Wubbo Ockels definitief in 1985 de ruimte in Spanje opent grens in de hoop Gibraltar gunstig te stemmen Deetman wijst kritiek CDA af „Platgetrapte boer" in hal Kamergebouw' Kamermeerderheid tegen uitbreiding trendvolger Milieu-organisatie brengt groen" geld in omloop Actiebereidheidi jongeren sterk fj toegenomen BULGARIJE VERDEELT ITALIAANSE REGERING BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 PAGINA 8 Ongerustheid over gif in Hengelo neemt toe HENGELO De ongerustheid onder de bewoners van de Hengelose wijk Old Ruitenborgh, waar sterke con centraties zware metalen en insectenbestrijdingsmidde len in de bodem en het grondwater zijn aangetroffen, is gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst alleen maar verder toegenomen. De provincie Overijssel deed namelijk de mededeling dat de bodemvervuiling niet op een meter diepte zit, maar al op 35 centimeter wordt aangetroffen. Bovendien zou de juiste omvang van de vervuiling niet vaststaan. De autoriteiten hebben toegezegd het drinkwater in de wijk regelmatig te laten controleren. Verwacht wordt dat de nadere onderzoeksresultaten naar de besmetting over enkele maanden bekend zijn. Een van de wijkbe woners krijgt zitting in een gisteravond opgerichte pro jectgroep, waarvan de verschillende overheden deel uit maken. De projectgroep gaat het nader onderzoek bege leiden. Secretaris KNBTB DEN HAAG Drs. J.W.E.M. Mares (42) is be noemd tot algemeen secre taris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond KNBTB. Hij zal op 1 november 1983 in functie treden. Op die datum gaat de hui dige secretaris ir. H.W. Mulder met pensioen. Ma res is op het ogenblik hoofdredacteur van „Boer en Tuinder", het blad van de KNBTB. Deze functie vervult hij sinds 1980. Daarvoor was hij hoofd voorlichting van het Landbouwschap. Inspraak Amsterdammers over opvolging Polak AMSTERDAM Niet alleen de fractievoor zitters van de partijen uit de Amsterdamse gemeenteraad, ook individuele burgers mo gen hun wensen en opvattingen over de op volging van burgemeester Polak van Amster dam kenbaar maken. Verder worden maat schappelijke en gemeentelijke instanties (on der meer Kamer van Koophandel, vakcen trales, organisaties van ondernemers en wijk centra) uitgenodigd om hetzelfde te doen. Alle reacties tezamen worden gebruikt voor een „profielschets", die de gemeenteraad op 9 februari zal bespreken. Eind januari gaat een vertrouwenscommissie gesprekken voeren met kandidaten voor het burgemeesterschap, waarna advies volgt aan de commissaris van de koningin. Burgemeester Polak zal in juni 1983 zijn functie neerleggen. Prijs voor toepassing chip in automotor DEN HAAG De Nederlandse Ingenieursver eniging NIRIA in Den Haag heeft de hts-ers ing. P. van der Velde en ing. R. Vreede van de hts in Apeldoorn de eerste prijs, een geldbedrag van 2000 gulden, toegekend voor hun toepas sing van de chip in het ontstekingsmechanisme van de auto. De vondst „getuigt van een prak tisch en realistisch inzicht", aldus het juryrap- Eort. De toepassing van de chip in de automotor an de uitlaatgassen van de auto aanmerkelijk schoner maken en het brandstofverbruik terug dringen. Kern van de vinding die beide Apel- doorners gedaan hebben, is dat de chip meet welk moment het meest optimaal is om de vonk in het ontstekingsmechanisme van de motor te laten overspringen. De tweede prijs ging naar een toepassing van de chip op het terrein van spraakherkenning. Particuliere koeriersondernemingen hekelen concurrentie PTT DEN HAAG De particuliere koe riersondernemingen (vijfhonderd werknemers) voelen zich in ernstige mate bedreigd door de expansiepoli tiek van de PTT, die steeds meer als ondernemer