ezetters Troef dwingen sprek met college af S30P COMPLEX ZEKER NIET VAN DE BAAN Restauratie kelders onder Hoogstraat kost 3,6 miljoen tkeerslichten op kruispunt Haarlemmerweg-W. de Zwijgerlaan Een SPA graag. De échte, geserveerd met het flesje. LEIDSE COURANT. VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 PAGINA 3 t genoemd] g, dat hetl en m| sseur Jopl laatste woa op zodanig n Dries i: t ,naar de Seth, d(| dat zijn p ia steeds alle politi video# an de cat waa k. De na| ve| iet de catf choque P ver het 4 ddel tege :h in plat u[ als grott OLIEMJ, masse naar 18.10 3 Dlitleke 1 elein (lui nmuziekl i in de rl tijd. d - 22.101 I (NOS) I VARA) 4 er Goc WaarUookbent, vraag altijd naar de echte SPA. Wethouder P. Bordewijk smijt de deur van zijn kamer dicht, nadat hij plotseling met de bezetters van Troef- complex is geconfronteerd. Interpellatie PSP-raadslid H. de la Mar heeft aangekondigd in de raad een interpellatie te zullen houden over de kraak- actie in het voormalige Marine-complex. Het PSP- raadslid stelt dat de voorgenomen sloop van het com plex geen doorgang moet vinden en wil het college vragen te onderzoeken of het gebouw gerenoveerd kan worden. De bezetters moeten volgens De la Mar een ge bruikerscontract van minimaal twee jaar aangeboden krijgen zodat er in het complex voor deze periode ge woond en gewerkt kan worden. De la Mar heeft het college verzocht om, lopende de onderhandelingen, te verhinderen dat gas, water en licht worden afgesloten. een besluit over de bestem ming van het complex en over dat besluit moet de commissie volkshuisvesting of ruimtelij ke ordening zich uitspreken". Maandag praten de bezetters met de gemeente over de pre cieze invulling van het ver bruikerscontract dat het colle ge heeft voorgelegd. De wet houder kon zich vinden in de uitspraak van de bezetters, dat 2.000 gulden voor gas een licht per maand een beetje teveel is. „We gebruiken voorlopig maar een gedeelte van het ge bouw", werd uitgelegd. Vol gens de bezetters is 500 a 800 gulden per maand genoeg. Over de hoogte van het bedrag wilde Bordewijk zich niet uit laten. De bezetters toonden zich ver heugd over de afloop van het gesprek. „Het college wil nu eindelijk een naar ons luiste ren. Dat is al een hele verbete ring". varik vrouw igewond Een 75-jarige |t Leiden liep gisteren iremier Ruianrijding op de Lam- door Sethsweg een bekken- n satirisch 1 Zij is naar het AZL eronica zorj De vrouw stapte lit te kijken het ze- jn secretareier hoogte van de Ko- echter royïaan op. Een 26-jarige |r kon zijn auto net op dingen, ééjilstand brengen, maar bezwaren van achteren aange- gesprek npor een wagen, be- had toen )por een 21-jarige Lei- Van Setjtoor de klap schoot de p de 26-jarige man pgemerkt fcn en botste tegen de omdat zep. Beide wagens wer- geenir beschadigd, ind die mij[ Voorwaardelijke straf en boete wegens heling DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 32-ja- rige in Leiden woonachtige Egyptenaar veroordeeld wegens he ling. De man, een restauranthouder, kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar opgelegd en een boete van 1500 gulden. De officier van jus titie had zes maanden gevangenisstraf waarvan de helft voor waardelijk geëist. De rechtbank is er bij het vonnis van uitge gaan dat de Egyptenaar zich er mogelijk niet geheel van bewust is geweest dat hij gestolen goederen in huis had. Het primair ten laste gelegde, het bewust optreden als heler, achtte men niet be wezen. De Egyptenaar beweerde begin deze maand op de zitting dat er valse getuigenissen zijn afgelegd door drie mannen die wraak op hem wilde nemen. Deze mannen zouden een aantal keren in zijn zaak hebben gegeten zonder te betalen, waarop hij ze de toegang had geweigerd. De restauranthouder zou in de af gelopen twee jaar gestolen goederen, te weten levensmiddelen en geluidsapparatuur hebben gekocht. Bij zijn aanhouding wer den in zijn woning bedragen van 10.000 dollar en 16.000 gulden aangetroffen en in beslag genomen. Politie vindt gestolen gereedschap en gaspistool LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar heeft gisteren bekend gereedschap van een bouw plaats aan de Eerste Binnen vestgracht te hebben gestolen. Behalve het gereedschap