Nieuwkoop beslist in januari over vrijetijdscentrum EI U h U U Alphense baby's zwemmen in De Dillen Nieuw pleidooi voor herstel gemeentetort Kerstvieringen Geen radioactief afval in Nieuwkoop Stakende stemmen over Ter Aars welzijnsplan Nu niet praten over samenvoegen Stompwijk A LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 ■LI' Werkloosheid Alphen tien procent hoger ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de regio Alphen aan den Rijn is de afgelopen maand met tien procent gestegen naar 1765 mannen en 822 vrouwen. Dat betekent dat er in november er 234 mannen en 97 vrouwen meer ingeschreven waren als werklozen dan de maand ervoor. De grootste slag werd toegebracht in de bouw sector. Daar werden 99 nieuwe werklozen ge noteerd. Voor de metaalsector was dat getal 24, de vervoersector 26, de administratieve sector 47 en in algemene beroepsgroepen raakten nog eens 34 mensen in de WW. Het aantal jeugdige mannelijke werklozen (onder 23 jaar) steeg met 14,5 procent tot 498. Bij de vrouwen in deze ca tegorie steeg het aantal met twaalf procent tot 442. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau is het naderende winterseizoen debet aan de ster ke stijging. Nieuwe rage waait over naar Alphen ALPHEN „Aerobic-dancing" is een nieuwe vorm van lichaamsbeweging. „Aero" betekent zuurstof en dat is precies wat het doel is van deze soort van beweging: te zorgen dat het li chaam de binnengekregen zuurstof beter kan verwerken en benutten waardoor hart en bloedsomloop in conditie gehouden worden. De dans bestaat uit rhytmische bewegingen op de klanken van popmuziek. De „rage" is in Nederland geïntroduceerd door Doris D. Odette Claassen uit Alphen heeft deze rage weer van de popster overgenomen en gaat in januari met een kursus beginnen in haar dansschool. „Het is zwaar werk, maar heel bevredigend als je uitgeput maar toch relaxed in je luie stoel kunt zakken", zo zegt zij. Maan dag 10 januari start zij om half tien in het Ash ram-college. Nieuwbouw in Aarlanderveen AARLANDERVEEN In Aarlanderveen wordt volgend jaar een nieuwbouwprojekt van tien a twaalf woningen achter de Dorpsstraat gebouwd. Dit hebben B en W van Alphen mee gedeeld aan Belangenvereniging Aarlander veen en de Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn. Of de huizen in opdracht van de Woningbouw vereniging gebouwd worden en of het dan wo ningwetwoningen of premie-A koopwoningen worden, kon de heer Cats, direkteur van de woningbouwvereniging, nog niet meedelen. „Hier is nog niet in het bestuur en in de leden raad over gesproken. Pas half januari weet ik of wij op het verzoek van B W om te bouwen ingaan". Thans worden er eveneens in op dracht van de Woningbouwvereniging twaalf woningen achter de Dorpsstraat gebouwd. Hiervan zijn er tien koopwoningen en twee huurwoningen. Adoptiefonds Zevenhoven passeert 50 mille ZEVENHOVEN Het slechts 2500 inwoners tellende dorp Zevenhoven heeft in 3 jaar tijd 50.000 gulden bijeengebracht ten bate van de fi nanciële adoptie van kinderen in de Derde We reld. In 1979 werd de Stichting Adoptiefonds Zevenhoven opgericht om via het Foster Pa rents Plan kinderen te adopteren. De beide ba sisscholen namen elk een kind voor hun reke ning. Inmiddels heeft de Stichting in totaal 37 kinderen kunnen adopteren. Naast de bijdrage van de bewoners kent de gemeente elk jaar een subsidie van 2000 gulden toe. Ter gelegenheid van het passeren van de halve ton heeft de Stichting nu een extra bedrag van 1500 gulden overgemaakt naar het F.P.P. Voor dit geld zullen een aantal graansilo's aange schaft worden voor de arme boerenbevolkin in Haïti. STREEK Na de ver schillende kerstconcerten de afgelopen week, staat ook het weekeinde in tal van plaatsen weer in het teken van Kerstmis.Zater- dag begint dat met een kerstviering in Rijpwete- ring van de Stichting GGK Geestelijk Ge handicapt Kind). Een vijf tigtal pupillen komt