pnieuw massaal protest gen bewind Bouterse egering wil Suriname bespreken commissie voor de mensenrechten Van Eekelen betreurt afwijzingdoorparlement Politie rijdt Walesa urenlang rond Lagerhuis verwerpt immigratiewet ENLAND LEIDSE COURANT Populariteit Mitterrand gedaald PARIJS De populariteit van presi dent Mitterrand is de afgelopen sterk gedaald. Terwijl bij een opiniepeiling eind september nog 54 procent van de ondervraagden het optreden van het Franse staatshoofd positief beoordeelde, daalde dit percentage eind november tot 48. Het percentage ontevredenen steeg in diezelfde periode van 38 tot 41. Het linksgeoriënteerde dagblad Le Ma- tin publiceerde gisteren de resultaten van een steekproef van het Franse in stituut Louis Harris.Ten aanzien van de sociaaldemocratische premier Mauroy gaf nu 46 procent van de 1.000 onder vraagden te kennen vertrouwen in diens beleid te hebben. In september was dat 49 procent. pers bezorgd Suriname In de Braziliaanse pers ver- steeds meer alarmerende reacties op in Suriname. In het gezaghebbende ochtendblad „O Estado de Sao wordt gesproken over het „Cubanise- in Suriname". De krant waar voor „mogelijke guerrilla-acties vanuit Nederlandse kolonie tegen Brazi- de krant zijn de plannen voor de van vorige week in Suriname de Cubaanse ambassadeur in Pa- Cardenas. „De bedoeling was tot een omen tussen Nederland en Suriname, lukt. Suriname lijkt nu het eerste land te zijn, dat volledig on-1 pu van Cuba is gekomen", aldus waar- l de krant. Bommenwerper neergestort VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 PAGINA 11 Belgische diplomaat door eigen zoon vermoord FAIRFAX Een Belgische deskundige en zijn vrouw die maandag dood in hun woning waren aangetroffen, blijken door hun eigen zoon te zijn vermoord. Dit heeft de politie gis teren meegedeeld. Alain Decock (22) had be weerd dat hij zijn ouders dood had gevonden toen hij hen wilde opzoeken in Mclean in de staat Virginia, niet ver van Washington. Vol gens de politie was een familieruzie de oor zaak van de dubbele moord. De 52-jarige Paul Decock, een deskundige op het gebied van leningen, en zijn vrouw zijn gedood met een jachtgeweer. De in België geboren De- cocks woonden twee jaar in de Verenigde Staten. Hun dood had grote opschudding ver wekt bij de buitenlandse kolonie in Washing ton. „Eenvoudig redmiddel voor ten dode opgeschreven kinderen" PARIJS De helft van de ongeveer 40.000 kinderen, die volgens het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, dagelijks in de we reld doodgaan, kan op een eenvoudige en goed kope manier worden gered. Dit is de conclusie van het jaaroverzicht 1982- 83 van Unicef over de „situatie van het kind in de wereld", dat de directeur-generaal, Grant, gisteren in Parijs publiceerde. Volgens Grant kan verreweg de meest voorkomende doods oorzaak bij kinderen in ontwikkelingslanden vochtverlies als gevolg ingewandsinfectie bestreden worden met een eenvoudige oplos sing van suiker, water en zout. In het rapport wordt tevens de terugkeer naar borstvoeding bepleit 18.00e '7.50 >7,00 150 MARIBO „Wij n voor ons geliefd !Ï*me. Weg met cfe 'n van Bouterse, Igjnet Cuba, weg me '^ordenaars van onze ïn en kinderen". itond te lezen op ïtten, die gistermid- in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo werden uitgedeeld tijdens een massale demonstratie tegen de militaire macht hebbers. Het was voor de tweede achtereenvolgen de dag dat in Paramaribo werd gedemonstreerd. Na de mars kwam het tot eni ge ongeregeldheden, maar grote incidenten hebben zich niet voorgedaan. Pogingen van de politie de op tocht uit het centrum van de stad te leiden liepen op niets uit. Agenten werden door de betogers vriendelijk omarmd, terwijl de anderen gewoon verder liepen. Op het Onaf