werd in zijn woning een gaspistool aangetroffen. Getuigen had den de man woensdagavond op de bouwplaats zien rond scharrelen. Gisteren werd in de woning van de man, die in de buurt van de bouwplaats woont, met succes huiszoeking gedaan. De man had geen ver gunning voor het pistool. Herdenking slachtoffers Suriname niet toegestaan LEIDEN Een kort moment van herdenking van de slachtof fers van het militaire regiem in Suriname mocht gisteravond in de Vijf-Meihal geen doorgang vinden. De volleyballende leden van de Leidse International Student Clubs, een organisatie van Surinaamse en Antilliaanse studen ten, wilde gisteravond bij aanvang van de competitiewedstrijden een minuut stilte „als protest tegen het moorden van weerloze mensen in Suriname". LISC had voorgesteld de zaallichten uit te doen en gedurende een minuut kaarsen te branden voor de geëxecuteerden. De wedstrijdleiding vond echter dat het compe titieprogramma doorgang moest vinden en verboden de korte herdenking. De organisatoren van de herdenking legden zich daarbij neer waarop de herdenking zich beperkte tot het zingen van het tweede couplet van het Surinaamse volkslied door een vijftiental toeschouwers op de tribune. De Surinaamse volleybal lers speelden hun wedstrijd met rouwlintjes op het shirt. plekke zen voor LEIDEN De gemeente Leiden heeft een plan ge maakt om de historische kelders onder de Hoog straat te restaureren. De kelders zouden na het herstel voor het publiek opengesteld moeten wor den. De restauratie wordt begroot op 3.6 miljoen gulden. De kelders onder de Hoog straat dateren uit de zestiende eeuw en verkeren over het al gemeen in vervallen staat. De kelders bestaan uit meerder ruimten die van onder de win kels aan de Hoogstraat tot aan het water van de Rijn doorlo pen. Zij zijn slechts bereikbaar via de winkels. De gemeente is van plan om de kelderruimten die aan het water uitkomen te restaure ren. Hierbij wordt er van uit gegaan dat de kelders hun oor spronkelijke vorm moeten be houden. Ook zullen er tussen de vijf naast elkaar gelegen kelder-complexen geen door gangen worden aangebracht. Omdat de kelderruimten niet hoog genoeg zijn om in te staan, zullen de vloeren ver laagd worden. Boven de kel ders wordt een betonnen con structie aangebracht die het wegdek van de Hoogstraat zal moeten dragen. De Hoogstraat is momenteel verboden voor zwaar verkeer omdat er in verband met de deplorabele gesteldheid van de keldermu ren, instortingsgevaar bestaat. De kelders zullen toegankelijk gemaakt worden door langs de waterkant een vier-meter breed plankier aan te leggen. Deze vlonder zou moeten be ginnen bij de Jansbrug om on der de Visbrug langs de kade van de Nieuwe Rijn door te lo pen. Bij de Jansbrug en vanaf de Nieuwe Rijn zullen trappen aangebracht worden. De situa tie zal enigszins vergelijkbaar zijn met de situatie in Utrecht waarin zich in kelderruimten onder de kaden diverse hore- ca-gelegenheden zich gene steld hebben. Welke functie de gerestaureer de kelders zullen krijgen is nog niet bekend. Café's zijn volgens het bestemmingsplan niet toegestaan en verwacht wordt ook dat de ruimten niet zullen voldoen aan de bepalin gen in de Drank- en Horeca- wet. Het is wel de bedoeling dat de kelders voor het pu bliek toegankelijk zullen zijn, zoals bijvoorbeeld souvenier- winkeltjes of expositieruimten. Vooreerst moet nog overeen stemming worden bereikt met de eigenaars van de kelders, de aan de Hoogstraat gevestig de winkeliers. Gehoopt wordt det zij de kelders 'om niet' aan de gemeente af zullen staan. Pop Op het kruispunt Ie Zwijgerlaan - Haar- }eg zullen toch ver- |n]ten worden geplaatst. stelde de ge uit de »'ch op het standpunt, laatsing van deze lich- irband met de bezuini- ordening gaven 22,30jnd echter te kennen ipunt zo gevaarlijk te |lat stoplichten hard i. Het plaatsen van de installaties staat voor volgend jaar op het programma. Ook het plan om geen lichten te plaatsen op het kruispunt Ber- nhardkade - Kooilaan werd gisteravond niet aanvaard. Af gesproken werd dat alsnog be keken wordt of er geld voor deze stoplichten is. De twee genoemde kruispunten wor den vooral door buurtbewo ners als gevaarlijk beoordeeld. Toen de bewoners enige tijd geleden te