wil wao'ers tegemoetkomen Crisis in EG over Britse bijdrage Massaal verzet tegen dictaturen in Zuid-Amerika ilverrovers in Nieuwkoop gepakt Recessie heeft weinig invloed op kerstviering B.Z.N. Vrijdag 17 december 1982, 73e jaargang no. 22453 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers.'Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:JJ.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uurtel. 071-122248. De Ted-show op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.55 uur „Mo mentopname" over het li chaam vroeger en nu. Op Ned. II om 20.28 uur „Ach ter het nieuws" over kinder sterfte en om 22.50 uur „Son- ja". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Minimumtem peratuur rond het vriespunt, middagtemperatuur rond 4 graden. Matige westenwind, zondag storm. Zón op: 08.43, onder: 16.29. Hoog water Schev.: 04.20 en 16.40, laag water: 00.17 en 12.45. lesa weer jgelaten USK De Poolse vakbondsleider Walesa is gisteravond, negen uur hij door de politie was opgepakt, de autoriteiten weer vrijgelaten, ieuws over zijn vrijlating werd het ;kend gemaakt door de Ameri- president Reagan. De president nieuws gekregen via een officië- fklaring van de Poolse regering, werd meegenomen uit zijn flat in enige uren voordat hij een toe- zou houden bij het monument ter iking van de slachtoffers die bij de n in 1970 vielen. Walesa werd .bekende mannen meegenomen. 11: Politie rijdt Walesa uren- ind Blokhutten voor toeristen in Overijssel ZWOLLE In Overijssel is een plan in voorbereiding voor de bouw van vijftig a zestig blokhutten om zo eenvoudige maar vooral goedkope logies- mogelijkheden voor toeristen te scheppen, zo is meegedeeld in de Provinciale Staten. Het is de bedoeling de blokhutten neer te zetten op kampeerterreinen langs fietsroutes, lange wandel paden en andere toeristische routes. Het project kan werk bieden aan jonge werklozen. In overleg met bouwondernemers wordt in dit verband naar mo gelijkheden gezocht. Eindelijk rust Een oude vrouw uit West-Bei- roet zit aan de rand van het water. Na de oorlogsver schrikkingen is het eindelijk rustig in de stad en heeft het leven zijn normale gang hernomen. Hongersnood in Detroit DETROIT In de Ameri kaanse auto-metropool Detroit is als gevolg van de aanhou dende hoge werkloosheid hon gersnood uitgebroken. De fe derale regering heeft ermee ingestemd meer voedsel aan de gaarkeukens 'van de stad beschikbaar te stellen. De bur gemeester van Detroit, Young, had de gouverneur van de staat Michigan gevraagd de stad tot noodgebied uit te roe pen, omdat volgens hem deze winter honderden zullen om komen van honger en koude als er geen maatregelen wor den getroffen. Prins Bernhard bij Mies op de bank HILVERSUM Prins Bern- hard komt zaterdag als enige gast op de bank in het televi sieprogramma „Mies", van Mies Bouwman. De opname zal echter niet zoals gebruike lijk direct vanuit 't Spant in Bussum komen, maar wordt eerder op de dag gemaakt op Paleis Soestdijk. De prins, die antwoord zal geven op tien vragen, heeft ingestemd met de opname, omdat het de 25e keer is dat het programma wordt uitgezonden. ■BHBBI PEN HAAG Wao'ers die meer krijgen dan (iet minimum en al vóór 1980 een uitkering ont vingen, zullen enigszins tegemoet worden geko- le'n in het volgend jaar Ireigende koopkracht erlies. CDA en VVD ibben in de Kamer een wijzigingsvoorstel ingediend op de bezui nigingsplannen van het kabinet, waardoor de toeslagen die deze uit keringstrekkers thans krijgen niet op 1 januari in één klap verdwijnen, maar slechts voor de helft. De tweede helft zou op 1 juli worden ge schrapt. Dit voorstel kan rekenen op een rui me meerderheid in de Tweede Kamer. Met hun voorstel willen CDA en VVD het offer voor de wao'ers