uud Maas en de grove outen bij SC Amersfoort Rijvers sluit gesprek met Cruijff niet uit Van der Duim test sprintkwaliteiten SC Amersfoort in hoger beroep - >ch weer - erleg 5 *euit ndvoort sportuitslagen ginART LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 PAGINA 17. radona aan [zucht ELONA Barce- bl waarschijnlijk [aanden niet kun- }schikken over de 3 tijn Diego Mara- De medische staf Catalaanse voet- s jj stelde gisteren h onderzoek vast 5 ^radona aan geel- - lijdt. Maradona |fgelopen zondag de wedstrijd Bar- lAthletico Bilbao allen omdat hij Maradona komt jet fit voelde. meer In actie. Jo Jansen weg bij NAC BREDA Na onderling overleg heeft het bestuur van de eredivisieclub NAC en trainer Jo Jansen besloten de samenwerking aan het eind van dit seizoen te beëindigen. Jansen heeft de wens te ken nen gegeven zich elders in het betaalde voetbal te willen oriënteren. Bij NAC is men van mening dat een wijziging in het technische apparaat nieuwe impulsen aan het Bredase voetbal kan geven. Jansen is momenteel aan zijn tiende seizoen bij NAC bezig, waarvan de laatste vijf als hoofdtrainer. Europese Unie prof voetballers opgericht STRAATSBURG De Internationale Federa tie van Beroepsvoetballers, de wereldfederatie voor Voetbal, heeft haar instemming betuigd met de oprichting van de Europese Unie van Beroepsvoetballers. De bonden van Nederland, België, Frankrijk, Italië, Spanje en Zwitserland hebben zich onmiddellijk bij de nieuwe Unie aangesloten. De bonden van West-Duitsland en Engeland steunen het initiatief. Voorzitter van de Europese Unie is geworden het Neder landse christen-democratische lid van het Eu ropees parlement Jim Janssen van Raay. De Europese Unie zal in mei haar eerste werkcon gres in Nederland houden. Algemeen rappor teur Roger Blanpain zal verslag uitbrengen over problemen als de vrije vestiging en het sociaal statuut van de voetballers plus de werkloosheid die in de voetbalsector heerst. Straffen bij betaald voetbal ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft vier spelers uit het betaalde voetbal gestraft, die zondag hun derde gele kaart van het jaar incasseerden. De zaak tegen trainer Pim van de Meent van NEC, die zondag in Kerkrade door scheidsrechter Mulder de tribune werd opgestuurd, werd vanwege de onvolledigheid van de stukken aangehouden. Datzelfde gebeurde met de affaire rond de eerste-divisiewedstrijd Tel- star-FC Den Haag, die tijdelijk gestaakt werd. Volledige bewijsvoering ontbrak nog in Zeist. De straffen: C. van Tour (Excel sior), 2 wedstrijden geschorst plus 150 gul den boete; H. Erkelens (Cambuur), 4 wed strijden geschorst plus 150 gulden boete; C. Dekker (Fortuna S), 2 wedstrijden onvoor waardelijk geschorst, 1 wedstrijd voorwaar delijk plus 250 gulden boete; A. Koops (Veendam), 2 wedstrijden geschorst. Van 't Hek jubileert MELBOURNE Tom van 't Hek is de tiende Nederlandse hockeyspeler in de historie, die de honderd interlandwed strijden heeft volgemaakt. De nog pas 24-jarige student in de medicijnen uit Amsterdam, be reikte dit respectabele aantal gisteren in Melbourne in het duel met Pakistan. Hij kreeg na afloop een zilveren schaal uitgereikt uit handen van be stuurslid Wim Cornelis van de KNHB. Van 't Hek debuteerde in Oranje op 24 september 1976 in Poznan tegen Oost- -Duitsland. Hij maakte in hon derd interlandwedstrijden 52 doelpunten. Record-internatio nal is nog steeds Paul Litjes. Chapman overleden LONDEN Colin Chapman, direc teur van de Lotus-sportwagenfabriek en -renstal, is gisteren overleden. Chapman, ook teamleider van de Brit se formule-1-stal, werd dood