om half elf 's morgens bijeen met hun begeleiders in het Ripse dorpshuis. Er NIEUWKOOP „Een vrijetijdscentrum in Nieuwkoop dat door parti culieren wordt opgezet en beheerd, is niet vies en onfatsoenlijk", zei wet houder mevrouw A.A. van der Most-Ridder gister avond tijdens de begro tingsbehandelingen in haar gemeente. Zij rea geerde hiermee op de for se kritiek van links Nieuwkoop (PEP) dat tij dens de algemene be schouwingen zeer veel be zwaren maakte tegen zo'n centrum in handen van het particulier initiatief. Onlangs werd bekend dat projectontwikkelingsmaat schappij Wero BV een plan klaar heeft liggen voor een groots opgezet centrum dat tussen de vijf en twaalf mil joen gulden gaat kosten (af hankelijk van de luxe van uitvoering). B en W maakten gisteravond bekend, dat bij de verkeersrotonde aan het begin van Nieuwkoop plaats is voor het gebouw. Wero be taalt de bouw zelf en wil ook de exploitatie in eigen be heer houden. Door de bouw van dit centrum heeft de ge meente de mogelijkheid een eigen bibliotheek op te zet ten. Wethouder Van der Most maakte duidelijk dat de gemeenteraad in januari de vraag krijgt voorgelegd of er wel zo'n centrum moet ko men. In het gebouw kan on der meer een sporthal, over dekt zwembad, een biblio theek en een restaurant/dis cotheek worden gevestigd. Een voorstel van de PEP om de onroerend goed belasting niet met drie procent te ver hogen zoals het college had voorgesteld, maar gewoon op nul te houden, kreeg geen meerderheid in de raad. Al leen de fractie Nieuwkoop- Noorden (NiNo) steunde de progressie ven. Als het voor stel was aangenomen had dat de gemeente dertig mille ge kost. De heer Niezen van de VVD rekende voor dat de verhoging per gezin per jaar zeven gulden en vijftig cent kost. „Een bedrag waar ze ker overheen te komen is", zo zei hij. Moskee Een aantal fracties vroeg wanneer er schot komt in de bouw van een gebedsruimte voor buitenlandse werkne mers. Volgens wethouder Van der Most zijn de plan nen voor een moskee op los se schroeven komen te staan, omdat de betrokken buiten landse werknemers geen fi nanciële verplichtingen aan willen gaan. „Bovendien moeten de plannen van de mensen zelf komen, en niet door anderen van bovenaf opgelegd worden" zo zei zij. Verder blijkt dat B en W al een mogelijke lokatie be dacht hebben voor het nieu we politiebureau. Dat zou tussen de Wetering en de Achterweg moeten komen. Een stedebouwkundige is in geschakeld om te bekijken of dit ook echt de beste plaats is voor het bureau. De partijen waren het vrij snel eens over de begro ting voor volgend jaar. Slechts partij NiNo stemde tegen een gedeelte van de begroting omdat zij tegen de verhoging van belas tingen zijn. MOTIE UIT ANGST VOOR MINISTER WINSEMIUS: NIEUWKOOP De progressieve partijen in Nieuwkoop dienden gisteravond tijdens de begrotingsbehandelingen een motie in die moet voorkomen dat er radioactief afval ge dumpt en of opgeslagen wordt op Nieuwkoops grondgebied. Deze opzienbarende motie overviel de partijen in de raad zo erg, dat besloten werd deze de volgende raadsvergadering pas in stemming te brengen. De „overval" van minister Winsemius op de gemeente Velzen inspireerde de PvdA, EVP en PSP (gebundeld in PEP) tot het indienen van deze motie. De bewindsman besloot deze maand in plaats van radio-actief materiaal in zee te dumpen, opslagmogelijkheden te zoeken op het vasteland en wel in het Noordhollandse plaatsje Velsen. „Nieuwkoop bezit binnen haar grenzen een voor West-Europa uniek natuurgebied dat niet mag worden aangetast", schrijven de progressie ven. „Het klinkt misschien egoïstisch om je als gemeente in te dekken tegen een minister die opslagruimte zoekt, maar toch vind ik dat we deze motie moeten aannemen", zo lichtte mevrouw G.M. Slagmoolen-Roumen van PEP de motie toe. De partij beroept zich ook op het bestemmingsplan waarin staat dat elke vorm van opslag en dumping van