wat ver zachten. Zouden hun toesla gen in één klap worden ge kort dan zouden zij er vanaf 1 januari al meer dan tien procent op achteruit gaan. De regeringspartijen willen de pijn wat spreiden. Staats secretaris De Graaf (Sociale Zaken) verzet zich overi gens tegen dit voorstel. Het scheelt hem 60 miljoen gul den. Een nog verder gaand voor stel van de PvdA wees hij met nog meer klem van de hand. Dat wil het schrappen van de toeslagen over enke le jaren spreiden. De Graaf rekende voor dat dit de schatkist volgend jaar 185 miljoen zou kosten en in 1987 zelfs 400 miljoen. De maatregel voor de wao'ers zal overigens waar schijnlijk een van de weini ge verzachtingen zijn die de Tweede Kamer gaat aan brengen in het bezuini gingspakket van de rege ring. CDA en VVD steunen het kabinet verder op vrij wel alle punten. Dat wekte gisteren groot ongenoegen bij de oppositie, die alle po gingen een wig te drijven in het kamp van de regerings fracties en oproepen tot een rechtvaardiger verdeling van inkomensoffers te ko men stelselmatig zag mis lukken. Wöltgens (PvdA) verweet met name het CDA een „slappe en weinig prin cipiële houding". Staatsse cretaris De Graaf wees er echter met nadruk op dat dankzij koopkracht onder steunende maatregelen de mensen die louter van één minimum moeten leven dit jaar slechts een half procent hoeven in te leveren en in 1983 dankzij dit pakket vrij wel helemaal niets. Pagina 8 Meerderheid te gen uitbreiding trendvol gers EUROPEES PARLEMENT VERWERPT BEGROTINGSVOORSTEL STRAATSBURG/LONDEN De Britse regering „be treurt ten zeerste" de afwijzing door het Europese par lement van de aanvullende EG-begroting voor 1982. Als gevolg van dit besluit loopt Engeland een bedrag van 2,3 miljard gulden mis, dat Londen dit jaar zou te rugkrijgen uit de EG-kas. Terwijl de Britse regering op de „zeer ernstige consequenties" van het besluit wees, werd gisteren binnen de EG-top over een ernstige cri sis gesproken. Het Europese parlement verwierp gistermorgen met 258 stem men voor en 79 stemmen tegen het aanvullende begrotingsvoor stel van de EG-commissie. Alleen de Britse afgevaardigden stemden voor het voorstel. De begrotingscommissie van het Eu ropese parlement had eerder al met grote meerderheid voorge steld de terugbetaling aan Engeland te verwerpen, omdat de mi nisters van financiën niet voldoende garanties konden geven dat het financieringssysteem van de Europese Gemeenschap intact zou blijven. De regering-Thatcher heeft er de afgelopen jaren herhaaldelijk opgewezen, dat de Britse bijdrage aan de EG in verhouding tot de overige EG-lidstaten veel te hoog is. De Deense voorzitter van de Raad van Ministers. Möller, en be grotingscommissaris. Tugendhat, hadden het parlement voor de stemming gewaarschuwd dat verwerping van de aanvullende begroting tot een ernstige crisis in de EG zou leiden. Zij drongen aan het akkoord van eind oktober te aanvaarden. Dit akkoord voorziet in een verlaging van de Britse bijdrage aan de EG-be groting voor 1982. In haar reactie op de afwijzing eiste de Britse regering dan ook dat „de overeenkomst van 26 oktober wordt uitgevoerd". Pagina 11: Nederland betreurt besluit Europarlement >r< ng meense lident schaft atuur detariaat af IAREST De Roe- Se partijleider Ceausescu bekendgemaakt dat hij orthodox-marxistische e van de dictatuur van iroletariaat heeft afge- „Wij zweren voor altijd iletarische dictatuur af", ausescu op de eerste dag n congres van de Roe- communistische partij, lebben een socialistische yan revolutionaire-arbei- pmocratie", aldus Ceau- i Niemand mag onrecht- ig gestraft worden en uik van macht mag niet )n toegestaan, zei de pre- j.