aange troffen in zijn woning in het graaf schap Norfolk. De politie stelde bij de Britse autoconstructeur een natuurlij ke doodsoorzaak vast. De 54-jarige Chapman is waarschijnlijk aan een hartaanval overleden. Chapman stond in de autosportwereld te boek als „het genie van de formule-l-wereld". Chapman, wiens renstal zes wereld kampioenen opleverde, was de man met baanbrekende ideëen. De Italiaan De Angelis en de Brit Mansell zijn de huidige coureurs van het Lotus-team. Over de toekomst van de fabriek en renstal is nog niets bekend. I nen. kpOORT Voor ?ou- 'Maas kwam de fail- (nt-uitspraak over »aan (nerfoort niet onver- ings Hij had deze n.en, [dag officieel uitge- *.ise" mi maatregel al eer- ins" »rwacht. „Eigenlijk", lij, „ging het in 1973 s, toen de splitsing tussen HVC en SC sfoort. Sindsdien is ruc- PP een periodetitel n de irgafwaarts gegaan", des- |Maas, inmiddels 43 Ne* >ud, weet waar hij :te®- preekt. s zestien jaar oud, toen „aan het eerste elftal van 0 debuteerde. Zeventien uit- f rui"1 500 wedstrijden mo" am hij afscheid van de [oortse club, die in die I al. t HVC heette. Maar die |n 1973, op het punt rIJK 1)111 Amersfoort „amateurstaart" verder Ie splitsing (Ruud Maas: 'was nooit failliet ge- ziet Maas nog enkele l, waarom het mis is op Birkhoven. „De ge- zo zegt hij, „heeft oit wat gedaan voor SC oort. Kijk naar andere naar Den Bosch en waar men toch steeds ib de helpende hand =3 Splitsing De spelers van SC Amersfoort luisteren naar het betoog van het bestuur. 5 er nog een oorzaak", „De niet uit Amer- fkomstige spelers wer- ijd veel te goed betaald, gen veel meer dan de ongens. En bovendien (i bij de SC Amersfoort "trs veel te gemakkelijk 'ken. Dan was er weer in het laadje en dan r een paar maan- En prompt vol- J namen als Piet Schrij- 'lenk Wery, Joop Wild- Ronald Spelbos. ft veel trainers zien ko- 'h gaan: Bas Paauwe Maas: „Wat was er toen Geldige sfeer. Wij had- iijd de grootste feesten uwe thuis"), de inmid- jrerleden Evert Sterk, Stroker, Hans Kroon, Hollink en tenslotte (auwe weer. Na Maas' 1 uit Birkhoven kwam an Miltenburg, de man Amersfoort nog aan jriodetitel heeft gehol- a hem probeerde Hans n en de huidige trainer Hofstee tevergeefs om Amersfoort van de laag- AMERSFOORT SC Amersfoort heeft de KNVB verzocht om de voor zondag vastge stelde uitwedstrijd tegen SVV óf te laten doorgaan óf uit te stellen, maar in geen ge val niet te schrappen. SC Amersfoort blijft aanspraken houden op het recht om be taald voetbal te mogen spelen. Dat is het standpunt van het bestuur, dat in hoger be roep wil gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Utrecht, die woensdag de SC failliet verklaarde. „De SC heeft toekomst", aldus Hans Vah- stal, Amersfoorts financieel adviseur. „Er moet namelijk een speelbare competitie blijven. De ongenuanceerde uitspraken van meneer Vilé over het terugbrengen van het aantal betaalde clubs kunnen niet inhouden dat de SC Amersfoort zomaar moet verdwijnen, zodat er tenslotte 32 clubs overblijven. De voorbarige conclusies van meneer Vilé worden door ons niet ge deeld. Twee sponsors zijn bereid om nog een keer met de crediteuren te onderhan delen. We moeten komen tot een defintie- ve afrekening van al onze schulden". Inmiddels is "ook aan de spelers gevraagd om eensgezind achter de vereniging te gaan staan. Of dat inhoudt dat de spelers de komende maanden minder salaris of misschien zelfs helemaal geen salaris zou den krijgen, daarover zwegen beide partij en. „Het is wel zo", aldus Hans Vahstal, „dat de spelerssalarissen voor het seizoen '83-'84 gegarandeerd moeten