horen kregen dat het plan was op beide kruis punten geen stoplichten te plaatsen, blokkeerden zij de Willem de Zwijgerlaan voor enige tijd. Gisteravond konden zij de raadzaal echter tevreden verlaten. Bij de bespreking van de stop lichten-nota uitten vertegen woordigers van de door de ge meente zelf ingestelde werk groep 'gehandicapten' hun on vrede met het feit dat zij niet in staat waren gesteld hun me ning over de plannen te ge ven. „Terwijl juist stoplichten voor ons van groot belang zijn", aldus één van de verte genwoordigers van de werk groep. Wethouder C. Waal be sloot de gehandicapten tege moet te komen en zei toe zijn plan nog eens te zullen bekij ken. Het gaat dan om de voor voetgangers bedoelde stoplich ten aan de Breestraat en de lichten aan de St. Jorissteeg - Hogewoerd en Hooigracht - Nieuwe Rijn. Volgens het oor spronkelijk voorstel zouden deze lichten alleen tijden de spitsuren moeten werken maar een meerderheid van de commissie gaf er de er voor keur aan dat deze stoplichten de gehele dag in werking zijn. Hetzelfde gold voor de lichten aan de Pelikaanstraat - Haar lemmerstraat die aanvankelijk verwijderd zouden worden. De gemeente is van plan om, op verzoek van een aantal ou ders, binnen afzienbare tijd de verkeerssituatie op het kruis punt Kooilaan - Herensingel te verbeteren. Hetzelfde heeft de gemeente toegezegd voor het kruispunt Bernhardkade - Be- atrixstraat. Het verzoek van de ouders om verbetering van de verkeerslichten bij de Lage Rijndijk - Zijlsingel is inmid dels ingewilligd. De oude in stallatie is vervangen door de apparatuur die enkele weken geleden nog dienst deed bij de Leiderdorpse brug. Herbie and the Gang De Leidse formatie „Herbie and the Gang" treedt mor genavond op in het Breehuis aan de Breestraat 19 in Leiden. De muziek van Herbie and the Gang is voorna melijk Rock and Roll met eigentijdse invloeden. Het concert begint om tien uur. Herbie and the gang. Mensenrech ten De slotmanifestatie in het kader van mensenrechten en verzet" wordt vandaag in de Burchtzalen aan de Burgsteeg 14 gehouden. Vanavond om half acht treedt Pepe Mendo- za, een Indiaans fluitist op. Om acht uur staat er een diase rie over Noord-Amerikaanse Indianen op het programma. Om negen uur treedt Pepe weer op en om half tien komt Gruppo Mallkus, een groep Boliviaanse Indianen. Morgen is er nog een tentoonstelling in de Burchtzaal over Palestij- nen, El Salvador, Chili, Zuid-Afrika en Guatemala. De tentoonstelling is van tien tot vijf geopend. Kerstviering In de Herensingelkerk aan de Herensingel wordt zon dagochtend de traditionele kerstviering gehouden. De koren Kooiklanken, Het Noorderlicht en de groep De Sleutels verlenen medewerking aan deze dienst. Me vrouw R. Silvester treedt op als soliste, organist is Huub de Vriend. De viering begint om elf uur. Jazz on Sunday In het restaurant van de Hans Menken Bowling aan de Boshuizerlaan treedt zondagmiddag het Dolf del Prado Kwintet op. Deze jazz-formatie bestaat uit: Dolf del Prado (bas), Jan Huydts (piano), James Martin (slagwerk), Harry Verbeke (tenor-saxofoon) en Gé Titulaer (vocaal). Het op treden begint om kwart over drie. Kerstconcert In de Hartebrugkerk wordt maandag om kwart over acht een kerstconcert gegeven door het gemengd koor St Caecilia met medewerking van Thijs van Leer en sopraan Anja van Wijk. Het Leids Toonkunstorkest zal eveneens medewerking verlenen. Het gehele con cert staat onder leiding van dirigent René Verhoeff. Jan Schmitz zal een aantal orgelwerken ten gehore brengen. Abortus „Wij vrouwen eisen" houdt op maandagavond een bijeen komst waarin gediscussieerd wordt over het perspektief van de abortusstrijd. De bijeenkomst heeft plaats in het Vrouwenhuis (Hooigracht 79) en begint om acht uur. Kerstvakantie-aktiviteiten In het buurthuis „Op eigen wieken" aan het Valken pad 2 worden in de kerstvakantie weer allerlei aktivi- teiten gehouden voor kinderen. Zo kunnen maandag glitterballen gemaakt worden. Dat begint om twee uur. Deelname kost 75 cent Dinsdag kunnen er vanaf twee uur kerststukjes gemaakt worden. De kosten be dragen één gulden. Woensdag wordt er in speeltuinver eniging „Merendroom "een middag gehouden waarbij tekenfilms worden gedraaid, een kerstverhaal