„Maar evenmin mag ie- ongestraft blijven die de :n de maatschappelijke "sr egels overtreedt en :ialistische bestel en de gen van het vaderland jit", aldus Ceausescu. in tevreden na (rek met Habib fZALEM Premier Be- :an Israël heeft gisteren ende meer dan twee uur jstand in Libanon bespro.- tiet de Amerikaanse be llaar voor het Midden- ffin, Philip Habib. Is perschef omschreef de jals „uitstekend". Hij zei' Ie ministerraad op zijn levergadering van zon- ö^&edjver Amerikaanse denk- die Habib aan de heeft gedaan, zal discus- i en wellicht besluiten boeten nemen. BUENOS AIRES/PARAMARIBO/SANTIAGO In verschillende landen op het Zuidamerikaanse conti nent is gisteren massaal gedemonstreerd tegen militai re regimes. In Paramaribo (Suriname), Buenos Aires (Argentinië) en Santiago (Chili) eisten vele duizenden mensen het vertrek van de militaire machthebbers en het herstel van de democratie. Verreweg de grootste demonstratie vond gisteren plaats in Bue nos Aires, waar meer dan 100.000 mensen meeliepen in de „mars van het volk voor de democratie". De demonstranten eisten het herstel van de democratie vóór oktober volgend jaar en ophelde ring over het lot van de duizenden vermisten. Na afloop kwam het tot ernstige ongeregeldheden, waarbij een betoger om het le ven kwam, tientallen agenten en betogers gewond raakten en meer dan 100 arrestaties werden verricht. In Chili zijn in de hoofdstad Santiago en twee ander plaatsen ongeveer tweehonderd mensen door de politie opgepakt. Zij hebben meegdaan aan demonstraties tegen de militaire regering. Dat heeft een woordvoerder van de katholieke kerk bekendge maakt. De demonstraties waren ook een protest tegen de econo mische crisis, de hongersnood en voor de eerbiediging van de mensenrechten. Pagina 11 Opnieuw massaal protest tegen bewind Bouter- Straks optimaal beeld bij IT V- programma AMSTERDAM Nederlandse kabelexploitanten die daar be langstelling voor hebben, kun nen de beschikking krijgen over het programma van de Britse commerciële omroepor ganisatie ITV. Delta teledistri- butie in Amsterdam en ITV hebben daartoe gisteren een overeenkomst gesloten. Hier door zal de beeldkwaliteit, wanneer het programma een maal op de kabel wordt gezet, optimaal zijn. Nu nog is dat af hankelijk van het weer. Met de PTT zal worden gesproken over technische faciliteiten. Veiling Flora: 250 miljoen De veiling Flora in Rijnsburg heeft vanmorgen om vijf over zes 250 miljoen gulden omzet gehaald en dit feit werd om half acht gememoreerd door veilingvoorzitter J. Vianen. De klokken in de „Mijnzaal" wer den stilgezet en de voorzitter stelde de aanwezigen op de hoogte van dit feit. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat de Flora de magische grens van 250 miljoen binnen een jaar doorbrak. De voorzit ter kon niet alleen meedelen, dat de 250 miljoen was be haald, maar ook nog dat de Flora de veiling in Nederland is met de hoogste omzetstijging van dit jaar. De omzet steeg met ruim 10 procent tegenover een landelijk gemiddelde van 6 procent. Hij zag de toekomst meet veel vertrouwen tege moet. „Door de inzet van ko pers en kwekers werd deze omzet gehaald". Simon Twisk kocht de „feestelijke" partij. Kweker C. Vianen voerde de partij aan. Beiden kregen van voorzitter Vianen een presentje aangeboden. Koningin wilde Schwietert niet als RVD- directeur DEN HAAG Koningin Bea trix heeft er voor gezorgd dat Charl Schwietert geen top functie kon krijgen bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Mr. Dries van Agt, die toen nog premier was, vond „zijn vriend" Schwietert de meest geschikte persoon voor de nieuw te creëren functie van directeur voorlichting van de RVD. Maar toen „het Hof", waarvoor de RVD ook de voorlichting verzorgt, liet we ten dit „niet zo verstandig" te vinden, zag Van Agt ervan af. De premier voelde