zijn, anders beginnen we niet aan dat seizoen. Vóór maandagmorgen tien uur moeten de spe lers laten weten, dat ze achter ons staan". SC Amersfoort heeft de KNVB ook ver zocht de wedstrijd, die Amersfoort tegen SVV moet spelen, in ieder geval op het programma te houden. „Voor 22 januari moet de rechtbank in Amsterdam uit spraak doen over ons beroepschrift. Daar door zou het ook nog wel eens noodzakelijk kunnen zijn de wedstrijd van 16 januari ook uit te stellen". Wanneer de KNVB ne gatief op dat verzoek reageert, zal SC Amersfoort, volgens Vahstal, niet aarzelen de KNVB voor de rechtbank te dagen. ste plaats in de eerste divisie af te krijgen. En net nu het Hofstee eindelijk bleek te gaan lukken, is het doek definitief gevallen. Rudy Maas heeft de goede pe riode op Birkhoven nog mee gemaakt. „Toen we met HVC pas in het betaald voetbal speelden, waren er toch vijf- a zesduizend toeschouwers per wedstrijd. Dat elftal waar ik in debuteerde, was geweldig. Praktisch allemaal Amers- foortse jongens. En dat is be langrijk. Later kwamen de eerste Utrechtse spelers, maar dat het in hoofdzaak Amers- foortse jongens waren, merkte je toch wel. HVC was toen een grote hechte vereniging. Ging ie via het Soesterkwartier naar het veld toe, dan was er bijna geen doorkomen aan". zakte HVC onder trainer Hans Kroon even weg, maar onder Ben Pon volgde weer een bloeiende periode. Plots kwam echter de periode, waarin de KNVB er sterk op aandrong dat de vereniging tot een split sing zou overgaan. Clubs als Ajax, Feyenoord en PSV ke ken toen duidelijk verder en hielden hun amateurs in ere. In Amersfoort ging HVC naar de amateurs terug, SC Amers foort begon zelfstandig. „Dat was", vindt Ruud Maas, „in de tijd dat er niet veel geld was. De splitsing werd toen aangeraden. Ik zag er niets in en ben toen weggegaan. Dat is de grootste fout geweest. HVC heeft nog steeds een grote naam in Amersfoort en werd een bloeiende vereniging, ter wijl de SC steeds verder ach teruit sukkelde. De vaste sup porters gingen toen ook met HVC mee, bij SC Amersfoort was geen binding, geen sfeer meer. Daarom geloof ik ook niet dat de nieuwe club als de SC Eemland het hier zou red den". „Er kwamen", rekent Ruud Maas uit, „nog maar duizend bezoekers naar Birkhoven. Hoe wil je daar nu een vereni ging op laten draaien als drie ton voor de salarissen nodig hebt. Het is duidelijk, het pu bliek heeft de SC Amersfoort in de steek gelaten. Maar dat is niet typisch een SC-verschijn- sel, dat gebeurt overal. De mensen hebben tegenwoordig veel meer mogelijkheden tot recreatie". SC Amersfoort kent in de laat ste tien jaren één sportief suc ces. Onder trainer Nico van Miltenburg werd een periode- titel gepakt. In die tijd speelde Nico van Zoghei, Ronald Spel bos en Joop van Mourik bij de SC. Er werd daarna snel uit verkoop gehouden. „De goede spelers gingen altijd weg", ver telt Rudy Maas. „Destijds ver trok Henk Wery bij ons voor veertigduizend gulden naar DWS, later kdcht Feyenoord Wery voor 250.000 gulden van DOS. Het beleid is hier altijd zo geweest. Een goede voetbal ler moest weg, dan waren er weer centjes. Dat is fout, dat zie je nu bij AZ '67 waar ze ook uitverkoop hielden. SC Amersfoort had moeten trach ten om de goede spelers te be houden. Alleen dan zouden de prestaties beter worden en wa ren er meer toeschouwers ge komen". ROB VAN DE WERVE De selectie van het Nederlands elftal trainde gisteren op Zeist. V.l.n.r.: Hoven- kamp, Van der Ven, Valke (gebukt), Hofman en Ophof. SITTARD Johan Cruijff mocht dan niet lijfelijk aanwezig zijn bij de persconferentie, voor afgaand aan Malta-Ne