optreedt en daarbij werkt met te lage tarieven. Dat heeft J. Mulders, directeur van een van de particuliere ondernemingen gisteren in Den Haag gezegd. Bij de vaste kamercommissies voor Verkeer en Waterstaat, Financiën en Economische Zaken dringen de ondernemingen aan op aanpassing van de snelposttarieven, een nader onderzoek van de exploitatieresulta ten van de snelpost en herzienir van de monopolie-wetgeving vo< het vervoer van documenten tot 5( gram. De ondernemingen beroepe zich op een rapport van een advie; bureau, waarin wordt geconcli deerd dat de PTT-snelpost al vi jaar verliesgevend is en te lage fc rieven hanteert. Voor behoud va werkgelegenheid en klantenbindir gaat de FIT door met de als prcx gelanceerde sneldienst. Een PTT-woordvoerder wilde gee commentaar geven. „De brief va de koeriersdiensten is naar het juij te adres gegaan, het woord is nu de politici". KEULEN De Neder landse kernfysicus dr. Wubbo Ockels is vanmid dag tijdens een bijeen komst in het Westduitse Instituut voor Luchtvaart- geneeskunde in Keulen officieel aangewezen als bemanningslid voor de vlucht van Spacelab D-l in juni 1985. De D-l-mis sie is een nagenoeg volle dig Duitse onderneming, waarvoor de Bondsrege ring aan de VS een be drag betaald van onge veer 175 miljoen gulden. Zoals bekend werd Ockels voor de Spacelab-vlucht, die voor het najaar van 1983 op het programma staat, gepas seerd, toen de voorkeur van de bij het project betrokken we tenschappers en technologen bleek uit te gaan naar de Westduitser Ulf Merbold. Wel werd Ockels aangewezen als reservebemanningslid voor die eerste rit, voor het geval Mer bold om wat voor reden ook deze vlucht niet zou kunnen maken. Zodra Spacelab I gevlogen heeft, zal Ockels zich volledig gaan concentreren op de voor bereiding van de D-l-missie, waaraan naast de Nederlander ook wordt deelgenomen door drie Amerikanen, een West duitser en zo goed als zeker door de Zwitser Claude Nicol- lier. Mocht Ockels in 1985 uit vallen dan wordt zijn plaats ingenomen door Merbold, die dan als eerst Westeuropeaan voor de tweede maal de ruim te in zou gaan. Spacelab D-l gaat zoals de za ken er nu voor staan, met de 28ste vlucht van een Ameri kaanse ruimtependel omhoog voor een verblijf in een baan om de aarde van ruim een week. De vlucht van Spacelab D-l zal vooral in teken staan van materiaalonderzoek, na tuurkundige experimenten en onderzoekingen en studies op het terrein van de zgn. levens wetenschappen. Er komen waarschijnlijk ook een of twee Nederlandse experimenten aan bod. Dertien jaar lang was het hek dat toegang gaf tot Gibraltar gesloten. Sinds deze week mogen de Spanjaarden de rots weer bezoeken. ALGECIRAS De Spaanse speelgoedfabriek die dit jaar een spel op de markt bracht gebaseerd op de Spaanse belegering van Gibraltar in 1782 had het niet beter kunnen treffen. Met Kerstmis voor de boeg zal het spel ongetwijfeld gretig aftrek vinden nu er sinds giste ren weer grensverkeer mogelijk is met deze Brit se enclave in het zuidelij ke puntje van het Spaanse schiereiland. Niet-Spaanse toeristen zijn daar overi gens van uitgesloten. Het besluit van premier Felipe Gonzalez om de grens te ope nen was de eerste verkiezings belofte die hij inloste. Door te laten zien dat het hem ernst is met het probleem van Gibral tar hoopt de nieuwe socialisti sche premier wat meer politie ke speelruimte te krijgen van de rechtse oppositie die de Britse enclave als een beledi ging van de Spaanse eer be schouwt. Die speelruimte heeft Gonzalez hard nodig, wil hij een serieus begin kunnen ma ken met de verwezenlijking van de rest van zijn socialisti sche verkiezingsbeloften. Het openen van de grens is