verteld en pannekoeken gegeten. De bijeenkomst begint om half drie en de toegang is gratis. Donderdag wordt er ter afsluiting van de aktiviteiten een kinderkerstbingo gehouden van twee tot half vier. De toegang is 50 cent. U bestelt een SPA, eis dan ook dat U een echte SPA krijgt. Uit het SPA flesje, met het SPA etiket erop. In de hal van het Stadsbouwhuis wachten de bezetters bij de kerstboom op het gesprek met de wethouder. ning aanleggen. De bezetters willen in het gebouw kleine werkplaatsen en bedrijfjes voor jongeren opzetten. Daar toe hebben ze met behulp van de Planwinkel een plan op pa pier gezet. Ze willen van de gemeente de toezegging dat ze zeker twee jaar mogen blijven zitten om hun ideeën van de grond te tillen. „Die periode hebben we echt nodig. We vinden dat de gemeente einde lijk eens wat voor jongeren moet doen". Heen en weer De bezetters togen gistermid dag naar de kamer van Borde wijk en eisten een onderhoud over hun plannen met Troef. In eerste instantie bleek de heer Bordewijk niet van plan met de bezetters te praten. De bezetters probeerden hem tot tweemaal toe een brief aan te bieden, waarin hun plannen met het Troefcomplex op een rijtje zijn gezet. De wethouder weigerde de brief aan te pak ken. „U moet niet bij mij zijn, maar bij de ambtenaren, die de politieke beslissing uitvoeren, dat u mag blijven zitten en voor de energie moet betalen, totdat de gemeenteraad een besluit heeft genomen over de bestemming van Troef", stelde hij kwaad en smeet de deur van zijn kamer met een klap dicht. Twee minuten later her haalde dit tafereel zich, waar bij de wethouder de brief wel aanpakte met de mededeling dat hij hem „morgen" zou le zen en dat hij alleen over de voorwaarden die het college aan de bezetters stelt, wil pra ten. De bezetters weigerde dit. Toen onderwijswethouder J. Peters, de groep jongeren op de gang van het Stadhuis ont dekte, ging hij via een omweg de kamer van Bordewijk bin nen. Na wat heen en weer ge loop, kwam hij met de mede deling dat zijn collega met hulp van een paar ambtenaren alsnog met de bezetters wilde praten. Dat zou (om ambtelijke ondersteuning mogelijk te ma ken) wel op de Stadsbouwhuis moeten gebeuren, wat de be zetters van Troef weigerden. Nadat Bordewijk zelf richting Stadsbouwhuis vertrok, ging de groep alsnog met dat voor stel akkoord. De toevallig voorbij komende wethouder C. Waal („Ik ben degene, die daar zonodig groen moet aan leggen") stelde dat het college niets te verwijten valt: „De ge meenteraad heeft via het be stemmingsplan vastgesteld dat Troef moet verdwijnen en er groen moet komen. Dat voe ren we dus uit zolang de raad zich niet zegt dat we wat an ders moeten doen". Luisteren Na een gesprek van een uur bleken wethouder Bordewijk en een delegatie van bezetters het toch nog aardig eens te zijn geworden. „Het college slikt zijn voorstel tot sloop voorlo pig in", meldde de vier bezet ters, die bij het gesprek aan wezig waren. Bordewijk: „Be gin januari gaat een aantal wethouders met de bezetters praten, waarbij de bezetters hun plannen met het Troef complex kunnen toelichten. Vervolgens neemt het college - De bezetters (voormalige pand ef aan het Noord- bgen hun plannen Jn. Pas daarna zal ge van B en W i of er een voor- f de gemeenteraad het complex te |)it is het resultaat gesprek dat de gisteren van Ier P. Bordewijk jen. De wethouder er toe dat het col- Jbekijken of de ge- P waarborg voor de Jvan 2.000 gulden nd omlaag kan. dat de voorge- op van het com- zeker niet van de - het lijkt zeer de het college op nemen terug zal - waren de bezet- ontevreden over iop van de onder- i en na ingrijpen van jr J. Peters tot stand. p«AMCPen dagen hadden de ™**™^van Troef tevergeefs onderhoud met de nië. 11.Qr gevraagd. Gister- üihifï"1116" ze "er eenoes Wallonië.®" ^et kastje naar de 2AkiCimet het voornemen ^^_^^lte van het Stadhuis totdat de wethou- ie woord wilde staan. -ee had tot dusver ge- D BBC adat afgelopen dins- ■BHHVzetting begon dat ip^tor^ienteraad in januari stel zou krijgen om IT\#rex te sl°Pen- Dp de het complex wil de een groenvoorzie- 11.05 8 saturda) handelingen, die de r gisteren met de be ierde, kwamen zeer

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3