derland, de Vinkevener was na zijn nieuwe wei gering zich weer voor Oranje ter beschikking te stellen wel het be langrijkste onderwerp van gesprek. Bondscoach Kees Rijvers en voorzit ter Eric Vilé van sectie betaald voetbal van de KNVB verduidelijkten op het nationaal sport centrum van Sittard nog eens hun standpunten over de negatieve afloop van het gesprek zoals dat maandag in de Zeister bossen had plaatsgevon den. Rijvers, die aanvankelijk de microfoon snel doorschoof aan Vilé, toen het onderwerp ter sprake kwam: „Dinsdag ben ik in mijn beste pak naar Zeist gegaan omdat ik er van uit ging dat Johan ja zou zeg gen en we dat dezelfde avond via een persconferentie be kend zouden hebben ge maakt. Tot op de dag van vandaag weet ik niet precies waarom hij nee heeft gezegd. Hij heeft wel een verklaring gegeven, maar die was vaag. Het enige dat er uit kwam was dat hij voorstander is van wat hij de „harde" lijn noemt. Wat hij daaronder precies verstaat is mij niet duidelijk. Ik had maandag de duidelijke overtuiging dat het weer een goed gesprek is ge weest. Mijn aanpak is anders dan die van anderen, maar ik heb geen moment de indruk gehad dat ik Johan op zijn ziel heb getrapt." Eén van de knelpunten zou zijn geweest dat Cruijff te weinig zeggenschap beloofd zou zijn. De Vinkevener, dat is bekend, is een type dat graag als enige speler de aan pak voor een duel met de verantwoordelijke coach be spreekt. Rijvers: „zo'n relatie zou kunnen ontstaan als je lang met elkaar hebt gefunc tioneerd, dat is een vast staand feit, maar ik be schouw het als een algemeen principe dat altijd ook de aanvoerder erbij betrokken wordt". Rijvers, die dinsdag meldde dat „het boek Cruijff en Oranje lijkt nu definitief ge sloten", sluit het overigens niet uit dat er voor de uit wedstrijd tegen Spanje toch nog weer een gesprek met Ajaxied komt. De keuzeheer: „Alleen zou dan het initiatief weer van Johan moeten uit gaan. En het zal duidelijk zijn dat ik er dan met minder verwachtingen aan begin dan maandag". Groot Het commentaar van de bondscoach over de opstel ling van het gevecht met Malta - zondag in Aken on der arbitrage van de West duitser Dieter Pauly, opppo- nent in het kwalificatieduel in groep 7 voor het ETA van 1984 - herbergde logischer wijs geen schokkende zaken. Of je zou het aanwijzen van Ben Wijnstekers als laatste man als zodanig moeten be stempelen. De bondscoach over de rol, die de Feijenoor- der veel minder bekend is dan bijvoorbeeld Michel van de Korput of Hugo Hoven- kamp: „De kans is levens groot dat er tegen zo'n tegen stander erg veel mensen naar voren stormen. Voor de vei ligheid achterin heb ik daar om voor Wijnsterkers als li bero gekozen, ook al omdat ik nu Van de Korput en Ho- venkamp op de plaats kan la ten spelen die zij ook bij hun club innemen". Dat Kees van Kooten in Oranje, waarbij Gerald Va nenburg een vrije opdracht op het middenveld kreeg toe bedeeld, als centrumspits fungeert, vormde voor Rij vers, die een basiselftal for meerde met een gemiddelde leeftijd van 27,1 jaar, in het geheel geen punt van discus sie. Daarover: „Het is te ver wachten dat Van Kooten door de aanwezigheid van twee goed in vorm zijn speci fieke vleugelspelers (de de buterende Rene Hofman van Roda JC en Feyenoorder Pierre Vermeulen, red.) in het centrum nodig zal zijn omdat hij met zijn fysieke mogelijkheden en kopkracht meer kan bereiken dan een midvoor als Jurrie Koolhof, die bij zijn club het best tot zijn recht komt als er ge counterd wordt". nef iigp1 Öo\ bt je VOORT De gemeen- Idvoort wil het breed Lover de toekomst van atselijke