en het restant zal ter beschikking gesteld worden van de Internationale Liga van Rode Kruis-verenigingen. De aardbeving in Noord-Je men heeft tot voor zover bekend aan 1.500 mensen het leven gekost en minstens 50.000 mensen zijn dakloos geworden. Parlementariërs moeten melk gaan drinken STRAATSBURG Gecon- afgevaardigde. Paul marek. fronteerd met het probleem heeft het administratiekantoor van een teveel aan melk in de van hef Europese parlement gehele Europese Gemeen- gisteren de aanbeveling ge- schap. hebben leden van het daan in alle can tines, restau- Europese parlement tot directe rants en vergaderruimtes van actie besloten om het melko- het parlementsgebouw melk te verschot weg te werken. Op verzoek van de Belgische

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1