afvalstoffen in het landelijk gebied verboden is. wordt opgetredc door het kinderlj Jonge Toekomst' „Presentatie Jei brengt het kersts dertje Panow". In Oegstgeest word! vond de jaarlijkse ke zang gehouden met „Zie, Ik verkondig boodschap". Dat geb R.K. Willibrordkerj Leidse Buurt. Het mengd Koor verleei zijn medewerking. Th. van Hazel spree leidend woord, kwoord wordt uit door prof. B. Goudsi avond begint om acif De inwoners van rendsveen krijgen zi dag om drie uur het kerstconcert door d vereniging „Liefde monie" en de zang^1 „Vox Laeta" aangel gebeurt in de kerk Petrus Banden. Het jongerenkoor Menswording in zingt zondagavond inwoners Leiderdorpse Schei Dit ter gelegenheid kerstviering die voo toegankelijk zal ziji ring begint om zeve In het Rijpweterinj huis wordt maa vanaf half acht een de „Kerst-in" ge< voor iedereen. De gratis. Het prograi meldt adventszang derkoor „De Joi komst", en het kersje dertje Panow" door sentatie Jeugdkoor' pauze zingen de koi met het koor „The I gers" kerstliedjes. weg 4] jwei (d g< heb hts, ■p hulp Tijc >leei orde mng tft d Lei Tientallen baby's gaan met hun moedér te water in De Dillen. ALPHEN AAN DEN RIJN Met grote ogen van verbazing duikt de baby met hulp van zijn moeder weer op uit het zwembadwater. Huilen is er niet bij, integendeel, baby's vinden het mach tig om te zwemmen. Lekker proesten en spar telen in de veilige armen van moeders. De eerste aanraking met het extra verwarmde zwemwater in het Alphense zwem bad De Dillen is een feit. „Je kunt een baby tot drie maanden rustig eventjes on der water laten zakken. Au tomatisch sluiten zij dan zelf mond, neus en ogen. Oudere babies hebben die reflex niet, maar dit wordt ze bijge bracht. De moeders wordt ge leerd het kind in het gezicht te blazen waardoor een schrikreactie volgt en ze mond, neus en ogen sluiten. Ook dan kun je ze weer even onder water laten spartelen". Adjunct directeur G.H. van Winsen van zwembad De Dillen is erg enthousiast over het net door de Alphense Sportstichting opgezette uur tje babyzwemmen. Elke dins dag en vrijdag kunnen va ders of moeders van half tien tot elf uur zonder afspraak met hun kindje terecht in het bad. De toegangsprijs be draagt 2,90 gulden. Het zwemmen is bedoeld voor baby's van vier weken tot ruim een jaar oud. Daarna gaan zij over naar het peuter- zwemmen. De ouder kan zelf met het kind in het water. Het zwem badpersoneel heeft voor de begeleiding een speciale cur sus gevolgd bij de Nederland se vereniging van zwemon derwijzers. Het contact tussen moeder en kind of vader en kind moet behouden blijven. Advies wordt verstrekt over de duur van het verblijf in het water en wordt aangera den de babyhuid goed in te smeren met lotion omdat zwembadwater, met zijn chloor, toch aggressief op de huid kan inwerken. Van Winsen: „Baby's kunnen, ze ker wanneer ze nog erg klein zijn niet te lang in het water, wij adviseren ouders ze na een kwartiertje af te drogen." Voor de babies zijn speciale voorzieningen in het bad. Er is ruimte voor de kinderwa gens, er zijn aankleedtafels, badjes om de kinderen met schoon water na te spoelen en boxen om de kinderen neer te leggen. De boxen staan er om de ouders gele genheid te geven koffie te drinken of nog wat na te pra ten. Volgens Van Winsen is dit sociale aspect ook van be lang. Moeders ontmoeten hier vaak lotgenoten, ze heb ben samen in het ziekenhuis gelegen of waren samen op zwangerschapsgym. Meestal heeft men elkaar uit het oog verloren maar nu is het zwembad weer een ontmoe tingsoord. Ook bestaan er sinds kort plannen om zwemuurtjes te reserveren voor zwangere vrouwen. „Door de opwaart se kracht van water kunnen aanstaande moeders leren te ontspannen en hun ademha ling te regelen. Dit zal later bij de bevalling een grote rol spelen, wat het kind weer ten goede komt" zegt Van Winsen. Later kunnen de vrouwen met hun kind te rugkomen in het water. Schoolslag Bij