een begrijpelijke stap van Spanje, want de Britten die net de Falkland-oorlog achter de rug hebben, zullen een ver andering in de status van de enclave slechts goedkeuren als de inwoners dat zelf willen. Dus moet Spanje proberen de inwoners van Gibraltar te overtuigen dat hun toekomst bij Spanje ligt. Spanje neemt echter ook een risico, want het is maar de vraag of het openen van de grens de inwoners van Gibraltar tot andere gedachten zal brengen. Voor de inwoners van Ceuta, een Spaanse enclave in Noord- Afrika, betekent de nieuwe si tuatie een regelrecht verlies. De Spanjaarden kunnen voor hun belastingvrije artikelen nu in Gibraltar terecht, het geen Ceuta bijna zeshonderd miljoen gulden aan inkomsten gaat schelen. Onmiskenbaar voordeel biedt de nieuwe situ atie voor La Linea, een ver pauperd stadje dat begint waar Gibraltar eindigt. Het valt im mers te verwachten dat vele Spanjaarden nu wel eens met eigen ogen willen zien hoe Gi braltar eruit ziet en dat zal voor La Linea ongetwijfeld een economische opleving te weeg brengen. Maar uiteraard zijn het in de eerste plaats de inwoners van Gibraltar zelf die van de toe- ristenstroom zullen profiteren. Want ondanks allerlei invoer beperkingen zullen de toeris ten met gemak kleine artike len zoals aanstekers of horlo ges over de grens kunnen smokkelen. En als de invoer beperkingen eenmaal worden opgeheven, breken voor Gi braltar helemaal gouden tijden aan. Schattingen over het aan tal toeristen dat dan zou ko men, lopen uiteen van 7000 tot 15.000 per dag. Afgaande op de ervaringen van Ceuta zouden zij ruim 200 gulden per per soon besteden. Met deze goud mijn in het achterhoofd zou den de inwoners van Gibraltar zich wel eens wat welwillen der kunnen opstellen als de onderhandelingen tussen Groot-Brittanië en Spanje vol gend voorjaar worden hervat. Maar of ze ooit echt bij Spanje willen gaan horen, blijft zeer de vraag. Het openen van de grens is voor Spanje dan ook' een stap in het duister. JOHN HOOPER Copyright The Guardian DEN HAAG „Je kan niet aan de ene kant een ploeg in het veld sturen om problemen op te lossen en vervolgens alleen maar kritiek leveren op hun beleid, zonder alternatieven aan te reiken", aldus onderwijsminister Deetman over de kritiek die in CDA-kring is te horen op de aangekondigde bezuinigingen in het onderwijs. Hij zegt dit in een interview met het CDA-partij- blad CDActueel. Deetman verwijt de critici uit zijn partij dat zij zich onvoldoende realiseren, dat CDA'ers als hij in het kabinet zijn gezet om een goed financieel-economisch beleid te voeren. Deetman kondigt verder aan met de onderwijsvakbonden te willen praten over een vermindering van het verplicht aantal uren voor een volle dige betrekking in het onderwijs. Vertegenwoordigers van Mi lieudefensie en Solidaridad hebben gisteren In de hal van de Tweede Kamer een „platgetrapte Latljnsameri- kaanse boer" en een „zak voedsel" aangeboden aan de Kamercommissie voor Volksgezondheid. Op de foto houden onder anderen de Kamerleden Ria Beckers (rechts). De Pree en Lansink (tweede en derde van links) de „boer" omhoog. De ludieke actie maakt on derdeel uit van de campag ne „Vechten voor Voedsel", die bedoeld is om de aan dacht te vestigen op de slechte voedselsituatie van de boeren in Latijns-Ameri- ka. Het gaat er daarbij om dat multinationale voedsel- bedrijven kleine boeren van hun grond verdringen en vervolgens alleen voor de export gaan produceren. Het gevolg is dat die kleine boeren hun inkomstenbron kwijtraken, terwijl tegelijker tijd het binnenlandse voed selaanbod minder wordt. wat leidt tot honger en on-)li dervoeding. |0j Beide organisaties richten^ zich tot de