zich echter moreel verplicht toch iets te doen voor Schwietert, die weg wilde bij de NOS. Van Agt wendde zich derhalve tot zijn collega Van der Stee, de mi nister van Financiën. Deze be dacht toen een ruil: drs. Fred Lörtzer, hoofd voorlichting van Financiën, zou naar de RVD gaan, waardoor diens plaats vrij kwam voor Schwie tert. Kort daarna volgde de aankondiging dat de NOS-re- dacteur benoemd zou worden tot directeur voorlichting van Financiën. Maar nog voordat Schwietert in functie zou tre den, werd hij door VVD-leider Ed Nijpels aangezocht als staatssecretaris van Defensie. ijaarde zit fer in 'angenis dan tehuis 'O De 93-jarige Ameri- e Isa Mae Lang heeft gekregen maar zij wil jvangenis niet verruilen het bejaardentehuis, t de directie een plaatsje taar heeft gevonden. Me- Lang, die in 1935 haar i vermoordde, zit al 38 jaar in de strafinrichting van Chino in Californië. Van 1960 tot 1969 was ze op vrije voeten na 25 jaar te hebben uitgeze ten. Ze overtrad echter opzet telijk de voorwaarden van haar invrijheidstelling omdat ze het leven in de wereld een ,hel' vond. „Isa was niet geluk kig met het bericht dat ze gra tie had gekregen", vertelde de woordvoerder van de gevan genis. De oude vrouw kan in elk geval Kerstmis nog in de gevangenis vieren, want pas in februari wordt ze „op straat gezet". DONDERDAG 23 DECEMBER STADSGEHOORZAAL LEIDEN Aanvang 20.30 uur, voorverkoop VVV Leiden Toegangsprijs 20.-, balkon 25.- Alleen zitplaatsen. SP/ALPHEN- tUWKOOP Vier Jpende mannen zijn in Nieuwkoop |ehouden, nadat zij in sp een zilvertransport len overvallen. De had een waarde van i ton. De verdachten idrie mannen uit Al- 1, 29, 30 en 37 jaar oud en een 31-jarige Amster dammer. Later hield de politie op het station van Alphen nog een 27 jarige Amsterdammer aan. De politie was op de hoogte van de overval, maar liet de rovers hun gang gaan en pakte ze pas toen zij hun daad had den gepleegd. De vier mannen reden de geldauto in Weesp klem, bonden de bestuurders en bedreigden hen met vuur wapens en gingen er met de zilveren staven vandoor. Tij dens de vlucht lieten de over vallers de bestelhus waarmee de overval was uitgevoerd achter en stapten in een ande re auto. Bij hun aanhouding boden zij nauwelijks verzet. Op het Zuideinde in Nieuw koop werden de overvallers op hun beurt door de politie klemgereden. De politie was op het ergste voorbereid want in Alphen waar vermoede lijk de overdracht van de buit aan handlangers had moeten plaatsvinden hield politie in kogelvrije vesten een aantal huizen in de gaten. In Alphen werd ook een auto beslag ge nomen. Niet uitgesloten is dat deze overvallers iets te maken had den met overvallen op banken in Aalsmeer en in Vinnen. DEN HAAG De economische teruggang lijkt weinig invloed te hebben op de kerstviering dit jaar. Naar reacties uit de hore- ca-wereld te oordelen, loopt de verkoop van kerstdiners prima, al duurde het wat langer dan voorgaande jaren. Hoewel de huurprijs voor bungalows is gestegen, zijn vrijwel alle parken, zeker die met sportfaciliteiten geheel volgeboekt, aldus de VVV en de organisatie van recreatie-ondernemers, de Recron. Naar luxe, duurdere bungalows is de meeste vraag. In de minder luxe parken is hier en daar nog wel plaats. Met de kerstdagen zullen in ongeveer 3,5 miljoen woningen kerstbomen staan, vrijwel evenveel als vorig jaar. De kerst- boom-met-kluit een idee dat boomkwekers enkele jaren gele den lanceerden is bij het publiek niet aangeslagen. De consument kiest steeds vaker voor kaarsen van Nederlandse makelij; de produktie voor dit jaar wordt geschat op elf miljoen kilo. De uitvoer zal stijgen met niet minder dan 22 procent tot 4,3 miljoen kilo. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1