hankelijkheidsplein heeft de politie de betogers met één traangasgranaat uiteengejaagd. Later ontstonden in het cen trum van de stad relletjes tus sen politie en jongeren. Op de bevolking is opnieuw een be roep gedaan zich aan de veror deningen van-de noodtoestand te houden. In Paramaribo bleven ook gis teren de scholen gesloten. In veel gevallen zijn de leerlin gen met vervroegde kerstva kantie gestuurd. Bij Suralco wordt nog steeds gestaakt. El ders komt men wel naar het werk, maar wordt de meeste tijd doorgebracht met praten. Gisteren is ook bekendge maakt dat de Surinaamse grenzen weer zijn opengesteld om te voorkomen dat econo mische activiteit negatief wordt beïnvloed. De grenzen zullen echter streng worden gecontroleerd, zo werd eraan toegevoegd. 'bnze parlementaire re- 3AAG De rege- ^jjpverweegt de kwes- 'jriname begin vol- Jjaar aan de orde te in de vergadering 102 de VN-commissie 111de rechten van de jja in Genève. Dat 2sminister van buiten- is zaken Van den gistermiddag mee lid aan de Kamer- missies voor buiten- e zaken en ontwik- gssamenwerking. 4Ïis de minister zijn de jj^en opgetreden, omdat 25» in het nauw gebracht door de acties voor urstel van de democratie. 3jidigde aan dat een eind jijden gemaakt aar, de sa- slag voor Suriraamse •n. Minister Schoo ïSkkelingssamenwerking) ®Ée Kamercommissies op grijpende gevolgen van schorten van de ontvik- ihulp. De betalingen die het schema in janiari i worden overgematkt liet door, als er tegen lie uiiig geen zicht is op hersel ■■e democratische verhoi- Drle bestuursleden van het Fonds Slachtoffers Schending Mensenrechten Suriname: de schrijver Edg«r Cairo, de vice-president van het Haagse gerechtshof mr. H. Pos en de historica dr Silvia de Groet. dingen in Suriname. Dat zal er toe leiden dat veel projecten moeten worden stopgezet, ten zij de Surinaamse machtheb bers uit andere bronnen aan het benodigde geld kunnen komen. Het dee een eventuele Suri naamse regering in balling schap te erkennen kan in de ogen van de regering absoluut geen genade vinden. Dat zou namelijk betekenen dat de di plomatieke betrekkingen met Paramaribo worden verbro ken, terwijl ambassadeur Hoekman daar momenteel juist zo'n belangrijke taak heeft. Steunfonds In Den Haag is gisteren het „Fonds Slachtoffers Schending Mensenrechten Suriname" op gericht. Het fonds heeft zich ten doel gesteld geld in te za melen voor die mensen in Su riname, die als gevolg van het optreden van de militaire machthebbers in de problemen geraken. De gedachten gaan daarbij in de eerste plaats uit naar hulp aan de familieleden van de vijftien mensen, die vorige week in Paramaribo werden gedood. De bedoeling is hen de komende maanden, maar bijvoorbeeld in het geval van studerende kinderen ook op langere termijn, indien no dig financieel bij te staan. Daarnaast denkt men steun te kunnen verlenen aan mensen die zijn ondergedoken of die op de vlucht zijn voor de mili tairen. In het comitié van aanbe veling van het fonds (Giro 36737 te Amsterdam) heeft een aantal bekende Nederlanders zitting ge nomen, onder wie ex-mi nister Marga Klompé, de burgemeesters van Den Haag, Amsterdam, Rotter dam, en Utrecht, Simon Carmiggelt en ex-minister van defensie Hans van Mierlo. twl Surinaamse consulaat in Amsterdam wordt nog steeds een dodenwacht tafel. Dden. Gisteravond zongen vouwen bij fakkellicht een lied voor de slachtof- n ons l&n het regime-Bouterse. ;n biedU Een van de gebouwen die vorige week werden vernield was het radiostation ABC. Het gat links op de foto toont aan dat dit gebouw met granaten is bestookt. lezing in 'mrg "iijoen! stadsparlement ooptijd en tken sjHAAG De kiezers van 'an diéêstduitse stadstaat Ham- moeten hun werk over- obligatËen half jaar na de vori- nagerfkiezingen gaan zij zon- lopen ènieuw