Kamercommissie voor volksgezondheid, om-'1 dat deze commissie binnen-* kort een oordeel moet vor4 men over de nieuwe Waren- d wet. Door middel van diep0 wet zouden overheid en.D consumentenorganisaties F de voedselindustrie tot eeife, beleid kunnen dwingen, dafet meer rekening houdt met dèei belangen van de mensen in ir de Derde Wereld. (Vervolg van de voorpagina) Een kamermeerderheid van VVD, PvdA en D'66 blijft zich verzetten tegen het voorne men van het kabinet de werk nemers bij de omroep, de be drijfsverenigingen en de zie kenfondsen als trendvolger te gaan behandelen. Zij worden uit de algemene middelen be taald en dus zou hun inkomen net als dat van de ambtenaren volgend jaar bevroren moeten worden, vindt het kabinet. De VVD wil deze groepen nog niet op dit moment, via een noodwetgeving, als trendvol ger bestempelen. Volgens de bewindsman kost dit hem vol gend jaar 100 miljoen gulden, maar VVD, PvdA en D'66 be twijfelen dat. Zij hebben ver trouwen in de matigingsbe reidheid van de betrokken werknemers, zeker als het ka binet een klemmend beroep op hen zou doen volgend jaar vrijwillig pas op de plaats te maken. Wat er gaat gebeuren met de extra belastingheffing voor ge huwde tweeverdieners is nog niet geheel duidelijk. Gisteren hield de VVD, die zich de hele week uit oogpunt van emanci patie tegen deze verhoging heeft verzet en daarvoor alter natieven aandroeg, nog een slag om de arm. Het stemge drag van de PvdA is ook nog niet duidelijk. De socialisten wijzen de verhoging in tegen stelling tot D'66 niet princi pieel af, maar willen haar be zien in samenhang met an belastingmaatregelen, wai der de door hen voorgesi.1 maar in de Kamer kan verdere beperking van di flatiecorrectie. Volgende week maandatB de regering de Kamer tweede male antwooiB Dinsdagmiddag wordt ovi miljardenbezuinigingen stemd. _j oi Om verspreiding In het buitenland mogelijk te maken, zijn de muntteksten van het „groene geld" van De Kleine Aarde in het Engels gesteld. Het geld komt vooreerst alleen binnen de DKA-organi- satie en vervolgens bij alternatieve winkels, bedrijven en restaurants in omloop. Volgens Financiën is het geld als ruilmiddel niet verboden, wel als wettig betaalmiddel. BOXTEL De milieu-organi satie de Kleine Aarde in Box tel introduceert binnen enkele maanden een nieuw geldstel sel, in de hoop uitwassen van het huidige geldsysteem te kunnen uitwissen. Het gaat om een zevental plastic munten, „groen geld", waarvan de munt-eenneid wordt gevormd door de uurwaarde. Het is een ruilmiddel, waarmee puur ar beidstijd wordt vastgelegd. Een twaalfhoekig muntstuk vertegenwoordigt een uur ar beid, de overige munten heb ben een waarde van respectie velijk tien, vijf en een minuut en vijf en een seconde verrich te arbeid. Volgens DKA heeft het groene geld tal van voor delen, zoals de onmogelijkheid voor mensen om winst op ar beid te maken. BIJ FUSIE KWJ EN NVV- JONGERENORGANISATIE [n, no heL lie UTRECHT Door de voortdurende verslecht van de rechten van de jongeren is er een enorme bereidheid ontstaan. Veel groter dan de laatste L_. het geval was. Jongeren vinden een demonstratie P niet meer voldoende en zoeken naar andere actife.EK delen. [nra: it. e Dit zeggen Fred Kagie en Sjak van de Rijdt, het voorzj en duo van de nieuwe FN V-jongerenorganisatie die rfyan ontstaat uit een fusie tussen de oorspronkelijk uit de lrs lieke vakbeweging stammende KWJ en het NV V-jon r contact. Het fusiecongres is morgen in Nijmegen wa<jn'ei een demonstratieve tocht door de binnenstad wordt jjemr den. «nmi De aanleiding voor de hardere acties is volgens Kagie dr< lijk: „Op het moment dat een rechtse regering de ink<PJnn van de jongeren