circuit op starten. Burgemeester Ihouders van Zandvoort een verzoek daartoe aan de provinciale id in Noord-Holland. In an dit jaar werd het ''overleg over het dui- tuit, met deelneming B gemeente, provincie, I circuitbeheerder, door het gemeentebestuur van Zandvoort gestaakt. De ge meente wilde slechts verder praten met mensen „die beslis singen kunnen nemen". De CENAV, de exploitant van het Zandvoortse circuit, die tot 1988 een contract heeft, juicht het initiatief van het Zand voortse college toe. Woord voerder Buwalda: „Wij zien nieuwe besprekingen met po sitieve verwachtingen tege moet. De politieke wil omtrent het voortbestaan van Zand voort na 1988 is door verschui vingen op provinciaal en ge meentelijk niveau behoorlijk gegroeid." Voor het breed overleg, dat naar verwachting half januari opnieuw begint, zullen de ministeries van Eco nomische Zaken (EZ), Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) en Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM) uitgeno digd worden. self der Torre uitgeschakeld In de eerste ronde van de damesstrijd heeft zich i in Goirle op de nationale indoortennistitelstrijd net als fag bij de heren een verrassing voorgedaan. De als tweede iste Marianne van der Torre werd uit het toernooi gesla- |or de 20-jarige nieuwkomer Hanneke Raaijmakers uit [daal: 5-7,4-6. Met Van der Torre verdween ook Elly Ves- ruisloos van de baan. De oud-kampioene werd afgesc- door de 14-jarige Hellas ter Riet uit Apeldoorn met de nde cijfers van 1-6,4-6. heren heeft Wim Groenenveld zijn opmerkelijke opening houk Sanders niet kunnen vervolgen. In de tweede ronde (Martin Koek de Reeuwijker op zijn tekortkomingen: i Opvallend was de eliminatie van Rolf Thung De Am- hmer verloor in drie sets van Menno Oosting: 4-6,6-3,1-6. STA VANGER In het voor- Olympisch seizoen wil all round wereldkampioen Hil- bert van der Duim zijn krach ten testen op de sprint. In de schaatsinterland tegen Noor wegen, die morgen in het Noorse Stavanger begint, zal Hilbert van der Duim samen met allrounder Harm van der Pal deel uitmaken van de na tionale sprintploeg. Van der Pal neemt de plaats in van Lieuwe de Boer, die de voor keur geeft aan een trainings- week in het Beierse Inzeil. De interland Noorwegen-Ne- derland belooft een interessan te strijd te worden. Rolf Falk Larsen en Hilbert van der Duim zijn de sterkste rijders in het gezelschap, maar ontlopen de rechtstreekse confrontatie omdat de Noor de allround- klasse trouw is gebleven. Door de „transfer" van Hilbert van der Duim van de allrounders naar de sprinters, krijgt Frits Schalij de kans om uit de scha duw van de regerend wereld kampioen te treden. De strijd bij de allrounders richt zich nu op de confrontatie Frits Schalij - Rolf Falk Larsen. Schalij kan zich dan niet meer achter de prestaties van Hilbert van der Duim verschuilen. Vorig jaar, toen de Nederland se schaatsploeg de interland op de Groningse kunstijsbaan met overigens nooit echt van Frits Schalij afstraalde. De grote doorbraak naar de Europese top moet dit seizoen dus ko men. Stempel Frits Schalij: niet meer in de schaduw van Hilbert van der Duim drie punten verschil won (157,5 tegen 154,5), bezette Schalij achter Falk Larsen, Van der Duim en Tom Erik Oxholm de vierde plaats. Zijn beste prestatie leverde de lan ge Weespenaar op de 3000 me ter (tweede in 4.14.81). Met eenzelfde prestatie kan en mag Frits Schalij, maar ook schaatstrainer Henk Boer, in Stavanger niet tevreden zijn. Schalij za^de aanvallen van de Noorse top, bestaande uit Rolf Falk Larsen, Tom Erik Ox holm en de jeugdwereldkam pioen Björn Nyland