naar de stembus middeliet kiezen van een nieuw hoghet laatste middel dat de ge wee rest om de impasse te was leken die de Hamburgse weginjjk sinds de zomer ver dat eriHet politiek proces in ip tafehrg zit muurvast als ge il voor fan het feit dat de ver jaar igsuitslag van 6 juni geen krijgtÉ partijen een werkbare lerheid opleverde. (V?rvolg van de voorpagina) DIN HAAG De Nederland se ;taatssecretaris van buiten- larlse zaken, Van Eekelen, beteurt het besluit van het Euopese parlement om de aaivullende begroting van de EGvoor 1982 te verwerpen. Vai Eekelen erkent weliswaar datde Europese Ministerraad nielaan alle wensen van het par'jment gehoor heeft gege ven Maar niettemin is er vol gen hem „onvoldoende grod" om de aanvullende be- grofcig af te wijzen. Ook al kan niet ontkend worden dat de Ministerraad weinig gedaan heeft om een constructieve di aloog met het parlement te voeren, aldus de staatssecreta- Van Eekelen benadrukt dat de ministers zich, juist ook op aandringen van de Nederland se regering, ervoor hebben in gespannen om het Europese parlement aanzienlijk tege moet te komen. Als voorbeeld noemt hij de aanvaarding door de Ministerraad van het amen dement van het parlement in zake de Europese energiepro gramma's. Het is nu voor de vierde keer dat er aan het eind van het jaar een conflict is ontstaan tussen de Ministerraad en het Europese parlement over de begroting. De achtergrond van deze conflicten is, dat de be> groting in feite het enige mid del is van het Europese parle ment om zijn invloed tot gel ding te brengen en zijn be voegdheden uit te breiden. Hei Europese parlement is immers bevoegd om een EG-begroting goed of af te keuren Oudste bierpul in Beieren opgegraven MUNCHEN Oudheidkundi gen hebben op een begraaf plaats van de Bajuwaren bij het Beierse Straubing een bierpul gevonden, die de oud ste zou zijn die tot dusver in Neder-Beieren is aangetroffen. Het is een wat vormeloze kan met een oor. De Bajuwaren waren een uit Bohemen ko mend volk dat omstreeks 500 n. Chr. Beieren bezette. Gisteren werden ondanks de acties van de politie kransen gelegd bij het monument In Gdansk ter herinnering aan de slachtoffers van de arbeldersopstand In 1970. GDANSK Walesa was gistermiddag urenlang zoek. De justitie van Gdansk en het ministerie van binnenlandse zaken in Warschau lieten giste ren weten dat ze niets af wisten van de staking Wa lesa. Het staatspersbureau Interpress meldde even wel dat hij was gearres teerd. De Poolse justitie gebruikte als excuus om Walesa uit zijn wo ning weg te halen het feit dat hij die middag om twee uur bij de justitie had moeten ver schijnen om uitleg te geven over "onregelmatigheden in de boekhouding van Solidari teit". Dat was het moment waarop Walesa zijn toespraak zou houden. Van de kant van de politie werd verklaard dat zij het recht heeft een persoon zonder aanhoudingsbevel of gerechtelijk besluit 24 uur lang vast te houden. Walesa had geen gevolg gegeven aan de oproepen om zich bij de justitie te melden. Halverwege donderdagavond deelde de familie Walesa mee dat Lech tegen zeven uur in de avond was vrijgelaten De mededeling werd telefonisch gedaan. De telefoon was tot ze ven uur afgesloten geweest. „Dit is een nieuwe vorm van arresteren", zo zei Walesa na zijn terugkeer. „De hele dag in een auto door de stad rijden. Later zei zijn vrouw Danuta dat ze hem bijna de hele pro vincie Gdansk hadden laten zien. De rit was zo lang dat zijn achterwerk er zeer van doet", aldus zijn vrouw Danu ta. De politie verhinderde ook de geplande massale bijeenkomst door de ondergrondse afdeling van Solidariteit. De politie grendelde daartoe 's ochtends niet alleen de wijk af waarin Walesa woont, maar het hele gebied waarin zich de werven bevinden en het monument waar