op een zo simpele manier denkt te k^eei verlagen, is verzet de enige manier om dat tegen te h<re Jongeren hebben weinig machtsmiddelen om zich te ten, ze kunnen geèn bedrijf plat gooien". L "c De nieuwe jongerenorganisatie, die op 1 januari officie£ren start gaat, verwacht veel werkende en werkloze jonger» OI lid te krijgen. Het NV V-jongerencontact telt formeel lL v. leden, de KWJ beschikt over enkele duizenden pla%m p georganiseerde sympathisanten. beg (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De 43ste Ita liaanse regering van de christen- demokraat Fan- fani, heeft gisteren van het parlement het ver trouwen gekregen en kan met de uitvoering van haar beleidsprogramma beginnen. Wat niet op dit programma stond, maar wat er inmiddels wel aan is toegevoegd, is de Bulgaarse kwestie of: hoe een eind te maken aan de aktivei- ten van de spionage-bendes die Italië als arbeidsterrein zouden hebben uitgekozen. De regering van Fanfani, be staande uit christen- demokra- ten, socialisten, sociaal-demok- raten en liberalen, is nog zeer jong, maar oud genoeg om al door interne ruzies te zijn ver deeld. Vooral over die Bul gaarse kwestie zijn de coalitie- -partners het zeer oneens. De laatste weken, na de be kentenissen van Ali Agca, de dader van de aanslag op de paus, van een ex-vakbondslei der en van enkele gearresteer de wapenhandelaren, is het de Italiaanse autoriteiten duide lijk geworden dat de Bulgaarse geheime dienst (al of niet in opdracht van de Russen) een grootscheepse operatie heeft uitgevoerd om Italië te ontre gelen en de paus te vermoor den. De Italiaanse gerechtelijke macht heeft het onderzoek in deze zaak nog lang niet vol tooid. Maar daar zit het pu bliek ook helemaal niet op te wachten. De politiek dringt nu al aan op „verregaande maat regelen" tegen Bulgarije, en zelfs tegen de Russen. Fanfani werd tijdens zijn eers te parlementaire optreden he vig bekritiseerd door liberalen, socialisten en sociaal-demokra- ten, omdat hij in deze Bulgaar se kwestie veel te voorzichtig zou opereren. Het terugroepen van de Italiaanse ambassadeur uit Sofia, was volgens die par tijen volstrekt onvoldoende om de Italiaanse verontwaar diging te laten blijken. Vol gens de socialisten moest Fan fani zelfs de hele Italiaanse politiek ten opzichte van het oosten herzien. Emotioneel Volgens hem (en de christen- -demokraten) moet in deze Bulgaarse affaire al te emotio neel en al te impulsief hande len vermeden worden. Zolang de rechters nog met hun on derzoek bezig zijn, past het niet om daarop vooruit te lo pen met politieke uitspraken en besluiten. Fanfani dringt aan op grote voorzichtigheid in deze kwestie. Of zijn bezwe rende woorden in staat zullen zijn de coalitie-partners tevre den te stellen, is onzeker. Bulgarije zelf heeft de Ita liaanse beschuldigingen larie koek genoemd, en zal vandaag in Sofia alle Bulgaarse betrok kenen aan de uitgenodigde wereldpers uitleg van hun ak- tiviteiten in Italië verstrekken. Een van de Bulgaren, die Ita lië ervan verdenkt Ali Agca bij zijn aanslag op de paus te hebben geholpen, heeft al ver klaard best naar Italië te wil len komen, als hij er zeker van kan zijn dat de Italiaanse justi tie hem een faire behandeling l bc zal geven. Inkel Overigens heeft de jjoor teerde ex-vakbonoond I Scricciolo, verdacht vaPr ee nage-aktiviteiten voor ihg. garen, zijn „bekenteiop j weer ingetrokken en blfrichi tonov, agent voor Ballong in Rome en verdacht j naa menwerking met Ali, wo schuld volhouden. M#>nd. zelf, de derde arrestant.fdlen zijn ondervragers alles fturei willen horen, zelfs dat op zijn dodenlijstje stonL»«_

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8