het zwemonderwijs zijn in de toekomst een groot aantal reorganisaties te verwachten. Men stapt in Nederland af van het expliciet behalen van A- en B-diploma's.. In de toe komst gaat men het kind zwemmen leren door gebruik te maken van de natuurlijke beweging van het kind in het water, de trapbeweging. „Waarom een kind de school slag aanleren als het met trappelen kan". In januari start het zwembad met een experiment. Twee kleuterscholen zijn uitgeno digd om met hun klas zwem men te leren volgens dit sy steem. Tot april past men de trapmethode toe, daarna wordt bekeken hoe de gevol gen van dit zwemonderwijs zijn en zullen er meer scho len benaderd worden terwijl men dan ook bij het particu liere zwemonderwijs op deze methode over zal gaan. Zoeterwoude verlengt contract met Vos en Co ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse overslagbe drijf in chemicaliën Vos en Co, gevestigd aan de Industrieweg, mag voorlo pig in Zoeterwoude blij ven in afwachting van de verhuizing naar Alphen aan den Rijn. Die beslis sing nam de gemeente raad gisteravond nadat woensdagavond de stem men staakten omdat raadslid P. Mulder van de VVD ontbrak. Gister avond was Mulder wèl aanwezig waardoor de be slissing uitviel in het voordeel van Vos en Co. Punt van discussie was of Vos en Co. verlenging van het kontrakt zou krijgen om ook na 1' januari ge bruik te mogen maken van een extra terrein (ei gendom van het Neder lands Drukkerij Bedrijf) om aldaar vaten met che micaliën op te slaan. Hoe wel niemand in de ge meenteraad stond te jui chen, zag men zich voor het blok geplaatst en vond uiteindelijk een minimale meerderheid van de raad het verstandigste om het kontrakt tijdelijk (voorals nog tot uiterlijk 1 april 1983) te verlengen. Voor die datum zal naar ver wachting bekend zijn of alle belemmeringen voor Vos en Co om zich te ves tigen in Alphen zijn weg genomen. Óp verzoek van de heer F. de Graaff van Progressief Zoeterwoude zullen alle verslagen van vergaderingen die betrek king hebben op de discus sies rond het bedrijf van Vos en Co worden gezon den naar het moederbe drijf in Duitsland om op die wijze te laten zien hoe de Zoeterwoudse gemeen teraad denkt en spreekt over de vestiging in Zoe terwoude. Burgemeester Houdijk voegde daar aan toe het ook zinvol te ach ten de perspublikaties mee te zenden. Hoewel de burgemeester dat niet met zoveel woorden zei, doel de hij duidelijk op uitspra ken van direkteur Huis man die tegen persverte genwoordigers vertelde de aantijgigingen aan zijn adres niet leuk te vinden maar „niet onder de in druk te geraken". En dat schoot bij het Zoeter woudse college en de raad duidelijk in het verkeerde keelgat! iv ee >rdei M< HAZERSWOUDE De CDA-fractie in de ge meenteraad van Hazers- woude houdt burgemees ter en wethouders eraan dat ze voor 31 maart een uitspraak doen over de verdere restauratie van de (gemeente)toren van de Nederlandse hervormde kerk. Tijdens de begro tingsdebatten, die komen de dinsdagavond worden voortgezet, liet fractielei der J. Rietveld weten dat het college van b. en w. er alles aan heeft gedaan om de restauratie uit het slop te halen. Net als de VVD is het CDA voorstander van een bedrijfs terrein tegen de grens met Zoeterwoude, in het gebied tussen Rijn en rail. Woning bouw zal tussen de Groeneweg en de Westvaart kunnen plaats vinden. De christen-de mocraten menen dat b. en w. de coördinatie van de opvang en de voorzieningen voor werklozen op zich moeten ne men. Rietveld kondigde een voorstel van het CDA aan om 20.000 te reserveren voor een jeugdaccommodatie. De PvdA/PPR-fractie is nog steeds fel tegenstander van de aanleg van een nieuwe rijks weg 11. De groepering juicht een steekspoefgewijze controle toe van de naleving van de milieuwetgeving. De gemeen teraad zou in sportaangelegen- heden meer beslissingsbe voegdheid moeten krijgen. Dekker (D'66), evei er Van Paridon, is der