gedemonstreerd zou wor den. Niettemin wist zich rond drie uur 's middags een groep van vijfhonderd mensen te verza melen aan de voet van het monument, maar de menigte verspreidde zich bij de nade ring van de politie met gepant serde voertuigen en waterka nonnen weer zonder dat ge weld hoefde te worden ge bruikt. Een tweede groep van honderd tot tweehonderd be togers verzamelde zich daarna elders in de stad onder het scanderen van „Solidariteit", maar zij werden door de orde troepen verspreid door te schieten met traangasgrana ten. Wel had er een in de pa rochiekerk van het werfge- bied een herdenkingsdienst plaats. Zwaar jaar De Poolse aartsbisschop Jozef Glemp schrijft in een kerst en nieuwjaarsboodschap dat 1983 een bijzonder zwaar jaar zal worden voor Polen. Glemp roept in zijn boodschap niette min de Polen op de sociale waardigheid van de mens te beschermen. Hij waarschuwt dat uit neerslachtigheid, on verschilligheid, verbittering en wanhoop moeilijk een soci ale orde kan voorkomen. REGERING-THATCHER LIJDT NEDERLAAG (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse regering moet in de komende veertig dagen een compromisoplossing vinden voor het immigratieprobleem, dat haar gisteren in het Lager huis een grote vernedering heeft gekost. In een stem ming over het regeringsplan om voortaan ook weer de vreemde echtgenoten of verloofden van vrouwen, die de Britse nationaliteit bezitten, ongehinderd te laten overkomen, werd ze met 18 stemmen verslagen door de oppositie. Voor Labour, de liberalen en de SDP'ers was dit alleen moge lijk, omdat enkele conservatieven in opstand gekomen waren. Die rebellen beschouwden het bewuste voornemen van de rege ring als een verbreking van de in 1979 afgelegde verkiezingsbe lofte, dat zij alles zou doen om de immigratie te beperken. In 1980 toonde de toen nog jonge regering-Thatcher dat ze die belofte gestand wilde doen. Zij maakte gedeeltelijk een einde aan de bestaande concessie, die buitenlandse echtgenoten en verloofden van Britse onderdanen het recht gaf om zich zonder problemen in Groot-Brittannië te vestigen. Bedoelde regeling werd ingetrokken voor alle vrouwelijke maar niet voor manne lijke Britten. Pas afgelopen oktober kwam de Britse regering tot het besef, dat deze nieuwe vorm van discriminatie beschouwd kon worden als een aanfluiting van de elementaire rechten van de mens. Per 1 januari 1983 wordt in Groot-Brittannië een nieuwe nationali- teitswet van kracht, die wel veel strenger is dan de oude, maar die toch geen onderscheid maakt tussen mannen en vrouwen. CONTROLE FRANSE STAATSBANK ONVOLDOENDE Veel valse biljetten van 200 franc in omloop (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse staats bank brengt valse bankbiljet ten in circulatie. Dit werd gis teren onthuld door de leden van de socialistische vakbond CFDT die bij de staatsbank werkzaam zijn. De onthulling betekent niet dat de nationale bank bewust vals geld in omloop brengt, maar wel dat het controleren van de periodiek naar de bank terugkerende biljettenstroom ten enenmale onvoldoende is. Als gevolg daarvan kan ruim eenderde van de te controle ren biljetten niet getoetst wor den en komt weer in omloop waarbij het percentage valse bankbiljetten relatief hoog is. Bij het tweederde deel dat wel gecontroleerd kan worden ontdekt men dagelijks onge veer 300 valse biljetten van 200 francs. De recente uitgifte van van 200 franc biljetten heeft tot grootscheepse verval sing geleid. De eerste valse 200 franc bilietten verschenen in minder dan tien dagen na de officiële uitgifte. Enkele dagen geleden is een inval gedaan in een bekende drukkerij in Mar seille waar in enkele weken tienduizenden valse biljetten van 200 franc waren gedrukt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11