moeten pareren. In het voorseizoen neeft Frits Schalij tijdens de IJsselcup in Deventer, de Bra- bant-Planttrofee in Eindhoven en de Domtrofee in Utrecht geen al te sterke indruk ach tergelaten. De 25-jarige bouw kundig tekenaar uit Weesp had de contouren van het nieuwe schaatsseizoen nog niet op papier staan. Stavanger moet de eerste indicatie geven over de vorm van Schalij en over het zelfvertrouwen, dat Hilbert van der Duim, goed voor sprintjes van 39.0 en snel ler, toont na het vorig jaar in Assen behaalde wereldkampi oenschap een groeiend zelf vertrouwen. Niet alleen op sportief gebied, maar ook op maatschappelijk gebied drukt de jonge Fries zijn stempel op de wereldtitel. Van der Duim, die de confrontatie met de persmedia altijd handig wist te ontwijken, zoekt het „gevaar" nu op. Van der Duim leeft in onmin met de KNSB en pro beert via zaakwaarnemer Piet Keizer een vet sponsorcontract bij een cosmeticafabrikant los te weken. De Friese rijder, die jaren op kosten van zijn vrouw Audrey en de KNSB zich uit leefde in de schaatssport, wil nu eindelijk financiëel resul taat zien voor zijn opofferin gen en ontberingen. Dit weekeinde ontmoet hij het Noorse sprintgeweld bestaande uit Frode Rönning, Kai Arne Engelstadt, Ingemar Brèdeli, Olav Marchini, Jarle Pedersen en Björn Hagen. In tegenstel ling tot vroeger wil Hilbert van der Duim zich geen buil vallen. De „witte rijder" uit de door de Nederlandse Kaasunie gesponsorde herenkernploeg heeft in het voorseizoen al duidelijk aangetoond met de beste sprinters van de wereld mee te kunnen. In Stavanger vormen Frode Rönning en Kai Arne Engelstadt de grootste bedreiging. De damesinterland zal een one woman-show van de ijzerster- ke Björn Eva Jensen worden, maar Ria Visser en Alie Boors- ma kunnen de interlandpun- ten voor Nederland binnenha len. Van Thea Limbach en de toegevoegde junior-rijdster Marieke Stam mag men nu nog niets verwachten. Ook de junioren zullen weinig moeite hebben met het Noorse talent. Frode Syvertsen, vorig iaar teleurstellend achtste en laatste, is dit weekend de „kopman" van de Noorse jeugdploeg. De winnaars van Groningen, Arne Nic Nilssen en Geir Karlstad zijn doorge schoven naar de allround- ploeg, evenals de Nederlander Rob Vunderink. De Neder landse ieugdrijders, die dit jaar onder leiding van Eddy Ver- heyen staan, hebben in Gert Jakobs en Bert Koopmans de beste troeven. WIL VAN DER PLAS Verlies voor handbalploeg DIJON Het Nederlands zaalhandbalteam heeft zijn tweede oefenwedstrijd in Frankrijk verloren. In Dijon was het A-team van Frankrijk sterker. 17-15. Bij de rust was de stand nog gelijk: 8-8. Het verlies in de gelijkop- gaande, aantrekkelijke wed strijd werd onvermijdelijk, toen Nederland in de tweede helft twee strafworpen onbe nut liet. Bij Nederland werd Jan-Willem Hamers topscorer met 6 treffers. De overige tref fers van het duel, dat gold als voorbereiding op het vandaag begonnen drielanden-toernooi, kwamen op naam van Rene de Bakker (3), Kees Kooy (2), Nico Beekman (2), Nico Prevo en Lambert Schuurs. Tennis: NK-indoor Dames, eerste ronde: Mesker-Lem- beck 6-1.6-2; J. Lembeck-Warringa 6-4,3-6,6-1; Moos-Heffels 6-4,3-6,6-4, Zwaan-BoUegraf 6-4,6-1, Raaijma- kers-Van der Torre 7-5,6-4; Flu-Pak- ker 4-6,6-4,6-1; Schilder-Ketelaar 6-3,6-2; Ter Riet -Vessies 6-1,6-4. Heren, tweede ronde: Schapers- -Moos 6-2,5-7,6-4; Sie-Boers 6-3,6-2; Don-Bruins 6-2,6-3; Albert-Reynders 7-6,6-2; Van Boeckel-Hak 6-3,6-4, Oosting-Thung 6-4,3-6,6-1; Koek- -Groenenveld 6-2,6-4; Gorter-Men- tink 4-6.6-3,7-5.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17