van de bouw v, gen verdiepingen 1 gebouw in de buur Anker. De liberalen stander van de reali dit plan in de bui voetbalvelden van Volgens Dekker sprekers van de wj veld „voor joker ge zoveel wijzigingen i zijn aangebracht. SGP-RPF-vertegenv Kaashoek hoopt din zijn voorstel om het if geld van elk raadslil met duizend gulden minderen in steng brengen. De 1500,1 vrij komen, moetej worden voor de f van de gemeentetorlj TER AAR De vaststelling van het Jaarprogramma Wel zijn 1983 vereiste gisteravond stemming in de Ter Aarse ge meenteraad. De kwestie daar bij was in feite niet het jaar programma zelf - daarmede werd door de gehele raad in gestemd - maar meer de vrees dat een bepaalde passage in het jaarprogramma het college van b. en w. toch de vrijheid zou geven om de voetbalver eniging Altior naar de Vie- rambachtspolder te verhuizen. Het was met name CDA- woordvoerder A. van der Vliet, die een addertje onder het gras vermoedde. Hij werd daarin al gauw gesteund door de PAK-fraktie bij monde van H. van der Meulen, een be kend voorstander van het „on gerept houden" van de Vie- rambachtspolder. - Hoezeer het college van b. en w. via wethouder Han Ruy- grok ook zijn best deed om beide heren duidelijk te ma ken, dat men er heiemaas naast zat met dit te veronder stellen; te vermurwen waren beide raadsleden echter niet. Er zou over deze passage ge stemd moeten worden, het geen dan ook geschiedde. Met als gevolg, dat de stemmen staakten met "6:6 en deze aan gelegenheid dus de volgende vergadering weer aan de orde komt. Burgemeester P. J. Ver hoef refereerde nog aan de be grotingsvergadering, waar het college mededeelde met resul taten van een nieuw onder zoek naar sportlokaties in de gemeenteraad te zullen ko men. Verder was de raad gisteren onverbiddelijk ten opzichte van een subsidieverzoek van de r.k. bibliotheek St. Jan. Het bibliotheekbestuur had de ge meenteraad om een subsidie gevraagd. Het colle en w. was echter dat St. Jan niet waarden van raadsbesluit had vol dus een afwijzing gen. De fracties VVD en PAK gaver ge daar volmondig De heer Van Tol v.' hield een warm ple St. Jan maar dat bl geefs. Het college houden aan het n zo meende burgemi hoef, alhoewel hij h treurde, dat St. Jar willen meewerken der H. Ruygrok, houder Welzijnszak t de dat via de biblio ting Ter Aar, di voor de gehele werkzaam dient te bevredigende oplo: de bibliotheeksituat raar zal worden ligd. le t ee :den VVD ZOETERWOUDE: ZOETERWOUDE Hoewel de Zoeterwoudse gemeente- raadsfrakties vrijwel op de zelfde lijn zitten als het gaat om de gemeentelijke herinde ling, wil de VVD-fraktie toch niet zo ver gaan als de verte genwoordigers van CDA en Progressief Zoeterwoude. De liberalen willen namelijk in eerste instantie niets weten van een alternatief in de vorm van samenvoeging van Stomp- wijk met Zoeterwoude^ Voor de VVD geldt op dit moment slechts één standpunt, name lijk handhaving van Zoeter woude zoals het nu is én ver der niets. Woordvoerder Kremer: „Als Gedeputeerde Staten het an ders zien, dan horen we het wel en kunnen we ons alsnog beraden. Uit taktische overwe gingen moeten wij voor 1 april niet met alternatieven komen. Anders geven we nu al een voorzet tot wijziging van het huidige grensgebied en dat willen we niet. Ik ben bang dat het noemen van de naam Stompwijk door G.S. als springplank zal worden ge bruikt om wellicht zelfs een nog grotere gemeente te vor men". Burgemeester Houdijk was niet bang voor een „spring- plankeffect". Hij v dat Zoeterwoude ei| moet waken dat r druk gewekt mag nergens over te p „Dan kunnen Ge Staten wel eens zeg het zullen regele Houdijk, die er aan ook geen behoefti aan een herindel hard stelde dat doi overheid gesignalee niet worden opge 2.000 inwoners woude toe te v CDA als Progressi woude konden zich het voorstel van bufï en wethouders. H; de de Ar eboi ical

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4